a n lulmB :i: :'^.V GRONINGEN WWWW' •V i>'v - I Zorg dat U zich nooit behoeft te verwijten W&i iA müah VOORZICHTIGE F! geu^tf \S,> Tand Wan, 35 ct. III. De opgraving in het Sommeltjesbergje in 1777. ^Vcz-bzohcn cBcmcWv. De Avonturen van Robinson Crusoë j if y Laat Uw strijkijzer vooral nooit onder stroom staan, ook al moet U maar even naar de bel of naar het eten kijken. Dat kost onnoodig stroom. Bovendien hebt U de kans, dat Uw strijklap of erger nog een kostbaar stuk van Uw linnenkast be dorven wordt wanneer U wordt opge houden. Strijk zooveel mogelijk achter elkaar af, dat is de zuinigste manier. Als het ijzer goed warm is, kunt U gerust den stroom uitschakelen. U strijkt tot de bout koud geworden is nog een heelen tijd door, zonder stroom te gebruiken. ZUINIG Publicatie van nal PapaMemem Handel Nijvarhaid an Schaepvaarl. 'A*i«.iaV Groningen, gij prachtprovincie. Wat ruikt hier de koffie goed! Z' is het waard, dat men thans inzie Dat men 't voorbeeld volgen moet. Geur en smaak zijn overtuigend, Lokken om het ook te doen. Wie ze eenmaal proeft zegt |uichend: 't Fijnste kopje geeft KLAROEN! KOFFIESURROG Hl D' Medinos fandcream doet meer dan gewöne tandpasta. Door haar capillair-activiteit dringt de sterk schuimende Medinos met haar buitengewoon des infecteerend en tandsteenwe rend vermogen, tot diep in zelfs microscopisch kleine spleetjes van het tandopper vlak, waarinde borstel niet kan komen en waar tandbederf juist t eerst optreedt. De ideale verzorging van Uw tanden en kiezen is tweemaal per /sar controle door Uw tandarts en tweemaal per dag poetsen met Medinos. de capillair-actieve tandcream Uitfluitend verkrijgbaar bij epothoker, dro gisten en de ipeciaelbranche NEDERIANDSCH FABRIKAAT BEWAAR LEDIGE TUBENI Voor olhe nleuwo lub* moot Immer» oen ledige met dop worden Ingolevord. MEDINOS LABORATORIA Norm. lub Groote tub s'r»V t|» Uitstapje van N.A.D. Bezoek van de arbeidsmannen aan één van de oude kasteelen in Limburg De gids vertelt bijzonderheden over een historisch tijdperk. (V P R -Arbeidsdienst-Molkenboer-s.) Wat de keetel zelve betreft, die was voor een groot gedeelte vergaan en met gaten. Dezelve had drie ijzeren ringen, aan een ijzeren band vast en drie pooten Het dekzel had ook een ijzeren rand en twee metaalen handvatzels. In de holte van binnen stond met zeer kleine letter tjes: Matvtio F. Nadat mij een berigt van deeze ont dekking ter ooren gekomen was, ging ik in de maand Juny 1779 deze merkwaar digheden bezigtigen Ik vond toen alles wat er nog voorhanden was onder elkan der in eene mande, uitgezonderd de le pels, die door de boerin geschuurd en in haare kast opgesloten waren. De hand bijl was al weg; zo ook de bitten en spooren; of ze waren zodanig gebroken, dat men er geen vorm aan geeven konde. Het denkbeeld van 't gemeen, hetwelk als 't wat onder de grond vindt, zig ge woonlijk verbeeldt, dat het goud of zilver moet zijn, had de ontdekkers deeze oude overblijfzels dus doen schenden, om te zien, wat er van ware. Uit dien hoofde FEUILLETON. ROMAN VAN MARLISE KOLLING 29.) Lisaweta klom het trapje op Haar voeten waren zwaar van angst. Nu nam ook Robert zijn plaats in het vliegtuig in. En dan een lichte trilling ging door het stalen lichaam van de machine, zij rolde over de startbaan steeg lang zaam omhoog Hixley's gestalte werd kleiner de aarde vlood weg het blauw van de hemel nam hen op Sov jet Rusland bleef achter. Op dat oogenblik werd het Lisaweta te machtig. Zij kon niet meer Het liet haar totaal onverschillig, of de andere passagiers haar nieuwsgierig en ver baasd aanstaarden. Zij moest huilen en Eschberg liet haar begaan. Nu mocht zij immers wel een oogenblik zw^k zijn. Nu, eindelijk kon de angst en de intense spanning, waarin zij de laatste uren had verkeerd, een uitweg vinden. Geleidelijk, pas in het verdere verloop van hun reis, bracht Eschberg haar van zijn plannen op de hoogte. Zij had ge dacht, dat hij haar naar Duitschland zou heb ik ze met anders dan zo gebreklijk kunnen tekenen Maar een landman, Wilkes genaamd, welke voor iemand van zijnen staat meer dan gemeene kundig heden en een goed oordeel had, verhaal de mij, dat hij juist op dien tijd, toen dit alles gevonden wierd met zijn wagen al daar voorbij was gekomen en dat het toen altemaal gaaf, doch roestig bij el kander had gelegen. De benaamingen van wiek of wijk, welke de boeren aan dit bergje geeven, zegt in dit geval niets, omdat ze meest alle hoogten dus heeten; des die naam gcene bijzonderheid aanduide. Aanmer- kenswaardiger is het, dat deze heuvel in zonderheid gemeenlijk Sommeltjesberg genaamd wierd; hetwelk 't denkbeeld, deeze hoogte een begraafplaats geweest is, schijnt te bevestigen. Sommeltje naamlijk is een oud woord der landlui- den hier ter plaatze en zegt zo veel als spooken of geesten; ook was men hier, wanneer de kinderen stout waren, ge woon dezelven bang te maaken, door brengen, maar hij wist haar spoedig te overtuigen, dat dit op het oogenblik on mogelijk was. Geen drie dagen zou zij zich op de pas van Daisy Lohr in Duitsch land kunnen ophouden zonder in ernstige moeilijkheden te geraken. Ongetwijfeld zou Daisy haar verlies weldra bemerken en het onrechtmatig gebruik van een dergelijk document werd nu eenmaal zwaar gestraft. Met haar Sovjetpas kon zij in Duitschland natuurlijk niets be ginnen, het was maar beter, dat men die daar in het geheel niet te zien kreeg. Bovendien zou haar Russisch accent waarschijnlijk al heel spoedig de aan dacht trekken en aangezien Rusland en communisme in hel derde rijk nu een maal synoniem waren, zou men haar wel niet bepaald met open armen ontvan gen. Kort en goed aan Duitschland viel eenvoudig niel te denken. Er bleef voorloopig niet veel anders ever dan Engeland. Overigens moest zij maar geheel op hem vertrouwen en alles aan de toekomst overlaten. Dat zijn plan nen voor de eerstvolgende dagen al lang vast stonden, wilde hij haar op dit oogen blik nog niet zeggen. Dat alles had nog tijd, tot zij in Londen waren. Toen zij in Koningsbergen landden, stond daar bij de douane een postbode. Telegram voor meneer Eschberg! riep hij tusschen het geroezemoes der KASTEELEN IN LIMBURG. Waar de Maas in ons land komt, bij Eijsen, ligt dicht bij de rivier het kasteel Eijsden. Het bestond reeds in 1213. Bij de Belgische grens, een km. of vier, vijf benoorden Maastricht, ligt het kasteel Borgharen, dat reeds van 1178 moet dagteekenen. Dicht bij Hoensbroek ligt het trotsche kasteel van die naam, dat onlangs werd gerestaureerd. Kasteel Well vinden we bij Venlo; het werd m de 13e eeuw gesticht. In de nevelen der geschiedenis verborgen is de stichting van het kasteel Limbrecht bij Sittard. Verder vinden we in Limburg nog een kasteel bij Geysteren (ten oosten van Venray bij de Molenbeek) en bij Ar een, tusschen Venlo en Nijmegen aan de rechter-Maasoever. Dat bij Arcen moet het mooiste van de provincie zijn. hun, als dreigende, te zeggen: „De Som- meltjes zullen bij u uit het Bergje ko men". Wat nu aangaat het einde, waar toe deeze meubelen en vercierzelen gediend en aan wien ze toebehoord hebben, zulks is niet gemakkelijk na te gaan. Zeker is het ondertusschen, dat de Romeinen hier een vasten zetel gehad hebben. De pen ningen, in het begin dezer eeuwe alhier gevonden, waarvan ik er eenigen met het borststuk van Tiberius, Caligula en Ves- pasiaan bestempeld, gezien en getekend heb, en zo ook de naam Burg, welke de voornaamste plaats op Texel draagt, bevestigen dit gevoelen. Daarbenevens weet men, dat de Romeinen met hunne vlooten den Rhijn afkomende door de vaart van Drusus in het Vlie, dat toen langs de boorden van Friesland stroom de! langs de buitenzijde van Ter Schel ling en de volgende eilanden naar de Eems voeren; des zij Texel wel gekend zullen hebben, dewijl het verre het beste en grootste deezer eilanden is. Ter dee- zer oorzake denkt men in dit geval ge- aankomende en door familieleden ver welkomde passagiers. Lisaweta kromp ineen. Een telegram? Het is niets, zei Robert, terwijl hij haar bemoedigend toeknikte. Ik ver wachtte dat telegram. Overeengekomen bezoek goed ver- loopen, patiënt volkomen buiten gevaar, las hij. Zijn gezicht klaarde op. Het is van Hixley. Ik heb hem ver zocht zich van de toestand van uw broer op de hoogte te stellen Hier hebt u zijn rapport! Hij gaf Lisaweta het telegram. Dat u daaraan nog hebt gedacht, meneer Eschberg, u weet niet, hoei mij dat gerust stelt. Ik heb mijzelf de hevig ste verwijten gemaakt, dat ik hem zoo maar aan zijn lot heb overgelaten, nadat wij zooveel jaren.... Ik ben blij, dat het u tenminste van die zorg ontheft. Overigens zal Hixley uw broer ook verder de noodige bijstand verleenen. Ik heb hem verzocht ook met geld bij te springen voor zoover dat mogelijk is. Hij zal dus geen armoede meer behoeven te lijden. Haar hand wrong zich uit de lichte kaphandschoen en zocht plotseling de zijne Slechts een oogenblik hield hij haar vast, maar er lag een wereld van gevoe lens in dit simpele gebaar Het was meer dan dankbaarheid, meer dan vriendschap en genegenheid, meer ook dan een be- 2J7fa Copynghl P I B Boi 6 Cop«fiK-ic 276. De oude heer knapte zienderogen op en was weldra weer geheel in orde. Vrijdag probeerde Robinson te vertel len hoe hij heette, maar deze kon de naam niet uitspreken en noemde hem daarom Donderdag. reedlijk aan de Romeinen; en men helt er te ligter toe over als men het oog slaat op de Romeinsche letters en naa- men, op de zo genoemde lepels; dan het zou egter ook wel kunnen weezen, dat ze aan een inwoonder deezer streeken, wel ke onder hen gediend had (zo als bekend is dat zij deeden) hadden toebehoord. Wat de lepels met de gaatjes betreft: Bij de Romeinen was het min of meer noodzakelijk de wijnen door te laaten zij pelen, zo wel omdat ze die lang bewaar den, waardoor ze dik wierden, als omdat zij er kruiden, bloemen, specerijen, sneeuw, ijs, enz. in mengden. Het is mij ten hoogste waarschijnlijk, dat dit, ons Bergje aan De Waal, de be graafplaats is geweest van een inwoon der dezer streeke, die aan de Romeinen bekend was. Naastdenkelijk zal men hem, of liever zijne asch alhier begraven hebben met zijne voornaamste gereed schappen en vercierzelen. Een gebruik dat, gelijk bekend is, reeds in de vroeg ste oudheid bij vele noordsche volkeren plaats had. wijs zich onder zijn hoede veilig te we ten. Lisaweta, dacht hij innig, eens zul je mij niet alleen je hand schenken! Het Engelsche vliegtuig was precies op tijd. De pasformaliteiten namen slechts enkele minuten in beslag. Terwijl de Duitsche machine koers zette naar Ber lijn, zaten Robert en Lisaweta reeds in de Britsche machine. Het land gleed onder hen weg. Als een enorm schaakbord lag daar het groen der weiden, het bruin der veenen en de witte linten der landwegen. Daartusschendoor bosschen, struikgewas, water en dorpen; van boven gezien, leek dit alles op sierlijk kinderspeelgoed. Zij vlogen door de aether - de zon ging ender het begon te schemeren. Lisaweta leunde achterover in haar stoel. Zij sluimerde. De afgeschermde lampen hulden de geheele ruimte in een zacht, wazig licht. Robert zat stil naast haar en liet geen oog van haar af. Zeldzaam, zoo rustig als zij sliep Nu vertoonde zij weer zoo'n frappante gelijkenis met Annegreet. Ook hijzelf had behoefte aan slaap, maar hij ver zette zich tegen de vermoeidheid, die hem dreigde te overmeesteren. Elke mi nuut, waarin hij met Lisaweta tezamen was, wilde hij gebruiken om haar aan te zien, haar altijd weer aan te zien. Wie wist, wat hun na Engeland weer te wachten stond? (Wordt vervolgd.) WAT ER GEBEURDE.... 8 JULI: 1497: Vasco da Gama zeilt van Lissabon uit voor een tocht naar- Indië. 1536: Johannes Calvijn komt aan te Ge- nève. 1621 Lafontaine te Chatteau Thierry ge boren. 9 JULI: 1441: Jan van Eyck sterft te Brugge. 1781: Stephenson te Wylam geboren. 1807: Vrede van Tilsit (Frankrijk-Rus land.) 1810: Holland bij Frankrijk ingelijfd. 1924: Generaal Van Heutz overleden. 10 JULI: 1490: Calvijn te Noyon geboren. 1584: Prins Willem I vermoord. 1908: Kamerlingh Onnes maakt het he lium vloeibaar. UIT DE OUDE DOOS. VAN EEN ZUURVERKOOPER. In de Kerkstraat te Amsterdam kon men op het uithangbord van een zuur- verkooper, die Zurel, heette, lezen: 9u do Nieuwe Gaitleg Gaat men zitten ruston Sn cot e\>ereit on augurken mot Custon. 't 3s alios gereed on wol I3ii 13. C. Surel- 3 VAN DE BOEKENPLANK. Goede boeken onze vrienden. De mensch kan maar één leven tegelijk doormaken, doch door middel van het boek kan hij dit aan de honderden ande re levens toetsen en vergelijken. Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht, zegt het spreekwoord. In een boek, waar men leest van het lijden en de strijd onzer medemenschen, kan men troost vinden voor eigen leed. En de diepste geheimen van ons gemoedsleven, begeerten en vragen die wij tegenover onze naasten niet durven uitspreken, vinden door het boek meermalen afdoen de oplossing en verklaring. Wie veel leest wordt gesteund en gesterkt voor de moeilijkheden des levens. Anderer moei lijkheden leiden hier licht tot tevreden heid met eigen lot. IIIIIM HYGIENE EN VEILIGHEID mm 430. Typhus. Bij welhaast geen ziekte zijn van de patiënt alle organen zoo zeer aangedaan als bij deze. De ontlasting is de bron der ontsmetting. Daarom moet deze zorgvuldig onschadelijk worden ge maakt. Voorboden zijn: langdurige hoofdpijn, neusbloedingen, lusteloosheid; pols met zoo snel als men bij een ver hoogde temperatuur zou verwachten; rose, ronde vlekjes op borst en buik, be slagen tong met helder roode punt, diar- rheeachtige ontlasting. ARTS. P1429/1. Verantwoordelijk voor de geheele inhoud; G Joh. Duinker. Plaatsvervanger J. de Waal, Den Burg. Uitg. en Drukkerij Fa. Langeveld en De Rooij. Den Burg, TexeL

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 4