Onze Volksvoeding verzekerd. Texelsche Berichten Gebruikt Uw grond voor 100 pet. GROOTE NEDERLANDERS. Kwart eeuw Nieuwe Weg Den Burg - Oudeschiid. 55c JAARGANG. No. 5673. WOENSDAG 29 JULI 1942. TEXELSCHE COURANT 1 |_j Hulde aan de boer. In zijn radio-rede heeft dq. Directeur- generaal van de Landbouw, Boer G. J. Huiter, geconstateerd, dat de boer door zijn werk de volksvoeding voor het ko mende jaar heeft veilig gesteld, waar voor hem van regeeringswege een woord van groote erkentelijkheid toekomt. Ook de consument moet hiervoor waardee- ling hebben. De veehouderij vormt een zwak punt, omdat de veestapel nog steed^rc groot is in verband met de te geringe voeder productie. De huidjge veestapel is nog 84 pet. ,van die dér vooroorlogsche jaren, waar mede alle fabels omtrent de sterk gere duceerde-veestapel zijn weerlegd. Om de veestapel aan te passen aan de voe'derproductie, brengt de veeboer groote offers. Hem moge daarom een melkprijs worden gegarandeerd, die hem een redelijk levensonderhoud verschaft. Zijn inzet zal niet vergeefsch zijn, daar UITREIKING levensmiddelenkaarten, aardappelkaar- ten, zeepkaarten voor kinderen, kaar- teïï voor serviesgoed. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op on derstaande dagen, plaatsen $n tijden de bovengenoemde distributiekaarten -zul len worden uitgereikt. Bewoners van Den Hoorn en De Koog worden er aan herinnerd dat vandaag een uitreiking plaats vindt voor hen (zie vorig nr.) Te Den Burg "op Donderdag 30 Juli a.s. in het Fanfaregebouw van: 9,00-10,00 Achterom, Binnenburg, Em- malaan, Gasthuisstraat 1 t.m. 3- 10,00-10,30 Gasthuistr. 4 en hooger, Vo gelenzang, Gravenstr. 1 t.m. 24. 10,30-11,00 Gravenstr. 25 en hooger, Mo- lendwarsstr., Kantoorstr., Suikerweg, Groeneplaats. 11,00-12,00 Hollewalsweg, Haffelerweg Hallerweg, Hoogerstraat 12,00-12,30 Wittekruisweg, Michiel de Ruyterstraat des namiddags van: 2,00-2,30 Koogerstraat 1 t.m. 37 2,30-3,30 Koogerstr. 38 en hooger, Schoonoordweg. 3,30-4,00 Koogertveg 1 t.m. 24 4,00-4,30 Koogerweg 25 en hooger, Wes- terweg, Molenstr. 1 t.m. 23. 4,30-5,30 Molenstr. 24 en hooger. 5,30-6,00 Waalderstraat. Te Den Burg op Vrijdag 31 Juli a.s. in het Fanfaregebouw van: 9.00-10,00 Weststr., Zwaanstr., Nieuw- str., Vischmarkt, Parkstraat. 10.00-11,00 Steenenplaats, Schildereinde 1 t.m. 48. 11,00-12,00 Schildereinde 49 en hooger. 12,00-12,30 Warmoesstraat 1 hm. 34. des middags van: 2,00-2,30 Warmoesstr. 35 t.m. 66 2 30-3,30 Warmoesstr. 67 en hooger en Weverstraat 6 t.m. 49. 3,30-4,00 Weverstraat 50 t.m. 82 4,00-4,30 Weverstr. 83 en hooger, Willem de Zwijgerlaan 1 t.m. 12 4,30-5.30 Willem de Zwijgerlaan 13 en hooger'. Bewoners van wijk B mogen op deze dagen geen bonkaarten afhalen. Medegebracht dienen te worden alle distributiestamkaarten van het gezin, alsmede door hen die niet over 20 kg. aardappelen per gezinslid beschikken liet volledig ingevulde aardappelenfor mulier. Dit formulier dient tijdig op het distributiekantoor te worden afgehaald. Zij, die in het bezit zijn van een maal- of slachtvergunning of eigen melkvee hou den, dienen het organisatienummer van de L.C.O. mee te deelen. Texel, 20 Juli 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. Het lot helpt nooit hen, die zichzeli niet helpen. (Sophocles). DE ZON. Wo 29 Juli op 5,56; onder 21,36 Do. 30 Juli op 5,57; onder 21,35 Vr. êl Juli op 5,58; onder 21,33 DE MAAN. Wo 29 Juli op 22,29; onder 7,58 Do 30 Juli op 22,58; onder 9,16 Vr. 31 Jyli op 23,24; onder 10,30 Laatste Kwartier 3 Aug. 1,04. HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo. 29 Juli 11.17 en 23,44 Do. 30 Juli 12,03 en Vr. 31 Juli 0,25 en 12,47 Springtij 12 Augustus. MOED ENV ENERGIE. Een wereldbeschouwing zal haar idee alleen dan tot overwinning we ten te voeren, wanneer ze de moe digste en energiekste elementen van haar tijd en haar volk onder haar vanen weet te vereenigen, en deze in de vaste vormen van een strijdbare organisatie weet te bun delen. (Hitier). zijn vee straks overal in het groote nieu we Europa zal worden gevraagd De groentevoorziening liet tijdelijk te vvenschen over als gevolg van de on der consumptie. Het groote scheurplan van 100,000 ha. grasland is gelukt. Het koolzaad is grootendeels en het wintergraan voor een belangrijk percen tage uitgewinterd. Daardoor zal ondanks d:: teelt van blauwmaanzaad het norma le. vetrantsoen niet zijn té handhaver^. We beho.even daarentegen geen aard- appelzorgen te hebben. De beteelde op- j:ei vlakte is 60 pet meer dan in 1940 Verder is er 10 pet. meer broodgraan ge teeld. Om het vetrantsoen te verhoogen en de broodgraan- en aardappelpositie te 1.andhaven wordt opnieuw 80,000 ha. grasland gesdheurd voor de teelt van oliezaad. Daardoor kan de vetyoorzie- i.ing voor 1943 veilig worden gesteld. Ondanks veel schaduwen staan we er nu beter voor dan in Maart. Geringe kennis leidt tot verbeelding omvangrijke kennis tot bescheidenheid. GEMEENTE-AVOND N.H. GEMEENTE. Onder zeer groote belangstelling werd Woensdag in de N. H. kerk alhier een Gemeenteavond gehouden. Toen Ds. Vis ser het welkomstwoord sprak, was de kerk tot in alle hoeken gevuld; geen plaats bleef onbezet. Het Kerkkoor heeft'onder leiding van de heer Jn. Visser een zestal liederen ten gehoore gebracht. Op lofwaardige wijze! Tot welke uitstekende resultaten een koor het onder een knappe directeur als dë heer Visser kan brengen, is deze avond gebleken: Er werd door de aanwe zigen zeer genoten, vooral het Paasch- lied, Gezang 61 en het Middernacht wer den bijzonder goed weergegeven. Ook de heer U. Bouwsma, bugel, begeleid dooi de heer J. Visser op het orgel, droeg veel tot het slagen van deze avond bij. Met groote aandacht werd ook geluisterd naar de declamatie door Ds. Wesseldijk, Den Hoorn; vooral 't „Dies irae" (Als de Dag komt) maakte veel indruk. Het wij dingswoord werd gesproken door Ds. Visser en wel naar aanleiding van Hand. 16:25. Onderwerp: Blijven zingen. Er werd eenige malen met samenzang ^door alle aanwezigen afgewisseld. J. BURGEMEESTER B. BAKKER. Levensloop. Onze plaatsgenoot, de heer B. Bak ker, die tot Burgemeester van Ameland werd benoemd, werd 18 April 1901 te Voorschoten geboren. Nadat hij zijn stu die aan de HBS aldaar had voltooid^, kwam hij als bagage-postmeester in dienst bij de KNSM De zee trok hem onweerstaanbaar aan. Als zoodanig reisde hij op Noord- en Zuid-Amerika en Afrika. Daarna aanvaardde hij -een be trekking bij de Shell, eerst op Curac5o, latei in Venezuela; een paar jaar later ging de heer Bakker.over naar de „Stan dard Oil Cy." In 1931 reisde hij terug naar Europa. (In Maart van dat jaar kwam hij in Le Havre aafi. De sneeuw lag er hoog. In wit tropencostuum en met stroohoed op baande de heer Bakker zich een weg naar een confectiemagazijn, om zich een pak aan te schaffen, dat op het Euro- peesche klimaat berekend was....) Een half jaar verbleef hij in Zwitserland. In Holland teruggekeerd, vestigde hij zich te Den Haag; drie jaar was hij admini strateur van het Casino te Scheveningen. Sinds 1935 is de heer Bakker ingezete ne der gemeente Texel. Eerst was hij be drijfsleider, later eigenaar van Hotel „Nieuvy-Californië", dat onder zijn lei ding werd vergroot en een goede naam verwierf. Verscheidene zomers was er geen kamer onbezet. 18 Juli 1940 werd de heer Bakker lid van de NSB Van die tijd af legde hij zich ook op de studie van gemeente-ad ministratie toe. De laatste maanden was hij ten bureele van Burgemeester Rijk de Vries alhier practisch werkzaam. Vorige week werd de heer Bakker bij besluit van de Secr-Generaal van het Departe ment van Binnenlandsche Zaken met in gang van 1 Aug. a.s. tot burgemeester van Ameland benoemd. De beeediging is bepaald op Vrijdag a.s (te Haarlem). Wanneer de installatie zal geschieden, is nog niet zéker. Wel staat vast, dat de tegenwoordige Burgemeester van Ame land, de heer Bolomey die wegens het bereiken van de *65-jarige leeftijd zal worden gepensionneerd de heer Bak ker in zijn nieuwe ambt bevestigen zal. Bezield van het oprechte verlangen, voor de Amelanders een goed burge meester te zijn en voornemens met kracht en klem al die maatregelen te treffen, welke in het waarachtig belang van zijn gemeente kunnen worden ge acht, zal de heer Bakker deze week zijn ambtsbezigheden aanvaarden. Het beheer van hotel „Nieuw Californië" 2al worden opgedragen aan de heer Joop Vroom, die onlangs met mej. M. Dros in het huwelijk trad. METALEN AANGEVEN. OVERHEID KAN ZE VERBEURD VERKLAREN. Afgekondigd is een verordening, hou dende een beschikkinésverbod, een verplichting tot aangifte en de bevoegd heid tot verbeurdverklaring van meta len voorwerpen. Hieronder vallen o.m.: gedenktekenen, kerkklokken, gedeelten en toebehooren van gebouwen, walsen, melkbussen, bierleidingen brouwke tels, bedrijfs- en inrichtingsbestanddee- len van alcoholfabrieken, lettermateri aal e.d., wanneer deze voorwerpen ge heel of voor een overwegend deel uit koper, lood, tin, nikkel of uit legee ringen daarvan bestaan. Desgewenscht heeft bij levering vergoeding plaats van de metaalwaarde. NAAR SIBERIË. Ik hoop niet, dat zij, die een overwin ning der bolsjewieken wenschen, in ons land gelegenheid krijgen zich.met deze le vereenigen. Wanneer ik aan de macht kom, zou ik dezulken wel in de gelegen heid willen stellen met de bolsjewieken naar Siberië te gaan. (Mussert). Winterandijvie kan nog worden uit- gcplant. Eerst wat ASF strooien. Sjalotten nu oogsten Drogen op gaas of mat. Wortels voor a.s. winter kan nog, maar dan spoedig. Koop gewreven zaad Coniposthoop geregeld omzetten (be vordert verteren.) Spinazie kan nog op leeg aardappel land gezaaid. Wat mesten is noodig. An ders gauw ziek. Stamsnijboonen en princesseboonen kunnen nog tot eind Juli worden ge legd. Peulvruchten brengen stikstof in de grond. Op de vrijgekomen grond plant men bij voorkeur andijvie. Het boonen gewas niet uittrekken, maar vlak boven de grond afsnijden. Dan blijven de wor tels met de stikstofballetjeS in de grond. TEN NUCHTER WOORD. In dit derde jaar, nu de eindbe slissing in deze gigantische strijd zal vallen, zal men niets meer dul den, wat het belang van Duitsch- land, dat onder de huidige om standigheden ook het belang van Europa is, kan schaden. Met harde hand zal worden ingegrepen. „De soldaat zal het thans voor 't zeggen hebben", zeide Max Blok zijl onlangs. En men kan begrijpen, wat deze soldaat, die de bitterste ontberingen leed aan het ijskoude Oostfront, die gedoopt is in de walm van kruit en die de dood da gelijks in het gezicht ziet, alles Voor Europa, voor Christendom en be schaving, te zeggen heeft, op sabo tage en gezagsondermijning, die voor hem de dolkstoot in de rug kunnen beteekenen. Laat het nuchtere Nederlandsche verstand zegevieren op het propar gandagebral van de overkant van heeren, die ons land in de steek liéten in de ure des gevaars en thans op veilige afstand hun hetze voortzetten. HUGO DE GROOT EN MARIA VAN REIGERSBERGH. Wie Hugo de Groot zegt, denkt aan een boekenkist en wie een boeken kist ziet, denkt direct aan de man, die hierin op listige wijze slot Loevestein wist te ontvluchten. Maar helaas weten de meeste Neder landers omtrent deze groot figuur niet meer dan het klassieke verhaal van de boekenkist en dit bewijst weer eens, hoe zij vreemdelingen in eigen geschiedenis zijn. Daarom bracht de Ned. Omroep gisteravond het door ons aangekondigde luisterspel „Maria van R^g^rsbergh" van Hans Hannema voor de microfoon. Dit spel, waarin de figuur van Grotius het meest naar voren trad, speelde, zich af in Den Haag, Leiden, Gorkum, Loeve stein, Parijs en Rostock in de eerste helft van de zeventiende eeuw. In d<* twee laatstgenoemde plaatsen troffen we Hu- go de Groot aan als balling, die zware beproevingen had te doorstaan. Voort durend verlangde hij terug naar zijn vaderland, dat hem weliswaar verguisd had, maar dat hij toch hoog hield. Zijn eenige groote steun bij al zijn ramp spoed bleef zijn vrouw Maria van Rei- gersberghf een vrouw, die zich haar man volkomen waardig toonde, maar die door het lot van hem gescheiden werd; een vrouw, bereid alles en desnoods haar leven te offeren voor de man, die zij boven alles liefhad. SPREKENDE GETALLEN. Een vrachtboot Van 5000 ton laadt een last gelijk aan die van 12 goederentreinen van 60 wagons van ieder 10 ton. Wanneer er dus gesproken wordt van het vernietigen van 100,000* ton scheepsruimte, moeten we, denken aan degoederen, die ver voerd kunnen worden door 240 goederentreinen yan elk 60 wa gons. Die treinen zouden een ge zamenlijke lengte hebben van 145 km., dat is een rechte afstand Den Heider-Hoek var. Holland. Elke 24 uur hebben in de laat ste 180 dagen Duitsche duikbooten minstens drie schepen in de grond geboord. Gemiddeld was elk van deze schepen 6500 brt. groot. Het Amerikaansche maandblad Fortune stelde in April reeds vast, dat op elke viei schepen, welke tot zinken worden gebracht, er maar één van stapel loopt. Het vraagstuk „Hoe blijven we varen?is voor de geallieerden practisch onoplosbaar geworden. (Foto-P.I.B.) (Vervolg.)* B. en W. pleitten dus voor uitstel Verwerping van ons voorstel, hield de voorzitter vol, negeert de werkzaamhe den van het tramcomité. We willen de zaak niet afstellen, maar uitstellen. Het college hield voet bij stuk en wenschte zelfs niet in te gaan op het verzoek van de lieer Langeveld om een „afzienbare tijd" te bepalen. Tenslotte werd er gestemd. De heeren Zijm, Kikkert, Eelman, Bakker, Visser, Dros, Mets en Koning behalen de over winning: B en W. krijgen hun zin niet! Toch verstrijken eenige kostelijke maanden,, de spanning stijgt. Maar in de Raad van 17 Juli 1912 komt de aap uit de mouw: In hun prae-advies geven B. bn W. te kennen, dat zij bij hun verzoek gemeend hebben in de eerste plaats het oog te moeten richten op de financieele omstandigheden van de gemeente, die ze allerminst schitterend noemen. De Hoof delijke omslag over 1913 moet, nog zon der een betere salarisregeling voor het onderwijzerspersoneel, reeds meer dan f30,000 bedragen (1911: f24150). Daarom stellen zij vóór de weg aan te leggen, mits het Rijk en Provincie bereid wor den bevonden ieder een derde in de kos ten bij te dragen. De heer Bakker zou de weg niet af- Hugo de Groot (10 April 1583-28 Aug. 1645) genoot een zeer zorgvuldi ge opvoeding; zijn vader was bestuur der van Delft. Toen 'hij 8 jaar was, vervaardigde Hugo al elegieën (klaagzangen) in 't Latijn; op elfjari ge leeftijd werd hij reeds als student aan de Leidsche hoogeschool ingeschre ven. Hij had met recht de naam, een wonderkind te zijn. Hij volgde ook col leges aan de hoogeschool te Orleans waar hij doctor in de rechten werd en vestigde zich op 16-jarige leeftijd ajs advocaat te Den Haag. Hij gold als een uitstekend jurist. Als 18-jarige kreeg hij van de Staten van Holland opdracht „de geschiedenis van de opstand te schrijven" In de politieke en kerkelijke strijd schaarde hij zich aan de zijde van Joh. van Oldenbarnevelt en de Arminianen. Samen met Oldenbarnevelt en Hooger- beets werd hij 29 Aug. 1618 op de Voor poort te Den Haag gevangen gezet. Zijn vrouw mocht hem negen maanden niet bezoeken. Toen hij 18 Mei 1619 tot le venslange gevangenis werd veroordeeld en daaftoe naar slot Loevestein werd verbannen, mochten zijn vrouw en zijn kinderen met hem mee gaan. Daar zette hij zijn studie voort. De geestkracht zij ner dappere vrouw steunde' hem in zijn vele oogenblikken van moedeloosheid. Alle middelen om zich te verdedigen te- NU ROSTOF GEVALLEN IS. Met Rostof, een stad van 520,000 in woners met veel fabrieken, welke voor de oorlogvoering van groot belang zijn, en een voorname haven, leden de Sovjets een zwaar verlies De brug tusschen de Kaukasus en het Donetzbekken zijn zij nu kwijt. Het heele mondingsgebied Van de Don is nu in Duitsche handen. De industrieele capaciteit der Sovjet-Unie kreeg opnieuw een gevoelige klap; zij mist nu reeds de helft van haar ijzererts en het grootste deel van haar alumini um. Ook haar levensmiddelenpositie werd weer hachelijker,- nu voor de 500,000 tanks in' het nog niet bezette ge bied de olie gaat ontbreken, welke tot voor kort de Kaukasus in ruime mate deed toestroomen (pijpleiding naar Rostof). SVEN HEDIN: DUITSCHLAND MOET EN ZAL OVERWINNEN. Berlijn, 21 Juli, (DNB). „Duitschland moet deze oorlog winnen en Duitschland zal deze oorlog win nen", zoo ver klaarde de we- reldberoemde Zweedsche ont dekkingsreiziger Sven Hedin in gesprek met een medewerker van de „Deutsche Allge- meine Zeitung". Het gaat in deze oorlog letterlijk om het bestaan, om zijn of niet zijn van alle volken van dit werelddeel. Als deze oorlog niet door Duitschland en zijn bondgenooten wordt gewonnen, doch door de mogendheden, die een bondge nootschap hebben gesloten met het bolsjewisme en bereid zijn de duizenden jaren oude Europeesche cultuur op te offeren, dan zou de geheele wereldge schiedenis en de geheele. ontwikkeling van de menschheid haar zin verliezen. Daarom moet de groote strijd tot het einde toe worden gestreden, hoe ver schrikkelijk hij ook is. ^Cliché P.I.B.) honkelijk willen sneller) van het verkrij gen van subsidie; „De weg belooft 40 pet, rente, 30 pet. winst: 15,000 vrachten van 1000 kg. geven ^elk een besparing van 25 cent, 15,000 lichtere vrachten, personenvervoer, 20 gent per vracht Spr. komt reeds tot een besparing van t 10,000 per jaar. De heer Keesom i^ wel voor het plan, mits subsidie wordt verkregen. „De nieu we weg zou hoofdzakelijk voor Den Burg zijn", zegt spr. en ze zeggen nu al: „Jul lie doen met de H. Omslag maar wat"! Hoofdzakelijk voor Den Burg...." Wie had duryen droomen van de gewel dige ontwikkeling van Polder Eierland a'S landbouw-polder, die zijn producten bij' tonnen, op zwaar beladen vracht auto's over die weg-zou vervoeren? Ja, welk deel van ons eiland profiteert nu het meest van de nieuwe weg? Door de voorzitter worden twee plan nen overgelegd: le. een plan van B. en W. zelf- Een weg van de Middellandsche weg rechtstreeks naar de haven; kosten f30711,27; 2e. plan Bakker-Kikkert: langs Brakenstein en vandaar recht streeks naar de haven; kosten f32729,02. Het plan van B. en W. wordt eenstem mig aangenomen Het voorstel, alleen de spa in de grond te zeiten, wanneer ook Rijk en Provincie'meebetalen, komt er ook door.- Alleen de heeren Bakker en Kikkert, die blijkbaar een addertje in het gras vreezen, knikken halsstarrig Neen....1 (Wordt vervolgd.) men de ingebrachte beschuldigingen waren hem ook onthouden. Het was Ma- na van Reigersbergh, die geholpen door h^ar dienstmeisje, Elsje van Hou- weningen het plan tot de vlucht in een boekenkist voorbereidde. Het lukte (22 Maart 1621). Te Gorkum verborg De Groot zich eenige tijd bij de lintkoop man Daetselaar (een zwager van zijn vriend, prof. Erpenius, die hem steeds boeken leende); via Waalwijk en Ant- werpèn nam hij de wijk naar Parijs. Zijn vróuw en Elsje werden nog eenige da gen door de slotvoogd Van Prounick vastgehouden, maar daarop losgelaten. De Fransche koning Lodewijk XIII zeide De Groot een jaargeld toe, maar deze belofte ging maar gedeeltelijk in vervul ling; op de duur werd in het geheel niets meer uitbetaald. Het gezin leefde danook geruime tijd in kommervolle omstandig heden. Herhaalde pogingen, om weer naar zijn geliefde Holland te kunnen te- vugkeeren zijn vrouw maakte drie maal een vergeefsche reis bleven zon eter resultaat. In 1634 werd hij Zvveedsch gezant te Parijs, maar op een van zijn reizen leed hij schipbreuk aan de Pom- mersche kust; 28 Aug. 1645 is hij te Rostock overleden. Zijn stoffelijk over schot werd 3 Oct. van dat jaar in de Nieuwe Kérk te Delft bijgezet. Maria is haar man acht jaar later in cie dood gevolgd. Ook zij vond in de Delftsehe kerk haar laatste rustplaats. Evenals haar man heeft Maria in veel uitgeblonken; het hoogst heeft zij ge staan als trouwe echtgenoote, die on danks haar „courage" aan vrouwelijke teederheid niets had ingeboet.

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1