BIJEENKOMST NEDERLANDSGHE LANDSTAND III 9 Verzuimt vooral niet bijtijds Uw DISTRIBUTIE BESCHEIDEN af te halen. Doopsgezinde Gemeente Burg, Waal en Oosterend. een ledenvertoeving Groote lammerenmarkt. GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING. WecJ J K., Den Burg f 2.50. EXAMENS. Onze plaatsgenoot, de heer Wim Roe per Jz., behaalde dezer dagen te Hoorn het diploma melkcontroleur. GIFTEN WITTE KRUIS. Wed. J. K., Den Burg f 2.50. J. H., Oudeschild f 1, J. B., 't Noorden f 1,- N. N Den Burg f 1,50. DE ZENDINGSMIDDAG. Wegens ongunstig weer kon de bijeen komst in 't Doolhof geen voortgang vin den. Thans hoopt men een samenkomst zoo spoedig mogelijk op eenige dorpen te houden. POLITIE. Naar we vernemen, is aan de heer O Goënga met ingang van 17 Mei op 'zijn verzoek eervol ontslag verleend als ge meente-veldwachter. De heer Goëga blijft evenwel de functie van hoofd der Texelsche luchtbescherming en die van marktmeester vervullen. WAT EEN EENDEN Zoo dom als een eend. Ja, dat was de eendenmoeder, die Zondagmiddag met haar kroost tien in getal de Koo- gerweg overstak. Doodkalm, alsof er van de zijde van het snelverkeer geen gevaar kon dreigen, waggelde de famüie over de weg, in de bocht voorbij de Strooppot. Juist toen de sleep kindertjes over het grint kuierde, vloog een auto'door de bocht. De gevolgen warerj verschrikke lijk. Vijf jonge eenden werden doodgere den; de rest, die opi het nippertje de dood was ontwaggeld, vluchtte hals over kop het veld in. J. OVERZICHT LAMMERENMARKTEN Ter vergelijking van aanvoeren en prijzen op vorige „groote" lammeren- markten geven we nog dit staatje: Jaar aanvoer prijzen' 1942 4033 18,00-27,00 1941 4100 20,00-28,00 1940 5290 6,75-10,75 1939 6215 5,00- 8,25 1938 6381 9,00-13.75 1937 6737 13,75-1^25 1936 6853 6,50-10,50 1935 6505 3,50- 6,00 1934 6062 7,50-11,50 1933 5427 5,00- 8,50 1932 5631 6,00-11,00 EINDEXAMEN L.LANDBOUWSCHOOL In vorig nummer hebben we reeds -Je namen van de elf geslaagden genoemd Alvorens de diploma's werden uitge reikt, werd door elk der jongens een op stel over een hun opgegeven onderwerp voorgelezen en daarop gaf de heer Van den Ban een openbare les in de schei kunde De opstellen waren bijkans allemaal prima; 't ging over de eiwitten in de, voe ding, over vreterij aan erwten, over ploegen, melkwinning, enfin, téveel om op te noemen. Er is flink gewerkt, de af- geloopen vier jaar; anders zouden ze niet zoo goed beslagen ten ijs zijn gekomen en het Schoolbestuur en de Comm van Toezicht leverden dan ook zeer gunstige critiek. Vooral op het gebied van de scheikun de bleken de leerlingen uitstekend te zijn gevorderd Het bord wemelde weldra van formules en nagenoeg zonder een enkelp fout werden de meest uiteenloo- pende verbindingen te voorschijn getoo- -verd. Een compliment' Dat hadden ze goed onder de knie! Dat de leeraar een groot aandeel in dit succes heeft daar is de toeschouwer al gauw van ver zekerd. Hierna werden door de voorz van de Comm. v. Toezicht^ de heer H. Leber, de diploma's uitgereikt Door de beste leerling werd voor de tien vakken een to taal van 821/* punt bereikt. Diè slaagde met glans' Ik wensch jullie van harte geluk met dit diploma, aldus sprak hierna de heer A. J Keijser, voorz. van het Bestuur,maar, zoo vervolgde hij. op het gebied van de landbouw raak je nooit uitgestudeerd' Doe* de school is het fundament voor jullie verdere ontwikkeling gelegd Lees alle mogelijke vakbladen en.... wordt lid van de Vereen van Oud-leerlingenj Dit is een buitengewoon nuttige instel ling. Blijf bij. Dan zul je in de toekomst een behoorlijke plaats in het landbouw- leven krijgen. De heer S de Waard, die de Burgemees ter vertegenwoordigde, gaf de jongens 'n pluim. Hij verzekerd^, dat hij deze mid dag met belangstelling had gevolgd en daarmee zijn voordeel hoopte te doen: ,,Nu weet ik, dat het niet alleen door de musschen komt. als mijn boonen het zoo slecht doenZorg er voor, zoo ging spr. verder, dat men aan de resultaten van jullie werk in de practijk kan zien. dat je op de 1. landbouwschool bent ge weest: Dat is de mooiste en doeltreffend ste reclame. Inderdaad, een grondige theoretische voorlichting is noodzakelijk! De heer Van den Ban richtte tot slot voor het laatst het woord tot zijn leerlingen, tenminste, in zijn kwaliteit als onder wij zer-op- school. Nog vaak hoopt °hij rrtet hen in aanraking te komen; zitten ze ergens mee: De deur in de Koogerstraat staat al tijd voor hen open! Op de avonden van de Vereen, van Oud-leerlingen wordt minstens zooveel opgedaan, aldus spr., als op een school-les-middag De practijk heeft op die avonden echter de grootste plaats. Velen zeggen wel: Het is zoo'n rare tijd, laten we maar afwachten. On zin. Pak aan, juist nu, opdat je straks een goed figuur slaat. We wenschen de heer Van den Ban, zijn leerlingen en.de school met het geoogste succes hartelijk geluk! J. De heer Bakker, van de afd. Volk en Bodem, hield een lezing, waaraan het vol gende is ontleend: Wij moeten leven en laten leven, aldus spreker Niet zeggen: „Ze" hebben ons en onze productie verguisd, laat ,,ze" nu ook maar verroesten. Wij trachten thans leiding te geven en te doen begrijpen hoe het leven t o. van onze naaste moet zijn. Nog heerscht ei ten plattelande veel armoede en ellende. Maar de Ned. Land stand schenkt daaraan z'n volle aandacht en streeft naar verbetering op korte ter mijn. Spr vertelde een en ander van de gang van zaken op het Bureau te Alkmaar, waar vele in moeilijkheden geraakte boe ren een reddende hand trachten te vin den en voorlichting/ komen vragen. Spr. kent bedrijven van tien bunder, waarop meer dan f 70.000 hypotheek drukt Op het gebied van de pacht heerschen ook nog schandalige toestanden. Spr. illus treert dit met het drama van een tuinder in Kennemerland, die door zijn pacht heer (een baron) van zijn bedrijf werd gezet. Toen de arme man een negen jaar geleden het bedrijf onder zijn beheer kreeg, was het er een verwaarloosde bende Door noeste vlijt had hij de boel opgewerkt Maar.-meneer de baron had geld en kon twee advocaten nemen De Grondkamer stelde hem bovendien in 't gelijk. Helaas is het op het oogen- fclik nog zoo, dat er in de Grondkamer mannen zitten, die soms torpedeeren het geen de Landstand vóórstaat. Zij volgen de zuiver juridische weg; menschelijk ge voel speelt bij hun besluiten geen rol. Een barbaarsch systeem Ik zal er voor zorgen, dat die heeren geen uur langer meer aan tafel zitten om de arme boer en tuinder uit te buiten. Wij blijven vech ten 'tot we voor 100 pet de eer en he1 recht hebben verworven, waarop wij sinds lang aanspraak maken. Daarbij verwachten wij aller steun Indien er op Texel gevallen zijn van zwaar onder hy- potheeklast gebukt gaande boeren, moet men die zoo spoedig mogelijk aan ons RAADPLEEG ELK NUMMER VAN DIT BLAD en schenk aan dacht aan hetgeen bij het afhalen van bonnen moet worden over gelegd. BEEN GEBROKEN. Gistermorgen kwam de bejaarde mw Krijnen-Lap in haar woning zoo ernstig te vallen, dat zij een been brak. Zij is in het noodziekenhuis opgenomen LUILAK, SLAAPZAK I. De Texelsche jeugd heeft zich weer duchtig geroerd. We zouden ook van de partij zijn, kij ken, wat de jeugd op haar repertoire had. En zoo dommelden we Vrijdag avond met een wekker-op-half-vijf in. Maar om kwart over vier waren we al klaar wakker: Boemereboem! Klets, klets, zwaar geToffel, als van aanrollende tanks.Het feest was al begonnen! In het grauw van de nieuwe dag, lang voor de zon, was de jeugd al present; De aanvoerders uit de hoogste klas vlogen op fietsen de straten door met achter elk karretje een sleep van pe- troleumbussen, waschteilen (ook van het grootste formaat), deksels, zeepbussen, enfin, alles wat bonkt en lawaait. En ophoudelijk spatte het vuur uit de stee- nen.. Een kwartier,-een half uur, een uur, langer nog hielden ze het vol, on vermoeid ondanks veel pech, want tel kens weer raakte een sleep lós, sneuvel de er een oor van zeepbus of deksel en dan was het een heele toer om de ver binding te herstellen. Ook de meisjes hebben zich dapper geweerd! Bij honder den zijn ze op de ramen geplakt, de pa piertjes met „luilak" er op. In Den Burg kreeg vooral de Weverstraat er -van langs de apotheker, waar die akelige drankjes vandaan komen kreeg er 33 op zijn ramen En een bellen, die er daar te pakken werden genomen Hier zagen we ook de eerste huismoedcr aan het straatvegen: Twintig over vijf! OM VOORUIT TE KOMEN. GELEGENHEDEN MAKEN! De beste menschen zegt E H. Cho pin zijn niet degenen, die op een gele genheid hebben gewacht, maar die haar hebben genomen; die een kans hebben belegerd en veroverd en aan zich onder geschikt hebben gemaakt. U hebt misschien maar één kans op de milhoenen pm ooit bijzondere hulp te krijgen, maar vaak doen zich gelegenhe den voor, welke u tot uw voordeel kunt gebruiken, wanneer u slechts handelen wilt. De gelegenheid heeft van voren haar zegt een Latijnsch schrijver van achteren is zij kaal Grijpt haar bij de lokken, dan kunt u haar vasthouden, maar laat u haar ontsnappen, dan kan zelfs Jupiter haar niet meer te pakken krijgen. voorleggen. Dan kunnen wij ze voorleg gen aan instanties, die eventueele uitbui ters kunnen torpedeeren. Het deed spr. genoegen ook vrouwen aanwezig te zien. De vrouw is de stuwende kracht van het boerengezin. Daarom hoort ook zij in de Ned. Landstand Ten slotte wees spr. op de jeugd. Ook deze moet vereenigd worden. Wat de bo dembewustheid betreft is de jeugd van h^t platteland de laatste tien jaar gewel dig achteruit gegaan. Zij is zoo stedelijk geonenteerd, dat we de meisjes van het platteland niet meer van de stadsche juf- iertjes kunnen onderscheiden. Wij .ver langen. dat zij zich zooveel mogelijk scharen achter wat hun ouders hun(haar) hebben voorgehouden, zooals onze ouders ens hebben^bijgebracht wat goed Nwas. De Ned. Landstand is gekomen om hén te scholen. Maar al zal de Ned. Landstand er nog 1000 jaar zijn, dan zal er nog duizend jaar strijd wezen. Wij moeten blijven strijden. Anders zal de groote stad ons averftverschen Wij-moeten strijden blijven in onze organisatie, wat uiteindelijk beteekent: Strijden voor heel het volk en vaderland! (Applaus). In zijn slotwoord dankte de heer Par- levliet de sprekers, alsmede mw. Bak ker, leidster van de Nat.- Soc. Vrouwen organisatie, voor haar aanwezigheid. Met de speciaal Texelsche- belangen wordt volledig rekening gehouden, ver volgde spr. Zoo, zullen we het halster- geld, het misbruik in de paardenhandel uitroeien, al ondervinden we daarbij veel tegenkanting Wat de kustmest be treft: wij zijn opgekomen tegen de groo te onbillijkheid, dat wij op Texel even veel kunstmest krijgen toegewezen als boeren aan de vaste wal, die over betere grond beschikken Wat de koeienlevering aangaat: Ik heb de toezegging gekregen van de leider der afd. veehouderij, ka meraad Kaan, dai hij al het mógelijke zal-dben om in de reeds verzonden aan- slagert yerbetecing te krijgen. Hiermede werd deze bijeenkomst om streeks half elf gesloten. J. S. V. TEXEL In een mooie spannende strijd heeft Texel van Helder gewonnen. T. speelde zonder Ab. Keijser. Helder verscheen met een sterke combinatie (10 man). Er stond een stérke, zeer hinderlijke wind, schuin over het veld. waarvan T eerst het voordeel had. Precies om half drie wordt afgetrapt en neemt II het initiatief. Onze half- linie en achterhoede wordt danig aan de tand gevoeld, maar ze houden taai stand al ging het nogal eens ten koste van een corner. Langzamerhand past onze ploe.g zich beter aan bij het goed sluitende, snelle aanvalsspel van H. en ook T. trekt meer en meer ten aanval. Over beide vleugels wordt geopend, goede aanvallen worden op de doelen ondernomen, maar T is gevaarlijker. Uit een. goede pass scoort Gom maar dit punt gaat wegens buitenspel verloren. Dan breekt Jan v.d. Pijl door, maar hij schiet tegen de keeper aan. Meteen is H weg. Een voorzet van DE BEURTDIENST TEXEL-HARLINGEN. Reeds meer dan honderd jaar wordt 'n regelmatige dienst on derhouden. Van 1890-1910 kwa de schippers handen tekort; er voeren toen wel drie schepen vv! We hebben reeds bericht, dat schipper J van der Vis, van Oost, zijn moterklip- perschip, waarmee de beurtdienst Texel- Harlingen v.v werd onderhouden, aan Texels Eigen Stoomboot Onderneming heeft verkocht. Hoe oud zou de dienst wel zijn en waren er vroeger meer vrachtdiensten op Harlingen7 zoo begonnen we ons praatje met oud-schipper P. Bakker Jacz., die 'n kwart eeuw het 40 km. lange traject Texel-Harlingen heeft gevaren Bakker verzekerde ons, dat de dienst ai wel een goede 100 jaar bestaat. Teunis Timmer, de vader van Dr. J. Timmer, was reeds een man op leeftijd, toen de vader van Bakker, Jac. Bakker Phz ook op Harlingen ging varen. Lang voordat Jac. Bakker zijn eerste vracht wegbracht, zeilde zekere Dirk Tuinder regelmatig heen en weer. Wellicht heeft - Tuinder ,,het zaakje" weer v^n een ander over genomen Hoe het zij, we _mogen aan nemen, dat er reeds omstreeks de Napo leontische tijd een vaste dienst bestond op het „klein Londen", zooals de Harlin- gers hun stad vanwege het vroegere drukke verkeer met de Engelsche hoofd stad plachten te noemen. Teunis Timmer, die eerst alleen en later samen met Jac. Bakker de dienst onderhield, breidde deze tot Den Helder uit. Jac Bakker combineerde later met P. Plaatsman, wiens bedrijf weer door de heer Jn Plaatsman werd overgenp- men. De drukste periode voor de beurtdienst lag tusschen 1890-1910, toen wel 'drie schepen in de vaart waren en wel van P Plaatsman, Piet Daalder, die de dienst van T. Timmer overnamen, en Jac. Bak ker Phz. Er werden vooral veel bouw materiaal (gele Friesche steen, pannen, cement, kalk en andere producten) alsmede paardenboonen, haver en aard appelen vervoerd. Ook werd hee* wa* vracht vooi; Den Helder ingeladen. Texel, ook de Eierlandsche polder, was in die jaren nog één grQen grastapijt, de land bouw nam nog maar een zeer bescheiden plaatsje in. We hadden zooveel vracht, zegt Bakker, dat je eigenlijk altijd met water links volgt, onhoudbaar schiet de mid- voor in en H leidt. Zoo van de aftrap geeft Piet Keijser door naar Hans de Jong, een mooie boogbal wordt voor het doel geplaatst en Gom kppt prachtig in en de stand is gelijk. Om beurten zetten de vleugelspelers voor, en ook H onder neemt nog menig aanval, maar verdedi ging en halfspelers keurig en het *s rust voor we het weten Na de rust moet T tegen wind spelen, maar dat blijkt geen bezwaar. Van de achterhoede af via de halfs en de in diepe W-formatie spelende binnenspe- lers, gaat de bal van voet tot voet naar de voorhoede. T. is het eerste kwartier het meest actief. Eenige snelle aanvallen volgen Een mooie voorzet, en meteen is J, v d. Pijl er door:" Hij geeft de H-kee- per geèn kans: 21. Helder tracht de achterstand in te loopen maar steeds zijn het de halfs en backs, die keurig samen werkend weten in te grijpen en te ver plaatsen. Bij een nieuwe T-aanval be machtigd P. Keijser de bal, geeft een pasje naar J v d. Pijl, die er meteen van door gaat ery de stand op 31 brengt, terwijl heel spoedig Hans de Jong door breekt en een volgend schot langs de verkeerde kant van het doel lost. Ook Helder zit niet stil, maar ondervindt de moeilijkheden v^n de wind. Eenige voor zetten, dicht bij ons doel geplaatst, wor den door Ben uit de lucht gegrepen. Zoo blijft het spel op en neer golven. De tijd verstrijkt meer en fneer, maar in de stand komt geen verandering. T heeft prachtig partij gegeven en verdiend ge wonnen. Nic. de Graaf leidde goed. Het talrijke publiek heeft een genot volle middag gehad. Zondag voor de comp. Texel-HRC Trainen. Hedenavond half acht. Adsp. Donderdag half acht. Athletiek Maandag-, Vrijdag- en Zondagmorgen. D.D IN DE- MOESTUIN. 441. Zomerandijvie kunnen we nu in de volle grond zaaien Kan het op rijen gebeuren, des te beter, want dan behoe ven we niet over te planten. Voor an dijvie is het n.l. een vereischte, dat ze ongestoord kan doorgroeien 445. Lof. Half Mei kan Brusselsch Lof (Witlof) worden gezaaid. De cultuur van deze welkome wintergroente is niet zoo lastig als meermalen wordt gezegd. De cultuur wordt eigenlijk pas wat moeilij ker in het najaar, wanneer de wortels moeten worden opgekuild. Wie er lief hebberij in heeft, kan het zeer zeker pro- beeren, want het blad levert bovendien nog malsch groenvoeder voor konijnen HOE LAAT BOOTDIENST T.E.S.O. Van Texel: 7,45; 1,45, 5,30 Van Den Helder: 10.-; 4,-; 7,- Op Zon- en feestdagen; Van Texel: 8,15 en 5,30 Van Den Helder: 10,45 en 7, BEZOEK TEXELS NOODZIEKENHUIS Di.-Do.-Za. van 23. Zo.-Ma.-Wo.-Vr. van 23 en 77,30. op dek overstak! Ik heb heel wat uurtjes aan de pomp gestaan in die da gen. We moesten elkaar geregeld aflos sen; ouwe houten scheepjes.Enétoch waren de verdiensten matig en de loo- nen daardoor niet hoog. Kort voor 1890 kreeg een reu2eknecht niet meer dan f 5 in de week. En raakte u wel ééns ergens aan de grond, wanneer de boot zoo afgeladen was? Voor Oudeschild moest je doorloo pend het' anker uitgooien We voeren op tij ook nog, toen we er al een motor in hadden je ging met de vloed van Texel en met de eb uit Harlingen Je had door mekaar een vier-en-een half uur werk: En dan was het water nog lang niet hoog genoeg om binnen te komen. Bij een gewpne Z.W.-wind stond er dan amper vijf, vijf-en-een-half voet water, was de wind Oost, dan was het heelemaal fout Werd er niet voldoend'e gebaggerd? Dat leek nergens op: ze „diepten" vroeger met een beugel uit. Daar waren twee mannetjes 't heele jaar mee bezig en nog was het hopeloos. In 1896 werd hier voor het eerst een baggermachine 'aan het werk gezet. In de eerste jaren van de vorige we- ïeldoorlog heeft de dienst een gevoelige* klap gekregen; Bakker deed zijn schip toen zelfs van de hand! Het vervoer van landbbuwproducten had weinig beteeke- nis meer, doordat dé Texelsche boer zelf aardappelen, etc. ging verbouwen; Eier- land zag 't eene bunder grasland na het andere scheuren. Bovendien-slonk het steenenvervoer aanmerkelijk. De gele steen werd meer en meer door de rob de riviersteen verdrongen. Ook de Zuidhol- landsche pan kwam er steeds meer in. De glorie van de talrijke Harlinger steen- en kalkfabrieken ging ras voorbij. De Friesche haver en. boonen werden boven dien zwaar beconcurreerd door buiten- landsch voer, zooals Amerikaansche „koek", die met alleen krachtiger voedsel bevatte, maar ook nog goedkooper was. De bakens werden daarop verzet en in 1913 werd via Alkmaar een dienst op Rotterdam begonnen, nadat het schip in 1912 met een motor was uitgerust Nog vier jaar werd door Bakker op Harlin gen gevaren; ook schipper J. Plaatsman ging het toen op onze groote internatio nale havenstad, Rotterdam, probeerefi De beurtvaart werden in de wereld oorlog ook veel moeilijkheden in de weg gelegd; zoo mocht je niets door de stel ling Amsterdam brengen. In de loop der OOSTEREND. Lammeren voor f 37,50 naar Limburg! De lieer Joh. Roeper Johz., alhier, heeft, een partij geregistreerde ooilam meren voor f 37,50 per stuk aan een Limburgsche veehouder verkocht. OP VRIJDAG 29 MEI a.s. des avonds acht uur wordt er in de Kerk te DEN BURG gehouden. Over de Ledenvertoeving te Oosterend volgt nog nader bericht. DE KERKERAAD. Prijzen 34 gld lager dan vorige Week. Het kan verkeeren, maar wie had ge dacht, dat de tweede markt zoo zou teleurstellen.' Hebt u wel ooit zoo'n stugge markt meegemaakt, vroegen we aan een be jaarde koopman. De ouwe .baas lichtte zijn zijden petje op en zei: Nou, ik kom hier al een 28 jaar, maar .zoo erg heb ik het zelden beleefd. Het feit, dat de z.g. weeren, waar een tientje wol op zit, amper f 35 opbren gen, is mede oorzaak, dat de vetweiderij niet royaal met de beurs omspringt. Bo vendien hebben de kooplieden minstens tweemaal zooveel vracht te betalen 'als vroeger en daar komt dan de molestver- zekering nog bij. Eerst wilde het heelemaal niet, met de handel. De boeren wisten niet Wat ze d'r aan hadden. En de handel beweerde be slist niet meer te kunnen betalen Om elf uur zagen we nog maardrie hokken met gemerkte lammeren. Gelukkig hebben we weer wat water gehad, al beschoot hei niet zoo heel veel. Om half oen hadden de merkers het wat drukl^r Toch maakten heel wat lamme ren met de kwast geen kennis. „Dan vol gende week nog maar d'rs probeeren! Zoo'n prijs krijg je toch'altijd nog wel!" zal menigeen hebben gedacht. We hopen, dat ze gelijk hebben. Er zijn lammeren verkocht voor f 16,25. De meeste deden een f 22,De heer KI. Mantje, Ruysdael, maakte f 28,25. Pas tegen twééën raakten de meeste lam meren weer op de wagen Natuurlijk, heeft de vrij groote aan voer; 4000 stuks (dat is viermaal zooveel als vorige week) ook invloed op de prijs gehad Moge Leiden het a.s. Vrijdag be ter „doen"! J. De nationaal-socialistische staat dient gegrondvest te zijn op de eerbied voor de arbeid. (Mussert). jaren ging voorts de vrachtdienst op Den Helder aanzienlijk achteruit door de op richting van zoutziederijen* in Alkmaar We hadden voor die tijd een 300-400 balen zout aan boord, zegt Bakker. De kop van Noord-Holland werd boveftdien als aardappelstreek van steeds grooter beteekenis en ook daar raakten de Friesche aardappelen van de „markt". En dat na een tijdvak (tot 1914), waarin wel drie schepen noodig waren om Frie sche aardappelen aan 'te voeren, welke uitsluitend voor Den Helder bestemd waren! De dienst heeft op tet oogenblik dus niet veel meer om t lijf? Het is zoo heel anders geweest, maar wanneer TESO flink aanpakt, zie ik er nog wel wat in! Misschien kan er nog een behoorlijke passagiersdienst komen. Wij voeren vroeger feitelijk uitsluitend als vrachtsohipper, maar toch hadden we meermalen'een stuk of vijftien passa giers aan boord! De laatste jaren zullen er wel niet meer .zooveel zijn geweest. Toen ik voer, had je nog geen afsluitdijk, ja, er bestond zelfs nog geen spoorboot Stavoren-Enkhuizen. Reizigers, die van Noordelijk Noord-Holland uit naar Friesland moesten, gingen dan graag met ons mee; anders was de kortste weg over Utrecht. De eerste jaren na de ope ning van die spoorboot-dienst Stavoren- Enkhuizen, moest nog over Zaandam worden gereisd; de lijn Heerhugowaard- Hoorn-Enkhuizen is nog niet zoo heel oud De beurtdienst Texel-Rotterdam be staat dus nog maar dertig jaar. Hoe lang zouden ze al op Amsterdam varen? Die dienst is al oer-oud. Ze gingen dan over de Zuiderzee, ook nog na de opening van hét Noordhollandsch ka naal (ze waren nog op motoren aange wezen). Daar maakten heel wat passa giers gebruik van en bovendien werd er heel wat post meegenomen Dat was in de tijd, toen we nog geen postkantoren op Texel rijk waren. Een bepaald per soon wachtte aan de "haven de boot af en bracht de brieven etc. dan zelf over het eiland rond; soms te paard* Dirk Bruin voer in 1912 het eerst met zijn (motor-)schip door het Noordhol landsch Kanaal, naar de Hoofdstad. Moge spoedig een betere tijd aanbre ken; dan zal TESO van de dienst stellig maken, wat er van te maken is, d.w.z. haar best doen de vroeger zoo glorierijke en beteekenisvolle dienst Texel-Harlin gen tot zijn oude welvaart terug te voe ren. J. i

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 2