Texelsch dialect. Nederl. Arbeidsdienst. TEXELSCHE BOERDERIJEN. Alle hens aan dek HIER IS DE PINKSTERBRUUD VOOR DE LANDBOUW 88 54e JAARGANG. No. 5655. TÈXELSCHE WOENSDAG 27 MEI 1942. COURANT In de Vrijdag gehouden persconferen tie zijn door de Ned. Arbeidsdienst nade re, inlichtingen verstrekt omtrent de groepen, die in de komende weken voor vervulling arbeidsdienst bij de N. A. D. üuller^ worden opgeroepen. Medegedeeld werd o.a., dat zich onder het aantal vrijwilligers, dat zich heeft op gegeven (rond 4200 man), een flink aan tal studenten en leden van het overheids personeel bevinden. Van het overheids personeel zal nu de oudere jaarklasse worden opgeroepen, dar zijn dus de 21- jarigen, in het algemeen zij, die geboren zijn tusschen 1 April 1920 en 31 Maart 1921, hetgeen in totaal ongeveer 2500 man zal zijn. In de ongeveer,50 kampen zijn ongeveer 8500 plaatsen, zoodot van de derde categorie, waartoe behooren zij, die op 15' Mei niet of niet volledig itieer hun beroep uitoefenen of in een bedrijf werkzaam zijn en geen geregeld beroep of schoolplan volgen, nog ongeveer 2000 man kunnen worden ingedeeld. Vrijge steld zijn zij, die op 15 Mei stonden inge schreven als geschoold mijnwerker, land arbeider of metaalbewerker. De vrijwilligers, de studenten en het a s. overheidspersoneel komen op 1 Juni in ongeveer 28 kampen bijeen, terwijl de overigen 7 Juli worden opgeroepen voor de andere kampen. RUYTERSPLAATS EN RUYTERHOVE Een uitstapje naar Bergen-op-Zoom. Jn ons blad van 6 Mei schreven we ever de Ruytersplaats, welke boerderij haar naam zou ontleenen aan Michiel de Ruyter. Onze vermaard^, zeeheld zou op de plaats, welke oorspronkelijk deze naam droeg, destijds hebben gelogeerd. Nu kwamen we bij het bladeren in een oude kroniek ze dateert van 1847 de naam ,,Ruyterhove" tegen, de naam van _een landgoed ,,zeer aangenaam ge legen aan de straatweg van Bergen op Zoom op Breda". Het bestond uit een heerenhuis met koetshuis, stalling en boerderij met bouw- en tuingronden, mastbosch, enz., alles toebêhoorende aan de kinderen van de heer I. J. Simons, in leven gepens. generaal-majoor der Infanterie, woonachtig te Bergen op Zoom. ,,Men wil", zoo lezen we verder, „dat dit landgoed iijn naam ontleent van de* Admiraal De Ruyter, die in .deze omtrek een gedeelte van zijn leven heeft doorgebragt". Volgens Brandt (de man, die het leven van Michiél de Ruyter uit- Voerig heeft beschreven) zouden de voor ouders van onze zeeheld op de boerderij De Leeuwerk, een' uur gaans oostelijk van Bergen op Zoom gelegen, hebben ge woond. (blz. 3). De schrijvef J. Faure gaat in zijn „Histoire abrégé de la Ville de Bergen op Zoom" (pag. 220) nog ver der; hij beweert, dat niet Vlissinge», maar de Leeuwerk bij Bergen op Zoom Michiels geboorteplaats was, maar daar gelooft men niet veel van. DE ZON. Wo 27 Mei op 5.32; onder 21,43 Do. 28 Mei op ^31; onder 21,44 Vr. 29 Mei op 5,29; onder 21,46 Verduisteren: van zonsondergang tot «onsopgang. Auto's en rijwielen licht op: van zons ondergang tot zonsopgang. DE MAAN. Wo. 27 Mei op 17,59; onder 4,21 Do. 28 Mei op 19,19; onder 4,51 Vr. 29 Mei op 20,38; onder 5,25 HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo. 27 Mei 7,38 en 20,05 Do. 28 Mei 8,32 en 20,57 Vr. 29 Mei 9,20 en 21,43 Springtij 29 Mei. BREEKT MET HET HEDEN. Ik zou het onze jongens en waar mogelijk en wenschelijk Ook onze meisjes, v/el willen toeroepen: breekt met het heden, toont nu eens moed en inzicht, waagt nu eens alles, om te winnen. Voor ten nissen en voetballen biertjes drin ken, kousen stoppen en desge- wenscht kletspraat verder geven is later nog tijd genoeg, mocht het u dan nog belang inboezemen. Ge weet het misschien niet maar het zij u gezegd, dat van wat ge nu doet of nalaat, nauwkeurig boek gehouden wordt, door hen, die straks de geschiedenis van het nieu we Nederland gaap neerschrijven. Over slappelingen zal niet of ten minste niet veel goeds worden ge zegd. Het zal hun niets helpen, of pa een dikke geldbuidel achterlaat. Ons volk zal straks geleid worden door hen. diè om ons allen de dood recht in het gezicht hebben gezien. (Max Blokzijl.) Wanneer Winterhulp straks haar reke ning over. 1941-1942 afsluit, zal blijken, dat weer een aanzienlijk grooter bedrag aan giften is binnengekomen dan over 't vorig seizoen. Een zeer verheugend feit. Immers: Winterhulp wil haar mooie taak niet alleen blijven vervullen, maar wil haar arbeidsterrein nog - uitbreiden bo vendien en steeds grooter steun verlee- nen aan wie daaraan behoefte hebben. Het aantal collectanten was verblijdend groot. Het neemt npg toe. Ook al een be wijst. van het groeiend besef, dat Winter hulp ieders sympathie verdient. Dit alles kan ook van de Ned. Volks- dienst worden gezegd, die reeds vele dui zenden families de helpende hand toe stak en alleen reeds in de schade, ver oorzaakt door bomaanslagen, voor plm. f 100,000 bijdroeg. Wij vragen uw belangstelling en uw steun voor Winterhulp Nederland en de Nederlandsche Volksdienst. brommert, brommer, bromvlieg (vgl. lient lijn; nuwt nieuw; stieft stijf), dorevissie (stiekelvissie), stekelbaarsje; engeltje, lieveheersbeestje; knicn, konijn; kukeltje! kuiken (vgl. het Ned. kuke len, kraaien v e. haan);. Wie weet het beter? Wie weet meer woorden in Texelsch dialect, aan het die renrijk ontleend? De lijsten 1 en 2 bevat ten alle namen, in deze rubriek thuis be- boorende, waarover we tot nu toe be schikken Het verheugt ons, dat we op ons eerste verzoek reeds zooveel bewij zen van belangstelling en bereidheid tot medewerking mochten ontvangen. Zoo gaan we de goede kqpt uit. We doen een beroep op alle geboren en getogen Texe laars en verder op hen, die, hoewel geen Texelaars van geboorte, oprecht belang stellen in ons dialect en daarom overal het oor scherp te luisteren leggen, waar Texelsch wordt gesproken. Het zijn juist deze niet-Texelaars, wie het gebruiken van typisch-Texelsche woorden opvalt. We denken hier o.a. aan heeren dokters, die~bij de uitoefening van hun praktijk, en aan heeren predikanten en geestelij ken, die bij hun huisbezoek zulk een^uit- gezochte gelegenheid hebben, om woor den voor hel Texelsch woordenboek te verzamelen. Mogen wij ook op hun me dewerking rekenen? l^ndsc1eMkamePra^enteD?levn 8^?",,* t0t DUitSChe en Nedei" Dr Se£ss Inauart ppnuViai gezelschap van den Rijkscommissaris e/*SeK° rr3™ Hauptdienstleiter Schmidt - van ueelKerken, plaatsvervangend leider der NSB IV.PB -Polygoon-A. P Breyer-m.) WIE WIL HAAR ZIEN? Dc laatste „pinksterblommen" op Texel gingen ongeveer vijftig jaar geleden voor het laatst rond. ,,Hier is de Pinksterbruud! Wie wil d'r zien? Zien, zien, zienderdedien". Het is al minstens vijftig jaar geleden, dat het versje van de Pinksterblom, waarvan u hier de eerste regels las, op ons eiland werd gezongen. Zoo gaat het helaas met veel volksgebruiken. Ook aan de vaste wal heeft de openbare Pinkster viering veel terrein verloren. De laatste pinksterblommen op Texel "heeft men aan Den Hoorn kunnen bewonderen. Hier volgt het relaas van een bejaarde in woonster van Den Hoorn, die in haar jonge jaren zelf wel een keer of wat pinksterbruud weest is" en ons nog in geuren en kleuren daarvan kon vertel len: Een prachtig feêst was het, vooral voor de kinderen, zei ze. Eerst gingen we met de meisjes, soms wel een twintig, het dorp rond om sieraden te verzamelen, zilveren en ook wel gouden kettinkjes, lepeltjes, broches, handtaschjes en meer van dat goed. Daarmee gingen we dan naar een bejaarde vrouw in het dorp, die een van ons die als „pinksterbruud" was uitgekozen mooi aankleedde. Alle meisjes hadden een witte jurk aan, een strik in het haar. Wanneer de bruud was „opgedirkt" er moest natuurlijk voor gezorgd worden, dat ze onderweg geen kostbaarheden verloor gingen we met elkaar de huizen langs en dan zon gen we dit lied: Hier is de Pinksterbruud, wie wil d'r zien, Zien, zien, Zienderdedien! Om uw wil dan komt zij hier. Om u wil zij gaan. gaan, gaanderde- daap. Dan moet zij aan het wiegtouw staan. Het wiegtouw in de eene hand, hand, handerdedand, En de pappot in de andere hand. Vrouw, vroedvrouw: Het eerste jaar een jongen, Het tweede jaar een dochtertje, Fijn, fijn, fijn, fijnderdedijn! Kom faat het er een stuk of twaalf zijn. Twaalf aan de disch, disch, disserdedis, En dan weet je wat een vrouw d'r huushouwe is! Vrouw d'r huushouwe, dat is werk, werk, werk," werkedederk En Zondags gaat ze naar de kerk. Dan komt .onze fiere Pinksterbruud Met èen paar rooje wangen." Wanneer we ons rondje gedaan had den en heel wat geld was opgehaald (de „bruud" had soms wel drie- tasschen bij -d'r), gingen#we weer naar de vrouw, die ik zooeven noemde en daar werd dan feest gevierd, waarbij het er vroolijk aan toev ging en het aah snoeperij niet ont brak We aten krentebollen en soms kwam er ook een schaal rijst met rozij nen op tafel. Ook vertooning van de too- verlantaarn stond meestal op het pro gramma. Met een dansje werd het feest van de pinksterb*lom gewoonlijk besloten. De kosten werden met het ingezamelde geld bestreden. Vroeger werd ook wel met paard «en wagen een toer over het eiland gemaakt, maar daar weet ik zelf niet meer van. Tot zoo ver onze Hoornder „verslag geefster". Niet overal op Texel werd het feest van de Pinksterbruud destijds op dezelf de wijze gevierd. Zochoon^en we in Den Burg, dat daar meestal de meisjes van de minder goede ingezetenen als pink sterbruud rondgingen. BIJ DE VOLTREKKING VAN EEN NAT.-S'OC. HUWELIJK. Zaterdagmiddag werd ten raadhuize door Burgemeester Rijk de Vries het huwelijk voltrokken tusschen de heer A. P. Bakker en mej. H. Keijser Cd. Naar de Burgemeester ons meedeelde, zou dit de eerste huwelijksvoltrekking op Texel zijn waarbij zoowel de Burgemeester als de bruidegom de uniform der NSB zouden dragen; elders in het land werd zulk een plechtigheid tot\nu toe nog slechts één maal voltrokken, reden waarom wij werden uitgenoodigd van deze gebehrte- üis verslag uit te brengen. Wij beginnen dan met te vermelden, dat een vrij talrijk publiek voor 't raad huis was samengekomen en dat ook de W.A. van haar belangstelling blijk gaf. Nadat de vereischte formalkeiten in de raadszaal haar beslag hadden gekregen, richtte de heer Burgemeester met deze woordei^zich tot het in de echt verbon den paar: Zoojuist, Bruid en Bruidegom, bent u als man en vrouw vereenigd en als ik dan het voorrecht heb u als allereerste geluk te mogen wenschen, doe ik dat van ganscher harte en met een groole vreug de in mij om het nationaal-socialistische huwelijk, dat hier werd gesloten. In een geval als dit heeft de kameraad-ambte naar van de Burgerlijke Stand u iets meer te zeggen, dan de gewoonlijk min of meer holle phrasen, die in een derge lijk geval plegen te worden uitgesproken. U.hebt thans'gevormd het kleinst mo gelijke blok in de Beweging en van dit kleine bolk wordt een volkomen éénheid en eensgezindheid vereischt, daar deze kleine blokken de bouwsteenen zijn, ik mag eigenlijk wel zeggen, de hoekstee- nen, waarop het nationaal-socialisme is gebouwd. Wij beoogen toch in ,de eerste plaats de gezonde gezinsvorming, waar bij u het leven ingaat als volkomen even waardige eenheden met de man als blok- leider. U hebt het juist uit de artt. van 't Burgerlijk Wetboek gehoQrd en u zult hieruit hebben gezien, dat zelfs de vroe gere wetgevers misschien een eeuw gele den onbewust het leidersprincipe in onze wetgeving hebben gebracht. Het is jam mer, dat dit in die tijd niet consequent is doorgevoerd; dit had ons veel narig heid kunnerr-besparen. Dé man is dus de leider van deze klei ne eenheid, maar niet de dictator, zooals het democratische regime er zoo gaarne van maakte, dit wil dus zeggen, bruigom, dat u bewust leiding moet geven na ad vies van uw blokbeheerder, of zeggen wij liever: Raad van Huishouding. U bent dus niet de baas zonder meer. U beiden dient er voor te zorgen, dat niets, noch van buiten af, noch van bin- men uit, het pas gevormde blok kan doen wankelen. Vereischten hiervoor zijn de grootst mogelijke eerbied voor elkaar, waardeering voor elkanders arbeid. Het moet lot het verleden behooren, dat man nen minachtend neerzien op het huishou delijk werk van de vrouw. Is het niet juist één van de mooiste en grootste plichten, waartoe zij geroepen is? Moet zij er niet voor zorgen, dat de eigen haard goed verzorgd is? Moet zij er niet voor zorgervf dat in het nieuw gevormde blok huis*'n goede en prettige sfeer heerscht? Moet zij soms niet -dagen en nachten al leen thuis zitten wachten, als arbeid of de Beweging haar man roept? Bedenkt, dat zij hiermede een groot offer brengt en dat zij dit doet zonder morren en kla gen na innerlijke strijd. Gaat de~ vrouw haar grootste plicht vervullen, gaat zij moeder worden, dah wordt 't nog heel anders, dan is haar taak veruit de mooiste, waarop u vele malen jaloersch zult zijn en toch blijft zij ook aan strijden en offeren. U draagt de erfmassa van het verleden en zonder u zal er geen nieuw volk zijn. U krijgt de grootste plicht uw kinderen de juiste levenshouding voor te houden en hen dagelijks te wijzen op hun plicht het ras zuiver te houden. U moogt niet verzaken in uw opvoedingsplicht, want u draagt de toekomst van ons volk. Uw kinderen moeten de dragers worden van de nieuwe idee, in uw kinderen zult u de mogelijkheid zien uw idealen te ver wezenlijken. Raszuiverheid van een hu welijk als het uwe is van allesbeheer- schende waarde voor ons volk. Achter dit alles dringt Gods roeping tot ons door, aat wij het Koninkrijk Gods zullen ver werkelijken. Dat is de roeping* van de natuur, die de diepere grondslag vormt van het Nationaal-Socialisme. De N.S.B. MEDEDEELINGEN VAN DE VEREENIGING BEDRIJFSVOORLICHTING. OP TEXEL. NIEUWE INDEEUNG VOEDERBIETENRASSEN. Zooals bekend is werden de diverse bietenrassen tot nu toe ingedeeld in groe pen, die achtereenvolgens als benaming droegen: Groep* 18, groep 16, groep 14 en groep 12 Deze benaming was een vrij willekeurige, want alleen door de rassen uit de groep 18 werd een drogestofge halte, van 18 pet. bereikt. Het gemiddeld gehalte van de rassen uit 'de groep 16 was, gerekend over de laatste jaren slechts 14,2 pet., dat van de rassen uit de groep 14 niet hooger dan I2V2 pet. en het gemiddeld gehalte van de rassen uit groep 12 was plm. 11 pet. U ziet dus, dat deze groepen met* evenveel recht resp. groep 14, groep 12 en groep 11 konden heeten. Dit is aanleiding geweest om de oude indeeling te herzien en de voederbieten te noemen naar hun type. Zoo 'kwam men tot de indeeling in Rijkmakers, Groenkragen, Barresbieten, Eckendorfers en Lange bieten. De groep der Groenkra gen wordt dan nog weer onderverdeeld in de rassen met een hoog gehalte en die met een goed gehalte en de groepen der Barresbieten en Eckedorferg hebben een onderverdeeling in rassen met een goed en die met een matig gehalte. Bij deze nieuwe indeeling wordt tevens een overzicht gegeven van de relatieve opbrengst en het gehalte der diverse voe- derbietenrassen over de laatste 4 jaren. In dit overzicht is, wat de wortelop brengst betreft, een opbrengst van 80,000 kg. per h.a. op 100 gesteld, wat de droge stofgehalte betreft kan het getal 100 wor den gelijk gesteld met een gehalte .yan 13Vs pet. Tenslotte geeft het getal 100 ip de label der droge stofopbrengsten aan, dat een drogestofopbrengst van 11960 kg. per h a. werd verkregen. Het zal duidelijk zijn, dat het vooral om het laatste getal gaat. Een hooge drogestofopbrengst is het hoofddoel. Zoo ziet u, dat bv. de Frlso Rijkmaker in de tabel der Wortelopbrengsten slechts op 71 staat, maar door het zeer hooge ge halte van deze biet komt de drogestof opbrengst toch boven het gemidd. (104). Daarentegen komt de Barres Stryno VIII met een wortelopbrengstgetal van 127 door zijn lage gehalte toch slechts tot een drogestofopbrengst van 99. Wanneer u de tabel der drogestofop brengsten bekijkt moet het opvallen, dat is gebaseerd op Godsvertrouwen en dit is het, dat ons in staat stelt op eenzame posten alleen te staan, vol vertrouwen, sterk, rustig en blij. Luistert'naar de stem van uw bloed, die tevens de stem van de natuur is, die ons leiding geeft en richting, doch dénkt er om, dat bij het bloed ook behoort de geest. Bloed alleen is" niet meer dan een dier, geest alleen niet meer dan een schim. Wij zijn noch dieren noch schimmen, wij zijn menschen dit is de verbondenheid van cultuur en bloed. Wanneer gij deze dag zoo opvat, dan is deze voor u van een oneindig grooter belang, dan gij tot nu toe hebt gedacht. Kameraadske, kameraad, wordt voor elkaar de groote steun, die gij beiden in het leven zoekt, vertrouwt elkander, laat geen misverstanden tusschen u komen, weest vooral opreéht in alles, bespreekt uw moeilijkheden met elkaar. De-nieuwe tijd roept u voor de vervulling van uw nieuwe plichten, vecht samen voor uw gezin, voor uw volk en uw Vaderland. Houdt u sterk en Hou Zee. Nadat het gelukkige paar gelukwen- schen in ontvangst had mogen nemen, verliet het de raadzaal. De W.A. had zich inmiddels onder bevel van de heer A. Dros Dz. op de stoep van het gemeente huis opgesteld. Zij bracht het echtpaar op passende wijze hulde en onderstreep te op deze manier de goede wenschen, welke de Burgemeester in zijn toespraak had geuit. de groep der groenkragen uitblinkt. Dit is geheel in pvereenstemming met de re sultaten, die wij ook op Texel hebben verkregen. Ons advies is danook altijd geweest; Zaai bieten uit de groep 16. En speciaal hebben wij altijd de aandacht gevestigd op. de Groeningia. Het blijkt nu wel, dat dit niet ten onrechte is ge beurd. Dit ras maakt een opvallend goed figuur. En wij blijven dan ook de aan dacht voor dit ras vragen. Nu men steeds meer ook de handelsprijzen gaat basee ren op gehalte, heeft 't verbouwen van bieten uit een lagere gehaltegroep ook voor hen, die voor de handel telen, geen zin meer. Vooral niet iny deze tijd van transportmoeilijkheden. ^Relatieve opbrengst en gehalte dei- voederbieten rassen. W.o. wortelopbrengst; Dr.g. dro gestofgehalte; dr.o.=« drogestofopbrengst Rijkmakers (gem. gehalte 19 pet.) W.o. Dr.g. Dr.o. Friso 71 146 104 Voedersuikerbiet C.B. 79 131 104 Rijmax 77 129 99 Groenkragen Rubriek I gehalte 14 pet Groeningia 98 113 111 Hollandia Groenkraag 104 101 105 Groenkraag C.B. 97 107 104 AJpha 90 114 103 Favoriet 103 100 103 Ovana 101 100 101 Eureka 93 103 96 Rubr. II gem. I2V2 pet Groene Koningin. 113 93 105 Corona 120 86 103 Ceres Groenkr. Jaapjes 106 95 101 Barresbieten Rubriek I gem. I2V2 pet. Teutonia 105 94 99 Rubr. II gem. 11 pet. - Barres Stryno VIII 127 78 99 Productivia 122 81 99 Jobar 117 84 98 Barres C.B. 126 78 98 Agrolis 120 80 96 Eckendorfers Rubriek I, gem. 12'/2pct Friedrichwerther Gelb. 102 95 97 Rubr. II, gem. 11 pet. Peragis 114 79 90 Lange bieten gemidd. gehalte I2V2 pet. Bug 107 94 Buggenumsche Meerts 99" 94 93 llllllilliliilllll ZOO SPRAKtlllllllllllllllll Tojo, de Japansche premier; Wij mo gen buitengewone successen hebben ge boekt, over overwinning of nederlaag wordt pas in de toekomst beslist. Illlllllllllllilll UIT DE OUDE DOOS. I!llllll|||||||||| - Uit een oude familiekroniek uit de Zaanstreek. '„In het jaar 1798 wier het in Novem ber al heel kout, zoodat wij een heel harde winter, zoo dat de paarde 91/* de weeke de zaan gebruykte; en de 29 en 30 en 31 April was het zoo kout, dat het grondijs liep; in de maand van mai de boere wiste niet hoe of zij het met de beeste moeste maake, want veele moeste die in het hoeijland zette; het broot en boter was heqj duur; daar waren boere die de 5 Juni haar laatste beeste van het stal in het land zette; koeye konje de 4 Juni tot purmerend voor 25 guide koo- pe, de lammeren voor 26 st., overhouwer voor 6 gul; vaaren koeye, die mooy waare, voor 40 a 50 guide". Merkwaardig is de prijs van koeien, n.l. 25 gulden, van lammeren 26 stuivers en van overhouders, n.l. 6 gulden. En dat, terwijl graan en voeder duur waren! Wij danken bovenstaande bijzonderhe den aan Dr. Ir. M. D Dijt.

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1