S.S. Eerst weten, dan pas oprdeelen Het Nederlandsch Arbeidsfront pakt aan. Texelsch dialect. Ned. Kultuurkamer. B. Hoe de Bolsjewieken bij Charkow klop kregen. Gemengd Nieuws 54e JAARGANG. No. 5657. WOENSDAG 3 JUNI 1942. TEXELSCHE COURANT Er zijn in uw orftgeving menschen, die hulpbehoeven, materieele en moree- le hulp. Hoe groot de nooden en zorgen zijn; daarover zullen wij niet uitweiden. Wilt u zoo goed zijn hier een oogenblik bij stil te staan en te bedenken of het uw hulp is waarop gewacht wordt? Ja, ons aller medewerking, dus ook uw medewerking, isy nofldig! En het gaat niet in de eerste plaats om uw geld, maar om uw persoon Wij vragen uw vrijwillige medewerking bij: a. de leniging van de nood, b. de gezondmaking van ons volk. Het eerste is Winterhulp-werk, het tweede de taak van de Nederlandsche Volksdienst. Wij moeten niet alleen méér doen uan in het verleden is gedaan (immers, slechts een klein deel van de nood kon tot nog toe worden bestreden), wij moe ten het ook anders doen (dus breken met het fooien- en loketten-systeem). De hulpbehoevende moet weten, dat hij geholpen wordt, de tot hulp in staat zijnde behoort te weten dat hij helpen móét. De Volksdienst is de organisatie, die 'deVerbinding tusschen helpenden en hulpbehoevenden tot stand brengt. 1 Hoe deze organisatie werkt, welke haar ideëele en practische doelstellingen zijn, wat er wordt gedaan voor Moeder en Kind, wie in aanmerking komen voor gezinshulp, wanneer de bijstand wel en met wordt verleend, waarom er moeder en kindertehuizen moeten komen, welke bijstand wordt verleend bij bom inslagen, dat ^lles kunt u beluisteren op e-en bijeenkomst die wordt gehouden in Hotel De Lindeboom te Den Burg, op Donderdag 4 Juni 1942, 'savonds 8 uur OORDEELT NIET ALVORENS GIJ WEET. De Nederlandsche Volksdienst. Illlllljllil GEMEENTE TEXEL ||||||||i VERGUNNING aan schapenhouders om zich in ver band met het lammeren der scha pen tusschen 24 en 4 uur buiten te bevinden. De Burgemeester van Texel brengt den veehouders, die een vergunning hebben ontvangen om zich in verband met -het lammeren der schapen tusschen 24 uur en 4 uur in /de open lucht te mogen op houden, in herinnering, dat deze ver gunning onverwijld bij den heer Noor- dijk behoort te worden ingeleverd. Aan veehouders, die deze vergunning niet inleveren, wordt een volgende maal geen vergunning verstrekt. Texel, 1 Juni 1942. De Burgemeester voornoemd-, RIJK DE VRIES. GEMEENTE-SECRETARIE Bureau voor den Burgerlijke Stand. Kantoor Gemeente-Ontvanger. De Burgemeester der gemeente Texel, ter waarneming van de taak van Burge meester en Wethouders dier gemeente, t brengt ter openbare kennis, dat de ge meente-secretarie, het bureau voor den burgerlijken stand en het kantoor van den gemeente-ontvanger ingaande Don derdag 4 Juni a.s." tot en met Maandag 31 Augustus d.a.v. voor het publiek ge opend is van 8,30 uur voormiddags tot 12,30 uur namiddags. Texel, 30 Mei 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. De Gemeente-secretaris, JONKER. UITREIKING LEVENSMIDDELENKAARTEN, voor tijdvak 14 Juni11 Juli. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, "dat weder om nieuwe levensmiddelenkaarten zullen worden uitgereikt en wel: Te Den Burg op 4 Juni a.s. in het Fan faregebouw in de Wittekruislaan van: 9 00-10,00 Achteron^ Binnenburg, Em- malaan, Gasthuisstraat 1 t.m. 3 10,00-10,30 Gasthuisstr. 4 eh hooger, Vo gelenzang, Gravenstraat 1 t.m. 24. 10,30-11,00 Gravenstr. 25 en hooger, Mo- lendwarsStr., Kantoorstr., Suikerweg, Groeneplaats 11,00-12,00 Hollewalsweg, Hai'felerweg, Hallerweg, Hoogerstraat. 12,00-12,30 Wittékruisweg, Michiel de Ruyterstraat des namiddags: 2,00-2,30 Koogerstraat 1 t.m. 37 2,30-3,30 Koegerst. 38 en hooger, Schoon oord weg 3,30-4,00 Koogerweg 1- t.m. 24 4.00-4,30 Koogerweg 25 en hooger, Wes- terweg, Molenstraat 1 t.m. 23 4,30-5,30 Molenstraat 24 en hooger. 5,30-6,00 Waalderstraat. Te Den Burg op 5 Juni a.s. in het Fan faregebouw in de Wittekruislaan, van: 9,00-9,30 Weststr., Zwaanstr., Nieuwstr 1 t.m. 23 9,30-10,00 Nieuwstr. 24 en hooger, Visch- markt, Parkstraat 10,00-10,30 Steenenplaats, Schildereinde 1 t.m. 14 10,30-11,00 Schildereinde 15 t.m. 48 11,00-12,00 Schildereinde 49 t.m. 94. 12 00-12,30 Schildereinde 95 en hooger, Warmoesstr. 1 t.m. 18 des middags: 2,00-2,30 Warmoesstr. 19 t.m. 51 2,30-3,30 Warmoesstr. 52 en hooger, We verstraat 1 t.m. 21 3 30-4,00 Weverstraat 22 t.m. 49 4,00*4,30 Weverstraat 50 t.m 82 4,30-5,30 Weverstr. 83 eir hooger, Willem de Zwijgerlaan 1 t.m. 28 5,30-6,00 Willem de Zwijgerlaan 29 en hooger. Bewoners van De Koog en wijk K worden er aan herinnerd, dat vandaag een uitreiking gehouden wordt van le vensmiddelenkaarten (Zie vorig nr.) Medegebracht dienen te worden alle stamkaarten van 't gezin met de daarbij behoorende iplegvellen. Tevens moet worden overgelegd? door hen, die per ge zinslid niet beschikken over 30 kg. aard appelen, een formulier, waarop dit ver meld staat. Formulieren zijn te bekomen bij den Distributiedienst. Texel, 28 Mei 1942. De Burgemeester van Texel, RIJK DE VRIES. ,,Van klassenstrijd naar gemeenschap" was het onderwerp, d^t dezer dagen door de heer L, Plas, scholingsleider van het Prov. bureau van het N A.F., in een bijeenkomst van voormalige N.V.V. functionarissen en andere belangstellen den werd ingeleid. Naar de heer Plas meedeelde, is hij voornemens elke maand een z.g. scholingsavond te leiden, waarop de moeilijkheden en problemen bespro ken kunnen worden. Bpr. betoogde, dat het kapitalisme langzamerhand uit het liberalisme is ge groeid. Een betrekkelijk kleine groep ka pitalisten nam de leiding en oefende op 't volk sterke invloed uit. Maar de ar beiders gingen zich vereenigen en de eerste vakgroepen, (diamantslijpers en typografen) werden gevormd. Zoo ont stond het Ned. arbeiders-secretariaat. Het was op liberale leest geschoeid en vertoonde geen spoor van de revolutio naire gedachte, daar men op de oude grondslagen verbetering voor de arbei ders meende te kunnen verkrijgen. Na korte tijd stierf het weg wegens gebrek aan belangstelling. Ook het marxisme, het „arbeiders aller landen, vereenigt u", heeft de arbeidersidealen niet kunnen verwezenlijken. Daarvoor toch waren de verschillen tusschen de werkers der ver schillende landen te groot. Het slagen van het N.V.V.waarin elke bond er naar streefde voor eigen leden zooveel mogelijk te bereiken, hing af van de con junctuur. In 1914 zien wij schijnbaar een groote opleving van de vakorg., die door de regeering werden uitgenoodigd over de economische zaken te spreken. De ka pitalisten gooiden dit vischje echter uit, om er zelf profijt van te trekken. De ar beider had slechts zijn handen aan te bieden; wanneer er voor hem niets te verrichten viel, werd hij eenvoudig bij het leger van werkloozen ingedeeld. Als consument werden zij grootendeels uitge pchakeld: Ze kregen te weinig om te le ven en te veel om te sterven, terwijl ae producten op groote schaal werden vernietigd, of de productie werd beperkt Van verschillende zijden is geprobeerd, hierin verbetering te brengen. Spr. noemt het Plan van de Arbeid. Dit tastte echter alleen maar de gevolgen van het kwaad aan, de wortel bleef doorgroeien. De Ned arbeider zag geen kans zich los te maken van de kapitalisten; daardoor konden zij niet bereiken, wat Troelstra steeds heeft voorgestaan. De leer van het Marxisme, dat ver kondigt, dat het geestelijk welzijn van het stoffelijk welzijn afhankelijk is, is .uiteraard een liberale gedachte. Immers heeft de arbeider reeds door het „zijn" op deze wereld recht op een goed be staan. Doch wat is er niet geworsteld! Zelfs stakingen gaven niet de gewenschte oplossing, ja dopr staking konden de ka pitalisten nóg beter ingrijpen. Waar zouden wé heen gegaan zijn? Hoe schrikbarend slecht was de toestand van wel t\yee millioen landgenooten. In het „steinreiche Holland" lag het inko men vap wel 75 pet. van de Ned. gezin nen beneden de f 2000 per jaar, van 46 pet. zelfs beneden de f 1400. STechts 16 Ik ben vast overtuigd, dat straks en het zal niet lang meer duren ook de meest verstokte tegen stander van ons Volksch-socialisti- sche streven zal erkennen, dat hier iets van groote waarde, voor de cultuurwerker, maar indirect oofc> voor de cultuur zelf, wordt opge bouwd. Het schreeuwende onrecht, dat in ons land geheerscht heeft, zal allengs tot het verleden gaan be- hooren. Men heeft tot nu toe teveel alleen naar de werken der cultuur gekeken en daar zijn vreugde aan gehad, maar men vergat, dat de scheppers ervan volksgenooten wa ren, als wij allen. (Prof. dr. T. Goedewagen in de rede, uitgesproken bij de opening van de Ned. Kultuurkamer, Zater dag 1.1. in de Stadsschouwburg te Den Haag). 1 (Vervolg), beiemaal, allebei; belee (ik heb er geen belee bij), belang; bep, grootvader; ook: groffader; in het Friesch: beppe, grootmoeder; Geldersch: bebbe; oud-Texelsch (verouderd) bèbe; ik mot maar 's springe om wol te be- rodde, aars bestiever ik maar: ik moet maar eens wat beweging nemen, om wat lenig te worden, anders word ik stijf; „stijveren" in de beteekenis van „stijd worden" vinden we nog bij Hooft; vgl. „berödde" met het Ned. „rad", vlug en met beredderen", verzorgen, in orde brengen; besjoegele, bedotten; in 't Friesch: be- sjaggelje, Vgl. „droeje" (vinke-droele); bestrukele, beredderen, met moeite verrichten, als het ware struikelend; el ders in N.-Holl.: „bestrukke", in orde brengen; betjocgd (hee stond betjoegd te kieke), beteuterd, bedremmeld, verslagen; ook in Gelderland, volgens Wb. Ned. T. in N.- Holl „betoegd", met de beteekenis: slim, geslepen; vgl. het Duitsche „betucht", stil. rustig, betrouwbaar; betocteren, zie besjoegele; waarschijn lijk de verzachtende vor-nuvan een ster kere uitdrukking; beuker: kleuter; crok eloers wel ge- ihoord; kan ook bèteekenen: stevige knaap; beulegort: beulinggort, gort met rozij nen, stroop en reuzel; elders spreekt men van „gorte-beuling"; DE ZON. Wo 3 Juni op 5,25; onder 21,51 Do. 4 Juni op 5,24; onder 21,52 Vr. 5 Juni op 5,24; onder 21,53 Verduisteren: van zonsondergang tot '.onsopgang. Auto's en rijwielen licht op van zons ondergang tot zonsopgang DE MAAN. Wo 3 Juni op 1,29; onder 10,18 Do. 4 Juni op 1,40; onder 11,31 Vr. 5 Juni op 2,00; onder 12,44 Laatste Kwartier 5 Juni 23,26.- HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo 3 Juni 0,55 en- 13,21 Do. 4 Juni 1,48 en 14,16 Vr. 5 Juni -2,44 en 15,13 Springtij 13 en 27 Juni. pet. verdiende meer dan f 3000. Het aan tal kapitalisten was dus wel zeer klein. Er kon per persoon slechts voor 27 ct. per dag aan voedsel worden besteed, terwijl van 1933-'39 millioenen kg levensmidde len werden vernietigd. En de particulieren, die de overpro ductie deels opkochten, om deze elders in Europa te distribueeren, werden nog van hoogerhand listig tegengewerkt. Toen kwam de Mei-storm in 1940, daarna viel er diepe stilte: De arbeiders vroegen zich af, of al hun werk, de re sultaten, na veel strijd verkregen, ver- geefsch was geweest. Van wat uit Duitschland kwam, hadden ze weinig goeds gehoord. Spr. wijdt uit over de val- sche- geruchten, door vijanden van Duitschland verspreid; over de propa ganda, volgens welke de arbeiders met de revolver in de rug tot de arbeid zou den worden geprestf Spr. heeft zelf jaren lang in Duitschland gewerkt en kon getuigen van de gezonde toestand, die daar heerscht. Geen wonder, want de arbeider heeft daar voor 100 pet. zeg gingschap. Daar#heeft de arbeider ver worven wat hem toekwam: Recht en eer! Daar werd het kapitalisme op de juiste wijze aangepakt; bij ons gingen ze nog met de kapitalisten aan tafel.Ze be grepen met, dat het kapitalisme de doods vijand was. De vertegenwoordiging van het recht van de arbei^J ligt thans geheel en al op de schouders 'van het N A.F., dat door Comm. Woudenberg, wordt geleid. Spr. somt de vele wetten op, welke de werkgevers zijn gesteld; ook het verbod tot ontslag. Zeker, het is nog lang niet allemaal in orde, maar dat komt best voor elkaar, wanneer de kliek, die thans nog aan de touwtjes trekt, en door de mazen van de wet kruipt, een toontje lager moet zingen. En dat zal niet lang Dé nu beëindigde slag in het ge bied van Charkow wordt door tot oordeelen bevoegde autori teiten de tot nu toe grootste slag van gemotoriseerde forma ties genoemd. In een verslag van een overzicht van deze strijd lezen we: Vliegtuigformaties verduisterden de hemel. Een half millioen keurtroepen van Timosjenko waren op 29 Mei in dit gebied gesneuveld, gewond of gevangen genomen. Van 14 pantserbrigades ont kwam niet een pantser. De paarden van zeven divisies cavalerie renden, voor zoo ver ze niet dood waren, doelloos tus schen de puinhoopen van zijn drie ve% nietigde legers. Het terrein, wegens zijn bodemgesteldheid uitstekend ge schikt voor pantserformaties, had de grootste pantserlegers ter wereld zieh botsen. Omgewoeld, vertrapt, door ontel bare sporen van de rupsbanden door trokken, bood het een beeld van vernie tiging. Een gebied van 3500 km2. is een mas sa-graf met aan de horizon de oneindige colonnes krijgsgevangenen Hier werd voor de eerste maal een reusachtige af- weerslag omgezet in een vernietigings overwinning, die zonder weerga is in de krijgsannalen De afweer is, zonder dat een beroep werd gedaan op reserves, ge worden tot een overwinning der Euro- peesche wapenen, welke het uitvoeren van offensieve plannen van groote om vang door Timosjenko voor lange tijd onmogelijk gemaakt. Spreuk op een zonnewijzer. Ik spreek alleen met het aangezicht in het volle licht. Aan zoo'n dood ding als een zonnewij zer kunnen heel wat lasteraars een voor beeld nemen! Burgerlijke klassenwaan en proleta rische klassenstrijd. Samen staan zij ons in de weg bij de opbouw der natie. (Hitier.) meer duren! De schoonmaak is nog in volle gang. pm de arbeiders beter te beschermen dan onder de oude omstan digheden mogelijk was. Spr. wijdt uit over het ontstaan van het Arbeidsfront in Duitschland, waar de bevolking na 1918 groote ellende door maakte; vooral vrouwen en kinderen werden bij millioenen door voedselge brek weggerukt, mede door het feit, dat de Engelsche blokkade nog een jaar na de oorlog werd voortgezet. Gelukkig is Adolf Hitler gekomen. Zijn nat.-socialis- me is uit het volk zelf ontstaan. Het was de wederopstanding van het proletariaat, zooals het in Duitschland eens was ge weest. Wie met een Duitsche soldaat over deze strijd heeft gesproken, zal- een heel andere kijk op het nat.-socialisme hebben gekregen en zal begrijpen, plat de door Versailles opgelegde schuldenlast, die tot 1980 reikte, onmogelijk gedragen kon worden. Na machtsovernarrj^ door Adolf Hitler werden de betalingen dan ook ge slaakt. We ondervinden veel tegenwerking, maar dat is niets nieuws: Ook in Duitsch land heeft men het einddoel niet langs geplaveide wegen bereikt. Men slaagde er evenwel in, de strijd tusschen de ar beiders en patroons te slechten en hen te doen inzien, dat arbeid het eenig werke lijke kapitaal is. Ons Arbeidsfront moet in schema gelijk zijn aan dat in Duitsch land. Wij kunnen ons voorloopig buiten de politiek houden; hier staat niet de partij voorop, maar het belang van de Ned. arbeider, die toch zeker wel weet, wat het zeggen wil, een socialistisch strijder te zijn. We gaan nu wel in een nieuwe richting, maar het blijft toch socialisme. Schouder aan schouder moe ten we ons krachtig wijden aan 't groote werk. We moeten denken aan onze kin- VOOR WEERBAAR VOLK. Tegenover de bloedroode inter nationale van de bolsjewistische haat staat de S.S. als -internatio nale v.h. Germaansche bloed. Deze tegenstelling is onuitwischbaar. De strijd gaat op leven en dood. Daarom staan nu schouder aan schouder in de gelederen der S.S. de Germaansche vrijwilligers uit alle landen aangetreden. Zij zullen het roode beest van het Kremlin vernietigen. Strijdt ook gij mede tegen de bol sjewistische internationale. Treedt in de rijen oer Nederland sche S.S. Te Hoogwoud wordt vandaag dokter J. Pool, 40 jaar arts aldaar, gehuldigd. Het koopen van groente en fruit'bui- ten de veilingen om is streng verboden. Mr. Haspels, burgemeester van Nieu- wer-Amstel, is als zoodanig ontslagen In de Oudheidskamer te Zaandijk werd een tentoonstelling ingericht, ge wijd aan de walvischvangst. Stofthee moet men in een linnen zakje laten aftrekken. Ze is dan niet van ge wone thee te onderscheiden. Te Spakeittfhrg werd vorige week 50,000 kg. aal aangevoerd, te Harderwijk 25,000 kg. Prijs 74 ct. per kg. Tc Medemblik is Zaterdag 'n met twee paarden bespannen lijkwagen aangehou den. Men trof daarin een partij tarwe aan, afkomstig uit de Wieringermeer 1 Britschc vliegers hebben afgeloopen weekeind in ons land weer heel wat woonhuizen en boerderijen licht of zwaar beschadigd. Twee burgers werden ge dood, vijf gewond. Ook werden verschei dene stuks vee gedood. Tc Grootebroek, werd tuinman R. we gens zwarte handel in arrest gesteld Drie koeien, welke hij in voorraad had, had hij zoo verwaarloosd, dat de dieren moesten worden afgemaakt. (Alkm. edi tie Noorderkwartier). Gerechtigheid voor onze volksgenooten beteekent strijd tegen democratie en ka pitalisme, die in innige samenwerking onze volksgenooten neerdrukten tot pau pers en hoorigen. (Mussert). deren. Zorgt, dat zij ons later niet ver wijtend vragen: Wat hebt u voor ons gedaah? Hoe hebt ge uw tijd door ver splintering kunnen verspillen! Wat thans nog problematisch lijkt, is over tien, twintig jaar klaar en helder. Vele roode strijders van vroeger kwamen met hun oude organisatie aandragen en lieten mij keurige jaarverslagen zien. Ik vraag me echter af: Wat heeft het opgeleverd? Hoeveel zijn er van hen, die zich werke lijk met volle overgave achter hun bewe ging schaarden? Troelstra heeft met vi sionaire blik deze oorlog voorspeld als de eindstrijd tusschen kapitalisme en ar beid. Als wij $e strijd zouden verliezen, zouden we weer met de kapitalisten aan tafel komen te zitten. Daarom moeten wij bewerkstelligen, dat het Nederland sche volk vol vertrouwen de paden gaat bewandelen, welke leiden naar een be tere toekomst. Het volk moet worden op geheven uit die ellende, die het in dit leven heeft gekend. Na deze inleiding kwamen heel wat vraagstukken van huishoudelijke aard naar voren. Nadat de vragen door spre ker op duidelijke wijze waren beant woord, volgde omstreeks elf uur sluiting. In het vertrouwen, dat dan spijkers met koppen kunnen worden geslagen en het N A F. ook op Texel op hechte basis kan voortbouwen, werd besloten Woens dag 24 Juni a.s. opnieuw een vergade ring te beleggen. J. De R uit de maand.de Aal en Paling in het land. De palingrookerijen in Volendam hebben hun werkzaamheden hervat en leveren weer hun gerookte Aal af, welke grooten aftrek vindt. Zoo uit de rookerij. V P B-Polygoon-Zeylemaker-s

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1