'icorébrom 87600 T PEïlr Paddenstoelen vragen uw aandacht Texelsch dialect. wmmm uit de oude doos. mmwrn cBcmcWv. Gemengd Nieuws OVER TEXELSCHE GRAFTEEKENS EN HUISMERKEN. 3 De Avonturen van Robinson Crusoë Tomatensap. 1 kg. (soep)tomaten, 2 dl. water, zout, (peper) naar smaak. De to maten in stukken snijden, rauw door een zeef wrijven. Het water, het zout en de peper naar smaak toevoegen. Eventueel wat fijn gehakte peterselie, kervel of geraspte ui. Sap van bessen, frambozen of bramen. 1 kg. vruchten, 2dl water, basterdsui ker (zoo noodig). I. De vruchten wasschen en uitpersen. Het water toevoegen en de suiker er in oplossen. II." De vruchten wasschen, opzetten met zoo min mogelijk water en in de pan wat kneuzen. De vruchten zachtjes ver warmen tot er voldoende sap uitgeko men is. De massa op zeef of vergiet laten uitlekken. Wrijft men de massa door de zeef, dan krijgt men troebel sap. De sui ker in het sap oplossen. Het achterblij vende moes met suiker vermengen en op de boterham gebruiken. Kruisbessensap. 1 kg. kruisbessen, 1 1. water, 150' gr. suiker en-of zoetmiddel. De kruisbessen wasschen, met 1 1. ko kend water 10 min. koken en ze op een vergiet laten uitlekken. Aan het sap wat suiker (zoetstof) toevoegen, koelen en als limonade presenteeren. Het moes met suiker en koetstof vermengen, af la ten koelen en als nagerecht geven of op de boterham gebruiken. KINDJE IN DE WIEG. Daar ligt een kindje in de wieg. Och zoo teer, zoo hulpeloos, zoo volmaakt af hankelijk van de warme liefde zijner ouders, het kan niets, het weet niets èn het denkt niets. Maar dat kleine hulpe- looze wezentje is een mensch in wor ding hij draagt met zich de zegen en de vloek, en bergt in zijn hart de hemel en de hel, hij is in de tijd geboren en zal in de tijd vergaan, maar hij voelt de eeuwigheid in zijn ziel, hij is beperkt in zijn kunnen, maar strekt zich uit naar de volmaaktheid, zijn wéten is begrensd, maar hij wil de oneindigheid peilen met zijn denken. Zoo'n klein kind in de wieg, zoo'n wordend mensch een wonder Gods. Dit is de grootste zegen, die gij uit het stil staren op Gods wonderen mee draagt, dat gij verzoend wordt met het leven, ook wanneer dat tot u komt met nood en pijn. (Ds. S. K. B.) VAN EEN NOTARIS. 10 Ook notarissen trachtten destijds door het boven hun deur of op hun luifel aan brengen van een opschrift zich bij het publiek aan te bevelen. Of zij daarbij een of ander uithangteeken vertoonden, is ons niet bekend. Hier vindt u zoo'n rijmpje: Hier copyeert en dicteert men tot yders believen Hier schrijft men testamenten En stelt ook geld op renten. Men wisselt hier ook in des Toonders Dezes brieven Voor 5 pet., wat meer of wat min. Elk wort gedient hier na zijn zin. Men maakt ook contracten en Huweliks Voorwaarden Voor hun, die trouwen of vredig leven willen op aarden. UIT DE „TEXELAAR" VOOR VIJFTIG JAAR. Uit de Tcxelsche Courant, Aug. 1892. HOEVE MADURJ^Eierland, wordt op een publieke veiling voor f7020 opge houden. Ze besloeg, met schuur, wo ning en land 134,31,10 ha. DE WEEZENBOET met 3,5 h.a. land wordt van 1 Aug. 1892 tot 20 Maart 1893 verhuurd voor f 148. VOOR DE HOOIBOUW boden zich op de weekmarkt te Joure 100 arbeiders aan. Maar vijf konden werk krijgen. TE SARATOFF (Rusland), waar cho lera heerscht, wordt een ziekenhuis, waar patiënten verpleegd worden, door- het gepeupel aangevallen. Vier dok ters worden doodgeslagen. Een deel van het garnizoen uit Astrakan moest er aan te pas komen om aan de onge regeldheden een einde te maken. FEUILLETON. ROMAN VAN MARLI'SE KOLLING. 34.) Maar dat gaat toch niet!? pro testeeerde Lisaweta. Lucilla Bascharow liet zich echter niet zoo gemakkelijk af schepen. Ik zou niet weten, waarom niet. Als je eens wist, hoe vaak ik al kousen en kleeren heb geleend! Bovendien stelt Helena Trubetzkoy er prijs op, dat haar employé's bij al dergelijke gelegenheden behoorlijk voor de dag komen. Af en toe verschijnen er nog wel eens vreemdelin gen in het Russische restaurant en daar onder bevinden zich vaak cliënten van het Atelier Trubetzkoy. Wij gelden nu eenmaal als een soort bezienswaardig heid, ze lachte wat spottend. Nou ja, tenslotte krijgt ook niet elkeen zijn soep door 'n voormalige Russische prins opgeschept, of zijn garderobe door een vroegere hofdame overhandigd. We zijn dus een soort tentoonstel lingsobject? Om Lisaweta's mond ver scheen een wat pijnlijke trek. Dat heb ik aanvankelijk ook ge- Smakelijk en voedzaam. In ons land hebben de paddestoelen bij velen nog niet de waardeering gevonden, die zij verdienen. Zeer vreemd, want in het buitenland vormen zij een zeer ge waardeerd voedsel. Zijn we bang de tan den in een voor de gezondheid schadelij ke, misschien wel giftige soort te zet ten? Nu, als dat het grootste bezwaar is, kunnen we zeer zeker medewerken de paddestoel spoedig in „eere" te herstel len Wie eenmaal de „smaak te pakken" heeft, wil zijn paddestoelen-menu/- niet gaarne meer missen. Heel wat menschen vinden ze beslist griezelig; ze zijn er zeer afkeerig van en komen ze in bosch of wei een paddestoel tegen, dan moet-ie het ontgelden,, al is die ook heelemaal niet giftig en ook nóg zoo mooi. (Je hebt er juweeltjes onder!!) En daar gaan dan de eiwitten, zouten, suikers, vetten.... Werkelijk, de voe dingswaarde van een paddestoel is heel wat grooter dan u wel denkt. Én daarom is het onder de huidige omstandigheden zoo nuttig, om de paddestoel „er in te brengen". We moeten ze gaan" eten. Tomaten moet u lééren eten. Maar paddestoelen? Die lust u dadelijk, als u ze proeft. Maar een enkeling moet er niets van hebben. Griezelig, zegt u? Ach kom, dat is allemaal fantasie. U moet dat vooroor deel overwinnen. De meeste soorten zien er heelemaal niet afzichtelijk uit, in te gendeel. En zeker schrikt de weide— (Eigen teekening). champignon u niet af en deze is een van de lekkerste bovendien, die ook op Texel (Waalenburg) in grooten getale voor komt. Neen, griezelig zijn paddestoelen hee lemaal niet. Dan zijn er wel andere „lekkernijen", zooals b.v. de eetbare vo gelnestjes (van vogelspeeksel gemaakt), waarop de Chineezen zoo verzot zijn; of de bedorven eieren, die de Chineezen ook al zoo lekker vinden. In China moeten op markten wel kraampjes staan, waar je ratten, tong- klaar toebereid, kunt koopen en opsmik kelen/. Wanneer u dèt nu eens grieze lig zou noemen. Maar paddestoelen! Voor de Franschman is geen kikvorsch veilig. Die is gek op de dijen van de achterpooten. „Heerlijk, die kikkerbil- letjes". Maar we kunneh wel dicht bij huis blijven: neem onze mosselen, onze oes ters. Heeft u die wel eens van dichtbij bekeken? Ja, we behoeven niet eens van het ei land af: we hebben hier een voorbeeld voor het grijpen. Kent u het geheim van de schapenkaas, die ouderwetsche, met haar groene kleur en haar „pikante" smaak? Het zal met .de paddestoelen wel gaan, zooals het met de aardappelen is geloo- pen: terwijl men die in andere landen al lang op tafel had, duurde het tot het eind van de 18e eeuw, eer ze in ons land bur gerrecht kregen. En nu kuijnen we ons niet indenken, hoe we het zonder „pie pers" zouden moeten stellen. J. Volgende keer zullen we na,der met de paddenstoelen, „het vleesch van het bosch", kennismaken. Wellicht komt er eind volgende maand een excursie onder leiding van mej. Rita Jonker. Mej. Jonker heeft van de Texelsche padden stoelen-flora speciaal studie gemaakt. De excursie zal dan wel georganiseerd wor den vanwege het „Tex e 1 s ch Muse- u m". Wie lid is van onze Museum-Ver- eeniging, kan kosteloos deelnemen. Ook wordt getracht een paddenstoelenten toonstelling in te richten. Ir. L. Nolte werd gevolmachtigde voor alle Philips-ondernemingen. Geslaagde proeven zijn genomen met verwerking van katoenafval tot fijn schrijfpapier (Econom. Nieuws). Mechelen was het eerste dorp in Lim burg, dat een Dorpsboerenraad kreeg. f 5000 boete kreeg kaashandel Van den Broek en Van Geffen te Den Bosch wegens prijsopdrijving. Een landbouwer te Bergen o. Z. maak te f 40 voor 100 eitjes. Hij zal er van „lusten". Boter f 17 per kg.; koffie f 82; sigaret ten f2,p. doosje; stuk toiletzeep f 2,60. De winkelier Van G. te Helmond, die deze prijzen maakte, zal er zwaar voor boeten. IIIIIIUIIII ZOO SCHREEF... Nationale Dagblad: Deze oorlog zal niet door het goud, doch door de arbeid gewonnen worden. Daarom beijvert Duitschland zich de arbeid te beveiligen tegen alle ongewenschte invloeden en parasieten van buiten af. - Een geval van verduistering. (P.I.B.) dacht, maar mettertijd stoor je je daar niet meer aan. Wat wij zelf zijn, kan ifnmers niemand ons afnemen. Dat heb ben zelfs de bolsjewieken ons moeten iaten. Dat blijft dus afgesproken, be sloot zij haar plèidooi, jij krijgt van mij een jurk. Helena Trubetzkoy zou het mij zeker nooit vergeven, als ik je niet behulpzaam was. Er bleef Lisaweta niet veel anders over dan het vriendelijke aanbod met beide handen aan te nemen. De beide meisjes schoten haastig in haar mantel, er volgde een luidruchtig afscheid van do andere employée's, gelach en ge- scherts dan sloot de boekhouder, mon sieur Renaul, die er uit zag als een Fran- scne markies, de buitendeur van het Atelier. Lucilla"s woning bestond uit een vrij kleine kamer met een daarbij aanslui tend alkoof. Er heerschte een onbeschrij felijke chaos, maar in al deze wanorde lag toch een zekere gracie. Het paste ge heel bij Lucilla's persoonlijkheid. Met een vlotte handbeweging schoof zij 'n japon, een taschje en een muts van een der leunstoelen. De theebus stond op een miniatuur toilettafeltje midden tusschen eCtelijke schoonheidsmiddelen en een paar zijden kousen. Maar in- min der dan geen tijd £pd zij de tafel gedekt. Uit een of andere hoek van een mooie antieke kast dook zij een trommeltje NEDERLANDERS, KENT UW PLICHT. Hier is het Gironummer van de Nederlandsche Am bulance van het Vrijwilli gerslegioen Nederland: IIIIIIUIIII WAT ER GEBEURDE.... |||||||||||j 10 AUGUSTUS: 1519: Magelhaen vertrékt voor een tocht naar Indië via Amerika. 1566: Begin van de Beeldenstorm. 1792: Bestorming ,der Tuilerieën. 1925: Cycloon teistert Borculo. 1929: Aletta Jacobs, de eerste vrouwelij ke student in Nederland, te Am sterdam overleden. 1868: De luchtschip-kapitein Hugo Ecke- ner te Flensburg geboren. 11 AUGUSTUS: 843 Verdrag van Verdun. 1494: De schilder Hans Memlink overle den. 12 AUGUSTUS: 1831: Slag bij Leuven. 1934: De bouwmeester Dr. H. P. Berlage overleden, 78 jaar oud. 13 AUGUSTUS: 1822: De beeldhouwer Canova overleden 1895: Nansen komt na zijn Poolreis weer ♦/te Wardö aan. 1898:'Aanvang bouw Simplon-tunnel. 14 AUGUSTUS: 1248: Eerste steenlegging KeulscheDom. 1597: De overlevenden van de expeditie van Houtman en Keyzer weer te rug op de reede van Texel. 1880: Keulsche Dom voltooid. 1898: De planeet Eros ontdekt. biscuits op en nadat ook de suiker op een of andere uitzonderlijke plaats was ge vonden, kon aan thee zetten worden ge dacht. Nauwelijks echter hadden zij eenige minuten gezeten, of Lucilla sprong al weer overeind en begon met haar gewone voortvarendheid een kleerkast overhoop te halen. Waar heb ik dat nu toch gelaten hier nee, dat is het niet Ze smeet een lichtblauwe pyama, diverse schoenen en een hoedendoos in het midden van de kamer op een hoop, waar het een waar stilleven vormde. Heb ik die jurk nu eigenlijk wel van Maria Mirkinowa terug gekregen? peinsde ze, een oogenblik tot rust ko mend. Je moet weten, dat ik haar het ding voor een filmopname heb geleend, waarbij zij moest figureeren. Dat is ook een hopeloos geval als je niets hebt om aan te trekken, het kind zat met .de handen in het haar ah, daar heb ik 'm! riep ze enthousiast, onder uit de kast een tamelijk verfomfaaid geelachtig vod je opvisschend. Het bleek zich bij nader beschouwing als het gezochte gele avondtoilet te ontpoppen. Hier aan de zoom zitten weliswaar een paar stofvlekken en het' is nogal lee- lijk gekreukeld ook, constateerde Lu cilla, maar dat zullen we wel even verhelpen. Reeds had zij een electrisch - No. 17. Stijl gemengd Grootfriesch en Etruskisch. Het teeken bestaat uit omge keerde L en Y. De vertaling is dus: Het is een grafteeken, omdat de Y en de L' ter aarde gericht zijn. „Overleden in alle eerbied in de zich manifesteerende Hoog heid Gods" (of „in de zich openbarende Hoogheid Gods".) No. 18. Stijl algemeen. Verkorting van Y. Het bestaat uit Y met doorgetrokken steel en driemaal het afsluitteeken; dat beteekent: „Dit omvat alles" (of Amen). Vertaling: „God heersche (grijpt in). Dit omvat alles". No. 19. Stijl Oud-Indisch. Het vierkant is mannelijk. De streep, de doodstreep, de pijl een middel, om het „omvat alles" teeken op te nemen. Beteekenis: „In God's alomvattendheid werd deze man opgenomen". No. 20. als fig. 10 (Tex. Courant 20 Juni). No. 21. Stijl Maya. Het figuurtje is overeind gezet. Het moet liggen met de punten omhoog. Het bevat de overlij- densstreep. In de juiste houding is het het vrouw-teeken (vrome of verlichte vrouw.) De vertaling is dus; „Hier rust deze vrome vrouw". No. 22. Als no. 16. No. 23. Stijl Grootfriesch. Variant van de oorspronkelijke volledige figuur, die aan 12, 13 en 15 ten grondslag ligt. Ook een afkorting. Hier echter-reeds een ge wijzigde beteekenis, aangezien de ster „God's wereld" of ook „"God's geest" be teekent. Vertaling: „De beslotenheid Gods rijst uit Zijn Geest op". No. 24. Stijl gemengd Grootfriesch Etruskisch, soortgelijk als No. 23. Verta ling: „Het door God gegeven leven rijst uit Zijn Geest op". No. 25. Een grafteeken. Stijl gemengd als voren. Beteekenis: „Het door God ge geven leven is in Zijn zich openbarende Hoogheid ingegaan". Nc£ 26. Als no. 25. Hier echter een an dere wijze van uitvoering. No. 27. Stijl gemengd Oud-Indisch en Etruskisch of' Kreténs. De ruit is het teeken voor „vrouwelijk". Beteekenis; „Het door God gegeven vrouwelijke le ven". (Het is zeer wel mogelijk, dat het een grafteeken is. Dan komt ér „overle den" bij.). No. 28. Als 12, 13 en 15. Stijl: Groot friesch. No. 29. Stijl Maya. Lichtelijk verminkt De figuur moet n.l. gesloten zijn. Dee- len: Driehoek (Geest Gods) .met o verlij densstreepje er in. Beteekenis: „Overle den in de Geest Gods". No. 30. Als fig. 21, maar gewijzigde uitvoering. De figuur behoort gesloten te zijn. Deelen: twee driehoeken. Stijl Maya. Beteekenis: „Vrome of verlichte vrouwe". De vrouwelijke geest werd n.l, aangeduid door tweemaal het teeken voor God's Geest. No. 31. Variant van fig. 2, 3, 4. Nu ech ter met o verlij densstreep er in. Beteeke nis: „Het door God gegeven leven werd hier afgebroken". No. 32. Stijl Druïdisch. Deelen: fig. 5 Doodstreepje in het midden, De om gekeerde P is het huisvaderteeken der Kelten, ter aarde gericht, dus ten doode gericht. De vertaling is nu: „God's in grijpende macht heeft deze huisvader tpt zich genomen". 25 /6 IJ* IS 2) JO J/ Ik mag er ten overvloede misschien nogmaals op wijzen, dat ik mij niet heb beziggehouden met allerlei latere betee- kenissen, die men in de loop der tijden vooral in de heidensehe vervaltijden, aan de teekens heeft gegeven. Ik heb het uit sluitend gehad over de periode, waarin die teekens nog springlevend waren en uitdrukkelijk teksten waren, waarvan er in ons land eenige tienduizenden zijn overgebleven. Met de dooddoener „huis merk" ,is men er niet af. Het zijn de tee kens van de hooge religie der grijze oud heid, die aan het christendom is vooraf- 3Z gegaan, vele, vele honderden, ja duizen den jaren. De vertalingen zijn pioniers werk met de geheele vracht van zwarte ondank, daaraan verbonden, maar men is dat werk toch wel verplicht aan onze Grootfriesche vaderen, die aan Neder land het aanzijn gaven. Dat er een sterk Middellandsche Zee contact met ons land was, bewijzen vele vondsten dienaangaande, teveel, om in een enkel artikel op te noemen. Moge men de teekens nu eens met andere oogeiï beschouwen! Dordrecht. J. F. OVERWIJN: gieniense (hee is 'r gieniense bee weest), niet eens; glei (glei vet), zwaar te verteren, al te vet; Ned.: „geil" vet; gleie wolke, hel verlichte wolken; ook in het Zaansch verband met glimmen? in 't glies, op een drassige plek; gelijk met 't water in een aangrenzende sloot; afgeleid van „ge-lieks" (ge-lijks)? in 't glies plós, beteekenis als boven; glisse, uitglijden; elders ook „glitsen"; Vlaamsch: „gletsen"; gloert, gloeiende asch; Ned.; „gloor"; Behoudens goedkeuring^ van het be trokken Departement, zaT de lijst van Texelsche woorden en uitdrukkingen ook in boekvorm verschijnen. Redactie. Zyt ghy goets moefs, Ghy doet wat go ets. (Cats). GRABBELTON De Utrechtsche domtoren is de hoogste toren van ons land (116 m.) De grootste haring, ooit gevangen, was 45 cm. lang en 10 cm. in omvang. De haringvangst werd door onze voor ouders reeds in 1163 beoefend. Haarlem werd in 1245 met stadsrech ten begiftigd. De Wolga is de langste rivier van Eu ropa; 3900 km. De D o n a u 2750 km. strijkijzer ingeschakeld en terwijl ze tus schen de bedrijven door haastig thee dronk, biscuits knabbelde en sigaretten rookte, wreef zij met een lap benzine over de stofvlekken om daarna de zoo stiefmoederlijk behandelde japon met 't strijkijzer te bewerken. Lisaweta past de jurk voor de kleine toiletspiegel. Zij zat haar als aangegoten. Lucilla was tevreden. Met haar zwart haar zag Lisaweta er in de glanzend gele zijde werkelijk allerbekoorlijkst uit. Alleen moet je je nog wat bijwer ken, adviseerde Lucilla. Je kunt toch niet met zoo'n kaal gezicht gaan! Het hielp Lisaweta niets, of zij al protesteerde; zij werd „opgemaakt". -Lu cilla ontpopte zich als een voortreffelij ke schoonheidsspecialiste. Een warm en een koud gezichtsbad boven twee kleine schaaltjes, daarna toiletwater, .crème en schmink. Te geel, nee, nu weer wat te rood, we moeten het mengen, mompelde Lucilla voor zich heen. Lisaweta hield zich stil tegen Lucilla kon zij toch niet op en eindelijk mocht zij zichzelf in de spiegel bewonderen. Haar gezicht bleek een ingrijpende verandering te hebben ondergaan. Onder geverfde wimpers schitterden haar oogen nog sterker dan gewoonlijk. Haar anders zoo bleek ge zicht had een rose tint, als dat van eed kind. (Wordt vervolgd.) 285. Dagelijks beklommen Vrijdag en Robert hun uitkijkpost, om te zien of hun vrienden weer op de terugweg waren. En op zekere dag zagen zij eert boot, die recht op het eiland aanhield. (P.I.B.) IIIIIIUIIII VAN DE BOEKENPLANK. liHIIIIIII! VOOR DE JEUGD. Okke Tannema, door C. Joh. Kieviet, 7e druk. 220 blz. Geb. f 2,GO. HaRs Boogaard, door Rein Valkhof, 179 blz. Geb. f 2,90. Van Licht en Donker, door A. Pleysier. Met illustr 196 blz. Geb. f 2,00. De Tweelingen Flip en Henk, door Cor van Os£nbruggen. 119 blz. Geb. f 1,65. Confetti, door Cissy van Marxveldt en Emmy Belinfante-Belinfante. Met ill 160 blz. Geb. f 1,90. Groei, door Flor van Son. Met ill. 188 blz. Geb. f 1,90. BOEKHANDEL PARKSTRAAT - Tel. 11 m\m HYGIENE EN VEILIGHEID g 440. Schapenkeutels met suiker! Een jongen had 'n paar centen4 verdiend door schapenkeutels te rapen en ze te bren gen bij jde kruidenier, wiens kind de ma zelen had. Zijn vrouw kookte ze in melk met veel suiker en gaf ze aan het kind te drinken. „De mazelen kwamen dan goed uit", werd beweerd. „Anders zou den ze naar binnen slaan". Menig kind walgt later nog bij de ge dachte aan de afschuwelijke stank van het „schapendrankje". Het is heusch gebeurd, lezer. Wanneer u van dergelijk bijgeloovig en vaak vies gedoe meer wilt weten, moet u dat boek je van Dr. H. J. W. Drooglever Fortuyn eens aanschaffen. Het heet „Kwakzalve rij, bijgeloof en geneeskunst". P1429/1. Verantwoordelijk voor de geheele inhoud; G. Joh. Duinker. Plaatsvervanger J. de Waal, Den Burg. Uitg. en Drukkerij Fa. Langeveld en De Rooij, Den Burg, Texel.

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 4