S.S. Texelsch dialect. Bekendmaking. Wij doen onze Plicht. Texelsohe Berichten TEXELSCHE BOERDERIJEN. Landbouw en Veeteelt. MET DUITSCHLAND VOOR EEN NIEUW EUROPA. VAN DE FRONTEN. 54e JAARGANG. No. 5665. WOENSDAG 1 JULI 1942. TEXELSCHE COURANT VOOR VOLK EN VADERLAND. Donderdag heeft Ir. A. A. Mus- sert, de leider der NSB, een be zoek aan Amsterdam gebracht. Hoogtepunt was de bijeenkomst op de Dam, waar de leider voor plm. 20,000 personen een rede hield. Ir. Mussert begon zijn rede met te con- stateeren, dat het jaren is geleden, dat nationaal-sooialisten elkaar in zoo groo- ten getale hier in de hoofdstad konden ontmoeten. Dank zij de houding, die men toen tegenover hen aannam. Thans ech ter, aldus spr., staan we hier in de zomer van 1942 op het historische plein, in het hart van Nederland. Ons volk heeft tij den gekend van opgang en neergang. La ten we er ons van bewust zijn, dat wij ons nu bevinden in een dieptepunt. Na dat hij dit nader had uitgewerkt door er op te wijzen, hoe oift leger in^vier dagen werd verslagen, er geen regeering, geen vloot meer is, ons land bezet en de kolo niën verloren zijn, stelde hij de vraag: gaan wij naar de ondergang, ja of neen? en hij beantwoordde haar aldus: Wij na- tionaal-socialisten staan hier in het ge loof, dat wij ons in het dieptepunt be vinden om ons vandaar uit opwaarts te bewegen. Zonder dat geloof zouden wij hier niet staan. Want daarop zal de toe komst moeten worden gebouwd Thans, in 1942, bevindt zich ons volk in nood en vernedering. Wij, nationaal- socialisten, lijden daaronder in ons hart het meest. Terwijl Hitier de 400,000 man onzer weermacht naar huis liet gaan, bra ken officieren hun belofte en werden 2000 hunner weder gevangen genomen op hetzelfde rtioment, waarop twee jaar geleden die belofte was afgelegd. Thans, in 1942, is er ook voedselgebrek. Wij her inneren ons echter de jaren 1933 tot en meU1940, waarin millioehen kilogram men voedsel werden vernietigd. Wat 1942 zal brengen, hangt af van wat er in Europa zal gebeuren. Wij bele ven het monsterverbond van kapitalis me en bolsjewisme. Wij weten, dat noch Engeland noch het bolsjewisme zullen winnen. Doch als deze winnen, dan be- teekent dat het einde van ons volk. Ech ter niet alleen Duitschland, doch Europa zal winnen. Op dat proces kunnen wij invloed uitoefenen door ons in te zetten aan de goede kant. Er zijn er, die dat ook willen beïnvloeden, maar aan de verkeerde kant. Ik bedoel de Ozo-ers. Ik gun hun echter het genoegen op Prins Eernhard te zetten. In de oorlogsdagen was hij hier kapitein. Nu is hij benoemd tot generaal en admiraal. Ik stel me hem voor tegenover generaal Rommel. En hij was van plan in> Indië te gaan vechten, als zijn schoonmoeder hem niet had te gengehouden. (gelach). Laten wij dan beter zien naar 't Duit- sche volk, dat het voor heel Europa op neemt en offers brengt. Offers zijn er gebracht, hier, in Indië en in het Oosten. Ze zijn noodig, want het zijn de geboorte weeën van een nieuw Europa. Eerst moei deze oorlog gewonnen zijn, dan pas kan de wederopbouw beginnen. En als die ge wonnen is, dan zal men zich gelukkig prijzen, dat de NSB er is. Nadat Ir. Mussert al zijn leden dank had gebracht voor de betoonde trouw, en zijn geloof had uitgesproken in het tot stand komen van een nieuw Europa, ge bouwd door nationaal-socialisme en fas cisme, besloot hij: wij doen onze'plicht voor ons volk en ons vaderland, hou zee Deze roep werd door duizenden over genomen en vervolgens zong men het zesde couplet van het Wilhelmus. De leider der NSB begroette hierna de invaliden, inspecteerde de eere-wacht, alsmede de opgestelde organisaties en verliet onder toejuichingen, staande in zijn auto, het terrein der bijeenkomst. t PRAATJE OVER GEMEENTEWAPENS slNDHOVÊIv 38.— UIT DE HISTORIE VAN EINDHOVEN. II In de loop der eeuwen heeft Eindhoven van krijgsgeweld -yeel te lij den gehad. Volgënd jaar zal het 400 jaar geleden zijn, dat de stad door „de Geldersche Atilla", Maarten van Rossum en zijn benden werd in genomen, geplunderd en in asch gelegd. De heele bezetting werd uitgemoord. In 1581 voltrok zich een nieuwe ramp, toen de Staatsche troepen Eindhoven bij verrassing innamen. De bezetting een compagnie paardenvolk en drie compagnieën voetvolk werd voor het grootste deel neergesabeld. Twee jaar later viel de stad in Fransche handen, doch door hongersnood ge dwongen moesten de verdedigers haar na drie maanden weer aan de Spanjaar den overlaten. Verder maken geschiedboeken mel ding van plundering door muitende Span jaarden in 1604 en van vordering on der bedreiging met plundering van 120,000 pond haver en hooi door de Franschen in *U747. We doen maar een greep, maar de le zer zal reeds hebben ingezien, dat het Eindhoven aan rampzalige gebeurtenis-' sen niet heeft ontbroken. deur de darsenelle heen wurremc, door een nauwe opening kr#pen („darsenel le Dardanellen, de zeestraat, welke de Aegeïsche Zee met de Zee van Mar mora^ verbindt); 't is duümc in de fuust, het kan maar net, het is op het kantje af; wee gane om 'n cbstreek (door visschers gezegd;, wij gaan met de eb visschen; Neeke (bijv. nw.), van eikenhout; jee bent ok 'n eeke, jij bent ook een mooie (spottend gezegd wanneer iemand iets verkeerd doet); efkes", eventjes; <llli!!!ll!l GEMEENTE TEXEL NEDERLANDSCHE VOLKSDIENST. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat in de maand Juli in de jeugd herberg aan de Jan Gijzenvaart te Haar lem 3-daagsche vormingscursussen wor den gehouden, waarin de ideëele en prac- tische grondslagen van Winterhulp en Volksdienst nader worden uiteengezet. Zij, die belangstellen in dit werk en nog niet zulk een bijeenkomst hebben bijgewoond, zijn dus in de gelegenheid hun kennis op aangename wijze te ver rijken. Reis- en verblijfkosten zijn geheel voor rekening van den Volksdienst Loonderving kan worden vergoed. De cursussen worden gehouden: van 2 t.m. 4 Juli a.s. voor mannen; van 16 t.m. 18 Juli a.s. voor mannen, van 27 t.m. 29 Juli a.s. voor vrouwen Aanvang der cursussen 's morgens te plm. 10 uur, eindigende 's middags 13 uur Nadere gegevens worden op aanvrage t§n Raadhuize verstrekt Texel, 29 Juni 1942. De Burgemeester voornoemd. RIJK DE VRIES UITREIKING van Levensmiddelenkaarten, Sigaret- tenkaarten, Tabakskaarten, Brand- stoffenbonnen groote gezinnen en brandstoffenkaarten voor de komen de winter voor hen, die hierover nog niet beschikken. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op. on derstaande dagen, tijden en plaatsen de in aanhef van deze publicatie genoemde distributiebescheiden zullep worden uit-- gereikt: Te Den Burg op 2 Juli a.s. in gebouw Eben Haezer, Mich, de Ruyterstraat van: 9-9,30 Weststr., Zwaanstr., Nieuwstraat 1 t.m. 23 9,30-10,00 Nieuwstraat 24 en hooger, Vischmarkt, Parkstraat 10-10,30 Steenenplaats, Schildereinde 1 t.m. 14 10,30-11 Schildereinde. 15 t.m 48. 11-12^ Schildereinde 49 Ym. 94 12-12,30 Schildereinde 95 en hooger, War moesstcaat 1 t.m. 18. des namiddags van: 2,00-2,30 Warmoesstraat 19 t.m. 51 2,30-3,30 Warmoesstraat 52 en hooger, Weverstr. 1 t.m. 21 3,30-4,00 Weverstraat 22 t.m. 49 4,00-4,30 Weverstraat 50 t.m. 82 4,30-5,30 Weverstr. 83 en hooger, Wil lem de Zwijgerlaan 1 t.m. 28 5,30-6,00 Willem de Zwijgerlaan 29 en hooger. Te Den Burg op 3 Juli a.s. in gebouw Eben Haezer, Mich, de Ruyterstraat, van: 9-10 Achterom, Binnenburg, Emmalaan, Gasthuisstraat i t.m. 3 10-10,30 Gasthuisstr. 4 en liboger, Voge lenzang, Gravenstraat 1 t.m. 24 10,30-11 Gravenstraat 25 en hooger, Mo lendwarsstraat, Kantoorstr.,' Suiker- weg, Groeneplaats 11-12 Hollewalsweg, Haffelerweg, Haller weg, Hoogerstraat 12-12,30 Wittekruisweg, Michiel de Ruy terstraat. 2-2,30 Koogerstraat 1 t.m. 37 2,30-3,30 Koogerstr38 en hooger, Schoonoordweg 2,30-4,00 Koogerweg 1 t.m. 24 4-4,30 Koogerweg 25 en hooger, Wester- weg, Molenstr 1 t.m. 23 4,30-5,30 Molenstraat 24 en hooger 5,30-6,00 Waalderstraat Te Den Hoorn op Zaterdag 4 Juli a.s. in de *o.l. school van: 9-9,30 voor het dorp nrs 1 t.m. 28 9,30-10 nrs 29 t.m. 62 10-11 nrs 63 t.m. 104 11-12 nrs 105 £n hooger, wijk H nrs 1 tm. 17 12-1 wijk H nrs 18 t.m. 75 1-2 wijk H m's 76 en hooger. Bewoners van De Koog en wijk K, worden er aan herinnerd, dat er vandaag een. uitreiking gehouden wordt van le vensmiddelenkaarten. (Zie vorig nr.) Medegebracht dienen te worden: alle staynkaarten en inlegvellen. Voor een ta- bakskaart dc afgescheurde bon „Tabak R 4"; voor een sigarettenkaart de bon „Si garetten R 4"; voor extra brandstoffen voor groote gezinnen (7 gezinsleden en meer) een formulier MD 108. Aan hen, die nog niet ip het bezit zijn van een nieuwe brandstoffenkaart zal tegen in levering van een oude brandstoffenkaart J, K of L een nieuwe verstrekt worden. Men wordt verzocht zich nauwkeurig aan het bovenstaande te houden. Texel, 22 Juni 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. De Boerenleider, Hoofd van de Neder- landsche Landstand: Op grond van artikel 3, lid 2, onder 2, der Verordening No. 196/1941 van de Rijkscommissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied, Maakt bekend: dat vereenigingep, lichamen, instel lingen en stichtingen in Nederland, onaf hankelijk van hun rechtsvorm en per soonlijkheid, yoer zoover zij overeenkom stig het bepaalde in artikel 2, onder 2, van de Verordening No. 196/1941 werk zaam zijn ter regeling en ter bewaking van de bedrijfs-economische of bedrijf- technische belangen der landelijke be volking (met inbegrip van de binnen- en kustvisscherijbevolking) en voor zoover zij geen openbaarlichaam zijn, worden aangesloten bij de Nederlandsche Land stand. Ten einde de aansluitingen ten uitvoer te leggen zijn zoodanige vereenigingen, lichamen, instellingen en stichtingen ver plicht, zich uiterlijk 15 Juli 1942 schrif telijk aan te melden bij de Nederland sche Landstand, Afdeeling A.Z., Zee straat' 69. 's-Gravenhage. De Boerenleider voornoemd, E. J. ROSKAM Hz. GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING. E. v. d. V.. Texel f5,—. EXAMENS. Karei Lemstra ging aan de H.B.S. te Almelo over van de vierde naar de vijfde klas. GEBRUIK HET FIETSPAD! Lange tijd heeft het fietspad langs de Schilderweg in dusdanige toestand ver keerd, dat wielrijdend Texel terecht van de groote rijweg gebruik maakte. Maar thans is het fietspad weer uitstekend berijdbaar, zoodal van de zijde der poli tie wordt opgetreden, wanneer het pad niet wordt gebruikt. Omtrent het gebruik van het pad, loo- pende van de U.Lo. tot Zonnehoek, blijkt nog steeds een verkeerde meening te be staan: Wielrijders, komende uit Den Burg, mogen dit pad niet berijden, maar dienen de rechterhelft van de straat te houden; dit pad is alleen voor wie uit de richting van Oudeschild komen. Door hef met opvolgen van dit voorschrift had vorige week nog een geduchte botsing plaats. J. ZEVENDE LAMMERENMARKt. De zevende markt slaat de eer ste met 126 lammeren! Aanvoci van 1276 stuks. Wie heeft dat ooit beleefd? Neen, dat is nog nooit gebeurd: 1276 lammeren op de zevende markt! Vorig jaar hadden we er 1023 en toen spraken we reeds van een record, want meestal werden er niet meer dan 750 stuks aan gevoerd. Dat vindt zijn oorzaak in de stand van het grasgewas. De prijs van de lammeren is best, ondanks de groote aan voer. Ze varieerde/ van de 17-38 gulden; de hoogste markt werd gemaakt door de heer J. C. Bakker, Koogerweg. In 1917, zoo vertelde ons een veehou der, zijn wegens de slechte grasgroei, honderden en nog eens honderden scha pen opgeruimd, en ook gingen er heel veel koeien weg. Nu doet alles een be hoorlijke prijs, maar toen verkocht ik everhouders voor elf gulden, en schapen voor f 17 Na die droge zomer (het voorjaar was toen ook al niet veel bij zonders geweest) kregen we een najaar, dat geweldig op de grasgroei weerde en eer het December was deden de schapen die ik voor 17 had verkocht, wel 55 gld., oftewel driemaal zooveel We hebben jaargang 1917 van de Tes- selaar te voorschijn gehaald en we zagen het bevestigd: Weken achtereen werden de schapen bij honderden aangevoerd; op de markt van 30 Juli werden 947 scha pen aangeboden; ze gingen tegen prijzen van 16-30 gld. van de hand, terwijl ze -half Juni nog gemiddeld 30 opbrachten. Gelukkig mogen we, wat de prijzen aangaat, van een verbetering spreken. J. EIERLAND. JUBILEUM. Zaterdag 4 Juli a.s. is het 50 jaar ge leden, dat mej. A. Dalenberg bij de fami lie C. Stoepker op Vruchtbaaroord in dienst trad. De jubilaresse is thans huisr houdster bij de heer C. Stoepker. Een zeldzaam feit. Moge mej. Dalen- berg nog menig jaar in goede gezondheid worden toegemeten. HOE LAAT Illlllllllllllllll DE ZON. Wo 1 Juli op 5,23; onder 22,04 Do. 2 Juli op 5,24; onder 22,03 Vr 3 Juli op 5,25, onder 22,03 DE MAAN. Wo 1 Juli op 0,00; onder 9,09 Do. 2 Juli op 0,31; onder 10,25 Vr. 3 Juli op 0,57; onder 11,39 Laatste Kwartier: 5 Juli 10,58 HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo 1 Juli 12,17 en Do. 2 Juli 0,42 en 13,08 Vr. 3 Juli 1,32 en 13,58 Springtij 13 en 28 Juli. 12. BEEMES. De in 1938 bij de molen in Het Noor den gebouwde boerderij „Beemes", draagt een oud-Texelsche naam. Met ,een „beémes" duidde men vroeger, naar men ens verzekerde, een verwaarloosd stuk la^d aan. Het behoeft geen vermelding, aat deze naam op de boerderij van ge bruiker-eigenaar C. Witte Pz. allerminst van toepassing is. Bij „Beemes" behoort thans 50 ha. land. Wellicht houdt „bemes" verband met het u bekende word „beemd",\l.i. vlak, waterrijk land, vroeger werd dit ook ge speld; bemt, beemt. Polder het'Noorden heeft lange tijd in een kwade reuk gestaan. De grond was voor een groot deel waardeloos. De geschiedenis maakt zelfs melding van' de verkoop van plm. vijftig bunder land in het Noorden vooreen half pond ta bak. En in die tijd was tabak lang niet zoo'n schaarsch artikel als nu het geval is. Een boerenknecht, die van plan was naar Amerika te gaan, werd eigenaar. Toen de man eenmaal vertrokken was, zag de polder geen kans meer, van hem de verschuldigde polderlasten te innen Toen werd de Polder weer eigenaar van het land. Door toepassing \tan kunstmest en oor deelkundige bodembewerking heeft de polder de laatste, jaren aan beteekenis gewonnen VOOR WEERBAAR VOLK. Een volk wordt geboren op het land en sterft in de steden. Het hoerendom is de eeuwige bloedbron van ons volk De boer bewerkt onze bodem en zorgt voor onze voedselvoorziening. Dooi de boer zijn wij verbonden met ons bloed en met onze bodem. Strijdt mede voor bloed en bo dem. Treedt in de rijen der Nederland sche S.S. Bieten op tijd schoffelen. „Men moet de suiker in de bieten schoffelen", zegt liet spreekwoord. De sproeimiddelen voor aardappelen en fruitboornen zijn zeer giftig. Dus voorzichtig, óók wat het vee betreft. Groen aardappelloof droog vervoede- ren, omdat er anders te veel zand aan zit; en in kleine hoeveelheden, omdat het gifstof bevat. Verkoop van te velde staande gewas sen is verboden. Ontheffing kan ver leend worden voor granen en peulvruch ten door de P.I.C.A. Kalveren. We moeten slechts een klein c.antal veelbelovende kalveren aanhou den, doch deze dan ook zorgvuldig en goed opfokken. (Boerderij). Tabak. In Valkenswaard (N.-Br.) heeft men 'n tabaksplantage van ruim 1 h.a., genaamd „De Meierij", opgezet door een sigarenfabrikant (11 verschillende varië teiten). Suikerbieten. Tegen Gieterij door Tie larven van het schildpadkevertje spuiten met arsenicumhoudende middelen (bv. 3 gram calciumarsenaat per liter water) Tijdig doorhakken en opeenzetten. Runderhorzels moeten door de Veehou ders worden bestreden Jaarlijks vóór 1 Juni moeten alle larven worden gedood. Op markten, keuringen, enz. mogen geen runderen met wormbuiten worden ge bracht. TEN STRIJDE tegeiv bolsjewisme en kapitalisme. Wij gaan naar het front, waar beslist zal worden over het bestaan van ons volk, van Europa, van de Germaansche stam. Wij gaan, omdat wij de Leider, die reeds meer dan tien jaar voor ons volk cp de bres staat, een kracht in handen willen geven, waarmede hij de belangen van ons volk zal kunnen behartigen. Het is begrijpelijk: wij zullen eerst onze plichten moeten vervullen voor wij rech ten zullen verkrijgen. Wij willen de idee van het nat.-soc. doorvoeren en de vij anden van deze revolutie, het bolsjewis me dat samenwerkt met het kapitalisme vernietigen. (Voorhoeve, Propagandaleider der Be weging.) UIT DE KEUKEN VAN DE KRANT. FRONT-DRUKERIJ IN DE TREIN. In Klimsch Druckerei-Anzeiger van 29 Mei komt een beschrijving voor van de P?K-Frontdrukkerij-trein met een 7-tal foto's. Deze trein, welke een complete ro tatiedrukkerij met Tadio-ontvangstinstal- latie, machinezetterij, clichéfabriek en stereotypieinstallatie bevat, kan vlak achter het front worden opgesteld om de soldaten elke dag van het actueele nieuws te voorzien. Tsjang Kai Sjek klopte in Moskou aan doovemans deur, toen hij om militaire bijstand verzocht. Stalin zit zelf met de handen in het haar en heeft pas weer zulke rake klappen gekregen, dat hij er niet aan denken kan, anderen te hulp te komen. Na maanden verbitterde strijd zijn de bolsjewistische horden aan de Wolkof volkomen in dë pan gehakt; hun doorbraakoffensief mislukte. Scbastopol komt iedere dag meer in het nauw. Zoo zwaar werd de stad de laatste weken be stookt, dat men er weldra niet meer dan een puinhoop zal vinden. Aan pogingen, om de stad onneembaar te maken, heeft het bij de communisten niet ontbroken; de Duitsch-Roemeensche troepen, die hier zooveel ^lauweren oogsten, hebben er in goed twee wekeo wel 96000 mijnen opgegraven en onschadelijk gemaakt en zij zullen weldra de kroon op hun ar beid zetten door ook deze vesting, welke tot de sterkste der wereld moet worden gerekend, te veroveren. Neen, het gaat Stalin niet voor de wind. En Roosevelt en Churchill staan er niet beter voor, al beweren zij zoo graag, dat ze, bij vorig jaar vergeleken, nu toch optimistischer gestemd mogen zijn. Aan de zware nederlaag bij Tobroek en Mersa Matroe kunnen zij die blijmoedigheid zeker niet ontleenen. Evenmin aan de stemmen, welke jn Engeland zijn opge gaan om Churchill als oorlogsminister door generaal Wavell te vervangen. De strijd op de Oceanen gaat onver moeid voort. Zondag meldde een extra bericht van de Duitsche weermacht op nieuw het lot zinken brengen van 16 schepen (107UÜ0 t.) in de Britsch-Ameri- kaansche wateren. Er gaat geen week voorbij, of de geallieerden moeten een groot aantal schepen afschrijven. Geen wonder, dat we in een verslag van dc besprekingen Churchill-Roosevelt lazen, dat het transport vraagstuk wel het be langrijkste is, dat Amerika en Engeland hebben op te lossen. Dat iriiusschen'niet aan het doode ma teriaal alleen successen toe te sphrijven zijn, bewijst het relaas van de bijzondere successen der Duilsch-Italiaansche troe pen in Noord-Afrika. Superieure leiding en uitstekende voeding waren daar de giondslagen van! Dat heeft men ook in het kamp der tegenstanders wel door zien Riep een der eerste Britsche mili taire deskundigen Liddel Hart niet uit. „Wij hebben nieuwe leiders, verme tele leiders noodig". Hiervan stelde hij de overwinning afhankelijk. De Chicago Sun leverde ook ongezou ten "ritiek en wees er o'.m. op, dat zoo wel de Vereen. Staten als Engeland zich zelf overschat en de vijand onderschat hebben. In Noord-Afrika is onderwijl een voor de geallieerden heel gevaarlijke situatie geschapen. Om te redden wat er te red den valt, is het negende Britsche leger uit Syrië op weg naar Egypte. Het gevolg was, dat Syrië bijna geheel en Palestina ten deele werd ontruimd Een paniek stemming in beide landen was huerdoor niet te vermijden. v Toch ziet het er niet naar uit, dat Rommel's troepen, die van het beste ma teriaal ter wereld zijn voorzien, over groote ervaring beschikken en bovenal door de geest der overwinning zijn be zield nog tot staan kunnen worden ge bracht. Mersa Matroe was 'n nieuwe pa rel aan hun kroon en zeker niet te laat ste. Laten we toch op dit historische mo ment, nu voor Europa alles, maqr dan ook alles op het spel staat, oprecht zijn tegenover onszelf. (L. Ziegler). OUWEHANDS DIERENPARK 10 JAAR. Te Rhenen had de heropening plaats van Ouwehands Dierenpark, dat op 18 Juni zijn 10-jarig bestaan vierde. De vele genoodigden hebben kennis kunnen ne men van het geheel vernieuwe en ver jongde Dierenpark. De opening had ge heel in stijl plaats: een olifant verbrak met zijn slurf het lint, dat voor de in gang van het Dierenpark gespannen was. (V .P.B.-Polygoon-Zeylemakers),

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1