(joorélmm KLAROEN B Ledige) doozen inleveren! ^FRIESLAND ^Vez&zo hen Voortaan 'n doos Erdal No. 20 alléén bij inlevering van een ledige Erdal-doos. Schoenen gun langer mee... door ERDAL Beschikking van den Boerenleider der Prov. N.-Holland tot Bestrijding van het gevaar van Kruisbestuiving bij het telen -van groentenzaden. Gemengd Nieuws De Avonturen van Robinson Crusoë BRANDNETELS ALS GROENTE. „Erger moet het toch al niet worden", denkt u misschien, maar dan weet u bepaald niet dat er streken en plaatsen in ons land zijn, waar het nuttigen van b.v. brandnetelsoep niets ongewoons is. Men kent ze wel sinds het jaar 1200. Oude receptenboeken wijzen dat uit. Maar ook in de nieuwste encyclopaedic (Winkler Prins, 5e druk, 11933, 4e deel, blz. 96) kannen -lezen; „De jonge sprui ten van de inlandsche soorten brandnetel leveren een zeer goede groente". U zult toegeven: een alleszins betrouwbare bron. Hier volgj een recept (van de Voe dingsraad): Brandnetelsoep (met aardappelen (4 personen). 1 L. water. 3 bouillonblokjes, 600 g. aardappelen, 100 g. jonge brand netels, wat taptemelk, zout.* De aardap pelen schoonboenen en ip stukken snij den. De brandnetels wasschen (door ze met een houten lepel in een teil met wa ter flink roeren) en doorsnijden. Aardap pelen en brandnetels opzetten met wat kokend water en zout en vlug gaar ko ken. Kooktijd 25 minuten. De aardappe len en groente fijn maken De rest van het water, wat taptemelk en de bouil lonblokjes toevoegen. De soep nog even koken tot zij gebonden is. Naar verkie zing een klontje botet toevoegen. Wan neer men zelf kruiden kweekt kan men kort voor het opdoen wat fijngesneden selderij of lavas, peterselie e.d. aan de soep toevoegen Zij wordt er nog gezon der en beter van smaak door 1 MODE-OVERPEIZINGEN. De Mode heeft meer kwaad gesticht dan revoluties. (Victor Hugo). Bijna altijd wordt de Mode door lee- lijke vrouwen gelanceerd en de mooie vrouwen zijn dwaas genoeg ze te vol gen. (Rousseau). Illlllllllllll RECENSIES, lllllllllllill Beijers Mode fucr Alle. Het voorjaars nummer bevat weer heel wat geslaagde modellen, uitstekend geschikt om van oude kleedingsfukken, twee verschillen de stoffen, couponnetjes, enz. gemaakt te worden. Behalve vlotte, sportieve en ge- kleede japonnen zien we vele blouses "en rokken, kort en lange mantels, kinder- kleeding, leuke tips om speelgoed, thee mutsen enz. van waschdoek te maken, een model voor schoenen, voor een tasch, voor een aparte hoofddoek en vele an dere aanwijzingen, hoe men ook thans van weinig materiaal aardige geschenken kan maken. Dit modeblad verschijnt thans zesmaal per jaar Abonn. kost f 3,90 per jaar. De mensch, die slechts zichzelf lief heeft, haat niets zoo zeer als met zich zelf alleen te zijn. (Pascal). HOE DE BOERE TE BEULINGE N GINGE. As vroeger de toet slacht wös, dan gonge de boere na mekaar toe te beu- linge. Dón wier beulegort kookt. Gort mit wat reuzel, reziene, stroop en nagel- grutys. Dat beulinge wös 'n echt feest. De ouwe leu zótte bee mekaar en de kienders ön 'n aare tafel, die wözze ge- weunlik nag te klein en te klóddig; deer- oin zotte ze apart mit 'n smul foor. Ik hew weld'rs hoore sêgge, dat er bee waz- ze, die zooveul beulegort konne eten, dot ze na öfloop plót op der rêg gonge lêg- ge, om uut te poeste. D. toet: varken; nagelgruus: gemalen kruidnagelen; klóddig. morsig, smul, slabbetje. Bovenstaand briefje ontvingen we van een onzer abonné's, een geboren en en getogen Texelaar. Het moge tot navol ging strekken. Ook voor toezending van woordenlijsten (met de beteekenis in het Nederlandsch, zoo uitvoerig mogelijk), houden wij ons bij voortduring aanbevo len. Redactie. FEUILLETON. ROMAN VAN MARLI8E KOLLING. 18.) En zoo deed Robert dan 'n beroep op haar hulpvaardigheid en haar naas tenliefde. Hij vertelde haar van Lisawe- ta's jeugd en Jiij voelde daarbij zelfs, hoe zeer de ontzettende belevenissen van de ze jonge Russische vrouw hem ter harte gingen. Alles gaf hij weer zooals het hemzelf was medegedeeld, van de tragische dood van Lisaweta's ouders af tot hun eerste ontmoeting op de markt toe. Hier bleef .hij steken. Hoe hij Lisaweta persoonlijk had leeren kennen, dat kon hij Daisy na tuurlijk niet vertellen. En het bewustzijn slechts de halve waarheid te hebben op gebiecht, ontnam tenslotte aan zijn woor den toch die eerlijke overtuiging en de suggestieve, kracht, welke noodig zouden zijn geweest, om Daisy's toch reeds zoo weinig meevoelend hart te vermurwen P1429/1. Verantwoordelijk voor de geheele inhoud; G. Joh. Duinker. Plaatsvervanger J. de Waal, Den Burg. Uitg. en Drukkerij Fa. Langevejd en De Rooij, Den Burg, Texel. (van 16 cent!) Waar in Friesland's vette dreven, Holland's eerste melkgebied, Mensch en dier er goed van leven, Drinkt men vast het slechtste niet; Neem de koffie eens bijvoorbeeld Waarvan het hier kenners zijn, Hoor hoe men genietend oordeelt: Tjonge, die KLAROEN smaakr fijn NIEMEIJER'S KOFFIESURROGAAT 1 Merkwaardigerwijze hoorde zij hem tot het eind toe aan, zonder hem ook maar éénmaal in de rede te vallen. Maar onder haar vorschende blik voelde hij zich steeds onzekerder worden. En nog voor hij zijn relaas besloot met de woor den „Daisy, help mij te voorkomén, dat deze jonge vrouw ten onder gaat, bedenk eens een oogenblik, hoe het een vrou\V als deze Lisaweta von Bernekamp te moede moet zijn", wist hij, dat het hem niet gelukt was haar medelijden op te wekken. Daisy nam hem nog steeds op met die half spottende, half nieuwsgierige blik, welke hem zoo hevig irriteerde. Tenslot te zei ze langzaam; Een roerend verhaal, beste Robby. Ik zou er haast van onder de indruk komen. Aleen, één ding heb je •me nog niet verteld hoe die beklagens waardige juffrouw von Bernekamp het heeft klaargespeeld, om je, na jullie idyl lische kennismaking op die voddenmarkt, nu al in je hotel te komen opzoeken. Een oogenblik, Robby, vervolgde ze, toen hij tegen haar voorstelling van zaken wilde protesteeren, ik heb jou rustig laten uitspreken, laat mij nu ook eens even piaten. Ik vind dit bezoek, op zijn zachtst.uitgedrukt, zeer merkwaardig. En dat je haar onmiddellijk een of andere attentie hebt bewezen want die zijden sjaal "fcal toch wel niet tot de bescheiden garderobe van deze jongedame behooren het klinkt alles wel wat te fantastisch, Robby, en je zult me wel niet kwalijk nemen, dat ik daar mijn eigen meening over heb. Maar ik wil, sprak ze zeer langzaam en gearticuleerd, nog eens overwegen, of er toch niet iets zou kun nen worden gedaan. Daisy! Hij herademde, wilde haar hand grijpen. Zij glimlachte eigenaardig. Langzaam, Robby. Ik ben nog niet aan het eind. Ik wil dus een en ander nog eens overdenken, als je me naar eer en geweten kunt verzekeren, dat je voor deze vrouw niets anders voelt dan mede lijden, zooals je dat voor elk ander ook zoudt voelen en dat je dus niet met an dere gedachten aan haar denkt. Dat moet ik in de eerste plaats weten, Robert. En dan zou ik dat meisje wel eens zelf wil les spreken. Tenslotte is het toch niet meer dan billijk, dat men degeen, voor wie men zich misschien in moeilijkheden moet storten, ook persoonlijk kent. Zeg mij dus haar adres, dan zal ik haar gaan opzoeken. Eschberg werd vaalbleek Dat gaat niet, Daisy. Wat gaat niet? vroeg ze scherp. Dat ik dat meisje bezoek of dat je me de verlangde -toezegging doet. Hij wilde antwoorden, maar hij zag er geen kans toe. Waar woonde Lisaweta? Dat wist hij immers zelf niet eens. En zelfs, wanneer hij het wel had geweten, zou hij het niet hebben mogen verraden. Want dan zou zeker alles aan het licht komen, dan zou ook Pjotr Lisaweta's spoor zeker weldra weten te vinden en DE BOERENLEIDER DER PROVINCIE NOORD-HOLLAND. onder c, van het Derde Uitvoeringsbesluit Neder- Op grond van artikel 7, landsche Landstand; BESCHIKT: Artikel 1. 1) In deze beschikking wordt verstaan onder „gewas": de tuinbouwgewassen, opgesomd in het volgende artikel, als mede de planten dezer gewassen. 2) In deze beschikking wordt onder „telen" mede verstaan; doen telen. 3) Voorts wordt in\ deze beschikking verstaan onder «„telen van een gewas: a. het zaaien of gezaaid houden van zaden van gewassen, behoorende tot die, welke zijn opgesomd in artikel 2, onder a, van deze beschikking, alsmede het plaatsen of geplaatst houden van deze gewassen in den grond en het tot bloei laten^comen dezer gewassen; b. het plaatsen of geplaatst houden van gewassen in den grond, behoorende tot die, welke zijn opgesomd in artikel 2, on der b» van deze beschikking, nadat het ontwikkelingsstadium is bereikt, dat het gedeelte van het gewas, dat^ pleegt te worden verbruikt, voor gebruik geschikt is Artikel 2. 1) In de geheele provincie Noord-Hol land is het verboden te telen: a. Augurken, komkommers, stam- en stokboonen, of tuinboonen; b. kool, kroten, mangels, radijs, rame- nas, snijbiet, spinazie, suikerbieten, voe derbieten, uien of wortelen Artikel 3. Het in het vorig artikel bedoelde ver bod geldt niet ten aanzien van het telen van bepaalde, dan wel van alle rassen van bepaalde gewassen, indien: a. de teelt geschiedt op plaatsen, gele gen buiten bepaalde door den Boerenlei der der Provincie Noord-Holland aan te wijzen gebieden, en b dezelfde soort of een tot hetzelfde ras behoorend gew.as niet wordt geteeld binnen een door den Boerenleider der Provincie Noord-Holland vast te stellen afsiand tot de in de aanhef van dit arti kel bedoelde gewassen, welke afstand verschillend kan zijn voor de verschillen de soorten, rassen of gewassen, en c. dezelfde soort of een tot hetzelfde ras "behoorend gewas niet wordt geteeld binnen de helft van den onder b van dit artikel bedoelden afstand van de grens van het onder a van dit artikel bedoelde gebied af. Artikel 4. Het in artikel 2 van deze beschikking bedoelde verbod geldt niet binnen de onder a van het vorig artikel bedoelde gebieden, indien: a. binnen dat gebied óf bepaalde ge deelten van dat gebied geen andere dan bepaalde door den Boerenleider der Pro vincie Noord-Holland aan te wijzen soor- ten, rassen of gewassen worden ge teeld, en b. de onder a van dit artikel bedoelde soorten, rassen of gewassen niet worden geteeld binnen de helft van den onder b van het vorig artikel bedoelden afstand van de grens van het onder a van het vorig artikel bedoelde gebied of bepaalde gedeelten van dat gebied af. Artikel 5. De onder b van artikel 3 van deze be- .chikking bedoelde afstand zal tijdig door den Boerenleider der Provincie Noord- Holland voor de verschillende soorten, ïassen of gewassen worden vastge steld en bekendgemaakt. Artikel 6. 1) De onder a van artikel 3 van deze beschikking bedoelde gebieden zullen tij dig door den Boerenleider der Provincie Noord-Holland worden vastgesteld en bekendgemaakt. 2) Bij de vaststelling van de onder a yan artikel 3 van deze beschikking be- do.elde gebieden zal tevens worden vast gesteld en bekendgemaakt, voor welke periode de vaststelling, dezer gebieden geschiedt. Artikel 7. 1) Deze beschikking zal worden be kendgemaakt door middel van publicatie in de Noordhollandsche Provinciale Nieuwsbladen. Artikel 8. Deze beschikking treedt in werking op den dag na haar bekendmaking, als be- cioeld in het vorige artikel. Alkmaar, 13 Juni 1942. De Boerenleider der Provincie Noord-Holland, J. SAAL. Wegens diefstal uit spoorwegloodsen te Hoogezand zijn 3 personen ingerekend Neerlands oudste inwoonster, mej. M. Stenfort te Dieren, is 8 Juni 103 jaar ge worden. De 13-j. Piet Verbunt is in het zwem bad te Tilburg onwel geworden en ver dronken. De Nederlandschc Volksdienst moet worden de grootste en belangrijkste or ganisatie, welke ooit in Nederland tot stand kwam. Daartoe is ook uw lidmaat schap noodig! Op speciale formulieren kan ontheffing worden gevraagd van het 1 Juli ingaande bouwverbod. Maar dan moet het gaan oiyi werken, die voor volkshuishouding of oorlogvoering van belang zijn. In het tekort van het Concertgebouw te Amsterdam (f 100500,draagt het Rijk f 32000 en de gemeente f 48000 bij. De rest wordt op volgende rekening ge boekt. Twee jaar is gevorderd tegen een zwervend boekhouder, die pas uit_ Veen- huizen was ontslagen en nu al weer een reeks inbraken te Bussum, Den Haag, enz. had gepleegd Hij heeft al 14 ver oordeelingen achter de rug. -Uit wraak stak te Soesterberg de 35-j buffetchef M. T. het haar van zijn vroe gere verloofde in brand, nadat hij er benzine over had gegoten. Het meisje kreeg aaan hoofd en handen ernstige wonden. Een jaar werd tegen die wree daard gevorderd. zou zijn heele plan in duigen vallen. Ik, ik weet niet, waar zij woont, bracht hij er tenslotte met moeite uit. Daisy lachte schamper. Moet ik dat oók nog gelooven? Je verlangt heel wat van me, Robby. Zal ik je eens wat zeggen, wat ik geloof? Dat alles wat je mij daar verteld hebt, niets anders is dan een schamele poging om je ware gevoelens voor deze vrouw voor mij te verbergen. Ik moet zeggen, gezien de korte tijd van voorbereiding, is het niet onhandig in elkaar gezet. Ik moet je helpen deze nieuwe liefde over de grens te krijgen om het jullie beiden in het buitenland zoo gemakkelijk mogelijk 'te maker>! Daisy! Robert balde zijn vuisten. Hij kon Lisaweta niet zoo laten beleedigen. Zij sloeg met haar vlakke hand op tafel Laat me met rust! Ik wil niets meer hooren! Zoolang jij nog maar iets met die vrouw hebt, besta je eenvoudig voor mij niet meer!.Je hebt maar te kiezen; óf Lisaweta, óf mij. En nu heb ik geen tijd meer; Gattersworth wacht op me. Zij duwde hem woedend op zij, het ta feltje, waar hij voor stond, wankelde, 'n damestaschje van grijs peau de suede viel er af en de inhoud verspreidde zich over de grond; een poederdoosje, een barnsteenen sigarettenpijpje, 'n zakdoek, een manicure-étui, een paar brieven (Wordt vervolgd.) WAT ER GEBEURDE.... 17 JUNI: 1439: Jan van Eyck voltooit het beroemd geworden portret van zijn vrouw Margaretha. 1818: De componist Gounod te Parijs ge boren 18 JUNI: 1815: De slag bij Waterloo; Napoleon's loopbaan ten einde. 1850: Door Napoleon III wordt een ou- derdomsverzekering gesticht. 19 JUNI: 1623: De Fransche wijsgeer Blaise Pas cal te Clermont Ferrand geboren. 1782: De Fransche theoloog H. de La- mennais te St.-Malo in Bretagne 1 geboren. 273. Terwijl zij zo vergenoegd de ver trekkende vijand stonden na te ogen, werden zij opgeschrikt döor een gewel dig gehuil en ontdekten zij Vrijdag, die als een waanzinnige om een der boten danste. VAN DE BOEKENPLANK. IIIIIIHIIII (Voorhanden in Boekhandel Parkstraat). •De Bijbel in het gezjn, door Dr. A. van Selms 120 blz. In linnen geb. f 1,45. Bijbel en Cultuur, door prof. dr. L. J. van Holk, 240 blz. In linnen geb. f 2,35. Een jaar bij de familie De Bloeme, door Mien Labberton. Bijna 500 blz. Een boek tot religieuze inwijding voor kin deren van 7-12 jaar. Met heel veel pla ten en een aantal muziekstukjes met pi anobegeleiding. In linnen geb. f 5,95. mm HYGIENE EN VEILIGHEID HdMUttfr 424. Voedsel met ziektekiemen. Kook de melk, altijd, en zeker wanneer ze voor jonge kinderen bestemd is. Goed laten doorkoken. Anders worden eventueel daarin voorkomende tuberkelbacillen toch niet gedood. Wat voor melk geldt, geldt ook voor ander voedsel Ook voor vleesch Dit kan toevallig met typhus- achtige bacillen zijn besmet. Door vol doende verhitting worden ze gedood. (Prof. dr. E. Gorter in „Voeding van de zuigeling").

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 4