Gemengd Nieuws "KwaalHes*jnuifdenHJd Neemn AKKERTJE BESTRIJDING RUNDVEE-T.B.C. DISTRIBUTIE. 21 Juni t.m. 27 Juni 1942 32 A brqpd 4 rants, brood of gebak 32 B brood 0,5 rants. 32 beschuit 1 rantsoen 32 A vleesch 1 rants, vleesch of vl.w. 32 B vleesch 0,25 rants. 38, 39 tabak 1 rants, tabak 14 Juni t.m. 11 Juli 327 algem. I kg. suiker 328 algem. 250 gr. koffiesurrogaat 329 algem. 500 gr. jam 317 t.m. 320, algem. r. bloem, brood gebak 4-25,4-26 reserve 250 gr. rijst 330 algem. 250 gr. peulvruchten 331 algem. 250gr.gort 332 algem. 100 gr. vermicelli of maizena 322 t.m. 326 alg. 100 gr. kaas 31 A tm 34 A melk I 3,5 liter melk 31 B tm 34B 1,75 liter melk 31 versnap - '100 gr. chocolade 32 - 34 100 gr. suikerwerk 33 100 gr. chocolade of suikerwerk 15 Juni t.m. 24 Juni 31 boter 125 gr boter 31 vet 125 gr. boter, margarine of vet Bijzondere rantsoenen 14 Juni t.m. 11 Juli 333 334 Algem. 250 gram peulvruchten 21 tot en met 27 Juni. R 2 Tabak 2 rant, sigaren R 2 Cigaretten 2 rants, cigaretten 20 Juni t.m. 11 Juli. 321 Alg. 250 gr. gort of gortmout. Geldige bonnen voor diverse artikelen: 01 petr,oleum 2 liter t.m. 22 Aug '42 01 t.m 05 brandst. I eenh. t.m. 31 Dec.'4.' 01-02 K.F. brandst. 1)1 eenh. t.m. 30 Apr. '43 300 algem. 1 rants, zeep tm 30 Juni K zeep 1 rants, zeep tm 30 Juni K toiletzeep 75 gr toiletzeep 80 pet. tm 30 Juni U textiel mannen 50 gram scheerzeep t.m. 31 Aug 1) Hierop geen anthraciet verkrijgbaar. De volgende bonnen zijn na vandaag niet meer geldig 31 brood, beschuit, vleesch en aardappelen 36, 37 tabak, 08 cigaretten De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd t.m. Dinsdag 30 Juni 211 228 272 293 Algem. (Zeep). G, H, I. J zeep Toiletzeep, t.m. Zaterdag 20 Juni 4-19 Reserve (sinaas appelen) Inleveren bonnen winkeliers. Winke liers dienen op de voor hen bestemde dagen in te leveren voor 's morgens 12 uur: Voor brood: 31, de bloembonnen en be schuitbon. verder nieuwe brood- en be schuitbon. Voor gebak zie brood. Voor boter: 9 bonnen 29 en verder bon 31 van de boterkaart. Voor margarine. 9 bonnen 29 en ver der bon 31 van de vetkaart. Voor vet: (door slagers) alle bonnen 34 van de boterkaart. Restant inleveren bij plaatselijke toewijzingscommissie. Voor kaas; 322 t-m. 326. Voor eieren: inleveren bij leverancier Voor melk: 31 t.m. 34 en 99 oude Voor vleesch: 31 en 99 en van 29. Voor vleesch waren: 31^ en 9 en */t van 29. Voor tabak: 36 en 37 en 9 sigaretten- bonnen 8 en hoogstens 9 nieuwe tabaks bonnen. Voor aardappelen; alle bonnen 29 en verder bon 31. f Voor sigaretten bon 8 Geen restanten. Voor suikerwerk: 32, 33^ en 34. Geen oude. Voor chocolade: 31 en 33. Geen oude Men wordt verzocht alle bonnen voor het aanbieden nog eens na te zien. Hier- wordt reeds medegedeeld, dat in de week beginnende met 29 Juni gebruik ge maakt moet worden van nieuwe ont vangstbewijzen Deze zullen met een voorschrift aan alle winkeliers verzonden worden. Regeling gortbonnen. Winkeliers kunnen van Maandag a.s. tot en met Zaterdag a.s. dagelijks hun gortbonnen inleveren, opgeacht hun co denummer. Men kan deze bonnen inle veren met een minimum van 10 bonnen. De Distributiedienst. BESTRIJDING SCHAPENSCHURFT In aansluiting op het bericht over de bestrijding van de schapenschurft op ons eiland met welke bestrijding zoo uit nemende resultaten zijn bereikt wordt vanwege de Ned. Landstand nQg het vol gende meegedeeld Na een inleidende bespreking van Burgemeester Rijk de Vries met de heer E Noordijk, gemeente-veearts, werd een commissie van yijf personen gevormd welke zou trachten de bestrijding van de schapenschurft op afdoende wijze ter hand te nemen met alleen, maar ook dc middelen zou zoeken om de daaraan ver bonden kosten te bestrijden In deze com missie werden gekozen de heeren E. Noordijk, C. Jonker, gemeente-secr., C. Keijser (afd. Schapenhouderij Ned. Land stand), S. Keijser Jz. (voorz. Vereen tot Bestrijding van ziekten o.h. Wolvee) en P. Bakker Az. (bestuurslid van deze Ver- eeniging). Door de bemoeienis van deze commis sie. waarin vooral de heer Noordijk be langrijk werk heeft verricht, werd de Bedrijfsvereen. voor Vee en Vleesch te Den Haag bereid gevonden een zeer be langrijke subsidie te verleenen ter be strijding van de kosten. LAATSTE NIEUWS: Terrein Tex. Boys vrijgegeven. Wedstrijd tegen Den H. gaat niet door. Er is werk op het terrein. Komt vanavond 7,30. Schop, vork, kruiwagen itiee! J,S DE RUYTER-TENTOONSTELLING. Gisteren is in het Rijksmuseum te Amsterdam een tentoonstelling geopend, gewijd aan de vlootvoogd Michiel Adrz. De Ruyter, wiens schitterende loopbaan hem een eervolle plaats in onze geschied- boeken en in onze harten heeft be zorgd In het bij zonder worden onze gedachten nog eens be paald bij een der hoogtepunten in onze vaderland- sche historie, de roemrijke tocht naar Chatham. Gisteren was het juist 275 jaar gele den, dat deze tocht onder leiding van de groote admiraal tot een gelukkig einde werd gebracht. Met recht lezen we daar over in de boeken van een onzer histori ci: „Nooit is de Nederlandsche staat aan de wereld machtiger verschenen dan in de tocht naar Chatham". De onderne ming vond plaats in de tweede Engel- sche oorlog en had Jen doel Engeland eens te laten zien, waartoe het „kleine" Nederland in staat was Het sluiten van de vrede (1667, Breda) werd er door be spoedigd. De vredesvoorwaarden waren wel niet zoo gunstig als waarop We recht hadden, maar. er dreigde een oorlog met Frankrijk (vijf jaar later is deze ook uitgebroken), terwijl Duitschland, waarop wij aangewezen waren,-zelf door oorlogen te zeer verzwakt was. om'onze bondgenoot te kunnen zijn. In volgend nummer komen we op deze tentoonstelling, welke door de Secr.-ge- neraal van het Dep. yan Volksvoorlich ting en Kunsten werd geopend, terug. INGEKOMEN PERSONEN Simon Witte, v. Heemstede, Klooster- weg 24, naar B 85. Gerardus A. Caspers, van Rijswijk, Lindelaan 57 n. Den Burg, Binnenburg. VERTROKKEN PERSONEN. Mietje Sauerborn en kind, van C 22 n. Den Helder Koekoekstr. 26. Maarten Dal- meijer, v. Den Burg, Weverstr. 72 n. Den Helder, Sluisdijkstr. 85 Lambertus W. v Wel, van Den Hooriv 41 n. Zijpe F 29. Pieter L. F. Doornbos, van H 21 naar De Bilt (U), Hoofddijk 25. Helena E. M Jan sen, van Den Burg, Hoogerstr. 10 n. Rot terdam, Maaskade 76c. GIFTEN WITTE KRUIS. P., Dennen f 2T50 D. De Koog f2,50 Wed. K,, Oudeschild f 1.Mevr. v d. V., De Koog f 1, LEIDSCHE LAMMERENMARKT. Leiden, 19 Juni 1942 Aanvoer: 1787" lammeren, waarvan 1480 van Texel Prij zen f 20-28 Handel vlot. PUBLIEKE VERKOOPING. Ten overstaan van Notaris Mulder werd Woensdagmorgen voor de heer J.J. Lafeber in De Oranjeboom verkocht het woon- en winkelhuis, Warmoesstraat 25, tot 1 Mei 1943 verhuurd .aan de heer H J Witte, Bloemenmagazijn. Kooper werd de heer E. S. Boekei voor f5600. Ook op het gebied van de huizenverkoop zijn nieuwe voorschriften ingevoerd: Het taxatiebedrag mag niet worden over schreden. Huurder van het te verkoopen pand en eigenaars van belendende per- ceelen hebben' voorrang SCHARV1SSCHEN MET DE HENGEL. Er wordt weer druk gehengeld aan de Waddenzeedijk; evenals vorig jaar heerscht de grootste bedrijvigheid bij De Schans, waar bij eb de poodige pieren kunnen worden gespit. Er wordt heel wat gevangen, wel 40-50 stuks schar. Ze zijn klein, maar nogal dik. Een uitkomst in deze tijd! Maar waar blijft de makreel? Menig een denkt weer aan die gouden vischtijd van vorig jaar, toen heel Texel in touw was! Of we dit jaar weer zoo goed in de makreel zullen raken, valt niet te voor spellen. Ze waren er in de vorige oorlog voor het laatst geweest, 25 jaar geleden dus.... In ieder geval; Er zijn er al in de kommen verschalkt. Het weer spreekt echter ook 'n woordje mee De tempera tuur zal nog aanmerkelijk moeten stij gen, wil de makreel weer in groote scho len onder de kant komen De animo voor de scharhengelarij zou wel grooter zijn, als je niet eerst naar de zeekant moest om pieren te vergaren (bij eb); de visch komt pas met de vloed mee. Makreel daarentegen vingen we met de z.g. „blie- kies", die in ontelbare aantallen door de roofzuchtige makreelen werden voortge jaagd. J. üllllllini van Texeb Bioscoop-Theater. |||||||||||l IIIIIM Mededeelingen 11111111110 BEIIEERSCHER DER WERELD. Een uitermate sensationeele film vormt de hoofdschotel van ons nieuwe filmpro gramma. We maken kennis met een z.g. robot, een mechanisch mensch, de schep ping van prof. Wolff. Wat brengt dat monster een schrik en ontsteltenis te weeg! Wie de uitvinder bij de volvoering van zijn plannen in de weg staat, wordt zonder genade opgeruimd. Prof. Wolff heeft niet de geringste gewetensbezwa ren, maar wordt op de duur het slacht offer van zijn eigen duivelsche practij- ken. Hoe dat allemaal loopt en hoe hij anderen in zijn netten verstrikt, moeten we u maai niet verklappen. Maar we kunnen u verzekeren, dat het aan groote spanning in deze film niet ontbreekt. Menschen en machines! We kunnen van de techniek groot profijt hebben, maar ze kan ons ook vermorzelen. Een pro bleem, dat de aandacht verdient. De film, hierop gebaseerd, zal het aan belangstel ling zeker niet ontbreken. v NIEUWE ABONNEES op de Texelsche Courant kunnen nog slechts worden in geschreven voor zoover de grootte van onze oplaag zooals die door de Over heid in verband met de papierschaarsch- te wordt vastgesteld dat toelaat. De laatste tijd ging de oplaag met sprongen omhoog. Thans drukken we niet minder dan 2620 exemplaren. Het was echter te voorzien, dat hieraan vanwege het nijpend papiergebrèk paal en perk moet worden gesteld Eventueel worden nieuwe abonnees op een lijst geplaatst; toezending van de krant geschiedt dan zoodra een nummer „vrij" komt. DE ADMINISTRATIE. DE COÖPERATIE OP REIS. Gistermorgen is de Coop. Aankoop Vereen Texel G.A, met 32 leden van ons eiland vertrokken voor een tweedaag- sche excursie naar de vaste wal. Hoofd doel is een bezoek aan het Instituut voor de moderne veevoeding Schothorst te Hoogland bij Amersfoort, directeur Dr. Grashuis, op Texel welbekend. Een der deelnemers zorgt voor. een verslag in de Texelaar. J. OOST. VISSCHERIJ. In verband met de scharvisscherij heerscht alhier met laag water op het wad.> een heele bedrijvigheid. Dagelijks is voor de scharvisscherij veel pier noo- dig, ongeveer 500 per persoon. Zaterdag was het al zeer druk, wel 40 personen waren bezig pieren te spitten. Niet al leen de visschers -zorgen voor hun aas. Ook arbeiders maken er hun werk van; zij verkoopen de pieren voor 1 cent per stuk aan visschers. die zelf niet genoeg puer kunnen steken voor hun bedrijf. Dat pierspitten is een zwaar werk. Verscheidene scharvisschers hebben door het oprijgen der pieren en het gere geld ophalen van de hoepels, zulke „ver sleten" handen, dat zij onmogelijk voor eigen aas kunnen zorgen, ja zelfs dagen niet uit kunnen varen vanwege hun han den Er wordt goed verdiend, maar er wordt ook veel en hard gewerkt om er iets van te maken. S. „De tfld van kwaaltjes, van 'pijntjes hier en pijntjes daar, is voorbij, daar doen we niet meer aan Sedert AKKER TJES al die kwaaltjes op de gemakkelijkste manier uit den weg ruimen. Kiespijn, tandpijn, hoofdpijn, pijn id den rug en in de lendenen en die periodieke kwaaltjes waar wij vroeger onder zaten te zuch ten, beteekenen in dezen tijd niets meer, want AKKER TJES nemen die pijnen weg". De Nederlandsche Pijnstiller SPORT. S. V. TEXEL. Van de comp werd niets naders ver r.omen. Morgen speelt om half 3, nu de. Boys niet meer over hun terrein beschik ken, op ons veld Texel 2-Tex. Boys 2. Elftal; W Geus P.Vlaming H.duPorto P.Keijser N.deGraaf B.Wijngaarden Jn.KikkertRz. N.Dapper Jn.Bruin Nic.Eelman H Ran Afbericht bij W. v. Zeijlen. Donderdagavond speelde Tex. Comb „Vlijt'-elftal. Uitslag 7-3. De partijen wogen tegen elkaar op Joop was echter „in productieve vorm". Vrijdag a.s. Texel Comb tegen Ba- salt-cavalerie D.D - DE PIONIERS. Vanmiddag weer trainen; wie kan, ko- me! We beginnen om half drie. De Dins dagavond gespeelde onderlinge wed strijd is uitstekend beslaagd! Alle leden waren present. Er zat gang in het spel. Oefening kweekt kunst Dat is Dinsdag avond weer gebleken: Wie regelmatig hadden getraind, waren er al dadelijk heelemaal in. Er werd hier en daar al keurig samengespeeld; vooral de rechts buiten Henk Broekman was geweldig op dreef Ook onder de dames hebben we goede krachten ontdekt. Zoo gaan we door. En eerstdaags eens naar de over kant om onze kunst te vertoonen? J. DE COCKSDORP. S.V.C-NIEUWS. Hedenavond 8,15 uur speelt Oosterend tegen SVC 1 te De Cocksdorp. Deze wedstrijd wordt gespeeld ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van SVC; even als de wedstrijden morgenmiddag. Zon dagmiddag om 3,30 uur zal 4en SVC- Veteranen elftal spelen tegen SVC 1. Elftal: C.Lagerveld D.Barends P.BoonMz H.Nieboer H.Stolk C.v.Boven A.Stolk G.Bakker C.Zuidema H.W.van Dommelen K.v.d.Kooij v. D. BRANDSTOF GROOTE GEZINNEN. Herinnerd wordt aan de publicatie in 't vorige nummer. Formulier afhalen voor a.s. Vrijdag. Zie in hetzelfde nummer ook de belangrijke mededeeling aan hen, die nog geen brandstofkaart DV hebbed. KOSTELOOZE INENTING. Herinnerd wordt aan de publicatie van Zaterdag 1.1.: Dinsdag a.s. zitting in de* o.l. school te Oosterend nm 4 uur; Woens dag in de o.l. school te Den Hoorn (12 u.); om half drie in o.l. school Oudeschild en om vier uur in o.l. school De WaalfTtinde ren moeten ingeënt zijn voordat zij één jaar zijn geworden. Niet één open lijder in seizoen Een vergadering in JuniDaar de Tesselaar 'toch al weinig vergaderlust heeft, verwachtten we danook Donder dagavond geen volle zaal. Maar dat er buiten het bestuur slechts twee belang stellenden zouden zijn, (de heeren reke- ningnazieners!) zoo arm aan leden heeft de vereen. Texel haar bijeenkomsten nog niet gekend. Op voorstel van de voorz., de heer A. J Keijser, werd toch maar besloten de agenda af te werken. Terecht. Onder de huidige omstandigheden me'ent menigeen zijn program maar wat te wijzigen, wat in vele opzichten ont aardt in het echt Hollandsche kat-uit-de- boom kijken.... Maar dat is heelemaal mis; Juist nu de hand aan de ploeg! Aan het JAARVERSLAG, door de heer J. C Kager uitgebracht, ontleenen we: De vereen Texel kan tevreden zijn. Wel was het reactiepercentage iets hooger dan voorgaande jaren, doch dit was niet verontrustend en dank zij een juist be leid bleef de gezondheidstoestand van de veestapel op het juiste peil. BESTUUR De oud-voorz., de heer C. de Wit, die elf jaar zijn beste krachten aan de vereen, gaf, werd opgevolgd door de heer A. J. Keijser, terwijl de heer Joh. de Graaf, Eierland, in plaats van de heer Keijser werd gekozen. DE FINANCIEN zijn kerngezond De contributie moest weliswaar met 5 pet. worden verhoogd, doch dit kwam, door dat aan de Prov. vereen. 5 ct. meer moest worden betaald. Het garantiefonds op f 800 geraamd, was ruim voldoende cm de subsidie voor de teruggezonden of opgeruimde, reactiedieren te voldoen, zoo dat de medewerkende instanties met een bijdrage van 25 pet. konden volstaan. HET ONDERZOEK De heer Noordijk is bij de aanvang van de staltijd met het onderzoek begonnen. Er werden 416 be drijven onderzocht, waarvan 398 bedrij ven van A-leden en 18 van B-leden. Van elk bedrijf wer^ weer een tuberculine- staat in viervoud opgemaakt, zoodat wel 1664 staten zijn verwerkt. Bij de A-leden werden 4469 cïïeren on derzocht, bij de B-leden 62. Van de 3352 dieren boven de 2 jaar reageerden er po sitief 56; terwijl de joligere dieren alle negatief reageerden en dus vrij waren! Over het geheel kregen we dus 'n re actiepercentage van puin. 1,3, d.i. verge leken* bij vorig jaar een stijging bij de reactiedieren van 0,6 pet. Gebleken is, dat deze stijging is veroorzaakt door inge voerde dieren, welke na ^fgemest te zijn, ter slachtbank gingen of door de leden werden opgeruimd. Bij de aanvang van de weidetijd konden we dus zonder e'emg bezwaar spreken van een tbc-vrije stapel. Wat de openlijders betreft is onze reeds eerder uitgesproken wensch dit jaar inderdaad in vervulling gegaan. Het seizoen 1940-1941 is het* eerste sinds het bestaan der vereen., waarin geen enkele open lijder werd aangetroffen. Een verheugend feit. want deze wande lende smetstoffabriekéïi zijn en blijven direct het grootste gevaar voor onze ge zonde veestapel De practijk toch heeft geleerd, dat slechts één enkele smetstof- verspreider in staat is om in zeer korte tijd groot onheil aan te brengen. DE REKENING Hierop werd door de heer Kager het financieele verslag uitge bracht: Batig saldo v.j. f 561,96; ont vangen aan contri f 1787,65 Totaal ontv. f 6101,59 De uitgaven waren door de aankoop van 5000 oormerken f 424 hoo ger dan anders. Deze oormerken zijn ech ter niet) in een jaar verbruikt. Doordat zeer veel jong vee wordt aangehouden, werden toch al 2500 merken gebruikt. Het batig saldo bedroeg f 233,05. DE CONTRIBUTIE. Door de omstan digheden raakt een kleine boer wel eens zyn koetje kwijt; meldt hij zich een jaar later opnieuw als lid aan, dan wordt hij, volgens voorschrift van de Prov. Ver- eeniging, onder de B-leden gerangschikt.- Dat beteekerrt contributieheffing van 85 pet. per bedrijf en van 60 ct. per onder zochte koe. De A-leden (personen, die reeds meerdere jaren lid zijn) betalen slechts 4$ ct., per dier, zonder meer. De vergadering besluit geen onderscheid meer te maken. Er zijn momenteel maar 18 B-leden, zoodat de kas deze hoogere uitgave aan de Prov. vereen wel ver werken kart. Tenslotte wordt de heer A J Keijser met algemeene stemmen herbenoemd tot voorz., terwijl de heeren P. J Koorn en P. Koorn (Westergeest) zich bereid ver klaren in de comm. van rekenmgnazie- ners zitting te nemen J. BLOKKADE EN ZELFVOORZIENING. Hoeveel levert het land zelf op? Aan kaas: Duitschland 92 pet. Enge land 21 pet. Aan eieren: Duitschland 80 pet. Enge land 18 pet. Aan visch: Duitschland 65 pet. Enge land 88 pet. (Zie ook de voorpagina). UITSLAG PAARDENKEURING. Bij de te De Cocksdorp gehouden paar- denkeuring werden in het stamboek op genomen Nellie van Gebr De Wolf en Dia van P. Dros Bz Geprimeerd werden deze paarden van r.og geen jaar: Gerda van P. Dros Bz. f 7,50; Jeannette van C. J Geense f 5, Selma van Burst, v. Gebr. Witte f 5, Irena v. P. Verhoeve f 2,50. Eenjarige. Marie van Gebr. De Wolf f 15,Aline vaj^ Gebr. De WTolf f 10, Irene van C. J. Geense f 10, Tweejarige: Bertha van Gebr. De Wolf f 25,Rosa van P. Verhoeve f 5,-. Driejarige: Nellie van Gebr. De Wolf f 15,Dia van P. Dros Bz. f 15, 4-7-jarige: Bea van P. Bros Bz. f 25,-; Flora v.dr Lente van A. de Ridder f 20, Beatrix van Gebr. Wolf f 15,Zodia v. P. Dros Bz. f 10,—; Cera van P. Dros Bz. f 10,Selma v. Eierl. van C.^J. Geense f5,—. Brandnetels mogen niet meer dan 8 ct. per kg. kosten (grossiersprijs 5,5 ct.) Tegen een jeugdige marechaussee te Limmen, die zich tot zwarte handel liet overhalen, is 4 jaar gevorderd Tegen 2 medeplichtigen resp. 1 en 2 jaar. Achttien' personen blijken betrokken bij diefstal en heling.van 20 halve var kens en van boter uit koelcellen te IJ- muiden. Radio. Van de aangekondigde beëedi- ging van NSB-functionarissen in het Utrechtsch stadion wordt hedenmiddag over Hilv. II een reportage gegeven (18,50-19,10). Een meisje van 12 jaa^ stal bij een bakker te Ede een briefje van f 10 uit de winkella enr bij jeen slager 13 vleesch- bonnen. Ze kocht f 3 ijs" en zuurtjes en vgrstopte de rest vap het geld in de grond. Een slecht begin! Bij clandestiene slachting te Sprang- Capelle blijkt een metselaar een koe op een beestachtige wijze te hebben gedood. Eerst gaf hij headier een klap met een hamer op zijn kop en daarna timmerde hij er met een spijker een gat in Een paneel werd uit de deur gezaagd Daardoor konden twee Amsterdammers doordringen in de tabakskerverij Helling en Zn. te Alkmaar. Ze brachten 180 pond tabak naar het station en gingen zelf per fiets naar de Amstelstad. Maar de spoor- mannen vatten achterdocht .op en lieten dc- dieven vatten. Een drieling, drie meisjes, zag te Hil versum het levenslicht. De meisjes we gen plm 4-4,5 pond. Het gezin had nog maar een meisje van 2l/s jaar. Tijdens de oorlog verloor de familie aan boord van haar schip in België al haar bezittin gen. Nu is de vader opperman te Hilver sum WERELDNIEUWS IN WEINIG WOORDEN HONGARIJE De Hongaarsche Rijksregent Horthy werd 84 jaar. De Fuehrer deed hem zijn gelukwenschen toekomen. \USTRALIE. Japansche bommenwerpers hebben 14 Juni Port Arthur voor de 17e maal in massa bestookt. Sedert 19 Febr. scho len ze er wel 111 vliegtuigen neer. FRANKRIJK. Een schilderij van de Nederlandsche meester Ruysdael, De Eenzaamheid, is op een veiling te ParijfS.voor 2,2 millioen fr verkocht. De hoogste prijs van dit jaar voor een schilderij. DUITSCHLAND In een extra bericht maakte het Duitsche hoofdkwartier 18 Juni bekend: het tot zinken brengen in de Atlantische Oceaan van zeven schepen van 'n krach tig beschermd convooi, 34000 t. In de Ca- raïbischc Zee gingen 12 schepen (75000 t.) verloren. Met elkaar verloor de vijande lijke koopvaardijvloot dus opnieuw 19 schepen, 109.000 ton. In zijn te Berlijn gehouden radio rede verklaarde de leider der Indische onafhankelijkheidsbeweging, Bose, o.a.: Het Bntsche rijk zal volkomen uiteenge slagen worden. Spoedig zullen wij op het punt komen, dat we de wapens ter hand moeten nemen. De bevrijding van Indië zal niet lang op zich laten wachten. In Duitschland mogen bij woning bouw geen ijzeren buizen meer worden gebruikt nu blijkt, dat ceramische dienen kunnen. JAPAN Op de Aleoeten hebben de Japan ners nog meer steunpunten veroverd. Aleoeten omvatten 150 eilanden, die zich over 1750 km. in een boog van Alas ka (V.Stot Siberië uitstrekken. Zie uw kaart, N. deel Stille Oceaan ITALIË Te Livorno had de\Spaansche minis ter vah buitenl. zaken 'n onderhoud met zijn Italiaansehe ambtgenoot. Ook Londen acht de toestand voor Engeland in^Lybië ernstig. De slag in de Marmarische woestijn werd in het voor deel van de As beslist. De buit is nau welijks te overzien. BOHEMEN-MORAVIE. De moordenaars van de plv. Rijks protector Heydrich bleken zich te Praag in een kerk verscholen te hebben. Ze werden opgespoord en doodgeschoten met hun naaste medeplichtigen. Het wa ren allen Tsjechen, door Britsche vlie gers tot het plegen van de aanslag in het protectoraat afgezet. GRIEKENLAND. Êen afschuwelijk bloedbad hebben Britsche vliegers aangericht door het bombardeeren van de Atheensche haven Piraeus. Geen enkel militair doel werd geraakt Wel een schuilkelder, waarin toen 35 Grieken de dood vónden. M

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 2