S.S. Texelsch dialect. MICHIEL DE RUIJTER Texelsohe Berichten Wat er November 1777 in het Sommeltjesbergje bij De Waal op Texel gevonden werd. Landbouw en Veeteelt. Gebruikt ook Uw tuingrond voor 100 pet. T.E.S Q.-DIENST BUITENLAND. 54e JAARGANG. No. 5664. ZATERDAG 27 JUNI 1942. TEXELSCHE COURANT „De beste soldaat, die ooit ter zee heeft gevochten." Juist irf deze pe riode van wereld historische gebeur tenissen is 't noo- dig, het Neder- landsche volk, dat zich al te lang in een veilig hoekje toeschouwer bui ten de historische ontwikkeling heêft gehouden, aan zijn zoo groot verle den te herinneren; het te laten zien, dat zijn cultureele en politieke bloei in de 17e eeuw Nedèrland piet als een rijpe vrucht in de schoot is geworpen; dat het altijd opnieuw strijd, bloed en offers heeft gekost. Willen wij ons volk weer opheffen, dan "moeten wij het weer vervullen van die soldateske geest, die het in het verleden heeft beze ten en waarvan thans zoo gaarne wordt beweerd, dat hij in strijd zou zijn met cns volkskarakter. Geen figuur in onze geschiedenis is beter geschikt ons van het tegendeel te overtuigen dan de heroïeke hguur van De Ruyter. Juist in hem zien wij de eigenschappen, die ons volk eigen zijn, op harmonische wijze vereenigd met een strijdbare geest, die hem heeft ge maakt tot die excelleerende vlootvoogd 'en strateeg, van wie Colbert, de minister van de Zonnekoning, getuigde, dat hij de beste soldaat was, die ooit ter zee had gevochten. (Uit de rede, waarmee Prof. dr. T. Goedewaagen, Secr.-Generaal van Volks voorlichting en Kunsten, de De Ruyter- tentoonstelling in het Rijksmuseum opende.) driewielde-kör, wagen met drie-wielen; drinke, ontbijten; ook het avondmaal gebruiken; ik zei je droele, ik zal niet zoo dom zijn te doen, wat je van me vraagt; vinke-droele, vinken vangen met een lantarentje (vroeger gebruikelijk); vgl. het Ned. „droelen", bedriegen, voor de gek houden, verlakken; dukertje, dodaars; durrep (toonlooze e), dorp; duumpie, winterkoninkje; vgl. het Ned „duimpje" voor de boomkruiper en de tjiftjaf; duvekater, een soort krentenbrood; oorspronkelijk een offerbrood in de vorm van een kater, bestemd voor de booze geesten; de afleiding „deux-ïois-quatre" is onwaarschijnlijk; m de Zaanstreek „deuvekater", fijn wittebrood; „duve- katersche jongen", ondeugende jongen. Volgens het Ned. Wdb. samengesteld uit ..duivel" en „kater", met uitval van de 1. Het Holsteinsch „düvkater" is door Ne- derl. kolonisten meegebracht; Zweedsch: „dqfvelskatt" 9 Hartelijk danken we de lezers, die zoo welwillend waren ons lijsten met Texel- sche woorden en uitdrukkingen ter aan vulling £n verbetering toe te zenden. In volgend nummer beginnen we met de letter E. VERGADERING N.A.F. De tegen Woensdagavod 1.1. aangekon digde vergadering van het Ned. Arbeids front is niet doorgegaan. Thans ós voor alle leden van het voormalige N.V.V. 'n vergadering uitgeschreven op Vrijdag a.s. in Peg's Zaal. Daarin zal de heer J. Plas, uit Haarlem, spreken over „Wat wil en doet het N.A.F.?" Zie ook de An nonce in volgend nummer. Gezien de groote belangen, welke voor de arbeiders op het spel staan, wordt op een massale opkomst gerekend. TREKPAARDFOKKERIJ OP TEXEL. Texel heeft behoefte aan een klasse-hengst. Over de vorige week in Noord-Holland gehouden premiekeuringen van trek paarden wordt van bevoegde zijde het volgende gemeld: De fokkerij van trekpaarden beweegt zich in een opgaande lijn. Het aantal aangiften was over het geheel T grooter dan ooit. De kwaliteit der dieren1 wordt steeds beten. iR" Alleen op Texel is geen groote vooruitgang tc bespeuren.*» Blijk baar heeft men daar behoefte aan een klasse-hengst. - Op Texel aldus het officieel verslag van de keuring was "niet veel opmer kelijks Van de dieren te vermelden. Bij de 4-7-jarige merriën hadden we 'n felle kamp tusschen Bea (Odin van Dierken- steen) van P. Dros en "Flora v d. Lente (Florian de Rustique) van P. der Ridder. Bea overwon, terwijl verscheidenen an dersom gedacht hadden. De stijfste mensCtiën maken soms de diepstë buigingen. MARKTAANVOER. De Burgemeester der/gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat de aan voer van vee ter markt tot nadere aan kondiging blijft plaats hebben door de Parkstraat. Texel, 22 Juni 1942. S. DE WAARD, Lo.-Burgem. BIJDRAGEN TOT VERBETERING VAN DE BINNENVISSCHERIJ. Het hoofd van de plaatselijke politie te Texel maakt het-volgende bekend. Ten behoeve van het kweeken, aan- koopen en uitzetten van pootvisch, het doen van proefnemingen, het verbeteren van vischwater, het bestrijden van wa terverontreiniging en het aanwenden van verdere middelen, waardoor de produc tiviteit vkn het vischwater kan worden verhoogd, wordt voortaan van degenen, die, hetzij krachtens een geldige vischak- te, hetzij met één hengel, d^binnenvis- scherij uitoefenen, een bijdrage geheven, welke verschuldigd is naast het gebrui kelijke vischrecht. Deze bijdrage is voor het dienstjaar 1 Juli 1942 tot en met 30 Juni 1943 vastgesteld op: f 1,voor. den aanvrager van een groote akte A; 1,voor den aanvrager van een groote akte B; f 1,voor den aanvrager van een kleine akte; f 0,50 voor den aanvrager van een hengelakte; f0,25 voor 't visschen metéén hengel. De bijdrage voor het visschen me£. één hengel is niet verschuldigd voor personen a. wier leeftijd minder dan 15 jaar bedraagt; b die als houder van een geldige akte de daarvoor verschuldigde bijdrage heeft betaald. De betaling van een bijdrage door hen, die een vischakte of hengelakte bezitten, wordt op die akte aangeteekend. Zij, die met één hengel visschen, ont- vangen^bij betaling van de bijdrage èen bewijs, hetwelk zij tijdens het visschen steeds bij zich moeten hebben en op eer ste aanvraag aan de opsparingsambtena- ren moeten toonen. Texel, 23 Juni 1942. Het hoofd van de plaatselijke politie voornoemd, S. DE WAARD, Loco-B. UITREIKING VITAMINE I) TABLETTEN. Nog eenmaal zal worden overgegaan tot uitreiking van het vervangingsmiddel van levertraan in tabletvorm, door de overheid beschikbaar gesteld voor kin deren van 3 maanden tot 3 jaar en voor zwangeren in de laatste drie maanden der zwangerschap. Elk kind mag per week 1 tablet gebruiken. De uitreiking zal plaats vinden op Maandag a.s. in: o.l. school De Cocksdorp van 45 uur voor De Cocksdorp en wijk C; op Dinsdag a.s. in: o.l. school Den Burg van 4-5,30 uur voor Den Burg en wijk B; o.l school te De Waal van 4-5 uur voor De Waal en wijk W; o.l. school Midden-Eierland van 4,30 5,30 uur voor Eierland, wijk E; School m.d. Bijbel Oosterend van 45 uur voor Oosterend en wijk O; o.l. school Oudeschild van 4-4,30 voor Oudeschild en wijk S; o.l. school Den Hoorn van 45 uur voor Den Hoorn en wijk H; o.l. school De Koog van 4-5 uur voor De Koog en wijk K. De tabletten worden alleen afgegeven le. aan volwassenen; 2e. op vertoon van het trouwboekje; 3e. indien een zak je wordt medegebracht om de tabletten af te halen. Kinderen, waarvoor reeds op het con sultatiebureau tabletten werden afgege ven, komen uiteraard voor deze uitrei king niet in aanmerking. In het belang van de volksgezondheid wordt ieder, die in aanmerking komt, aangeraden zich voor zijn kind van deze tabletten te voorzien en op het regelma tig gebruik daarvan toe te zien. De ta bletten dienen koel, droog en op een don kere plaats te worden bewaard. Den Burg, 26 Juni 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DË VRIES ONS SOCIALISME. Ons socialisme bestaat daarin, dat wij de strijd voor de vrijmaking van de ar beid, de terugwinning van de eerbied voor deN arbeid, het recht op arbeid en dat op de opbrengst er van,' tot* het-ui terste willen voeren. (Mussert) DE ZON. Za. 27 Jgm op 5,21; onder 22,04 Zo 28 Juni op 5,21; onder 22,04 Ma. 29 Juni op 5,22; onder 22,04 Di. 30 Juni op 5,23; onder 22j04 DE 31A AN. Za. 27 Juni op 20,41; onder 4,41 Zo. 28 Juni op 21,46; onder 5,36 Ma. 29 Juni op 22,40; onder 6,41 Di. 30 Juni op 23,24, onder 7,53 Laatste Kwartier 5'Juni 10,58. HOOG WATER OP TEXELS REE. Za. 27 Juni 8,57 en 21,23 s Zo. 28 Juni 9,49 en 22,14 Ma. 29 Juni 10,39 en 23,04 j J Di. 30 Juni 11.28 en 23,53 Springtij 27 Juni. 4 We hebben al eens geschreven over 't z.g. Sommeltjesbergje, een heuvel van „136^ Rhijnlandsche voeten in de omtrek en tér hoogte van 14 voeten", welke zich destijds bij De Waal moet hebben bevon den. In het jaar 1777 is men daar aan 't graven geweest, waarbij merkwaardige voorwerpen uit de Romeinsche tijd aan de dag zijn gekomen. We hebben ons tot nu tot enkele bijzonderheden bepaald.' Maar nu kwamen we deze week in het bezit van het boekje,dat Pieter van Cuyck, bekend door zijn „Brieven over Texel", over die opgraverij heeft ge schreven. Uit dit boekje nemen we hier het voornaamste over, waarbij we de oude spelling "handhaven: Pietèr van Cuyck schrijft dan, in 1780: De Waal in de 18e eeuw. Eer ik de beschrijving der hierboven ontdekte oudheden aanvange, dunkt het mij met oneigen een kort verslag te gee- ven van de plaats, alwaar zij gevonden zijn. Dezelve was omtrent 300 stappen buiten het dorp, De Waal geheeten, aan de Noordzijde van het eiland Texel. Dit dórp ligt op een hooge grond en is om ringd van zeer goede bouw- en weilan den. Het plaatsje zelve bestaat in een straat, die geplaveid en ter wederzijden met huizen -betimmerd is. Het kerkje, dat voorheen maar eene kapel schijnt ge weest te zijn, is kléin, .zeer oud en ten deele van duysteen öpgemetzeld; het is^. de statie van een predikant; doch de ge meente is er zeer klein. De inwoonders zijn voor het grootste gedeelte doopsge zinden; uitgezonderd twee a drie huis gezinnen, welke Roomsch Catholiek zijn. "De eerstgemelde hebben hier eene zeer il*ime en goede vergaderplaats en zijn meerendeels? welgestelde luiden. De hui zen in het dorp hebben bijna alle tuinen met vrugtboomen, doch zeer weinig met moeskruiden beplant; daar ze, voor eene halve eeuw, nog zeer geringe kennis van hadden en genoegzaam geen smaak in vonden. Egter is derzelver gebruik nu in de laatste jaaren langzaamerhand toege nomen; doordien zig eenige persoonen op het teelen en verkopp'en van groenten toegelèid hebben; voorts is anders hun nen gewoone bijkost erweten, boonen, gort en koeken. r De naam „De Waal". Mén schijnt dit dorp De Waal genoemd te hebben omdat het voorheen aan de Noordoostzijde van eene groote wiel of waal paalde, waardoor het met de zee gemeenschap had. Doch deze waal is na- deihand, en wel omtrent 1450, eerstmaal ingedijkt en vervolgens, na eene inbraak, voor de tweede maal in 1621. De geheele polder bevat ruim 700 morgen en bestaat vooy het grootste gedeelte uit zeer schoon land Een oude begraafplaats. Bij mijne eerste kennisneming van het eiland Texel, nu meer dan 20 jaar ge leeden, viel mijn oog reeds op een rond bergje aan de oostzijde van het gémelde dorp, ter rechterzijde van de weg, die daar van daan naar het dorp Oostereind lcopt. Ik heb dat bergje toen al en ze- dert altoos uit hoofde van deszelfs ge daante gehouden voor een tumulus, een oude begraafplaats; te meer, daar het mij niet natuurlijk toescheen, dat er, om eenige andere reden aan de zijde van een groote weg, in het midden van vlak* ke landen, zulk een gevormde heuvel zou gekomen zijn. Deeze heuvel had diestijds het maakzel van een bijenkorf; maar vol gens narichten van oude-luiden, zou de zelve voorheen wal de helft grooter in de omtrek en ook veel fcooger zijn geweest; ook zou men er eertijds (maar hoe lang geleeden wist men niet) verscheidene graauwe aarden potten met dikke ooren gevonden hebben. Zulks komt mij juist net aanneemlijk voor, vermits ik niet heb konnen merken, dat er ooit aan die heuvel geraakt was, dewijl zij haare vol maakte ronde gestalte tot op deze laatste gebeurtenis toe^ ongeschonden behouden had. Egter is het niet onmogelijk, dat er •daaromtrent in den grond zulke potteh, gestaan hebben. Doch wat hiervan ook zij: ik bevond althans den heuvel ter lengte van 136 Rhijnlandsche voeten in den omtrek en ter hoogte van 14 voeten. (Wordt vervolgd.) De melkproductie is* de laatste weken met sprongen gestegen. Goed drinkwater voor het vee geeft een hoogere melkproductie. Kalveren. Alleen de beste aanhouden. Deze zijn de volle melk, welke ze noodig hebben, waard. Onkruiden, die rijpe zaden hebben ge vormd, hooren niet op de mestvaalt of composthoop thuis. Inkuilen met sterke zuren spaart ei wit. En het vee komt in de wintér eiwit tekort! Tijdig bestellen! Gerst. „Goede zomergerst moet drie keer legeren en twee keer opstaan. (Boer derij). Grondmonsters van de gescheurde graslanden reeds opgezonden? Men moet tijdig weten, of bijkalken noodig is. Roobol. Wie heeft ervaringen met het weiden van schapen op grasland met veel roobol? (Vraag in De Boerderij). Tuinboonen. De zijsch^yten niet laten doorgroeien. Dat houdt de ontwikkeling tegen. Zwarte luis in tuinboonen: bespuiten (niet sproeien) met een stevige water straal. Zoo noodig herhalen. Postelein zaaien bij warm weer. Zaai- bed tevoren nat maken. Na het ^aien met natte zakken afdekken; deze, zoodra het zaad gekiemd is, wegnemen. In perceelen stamboonen moeten de planten, aangetast door vetvlekkenziekte of door rolmozaiek vroegtijdig verwij derd worden. Andijvie kunnen we nu zaaien om in Juli-Aug. uit te planten (voor najaars groente). Een zonnig gelegen zaaibed ne men. De plantjes moeten niet ouder dan vier weken zijir (dan hebben ze plm. vijf blaadjes). Anders duurt het te lang, voor dat ze aanslaan. VOOR WEERBAAR VOLK. Een volk leeft niet alleen in het heden, maar ook in het verleden en de toekomst. Ieder mensch is een schakel in de lange keten van zijn voorouders en zijn nakomelingen. De SS is een gemeenschap van sibben, die tezamen een weerbaar volk vormen. Treedt in de rijen der Neder- landsche SS. (12) EIGEN LOT IN EIGEN HAND. Wij staan voor de noodzakelijkheid van de vorming, eener nieuwe economi sche en sociale orde. De arbeid moet eigen lot in eigen hand nemen, opdat Nederland straks een eervolle plaats zal innemen, welke het krachtens de êrf- eigenschappen zijner bewoners toekomt (Woudenberg, leider N A.F.) DEN HELDER-TEXEL-HAR- LINGEN V.V. Ook passagiers Tcxel-Harlin- gen v.v. Gisteren ontving TESO van de bevoegde instantie bericht, dat op de dienst Texel-Harlingen ook pas sagiers mogen worden vervoerd. Een blijde tijding, want de verbin ding van Texel en de kop van Noord-Holland met Friesland wordt op deze wijze belangrijk verkort niet alleen, maar het reizen is ook minder kostbaar per TESO. Ongetwijfeld zal van deze gele genheid een dankbaar en veelvul dig gebruik worden gemaakt. TOT ZINKEN GEBRACHT. Er gaat geen dag voorbij, of de weer- machtsberichten van Duitschland, Italië en Japan maken melding .van het tot zin- leen brengen van koopvaardijschepen. Voortdurend wordt de geallieerde scheepvaart bestookt en het laat zich be grijpen, dat zulks op de duur de gealli eerden moet opbreken Het tot zinken brengen van 'n vrachtschip van 5000 brt. beteekent 24 dagen geen brood voor een stad van een millioen inwoners. En het gaat waarlijk niet om levensmiddelen al leen In-Amerika tracht men de oorlogs machines op volle toeren te laten draaien maar wat schiet men met verhooging van de productie op, wanneer men het mate riaal toch niet naar Engeland of naar andere plaatsen, waar nien het noodig meent te hebben, kan vervoeren? „De slag op de Atlantische Oceaaji heeft zich de laatste maanden sterk ten nadeele van de geallieerden ontwikkeld". Dit is een uitspraak van de Canadeesche regeering van deze week. Inderdaad zijn de scheepsverliezen zeer omvangrijk. 24 Ju ni werd weer het tot zinken brengen van 20 koopvaardijschepen (102000 brt.) en een bewakingsvaartuig gemeld. Vier an dere schepen werden- zwaar beschadigd. NA TOBROEK'S VAL. Tobroek gevallen! Een wapenfeit van beteekenis. Geen wonder, dat groote op gewondenheid zich meester maakte van dc leden van het Britsche Lagerhuis, toen- het nieuws van de val van Tobroek Lon den bereikte. Tobroek gevallen! Had niet Radio-Londerl 21 Juni nog met. veel op hef van een belangrijke versterking van die vesting gesproken? „Behalve troepen kwamen veel zware artillerie en veel tanks in Tobroek aan". Zoo luidde het Gindag nog. Maar die versterking heeft niet kunnen verhoeden, dat de Duitsch- Italiaansche troepen de vesting stormen derhand veroverden. Wat deze soldaten hier bij een tropische hitte hebben klaar gespeeld, grenst aan het bovenmensche- lijke. Generaal-Oberst Rommel thans tbt Generaal-Veldmaarschalk bevorderd heeft hier van z'n bijzonder krijgsman- schap de welsprekendste bewijzen ge geven. Een Australisch, blad spreekt naar aanleiding van de val van Tobroek van „een noodlottige nederlaag." Inderdaad: ae positie van Engeland in de Middel- iundsche Zee is weer belangrijk slechter geworden. Het al zoo zeer in het nauw gebrachte Malta wordt nu het vuur jK>g dichter aan de schenen gelegd, terwijl de scheepvaart van Gibraltar naar Alexan dre en andere steunpunten»in het Na bije Oosten met nieuwe moeilijkheden te worstelen krijgt. Inmiddels wordt er in Washington weer~ eens gepraat. Roosevelt en Churchill ko men niet uitgepraat over de honderd en een vraagstukken, welke hun land van uur tot uur bezighouden. Zelfs zou er sprake zijn van 'n bezoek van Churchill aan Stalin! Wanneer met praten de oor log gewonnen kon worden, hadden de geallieerden geen schot meer te lossen. Dan was de zaak al lang beklonken. Maar de ervaring leert, dat de beslissing aan het front alleen kan vallen. Voor hun verlrek naar het Oostfront werden de vrijwilligers der Neder landsche ft in het Wehrmachtsheim door ^-Gruppenführer Rauter en den leider der N.S.BIr. A. A. Mussert. toegesproken. Gruppenführer Rauter en de voorman der Nederlandsehe J. H. Feldmcyer, inspee- teeren de aangetreden vrijwilligers. o (V.P.B -Polygoon-Zeilemaker-s.),

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1