(loorélmw l doozen inleveren! Texelsche Berichten Vogel- Varia Gemengd Nieuws .^Vez^zoficn eBomcW. Voortaan 'n doos Erdal No. 20 alléén bij inlevering van een ledige Erdal-doos. L.ÓUIIJÓ M DE INMAAK IN FLESSCHEN. Enkele groenten en bepaalde vruch ten kunnen in flesschen worden inge maakt, zonder dat ze daarna nog verhit worden. Door de vrij scherpe plantenzu ren wordt de ontwikkeling van de be- derffcemen tegengegaan. FleSschen met wijde hals zijn geschikt o.a. voor kruisbessen, flesschen met een nauwe hals of met een beugelsluiting kunnen gebruikt worden voor kruisbes- senmoes en bessensap. Zooals bij iedere inmaak moet het rei nigen van het materiaal zeer nauwkeu rig geschieden; zoo mogelijk heet soda water gebruiken. Trechter, lepels en al les wat bij het vullen dienst doet, af- wasschen of uitkoken. De flesschen wor den vervolgens goed gespoeld en uitge- zwaveld. Daartoe brengt men een bran dende zwavellint in de natte flesch en klemt het met de kurk of dè beugelslui ting vast tot de flesch vol is met zwa veldamp. Het lint na het uitnemen in een kommetje water dompelen om brand gevaar voorkomen. De flesschen met de kurk'er op omgekeerd neerzetten b.v. in een teil en 10 min. laten staan om de kurk goed te desinfecteeren. Na het zwavelen gaat men zoo heet mogelijk vullen. Om te voorkomen, dat de flesch springt, verdient het aanbeveling deze in een teiltje met heet water te plaatsen. Snel werken en snel afwerken is bij deze inmaakmethode van veel belang. De fles schen onmiddellijk na het vullen kurken of afsluiten met een vochtig stukje cello- phaan. De kurken lakken of onderdompelen in gesmolten paraffine of kaarsvet. Ge- ^bruikt men cellophaan, dan nog een tweede stukje om de flesch binden, Wan neer de inhoud van de flesch koud ge worden is. Kruisbessen inmaken. De onrijpe kruis bessen van kroontje en steel ontdoen en zorgvuldig wasschen. Gebarsten vruch ten verwijderen.' De flesschen, na reini ging als boven beschreven, vullen en ge kookt water dat tot lauw-warm afge koeld is op de kruisbessen gieten tot in de hals der flesch. De kurk tot aan het water in de flesch drukken. Sla van roode kool. 500 gr. roode kool, 1 groote zure appel, sap van Vs citroen of wat azijn, slaolie of spekvet, suiker, zout. De kool, het uitje en de appel fijn schaven of raspen. Het spekvet of de elk met de azijn of het citroensap, een snufje suiker en zout vermengen. De ge raspte groente er doormengen. Het drogen van slaboonen, e.d. Ie ma nier: Haal de boonen goed af, breek ze rijg ze met een stopnaald aan een draad katoen. Hang ze op in de zon tot ze ge heel droog zijn. 2e manier: Haal de boonen goed af, breek ze, wasch ze en kook ze gedurende 3 minuten in ruim kokend water op. Laat ze uitgespreid door en door koud worden. Droog ze in een lauwe bakkers oven of boven de kachel. Bewaar ze in trommels. Deze 2e manier verdiept de voorkeur. WEET U, dat vogelmuur ook voor de mensch 'n best voedsel vormt, gekookt en rauw? dat van de rijpe vlierbessen een smakelijke jam kan worden bereid? dat de witte waterkers in Frank rijk speciaal gekweekt wordt (cretton) en daar een gewilde groente is? dat de witte doovenetel in Zweden en Ierland als een zeer voedzame groen te wordt gewaardeerd? dat de jonge blaadjes van weeg bree ook voor de mensch uitstekend voedsel zijn? Noord-Brabant zit vol vacantiegan- gers. (HND.) Een 20-j. Amsterdammer verkocht In dische postzegels met vervalschte op druk ,,Java". Hij zal er voor boeten. Een meisje van 16 mnd., Barbara van Klaveren, werd te Vlaardingen door een achteruitrijdende auto doodgereden. De heer G. Nieuwenhuis werd 15 Aug. als burgemeester van Bussum ge ïnstalleerd. Een prijs van f 1000 van de Winter hulp-loterij viel ten deel aan een een voudig arbeidersgezin bij Den Haag. Bij een twist werd de 41-j. P. de Ko ning te Rijsbergen door een zwager zoo met een zeis in de buik gestoken, dat hij kort daarop overleed. Visch. De burgemeester van Huizen zorgt er voor, dat een deel van de aan gevoerde visch door de bevolking kan worden gekocht. Tegen konijnen, waarvan men in Over- ijsel en Gelderland veel- te lijden heeft, plaatst men in de koólvelden wel groote glasscherven. De 18-j. Ned. Vrijwilliger M. G. Tyde- man uit Den Haag behaalde aan het Oostfront het IJzeren Kruis 2e klassé ën het Inf. Sturmabzeichen. Honderd Duitsche kinderen uit het Roergebied, waar woonwijken zoo bar- baarsch werden getroffen door Britsche bommen, zullen zes weken in de prqv. Utrcht doorbrengen. Een jongetje van vier jaar was bij zijn huis a.d. Tongelreschestraat op een lad der geklommen en op groote hoogte daar af gevallen. Hij overleed aan de gevol gen. Het N.A.F. stichtte de N.V. Honk en Heem, welke zich ten doel stelt, de bouw van mooie en gezónde arbeiders woningen, zoodra de tijd daartpe geko men is. De arbeidsvoorwaarden voor de arbei ders in de N.O. polder zijn verbeterd. Voortaan om de vier weken van Vrijdag middag tot Maandagavond verlof met f-7 verlofsvergoeding. Regenverlet 35 ct. p FEUILLETON. ROMAN VAN MARLISE KOLLING. 36.) Boven had de huistelefoon zijn plotseling verschijnen natuurlijk reeds aangekondigd. Dr. Stephan, de eerste directeur, anders de rust en kalmte in persoon, stormde hem al op de gang te gemoet, terwijl zich achter vensters en deuren de nieuwsgierige gezichten van het personeel verdrongen. En juffrouw Küllers, Robert's particuliere secretares se, bleek zelfs haar tranen slechts met moeite te kunnen bedwingen Jullie hebben me hier zeker al dood gewaand? Robert probeerdp het met een grapje, maar het kwam niet van harte. Jullie willen zeker wel aan je werk gaan, snauwde dr. Stephan de bedienden toe en tegelijkertijd trok hij Robert mee in het privékantoor. De hemel zij dank, meneer Esch- berg! Hij liet zich met een zucht in zijn bureaustoel vallen en bette met een zak doek zijn voorhoofd. Vertelt u mij alsteblieft, wat er gebeurd is. Wij heb ben ons gek getelegrafeerd om u in Mos kou te bereiken en daarna hebben we het per telefoon geprobeerd. In het hotel vertelden ze, dat u ver trokken was. Vertrokken, waarheen? Wij hadden er geen flauw idee van. Van uur tot uur verwachtten we bericht van u-niets! Tenslotte hebben we ons met de firma in verbinding gesteld. Meneer Lohr was tegelijk met u in Wafschau ge weest, daarna in Moskou, zoo werd ons meegedeeld. Ongeveer tegelijkertijd kre gen we bezoek van een particuliere de tective hij zweeg even 'om adem te scheppen maar vervolgde bijna onmid dellijk; Ja, meneer Eschberg, ben ik nou gek of is er toch werkelijk iets w^ars aan hetgeen mij, natuurlijk onder strenge geheimhouding, is meegedeeld. En wat is er dan wel voor sensa tioneels ter oofe gekomen, waarde Ste phan? Robert kreeg bijna medelijden met de man, die hij in een reeks van jaren als zijn trouwp medewerker had leeren waardeeren. Stephan was het toonbeeld van correctheid en zakelijk overleg. Zón der hem zou Eschberg zich misschien wel eens met al te jiskante ondernemingen hebben ingelaten. De eerste directeur hadi hem steeds als een schildknaap ter zijde gestaan. Af en toe had hij Wel eens gezucht onder diens vele bezwaren, maar nog vaker was hij hem dankbaar ge weest, wanneer hij hem op zijn tactische wijze had weten te bewegen met zijn plannen en ondernemingen binnen het raam der mogelijkheden te blijven. En (van 16 cent!) DE KLEINE AVONTURIER. Men schrijft ons uit Eierland: Zondag 9 Aug. kwam de autobus van Den Burg; ze stopte bij de fam. Knol. Daar kwam een kleine jongen uitstappen en die kwam bij zijn tante te gast. Hij mocht wel van zijn mama, zei hij. Maar wat was het geval? Van 't voorjaar kwam hij ook een» keer met de bus bij zijn tante, op een verjaardag en dat vond de kleine baas zeker zoo mooi; hij had het telkens maar weer over de Polder. En nu op deze Zondagmorgen'had hij de gelegenheid waargenomen en was hij er op uit getrokken. Of het zij bedoeling was weet niemand, maar toch zeer waar schijnlijk wel, want hij heeft de bus, die naar de Polder reed, gevonden en van de Witte Kruisweg naar de Parkstraat is al een heele prestatie voor een kleuter van pas 3 jaar. Enfin, hij is er in geklauterd en „skrep" gaan zitten, ^hiemand wist beter of hij moest ook mee. In Oosterend stap ten de laatste passagiers uit en hij bleef alleen over. Toen kreeg Reuvers in de ga ten, dat het zoo iets als een „versteke ling" was. Hij vroeg, hem dan ook waar hij heen moest, omdat moeder noch va der zich hadden laten zien. „Ik ga naar m'n tante", zei de kleine baas en Reu vers, die zich het reisje van het voor jaar herinnerde, zette hem bij de fami lie Knol af. Intusschen waren zijn ou ders heel Den Burg aan het afzoeken; maar niemand had het ventje gezien. Doodongerust kwam de vader na een uur zoeken weer thuis. Juist stond hij nog even met zijn vrouw te praten, toen daar de tijding kwam, dat „meneer" in de Polder was gearriveerd! Want dit was natuurlijk het eerste werk; even telefo nisch de ouders op de hoogte stellen wat via Vonk ook gelukt is. Er is toen om het heele geval hartelijk gelachen. Maar ernstige ongerustheid is er toch aan voorafgegaan. Wat kinderen al niet in hun hoofd halen. Een verstandig man zal meer gele genheden maken, dan hij er vindt. Jiu? Nu wa£ een enkele gebeurtenis vol doende geweest om al zijn plannen en al zijn voornemens in duigen te doen vallen. Zij hebben mij verteld, dat u ver dacht werd iemand met een valsche pas Hij keek Robert smeekend aan, alsof hij zeggen wilde: Val. mij toch in de rede, zeg toch, dat het niet waar is Over de grens te hebben gebracht, voltooide Robert in zijn plaats. Beste, brave Stephan en als ik dat nu eens gedaan had? Stephan verschoot van kleur. Om 's hemels wil.Dus dan had*uw ver loofde toch gelijk!? Aha, mijn verloofde is dus degene, die Robert keerde zich met een ruk om in zijn stoel en greep de telefoon. - Wat gaat u doen? Mij met mejuffrouw Lohr in ver binding .steHen. Zou u niet liever eerst meneer Lohr dat lijkt mij beter.. Zoover ik weet, probeert meneer Lohr te bemidde len misschien, dat hij juffrouw Lohr schijnt bereid tot het uiterste te gaan, zij sprak er zelfs over "De politie van een en ander in ken nis te stellen, nietwaar? Robert nam Ste phan de woorden uit de mond. Dat was weer echt Daisy. In haar gekrenkte trots deinsde zij voor niets terug. En hij kon het haar niet eens kwalijk nemen! Enfin, des te noodzakelijker was het zich nog eenmaal met haar in verbinding te stel- PRAATJE OVER GEMEENTEWAPENS OOLTGENSPLAAT. Het 45 wapen der ge meente Ooltgensplaat (op het Zuidholl. eiland Goeree-Ovefflakkee) ver toont op 'n blauwe ach tergrond een gouden schip, dat.naar een plaat OOltgensplaat (zandbank) zeilt; Verder een ouden schildhoofd met drie banden van „keel" (rood). 24 Juli 1816 is de ge meente door de Hooge Raad van Adel in het bezit van dit wapen bevestigd. In 1483 werd door Jac. van Borsele hier een stuk aangeslibd land bedijkt. Zekere schipper Ooftgen, die hier gevestigd, was, zou aan die plaat zijn naam hebben ge geven. Vandaar: Ooltgensplaat. Ook dat vaartuig zou aan die Ooltgen de herinne ring levendig houden. 1.Vogclsoorten. In 1903 kwamen er in ens land 335 vogelsoorten voor, in 1938 reeds-352. Hiervan brengt meer dan de helft in ons land zijn jongen groot. 2. Musschen. Wat hebben zij er aan, zich in het vuile droge stof te „was schen"? Misschien is het een middel tegen ongedierte, waar ze ontzettend veel last van hebben. Gelukkig wasschen zij zich ook in het water, zelfs wel in de koude plassen, die bij dooiweer op het ijs komen. 3. Musschen bouwen het heele jaar door aan hun nesten. 4. Schadelijk. Op het platte land zijn de musschen zeer schadelijk. Ten eerste, c^oordat ze ongeveer alle zaadvruchten eten en ten tweede doordat ze nuttige, insectenetende vogels beletten te neste len. Daarom zal er vroeg of laat wel eens op geregelde wijze tegen hen opge treden moeten worden. (D r. Jac. P. T h ij s s e, „Het Vogel jaar", 4e druk.) len en wel onmiddellijk. Robert draaide Daisy's telefoonnum mer op de schijf. Het dienstmeisje meld de zich. Toen hij zijn naam noemde, moest hij even wachten, voor hij ant woord kreeg. Waarschijnlijk stond het kind met een open mond van verbazing voor het toestel. De juffrouw is juist naar de kapper gegaan; de eerste twee uren zal ze wel niet terugkomen. Goed, dan zal ik straks nog wel eens bellen? Robert wendde zich tot Stephan: - Dat komt mooi uit, nu hebben we ten minste tijd om even rustig te werken. Vertel me maar eens Stephan, wat er alzoo gebeurd is sinds we elkaar voor het laatst hebben gezien. Gedurende de twee volgende uren werkte Robert Eschberg in zijn gewone .tempo. Hij wierp zich met alle energie waarover hij beschikte, op zijn zaken. Nu ondervond hij weer eens de .zegen van de arbeid, voelde hij, hoe hij met dit alles was samengegroeid. De doffe apathie, waaraan hij zoolang ten prooi was geweest, viel van hem af. Dat wilde echter nog niet zeggen, dat Lisaweta thans verder van hem verwijderd was, o neen Zij stond nog steeds in het cen trum van zijn hart, daar, waar geen plaats was voor andere dingen. Het wer kelijke leven speelde zich evenwel op een ander terrein af. (Wordt vervolgd.) ONZE FAMILIENAMEN. HOE KWAMEN WE AAN ONZE NAAM? Naar schatting bedraagt het aantal fa milienamen volgens Meertens in Noord- Nederland rond 80,000. Gaan we na, waaraan die namen ontleend zijn, dan kunnen we ze in hoofdzaak in deze groe pen verdeelen: 1. Vadersnamen (patronimica), bv Jan Willems (vader heette Willem), Kees Arends (vader heette Arend). 2. Aardrijkskundige namen, bv. Wil lem van Heerwaarden (oorspronkelijk kwam de familie uit He(e)rwaarden), Vlaming, De Vries, Tesselaar. 3. Namen aan uithangborden en gevel» steenen ontleend, bv. De Valk, Zwaan, De Wolf. 4. Namen, aan die van boerderijen ont leend, bv. Steelink, wanneer de hoeve Steelink heette; ook ging de naam van de oorspronkelijke bewoner wel op de. hoe ve over. 5. Namen, aan het beroep of aan ge reedschap ontleend: Smid, Bakker, Mole naar, Kuiper, Brouwer, Timmer, Bre mer; Bijl, Slot. 6. Namen, aan persoonlijke eigen schappen ontleend; Dapper, Den Brave, Vroom, Zoete, E(d)elman. (Wordt vervolgd.) Niet Columbus (12 Oct. 1492) maar de Noormannen (990) hebben Amerika ont dekt. Spechten zijn voor de bosschën van groote beteekenis, omdat ze een menigte schadelijke insecten verdelgen. De eerste zeilvereeniging in ons land was- de „Ned. Jachtclub" te Rotterdam, opgericht in 1849. De Martinitoren van Groningen was oorspronkelijk 120 m. hoog. De brand van 1575 verwoestte hem voor een groot deel. Bij de herbouw van 1627 werd hij „maar" 95 m. WIE WAT BEWAART. „Wie wat bewaart, heeft wat", zegt het spreekwoord. Maar.dit is alleen het geval, wanneer dat be waren op oordeelkundige wijze ge-: schiedt. Hier geven wij u een kijkje in eèn graanopslagplaats „ergens" in het land. Op gezette tijden wordt op broei gecontroleerd. (Foto-P.I.B.) Illlllllllll VAN DE BOEKENPLANK. !W||il||H (Voorhanden in Boekhandel Parkstraat.) Makkie Piepmans, de Muis, door A. D. Hildebrand. 152 blz. (Jongens en meisjes van 6-10 j.) Met ill. Geb. f 1,70. De Schimmelhof, door Toon Gerhard. 160 blz. Met ill. (Jongens en meisjes van 8-12 j.) Geb. f 1,70. Circus Valdibomba, door Toon Ger hard. 160 blz. Met ill. (Jongens en meis jes 8-12 j.) Geb. f 1,70. Hoe Hans gestraft werd, door G. Bos. Met ill. 78 blz. f 0,40. Waardoor Reintje geholpen werd, dóór Mien Labberton. Met ill. 49 blz. Zwaar papier, f 0,50. Het bezoek, door Mien Labberton. Met ill 33 blz. f 0,30. De Toverkip, door Mien Labberton. Met ill. 44 blz. f 0.50. Marijke van de Timmerman, door Aafje Bruin. Met ill. 66 blz. f 0,60. De Ster van het Oosten, door G. A. ter Braak-Huizinga. Met ill. 20 blz. f 0,15. De Kleine Spar, door Gonda de Haan. Met ill.. 37 blz. f 0,25. De geheimzinnige stad, door J. v.Loon. Met 60 ill. in kleur, f 0,25. De kinderrovers, door J. v. Loon. Met 60 ill. in kleur, f 0,25. Jan de Lapper, door P. Broös. Met 60 ill. in kleur, f 0,25. (Ingezonden Mededeeling). IHHIIWN HYGIENE EN VEILIGHEID WPS 442. Bijgeloof en kwakzalverij. Een smid had een hondje, dat hij voor geen geld verkoopen wilde, want het beest lag 's nachts bij hem in bed om zijn rheumatiek over te nemen. Een ander, die hetzelfde middel toepaste, heeft ont heffing van de hondenbelasting gevraagd omdat hij zijn hond als geneesmiddel ge bruikte. (Dr. Droogleever Fortuyn). P1429/1. Verantwoordelijk voor de geheele inhoud; G. Joh. Duinker. Plaatsvervanger J. de Waal, Den Burg. Uitg. en Drukkerij Fa. Langeveld en De Rooij, Den Burg, Texel.

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 4