S.S. Texelsch dialect. TEXELSCHE BOERDERIJEN. Invaliditeitssteun voor Leden van het Ned. Arbeidsfront B. D. DE VIJFDE LAMMERENMARKT. Landbouw en Veeteelt. Gemengd Nieuws MET DUITSCHLAND VOOR EEN NIEUW EUROPA. BUITENLAND. Wat doet het Arbeidsfront bij overlijden van een lid? 54e JAARGANG. No. 5661. WOENSDAG 17 JUNI 1942. TEXELSCHE COURANT TOELATING LEERLINGEN tot de openbare sphool voor u.l.o. t<; Den Burg. De Burgemeester van Texel, ter waar neming van de taak van Burgemeester en Wethouders dier gemeente, brengt ter openbare kennis, dat tot de openbare school voor u.l.o. te Den Burg nieuwe leerlingen kunnen worden toegelaten, mits zij de zesde klasse eener lagere school met goed gevolg hebben doorloo- pen. De aanmelding dient te geschieden door ouders of voogden persoonlijk vóór 1 Juli a.s. bij het hoofd der school voor u.l.o., Den Burg, Koogerstraat 19. De leermiddelen gorden door de Ge meente verstrekt. Texel, 15 Juni 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES De Gemeente-secretaris, JONKER. Wanneer de mensch Gods woord tot een phrase maakt, moet de wereld daaraan ten gronde gaan. (F. Ebner). VOOR ONZE TUINBOUWERS. De boerenleider van Noord-Holland heeft een beschikking uitgevaardigd tot bestrijding van het gevaar van kruisbe stuiving bij het telen van groentenzaden Een publicatie in dit nummer vermeldt de bijzonderheden. Het doel van de her ordening is te komen tot een geordende teelt. Hieraan is reeds lange tijd behoef te gevoeld. Van verschillende zijden zijn er reeds pogingen 'in het werk gesteld om tot dit doel te geraken. Nu men ech ter nog nimmer tot een resultaat is ge komen, heeft de boerenleider het initia tief genomen om uit de impasse te gera ken. De maatregelen, in de publicatie ge noemd, zullen leiden tot het door allen beoogde doel: dal de zaden in dit gewest hun hooge waarde zullen houden en waarschijnlijk deze nog verhoogd wordt. Dit zal in de toekomst noodig blijken te zijn, om onze reputatie te handhaven' en de afzet en vermeerderingswaarde veilig te stellen. Ook voor een juiste waardeering bij de prijsbepalende in stanties zal dit noodzakehjk-zijn. (Persdienst N.L.S.) DE ZON. Wo 17 Juni op 5,19; onder 22,02 Do. 18 Juni op 5,19; onder 22,03 Vr 19 Junj op 5,19; onder 22,03 Verduisteren: van zonsondergang tot zonsopgang. Auto's en rijwielen licht op; van zons ondergang tot zonsopgang DE MAAN. Wo 17 Juni op 8.48; onder 0,10 Do. 18 Juni op 9,49; onder 0,40 Vr. 19 Juni op 10,53; onder 1,07 Eerste Kwartier: 21 Juni 22,44. IIOOG WATER OP TEXELS REE. Wo. 17 Juni 0,07 en 12,25 Do. 18 Juni 0,43 en 13,01 Vr. 19 Juni 1,21 en 13.41 Springtij 27 Juni. 10. VELDHEIM. Hoeve Veldheim in polder het Noor den is eigendom van de heer K. Breman; hij boert er zelf. De plaats dagteekent van 1900. Er hoort 16 H.A. land bij. De naafn Veldheim komt ook elders in het land wel als boerderijnaam voor; ook als Veldzicht, Veldhorst, Veldhuis. Het tweede lid van,het woord Veld heim beteékent „woonplaats, erf, huis"; datzelfde „heim" (heem, hem) vinden we in Sassenheim, Heemstede, Hillegom, Arnhem, Lochem, enz. Overigens spreekt de naam Veldheim voor zichzelf. Roemenië strijdt mee. Stafbesprekingen met koning Michael In zijn specialen trein bespreekt de Koning met Generaal Antonescu het verloop van de operaties aan het Oostfront. (V.PB.-Eur.-Bildmatr.dienst-P_K. Hübmann-m.) Leden van het N.A.F., die ingevolge leeftijd of invaliditeit blijvend voor het werk ongeschikt zijn en niet meer in dienstbetrekking werkzaam zijn, kun nen een invaliditeitsondersteuning krij gen van f 7,20 tot f 40 per maand. Voor zoover deze' ^aanspraak wordt gemaakt door leden, die voorheen waren aange sloten bij vakvereemgingen en bonden, die in dé tijd, voorafgaande aan 1 Mei 1942 geen reglementaire ouderdoms- en invaliditeitsondersteuning kenden, ont staat het recht eerst na 1 October 1947. Voorwaarde is, dat tenminste 1040 wé- kelijksche bijdragen moeten zijn betaald op de dag van de indiening van het ver zoek om ondersteunihg en dat het lid maatschap, sedert 1 Mei 1942 ononder broken heeft bestaan. Hier is sprake van een belangrijke steun. Réeds na een lidmaatschap van vijf en dertig jaar, een periode", die ge rekend naar de totale duur waarover de arbeider werkt, niet lang te noemen is, is de maximale uitkeering bereikt. Zelfs in de laagste klasse 4oeteekent dit een maandelijksch inkomen~of, wat in de meeste gevallen wel zoo zal zijn, een inkomenvermeerdering van f 12 per maand Hierdoor wordt de gemeen schapsgedachte, die leeft in het N.A.F., gediend. Bovendien wordt het verant woordelijkheidsgevoel van de individu- eele werkers jegens hun gezin en de ge meenschap versterkt. De leden van het NAF ontleenen het recht op deze uitkeeringen niet alleen aan de betaalde contributies, doch boven al aan het feit, dat zij deel uitmaken van een werkgemeenschap, waarbinnen allen door de leniging van elkanders nooden, hebben te zorgen. Iedere werker onder schrijft deze gedachte en behoort daarom lid te zijn van het Nederlandsche Ar beidsfront. (Vervolg). de bczaanskoöt anhale (fig), de buik riem aanhalen; breêmes, (2e lettergreep toonlooze e), flink gebouwde vrou^ voor dag, voor dauw, voor dag en dauw; wordt ook aangetroffen bij Spie- ghel („Voor dagh voor douw"); dangele, slenteren,- kuieren; beuzelen; ook in Groningen en Rotterdam wel ge hoord; ook in Vlaanderen; Eng. ,,to dangle"; démies, straks (toekomstig); samen- Lekking van*daar-mee-'s (wordt bedoeld dat iets pas is gebeurd, dan zegt men sopassies", d.i. zoo pas, zoo even); in het Zaansch: ,,demée; Utrecht: „temee", W.-Fr „temee" en deemies"; wot 'n del hep dót meike, wat een ver- bedding, drukte. déli, diligence (verouderd); délik, goed braaf, vroom (alleen bij Dekker.) 'n naam deurskrabe(-skrapc), door schrappen; W.-Fr. „deurskrape"; diezak, zijzak (van een vrouw); in W - Fr.: broekzak van een mail. Dijzak9 De verklaring „diefzak" (Boekenoogen) is wel wat gewaagd. VOOR WEERBAAR VOLK. Steeds weer zien wij, hoe op bouwende arbeid voor ons volk, wordt verstoord door onderaardsch gewroet van geheime machten De SS. speprt elke ondermijnende ar beid op en roeit de wróeters uit. Strijdt mede/ tegen de geheime organisaties der vrijmetselaren. Treedt in de rijen der Nederland sche S.S. (8) DISTRIBUTIE NIEUWE ROOKKAARTEN. Bij de a.s. uitreiking van rookkaarten is omwisseling tegen snoepkaarten nog niet mogelijk. Dit kan pas gebeuren bij de uitreiking van voedingsmiddelenkaar- ten voor de perifltie 5 Sept.-3 Oct. BRANDSTOF KOOKDOELEINDEN. Voor het tijdvak 15 Juni-30 April geeft bon 02 KF van de-kaart kookdoeleinden DZ recht op een eenheid vaste brandstof (geen anthraciet of fabrieksturf). Nieuwe bon wordt 1 Aug. aangewezen. PETROLEUM. Voor het tijdj/ak 14 Juni-22 Aug. geeft bon 01 van kaart kookdoeleinden EA recht op 2 L. petroleum. De jaren 1933 en 1939 uitgezonderd, hebben we sinds 1930 op de vijfde markt rog nooit zooveel lammeren aangevoerd gezien. Er waren er meer dan 3200! En toch is het een goede markt geweest. Er zat na 12 uur wel niet zooveel gang meer in, maar de prijzen waren behoorlijk, het verschil met die. -van vorige week zal beslist niet noemenswaard zijn. Op enke le hokken na werd alles verkocht. Reeds om 9 uur waren lammeren van eigenaar verwisseld en om tien uur za gen we al twintig gemerkte partijen. Zóó vlug was het de vorige markten op geen stukken na gegaan, tenminste. in den beginne niet De reactie was raak en om twaalf uur zat de zaak zoo vast vooral met de rammen was het toen ho peloos dat het voor vele een heele toer werd met de kooplieden tot een ac- coord te komen. Wat waren er een koop lieden! Opvallend veel. Dat deze groote vraag zijn uitwerking niet heeft gemist, is zeker en dan niet te vergeten hel weer! 't Heeft Zaterdag lekker geregend, vooral in de vroegte en Maandag ston den de zonovergoten weilanden er prach tig bij. Eindelijk! De kwaliteit liep weer sterk uiteen, de prijs schommelde van de f 13 tot de f30, een reuze-zwaai, dus! De meeste dieren brachten een negentien gulden op. Dooi de heer Cor Breman, Veldheim, werd een hok ooien voor f 30 aan de man gebracht. De heer E. Dz. Govers kocht van de heet IJ, Lap enkele fokcontrolelamme- ren tegen de respectabele som van f 32,- De markt zakte zooals gezegd na een paar uur geducht in; de meeste koop lui hadden hun portie te pakken en on fortuinlijk de boer, die dan nog niet los is! Zoo kun je nogal eens een cent ver markten. Een achttal ooien, dat een Stambooncn worden in Zeeland meer geteeld dan in alle andere provinciën te zamen. Voorzorg, zindelijkheid en zorgvuldig heid voorkomen bij jonge dieren heel wat ziekten en afwijkingen. Konijnenhokken. Gratis bouwteekenin- gen aan te vragen bij Rijksvoorlichtings dienst Pluimveeteelt te Beekbergen. Geiten, beweert, men wel, lijden nooit aan tbc Maar dit is een sprookje (Land-- stand). Vogelvraat. 'Behandeling van het zaai zaad met Morkit is afdoende tegen vo gelvraat. (Boerderij). Mais. Elke verbouwer van korrelmais mag de opbrengst van 10 are voor zich houden. koopman eerst graag voor f 28 wilde op schrijven, ging tegen half eeh voor- f 27,50 onder merkershanden. Met de rammen was het weer hope loos. Lagen ze op de eerste markt een riks beneden de ooien, eergisteren brach ten ze wel acht gulden minder op dan de vrouwelijke exemplaren (het fok- matemal). Hier komt nog bij, dat de boeren ten aanzien van hun ooien veel zekerder staan. Want die brengen over 'n paar maanden ook hun geld nog wel op. Wat de rammenprijs aangaat, is men pes simistisch gestemd. Hier hebt u nog een kort overzicht van het verloop der vijfde markten geduren de de laatste tien jaar; Jaar aanvoer prijzen 1942 3212 13,00-30,00 1941 1800 22,00-31,50 1940 1500 6,50- 9,75 1939- 4360 4,00- 6,50 1938 2780 8,50-13,00 1937 2787 12,00-14,00 1936 2583 6,00- 7,50 1935 2412 4,50- 6,50 1934 2800 6,50-10,00 1933 3472 3,50- 5,50 1932 3172 6,00-12,00 1931 2927 18,00-23,00 In 1941, toen er maar 1800 werden aangeboden, was het leeuwendeel (hpn- derden stuks) reeds Zaterdags tevoren op de boerderij verkocht! Dat zat 'm in de plotselinge opleving in Leiden. Toen reisden verscheidene kooplieden direct naar Texel. De boeren kregen een gulden meer pn waren blij De kooplieden niet minder, want op de Maandag d. a. v. moesten ze 34 gulden meer neertellen. Dat levert Texel duiten op, zoo'n concur rentie! J. TBC komt bij geiten minder voor dan bij koeien. De bestrijding moet, net als die bij de koeien, landelijk ter hand wor den genomen. (Landstand). Ruilverkaveling is een algemeen be lang; dat daarbij het landschapsschoon -wordt ontzien, is óók een algemeen be lang. Roekenkolonies komen het meest voor, waar vruchbaar bouwland, weiland en bosch in afwisseling voorkomen. De eer ste twee zijn hun voedselterreinen, het laatste is hun broed- en slaapgebied. Sport voor de boer. Volgens de heer Lotsjfas voetballen de eenige sport voor de boer. Maar hij heeft er zeker nooit van gehoord, dat er ook boeren zijn, die zwemmen, schaatsenrijden, kolven, paard rijden. Ons land telt eenige honderden landelijke rijvereenigingen. (Slob in ,,De Landstand.") Anna-Paulowna. Burgemeester Mijn- lieff werd dijkgraaf van de A.P.-polder. Ds. Riemers, geb te Den Helder, pro moveerde te Amsterdam tot doctor in de theologie. Een welverzorgde propoganda-film werd van het bedrijf der Ned. Omroep vervaardigd Ze zal in alle bioscopen draaien - Tegen de 25-j. ,stucadoor N. te Rotter dam, die bonnen vervalschte (hij maakte van broodbon 5 bon 8) is een half jaar gevorderd. Bankier A. F. J. te Amsterdam ver kocht een partij cognac voor f 16 per fl. Hij kreeg f 200 boete. De drank is ver beurd verklaard. Adriaan v. d. Horst, bekend tooneel- kunstenaar te Amsterdam, is Zondag avond aan de gevolgen eener hartaan- doening overleden. Hij werd 19 Juli 1868 te Dordrecht geboren. 48 jongens en meisjes .gingen te Den Helder op- de bon wegens deelname aan een geheime danspartij in de voormalige Luthersche kerk in de Molenstraat. Het heele stel werd naar het Hoofdbureau van politie gebracht. Trouw aan de leider. Het aantal func tionarissen der NSB, dat a.s. Zaterdag te Utrecht de eed van trouw aan de lei der zal afleggen, is inmiddels tot bijna 3000 verhoogd. Het belooft een uitermate indrukwekende en grootsche manifesta tie te zijn. WAT ARBEID BETEEKENT. De Duitsche arbeidskracht, dat is ons goud en dat is ons kapitaal en met dit goud overwin ik iedere andere macht ter wereld. (HitJ^r). WEET DIT WEL Wat we vandaag in NederlSnd beleven is niet de nationaal-sopia- listische staat in wording, maar de verbitterde, gewapende afrekening van hen, die die staat willen gaan bouwen, met »de reactie, die om meestal hoogst zelfzuchtige bedoe lingen hem, die staat van morgen, de geboorte niet gunt. Het is een uiterst goedkoope methode van alle tegenstanders onder wie de onaangename men- schen een zoo luidruchtige plaats innemen nu maar ach en wee te roepen over de tijdelijke gevol gen van deze gewapende afreke ning en het te doen voorkomen, als of het de gevolgen van het natio- naal-socialisme zouden zijn. Engeland, het reactionaire Enge land, hèeft aan het voor een ideaal zich inzettend Duitschland deze oorlog verklaard. M. B. WERELDNIEUWS llllllllllll IN WEINIG WOORDEN EGYPTE Bij Tobroek is door snelle eenheden van de- As een Britsche torpedojager tot zinken gebracht. HONGARIJE De Hongaarsche minister Kallay spoorde het volk tot de grootst mogelijke krachtsinspanning aan. Moskou moet vernietigd worden. DUITSCHLAND In een extra bericht meldde de Duit sche weermacht 13 Juni het aan de Ame- rik. kust tot zinken brengen van 27 sche pen, samen 149,200 ton, en een torpedo jager. Dat maakt met de successen van 10 en 12 Juni in totaal in de laatste zes dagen 40 schepen met 212,000 ton en een torpedojager. ITALIË Nu Italië twee jaar in de oorlog is, is het sterker dan ooit. 't Italiaansche Hoofdkwartier meld de 15 Juni het tot zinken brengen in de Middell. Zee bij een aanval op een convooi van twee kruisers, een tor pedojager en vier andere schepen. Een slagschip, een vliegkampschip, twee krui sers, een torpedojager en vier andere schepen werden beschadigd. 15 vliegtui gen werden neergehaald. 20 Ital. vlieg tuigen keerden niet terug. De V.S. en Engeland verliezen terrein. Beslissende gevolgen van de zware Amerikaansche nederlagen in de Stille Zuidzee zijn: le. De Amerikanen zijn evenals voor heen niet in staat om invloed te oefenen op het resultaat der gebeurtenissen op het Oost-Aziatische oorlogstooneel. 2e. De Amerikanen zijn niet meer in staat om Tsjiang Kai-sjek op doeltref fende wijze hulp te verleenen of hem ook slechts oorlogsmateriaal te doen toeko men. 3e De heerschappij ter aee der Vereen. Staten op -de Stille Oceaan is gebroken. 4. De Japansche vloot en de lucht macht der marine hebben, naar de jong ste aanvallen op lange afstand op Dutch Harbour. Diego Suarëz en Sydney bewij zen, het initiatief in handen. 5e De Amerikaansche verdedigings- strijdkrachtcn in het gebied van de Stil le Zuidzee zijn vrijwel lamgelegd. 6e Het Amerikaansch-Britsche presti ge in Oost-Azië en Achter-Indië heeft 'n beslissende knak gekregen. WAT NIET GEDULD WORDT. Hei nationaal-socialisme duldt geen verwaarloozing of hoorigheid, geen ver- waarloozing van de bodem en geen sla vernij van volksdeelen, niet in de stad en met op het platteland. (Mussert). De zorg van het Nederlandsphe Ar beidsfront strekt zich bij het overlijden van een lid ook uit tot de nabestaanden. In de eerste plaats tot de echtgenoote en minderjarige kinderen. Deze kunnen na melijk aanspraak maken op een overlij densuitkeering en een begrafenisuitkee- ring, en wel in de volgende gevallen: Een overlijdensuitkeering komt toe aan de wettige echtgenoote van een over ledene, die tenminste drie jaar lid is ge weest van het N.A.F. en bij toetreding de leeftijd van 56 jaar nog niet had bereikt. Was de overledene voor de oprichting van het NAF lid van een vakvereeniging of een organisatie, waaraan voor de le den eveneens een overlijdensuitkeering verbonden was, dan bestaat evenzeer recht op uitkeering wanneer de toetre ding tot die vereeniging of organisatie voor het 56e jaar heeft plaats gevonden. Een begrafenisuitkeering wordt boven deze overlijdensuitkeering eveneens aan de echtgenoote en minderjarige kinderen toegekend, na een lidmaatschap van vijf jaar. - N#a een 12-jarig lidmaatschap bedraagt Rocken zijn de grootste vijanden van eieren en broedsels van kieviten. Wie roeken bestrijdt, beschermt kieviten Goede oud-leerlingen- van landbouw scholen en -cursussen vormen de beste schakel tusschen landbouwwetenschap en practijk. (Boerderij). Vogclschade. Naar schatting broeden per jaar één millioen paar huismusschen in Nederland, 600,000 paren vinken en 40,000 paren roeken. Veel onkruid kan men vernietigen door per jiectare 250-300 kg. kalkstikstof uit "te zaaien of 800-1000 kg. fijngemalen kaïniet, beide, als het gewas nog nat van de dauw is. Aardappelrooien. „Alleen zij, die hier aan meehelpen, moesten aardappelen mo gen opslaan". Dit dient door de betref fende instanties te worden overwogen. (Ter Haar in „De Landstand"). elk van de uitkeeringen f 50, zoodat dan in totaal een bedrag van f 100 wordt uit gekeerd. Dit bedrag is slechts afhanke lijk van het aantal betaalde bijdragen* en niet van de klasse waarin deze bijdragen werden gedaan. De begrafenisuitkeering kan ook wor den verleend aan hem, die aantoont de begrafenis van het overleden lid uit ei gen middelen te hebben betaald. Als aan vulling op de bestaande uitkeeringen uit de wettelijke ongevallenverzekering en de ziekenfondsverzekering, benevens die, welke wellicht uit particuliere fondsen verkregen worden, beteekenen deze overlijdens- en begrafenisuitkeeringen 'si aanmerkelijke verlichting van zorgen van de weduwe en de weezen van een overleden lid. De geldelijke zorgen, die op het gezin drukken, worden mede door deze ondersteuning voor een deel weg genomen. Iedere werker, die het belang van zijn gezin inziet, is dus ook op grond van deze aan het lidmaatschap verbonden voor deden, lid van het Nederlandsche Ar beidsfront. (Persdienst N.A.F.) Tegen vogelschade. Zou het niet moge lijk zijn het volgend jaar de zaaizaden te leveren met vóórbehandeling tegen vo gelschade? (Boerderij). Kraaien. De gemeentepolitie te Assen heeft een razzia gehouden onder ae in het Asser bosch nestelende kraaien en daarvan de eerste dag zoo'n 500 gedood; de magen der dieren bleken grootendeels met graankorrels gevuld. Ruitersport. Goed opgezette landelijke rijvereenigingen stichten veel nut. Ze brengen de meest geëigende sport op het platteland en ze leeren de jonge boer het paard beter kennen en waardeeren. (Boerderij). Houdt de distcis uit liet weiland; af maaien is goed, uitsteken is beter en uit trekken vormt naast het doodbijten met chemische middelen het beste be strijdingsmiddel

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1