GOEDERENVERVOER Landbouw en Veeteelt. VAN DE FRONTEN. BRIEF UIT 00STLAND. Duitschland wint op alle Fronten. VAN EN NAAR TEXEL. flANG. No. 5679. WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1942. EXELSCHE COURANT A VEEMARKT. f De Burgemeester der gemeente Texel i engt ter openbare kennis, dat de gewo- veemarkt te Den Burg op Maandag 7 iptember 1942 NIET doorgaat, zulks in ;rband met den Schapenfokdag, welke dien dag aldaar gehouden zal worden. Texel, 17 September 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. HERHAALDE WAARSCHUWING. VERGUNNING aan schapenhoeders om zich in ver band met het lammeren der scha pen tusschen 24 en 4 uur buiten te bevinden. De Burgemeester van Texel brengt den lehouders, die een vergunning hebben ïtvangen om zich in verband met het mmeren der schapen tusschen' 24 uur i 4 uur in de open lucht te mogen op- luden, iri herinnering, dat deze ver inning onverwijld bij den heer Noor- jk behoort te worden ingeleverd. Aan veehouders, die deze vergunning et inleveren, wordt een volgende maal en vergunning verstrekt. Texel, 17 Augustus 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. AFHALEN AARDAPPELFORMULIEREN. i Zij, die niet beschikken op het tijd- f ip der uitreiking over 25 kg. aardappe- n per gezinslid, dienen voor de eerst- ilgende uitreiking van aardappelkaar- - n (tijdvak 6 Sept.3 October 1942) n formulier MD 32 in te vullen. Dit rmulier dient nu reeds afgehaald te Drden bij den distributiedienst. Het j oet ingeleverd worden op de a.s. zit- igen. Texel, \0 Augustus 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. VERBLIJFSVERGUNNINGEN. De Burgemeester der gemeente Texel - veelt belanghebbenden ernstig aan bij indiening van een aanvrage ter be- ming van een verblijfsvergunning een anco enveloppe in te sluiten. De aandacht wordt er voorts nog- lals op gevestigd, dat vergunningen ïchts in zeer bijzondere gevallen wor- n verleend en dat in het verzoekschrift redenen zoo omstandig mogelijk die- n t.e worden vermeld. Familiebezoek, nder dat daarvoor een zeer bijzondere ij- nleiding bestaat, kan niet worden toe- u staan. ij Texel, 13 Augustus 1942. ei De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. ZON. 19 Aug. op 6,29; onder 20,57 t.) 20 Aug. op 6,31; onder 20,55 21 Aug. op 6,32; onder 20,53 2 MAAN. 19 Aug. op 14,51; onder 0,31 20 Aug. op 16,03^ onder 1,04 n 21 Aug. op 17,11; onder 1,40 Eerste Kwartier: 19 Aug. 13,30. Volle Maan: 26 Aug. 5,46. JOG WATER OP TEXELS REE. 19 Aug. 2,42 en 15,08 J 20 Aug. 3,36 en 16,07 M 21 Aug. 4,42 en 17,22 j Springtij 25 Augustus. li 3een enkele overwinnaar gelooft aan t toeval. (Nietzsche). e' De beteekenis van het nieuwe ij beurtvaarttarief. s Sinds eenige tijd is een nieuw beurt- m irttarief van kracht, het „Beurtvaart- ief 1942", volgens hetwelk de vrach- i in de beurtvaart, op het oogenblik a' zoo groot belang voor het goederen- voer in Nederland, zeker niet in de tste plaats voor dat van en naar Texel. rden berekend. x )e transportproblemen van 't oogen- J k hebben meer dan ooit de aandacht /estigd op* de omstandigheid, dat Ne- 'land zich voortreffelijk voor vervoer water leent. Wel is waar bestaan er c voor de binnenvaart vele moeilijk- ien, maar met wat passen en meten, >r het inschakelen van sleepbooten en - )r zeilen weet men de vaart toch naar looren gaande te houden, waardoor l belangrijke goederentransporten e. ats kunnei] hebben. )r Voor Texel is die vaart natuurlijk van t groote beteekenis. Wanneer het uwe beurtvaarttarief een goedé basis :mt, zoowel voor de vervoerder als ür de verTader, dan is er alle reden om irover .verheugd te zijn. Het nieuwe tarief, ts Iet nieuwe tarief is opgebouwd uit 'n at iefstelsel, volgens hetwelk men, zeer echt, rekening heeft gehouden met 't - t, dat de omstandigheden op de diver- Nederlandsche binnenwateren lang :t overal eender zijn. Er is een lijst g n meer dan 1150 trajecten samenge- e! ld, achter elk waarvan wordt aange ven in welke der 70 tariefgroepen dit BEKENDMAKING. Aangezien ondanks de uiterst dringende uitnoodiging van de Wehrmachtsbefehlshaber, General der Flieger Christiansen, de daders van de springstofaanslag in Rotter dam te laf zijn geweest om zich aan te melden, zijn de volgende" gijze laars aangepakt en hedenmorgen doodgeschoten: 1. Ruys, Willem, directèur-gene- raal, Rotterdam; 2. Graaf E. O. G. van Limburg Stirum, Arnhem; 3. Mr. Baelde, Robert. Rotter dam; 4. Bennekers, Christoffel, vroeger hoofdinspecteur van politie, Rot- dam; 5. Baron Alexander Schimmel- penninck van der Oye, Noordgouwe (Zeeland). Den Haag, 15 Aug. 1942. De Höhere S.S. und Polizeiführer Nordwest. (get.) RAUTER. S.S.-Gruppenführer en General- leutnant d. P. UITHONGERING. Dat er in Nederland op dit oogéfiblik over vbedselschaarschte wordt gespro ken, hebben wij hoofdzakelijk te „dan ken" aan de blokkade, welke de anglo- amerikaansche mogendheden tegen het vasteland van Europa doorvoeren. Steeds weer in'de geschiedenis hebben de Britten en de met hen verbondenen getracht, Europa uit te hongeren, indien zij hiertoe de gelegenheid kregen. Zelfs de politiek van het Fransche op perbevel was in het begin van 194G er op gebaseerd met toestemming van de Britsche autoriteiten Nederland en België te blokkeeren, omdat men meen de,-op deze wijze Duitschland te dwin gen een inval te doen in Nederland en België. Aan de hand van documenten wordt dit aangetoond in een boek van Paul Al- lard „Les plans secrets du G. Q. G." (uit gave van; Les éditions de France). De schrijver van dit boek, die het bovenstaande ontleende aan' een geheime nota van generaal Gamelin, gedagtee- kend 16 Lentemaand 1940, voegt hieraan toe: „Listig plan, niet waar? België en Ne derland wordeii geblokkeerd. Wij zullen onze beste vrienden laten uithongeren: zij zullen dan niets meer aan Duitschland kunnen verkoopen. Duitschland zal dan aanvallen. Wij moeten dus over de lan den, die wij hulp en Rijstand beloofden, een dubbele ramp laten komen.- honger dood en oorlog!" Hiermede hebben wij dus duidelijk ge noeg aangetoond, dat de tegenstanders van Duitschland er niet voor terugdeinzen alle mogelijke blokkademaatregelen toe te passen, ook tegen degenen, in wie zij hun bondgenooten zien. Hs. IIHHIIIIU ZOO SCHREEFIlllllllllll Alg. Handelsblad: In het vereenigde Europa en in het nieuwe Nederland zal de boer zijn plaats innemen en er zal geen volksgemeenschap worden gevon den, die niet bereid zal zijn, hem de be looning te geven voor wat hij voor zijn volk doet en waard is! Groot zijn op het oogenblik nog de moeilijkheden, maar de boer, die zich volkomen afhankelijk van zijn Schepper weet, zal niet versagen, doch taai volhouden tot heil van Volk en Vaderland. tiaject valt. Zoo zien we bijvoorbeeld, dat Texel-Den Helder is ingedeeld in de tariefgroep 3, Texel-Alkmaar in tarief groep 12, Texel-Harlingen in tariefgroep 15, Texel-Amsterdam in tariefgroep 19, Texel-Rotterdam in tariefgroep 39, enz. enz. Dit beteekent, dat een transport van Texel naar Den Helder tot en met 10 kg. ten hoogste 20 ct. mag kosten, van 10 tm. 15 kg. 25 ct., van 15 t.m. 30 kg. 30 ct. enz., enz. Geheel nauwkeurig zijn de gewichten tot en met 100 kg aangegeven en daarna per 1, 2, 5, 10, 25 50 en 75 ton onder opgave wat ten hoogste per 100 kg. meer mag worden berekend. Zoo zien we, dat een transport van Texel naar Den Helder van'5 ton f 19,65 mag kosten plus 27 ct. per 100 kg. meer tot 10 ton. Een zelfde transport mag op hét traject Texel-Amsterdam f22,10 kosteó plus 32 ct. per 100 kg. en op het traject Texel Rotterdam f25,55 plus 39 ct. per 100 kg. Doorvoer. Moet het goed verder dan de in de trajectenlij st genoemde plaatsen, dan ontstaat doorvoer. Nemen we b.v. een transport van Texel naar Amersfoort. De berekening der vracht moet dan twee maal worden gemaakt, n.l. eenmaal voor het traject Texel-Amsterdam en eenmaal voor Amsterdam-Amersfoort, met dien verstande, dat op het totaal een reductie van 20 pet. in toepassing moet worden gebracht. De herfsttijloos is zeer giftig. Erwten op ruiters drogen, 120-130 per h,i noodig. Strookapje tegen regen. Distels afmaaien, telkens voor ze tot bloei komen, voorkomt de zaadvorming. Winlerkoolzaad. Perceelen waar b.v. bieten, tarwe en gerst een goed gewas leveren, zijn ook geschikt voor koolzaad. Koolzaad vraagt evenals kool en kool rapen veel kali', stikstof en vrij veel fos- forzuur. Melk. Het vee van bedrijven, die te weinig melk leveren, kan in beslag wor den genomen. Goede gift stalmest of goede compost geven, als koolzaad op oud bouwland wordt geteeld. Erwtenteelt. Het risico van deze ver bouw wordt verminderd doof" tijdig zaaien, drogen op ruiters. Kalveren. Een goede en niet te kleine weide bevorderen de ontwikkeling ten zeerste. Kaas. De kwaliteit is voor een belang rijk deel afhankelijk van de zorg, be steed aan het in strem zetten van de melk. Erwten. Als ze een goed gewas leveren k&n men 50 hl. van 80Nkg. per ha. oog sten,. benevens 4000 tot 4500 kg. erwten- stroo. Om de oogstarbeid te beschermen is loonsverhooging alleen, toegestaan na goedkeuring door College Rijksbemidde laars: Voor dorschen door degenen, die zelf over motoren en toebehooren beschik ken, is geen vloeibare brandstof beschik baar. Raadpleeg de Voedselcommissaris of Bureauhouder. Door het slechte" weer is de boonen- oogst zeer slecht en ook die van bloem kool en peen teleurstellend. Andijvie moet worden afgewacht. Oogst van to maten en komkommer zeer goed. Ook de fruitoogst laat zich gunstig aanzien. Het dorschen en inleveren van graan. De Provinciale Inkoop Centrale van Akkerbouwproducten voor Noord-Hol land brengt onder de aandacht van de belanghebbenden op het eiland Texel, dat alle Akkerbouwproducten oogst 1942 voor 1 Dec. 1942 moeten worden gö- dorscht en ingeleverd. Door de Plaatse lijke Bureauhouder zal de telers worden medegedeeld, wanneer en door wie zal wordengedorscht. Zooveel mogelijk zal rekening worden gehouden met de reeds opgemaakte rayonverdeeling voor het dorschen, doch in verband met het snel le tempo, waarmede moet worden ge dorscht, is het niet uitgesloten, dat in sommige gevallen hiervan moet worden afgeweken. De - inlevering der producten dient te geschieden binnen 3x24 uur na dor- sching bij ae bekende opslaghouders. De door de N.A.K. te velde goedgekeurde producten ^behoeven uiteraard niet te worden ingeleverd, doch moeten voor 1 Dec. 1942 worden verkocht aan de Zaai zaadhandelaren of Coöperaties. De zaai zaadhandelaren of coöperaties dienen de gekochte hoeveelheden, voor zoover niet noodig voor de uitzaai op Texel, vóór 1 Dec. 1942 door te verkoopen aan telers of handelaren en coöperaties op het vaste land van Noord-Holland. Inlichtingen inzake dorsching, inleve ring etc., hetzij schriftelijk of telefonisch, worden uitsluitend verstrekt dooi de Plaatselijke Bureauhouder te Texel en niet door het Hoofdkantoor te Alkmaar. Gewicht en plaatsruimte. Voor een vrij groot aantal artikelen, waarvan het gewicht in een bijzondere .verhouding staat tot de benoodigde plaatsruimte of die tijdens het vervoer een speciale verzorging behoeven is een percentueele verhoogingen zijn: poot- tariefmaxima toegestaan, welke verhoo gingen moeten \yorden toegepast op het gewicht. Eenige voorbeelden van deze percentueele verhoogingen zijn: poot- aardappelen 30 pet., bietenzaad M)0 pet., 'brandkasten 200 pet. versche groenten 100 pet., losse kaas 50 pet., meubelen 400 pet., pluimvee 100 pet., losse schapen vellen '100 pet., wol 100 pet., enz., enz. Voor rij- en voertuigen, landbouwwerk- tuigen^en vaartuigen zijn berekenbare maximumtariefgewichten vastgesteld, welke gelden, ongeacht het werkelijke gewicht. Zoo mag een aardappelrooier gerekend worden 2000 kg. te wegen, een dorschmachine met een werkelijk ge wicht beneden 1000 kg. 5000 kg. en een wiedmachine 3000 kg. Aan de andere kant zijn reducties op de vrachtsom ver plicht gesteld bij het vervoer van zeer gemakkelijk te transporteeren goederen. Deze reductie, die tien procent bedraagt geldt voor consumptie-aardappelen, -aardappelmeel in balen, beendermeel, zware gerst, kunstmeststoffen, lijnkoe ken, lijnkoekschilfers, mais, paddy, rog ge, sesamschroot, sojakoeken, sojaschroot tarwe, uien, veekoeken, veevoeder en zout. (Slot volgt.) Het Thuisfront onversaagd. We beleven een totale oorlog; d.w.z. dat niet de soldaat aan het front alleen aan de verschrikkingen van de krijg bloot staat; maar ook de burgerij in de steden en ten plattelande achter het ei genlijke strijdtooneel. Wat dit beteekent, leert vooral West-Duitschland en het Duitschekustgebied kennen, waar bij herhaling woonwijken, kerken en scho len het doelwit van Britsche bommen werpers zijn. Pas hebben Mainz en Wies- baden weer offefs moeten brengen. Maar met recht heeft Rijksminister Goebbels bij zijn bezoek aan de geteisterde gebie den deze woorden van Nietzsche aange haald; „Wat ons niet ombrengt, maakt ons sterker"? Op bewonderenswaardige wijze draagt de Duitsche burgerbevol king haar lasten. Daar kan menigeen in de bezette gebieden een voorbeeld aan nemen. Alom kwam de overwinningswil tot' uiting. „De Fuehrer en het heele Duitsche volk", zoo sprak de Rijksaxinis- ter, „gedenken met groote dankbaarheid de prestaties van de volksgenooten, die hun moeilijk oorlogswerk verrichten on der omstandigheden, waaronder anders slechts de soldaat aan het front onder worpen is. Nooit zal de leiding van het Rijk vergeten, wat deze stad (spr. voer de het woord in Keulen) zoo dapper op zich heeft genomen". Al weer „het tweede front". Het wordt vervelend. Tot die conclu sie komt ook het Engelsche blad „Ecqpo- mist". Ze,móesten nu eens ophouden met dat gepraat over „het tweède front". De militaire macht van Engeland zoo schrijft dat blad is immers nooit toe reikend om zich met de militaire macht van het vasteland te meten. Waanzin zoo staat het precies in de „Econo mist" waanzin is het, Het Kanaal over te steken, wanneer niet van te vo- ren de reusachtige Amerikaansche troe pencontingenten, die men ons beloofd heeft, ter ondersteuning zijn aangeko men. Anders zou het een z e 1 f m o o rd zijn! En dat vertellen ze niet in Ber lijn, neen dat staat in dat Britsche blad. Dal zegt alles. En laat dan die Ameri kaansche generaal-majoor Clark maar pi aten. Die heeft de mond vol van dat „tweede front": „Hoe sneller, hoe beter" is zijn leus. Rijksminister' Goebbels heeft er in Keulen ook over gesproken: Laat zé maar komen. Wij willen wel eens met de Yankees kennis maken. Al- leS is voor de-ontvangst in gereedheid gebracht. Zij kunnen op 'n waardig ont haal rekenen. Met *n feest ,,a la Duin kerken" zal de invasie worden besloten. Het lot van China. Van het front in China dringen wei nig berichten tot ons door, maar wat we vernemen wijst toch wel op toenemende druk van Japan, dat nagenoeg alle toe voer van oorlogstuig heeft afgesneden. Toen de'„beroemde" Birma-weg voor China en de Anglo-Amerikanen verloren ging, werd de aanleg van de z.g. „As- sam-straat" ter hand geonmen. Daar werken nu wel een 100,000 koelies aan. Maar de Assam-straat is maar een sur- rogaat-Birma-weg. Ze moet tenslotte worden aangelegd door het woeste berg land van de Himalaya, zoo vol hinder nissen, dat een tocht door de Europee- sche Alpen daarbij vergeleken maar kin derspel is. Maar al zou het een pracht- weg wordenwanneer komt hij klaar? Hulp zou toch te laat komen. En al zou hij morgen in gebruik kunnen worden genomen, geen mensch is zoo (Slót.) Hoe het met de akkerbouw staat. Men kent hier geen grondbewerking en ook geen gewassenverpleging. Alles is zoo wanordëlijk en vol onkruid. Er is meer dan een menschenleven achter stand. Ook beschikt men niet over iets dat op een behoorlijk werktuig lijkt; nog vaak ziet men b.v. een eg met houten tanden. Gereedschap voor „verpleging" van het gewas kennen ze ook niet, dus zaaien en maaien. Echte roofbouw! Er zullen natuurlijk nog wel wat jaren overheen gaan, eer het wat begint te lijken. Men vindt hier zelfs geen be hoorlijke weg. Ook wat betreft de akkerbouw, heeft Duitschland met de verbetering een be gin gemaakt door de invoer van een zeer groot kwantum goede tweescharige ploegen en cultivatoren tegen ongeloof lijk lage prijzen. Maar het ontbreekt de meesten aan behoorlijke trekkracht. Als die menschen met hun systeem hier het leven hoiiden, dan is er met ons systeem en met vakbekwame boeren hier een zeer groote tóekomst. Maar eerst ont sluiting van het gebied en handel, an ders gaat het niet. Nu hebben we de opdracht een z.g. M.T.S. in te richtm. Een M.T.S. is een station, waar tractoren, machines en werktuigen kunnen worden gemonteerd en gerepareerd. Wij zullen alles' eleo- trisch inrichten in twee joodsche kerken, die naast elkaar staan en gemakkelijk aan elkaar kunnen worden gebouwd. We naief, dat hij aanneemt, dat de Japanners de schepen met oorlogstuig zoo maar laten binnen loopen en dat het vervoer langs de Assam-weg geen strootje in de weg zal worden gelegd. Het tegendeel is waar! I«(een, China moet er maar niet op bouwen. Bommen en torpedo's. Voor zijn bommen op Duitschland en het bezette gebied, waarbij ouderge woonte weer voornamelijk woonwijken en historische gebouwen het doelwit wa ren (te Mainz brandde de wereldberoem de Dom en nog vijf fraaie kerken af), heeft Engeland zwaar moeten boeten. Maar niet doordat Duitsche vliegers mo numentale gebouwen verwoesttén, waar door de oorlog geen dag wordt verkort, neen, zij'vielen met gunstig gevolg mili taire doelen aan:, en wel te Salisbury, Edinbufg, Derby, Cambridge, Norwich, Eastborn, IpswichFabrieken en in stallaties, welke voor de Britsche oorlog voering en scheepvaart van belang zijn, wérden zwaar getroffen. Maar het was vooral ter zee, waar Churchill weer een veer moest laten. Het gebeurde in de Middellandsche Zee waar een vloot van 21 koopvaardijschepen, door een flink getal oorlogsbodems ver gezeld, zich een weg trachtte te banen naar Egypte. Van de 21 schepen werden er 15 tot zinken gebracht (180,00 br. ton). De resteerendei zóchten, zwaar bescha digd, een goed heenkomen naar de ha ven van Malta. En de oorlogsbodems? Het vliegtuigmoederschip Eagle ver dween onder water, twee andere kregen zware averij, maar konden Gibraltar be reiken. Verder werden twee kruisers (w.o. de Manchester, een vrij nieuwe van 9300 brt.) en drie torpedobootjagers tot zinken gebracht en zijn drie kruisers zwaar beschadigd. (Zie verder 2e pagina). (Illllllllll ZOO SPRAK... IIIIIIIIIID Ir. A. A. Mussert: Wij hebben tot taak mét al onze krachten zoowel aan het Oostfront als aan het thuisfront er toe mede te werken, dat de oorlog wordt ge wennen, want straks zal de tijd komen, dat overal het nationaal-socialisme zal zijn gevestigd. Max Blokzijl: Men herinnert zich, dat Hitier een tijd geleden in de Rijksdag eens heeft gezegd, dat hij zelfs bereid is, tijdelijk een behoorlijk gebied in West- Europa te ontruimen om de heeren van de overzij gelegenheid ^e geven onge stoord hun legioenen te ontplooien. In- tusschen is de westkust tot een tweede Siegfnedlinie geworden, en wel niet met harde grond maar met zeewater er voor. Laten we als Nederlanders verheugd zijn dat van dit plannetje niets zal komen en dat onze kust zoo weinig lokt tot lan dingspogingen. We zouden ook zonder die nog onrustige óogenblikken genoeg kunnen krijgen. Aan onze kant weet men niet, welke wanhoopsplannen de eeuwige verliezers in Londen en Washington nog in portefeuille hebben. Laat het ons niet weerhouden intusschen orde op de eigen zaken te stellen. Minister Westman, Zweden: Zweden is onder alle omstandigheden besloten zijn buitenlandsche politiek te voeren vol gens het beginsel der neutraliteit. hebben dan een enorm groote haL We hebben al heel wat personeel: monteurs en tractoristen, dus nu werk genoeg. Ook komen er binnenkort een 100-tal dorsch- machines uit Duitschland. Met de ver- deelirtg in ons rayon worden wij ook belast. We hebben 'n aardige werkkring en een dito privéhuis met een paar pri ma Chefs en hebben dus mets -te klagen. We zijn vol goede moed aan de arbeid, al kom je in oorlogstijd veel moeilijkhe den tegen met het verkrijgen van mate riaal, enz. Ik hoop, dat ik er in geslaagd ben, u in vogelvlucht een kijk achter de scher men te geven Spoedig, hoop ik iets uit Nederland te vernemen, want we hooren mets. Met onze radio kunnen we Holland niet bereiken. Met hartelijke groeten van de Oostlandsche boeren, Piet en Gert Schoorl." Ons adres is: Landwirtschaflpost (rood onderstrepen) Aan den heer G. Schoorl, H. 326, Güterbewirtschaftungs-Gesellschaft, Ostland. Aussenstelle-Baranowitsche Leitstelle-Brest. Weiss-Ruthenie. (rood onderstrepen en een blauw kruis over 't adres). Uw weder-helft. „Ik heb opgemerkt", schrijft iemand, „dat ongunstig weer sterk op 't humeur en gestel van mijn vrouw inwerkt". Van daar zeker het woord „weder-helft".

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1