Texelsche Berichten T esselschade BEKENDMAKING. VAN DE FRONTEN. Duitschland wint op alle Fronten. Aanmelding Arbeidsdienst. Brief van Zuster J. Timmer Landbouw en Veeteelt. IN DE MOESTUIN. TEXELSCHE BOERDERIJEN. Wat er të voorschijn kwam bij de opgravingen in het Park. 56e JAARGANG. No. 5669. WOENSDAG 15 JULI 1942. TEXELSCHE COURANT SOVJET-RUSLAND. WAARSCHUWING. DISTRIBUTIEBESCHEIDEN. Herhaaldelijk komt het voor dat for mulieren, waarbij distributiebescheiden worden aangevraagd, zijn onderteekend met den naam van iemand, die deze handteékening niet persoonlijk heeft ge plaatst. Het behoeft geen betoog, dat dit ongeoorloofd is en dat de daders wegens valschheid tn geschrifte gestraft kunnen worden. Ook wanneer de onderteekening door huisgenooten van den aanvrager ge heel te gbeder trouw heeft plaats ge vonden, blijft de handeling strafbaar. Men wordt derhalve ernstig aangeraden zich voortaan van dergelijke handelwij zen te onthouden. Texel, 11 Juli 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. Met ingang van 15 Juli. Meer dan 50 kampen van de Neder- landsche Arbeidsdienst zijn thans be legd en vele duizenden jonge Nederlan ders vormen daar gedurende hun dienst tijd van vijf en een halve maand ge meenschappen, waarin karaktersterkte, gezondheid en onderlinge kameraad schap naast eerbied voor de atbeid als hoogste waarden gelden. Op 4 Januari 1943 zullen echter nieu we arbeidsmannen in deze N.A.D.-kam pen worden gelegerd en in verband daar mede heeft de commandant van de Ne- derlandsche Arbeidsdienst de aanmel ding van vrijwilligers voor die „lichting" met ingang van Woensdag 15 Juli a.s. tot nader order opengesteld. Als vrijwilliger kan zich aanmelden hij, le. die de leeftijd van 17, echter nog niet die van 24 jaar heeft bereikt en die ongehuwd is; 2e. die in de loop van 1943 in aanmerking wenscht te komen voor een aanstelling in openbare dienst of bij het bijzonder onderwijs en die na 31 De cember 1919 is geboren. De vrijwillige aanmelding kan geschie den- bij het Arbeidsbureau (Nieuwstraat) of op het Raadhuis. DWANGARBEID voor frauduleus slachten en zwarte handel. Haast dagelijks loopen overtreders m- zake slachtverbod, zwarte handel en dergelijke daden, die indruischen tegpn het begrip van liefde voor ons eigen volk, met name de armere groepen, tegen de lamp. En toch; Ondanks de zware straffen, die de zwarte handelaars en hun trawanten zouden moeten afschrik ken, blijft het aantal misdaden opvallend groot. Zwarte handelaar, vergeet dit niet: „Vandaag hij, morgen jij". Een groot aantal veroordeelden is thans onderge bracht in een kamp, waar zij dwangar beid moeten verrichten. Hopelijk zal dit helpen. DE ZON. Wo 15 Juli op 5,36; onder 21,55 Do. 16 Juli op 5,37; onder 21,54 Vr. 17 Juli op 5,39; onder 21,52 DE MAAN. Wo 15 Juli op 7,41;-onder 22,44 Do. 16 Juli op 8,45; onder 23,13 Vr. 17 Juli op 9,51; onder 23,39 Eerste Kwartier- 21 Juli 17,13 HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo 15 Juli 10,26 en 22,43 Do. 16 Juli 10,59 en 23,15 Vr. 17 Juli 11,32 en 23,49 Springtij 13 en 28 Juli. Zuster J. Timmer, die als hoofd verpleegster, tevens operatie- zuster aan het Noodziekenhuis alhier was verbonden, is thans sinds eenige tijd aan het oost front werkzaam. Zij maakt deel uit .yan de Nederlandsche am bulance. Aan een brief, welke de familie D. Keijser-Lap (Waal derweg) van haar ontving, is 't volgende ontleend. O o stf ront, 24-6-1942 Wij zijn hier nu ruim 14 dagen, al kun nen we het ons nauwelijks voorstellen. Het lijkt al veel langer. Zondagnacht zijn we aangekomen; om 12,30 hebben we eerst op het perron nog soep gegeten en toen werden we met een vrachtauto naar het lazaret gebracht. Het is een oud zie kenhuis van de Russen, die het geweldig verwaarloosden en deerlijk lieten ver vuilen. Daar kunnen jullie je in Hol land geen voorstelling van maken. Eerst hebben we een grondige schoonmaak ge houden en nu „draaien" we een week. We hebben de ruimte hoor. We kunnen, als het moet, wel een 1200 patiënten bergen Ik werk weer als operatiezuster en wel met twee anderen. Onze operatie kamer is mooi groot en er is ook een aparte wasch- en sterilisatiekamer. We hebben korte en lange dagen, al naar het uitkomt. In het begin heb ik wel wat moeite gehad, om er mij door heen te slaan, maar nu ben ik toch blij, hier te zijn en ook een handje mee te Zieke aardappelstruiken bijtijds ver wijderen. Tegen bloedluis bij kippen: onverdun de carbolineum. Knolgroen inkuilen (half Nov.)? Neem half zooveel zuren als voor gras. Iedere goede boer moet jaarlijks enke le proefvelden gaan zien. (De Boerderij.) Parijsch groen-bespuiting is goed te gen schildpadtorretje en aaskever in bie ten. Voorzichtig met dit gif! Een koe heeft voor' 20 kg. melk één kg. eiwit en 4 kg. zetmeelachtige stof noodig. Koolzaad, raapzaad en blauwmaan- zaad verbouwen biedt de eenige moge lijkheid tot redelijke aanvulling van het botervet. Tegen bladluis nu sproeien met een oplossing van groene zeep in water en spiritus (1 ons zeep, 1 dL. spiritus, 10 L. water). Kalveren vragen thans een niet te kleine weide, met voldoende gras. Te weinig gras? Dan een flink groot per ceel. Op alle bouwbedrijven kunnen meer kippen gehouden worden dan de nu gel-' dende normen aangeven (oordeel van Boerenraad Haarlemmermeer) Het Bureau Pacht van de Landstand houdt zitting in het. gebouw Kennemer- straatweg 23, Alkrpaar en wel de 2e en de 4e Woensdag van de maanden Juli, Aug. en Sept. (Landstand). Peen kan tot half Juli gezaaid worden in vochthoudende, losse grond. Radijs wordt in de zomermaanden niet gezaaid (wordt wel groot, maar voos). Wortelen kunnen voor najaarsgebruik nog uiterlijk eind Juli worden gezaaid. Andijvie zaaien? Dit kan tot eind Juli nog gebeuren. Meirapen kunnen met succes nog half Aug. gezaaid worden (eind Oct. oogsten). Zaaiuien in Aug. zaaien, 10-12 gr. zaad op een vierk. m. Half Maart volgend jaar op rijen uitplanten. Late bloemkool moet nu noodig geplant worden. Oogst half October. Afstand 75x 75 cm. Late-roodc-koolplanten moeten voor 21 Juli de grond in. Afstand 75x60 cm. Het andijvieplanten in de volle grond kan tot half Aug. gebeuren. Afstand 25x 25 cm. Sla kan nog heet goed worden gezaaid, liefst op rijen. We kunnen n.l. beter uit dunnen dan uitplanten. Leiboomen nu snoeien. Fruitboomen in de herfst planten, be halve perzikboomen. 17. CAPNIE (Prins Hendrikpolder.) Hoeve Capnie, een der eerste in de polder, is eigendom van en in gebruik bij mw. de wed. W. Roeper. Ze werd in 1850 gebouwd en genoemd naar zekere Kapitein Osburgt. (Wellicht is Capnie een verbastering van „kappie", de gebruike lijke afkorting van kapitein.) Bij Capnie behoort plm. 40 h.a. land, half bouw-, half weiland. De hoeve.is van het Gel- dersche type, opgetrokken van een groot soort roode steen, in tegenstelling tot de andere boerderijen uit dezelfde tijd, die alle van het Texelsche type zijn en op getrokken van gele steen. Het geheel maakt de indruk van een heerenhuis. (Wie was kapitein Osburgt? Red.) kunnen helpen. We kunnen hier nog wel meer hulp gebruiken. Aan ontspanning ontbreekt het hier niet. Elke avond is er kino af variété en daar gaan we natuurlijk heen, als de dienst het toelaat. Vanmiddag zijn we beëedigd als leden van de S.S. Daar ben ik trotsch op. Hoe ik Rusland vind? Wel, precies zoo als ik mij dat had voorgesteld: een ver schrikkelijk vervuild land, waar de een de ander niet vertrouwt; de eenige fat soenlijk gekleede menschen, die je hier ziet, zijn volksduitschers en vreemdelin gen. De rest gaat in lompen gehuld. De wegen zijn modderpoelen gelijk, alles verkeert in slechte staat. De Russische soldaten eten elkaar op! Dit is alles waar vertel het toch aan iedereen. De wreedheden, die tegenover onze soldaten worden bedreven door „vrouwen" (Flin- tenweiber noemen ze die lui), grenzen aan het ongelooflijke. En dan nog helpt Amerika de bolsjewieken. Je snapt het niet! Als ze daar maar half wisten, hoe erg het was, zouden ze het wel laten. We hebben het hier nog rustig en be schikken over een mooie tuin, aangelegd door vakkundige Hollandsche tuinlie den. Ons eten is best. We hebben een uitstekende verzorging en krijgen dage lijks cigaretten, die we aan onze jongens geven. Of we hier nog lang blijven? Dat is 'n groote vraag. Misschien gaat er een ge deelte naar voren. Wie zal het zeggen? Wij strijden mee op onze manier, in het groote leger van Adolf Hitler en hopen op de eindoverwinping. Schrijven jullie gauw weer eens terug? Feldpost beteekent voor ons zooveel! BENOEMINGEN. Tot beambten bij de distributiedienst werden benoemd de heeren K. v. d. Kooy, De Cocksdorp en P. Keijser (We verstraat). Tot administratief-beambte bij de Vischafslag te Oudeschild werd benoemd de heer Pieterse, Oosterend. Tot administratief-beambte bij de poli tie en voor het vervullen van kabinets- wërkzaamheden ten bureele van de bur gemeester werd benoemd de heer Jac Buis, thans werkzaam op het Distributie kantoor. COMMISSIE BESTRIJDING SCHAPENSCHURFT. Ook de heer C. Keyser Hz. lid. Boerenleider Joh. Parlevliet schrijft: Door een misverstand is in ons blad De Landstand (en daardoor in de Texel sche Courant) komen te staan, dat de heer C. Keijser Hz. niet benoemd zou zijn in de commissie tot bestrijding van de schapenschurft bp Texel. De heer Keijsèr toch is juist op de meest welwil- lede wijze als "afgevaardigde van de Landstand ontvangen en de besprekin gen hebben ook, gezien de resultaten, 'n gunstig verloop gehad. TIJDENS DE VORIGE WERELDOORLOG. Uit de Texelsche Courant van Juli 1917. DE BLAZERSCHUITEN TX 11. TX 43 en TX 123 brachten bij de havenmees ter eenige vaten rumraapolie en co- cosvet aan. VEEVOER. Aangespoord wordt tot het verbouwen van zooveel mogelijk veevoer, daar hieraan anders in de komende winter groot gebrek zal ont staan. BIJ DE TEXELSCHE KUST wordt het s.s. Batavier II door een Britsche oor logsbodem tot zinken gebracht. De be manning van 28 koppen landt in eigen booten op het strand achter Den Hoorn. Wegens „Schade bij Tessel". Het was een vreemd geval, maar de geschiedenis luidt niet anders: Veel lezers zullen wel eens gehoord hebben van de dichter Roemer Vis- scher (1547-1620) Hij was koopman te Amsterdam en behoorde tot de voor naamste figuren in de Rederijkerskamer „In Liefde Bloeiende". In zijn poëzie aangenomen, dat zijn „rijmgeknutsel" deze naam verdient is hij weinig kieskeurig in de keus van zijn onderwer pen en zijn woorden; zijn „aardigheden" zijn vaak uiterst gewaagd. Maar toch heeft zijn werk verdiensten vanwege de levendigheid van geest, de warmte van gevoel en de puntigheid van uitdrukking. Daardoor neemt Roemer Visscher toch een voorname plaats in onder de huma nistische dichters van Nederland. Roemer had twee dochters. De eene heette Anna; de andere en daarover wilden we het juist hebben noemde hij Maria Tesselschade. En waarom noemde hij haar Tesselschade? Wel, omdat bij bij Texel schade had geleden, toen een van zijn schepen hij was koopmart, zeiden we reeds daar in een storm verging. Een raar geval. Het moet toch niet prettig zijn door de -naam van je kind Het leger van Timosjenko is in een wanhopige positie geraakt. Ook de Sov jet-bladen winden er geen doekjes meer om: De bolsjewieken staan er slecht voor. De gevolgen van de slag bij Woronesj laten zich maar nauwelijks overzien; ze kunnen, zoo wordt verondersteld, beslis send zijn voor de afloop van de oorlog. Waar de Kaukasus uitwijken is voor groote onderdeden van het Sovjet-leger niet meer mogelijk. Het groote Duitsche offensief is ingezet; onvermoeid wordt de vluchtende vijand achtervolgd. De Duitsche buit is enorm. Alles wat Mos kou maar ter beschikki/ig heeft, wordt in de strijd, geworpen, maar met nadruk wordt er nu door Timosjenko voor ge waarschuwd, dat omsingeling moet wor den voorkomen; vroeger was het pa rool; „Stand houden tot de laatste man" Hieruit kan worden opgemaakt, dat Stalin nu wat zuiniger moet zijn op zijn mannen 'én materiaal. Inderdaad kan hij zich zoo groote ver liezen niet meer veroorloven En toch kan zelfs de Engelsche Times met ont kennen, dat de Duitsche druk nog steeds krachtiger wordt. Het blad betoogt, dat .telkens aan die tegenslag te worden her innerd. Maar daar had Roemer Visscher, die het leven graag van de vroolijke kant bekeek (in zijn werken is niets van de ernst der tijden te bespeuren!) bepaald geen hinder van. Maria Tesselschade legde zich op ve lerlei kunsten toe: muziek, zang, bordu ren, graveeren in glas en koper. Deze veelzijdigheid, gepaard aan een groote letterkundige ontwikkeling en een be koorlijke verschijning, droeg er toe bij, haar tot een in de kringen der fijne geesten gaarne gezien en bewonderde persoonlijkheid te maken, v Haar dicht kunst stond bij haar tijdgenooten hoog aangeschreven. Ze getuigt evenwel meer van fijne smaak dan van genie. Roemer Visscher woonde in het begin van de 17e eeuw in het huis „De Kreeft" op 't Singel. Toen de stadsmuur ter plaatse, die hem zoo lang het uitzicht had benomen, werd afgebroken, be schouwde hij dat terecht als 'n buiten kansje. Zijn huis steeg daardoor in waar de. Hierdoor vond hij eenige vergoeding voor.de schade, welke hij bij Texel had geleden. Had hij nog een kind te doopen gehad zoo lezen wij in dat aardige boek over Uithangteekens erf Opschrif ten van Van Lennep en Ter Gouw hij zou het zeker „Schaebaet" genoemd hebben, maar dit was het geval niet en zoo gaf hij die naam aan een andere huisgenoot, te weten aan zijn hond de behoefte aan een tweede front, om de Sovjets te ontlasten, nu noodzakelijker is dan ooit. Maar het moet bij een be toog blijven De Duitsche troepen en hun bondge- nooten zijn in Sovjet-Rusland weer goed op dreef. Vriend en vijand geven dit toe. In nauwelijks 14 dagen werden de hor den van Stalin honderden mijlen terug geworpen Bezuiden Woronesj werd de Don over een breedte van 350 km. be reikt. De Daily Express (Londen) sprak in verband hiermee van de grootste, strategische overwinning van de Duit- schers in de Sovjet-Unie en stelde on derwijl vast, dat opnieuw gebleken is, dat de bolsjewieken over te weinig wa pens beschikken! STA NIET AFWIJZEND. Wanneer het volk niet wil begrijpen, dat er een nieuw Europa komt, dan zul len andere heerschen in deze lage lan den en dan zullen zij, die afwijzend biij- van staan, daaraan schuldig zijn. (Mussert.) DE POPULAIRE VERZORGER van de uitzendingen voor zieken, Frans Ver- laan, is onlangs voor de Ned. Omroep met nieu\ye uitzendingen en wel voor kleuters begonnen. Hier ziet u hem te midden van zijn aandachtige luiste raars. Elke Zaterdagmorgen is deze in teressante uitzending over de zender Hilversum II te beluisteren (11-11,20). zijn gevonden in het begin van die eeuw. Het is echtér niet uitgesloten, dat men nog eens resten uit die tijden vindt, b.v. meer naar de Groeneplaats toe, daar aan te nemen is, dat deze munt vondst ge daan is bij het bouwen der oorspronke lijke huizen tusschen het Park en de Groeneplaats. De gevonden gracht is naderhand dicht geraakt en gelijk gemaakt en dat moet geschied zijn in een tijd, dat men nog bouwde met klei, zooals duidelijk bleek bij het vinden van. een keldertje, waarvan muren en bodem opgezet waren uit leem en dat te voorschijn kwam op een diepte van' ongeveer 80 cm. onder het maaiveld en bleek te liggen op de gevulde gracht. Bij latere onderzoekingen zal wellicht blijken, hoe de gracht precies geloopen heeft, of deze rond of hoekig is'geweest. Bovendien zou het de moeite loonen in de eigenlijke kern, b.v. ten N. van de kerk een proefgraving t£ doen. Van veel latere datum was een groote ^waterput met een opgemetselde rand uit baksteen, die wel behoord zal hebben bij het klooster. Het is te hopen, dat de opgravingen volgende jaren op nog andere plaatsen voortgezet zullen kunnen worden, totdat het vraagstuk van de tijd, waarin Texels hoofdplaats ontstond, is opgelost. Volledigheidshalve zij vermeld, dat het onderzoek uitging van het Rijksmu seum van Oudheden te Leiden en onder leiding stond van de conservator van dat Museum, Dr. F. C. Bursch. Wie soberheid betrachtis steeds te vreden. (Laotse). Een oude gracht ontdekt, alsmede sporen van houten woningen en een leemen keldertje. Van veel later datum dateert 'n wa terput, van baksteenen opgemetseld. De heer W. J. de Boone, als assistent van het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden betrokken bij de opgravingen in het Park, doet ons dit verslag toekomen: De oudheidkundige onderzoekingen in het Park, die op het oogenblik aan de gang zijn, hebben ten doel vast te stel len of Den Burg ook in vroeger tijden, - in de eersle eeuwen onzer jaartelling - bewoond is geweest. Van deze vroegste geschiedenis van Texel is eigenlijk niet zoo heel veel bekend. Toch is het aan te nemen, dat, vooral op de hoogere diluvi ale gedeelten van het eiland, die altijd van nature watervrij zijn geweest, onze voorouders zich reeds gevestigd hebben. Een enkele steenen hamer, eenige jaren geleden gevonden bij de Hoogeberg, de vondsten in de z.g. Sommeitjesberg on der De Waal met de Ronfeinsche munten, die in Den Burg heëten gevonden te zijn, in het begin van de 18e eeuw, wijzen, evenals de sporen van bewoning op een plek ten Z.W. van Den Burg, waar de heer J Kikkert Nz. opgravingen heeft gedaan, op een dergelijke vroegere be woning. Het voorloopig i'esultaat van deze op graving heeft aangetoond, dat midden door het Park heen, de vroegere kloos tertuin, die behoord heeft bij het voor malige nonnenklooster (nu weeshuis), ongeveer evenwijdig met de straat, een oude vrij breede gracht geloopen heeft, die men, blijkens de- scherven, gevonden in de vulling dezer gracht, kan dateeren ongeveer in de 9e10e eeuw. Wij heb ben ons waarschijnlijk voor te stellen, dat in die tijden deze gracht dezelfde be- teekenis had als later de Burgwal, die, hoewel gedempt, „nog duidelijk zichtbaai om het oude Den. Burg "heen loopt. De eigenlijke kern, waaromheen de oude gracht geloopen heeft, zal wel de plaats der kerk en het dadelijk aangrenzende terrein zijn, hoewel het verloop van de oude gracht door gravingen op andere plaatsen nog nauwkeuriger zal moeten worden bepaald. In de sleuf, die gegraven is ongeveer van de Muziektent in de richting van de ingang van het Park, kwamen op een diepte van ruim één meter talrijke spo ren te voorschijn van woningen. In het gele zand van de vaste gronden werden de muren van zulke huizen ingegraven. Dergelijke mureh moeten wij ons voor stellen als te zijn gebouwd uit paal- en vlechtwerk. Hoewel al het hout natuur lijk vergaan is, teekenen deze vergane resten zich toch als zwarte strepen in het heldere zand af. .Aanwijzingen omtrent bewoning in nog vroegere Romeinsche tijd zijn tot nu toe niet gevonden, hoewel in een 18e eeuwsch. boekje over Texel gewag wordt gemaakt van penningen van Ro meinsche keizers, die in het Park zouden Den laatsten tijd heeft de vyand, met het oog op hem bedreigende vernie tigende nederlagen in het Oosten, in versterkte mate door radiouitzendingen en verspreiding van vlugschriften de bevolking van de door Duitschland bezette westelijke gebieden aangezet tot daden van sabotage. Ter waarschuwing van onbezonnen elementen tegen dergelijke- handelingen heb ik, ter beveiliging van de uitvoering van mijn militaire opdracht, een vrij groot aantal inwoners des lands als gijzelaars gevangen doen zetten. Deze gijze laars zullen bij daden van sabotage der bevolking aangepakt worden. Zij staan borg met hun leven. De bevolking heeft het in de hand om door efen bezonnen optreden en door medewerking bij de verhindering van daden van sabotage van iederen aard de veiligheid van het leven harer medeburgers, die als gijzelaars zijn aangewezen, te waarborgen. De lijst met de namen der gijzelaars zal worden gepubliceerd. (w.g.) Wehrmachtsbefèhlshaber in Nederland. Generaal der vliegers, FR. CHRISTIANSEN.

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1