Panko Ledige doezen inleveren! een goed en met zorg gekozen boek Neem» AKKERTJE Een geschenk Belevenissen van MINA BAKGRAAG PEIA-PRODUCTEN DEVENTER Voortaan 'n doos Erdal No. 20 (van 16 cent!) alléén bij inlevering van een ledige Erdal-doos. Schoenenga.anlanger mee...door ERDAL DOUWE EGBERTS van blijvende waarde is nog altijd Wij hebben ze nog in groote ver scheidenheid. Kwart eeuw Nieuwe Weg Den Burg - Oudeschild. cBcmcW. Dadelijk doen. Gemengd Nieuws Gisteren heb ik aardappelkoekjes gebak ken! Dat vonden ze allemaal toch zoo crimineel fijn! En gegeten dat ze hebben... Maar ik heb m'n rantsoen meel nog fijn in de kast staanda's nou juist het mooie, dat je met Panko lekkere dingen kunt bakken, ook zelfs zonder meel! Mina met haar jarenlange kook-erva- ring weet heusch wel wat lekker is! Als zij dus enthousiast is, om met Panko zónder meel en maar weinig boter, aardappelgerechten te bakken... nu, dan bent U het vast en zeker óók! BOEKHANDEL PARKSTRAAT - Tel. 11 (Vervolg.) Het lag voor de -hand, dat de plannen, de weg via Brakenstein aan te leggen, critiek zoude» uitlokken. Maar iedereen was het er over eens, dat de koe ééns bij de hoorns moest worden gevat, want de^route over de Hoogeberg was de weg gebruikers een doorn in het oog. Er waren er, die de kwestie wilden op lossen door het graven van een breede, diepe geul door de Hoogeberg heen, op de plaats, waar de weg liep. Geen ,,gek" idee, dacht men. Om natuurschoon be kommerde zich blijkbaar niet. Onze tijd van het snelverkeer met zijn krachtige motoren, zou zich, wat die hoogte be treft, niet zoo druk hebben gemaakt, docji toen was men nog uitsluitend op paardentractie aangewezen; zelfs la waaide toentertijd nog menige honden kar over Texel. Maar het ging niet al leen om deze sta-in-de-weg, om die Hoo geberg: de verbinding van Den Burg met Oudeschild over De Schans was veel te lang. Die kon minstens een km korter! De belanghebbenden zullen de raadsle den, die bereid waren een lans te bre ken voor een korter verbinding, dan ook doorloopend aangewakkerd hebben. We gelooven, dat die aanmoediging wel zeer noodig was ook, want er zat bij B en W niet veel schot in. Zoo kwam dit college vijf maanden later met het voorstel, de discussie en de beslissing over de weg uit te stellen, tot, naar hun oordeel, hier voor in verband met het verloopt der tramplannen een nieuw stadium zou zijn ingetreden. Dat zat B en W. echter niet glad. De heer D. P. Bakker vuurde er op los en ook andere raadsleden mengden zich in de strijd, zoodat B. en W. zich dra temidden van een hevig spervuur bevonden. B en W. wilden eerst de komst van Dr. Bos afwachten. Deze deskundige op het gebied van tramaanleg^ zou echter alleen maar over de kosten van tram- aanleg komen spreken. t)e heer Bakker merkte terecht op, dat de aanleg van een kortere weg de verwezenlijking van de tramplannen eerder zou bevorderen dan FEUILLETON. ROMAN VAN MARLISE KOLLING. 29.) Robert bleef nog eèn seconde staan en staarde ietwat ongerust naar de deur. Er was iets in dit afscheid, in dit lachje van Lisaweta, dat de gelukzalige herinneringen aan hun laatste samenzijn verstoorde. Wat had Lisaweta plotseling? Wat ging er in haar om? Maar misschien vergiste hij zich, misschien was zij toch alleen maar vermoeid geen wonder na deze inspannende dagen De emoties, die zij had doorstaan, zouden zelfs een veel sterkere mensch hebben aangegrepen. Slaap, kind, dacht hij, slaap en vergeet alles alleen met dat eene: dat ik je liefheb en dat niemand ons kan scheiden. Het waren zijn laatste gedachten op deze beteekenisvolle dag. Weldra deden ook bij hem de vermoeienissen der laat ste dagen zich gelden en vond hij nieuwe kracht in een verkwikkende slaap. Toen Robert de volgende ochtend om acht uur ontwaakte, kletterde de regen JAN KALIS OP DE „DELJE". „Ouwe Jan op de bok". De oudere Texelaars zullen zicli hem nog wel her inneren. Jan was populair op ons ei land. Meer dan vijftig jaar heeft hij ,,op de boot" gereden, van 's morgens vroeg tot 's avonds laatde eerste boot ver trok destijds al om halt vijf en dan moest Jan al om half vier van honk. Een jaar of tien heeft hij nog van de „nieuwe weg" geprofiteerd. Toen kwa men de taxi en de autobus. Daar kon de delie niet tegen op. Op 1 Augustus 1927 is Jan op 83-jarige leeftijd over leden. vertragen: „Het langer uitblijven van deze weg wordt door niets gewettigd en beteekent dagelijks verlies". (Wordt vervolgd in stroomen tegen de ruiten. De lucht was grijs-geel, dik en ondoorzichtig: echt En- gelsch weer, een mengsel van regen en mist. De lantaarns op het plein ver spreidden een droefgeestig licht. Tegen negen, uur zocht Robert een plaatsje op de bank aan het einde van de corridor., waar hij Lisaweta wilde wachten. De wijzers van de klok boven de monumetale trap vervolgden tergend langzaam hun weg. Nu liep het al tegen half tien. Hij stond op en begaf zich naar haar kamer, waar hij aan de deur klopte. Niemand antwoordde. Hij klopte nogmaals, luider nu. Het bleef stil. Een kamermeisje haastte zich voorbij. Ja, zij bediende op deze kamer. Me vrouw was al een uurtje geleden naar beneden gegaan. Een allerongelukkigst misverstand, dacht Robert. Daar zat hij waarachtig 'n half uur hier, zich hevig ongerust ma kend en intusschen wachtte zij nog lan ger op hem in de hal! Maar toen hij be neden kwam, was Lisaweta nergens te zien. Noch in de hal, noch in de ont bijtzaal, waar de meeste tafels reeds be zet waren. Is miss Lohr al beneden geweest? vroeg Robert de man achter het loket. Op hetzelfde oogenblik zag hij ook de sleutel vaiw Lisaweta's kamer aan de haak hangen. Verbaasd keek de man achter de tralies hem aan. Miss Lohr Nog altijd geldt het gezegde van Vin cent van Gogh: „Hoopvol uitzien naar betere tijden moet niet alleen louter ge voel blijven, maar het moet een gevoel zijn,' dat zich omzet in een dadelijk doen". Daarom aan de slag, gij allen, die deel uitmaakt van de Landstand, die de Nederlandsche Boerenstand in alle op zichten kunt maken tot het sterke fun dament van een hechte Nederlandsche volksgemeenschap, tot een schitterende paiel in de kroon van het nieuwe Eu ropa, dat in wording is. T.H. BIJ HET GOUDEN HUWELIJKSFEEST VAN G. BOON EN C. ,G. BOON DEKENS. (Slot.) Nooit schipbreuk geleden? Nou, we zijn een paar keer aan de grond geraakt: Bij IJmuiden en in het Kattegat (Denemarken), maar we wisten beide keeren de huid te redden. En in de oorlog '14-T8? Geen last van onderzeeërs? Een keer zijn we toen „aangehou den": Een schot langs de boeg: Stoppen, Wij er met de vlet op af. 't Was in orde. Meer dan vijftig jaar op zee! 't Heeft me geen kwaad gedaan, zegt Boon en ik zou best nog ééns een reisje mee willen maken, liefst op een zeilschip. Bij de KNSM hadden ze al leen maar stoomschepen. Ja, Boon is nog kwiek, evenals zijn vrouw, die in December 77 wordt. Boon heeft van zijn trouwdag af in Amsterdam gewoond, 45 jaar lang. Nu zitten ze al weer vier jaar op Texel. Texel trok zeker? Och, ja, Texel trekt altijd en je zit hiér het rustigst. A En Klaas, vragen we, is die ook de zee opgegaan? Boon lacht: Neen, die moest er niets van hebben: Hij had bij wijze van spre ken, nog nooit zout water gezien, toen-ie met Teun Timmer mee naar Harlingen ging. Hij had aan één reisje zijn buik vol Boon vertejt ons tenslotte nog van een is vanmorgen vroeg al vertrokken. Robert begreep het niet. Of liever, hij wilde het niet begrijpen. Wan,t in zijn ziel was iets, dat hem toefluisterde: Had je werkelijk gedacht, dat dit zoo zou kunnen blijven? Zijn wonderlijke ont moeting met Lisaweta, deze liefde, uit duisternis en angst geboren, moest im mers ook weer in het donker verzinken. De portier keek hem wat verlegen aan. Robert trachtte zich een Houding te geven. Dan heeft mijn verloofde vanmor gen vroeg zeker het verwachte telegram ontvangen jammer, dat zij geen op dracht heeft gegeven om mij te wekken. Heeft zij misschien nog iets voor mij achtergelaten? Ja, sir. De portier nam een brief uit een der vakken aan de wand. Ro bert scheurde hem haastig open. „Vergeef me, ik moest van je weg. Denk niet te slecht over me. Lisaweta". Robert staarde lang op deze weinige woorden. Dat was dus het einde! Lisaweta, vreemd meisje met het ge zicht van Annegreet weet je, wat je me hebt aangedaan? Annegreet werd mij door de dood ontrukt. Tegen de dood" bestaat geen beroep. Jij echter hebt mij jezelf ontnomen, in het volle leven daar zal ik mij nooit bij kunnen neerleg gen. Heb ik je daarvoor uit de hel ge- aardige ontmoeting op de „Luna", die uit Amsterdam naar West-Indië was ver trokken. Midden op zee kwam de derde stuurman naar hem toe; „Hé, kom jij ook van Texel?" Boon kende hem niet: Het was G er- rit Witvliet! Bij het controleeren van de paperassen der bemanning was hij op de naam lexel gestooten. Direct op die Texelaar af, dat spreekt vanzelf! Zonder die papieren zouden ze duizen den malen als vreemden elkaar voorbij zijn geloopenen nu gaf dat eene woordje stof tot levendige gesprekken en aangename herinneringen, aan het ei land, dat al zoovelen lief is geworden en een ruime plaats in het hart heeft ge kregen. Zoo'moet het ook met Boon en zijn vrouw zijn gegaan: Daar konden die 45 jaar van Amsterdammerschap ten slotte niet tegen op! We wenschen het echtpaar nog vele jaren van geluk en gezondheid toe. ,,Wè zijn allebei nog kras, hoor" zegt Boon.- En nog jong van hart. En terecht be sloot hij: We leven in onze tweede jeugd!J. Zaterdagsmiddags moet u zoo weinig mogelijk per trein reizen. Overvol! Het eerste NAF-scholingshuis in Zee land is in Domburg geopend. Een pottenbakkersoven uit de middel eeuwen is te Brunssum opgegraven. Kampen viert./ van 19 t.m. 22 Aug. kermis. De St. Martinus-molen te Didam is hersteld. Het 5-j. zoontje van een'schipper is te Born verdronken. Te Beverwijk werd gisteren de laatste aardbeienveiling gehouden. Een 66-j. metselaar is na een val van 7 m. van een dak a.d. Beukelstraat over leden. De schoorsteen brak af. De 6-j. Sipke Faber is te Jellum (Bar- deradeel) door een auto doodgereden. Vijf jaar geleden hebben zijn ouders op deze wijze ook al een 6-j. zoontje verlo- haald, om je weer in het donker te la ten verdwijnen? Lisaweta hij vorm de zwijgend haar naam. Hij had hem kunnen uitschreeuwen in de wereld, tot zijn echo hem overal opnam, tot de ge- heele aarde weergalmde van deze eene, hem zoo dierbare naam: Lisaweta!.... Maar het koppig opkomende voorne men „Ik zal je vinden, .Lisaweta!" vieh weldra in duigen. Robert keerde tot de werkelijkheid terug. Daar was het ge zicht van de portier, daar waren hon derd andere onverschillige gezichten, waarvan hij er geen enkel kende. Hoe zou hij onder de tienduizenden in deze metropool, in de geheale wereld het eenige gezicht, waarnaar zijn verlangen uitging, kunnen vinden? Hij moest zich beheerschen. Men eischte van hem, dat hij met een ondoor grondelijke gelijkmoedigheid de nuchter ste dingen afdeed, zijn rekening betaal de, plaatskaarten bestelde ja, waar wilde hij .eigenlijk heen? Het was plot seling alles zoo onwezenlijk geworden. Dat daar in Weenen millioenen zaken op hem wachtten, disposities moesten wor den getroffen, wat ging hem dat alles aan? Van nu af zou hij daar nog alleen maar uiterlijk bij zijn. Zijn werkelijke ik echter zocht nog slechts het nïeisje Lisaweta in alle eeuwigheid. (Wordt vervolgd.) TIJDENS DE VORIGE WERELDOORLOG. Uit de Texelsche Courant van Juli 1917. OM KOLEN TE SPAREN besluiten in verscheidene plaatsen de bakkers sa men te bakken. OP DE MARKT te Steenwijk werd een toom van negen biggen voor totaal een gulden, dat is voor ruim een dub beltje per stuk, verkocht. DOOR HET INSLAAN van de bliksem werd 15 Juli te Den Hoorn de boerderij van de heer P. Tz. Bakker in de asch gelegd. VAN DE BOEKENPLANK. |iil|l!ll!H (Voorhanden in Boekhandel Parkstraat.) VSngen en jagen in Sumatra's wilder nis, door A. C. v.d. Valk. Met foto's en teekeningen. 263 blz. Geb. f 3,90. En altijd roept de zee, door Klaas Smelik. Roman uit het land van Dorus Rijkers. 251 blz. Geb. f 1,95. Max Havelaar, door Multatuli. Met fqfo v.d. schrijver. 332 blz. Goedkoope uitgave. Geb. f 1,45. Orpheus in de dessa, door Aug. de Wit. 153 blz. Gèb. f 2,00. Wandelingen met Mars, door J. W. F. Werumeus Buning. Vestipggeschiedénis- sen met foto's. 86 blz. Geb. f 2,90. De S4uurman van de Groene Leeuw. Leven en bedrijf van Michiel de Ruyter, door H. A. Lunshof. Geb. f 4,50. De Moeder. Proza en poëzie met in het middelpunt; Moeder. Door W. L. Bol- dingh-Goemans. Een uitstekend boek. Wel 372 blz. Prijs, gebonden, slechts f 2.-. Juist de slaap kan genezing brengen, doch klaar wakker blijft ge, woelend en kreunend. AKKERTJES stillen de pijn, waardoor U kunt inslapen en heerlyk tot rust kunt komen. "AKKERTJES" helpen altijd. Dp Nec/crlandsche Pijnstiller IIUUUHH HYGIENE EN VEILIGHEID «MM? 436. Roodvonk: patiënt isoleeren; voor al kinderen mogen niet bij hem (haar) komen Men neemt aan, dat de be smetting geschiedt door druppeltjes, die door hoesten op gezonde personen wor den overgebracht. Na herstel van de zieke moet alle lijf- en beddegoed wor den ontsmetten de kamer grondig ge reinigd worden. (Dr. J. G. Menken). P1429/1. Verantwoordelijk voor de gehele inhoud; G. Joh. Duinker. Plaatsvervanger J. de Waal, Den Burg. Uitg. en Drukkerij Fa. Langeveld en De Rooij. Den Burg, TexeL

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 4