I Verzuimt vooral niet Texelsch dialect. bijtijds Uw DISTRIBUTIE BESCHEIDEN af te halen. A. B. Texel krijgt f 10,000 voor bestrijding schapenschurft. Gemengd Nieuws 111 DISTRIBUTIE THEE Sinds gisteren mag door winkeliers op de destijds daartoe bij hem ingeleverde bonnen thee worden afgeleverd (40 gram per bon.) 81 Mei t.m. 6 Juni 1942 28 A brood 4 rants, brood of gebak 28 B brood 0,5 rants. 28 beschuit 1 rantsoen 28 A vleesch 1 rants, vleesch of vl.w. 28 B vleesch 0,25 rants. 28-A aardapp. 1,25 kg. aardappelen 28-B aardapp. 0.5 kg. 31, 32 ta'oak 1 rants, tabak 07 cigaretten 1 rants, cigaretten AARDAPPELFORMULIEREN. De -Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij het a.s. afhalen van nieuwe bonkaarten weer formulieren moeten worden ingevuld ter verkrijging van aardappelkaarten. Zij,die niet beschikken, op het moment van uit reiking dezer kaarten, over 30 kg aard appelen per gezinslid, dienen een for mulier in te vullen, waarop dit vermeld staat.Formulieren zijn te bekomen bi] den distributiedienst. Texel, 18 Mei 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. UITREIKING LEVENSMIDDELENKAARTEN, voor tijdvak 14 Juni11 Juli. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat weder om nieuwe levensmiddelenkaarten zullert worden uitgereikt en wel: Te De Cocksdorp op Maandag 1 Juni a.s. in de o.l. school van: 9,00-10,00 voor het dorp nrs 1 t.m. 77 10-11 voor het dorp nrs 78 en hooger en wijk C met nrs 1 t.m. 29. 11-12 voor wijk C nrs 30 t.m. 70. 12-1 voor wijk C nrs 71 en hooger. Te Middgn-Eierland op Maandag 1 Ju ni a.s. in de o.l. school van: 2,30-3,30 voor wijk E nrs 1 t m. 37 3,30-4,30 voor wijk E nrs 38 t.m. 82. 4,30-5,30 voor wijk E nrs 83 t.m. 118 5.30-6,30 voor wijk E prs 119 en hooger Te Oosterend op Dinsdag 2 Juni a.s. in de o.l. school van: 9-10 Boschweg, HoekstrSchoolstraat. 10-11 Kerkplein, Kerkstraat, Nieuwstr Weststraat 1 t.m. 28 11-12 Weststr. 29 en hooger, Peperstraat 1 t.m. 54 12-12,30 Peperstraat 55 en hooger. des riiiddags van: 1,30-2,30 voor wijk O nrs 1 t.m. 79 2,30-3,30 voor wijk O nrs 80 t.m. 129 3,30-4,30 voor wijk O nrs 130 en hooger. Te Dc Koog op Woensdag 3 Juni a.s. in de o.l. school van: 2-3 voor het dorp nrs 1 t.m. 67 3-4 voor het dorp nrs 68 en hooger. en wijk K nrs 1 t.m. 10. 4-5 voor wijk K nrs 11 t.m. €6 5-6"voor wijk K nrs 67 en hooger Bewoners van De Waal en wijk W worden er aan herinnerd, dat voor hen vandaag een uitreiking gehouden wordt van levensmiddelenkaarten. (Zie vorig nummer.) Medegebracht dienen te worden alle stamkaarten van*'t gezin met de daarbij behoorende inlegvellen. Tevens moet worden overgelegd door hen, die per ge zinslid niet beschikken over 30 kg. aard appelen, een formulier, waarop dit ver meld staat. Formulieren zijn te bekomen bij den Distributiedienst. Texel, 28 Mei 1942. De Burgemeester van Texel, RIJK DE VRIES. RAADPLEEG ELK NUMMER VAN DIT BLAD en schenk aan dacht aan hetgeen bij het afhalen van bonnen moet worden over gelegd. ZWEMSPORT.' Verleden Dinsdag kon door 't slechte weer de training niet doorgaan. D§ trai ningsavond is nu vastgesteld op Dinsdag 2 Juni. Vanmiddag zal een aanvang wor den gemaakt met het in orde maken .van het zwembad. Er is veel werk te doen Leden, die tijd hebben, worden verzocht om 2 uur aanwezig te zijn. Hamer en scherpe bijl meebrengen. D.L. S. V. TEXEL. A.s. Zondag speelt Texel 1 in het comp programma thuis tegen HRC 5. Aanvang half drie. Zorgt er Voor, dat de punten behouden blijven, lui! Elftal; W.Geus Jac.Koorn W.Langeveld H.Neijens H.Boon A.Huizinga D.Huizinga P.Keijser J.vd.Pijl G.Witvliet Ab.Keijser Res: voorhoede Jn.Bruin O.s.; halflinie P.Vlaming; B.Beumkes. Denk met aan een zacht eitje, mannen! Zondag 7 Juni: Texel 1 naar Helder 3. Texel 2 naar Sportdag SVC. D.D. In de wedstrijd Texel-Helder op 2e Pinksterdag waren beide elftallen com pleet; 1015 min. na de aftrap kwam de elfde man j/an H in het veld. t)e stand was toen nog 0-0. Red. Inleveren bonnen winkeliers. Winke liers dienen op de voor hen bestemde dagen in te leveren voor 's morgens 12 uur; Voor brood: alle bonnen 27, alsmede de nieuwe bon; ook bonnen voor be schuit en tarwebloem kunnen ingediend worden voor brood. Voor gebak: zie brood. Voor beschuit: alle_J>onnen 27 afzon derlijk indienen met apart bewijsje MD 201b. Van de boter- en vetkaart: alle bonnen 27 van boter- en vetkaart afzonderlijk in dienen;-verder de nieuwe bon evenals de oude bon. Voor kaas.- de bonnen 298, 302, 306, 310, 314. Eieren: rantsoenbonnen doorgeven aan leverancier. Voor melk: de bonnen 26, 27, 28 en 29. Voor zeep: alle bonnen 211, 228, 272 en 293 en nog 9 stuks van 194 (oud); alle bonnen G, H, I en J. Voor vleesch: alle bonnen 27 en nog 99 en V4 rantsoen van 26. Voor vleesch waren: alle bonnen 27 en nog 9 en drie kwart rantsoen van bon 26. Voor aardappelen alle bonnen 26 en verder bon 27. Voor tabak: restanten 26 en 27 (hoog stens 9 van twee bonnen tezamen); alle bonnen 28 en 29, aangevuld met de nieu we bonnen 31 en 32. Voor sigaretten: de bonnen 7 v.d. si- garettenkaart. Voor versnaperingen kan men g§en bon inleveren. Ook de bonnen voor peulvruchten 307, suiker 299, koffiesurr. 288, jam 303, tar webloem 301, 305, 309, 313, rijst 4-17, 4- 18, havermout 307, vermicelli-maizena 315 gort 311, kunnen ingeleverd worden, zoo men geen voldoende voorraad heeft Men wordt -echter verzocht, indien de voorraad dit toelaat, zooveel mogelijk met deze artikelen eens in de vier weken te komen. Tabakshandelaren dienen bij het aan vragen van een voorschot voor tabaks artikelen, indien zij steeds in tabak ge handeld hebben en nog geen voorschot ontvingen, te overleggen de bewijsstuk ken van de Omzet van het jaar 1939. D. w.z. geen opgaaf van geldsbedragen, doch rekeningen, facturen, enz. van de leverancier, waarop vermeld staat het aantal onsen of kilogrammen, tabak, hetwelk in dit jaar is afgenomen. De geldige tabaksvergunning dient ook te worden meegenomen. Hotels, restaurants ontvangen alleen 'n voorschot vqpr tabaksartikelen, indien men kan overleggen de vier laatste ont- vangstbewijsjes MD 201c van de ingele verde boterbonnen, welke men van de gasten heeft ontvangen. De Distributiedienst. Brandstoffen Groep E. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden dat op Don derdag 4 Juni a.s. de brandstoffentoewij- zingen voor Groep E, zullen worden uil- gereikt. Tot genoemde groep behooren alleen zij, die in het bezit zijn van een Brandstoffen-identiteitskaart en maan delijks een toewijzing ontvangen voor 't koopen van Industriekolen (bakkers, smeden, etc.). (Voor bussenboenen e.d. geen brandstoffen.) Bovengenoemde iden titèitskaart moet worden medegebracht, terwijl zij, die door bijzondere omstan digheden verhinderd zijn a.s. Donderdag te komen, op elk der volgende Donder dagen in de maand Juni alsnog hun toe-* wijzingen kunnen afhalen. Texel, 29 Mei 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. S.V.C.-NÏEUWS. Zondag 7 Juni bestaat SVC 10 jaar. Het ligt in de bedoeling dan een paar voetbalwedstrijden te spelen, afgewis seld door een korfbaldemonstratie. Bij zonderheden volgen. v.D. In het Verordeningenblad wordt ge méld, dat door joden voor 30 Juni bij de Bankiersfirma Lippman, Rosenthal en Co. moeten worden ingeleverd; alle kunstvoorwerpen, gouden en zilveren voorwerpen, edelsteenen. Uitgezonderd zijn: eigen trouwring en die van een overleden echtgenoot; eigen horloge; per persoon een zilveren mes, soeplepel, des sertlepel en- vork; gebitvullingen uit ede le metalen in persoonlijk gebruik. Illlllllllll van Texels Bioscoop-Theater. llllllllllll Mededeellngen Illlllllllll DE BARBIER VAN SEVILLA. Aan de zeer gunstige beoordeelingen in de pers is het volgende ontleend. Dit filmverhaal is op zoo'n uitmunten de wijze voor een vertooning op het witte doek bewerkt, zoo piëteitsvol en toch zoo juist gewijzigd, waar dit noodig bleek le zijn, ontdaan van de eens alom geldende vaak knellende klassieke voorschriften, dat wij ,,De Barbier van Sevilla" waar lijk tot de beste bewerkingen voor de film van opéra's of tooneelstukken dei- laatste jaren mogen noemen. De rolver- deeling, de fraaie, stijlvolle ensceneering, de voortreffelijke opnamen en het mees terlijke spel dwingen de diepste bewon dering voor het geheel af. (Haagsche Crt). Afgaande op deze film zou men de con clusie kunnen trekken, dat men in Span je vooral over acteurs beschikt, die in staat zijn op- voortreffelijke wijze ko mische rollen te vervullen. Zoo is b.v. Alberto Romea als Don Basilio, de nota risklerk, werkelijk subliem en ook Mi guel Ligero als Graaf Bartolo, de be lachelijke oude snoeper, is uitmuntend. Roberto Rey sluit zich, als Figaro, bij dit tweetal uitstekend aan. Estrellita Castro vertolkt als zigeunerin in het Spaansch eenige zangnummers. (De Nieuwsbron). Een genotvolle avond wacht u, wan neer u ons nieuwe programma komt zien. GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING. P B., Den Burg f 5, INVENTARISATIE. Zij, die belang hebben bij de inventa risatie van land- en tuinbouwbedrijven, worden, voor zoover noodig, herinner d aan deze zittingen van de tellers; Voor wijk B: Maandag 1 Juni in de o.l. school te Den Burg, van 11-14- uur. Voor wijk' O: op Zaterdag 30 Mei in de oude o.l. school te Oosterend van 16- 21 uur. Voor wyk W op Maandag 1 Juni in de o.l. school te De Waal van .16-21 uur. Voor wijk C: op Dinsdag 2 Juni in de o.l. school te De Cocksdorp van 16-21 uur Voor wijk E": op Woensdag 3 Juni in de o.l. school te Midden-Eierland van 16-21 uur. TEX.-BOYS-NIEUWS. Zondag a.s. gaan we naar Geel-Zwart ('t Zand); tot Oudesluis met do trein en vandaar met gereserveerde bussen naar 't Zand, waar we om ruim 10 uur aan komen, mooi op tijd voor de H. Mis van 10,30. Zorgt, zooveel mogelijk, om half 8 cp de Groeneplaats te zijn; de bus moet tweemaal rijden Denkt om het persoons bewijs en zet je beste beentje voor. Opstelling" 1: Jac.Schrama Jn.Driever Jn.Hopman N.v.Heerw. J.v.Sambeek' H.Meester C Witte C.v.Swinderen W.Ran Jn.Schra- ma D.Witte Res Jn. Hoogenbosch, C. Ran Opstelling 2 P.v.Sambeek H.Witte Jac.v.Heerwaarden K.Graaf C.Bakker N.Witte D Witte (Westen) C.Hoogenbosch C.v. Heerw. (Hoekie) J Oremus H.Schrama Res.: W.v Heerwaarden, H.Zijm. J.S. Elke dag geeft iets te doen en te ver zorgen. (Goethe.) aans, aanstonds; aarluf, anderhalf; achterkoeslerig, achterdochtig (elders „achterkousig ang, bevreesd; ook aan de Zaan; ankie (hankie), handje (van een kind); Etfikeles,. zelfde beteekenis (hoort men zelden meer); appelesiene, sinaasappelen; ook elders in N.-Holland; hagge, oorhangers (elders: ,,bag"); barrel, prul, ook elders in N.-H.; ook van een persoon rnet. e0n slecht karakter gezegd; beddeteek, beddetijk, in de bêerd völe, onheusch bejegenen, (in het Ned.: iemand in de baard vlie gen, in de baard varen); begorre, een soort spel met knikkers; houdt waarschijnlijk verband met de zeemansterm „begord" Een vertuid schip raakti begord", wanneer het met het touw tegen de kiel aanzwaait en dus niet behoorlijk op wind of stroom kan komen; (Wordt vervolgd.) Namens de Commissie, welke belast is met deze bestrijding, verzoekt de heer E. Noordijk ons het volgende onder de aan dacht der Texelsche schapenhouders te brengen. Zooals ieder schapenhouder bekend is? werd de ziekte eind Augustus van 't vo rige jaar op Texel binnengesleept door een twintigtal ingevoerde schapen. De besmetting van de Texelsche wolveesta pel greep snel om zich heen en toen wij eindelijk met de behandeling konden aan vangen, kwamen hiervoor meer dan 1200 schapen in aanmerking! De uitbreiding der ziekte binnen eeh tijdsverloop van ongeveer 8 weken was dus ongetwijfeld zeer ernstig. De behandeling-der zieke en verdachte dieren bestaat uit het 2 keer wasschen in een bepaalde vloeistof, wel ke op een constante temperatuur moet worden gehouden. Daarom werden alle dieren vervoerd naar de bollenkokerij van de heer J. C Kager; deze inrichting werd n.l. door onze commissie voor dit doel gehuurd. Hier werden meer dan 2500 schapen behandeld. Dit voorjaar werden bovendien op de boerderij nog er.kele koppels behandeld, zoodat bijna 3000 keer een schaap werd gewasschen De resultaten dezer behandeling kun- r.er zeer gunstig worden genoemd. De schapen, welke in lichte graad besmet waren, herstelden na twee wasschingen zonder uitzondering; de zeer ernstig aan getaste* dieren echter leverden moeilijk heden op. Het bleek, dat verscheidene dezer dieren na 2 wasschingen niet her steld waren Alle bedrijven, waar zulke schapen werden aangetroffen, werden nogmaals behandeld en ondanks deze herhaalde behandeling zijn er thans nog 5 bedrijven, welke als verdacht moeten worden beschouwd. Zoo nu en dan blij ken er in deze bedrijven weer enkele schapen voor te komen, die niet radicaal zijn hersteld. Het betreft hier zonder uit zondering schapen, welke indertijd veel te lang op een behandeling hebben moe ten wachten. V In overleg met de heer Inspecteur van de Veeartsenijk. Dienst werd het mark ten van de lammeren dezer bedrijven dan ook verboden. Het zal iedere scha penhouder echter duidelijk zijn, dat de eigenaars dezer bedrijven Ibch hun lam meren weer kwijt moeten Er moest dus EEN GREEP (JIT T RADIO-PROGRAM Muziek en zang, maar ook ZATERDAG (VANDAAG) c HILV. I: 13,00 ^iet krenten van drui ven. 14,00 Waarom leeren we? 17,35 Duitsche les. 18,15 Het Ned. Arbeidsfront HILV. II: 13,40 Met de jeugd de natuur in. 15,45 Over postduiven. 18.00 Wat de radio brengt 18,30 De NSB antwoordt. 19,50 Groningsch praatje. ZONDAG: HILV. I 11,30 De stem der SS. 11,45 Neerlands stem v.h oostfront. 15,- Unie dag in Suid-Afrika.. 16,15 Hengelaars lief In leed. 17,00 Cabaret. 17,45 Sport. HILV II; 12,45 Een soldaat spreekt tot de jeugd. 14,00 De schrijver Gabr. Smit spreekt. 16,00 Op de steiger, door prof. dr. T. Goedewagen. 18,30: 24 uur Londen. MAANDAG: HILV. I: 18,00 Schoonhoven, de zil verstad. HILV. II: 15,45 Krimpvrij, luisterflits. 18,30 Het jodenvraagstuk. 19,15 Praatje \an Max Blokzijl. 19,50 Friesch praatje. DINSDAG: HILV. I 18,00 De Inbreker (luister spel). 18,35 Neerlands stem v.h. oost front!,-19,15 Wie zijn schuldig aan Neer lands ondergang? door prof. mr. dr. R van Genechten. HILV: II: 18,30. Van heinde en verre. 19,50 Twentsch praatje. DAGELIJKS Nieuws van de BNO: 8,01; 12,45; 17,15; 18,50 (I) en 19,30 (II). LEIDSCHE LAMMERENMARKT. Leiden, 29 Mei (Officieel). Van de 4466. aangevoerde lammeren waren er 2830 van Texel. Handel zeer slepend, afloop slecht. Veel onverkocht. Prijzen f 22-28 Maar een enkel partijtje werd duurder 'verkocht. VERTROKKEN PERSONEN. Joanna A. Jannes, van E. 128b naar Wormerveer, Zaanweg 97; Elizabeth van SchÊrpenzeel, v". K 89b naar Bodegraven, Emmakade 36; Adriana J. Janssen, van Dc Cocksdorp 6 n. Zijpe, Petten, Oost einde M 3. HOCKEYCLUB PIONIERS. Trainen: Dinsdagavonds 7,30, Zater dagmiddag 2,30 (Zondagmiddags alléén als het bekend gemaakt wordt). De leden worden verzocht regelmatig te komen Nieuwe leden kunnen zich aanmelden bij. de heer H. Steenhuis, Den Burg. J.B EEN BROKJE HISTORIE. Jeanne d' Are. Vandaag is het 511 jaar geladen, dat Jeanne d' Are, de maagd van Orleans, door de Engelschen op het marktplein te Rouen levend werd ver brand. Jeanne d' Arc is de nationale heldin der Franschen, de personificatie van hun vaderlandsliefde. Het was in 'n oorlog, welke de Franschen tegen de Britten voerden, dat Jeanne d' Are, aan voerster van eeh legerschaar, de vijan den in handen viel (Mei 1430). Zij werd beschuldigd van tooverij en ketterij; het proces, dat viCT maanden duurde, eindig de met haar terechtstelling. In 1920 werd zij te Rome heilig verklaard; in 1922 werd zij door Paus Pius IX tot patro nes van Frankrijk verheven. een weg worden gévonden om deze lam meren op de minst kostbare wijze op te ruimen. Aanvankelijk werd gedacht aan verkoopen uit het land direct naar een weider aan de vaste wal. Echter zouden wij dan weer voor het vraagstuk van het vervoer worden geplaatst. Het zou toch met Verantwoord zijn, deze lammeren met de veebooten, die vol geladen zijn met gezonde lajnmeren, te gaan vervoe ren. Wij hebben daarom getracht, een andere oplossing te vinden en het is ver heugend hier thans het volgende te kun nen mededeelen. Het Bestuur van de Bedrijfsvereeni- ging voor Vee en Vleesch te 's-Gravehna- ge werd bereid gevonden Texel als fok- district van het Texelsche schaap te hel pen. Aan deze Bedrijfsvereeniging moe ten alle schapen in Nederland, die voor ae verplichte schapenlevering 1942 in aanmerking komen, worden geleverd, terwijl de uitbetaling, van deze schapen ook door deze vereeniging plaats vindt. Aangezien een gezondé wolveestapel op Texel voor de schapenhouderij in geheel Nederland van het hoogste belang moet worden geacht, besloot het bestuur der Bedrijfsvereeniging voorree en Vleesch van het voor ieder geleverd schaap uit te betalen bedrag tien cent in te houden Er zullen ruim 200,000 schapen geleverd moeten worden; op deze wijze wordt dus een fonds gevormd van ruim f 20,000, Onze commissie heeft j.l. Woensdag te Alkmaar met het bestuur der Bedrijfs- vereen. vergaderd en op deze vergade ring werd ons de toezegging gedaan.dat wij voor een doeltreffende uitroeing der thans nog op Texel voorkomende schurft- haarden over een bedrag van ten hoogste f 10,000 uit het te vormen fonds mogen beschikken. Daarnaast werd ons toege staan de lammeren der verdachte bedrij ven in de Gemeentelijke noodslachtplaats le doen slachten; c(e opbrengst dezer lammeren is dan voor de eigenaars en bovendien ontvangt iedere eigenaar voor ieder geslacht lam een leveringsbon voor een schaap! Aangezien de leveringsbon nen een zekere waarde vertegenwoordi gen, staat het thans vast, dat dit afslach ten der lammeren van de verdachte be drijven de eigenaars geen cent zal kosten. De bedoeling is nu de lammeren zoo spoedig mogelijk te doen slachten; het gaat hier om ongeveer 200 lammeren; wij zijn van plan deze dieren in de eerst komende drie weken voor de consump tie ter beschikking te stellen. In die tijd zullen de schapen der verdachte bedrij ven ook geschoren moeten zijn. Deze Veel vóór dit nummer bestemde kopij moet v££gens gebrek aan plaats blijven liggen. Red. In Maas en Waal wordt nu viermaal zooveel tabak geteeld als vorig jaar. Brandstoffenhandclaren mogen geen brandstofkaarten van klanten in bewa ring nemen (officieel). In Eindhoven heet de Herm. Heijer- mansstr. nu Cor Hermanslaan, naar een Brabantsch geschiedschrijver. De oudste inwoonster van Winterswijk (mevr. de wed. H. de BoerWigersma is daar Dinsdag, 102 j. oud, overleden. Bij graafwerk vond men te IJmuiden een enorm schedeldak, vermoedelijk van een voorhistorische olifant (mammoeth) Een brandweerbelasting wordt inge voerd en wel ten laste van de Verzeke ringsmaatschappijen. 75 pet kofnt aan de gemeenten, 25 pet aan de Rijksinspectie. Een arrestant, op weg naar Veenhuizen sprong bij Zwolle uit de stilstaande trein. Bij de achtervolging werd hij in een been geschoten. Zes maanden kreeg een 23-j. caféhoud ster te Eindhoven, me boefjes van 14-16 jaar tot drinken aanzette en hun veel geld afnam. De jongens hadden ergens f 350.gestolen. Ze kochten boter voor f 10 per pond, zonder bon. Daarom kreeg mw. J. La- sonder-Koning te Assen f 800.boete en mw. G. Meijering-Zorgman aldaar f 400.- Ze kregen dus wel hun vet Te Den Haag wej-d van 2 personen, die in een huis a.d. Van Oosterwijk- Bruinstraat frauduleus aan het slachten waren geweest, er een op de vlucht zoo door een pistoolschot getroffen, dat hij aan de gevolgen is overleden. Hij was 'n koopman van 27 jaar. Illlllllllll IN WEINIG WOORDEN |||||||||i!| <11111(11111 WERELDNIEUWS MEXICO. Mexico verklaarde de oorlog aan de Asmogendheden. NOORWEGEN De Noorsche premier Quisling, ver-l klaarde dat de Nasjonal Samling nog im-: mer wint aan kracht. DUITSCHLAND Te Bayreut is Dinsdag overleden de 75-j. dochter van Richard Wagner, Eva Chamberlain Wagner. BRITSCH-INDIE De houding van de Indische Congres Partij baart de Britsche regeering steeds jnecr zorg. Ze vreest toenemende invloed va Gandhi. NED. WEST-INDIE Bij Curacao kwam het tot muiterij onder de Chineesche bemanning van een tankboot (loonkwestie) De politie greep in, waarbij 18 Chineézen werden gedood en 54 gewond. Het Ned. schip Flora van de Ned. Stoomboot-Mij. is in de Caraibische zee tot zinken gebracht. Deze Mij. verloor éiaar al vier schepen.. schapen zullen door ons stuk voor stuk nauwkeurig "worden geïnspecteerd en wanneeV wij het noodzakelijk achten zul len door oi\s aangewezen schapen onver wijld moeten worden geslacht. Daar naast zullen alle bedrijven, die naar on ze meening daarvoor in aanmerking ko men, hiin wolvee moeten wasschen; dit zullen in de eerste plaats die bedrijven zijn, die grenzen aan de besmettelijke be drijven. De schade, welke door het af slachten zal ontstaan, zal met de reeds door de schurft tot nu toe geleden scha de uit het genoemde fonds van f 10,000 worden vergoed, terwijl de behandeling van alle zieke en verdachte dieren voor het grootste gedeelte betaald kan worden met het geld, dat door de Texelsche Scha penhouderïj in Dec. 1941 voor dë schurft- best rij ding bijeen werd gebracht (f 2420,50). Wanneer een eigenaar niet bereid mocht zijn de schapen te doen slachten, zal de Bedrijfs^reen. voor ee en Vleesch te 's-Gravenhage op ons verzoek de schapen onteigenen en laten slachten, terwijl zjj daarnaast de bewus te eigenaar voor iedere vergoeding zal uitschakelen. Üit een en'ander moge dui delijk worden, dat de genoemde Bedrijfs- vereen. zeer vergaande bevoegdheden bezit en wij willen hier uitdrukkelijk verklaren, dat wij er niet van terug zul len schrikken te adviseeren, van deze bevoegdheden gebruik te maken, indien een eigenaar niet bereid is^ onze advie zen op te vólgen. Wij vertrouwen echter, dat* de gedu peerde schapenhouders zich stipt aan on ze voorschriften zullen houden. Wanneer zij dit dben, mag verwacht worden, dal de schurft spoedig van Texel verdwenen zal zjjn en dat de schade in ruime mate zal worden vergoed. Tenslotte willen we iedere schapen houder er met klem op wijzen, dat hij bij de geringste verschijnselen van schurft onder zijn wolvee (heftig jeukgevoel en uitvallen van de wol), hiervan onmid dellijk aangifte moet doen ten Gemeente huize! Wanneer men direct tot wassching overgaat herstellen de dieren radicaal. Men verzwijge het dus niet! Namens de Texelsche schapenhouders wordt hulde en dank gebracht aan het besfuur van de Bedrijfsvereen. voor Vee en Vleesch voor het juiste begrip, dat het toont voor de beteekenis van de ■Texelsche schapenhouderij en voor de onbekrompen wijze, waarop het ons te gemoet treedt om een ramp voor ons eiland en daarmee voor de schapen teelt in ons land af te wenden!

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 2