Texelsch dialect. Gemengd Nieuws Met Teun Brouwer op de Schorren. Wolvordering, i VAN DE FRONTEN. i DISTRIBUTIE Rcstanlbonnen aardappelen. Aardap pelhandelaren, die nog een restant aard- appel-bonnen in hun bezit hebben, d.w.z. hoogstens 9 stuks van 31a en b en 9 stuks van 32 a en b, dienen deze op Vrijdag in te leveren, (één A bon is ge lijk aan een half rantsoen en vijf B bon nen één rantsoen). De Distributiedienst. RIJKSPOSTSPAARBANK Aan het postkantoor te den Burg-Texel werd gedurende de maand Juni 1942 Ingelegd f 16873,18 Terugbetaald 8802,36 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 12 NAAR NUNSPEET. Het Texelsche orkest, onder leiding v,an .Wiep Ruiter zal, daartoe door de di rectie uitgenoodigd. dit weekeinde te Nunspeet in Hotel Ittmann optreden en wel ter gelegenheid van tenniswedstrij den aldaar. We wenschen onze musici veel succes! J. EXAMENS. Onze plaatsgenoot, de heer M. J. Roe per Cz., Hollandsche weg, werd na met goed gevolg afgelegd èxamen toegelaten tot de eerste klas van de Rijkszuivel- school te Bolsward. (Opleiding directeur zuivelfabriek, tweejarige cursus). flentere, slenteren; ook elders in N.- Holl. en in Z.-Ned. wel geruikt; hee het van Flip sien os ete, hij is lui (kwamen we alleen bij Dekker tegen), floddere, met water morsen; fluiter, merel; fniestcrig, niet erg zindelijk; zonder glans, zonder de blos der gezondheid; fnieze, niezen; in het Ned. verouderd; WEL 300 SCHAPEN OMGEKOMEN. Door de koude beVangen; slechte conditie speelde belangrijke rol. Ongeveer honderd eigenaars ge dupeerd. Nog nooit heeft de storm, met zware regenbuien gepaard gaande, zoo ver woestend huisgehouden onder het wol vee als afgeloopen week. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag brak waar - nood weer los: De wind nam elk uur in "hevig heid toe, zware regenbuien sloegen neer, de stormwind bulderde. Menig veehou der zal met zorg aan zijn koeien, paar den en schapen gedacht hebben, maar wie had verondersteld, dat de schapen die nacht bij tientallen zouden sneuvelen! Dat was trouwens nog nooit gebeurd en Texel hééft in de loop der tijden al wat storm getrotseerd! Velen zal dan ook s morgens bij het ontdekken van de slachtoffers, meerenderts in slooten ver dronken, de schrik om* het hart zijn ge slagen Het zoo verschrikkelijke nieuws, dat er 's nachts wel een paar honderd schapen waren omgekomen, verspreidde zich als een loopend vuurtje. Velen zullen aan overdrijving hebben gedacht. Zooiets was toch nog nooit gebeurd Het is de bittere waarheid En als we weten, dat het vleesch van geen enkel schaap is goedgekeurd, spreekt de scha depost in deze tijd van voedselschaarsch- te des te duidelijker. Wel honderd boeren zijn gedupeerd! Verscheidene veehouders hebben maar een enkel schaap verloren, maar ook zijn er bij, die wel meer dan 20 dieren dood in sloot of wei aantroffen' Naar We van bevoegde zijde verne men, heeft de slechte conditie van de schapen een belangrijke rol gespeeld. De dieren beschikten over minder weer- sland dan in normale tijden. Een vee houder, die zijn schapen (180 stuks) 14 dagen geleden had laten scheren, had geen enkel dier verloren. Gebleken is, dat juist onder die dieren, die enkele dagen tevoren waren geschoren, de slachtoffers zijn gevallen Zeer veel schapen loopen nog in hun warme vacht; was de storm ëeh paar weken later los gebroken, er zouden nog veel meer die ren zijn omgekomen. Wat de financieele schade betreft, kun nen we wel aannemen, dat deze plm. f 15,000 bedraagt' Aangezien echter voor elk bij de Noodslachtplaats aangevoerd schaap een leveringsbewijs wordt ver strekt, beduidt dit voor de betrokken veehouders een belangrijk minder ver lies Immers, een leveringsbewijs verte genwoordigt de waarde van een paar tientjes. Als gezegd, zijn de meeste dieren ver dronken Een kudde, door de storm voortgedreven, loopt zoo ver zij kan. Komt zij tenslotte voor een sloot, dan raken onvermijdelijk de voorste dieren te water. Waar landerijen door slooten waren omgeven, vielen danook de mees te" slachtoffers; waar tuinwal of schapen- beet luwte boden, waren de meeste die renkwel tegen het noodweer bestand. Als merkwaardigheid vermelden we tenslotte nog het feit, dat de geschoren schapen dekking zochten achter haar nog in dikke vacht gehulde zusters! Ongeveer 50 jaar geleden werd Texel in Juli ook door noodweer geteisterd; teen legden ook heel wat* schapen het loodje. Echter geen honderden. J. Een oud wonderkind. Toen de negentigjarige Mozart in Ja nuari en Februari van 1766 hier in Am sterdam concerteerde als een wonder kind(De Tijd). Illllillllll GEMEENTE TEXEL lillllllli BEKENDMAKING. Bij zich dragen van persoonsbewijzen. Nogmaals wordt uitdrukkelijk de aan dacht gevestigd op de bepalingen van het „Besluit Persoonsbewijzen", krach tens welke een ieder verplicht is, op vordering der Politie te allen tijde het hem verstrekte persoonsbewijs te toonen. Een ieder drage zijn persoonsbewijs dus steeds bij zich en beseffe,*dat hij zich bij het niet voldoen aan vorenstaande verplichting aan ernstige bestraffing blootstelt. Texel, 14 Juli 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES MELK. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ten verzoeke van den Directeur van den Keuringsdienst voor Waren in het gebied Alkmaar ter openbare kennis, dat bij vonnis van het Kantongerecht te Den Helder van den 23 Juni 1942 onher roepelijk is veroordeeld: DIRK POOL, geboren te Avenhorn, 26 Mei 1898, van beroep melkverkoöper, wonende te Den Hoorn, gemeente Texel, Dorpsstraat 73, tot een geldboete van f 50, subsidiair 50 aagen hechtenis, wegens overtreding van het Besluit van 22 November 1940, No 1354,,D-doss 49 van den Secretaris-Ge neraal van het Departement van Sociale Zaken, (het ten verkoop in voorraad hebben van melk met een te laag ge halte aan vet). Texel, 14 Juli 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. MIJNEN OP HET STRAND. Tijdens de hevige storm zijn acht mij nen op het strand geworpen; de demon- tageploeg onder leiding van de heer Van der Poel heeft ze onschadelijk gemaakt! DE STROOPPOT. De Texelsche legende van „de Stroop pot" door de heer Fred. Groot op even verdienstelijke als origineele wijze daartoe bewerkt zal in Sept. a.s. door een jeugdgroep van de Ned. Landstand te Alkmaar tijdens een openluchtfeest, uitgaande van de Ned. Landstand, wor den opgevoerd. Nadere bijzonderheden volgen. STORMSCHADE. De Nieuwstraat versperd. Zaterdagmorgen omstreeks kwart over 'vier -werd door de storm van een der groote boomen voor de o.l. school in de Nieuwstraat. een tak afgerukt, wel 35 cm. dik. Hij viel deels op de woning van de familie Jb. Bonne; daarbij werd de schoorsteen verbrijzeld. Het verkeer werd door de tak versperd; gemeente werklieden hebben hem ter plaatse 'tot kachelhout verwerkt. OP EXCURSIE. Over de excursie van de Bednjfsver- eeniging c s naar de Wieringermeer kun nen we meedeelen, dat er zich wel 150 liefhebbers hebben opgegeven (de in schrijving is nu gesloten). De boot ver trekt Vrijdag a.s. des morgens om 8 uur van Oudeschild; hoe laat de terugreis aanvangt, wordt op de boot bekend ge maakt. Ieder neemt zijn fiets plus mond voorraad mee. Ook materiaal om zoo noodig zijn band op te lappen. Mocht 't weer heel slecht zijn, dan gaat de reis met door. S. V. TEXEL. De athletfekdag kon Zondag niet door gaan en is nu opnieuw bepaald op a.s. Zondag. Ook de adsp. wedstrijd. Donderdagavond a.s. draait ter eere van ons 30-jarig bestaan de film „Olym piade" 1936, le deel. Het belooft iets bij zonders te zijn. Deze avond wordt aan genoodigden, leden met hun dames, do nateurs, adspiranten, de plaatselijke yoet balvereenigingen, besturen andere sport verenigingen aangeboden- De muzikale noot wordt vervuld door ons eigen or kest, dat zijn primière geeft Aanvang half 8. Zaal open 7 uur. Woensdagavond trainen. Adsp. Don derdag geen trainen, maar allen op naar Pen's Zaal (zie boven). D.D. TEXELS NOODZIEKENHUIS. De keuken met een Aga-fornuis verrijkt. Toen Burgemeester Rijk de Vries on langs het Noodziekenhuis in oogen- schouw nam en zich van A tot Z op de hoogte liet stellen, welde een gevoel van medelijden jegens vader en moeder Moenis, die voor de pot zorgen, bij hem op, toen hij ook in de keuken een kijkje nam ,,M'n beste man, moet je daarop ko ken? Hoe oud is dat fornuis?" „Dat for nuis" stond er al van de stichting van 't Gesticht van Weldadigheid af, al 34 jaar dus' Nadat dit gebouw tot Noodzieken huis was ingericht, kreeg de keuken er wel wat gasstellen bij, doch het bleef: je behelpen Maar nu is de kookgelegen heid eensklaps volmaakt. Nu staat er een Aga-fornuis! Voor dit doortastend op treden wordt burgemeester Rijk de Vries hartelijk dank gebracht. Het laat zich begrijpen, dat vader en moeder Moenis daarmee in hun nopjes zijn. Burgemees ter De Vries en gem.-secretaris Jonker woonden Maandag de „demonstratie" bij. ieder was vol lof Welk een gemak, zoo'n Aga! Het fornuis is geplaatst in de keuken, grenzend aan het gebouw. Voorheen werd de pot in het apart staande kook- er. waschhok klaar gemaakt. Dat gaf vooral de afgeloopen winter met zijn barre kou groot ongerief. Naar we vernemen is zoó'n 'Aga-for nuis zoo zuinig in gebruik, dat de kos ten van rente en afschrijving uit het minder gebruik aan brandstoffen kun nen worden bestreden. De aanschaffing werd gefinancierd door het Armbestuur en een belangrijke bijdrage van de ge meente als exploitante van het Nood ziekenhuis. J. Op politiebureau Singel te A'dam zit 'n 20-j. lakspuiter, verdacht van diefstal in arrest. Om in een ziekenhuis opgeno men te worden, slikte hij een stuk van zijn gebit door, maar de dokter consta teerde, dat de patiënt kan blijven waar hij is. Zeker in verkeerde keel ge schoten. 100 personen werden te Utrecht we gens niet goed verduisteren bekeurd. Maar reeds onmiddellijk nadat de zon was ondergegaan, toen het dus nog dag was, werd tot bekeuren overgegaan, waarover de kantonrechter terecht hee- lemaal niet te spreken was. Twee mannen op sokken, met een koe en twee fietsen bij zich, kwamen op de Amstelveensche weg een politiepatrouille tegen. Ze lieten de fietsen en de koe in de steek en gingen aan de haal. De koe bleek uit een wei gestolen. Een buurtbe woner werd gearresteerd. Drie jaar werd gevorderd tegen de 19-j. landarbeider uit Uithuizermeeden, die bij een woordenwisseling de* hem onbekende arbeider C. Wiersma met een mes zoo stak, dat deze daarna (doordat zich complicaties voordeden) is overle den. Op een onbewaakte overweg te Groo tebroek liep het 2'/2-j. zoontje van dhr Schoenmaker tegen een naderende loco motief. Het kind is aan de gevolgen overleden Tê Rotterdam is een 33-j. man over leden, doordat een apoth.-assist;ente in zijn poeder tegen ischias teveel vergif mengde. De schuldige moet wegens dood door schuld terechtstaan. Een 49-j. handelsreiziger deed zich als distributieambtenaar' voor en nam als zoodanig 107 kaarten van patiënten uit sanatorium Dekkerswald te Groesbeek mee. Hij verkocht er 80 van, maar kreeg een jaar gevangenis. De kaasbonnen 322 t.m. 326 gelden tot en met 18 Juli. Wie haver als enkelvoudig product \oor zijn dieren koopt, moet een heffing van f 3,50 per 100 kg. voldoen, tenzij hij zijn heele geteelde voorraad aan PICA leverde. Een 24-j. jongeman, die de zaken voor een 61-j. weBuwe behartigde, trachtte buiten haar om twee van haar huizen te verkoopen. Hij kreeg reeds f 5000 in handen, maar liep in de val,; eisch; een jaar gevangenis 2000 kg. kersen werden te Tiel buiten de veiling om gekocht en naar Delft vervoerd Daar werden ze in beslag ge nomen en over de fruitwinkels verdeeld, die Zaterdag tot 11 uur en Zondagmor gen geopend mochten zijn. De veehouder W. A te Uitgeest, die tijdens de strenge winter 9 schapen twee weken op besneeuwd land liet loopen en geen ha/idje" voer gaf, kreeg f 100 boete. Uit een perceel a.d. Lijnbaansgracht te A'dam werden een motorrijwiel en ban den gestolen. Een nat rij wielspoor wees de politie de weg naar een pakhuis, waar het rijwiel werd gevonden. De dieven waren toen spoedig gevat. Gearresteerd werden de 52j- J. H. Molenaar, directeur van zwendelbank Festina te Den Haag, en drie handlan gers te Maastricht Ze opereerden meest in Limburg. Zij stopten, meest boeren en kleine burgers, voor f 250,000 papieren van twijfelachtige waarde in handen. UIT DE KEUR DER DERTIG POLDERS. Het is verboden grond of zoden uit de dijkwerken en de wegen te steken; ook mag geen gras van de dijkwerken en van de wegen worden gemaaid of gesneden (behalve door degenen, die daartoe ge rechtigd zijn.) (Slot.) Als op de vlucht geslagen detachemen ten infanterie loopen de jonge vogels vooruit, in volmaakte wanorde. Ze gaan overal dwars doorheen Met een buite ling wordt hun dat telkens betaald gezet, wanneer ze een wat hooge ruigte hebben genomen en aan de andere kant voor een steile diepte komen te staan; het is een grappig gezicht, ze hals over kop te zien duikelen, de roode pooten (van de jonge vischdiefjes) en de witte buikjes in de lucht, als propjes dons mët-veel-lawaai. Want schreeuwen, dat sommige kunnen, als ze in het nauw ko men! „Ze leeren jou zeker ook nooit ken nen?" vraag ik. „Ja, maar je moet niet vergeten, dat deze diertjes nog geen 2 weken oud zijn", is het antwoord. Nog geen twee weken en dan moet je de eitjes zien: Die van de vischdiefjes zijn beslist niet grooter dan een vinger hoed en zoo'n jong ding is na veertien dagen al zoo groot als twee vuisten! Langzaam dringen we de kolonie bin nen. Met elke stap neemt het gekrijsch van de vischdiefjes, sterns en kapmeeu- wen in hevigheid toe. Als we midden in de kolonie zijn, hangen ze bij honderden, ja bij duizenden boven ons en dan staan we aan de aanvallen bloot; de vijand wordt met allerlei „projectielen" be stookt, maar we komen er goed af. Onlangs was ik hier met een paar heeren; de vogels'hadden het bepaald op hen gemunt, zegt Teun lachend. Och, och, wat zagen hun knappe jasjes er uit! We gaan zoo om, zegt Teun, dan krijg je de meeste jongen te zien. Er lig gen ook nog risten eieren. Soms nemen we er Teun's kijker bij om de jonge kluutjes voor ons te halen. Vlug als water zijn ze, die hummels en je staat versteld, hoe ze zich in alles het ZOEK DE POEZIE. Poëzie is overal, overaj. mijn vrinden.. 't Is de vraag slechts wie ze al, en wie ze niet kan vinden. (De Genestet). Schipper en bemanning van de Dorus Rijkers te Den Helder kregen een onder scheiding van de Zweedsche koning we gens redding van de bemanning van het Zweedsche s.s. Magdalena. De schipper kreeg een gouden medaille; de reederij zond ter verdeeling een som geld 'In Staphorst ging voor de ruilverkave ling 18-20 pet. van het oppervlak aan wegen en greppels verloren, nu vijf pet. De roggeopbrengs.t nam er met 2040 pet. toe. In de Velserpolder waren jongens stie- kum aan het aardappelrooien. Toen zij lent rooien, gingen zij er met een zeil bootje vandoor, maar toch werden ze gevat. Twee zwervende jongens uit België, 10 en 12 jaar, namen van een boer te Kerkrade, die hun onderdak gaf, zijn fiets en 6 kg. gerst mee. Zij maakten er geld voor. De politie sloot hen in. Twee jeugdige boefjes bleken f 660 ge stolen geld bij zich te-hebben Zij gingen met de boot naar Harderwijk en stalen daar van een boer, die hun nachtver blijf gaf, een beurs met eenige honder den guldens. Nu zitten ze in het gevang. Uit de koffer, met levensmiddelen en kleeren, door een familie te Amsterdam naar Hilversum gezonden, bleek door 'n knecht van de bode gestolen te zijn. De sokken, die hij aanhad, wezan de politie de weg. Een keververzameling wan 33700 stuks werd door de heer J. J. de Vos tot Ne- derweer Cappel te Wassenaar aan het Nat.-Hist. Museum te Leiden geschon ken. Een Harlinger werd een groot bedrag afhandig gemaakt; hij zou er voor f 40 per pond koffie voor krijgen. Maar hij kreeg niets. De oplichter H. is gearres teerd. (Harl. Crt.) Twee schippers werden gesnapt, toen zij Donderdagnacht met 200 1. van dief stal afkomstige, duur gekochte ruwe olie door de Harlinger haven voeren. (Harl. Tweehonderd jongens en 200 meisjes zijn naar het Oostland vertrokken om daar als landbouwpioniers te worden op geleid. Leeftijd plm. 16 jaar. Een jaar zullen zij bij Danzig bij boeren werken en des avonds een landbouwschool be zoeken om zich zoo op hun taak voor te bereiden. Afd. Voorburg v.d. Ned Protestanten bond (650 leden) zal een voorganger be roepen. Een 26-j. - journalist te Zandvoort kreeg f 200 boete, omdat hij een distri butieambtenaar van betrokken zijn bij sluikhandel had beticht, terwijl dit niet werd bewezen Aan 52 koopers van duur vleesch zan der bon te Haren werd ruim f 73000 boe te opgelegd. Mw. Mekel-Nitzsche kreeg f 7000 te betalen, mw Nanninga-Haan i 5000, enz. Arnhem en Eist vieren eind Aug. ker mis; te Eist komt bij de brug een luna park. Het IJselmeer wordt zoeter en dit be vordert de ontwikkeling van muggenlar-' ven. De aal vre^t er echter heel wat op. De muggenplaag is dit jaar danook niet zoo groot als anders. Bij puinopruimen is te Rotterdam op de hoek Groote MarktWijde Markt een kelder ontdekt, waarvan de wanden met fraaie blauwe tegels uit de 17e eeuw waren bekleed. doen en laten vap pa en ma tot in de kleinste bijzonderheden reeds hebben eigen gemaakt. Nu en dan vinden we bij een nest een dood jong: Dat is niks, vergoelijkt Teun. Dat heb je ieder jaar. Maar we houden er genoeg over: Ik heb hier wel 23-24000 nesten gehad van de groote stern, zegt hij vol trotsch, vorig jaar wel 30,000. Dus zijn er minder....? Maar Teun heeft zijn troeven bij de handen zegt met overtuiging, dat het Griend er een paar duizend van hem heeft geleend!. Wekenlang zal er nog volop leven op de Schorren zijn, want legio is nog het aantal nesten met eieren; Teun stapt voor ons uit en onophoudelijk wijst de stok- „Twee", zegt Teun, „drie", „vier", „twee met een jongkie" Dat gaat zoo maar door. We vinden ook enkele eieren die al aangepikt zijn Ik pak er eentje voorzich tig op. Het voelt warm aan; het jonge leventje daarbinnen hunkert van verlan gen naar het oogenblik, dat de wijde we reld voor hem zal opengaan. Ik zie het snaveltje, er beweegt iets en tegen je oor hoor je zwak gepiep. Morgen loopen die al, zegt Teun en over vier weken gaan ze al de lucht in! Ja. én volgend jaar, arm hulpeloos schepsel, hang je misschien ook boven m'n hoofd en probeer je me ook te ra ken en kan je me de stuipen op het lijf jagen, wanneer j.e rakelings langs me suist. Maar dat is je goed recht. Wij zijn maar gemeene indringers en bemoeials. Mijn groote vuist zal je niks doen en ik zou .je kopje willen streelen, als ik maar _bij je kon. Zal ik je helpen, die schaal te verbreken7 Neen, dat zou een belee- diging zijn; je bent mans genoeg. Zoo daar lig je. Misschien, het is wel zeker, zie ik je nooit weer Maar jij mij later wel, want ik kom hier volgend jaar beslist weer terug, op „gympies". J. De Nedërlandsche WolfederatiJ I maakt schapenhouders er ol I attent, dat zij verplicht zijn opl f gestelde lijd te leveren. Indien! 1 het biet mogelijk is te leveren! dan in ieder geval mipstens il dagen te voren bericht te doejJ toekomen aan de ontvanger aaij het pakhuis der Coöperatie, te| adresseeren aap T. L. KORNEMAN, Wol-ontvanger. Zij, die wel kunnen leveren en nog! geen aanschrijving ontvingen, gelieven! zich met bovengenoemde ontvanger in| verbinding te stellen. De wielrijder H. Rozenboom uit Soest! is te Amersfoort door een auto doodge-| reden. De Ned. Athletiek-Unie had in 19401 2688 leden, thans meer dan 10,000. Wegens "verduistering (f 900) is tegen de gem,-secr.-ontvanger van Hoofdplaat 18 mnd. gevorderd. De 69-j. wielrijder J Lint te Bergen-op| Zoom reed tegen een auto, waarna hij isl overleden. Van 3 tot" 12 mnd. gevangenis kregen vier leden van het personeel der gevan-| genis te Leeuwarden, omdat zij gevange-l nen o a. van rookgerei, snoeperij en pa-T pier voorzagen. De beeldhouwer-meubelmaker M. te| Tilburg maakte tabaksbonnen na. In arrest gesteld werd de filiaalhouder! van een levensmiddelenbedrijf a.d. Rijn-T straat te Anjsterdam, die voor joodschel klanten levensmiddelen, ook coupons en I koper had opgeslagen. De voorraden werden in beslag genomen. VAN DER PLAATS BOLSWARD ENGELAND. „Het optimisme, dat onlangs nog tc Londen heerschte, heeft voor pessimis me plaats moeten maken", schreef de Ass. Press-correspondent in de Britsche hoofdstad. De verklaring is niet ver te zoeken: „Churchill weet geen vrede te houden, maar hij ziet ook geen kans de oorlog te voeren." Deze harde woorden kwamen uit de mond van het Lagerhuis lid Mac Govern. Ze teekenen de stem ming van een groot deel van het Britsche volk, dat de laatste weken weer heel wat tegenslagen te verwerken kreeg en weigert nog*langer met een kluitje (een „morgen gaat het beter") in het riet te worden gestuurd. Maandag bracht een extra bericht van de Duitsche Weermacht opnieuw het tot zinken brengen van 18 koopvaarders ter kennis. Ze gingen ten onder op de Atl. Oceaan of in Amerikaansche wateren. Zoo werd het sinds 1 Juli naar de zee bodem gezoden aantal schepen van de Anglo-Amerikaansche ravitailleerings- vloot reeds op 34 gebracht, met elkaar 225900 brt. Hoe moet er op de werven in Engeland en Amerika, bi} alle stakingen en materiaalgebrek, wel gezwoegd wor- oen om die verliezen aan te zuiveren? Daar valt niet aan te denken. Tot deze conclusie kom} ook het Londensche blad „Economist". 'We zijn bezig in te krim pen, schrijft het. De werven produceeren meer dan vroeger en alom spant meri zich in, maar het aantal scheepstonnen van Engeland en Amerika loopt terug; 'Ononderbroken is Duitschland bezig de gevechtskracht van zijn vijanden te on dermijnen. De resultaten daarvan treden al duidelijker aan het licht Uit Britsch-Indië komen steeds on rustbarender berichten. Nief alleen van wege opstandige( bewegingen in eenige provincies, maar vooral wegens het be sluit van het Dagelijksch Bestuur van het Indische Nationale Congres. Er is sprake van een anti-Engelsche beweging in 't heele land onder leiding van Gan dhi. Uit de geschiedenis weten we, hoe groot de invloed van Gandhi wel is. EGYPTE. Britsche 'dreigementen. In het land van de Nijl komt nu de knijper op de staart. Engeland doet krampachtige pogingen om Egypte in de ocrlog te sleuren. Zelfs verschenen de Britsche ambassadeur en de opperbevel hebber aan het hof van de koning om hem een ultimatum te overhandigen; zij cischten, dat Egypte met Engeland ten strijde zou trekken; zoo niet, dan zou de koning worden verbannen en de Brit nog meer de baas gaan spelen dan Foto Frans Verlaan (voorpagina) is van VPB-Polygoon-Nederl. Omroep-Vermeu- len-s.)

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 2