TROMP&RUEB MÜHINOS Die mag er zijn! Er was eens ivIEDINOS tandcream A 1 35 Ct 65 ct. BEWAAR LEDIGE TUBEN MET DOP voor.wanneer U 'n nieuwe gaat koopen TRIO-TIPTOP. No. 1 zachte, belegen natuur-AZIJN Zorg tlal U zioli nooit behoeft te verwijten: cfóadden ide claah ■maadt, ■ééxdeh -naah -édtèn- -faijjien!" Texelsche Berichten reuen cDcmcWi De Avonturen van Robinson Crusoi reinigt prompt, oclc waar de borstel niet komt- Medmos tandcream doet meer dan gewone tandpasta Door haar capillair-activiteit dringt de sterk schuimende Medinos met haar buitengewoon desinfecteerend en tand- steenwerend vermogen, tot diep in zelfs microscopisch kleine spleetjes van het tandoppervlak, waarin de borstel niet kan komen en waar tandbederf juist het eerst optreedt. De ideale ver zorging van Uw tanden en kiezen is tweemaal per jaar controle door Uw tandarts en tweemaal per dag poetsen met capillair-aciieve iandcream Norm. tube Groote tube Verkrijgbaar bij apothekers, drogisten en de speciaalbranche. NEDERLANDSCH FABRIKAAT MEDINOS LABORATORIA Als U 'n paard koopt, weet U vooraf of U 'n renpaard krijgt of niet. Maar... heeft U bij azijn óók die zekerheid? Al staat er „gepasteuriseerde" of „gesterili seerde gistingsazijn" op, de in houd kan töch uit kunstazijn bestaan! Wilt U eens en voor goed weten, hoe zuivere, belegen natuurazijn smaakt: koop dan TROMP RUEB-azijn. Glas helder tot 't laatst Enaalvrij 1 (Lever steeds de oude flesch met sluiting in!) Anno 1663 SWS'!'&V« Dakgoten en afvoerbuizen moeten regelmatig worden Schoongemaakt, anders raken ze verstopt met als ge volg beschadigde plafonds, gehavend behang en bedorven vloerbedekking. Wanneer U zelf niet op het dak kunt, laat het dan op gezette tijden door een vakman doen. Roep bij het eerste begin van lekkage direct den lood gieter er bij. Een ernstige lekkage beteekent in deze tijden vaak een on herstelbare schade. ZUINIG Publicatie van hal Oapa/t«jnant Hand al Nijvarhald en Scheepvaart. GESLAAGDE ATHLETIEKOEFENINGEN. Het zag er Zondag naar uit, dat weers omstandigheden ook bet ahtletiekpro- giam in de war zouden sturen: Grijs- grauwe, waterrijke wolken voeren in snelle vaart Zuidwaarts en soms zocht een fijn regentje contact met de aarde Maar tegen de middag klaard? het wat cp, bijwijlen zelfs een stukje blauw en een mager zonnetje Ter inleiding werd 'n voetbalwedstrijd gespeeld tusschen de adspiranten van S. V.C. (De Cocksdorp) en die van SVTexel.' Het is een pittige strijd geworden. Texel was een tikje sterker, maar de keeper van De Cocksdorp hield zijn doel schoon en het eerste doelpunt werd door De Cocksdorp gemaakt. Enkele seconden voor de rust wist Dick van der Slikke de keeper van SVC te passeeren (1-1) De tweede helft (er werd in totaal een uur gespeeld) leverde geen enkele goal op, maar wél tal van spannende momen ten voor het SVC-doel, dat alle aanval len echter wist te weerstaan. Aan de an dere kant was keeper Dick Moerbeek op zijn hoede en ook daar kon het gevaar, dat een doorbraakpoging soms met zich bracht, worden bezworen. Hierop was het de beurt aan de ath- leten. Er werd begonnen met 100 meter hardloopen, een nummer, dat het altijd „doet". Jan van der Pijl maakte de snelste tijd (13 sec.), Nic. Dapper werd met 13,2 sec nr. twee. Er zijn wel eens snellere tijden gemaakt, doch de vrij on gunstige weersomstandigheden (de wind schuin tegen) speelden een belangrijke rol. Hier volgen de verdere uitslagen van het programma, dat vlot werd afge werkt: 400 meter hardloopen: Alb. Keijser, 60,8 sec. Hoogspringen: 1. B. Beumkes 1,60 M 2. B. Wijngaarden 1,55. IN DE MOESTUIN. Kropsla zaaien, vooraj dun. Overplan ten doen we nu nietv Prei vrij diep planten (20 cm.). Onder linge afstand 15 cm. Eerst de wortel en bladeren iets inkorten. Koolrapen: grond mag niet schraal zijn. Zoo mogelijk planten met een flinke kluit nemen. Wortels wat inkorten. Dan krijgen we flinker knol.s FEUILLETON. ROMAN VAN MARLISE KOLLING. 28.) Eerst nu, terwijl Lisaweta en Ro bert in een intieme bodega tegenover él- kaar aan een tafeltje zaten en de, door Robert met zorg gekozen gerechten alle eer aandeden, achtte hij de tijd gekomen haar volledig in te lichten. Niets stond hun huwelijk meer in de weg. Morgen vroeg om tien uur werden zij op het stadhuis verwacht. Het gaat alles snel en pijnloos, be sloot Robert zijn relaas, en nu drinken we op de toekomst! Hij hield zijn glas met Fransche cham pagne naar Lisaweta op. Zij dronk met lange, dorstige teugen. Het was, of zij iets, dat haar hinderde, met de wijn uit haar gedachten 'wilde verdrijven. Hier, in dit verborgen hoekje van het restaurant, was het stil en intiem. Be zoekers kwamen en gingen en tenslotte bleven zij vrijwel alleen achter. Lisaweta had de viooltjes in een glas voor haar op tafel gezet. Verkwikt door het frissche water, verspreidden zij op- nieu\ye hun bedwelmende geur. Als een Verspringen: 1. Alb. Keijser 5,50 M.; 2. B. Beumkes 5,28 M. 4x100 M. estafette: 1. S.V.T. (B) 54 sec; 2. S.V.T. (A) 55.4 sec. Hink-stap-sprong: 1. Alb. Keijser 10,96 M.; 2. Piet Keijser 10,68 M. Kogelstooten: 1 B. Boks 10,90 M.; 2. Jn. Kiljan 9,50 M Adspiranten; 80 M. hardloopen: 1. Hooyberg, De Cocksdorp 11,9; 2. De Kindt, De Cocks dorp 12,2; W Witte (Texelsche Jongens) 12,3. 4x50 M. estafette: 1. SVC 30 sec.; 2 S. V.T. 31,9; 3. SVT 32. Verspringen: 1. Jn. v.d. Sterre 4,58; 2. Jaap Barhorst "3,93; 3. Piet Dubbeldam 3,80. Hoogspringen: 1. G. Tuinder 1,30; 2. G. Vlas; Jb. Vlaming, D. Moerbeek 1,25 meter. Vooral de estafette-wedstrijden waren spannend! Prachtig was vooral de eind spurt van Piet Dubbeldam: Die liep als een haas! Naar we vernemen zal op 2 Aug een negental athleten te Den Helder aan ver schillende wedstrijden deelnemen; S.V. Texel is thans definitief toegetreden als lid van de N.A.U.; de afd. athletiek telt thans 27 leden. We twijfelen er niet aan o.f deze middag zal de belangstelling voor deze tak van sporf hebben vergroot: Wie lust heeft het oek eens te probeeren, melde zich bij een der bestuursleden aan. Het bestuur is als volgt samengesteld: Jn. van der Pijl voorz.; R. Berken bosch, secr-pennm en Alb. Keijser, com missaris. teere band hing deze fijne bloemengeur tusschen de beide jojjge menschen. U hebt mij nog niets van uzelf ver téld, zei Lisaweta, de stilte verbrekend. U weet. nu zoo ongeveer alles van mij, en ik*.'van u Als een opèn schaal, die wacht om ge vuld te worden, lagen haar uitgespreide handpalmen op tafel. Robert zou het liefst zijn hoofd hebben gebogen en zijn gezicht 4in deze rozige, edelgevormde handen hebben begraven. Van mij Wat moest hij" dit be minde meisje van zichzelf vertellen? Van zijn beroep? Van zijnwerk? Van zijn verloving met Daisy? Van alles, wat eens geweest was? Maar dat was immers alles voorbij, sinds Lisaweta op zijn le ven beslag had gelegd. Hij probeerde te spreken, maar het werd alles zoo leeg en onpersoonlijk. Het kwam niet van harte. Want wat hij had willen heggen, dat kon hij im mers nu niet onder woorden brengen: Ik ben niets geweest, voor ik jou ge vonden heb het is alles leeg in mij ge weest, zoolang jij er niet was Maar hij kon dit Lisaweta niet zeggen, hij mocht haar niet doen schrikken. Eens zou zij immers vanzelf tot hem komen. Hij mocht zelfs geen schijn van verden king op zich laden, dat hij van de om standigheden,'waarin zij verkeerde, mis bruik zou willen maken. De kellner trad discreet op hen toe. Robert schrok op. Wij moeten gaan, EEN GROOT BOSCH OP TEXEL. We hebben niet. de Staatsbosschen op het oog, lezers, want die zijn er nóg, ge lukkig en menig Texelaar dankt daaraan een partijtje sprokkelhout, dat hem in de keuken en straks in de winter weer aar dig te pas komt. Neen, we voeren u in gedachten een 500 jaar terug en willen u vertellen van een groot bosch, dat zich teen over een groot deel van ons eiland moet hebben uitgestrekt. Over het ge heel genomen is ons land thans niet rijk aan geboomte, maar bij het begin van onze jaartelling moet het daarmee heel, anders gesteld zijn geweest. Het bosch, waarover wij u willen vertellen, moet deel hebben uitgemaakt van het Krei- 1 e r b o s c h dat zich tusschen Texel, Stavoren en Enkhuizen bevond; het lag op de ^ens van Oost- en West-Fries land. Van dit woud verhaalt de historie, dat er zich veel beeren, wolven, herten en reeën bevonden en dat de Graven van Holland zich daar graag met jagen bezig hielden. Op de duur kwamen zij echter in botsing met het Friesche ge slacht Galama, dat het jachtrecht geheel voor zich opeischte. Zoo lezen we van 'n ontmoeting van F 1 o r i s II (bijgenaamd de Vette) en Gale Iges Galama, waarbij Floris door Galama's zwaard aan een arm werd gewoncl. Edellieden van de Hollandsche graaf schoten toe; twee van hen werden gedood, maar ook Galama schoot er het leven bij in. En dat alles en nog veel meer "speelde zich af in het donkere Kreilerbosch omstreeks het jaar 1112. Dezer dagen mochten we de hand leg gen op een oude kroniek, getiteld „Oud heden en Gestichten van Amstelland Noordholland en Westvriesland, uit het Latijn vertaald". Het boek dateert van 1721. Hetgeen hier over een groot bosch op Texel volgt, is uit deze kroniek over genomen: Op 't uyterste van Texel, naar 't noor- de Londensche politieverordening, met betrekking tot het sluitingsuur wordt zeer streng gehandhaafd. Hij betaalde. Daarop hielp hij Lisa weta in haar mantel. Zijn handen beef den, toen hij haar smalle schouders aan roerde. Auto? vroeg de portier, buiten. Ro bert knikte. Zij stapten in. Het was don ker in de wagen. Vaag gleed van tijd tot tijd het licht der lantaarns aan hen voor bij. Zij reden door onbekende wijken, waarin de donkere huizen nauwelijks zichtbaar waren. De straten waren vrij wel verlaten. Londen kent geen nacht leven. De viooltjes, die nu weer op Lisawe- ta's mantel prijkten, ademden hun be dwelmende geur. Zonder dat zij het wil den, wendden zij hun gezicht naar el kaar toe. Meisje! fluisterde Robert, mijn meisje! Lisaweta .verzette zich niet. Hij hield haar in zijn armen. Hij vlijde haar hoofd tegen zijn borst. Rein als.ongerep- te sneeuw leek haar gezicht in de omlijs ting van het zwarte haar. De lange, zijige wimpers aan de gesloten oogleden trilden. Annegreet! stamelde hij voor zich heen. Lisaweta hoorde het niet. Zij voel de slechts de geliefde mond op de hare. Het felle licht der booglampen van Piccadilly Circus drong door de nacht. Robert maakte zich zachtjes uit zijn om helzing los. Wij zijn er, liefste. den toe, heeft van ouds een groot bosch of woud gestaan; zoo als de stronken, die ten tijde van Junius noch in groot getal overig waren, konden uytwijzen. Die stronken maakten de reede daar zeer onveilig voor de schepen: zoodanig, dat de Schippers, die door onweer daar he nen gedreeven wierden, en genoodzaakt waren het anker te werpen, niet konden, los raakèn of vertrekken, zonder het an ker te kappen; want de ankers raakten met haare tanden zoo vast en verward tusschen de vezelen van de wortelen, dat ze met geen manskracht op te winden waren. En dit was de reden ook, dat de visschers op die reede niet gingen vis- schen. Dit bosch zal daar noch gestaan hebben na het jaar 1400; want omtrent 40 jaaren te voore, eer dat Junius zijn „Batavia"' schreef, had P re t e r van Santen, Schout van Tessel, op het Stadthuys doen aantekenen de getuige nis van een Tesselaer, toen hondert en twintig jaaren oud, maar noch gaeuw en wel te pas, verklaarde heiliglijk en in alle oprechtigheid, dat daar in zijnen tijd noch een bosch had gestaan. Hllllllllllllllll RECENSIES NEDERLAND ALS INDUSTRIELAND. In acht kleuren op stevig papier in het formaat 85 bij 110 cm. liet de Vereen. ..Nedeiiandsch Fabrikaat" een frissche kaart verschijnen, welke in één opslag een beeld geeft van de voornaamste in dustrieën van ons land. Men heeft n.l. gebruik gemaakt van z.g. beeldgrafieken, zcodat men zeer gemakkelijk op de kaart kan aflezen, waar papier wordt gefabri ceerd, waar glasfabrieken zijn, waar tex tielindustrie, enz. Een aanwinst! voor het onderwijs. Ook leeken zullen deze bijzondere kaart met belangstelling be- studeeren (G. Joh. Duinker). 279. Nu het aantal inwoners op he eiland groter werd en wellicht nog gro ter zou worden, werd Robinson tot Gou verneur benoemd, terwijl de kapitein een poging zou doen zijn kameraden te be vrijden. WAT ER GEBEURDE.... Ii]|||||||| Dapperheid tegenover de dood ont staat slechts door geloof. Lisaweta zuchtte als een slaapdronken kind, voor wie de plotselinge overgang van de droom naar de werkelijkheid te groot is. Al? vroeg ze met een versluierde stem. Hij keek haar glimlachend aan en, overmand door zijn gevoelens, nam hij haar nog eenmaal in zijn armen. Wees gerust, kind. Morgen zien wij elkaar weer en dan zal niets ons meer kunnen scheiden. Ik heb je lief. Morgen trouwen we en dan kan niemand je weer van mij afnemen. Lisaweta kromp ineen. Nog voor zij iets had kunnen antwoorden, stopte de wagen. Robert hielp haar uitstappen. Zij zag plotseling ongewoon bleekten leek zoo tenger. Met gebogen hoofd en opge trokken schouders, alsof zij het koud had, ging zij het hotel binnen. Een sla perige liftboy bracht hen naar de twee de verdieping. Met een correcte handkus nam Ro bert bij de deur afscheid. Een paar late gasten werden aan het eind van de cor ridor zichtbaar. Hij had Lisaweta nog zooveel willen zeggen, maar zij zag er plotseling zoo ontstellend vermoeid uit. Morgen om negen uur aan het ont bijt, Daisy? vroeg hij luid. •Zij knikfè. Het was een verdrietig lachje, waarmee zij hem zijn dringende blik terug gaf. Daarna sloot de deur zich achter haar; zij was uit zijn gezichts kring verdwenen. (Wordt vervolgd). 18 JULI: 1853: Prof. Lorentz te Arnhem geboren 19 JULI: Begin van de Hondsdagen. 1867: Stichting Ned. Roode Kruis. 1879: Sterfdag van Louis Favrej de bou wer van de St.-Gotthardtunnel. 20 JULI: 1304: Petrarca te Arezza geboren. 21 JULI: 1852: De Haarlemmermeer droog. 12 JULI: 1893: Nansen vertrekt met de Fram wan Wardö naar de Noordpool. - 23 JULI: 1826: Pieter Caland geboren. 24 JULI: 1738: Betje Wolf-Bekker geboren. VAN DE BOEKENPLANK. P!HI||||fi Over droomen en hun uitlegging, door W. Leertouwer. 246 blz. Met uitv. in houdsopg. Ingen. f 0,95. De carrière van Nanne Vijn, door K. NoreL 208 blz. Geb. f 2,25. Gösta Berling, door Selma Lagerlöf. Uit het Zweedsch. 323 blz. Geb. f4,10 Honderd wonderen van vernuft. Vraag stukken van allerlei soort, door A. P. v. Leeuwen. 240 blz. Met uitwerkingen Geb. f 3,05 Zondag. Een boek voor de Zondagmor gen in het gezinsleven, door Mien Lab- berton. 278 blz. Geb. f 3,05. H1HIIIWJ HYGIENE EN VEILIGHEID 435. Hersenschudding. Naar mate de patiënt langer bewusteloos is geweest, moet hij langer vacantie nemen; men zou kunnen zeggen: ten minste evenveel dagen vacantie als hij minuten bewus teloos is geweest, met een minimum van 14 dagen. Gaat men te vroeg aan het werk, dan houdt men dubbel zoo1 lang klachten. (Dr. F. W. van Haeften). P1429/1 Verantwoordelijk voor de geheele inhoud; G. Joh. Duinker. Plaatsvervanger J. de Waal, Den Burg. Uitg. en Drukkerij Fa. Langeveld en De Rooij. Den Burg, Texel.

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 4