I adderrstoelen. PEI A-PRODUCTENi DEVENTER M GEENANOERE KDFFIE5URRQGAAT! ^XW-G-zoticn cB cmcWv. Gemengd Nieuws De Avonturen van Robinson Crusoi gin| meei WHS ZUINIG Publicatie van hal Deparlamonl w Handel. Nijverheid en Scheepvaart. dat nu versmaden? 4» FEUILLETON. 35.) Alleen tegeneis lippenstift ver zette ze zich hardnekkig. Een heel klein beetje rood, maar dan ook niéts meer daar kon zij zich mee vereenigen. De bloedroode lippen, waarmee Lucilla, ook als zij niet naar een avondfeest behoef de, rondliep, konden in haar oogen geen genade vinden. Tenslotte gaf Lucil la het dan ook maar op. Misschien zie je er zoo ook wel beter uit, besloot zij met een goedkeurend knikje. Ook Helena Trubetzkoy was teVreden, toen de beide meisjes in Restaurant Wrinski haar joyeuze entrée. maakten. Lucilla droeg een zwart fluweelen ja pon en om haar slanke hals een gouden kettinkje met een schitterende turkoois. Heel goed, heel goed, kinderen. Gaan jullie maar naar binnen; er zijn al verschillende bekenden. Lisaweta liep aan Lucilla's zij door 'n paar kleine salons. Daarna kwamen zij- m een wat grootere zaal. Hier was men geheel onder elkaar. Er werd bijna uit sluitend Russisch *§êsproken; hier geleek alles een groote familie. Men zag bijna Welke zijn vergiftig? We lezen wel eens van een ern stig vergiftigingsgeval en dan krijgen de kinderen al gauw de waarschuwing „Be moei je niet met paddestoelen. Blijf er af". Maar zoo bang hoeven we niet te zijn. „Integendeel", zoo schrijft Dr. Jac. P. Thijsse in zijn prachtig Paddenstoe- lenboek (Verkade) „Wij moeten ze om velerlei redenen bewonderen en liefheb ben. En wie zich het genoegen wil gun nen, eenige soorten te.eten, die kan met weinig moeite en veel plezier een dozijn of zoo soorten leeren onderscheiden, die lekker en voedzaam zijn en daar tegen over weer een aantal, die hij moet mij den". (We zullen hier geen technische beschouwingen geven, wie er dieper op wil ingaan, schaffe zich een boekje aan; er zijn er met fraaie platen, in zuivere kleur. Leest bovenal wat Thijsse schrijft.). Zelfs de giftigste soorten kunt u proe ven, even op de tong, zonder dóór te slikken, zonder dat dit schadelijk is. De oorzaak van een enkel vergiftigingsgeval kan niet anders liggen dan in onvoldoen de kennis of grove onvoorzichtigheid. En misschien is een groot deel vam.de gevallen niet eens aan het nuttigen van vergiftige soorten te wijten, maar wel aan het eten van te oude of te lang be waarde paddestoelen. „Paddestoelen groeien overal, langs wegen en dijken, in weiden en moeras- sne, op akkers en afvalplaatsen, in de duinen, op de heide, in de bosschen," zoo vervolgt Dr. Thijsse. Misschien groeit betrekkelijk het grootste aantal wel in de bosschen en in het bijzonder in de naald- bosschen. De herfst is niet- ver meer, dat •is dé paddestoelentijd. In ons land ko men alleen reeds bijna duizend soorten voor U ziet dus, dat het in kort bestek onmogelijk is om „eventjes" .het kaf van het koren te scheiden. Een leek slaat gauw de plank mis. Tien tegen één, dat hij de Gewone Inktzwam voor zeer scha delijk voor de gezondheid houdt. Maar Dr. Thijsse weet beter: „De gewone inkt- uitsluitend elegante, goed gekleede vrou wen. Jong of oud, slank of gezet, allen hadden zij de bijzondere bekoring van het Slavische ras. Ook de heeren waren, ongeacht hun tegenwoordige maatschap pelijke posities, over het algemeen zeer correct gekleed 'Als eerste trad Fedor Stolyn. stralend op Lisaweta toe. Zij herkende hem in het eerste oogenblik niet eens. Hij droeg een zeer elegant rokcostuum, dat zijn slank figuur nog beter deed uitkomen. Met de anjer in zijn knoopsgat represen teerde hij in alle opzichten de gentleman uit de voormalige Russische salons. Ter wijl Lucilla een paar kennissen begroet te, geleidde Fedor Stolyn Lisaweta naar een tafeltje en onmiddellijk daarop stond een Sakoêska voor hen. Het is bijna angstwekkend, zei Li saweta, zoo snel als de menschen hier veranderen. Ik herkende u bijna niet eens, luitenant Stolyn. Stolyn lachte. Dat wil ik graag gelooven. De eer ste weken van mijn verblijf hier had ik zelf moeite om mij er bij aan te passen. Wij leiden hier een dubbel leven. Over dag werken wij hard; 's avonds, als het werk gedaan is, willen wij degeen zijn, die we vroeger waren. Dat is de eenige mogelijkheid om over alles heen te ko- 4BE Men hoort het steeds vaker Voor goede producten EGBERT SCHEEPMAKER. BtfHHUil VOOR DE VROUW. mm Vruchtenmelk. 1 1. taptemelk of kar nemelk, 250 gr. frambozen of aalbessen, aardbeien, boschbessen, pruimen, bra men of kruisbessen, eventueel wat sui ker. De vruchten wasschen, tot purée wrijven en wat basterdsuiker en de kou de gekookte taptemelk of karnemelk er mee vermengen. PRAATJE OVER GEMEENTEWAPENS Een volkstuinder te Weesp rooide een aardappel van 20 cm. in doorsnee. Soepelheid met bonnen, ook in restau rants, is strafbaar. Uit een wei aan het Zeglis, Alkmaar,- is een schaap gekaapt. De 4-j. H. Middeljans is te Schoorl verdronken. Een pottenbakkersoven uit de Middel eeuwen is te Brunssum blootgelegd. Bij een twist in een woning a.d. Maas kade te Venlo heeft M. K. zijn 25-j. neef C. K. met een mes doodgestoken. Een openbaar .lichaam N.O polder is ingesteld met als bestuurder een land drost (hoofd kultuurdienst). Het aantal surrogaten zal worden be perkt; de prijzen zullen, waar mogelijk, worden verlaagd. Te Purmerend wordt binnenkort een historische tentoonstelling gehouden en wellicht een locaal museum gesticht. Het NAF bezorgde 200 kinderen van Amsterdamsche leden een prettig uit stapje. Met één schot trof ik twee zwemmen de wilde eenden, schrijft een jager. Hier past het opschrift: „Te water geraakt". „Dineert bij ons: u zult vol lof zijn", adverteert een Amsterdamsch restau rant. Alleen maar groente? De Prov. Groninger VW krijgt 'èen Prov susidie van f 6000 in plaats van f 1000 (jaarlijks afnemend met f 250; van 1952 af f3500 per jaar.) DE WERKELIJKHEID. Men zal de Nederlandsche nat.-socia- listen nooit of te nimmer kunnen ver wijten, dat zij de werkelijkheid niet zien. Omdat zij die werkelijkheid zien en be leven, hebben 2ij zich ingezet voor de opbouw van een nieuw Europa, voor de bouw van een nieuwe toekomst voor Ne derland en het Nederlandsche volk, staan duizenden natioriaal-socialisten van Ne- derlandschen bloede aan 't Oostfront of op andere plaatsen, waar de strijd tegen het verléden woedt en wordt beslist. (Joh. Raatgever in „Het Nationa le Dagblad".) voor Robert Eschberg een voortdurende kwelling. Hoe verder trein en boot hem van Lisaweta verwijderde, des te onmo gelijker leek hem alles. Weenen? Zijn ge wone leven? Werk? Holle phrase. Maar misschien zou hij er toch nog eenige beteekenis aan weten te geven. Als hij tenminste maar met iets van ver bittering aan Lisaweta kon denken! Maar elke poging in die richting bleek tot mislukken gedoemd. Voor een liefde als de zijne was geen kruid gewassen. Hij kwam, zonder iemand van zijn te rugkeer in kennis te hebben gesteld, op zijn kantoor te Weenen aan. Toen hij met een taxi voorreed, staarde de por tier hem aan, of hij een geest zag. Wij dachten allemaal, dat u wat overkomen was, stotterde hij. Meneer Fiedler heeft al overal heen getelegra feerd. Maar Schröring, wat zou er dan gebeurd moeten zijn. Eerst nu drong het tot Robert door, wat het zeggen wilde zijn kantoor sinds Moskou zonder bericht te hebben gelaten. De portier hield de deur nog open, toen Robert allang met de lift en in ge zelschap van een al evenzeer' verbaasde liftboy, op weg was naar hoogere regi onen. (Wordt vervolgd.) DE KLEUREN VAN DE WAPENS. 44 OOlTGiNSPLMT VOORHOUT MOERGESTEL qroon purper oranje hermelijn vair Knip dit stukje uit. Het kan u te pas komen, wanneer u weer iets over wa pens leest. Vrijheid is wat anders dan tuchteloos heid, wijsheid wat anders dan onver schilligheid. men. U vindt hier alle beroepen verte genwoordigd; die u maar bedenken kunt. Die daar bijvoorbeeld, die jonge man in smoking ja, die blonde met dat fris- sche gezicht, is overdag bankwerker in een machinefabriek maar nu is hij Wladimir graaf Rischkow. Die dame daar schuin voor u in dat donkergrijze toilet met dat sneeuwwitte haar en die mooie parels is een vroeger hofdame van de Czarin. Overdag is zij chef de récep- tion in het Louvre. Zoo zou ik er u nog veel meer kunnen noemen. Als wij hier niet onze eigen kring hadden, waarin we weer eens onszelf kunnen zijii, dan zou het op de duur zeker spaak loopen. Zoo als het nu gaat, vinden wij echter steeds troost bij de gedachte, dat zorg en ar moede ons innerlijk niet kunnen deren Wij hebben ons met ons lot.verzoend en nemen het niet meer zoo tragisch. Zich me zijn lot verzoenen het niet meer zoo tragisch nemen deze woorden grepen Lisaweta diep in het hart. Mocht zij in de komende weken eens een zwak oogenblik hebben, dreigde het verlangen naar Robert Eschberg haar te machtig te worden dan zou zij zich zelf deze woorden voorhouden. De terugreis naar Weenen vormde lllillllllll VAN DE BOEKENPLANK. IIIM (Voorhanden in Boekhandel Parkstraat.) De Witte Beer, door Nellie. 48 blz. Veel ill. Geb. fO^Vs. De Geest van de Llano Estacado, door Karl May. 123 blz. Geb. f 0,52l/2. Als schooljongen naar de Poolstreken door D. Putman. Heel veel foto's op kunstdruk. 174 blz. Ing. f2,25 Greetje, Jantje Klaassen en het Prins je, door Joh. E. Kuiper (Meisjes 6-10 j.) Met ill. 160 blz. Öeb. f 1,70. De avontuurlijke reis van Bolke's zoor met Dorus Das, door A. D. Hildebrand (Jongens en meisjes 8-12 j.) Heel fraair platen. 160 blz. Geb. f 1,70. (Ingezonden Mededeeling). Mm HYGIENE EN VEILIGHEID mm 441. Waterkijkers. Het aflezen van dl ziektegeschiedenis, van de kwaal, hel stellen van de diagnose, door het bekij ken van een fleschje urine is nog in zwang. Onder de invloed van de genees kunde der Arabieren werd voor jaren aan de pols en vooral aan de urine een een overdreven waarde toegekend. On der de kwakzalvers zijn heel wat „wa terkijkers". Het is nogal eenvoudig, di< lui te ontmaskeren. Een dokter stuurde aan zoo'n waterkijker-van-beroep een: een fleschje urine van een paard er daarna een fleschje met wat bier. Ii beide gevallen kwam prompt berichl over de afwijkingen van de zieke met de gebruikelijke voorschriften. Te betaler (daar ging het tenslotte om) zooveel gul den. ADVERTENTIE. BESTELBON voor 1 ex. „Kwakzalve rij, Bijgeloof en Geneeskunst," door Dr H. J.W. Droogleever Fortuyn (prijs f 1,45 franco per post f 1,57). Naam: I Adres: (Kan in open enveloppe met P/2 ets postzegel aan Boekhandel Parkstraat worden gezonden. P1429/1. Verantwoordelijk voor d< geheele inhoud; G. Joh. Duinker. - Plaatsvervanger J. de Waal, Den Burg Uitg. en Drukkerij Fa. Langeveld ei De Rooij, Den Burg, Texel. Hel is voor den winkelier een wel. dal I de ervaren huisvrouw zeer kundig is I in hei onderschelden van de bette kwalileiienl >v Daarom verwonden hei den winkelier van I heden dan ook niet dal de bestellingen I legenwoordlrf altijd vergezeld zijn van de I waarschuwing „Denk eraan. Kruidenier. We hebben al een? verteld, hoe u ook van niet-gekleurde wapens de kleu ren kunt „aflezen". „Goud" wordt aan gegeven door stippellijntjes, „zilver" laat men wit, „rood" wordt door verti cale lijntjes aangegeven, blauw door ho rizontale, zwart door ruitjes, enz. Zonder nadere toelichting weet u nu, hoe de hierboven afgebeelde wapens ge kleurd zijn. Voor bepaalde kleuren heeft men in de wapenkunde (heraldiek) een bijzonde re naam: rood keel, blauw azuur; zwart sabel; groen sinopel. zwam is niet vergiftig, maar bracht ons toch dikwijls.ongerief, doordat we elkaar er mee insmeerden en dan zat er door gaans een pak slaag op. Ze groeien in de tuin. Op een mooie morgen zag je daar dan opeens iets, dat wel leek op een partij bruine, streeperige eieren, die te halverhoogte uit de grond staken, 's Mid dags waren dat al paddestoelen met kegelvormige hoeden, wiegelend op de slanke stelen. De platen aan de onder kant van die hoeden waren eerst bleek rossig-bruin, maar werden spoedig zwart en dan begon de pret. Want ze vervloei den tot een zwarte brij; de heele hoed vervloeit tot aan de steel toe en met die zwarte brij kun je nu naar hartelust schilderen en klodderen. Let eens op bepaalde paddestoelen, die raadt schrijver; dag aan dag en liefst dr-ie, vier keer op een dag van het oogen blik af, dat zij zich beginnen te vertoo- nen, totdat zij vergaan of verdroogd zijn. Zie, hoe ze opkomen, hoe snel ze hun hoed'tmtplooien, wanneer ze hun sporen (waarmee ze zich voortplanten) strooien en hoe snel ze hun loopbaan eindigen. (Eigen teekening). Deze teekening laat zien, welk een kracht paddestoelen bij hun groei kun nen ontwikkelen. Zij dringen niet alleen door asfaltpaden heen maar kunnen zich cok door met tegels belegde trottoirs en cementen paden een weg banen. De macht van het kleine! Ja, niet in de laat ste plaats in de paddestoelenwereld openbaren zich de wonderen der natuur. J. 286. Toen Robinson de boot echtei nauwkeuriger bekeek door zijn verrekij ker, zag hij, dat het niet de boot was vai Donderdag en de kapitein. Hij daarom naar een hooger ppnt waar uitzicht wafe. En zoo zullen PANKO en ROER-OM de harten van alle Mmus binnen zeer afzienbare tijd ver overd hebben! Het is niet de schuld van de was- scherij Mevrouw. De fout ligt bij Uw man, die zijn scheermesje met dien handdoek heeft afgedroogd. Een klein sneedje in het weefsel wordt in de wasch onvermijdelijk een gat. Zooiets mag in deze tijden niet voorkomen, want de inhoud van Uw linnenkastls thans moeilijk aan te vullen. Daarom is het zaak alles wat scherp is, ook gewone tafelmessen, met een specialen doek en steeds met den scherpen kant naar buiten af te Immers, om in deze tijd zónder boter, melk en eieren, 'n lekkere cake, panne koeken of flensjes te bakkenwie zou

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 4