VOOR DE LANDBOUW Texelsche Berichten TEXELSCHE BOERDERIJEN. VAN DE FRONTEN. Duitschland wint op alle Fronten. Paarden voor de Oogst. Kwart eeuw Nieuwe Weg Den Burg - Oudeschild. ECONOMISCHE HERORDENING VAN EUROPA. e JAARGANG. No. 5674. ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1942. TEXELSCHE COURANT BRANDSTOFFEN GROEP E. Donderdag 6 Augustus a. s. worden «wijzingen uitgereikte aan hen, die be- joren tot Groep E. Bij verzuim kunnen ^toewijzingen |jleen worden afgehaald een der volgende Donderdagen. De randstoffen-Identiteitskaart moet wor- medegebracht. De nadruk wordt erop jvestigd, dat deze oproep niet geldt ior bussenboeners. Texel, 1 Augustus 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. VERBOD INVOER WOLVEE. De Burgemeester der gemeente Texel rengt in herinnering, dat het volgens so p tweede verordening tot wijziging van veeverordening voor de gemeente exel ten strengste verboden is, in deze aa rineente wolvee in te voeren. Overtreding van het verbod kan wor- t< en gestraft met hechtenis van ten hoog- vo e twee maanden of geldboete van ten nu oogste f 300,terwijl de dieren, waar- lede de overtreding is gepleegd, kunnen orden verbeurd verklaard, voor zoover ülllljeze den veroordeelde toebehooren. Van dit verbod wordt door den Bur- emeester geen ontheffing verleend. Texel, 29 Juli 1942. De Burgemeester voornoemd, ïwij RIJK DE VRIES. 'Ca* EXTRA BROOD OOGSTWERKZAAMHEDEN. eerstvolgende uitreiking van toe- lagkaarten voor zwaren arbeid zullen evens worden uitgereikt extra brood- onnen voor oogstwerkzaamheden. Zij, ié boven deze toeslagkaarten in aan- ïerking meenen te komen voor deze® roodbonnen, dienen op het aanvraag- ormulier voor toeslagkaarten (MD 47) nder ,,Aard van den geregeld door hem errichten arbeid" duidelijk te omschrij- en, welk werk men verricht; b.v. „aard- ppelrooien", „vjastrekken", „hooien", De werkgever en werknemer die- len de formulieren eigenhandig te on- 'erteekenen. Veranderingen, welke wor- en aangebracht, nadat het formulier is nderteekend, maken dit ongeldig. Texel, 30 Juli 1942. De Burgemeester voornoemd RIJK DE VRIES. UITREIKING h evensmiddelenkaarten, aardappelkaar- ten, zeepkaarten voor kinderen, kaar ten voor serviesgoed. De Burgemeester van Texel brengt ter ;nnis van belanghebbenden, dat op on- flerstaande dagen, plaatsen en tijden de ovengenoemde distributiekaarten zul- en woeden uitgereikt. Te Den Burg op Maandag 3 Augustus 'oor de bewoners van wijk B in Fanfa- doi egeb'ouw en voor hen, die om grondige eden verzuimden: 9-10 wijk B nos B 1 t.m. B 72 i-ll nos. B 73 t.m, B 125 1-12 nos. B 126 t.m. B 175 2-1 nos. B 176 en hooger. 3 voor hen, die om een grondige reden erzuimd hebben bonkaarten af te halen. Medegebracht dienen te worden alle iistributiestamkaarten van het gezin, lsmede door hen die niet over 20 kg. tardappelen per gezinslid beschikken iet volledig ingevulde aardappelenfor- nulier." Dit formulier dient tijdig op het listributiekantoor te worden afgehaald. 5ij, die in het bezit zijn van een maal- of ilachtvergunning of eigen melkvee hou den, dienen het organisatienummer van de L.C.O. mee te deelen. Texel, 20 Juli 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. Restantbonnen reductie boter. Winke liers, nog in het bezit van een restant, jonnen voor boter wiet reductie lienen deze op afzonderlijke opplakvel- te leveren. Ze dienen geteld te worden de in te leveren bonnen van de vet- kaart Op het ontvangstbewijs MD 201a op een aparte regel vermelden. Boter- en vetbonnen. Ingang 3 Augus tus dienen de bonnen van boter- en vet- kaart op afzonderlijke opplakvellen te worden opgeplakt. Ook bonnen van de reservekaart. Alle bonnen samen op een ontvangstbewijs schrijven. Indien men dus heeft. 26 bonnen „vet", 31 „boter" en „reserve" vult men in op het ont- ngstbewijs 80 bonnen voor boter. Er worden uitsluitend botercoupures ver strekt. De Distributiedienst.. de zon. Za. 1 Aug. op 6,00; onder 21,32 Zo. 2 Aug. op 6,01; onder 21,30 Ma. 3 Aug. op 6,03; onder 21,28 Di 4 Aug. op 6,05; onder 21,26 de maan. Za. 1 Aug. op 23,48; onder 11,42 Zo. 2 Aug op 0,13; onder 12,51 Ma. 3 Aug. op *0,39; onder 13,58 Di. 4 Aug. op 1,06; onder 15,03 Laatste kwartier: 3 Aug. 1,04. HOOG WATER OP TEXELS REE. 1 Aug. 1,10 en 13,31 Zo.-2 Aug. 1,53 en 14,14 Ma. 3 Aug. 2,36 en 14,59 Di. 4 Aug: 3,22 en 15,47 Springtij 12 en 25 Augustus. Geen struik zoo klein, of hij werpt schaduw. (Fransch spreekwoord). MEDEDEELINGEN VAN DE VEREENIGING BEDRIJFSVOORLICHTING. OP TEXEL HOOI OP RUITERS. (Slot.) Hoe was nu de kwaliteit vón het op ruiters gewonnen hooi in vergelijking met het hooi, dat op de ouderwetsche manier werd bewerkt7 Om een goede vergelijking te krijgen, geven wij aller eerst de cijfers, die het 'Proefstation te Hoorn geeft over de dsaffnenstelling van He diverse kwaliteiten hooi. Deze cijfers zijn gebaseerd op een uitgebreid onder zoek. gemidd. hooi goed matig Droge stof ^6,6 85,6 85,9 Gehalte in de droge stof aan: Ruw eiwit 10,35 11,84 9,39 Vtb. ruw eiwit 5,08 6,36 4,58 Ruwe celstof 34,7 30,9 35,3 Zetmeel en vet 45,9 45,4 46,7 Aschbestandd. 9,3 11,8 8,6 Nu het hooi op ruiters. Hierbij wijzen wij er nog op, dat deze monsters wille keurig op enkele bedrijven werden ge nomen. Er is dus geen sprake van uitge zochte monsters. TOT OFFERS BEREID. "De NSB zal, als zij haar taak wil ver vullen, betrekkelijk klein blijven. Wie tot haar toetreedt, bewijst groote per soonlijke offers te willen brengen. U zegt: maai daar staan de baantjes tegen over' Ook dat is niet juist! Vele leden van de NSB worden op het oogenblik tot grootere en kleinere ambten geroepen. Waarom? In de eerste plaats, omdat ze voorstanders van een nieuwe orde zijn. Voorts, omdat ze tot offers béreid zijn gebleken en tenslotte, omdat vele buiten staanders, die wellicht even goed, of be ter die plaatsen hadden kunnen innemen, cm alom bekende redenen zich niet be schikbaar stellen, ten nadeele en ten koste van de geheele volksgemeenschap. M.B. RUNDVEELEVERING. De Texelsche veehouders worden ver zocht van heden af het rundvee, dat ook maar eenigszins geleverd kan worden, n u op te geven voor levering óp Texel. Wanneer allen wachten met levering tot de staltijd zullen zeer veel koeien naar de vaste wal geleverd moeten worden. De Bureauhouder. I II III IV V VI VII veen zand klei veen zand klei klei nahooi nahooi nahooi Juni Juni Juni Meihot Droge stof 88,0 88,8 87,8 86,5 87,2 88,4 89,4 Gehalte in de droge stof aan: Ruw eiwit 17,1 14,8 15,6 17,7 15,2 12,0 14,2 Vtb. ruw^eiwit 12,7 10,1 11,0 12,7 10,3 8,2 10,8 Ruwe celiTtof 32,8 33,4 31,3 34,2 31,8 32,4 30,4 Zetmeel en vet 38,5 42,1 42,3 36,6 44,4 46,4 45,8 Aschbestandd. 11,0 9,7 10,8 11,5 8,6 9,2 9,6 Ook onder gelijke omstandigheden en bij gunstig hooi weer blijkt de kwaliteit van het ruiterhooi veel beter. In een tweetal gevallen werden nl. monsters verkregen van perceelen, die voor de helft ruiterhooi leverden, terwijl de an dere helft op de gewone wijze was ge hooid onder bijzonder gunstige weers omstandigheden. Bedrijf De Wit- ongeruiterd geruiterd Droge Stof 90.1 88,8 Gehalte in de droge stof aan: .Ruw eiwit 12,7 14,8 Vtb. ruw eiwit 8,5 10,1 Ruwe celstof 33,2 33,4 Zetmeel en-vet 45,3 42,1 Aschbestandd. 8,8 t 9,7 Bedrijf Schoone ongeruiterd geruiterd Droge stof 87,4 86,5 Gehalte in de droge stof aan: Ruw eiwit 13,7 17,7 Vtb. ruw eiwit 9,5 12,7 Ruwe celstof 37,7 34,2 Zetmeel en vet 37,6 36,6 Aschbestandd. 11,0 11,5 EXAMENS. Dinsdag slaagden voor Ulo-diploma A: Jan Alkema, Den Burg en Evert Breen, Oosterend. Woensdag slaagde, voor Ulo-diploma B: Cor Reij, Den Burg. VOOR ONZE HUISVROUWEN. Stuur een postzegel van vijf cent en dit bericht uit de Texelsche Crt. (uitge knipt) in enveloppe met uw naam en adres aan afd. Visch, Voorlichtingsbu reau Voedingsraad, Trawlerkade 41, IJ- muidên. U krijgt dan vier fraaie folders- over zeevisch, garnalen, «riviervisch, mosselen en de verwerking van visch- resten 20. DE GOEDE VERWACHTING. Toen de vader van de heer J a c. C. E e 1 m a n K z. destijds het land in pol der het Noorden kocht, had men daar weinig verwachting van, d.w.z. de bui tenstaander. Bij onderzoek van de bo dem bleek echter, dat deze bij oordeel kundige bewerking en goede bemaling wat goeds beloofde. Toen danook in 1906 de boerderij werd gebouwd, kreeg deze de naam „De Goede Verwachting". Het hierin uitgedrukt vertrouwen werd niet beschaamd. Dit mag niet alleen aan de onvermoeide arbeid van de eigenaar-ge bruiker, maar ook aan de bemaling welke gelukkig niet lang op zich liet wachten worden toegeschreven. Het moet voor de heer Jac. C. Eelman K?., die thans als eigenaar op deze plaats woont, een groote voldoening zijn, te mogen constateeren, dat het harde wer ken waarbij men natuurlijk met ken nis van zaken ploeg en schop hanteerde en van kunstmest een passend gebruik maakte, met zoo goede uitslag is be kroond. Er behoort nu 23 ha 35 a. bij De Goede Verwachting* (voorheen 48 ha. 60 are.) Heeft u ook wel eens gehoord van de polder „Goede Verwachting"? Die vindt u in Groningen ten Z. van Munten dam. Bijgaand artikel leert, van hoeveel be- leekcnis een goede behandeling van het hooi is. Leest het met aandacht. (FotoG. J. Duinker). NATUUR-RESERVATEN. De president van de Rijksdienst voor het Nationale Plan heeft een reeks voor bescherming in aanmerking komende na tuurreservaten aangewezen. Op de lijst komen, wat Texel aangaat, voor: 1. de slikken langs de Eendrachtpolder en 2. lage terreinen bij Dijkmanshuizen. EEN TIENTJE PER POND. Schapenboter! Èen vreemdeling was de boer opgegaan, op „jacht" naar scha penboter. De „melktied" loopt op z'n eind en de man was danook blij, een vee houder te treffen, die hem wel aan een kluitje kon helpen, maar de prijs, die werd gevraagd, deed hem even terug deinzen: „een tientje per pond!" Ik dacht voor f 7,50 klaar te komen en daarmee ging een kennis van me, voor wie ik ook wat wilde meenemen, accoord. Als ik nu een tientje moet vra gen, kan hij wel eens denken, dat ik hem afzet. Maar de boer wilde er beslist geen cent afdoen. Toen werd de koop toch maar geslo ten, onder voorbehoud, dat de verkooper een kwitantie teekende. Daar was niets op tegen en mét de boter, tien pond, werd de onbekende het papiertje over handigd. Maar tegelijk zat de verkooper er lee- lijk tusschen, want de onbekende toonde daarop zijn „visitekaartje".... Contro- leur-inzake-de-prijsbeheersching. Wie het onderste uit de kan wil heb ben J. DEN HOORN. GEMEENE STREEK. Toen de landbouwer L. Woensdag een perceel hooiland zou gaan maaien, kwam hij op een zeker oogenblik tot de ontdekking, dat er iets aan de machine haperde. Wat bleek? Het mes was met ijzeren pennen in aanraking gekomen. Onderzoek wees uit, dat er overal in dit hooiland dergelijke voorwerpen waren gestoken. Het maaien moest' worden ge staakt. Moge spoedig tot .klaarheid ge bracht worden, wie deze laffe streek heeft uitgehaald. UIT DE „TEXELAAR" VOOR VIJFTIG'JAAR. Juli 1892. DE STRAATVERLICHTING voor de dorpen wordt aanbesteed. Ze wordt aan D. Kok gegund voor t7.75 per lantaarn. DE HOOIOOGST valt niet tegen. Prijs 118-20 per 500 kg. DE VISSCHERIJ op de Wol ga is, wam aeze-rivier door het door cholera ge teisterde Rusland loopt, verboden. Men vreest, dat besmette visch zou worden verzonden naar elders. Stalin steeds meer in het nauw. Ook de Sovjet-krant „De Roode Ster" heeft de noodklok geluid; „Onze troepen bevinden zich in een zeer moeilijke po sitie. Wij kunnen die van de Spil maar niet beletten, hun opmarsch voort te zetten...." Ook de Prawda (Moskou) is slecht over de gang van zaken te spre ken. Het blad spoort iedere Sovjet-bur ger aan, zich te oefenen in het werpen van handgranaten en het schieten met een geweer. Ook in New Yorksche krin gen staat men pessimistisch tegenover de afloop van de strijd tegen de bolsje wieken, welke weer in volle felheid is ontbrand (United Press). Geen wonder: Het afweerfront 'der Sovjets in het heele zuidoosten is volkomen ineengestort; met- het uur komt het Sovjetleger meer in de klem der onophoudelijk opdringen de, door de luchtmacht krachtig ge steunde, Duitsche troepen en die van hun bondgenooten De slag om de Don moet als verloren worden beschouwd en reeds heeft het tooneel van de strijd zich verplaatst naar het mondingsge- bied van de Wolga, een der grootste ri vieren van ons werelddeel. De Duitsche troepen, die tot veel'in staat bleken, hebben de laatste weken de verwachtin gen nog overtroffen. Door de innemende van Rostof is het heele Donetzbekken met zijn tien kolenmijnen en zijn dozijn industriesteden met wapenfabrieken en arsenalen, in Duitsche handen gevallen. Radio Ankara (Turkije) heeft er reeds op gewezen, dat de Sovjet-Unie haar koren schuur thans aan Duitschland heeft ver loren; de Oekraïne toch leverde negen tienden v, d. heele Russische oogst; zelfs radio-Londen moest toegeven, dat ont- zaglijke levensmiddelen-' en grondstof- fencentra op Stalin zijn veroverd. Volgens de laatste berichten zijn de Duitsche troepen aan het ZO. front de rivieren de Manytsj en de Sal overge stoken. Zij rukken nog steeds voort om binnen afzienbare tijd een afsnoe^ng van het Kaukasusgebied tot stand v te brengen. Maarschalk Worosjilof zou coor Stalin met de verdediging van dit gebied zijn belast, maar hij zal het daarbij net zoo min kunnen bolwerken als Titnosjenko. Luider en talrijker im mers worden de kreten van de Sovjet leiders: „Zendt ons meer hulp, meer tanks en vliegtuigen! Waar blijft het tvvtede front?" Hieruit blijkt, dat zij er slecht aan tqe zijn. ^„Informationes" schil aert Moskou terecht als „de man, die de klappen krijgt en wie het bovendien aan lucht gaat ontbreken". Op de tweede pagina van dit nummer vinden landbouwers en veehouders een belangrijke mededeeling omtrent paar den voor oogstdoeleinden. DOODVONNIS VOLTROKKEN. Officieel wordt bekend gemaakt: De Nederlander Arie de Haan uit Rotterdam, die bij vonnis van het Duitsche Gerechtshof van 1 Juli 1942 wegens communistisch .optre den als saboteur was ter dood ver oordeeld, is vandaag terechtgesteld door de kogel. (Vervolg.) 3D Juli 1913, precies een jaar later, komt bericht, dat op de Prov. subsidie (f 12,200) mag worden gerekend, dat is een derde in de kosten; de raming van f 20,000 is dus al ver overschreden. De eerste plannen nieuwe weg dateeren van 1848. Woensdag 22 April 1914 krijgt de Raad de blijde boodschap, dat ook het Rijk bereid is gevonden bij te dragen in de kosten. „Een juichtoon ging op uit de vergadering", schrijft de Tesselaar. En de redacteur vervolgde: Het is een juichtoon waard: Eindelijk, nadat reeds bijna een eeuw de hinderpalen voor een kortere weg zijn opgeheven, eindelijk is het te voorzien, dat in de naaste toe komst er iets van zal komen. Blijkens officieele stukken is reeds van 1848 af de zaak bij herhaling in de raad ter sprake geweest, commissies zijn gevormd en ontbonden, de noodtoestand bleef. Want dat was het, een noodtoestand; iedere vreemdeling viel het op. Wij zelf hadden er geen erg meer in, we waren het niet beter gewend, we geloofden, dat het niet anders kon. Het ging ons als de krotbe woners, die door de woningwet uit hun woonstede worden verdreven en dan een betere woning betrekken. Bewust van eigen onmacht, wachtten wij, totdat anderen ons te hulpe zouden komen. Nog. heugt het ons, hoe eenmaal een vreemdeling zijn verwondering te ken nen gaf over het voortbestaan van de gebrekkige verbinding. Geen boer, zoo merkte hij op, hoe arm ook, zou op zijn bezit ook maar één dag langer een weg langs een omweg en over een hoogte van zoovele voeten gaan, wanneer een kortere verbinding die hoogte deed mij den. Maar.... verlossing daagt....". Toch waren niet alle raadsleden te vreden: 3 Oct. 1914 stelt de heer D. Bak ker Pz. voor, aan de Dertig Polders sub sidie te vragen. Hij motiveert dit als volgt: le. Het waterschap wordt voor 7 8 ontlast van het onderhoud van plm. 495 m. weg (bij de Schans); 2e. het wa terschap behoeft de buurtweg van Burg- zicht af tot de Middellandsche weg niet le doen beharden (de Middellandsche weg is de weg, die de Schilderweg ter hoogte van de Eendracht kruist); 3e. ver scheidene ingelanden profiteeren in hoo- ge mate van de nieuwe weg. Na ampele besprekingen wordt het voorstel van de heer Bakkér met 6-5 stemmen aangeno men. 6 Febr. 1915 deelden de Dertig Pol ders echter mee, dat ze, wat de 'nieuwe weg betreft, hun portemonnaie gesloten wenschen te houden. Nochtans wordt in dezelfde raadsver gadering besloten, de weg Burg-Burg- zicht gelijk met de nieuwe weg le ver beteren. Landeigenaar vraagt buiten sporig veel geld. Blijkens het rapport van de heer Bak- ,ker c s in een vorig nr. opgenomen, wa ren zij, door wier land de nieuwe weg zou worden getrokken, bereid land voor weinig of niets af te staan. Of nu een der heeren later spijt van zijn breed ge baar heeft gehad? In Febr. 1915, 3 jaar later dus, dreigt er althans weer een kink in de kabel te komen: De buiten spong hooge vergoeding, door een der eigenaren geëischt, geeft B. en W. dan aanleiding, zoo lezen we, een nieuwe richting te ontwerpen, waarbij nochtans de belangen van het plan niet worden benadeeld. Beslot-en wordt in plaats van bij de Middellandsche weg, de beslaande weg, reeds te verlaten, waar de weg van de Hal en die van Burgzicht samenko men. En daar is het tenslotte bij geble ven J. Dr. M. D. Dijt sprak tc Haarlem. Op uitnoodiging van de Beauftragte van de Rijkscommissaris voor de prov. N.-Holland, hield Dr. M. D. Dijt te H&arlem voor genoodigden eeh lezing over bovengenoemd onderwerp. Spreker wees op de bevolkingstoena me, welke in de Germaansche landen dreigt te slagneeren; er dreigt zelfs te- ïuggang; in Duitschland is sedert 1933 een verbetering ingetreden als gevolg van de 'daar bevochten overwinning van het egoistische individualisme en de betere economische verhoudingen in dat land. De bevolking der Slavische en Oos- tersche landen evenwel neemt sterk toe. Willen de Germaansche volken zich handhaven, dan is samenwerking en hervorming een gebiedende eisch en moeten oorlogen in Europa tot het ver leden behooren. Uitvoerig besprak de heer Dijt de beruchte vernietigings- en beperkings- politiek, welke de kapitalistische landen volgden, om goede prijzen te maken. Hoe zinloos het systeem der? vrije prijs vorming was, werd daarmee duidelijk aangetoond. Mede toonde spreker aan, hoe zelfs het kapitalisme een sta-in-de-weg werd voor de ontwikkeling in de rijke landen zelf; hoe de wereld ten onder dreigde te gaan als gevolg van de sterke overwaardee- ring van het goud, terwijl ze aan de an dere kant met haar tarwe geen raad wist (vernietiging, productiebeperking). Spr. concludeerde, dat waar de Ger maansche volken, hoewel tot nu toe ie der op zichzelf de leiding hebben gegeven aan de ontwikkeling der laatste eeuwen, deze volken thans tot een synthese die nen te komen om zichzelf te bestendigen. Deze t synthese veronderstelt op bepaal de gebieden een centrale leiding, zooals op het gebied der prijsvorming, der valu ta, der internationale schulden, der grondstpffenpolitiek, koloniale proble men, beheerschingk van de zee e.d. Indien men er in slaagt, deze sferen door een centrale leiding te beheerschen,- is het meteen duidelijk dat op verschillende andere gebieden als b.v. binnenlandsch bestuur, eultureéle problemen e. d. door autonome, volksche leiding 'n groo te mate van zelfstandigheid aan ieder af zonderlijk Germaansch en Eurbpeesch volk gelaten kan en moet worden. In het bewustzijn, dat de belangen van de Europeesche synthese meteen de voorwaarden vormen voor de nationale belangen en omgekeerd, zal elk Ger maansch volk zich juist vrij weten in de gebondenheid aan het geheel. Door zich in te zetten voor deze gedachte, kan het Nederlandschtf volk er toe bijdragen zijn bestendiging te verzekeren.

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1