Britsche ftivasie in Frankrijk mislukt Schapenfokdag 1942. UIT VELERLEI BRON. BRIEF VAN HET OOSTFRONT Goederenvervoer van en naar Texel. Duitschland yvint op alle Fronten. 55e JAARGANG. No. 5G80. ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1942. TEXELSCHE COURANT VEEMARKT. De Burgemeester der gemeente. Texel brengt ter openbare kennis, dat de gewo ne veemarkt te Den Burg op Maandag 7 September 1942 NIET doorgaat, zulks in verband met den Schapenfokdag, welke op dien dag aldaar gehouden zal worden. Texel, 17 September 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. LUCHTGEVAAR. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat ieder, die in het open veld of op de wegen en voetpaden, voorwerpen aantreft, waar van het vermoeden bestaat, jiat ze uit vliegtuigen afkomstig'zijn en welke mo gelijk gediend kunnen hebben om één of ander nieuw aanvalsmiddel te bevat ten, daarvan onmiddellijk kennis moet geven aan de politie. 0 Indien dergelijke voorwerpen ten on rechte reeds door de bevolking zijn mee genomen, dan moet onmiddellijk inleve ring bij de politie geschieden Nadrukkelijk wordt nogmaals de aan dacht gevestigd op het gevaar, dat be kende en onbekende luchtaanvalsmidde len opleveren bij aanraking door niet- deskundigen. Bij herhaling komen ern stige ongelukken voor. Men late de voorwerpen waar ze zijn en waarschuwe de politie. Texel, 19 Augustus 1942. De 'Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. UITREIKING Bonkaarten voor levensmiddelen, aardappelen, tabak, sigaretten en versnaperingen. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis, dat genoemde distributiekaarten zullen worden uitgereikt: Te De Cocksdorp op Maandag 24 Au gustus a.s. in de o.l. school van: 8,30- 9,30 wijk C nrs C lt.m. C 41 30-10,30 wijk C nrs C 42 t.m. C 77 10,30-11,00 wijk C nrs C 78 t.m. C 104 11,00-11,30 wijk C 105 en hooger 11,30-12,30 dorp nrs 1 t.m. 47 12,30- 1,30 dorp nrs 48 en hooger. Te Midden-Eierland op Maandag 24 Augustus a.s. in de o.l. school van: 00-4,00 E l t.m. E 50 00-5,00 E 51 t.m E 102 00-6,00 E 103 en hooger Te Oosterend op Dinsdag 25 Augustus .s. in de oude o.l. school van: 9,00-10,00 wijk O nrs O 1 t.m. O 78 0-11,00 nrs O 79 t.m. O 126 11,00-12,00 nr#0 127 t.m. O 162 12,00-12,30 nrs O 163 en hooger des-namiddags van: 1,30—2,00 Boschweg en Kerkplein 2,00-3,00 Weststraat en Kerkstraat 3.00-4,00 Hoekstraat en Schoolstraat 4,00-4,15 Nieuwstraat 4,15-5,00 Peperstraat 1 t.m. 41 5,00-5,30 Peperstraat 42 en hooger Te De Koog op Woensdag 26 Augustus in de o.l. school van: 1,30-2,30 wijk K nrs K 1 t.m. K 38 2,30-3,30 nrp K 39 t.m. K 78 3,30-4,30 nrs K 79 en hooger. 4,30-5,30 het dorp nrs 1 t.m. 67 5,30-6,15 nrs 68 en hooger. Voor De Waal en wijk W (zie vorig nr). Medegebracht dienen te worden alle stamkaarten van het gezin met de inleg vellen. Zij, die niet beschikken over aardappelvoorraad, dienen tevens een aai dappelenformulier te overleggen. Hou ders van maal- en slachtvergunmng en eigen melkvee dienen het organisatie nummer van de L.C.O. te kunnen opge ven. Texel, 17 Augustus 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. De heer K. Hogetoorn Dz., voorz. Tex. Schapenstamboek in N.-Holl., schrijft ons: Alle tegenheden als gebrek aan kracht voeder en slechte grasgroei in voorjaar en voorzomer ten spijt, belooft de jaarlijk- sche Schapenfokdag te Den Burg 'n be langrijke gebeurtenis te worden. Immers zijn 160 nummers aangeboden, omvat tende plm. 400 dieren. Hoewel ik van verscheidene fokkers vernam, dat de conditie hunner dieren wel iets schraler is dan vorige jaren, ben ik van meening, dat zij er go.ed aan hebben gedaan, toch hunne fokproducten ter keuring te pre senteeren. Het lijkt mij een mooie gele genheid het bewijs te leveren van de stelling, dat het Texelsche schaap ook ongunstige omstandigheden zeer goed kan doorstaan en daardoor een goede ei genschap op voor heeft bij andere rassen. Bovendien doet het feit, dat 'de dieren iets minder goed bevleeschd zijn, niets af aan hunne fokwaarde. Ik wil danook gaarne wenschen, dat vele fokkers uit verschillende provincies zich de 7e Sept. a.s. naar Texel zullen begeven. Zij zullen er een ruime keuze van prima mannelijk en vrouwelijk fokmateriaal vinden. Mo ge deze fokdag tevens een aansporing zijn voor meerdere Texelsche schapen- houders, om hunne koppels onder con trole te brengen.-Zij zullen daarvan zelf de vruchten plukken, maar zullen ook meer nog dan tot heden meewerken aan de verbetering van de Nederlandsche schapenstapel. WAT NIET TERUGKEERT. Vooral na de oorlogssucccessen van de laatste tijd, is er geen mensch meer, die gelooft in de terugkeer van het oude en overleefde en in de wederoprichting van de Engelsche wereldheerschappij. (D r. Lind-e, Noorsch minister). ERNSTIGE SITUATIE. Zoo Gafnelin de Maginot-linie en Gort op zijn beurt aan de practische beteeke- nis der duikbommenwerpers hadden ge- lpofd, en wanneer ^Churchill niet aan 't standpunt had vastgehouden, dat men de Japanners door middel van bluf kon misleiden, dan zou de situatie thans niet ^zoo ernstig zijn. („Philadelfia Record", V.S.) EEN VRAAG. Wat is beslissender: in Moskou vier dagen lang kletsen over een tweede front, ander militaire plannen en verde re weerstand dér Sovjets of, zooals de Duitschers en de verbonden troepen doen, onstuitbaar oprukken naar de Kaukasus en vijandelijke convooien op alle zééën vernietigen? (12 U h r B 1 a 11, Duitschland). WAAR DE SCHULD LIGT. Er is nood in ons volk, en met de sa boteurs in de rijen wordt er minder, slechter en ondoelmatiger geprodu ceerd. Als men onze W.A. en S.S. om medewerking vroeg, dan zou er heel wat meer ontdekt worden dan nu. Als thans gijzelaars gefusileerd worden, ligt de schuld daarvan vooral bij de stille sabo teurs. (Mr. Rost" v. Tonningen op de Volksdag te Amstenrade). TEGEN SLUIKHANDEL EN WOEKER. Geen persoon en geen rang zal worden ontzien. Elkeen moet zich aan deze ijze- len wet onderwerpen, onverschillig wel ke uniform hij draagt, of welke civiele rang hij bekleedt. Alleen wanneer ieder een de grondbeginselen der gemeenschap volgt en een voorbeeld geeft van juiste houding, zal de man, die zwakker is en met minder geldmiddelen moet rondko men inzien, dat hier met nationaal-socia- listische grondigheid geleid en bestuurd wordt. (Hauptdienstleiter Schmidt). WAAR DUITSCHLAND VOOR VECHT. Natuurlijk zou het mogelijk zijn uit het Oosten eenige duizenden vliegtuigen te halen en ze voor zeer massieve vergel- dingsaanvallen op Engeland te gebrui ken in een omvang, waardoor het Brit- sche luchtwapen zeer spoedig de lust zou vergaan Duitsche steden en haar bevol king door arglistige aanvallen te terro- riseeren. Duitschland doet dat niet, om dat het oorlog voert om te overwinnen, met om toe te geven aan een begrijpelijk wraakgevoel. (D r. Go eb bels in „Das Reich"). LANDVERRAAD. Aan de beschuldiging met „landver raad" moet nu eens een einde worden gemaakt. Voor roddelaars en lafaards, die van uit baflokalen met liefst Engel sche namen dappere idealisten de ge meenste beschuldiging naroepen, hebben we maar één antwoord; schrapt ze uit de volksgemeenschap. Waar ze zich aan opzé vrijwillige strijders tegen het bolsje wisme vergrijpen, is elke humane over weging meer dan misplaatst. (Max B 1 o k z ij 1 in een zijner laatste radiopraatjes). EEN BANNELING VERTELT. I. (S.S.-P.K.) Ergens in de Sovjetunie, in fc^n door Duitsche troepen bezet dorp, bevindt zich een Ortskommandantur, waarvan de chef Nederlander is, evenals het grootste deel van zijn staf. En tot dit staf behoort ook een man, die in vroeger jaren in het tsaristische Rusland woonde, naar Siberië verbannen werd, later in Polen woonde, mét de ver overing van Polen in zijn stamland, Duitschland, terugkee/de en thans dienst doet bij het Vrijwilligerslegioen Neder land! Als tolk n.l. voor de Russische taal. Toen wij van het bestaan van deze man hoorden, hebben wij hem eens be zocht onv hem uit te hooren over zijn belevenissen. En hier volgt zijn geschie denis. Adolf Fuchs heet ik. Mijn familie, van Duitsche afkomst, woonde bij 't uit breken van de Wereldoorlog in 1914 in Wplhynië, in de Oekraine. In dat jaar werd ik geboren. Toen in 1915 de Duit sche troepen in de richting Kiew op rukten, werden alle in die streek wonèn- de Duitschers door de Russen naar Sibe rië gezonden. Daar leefden wij tot 1922. Het was een ellendig land. De wonin gen waren in de grond gebouwd en ver dwenen 's winters geheel onder de sneeuw. Een gat in de sneeuw, waaruit rook kwam, wees de plaats aan, waar een woning lag. In 1919 stierf mijn vader Moeder bleef achtA in dat ongelukkige land met zes Paarden en vee. Een speciaal tarief is vastgesteld voor het vervoer van paarden en vee. Hier voor is een afzonderlijke indeeling in 3 tariefgroepen gemaakt, welke aansluit op de indeeling in 70 tariefgroepen en wel zoodanig, dat de eerste 10 tarief groepen daarvan voor veevervoer groep I vormen, "de tweede tien groepen II en de rest groep III. Den Helder-Texel valt uit dien hoofde voor veevervoer ^n ta riefgroep 1, Texel-Alkmaar in tarief groep II, Texel-Purmerend ook ijl groep II en Texel-Amsterdam in tariefgroep III. Dit beteekent, dat het vervoer yan een hit van Texel naar Den Helder f 2,40 kost, van Texel naar Purmerend f 3,00 en van Texel naar A'dam f3,60. Het ver voer van een nuchter kalf komt op deze trajecten ten hoogste op 40, 50 en 60 ct. en het vervoer van een vette koe kost op het traject Texel-Den Helder f 2,60, Texel-Purmerend f 3,25, Texel-Amster- dam f 3,90. Het vervoer van een schaap komt op deze trajecten ten hoogste op rèsp. 60 ct., 75 ct. en 90 ct. Er is verder een afzonderlijk tarief sa mengesteld voor het vervoer van|bloem en meel. Bezorg- en afhaalloonen. Verder zijn er maxima vastgesteld voor de bezorg- en afhaallóonen, zoowel die per schip als die per as. Voor die per auto wordt verschil gemaakt voor bestel lingen binnen en buiten de bestelkrin- gen, Bovendien zijn de maxima in een aantal met name genoemde groote plaatsen hooger dan elders. Tot deze plaatsen behooren ook Den Helder en Amsterdam. Zoo zien we bv., dat een be zorging per auto te Den Helder van een zending van 30 tot 100 kg. ten hoogste 30 ct. mag bedragen. Voor zendingen be neden 15 kg. mag ten hoogste 20 ct. be rekend worden te Den Helder. De be zorg- en afhaalloonen per vaartuig ken nen overal dezelfde maxima, behalve te Amsterdam en te Rotterdam. Verdere bijzonderherffcn. Tenslotte zijn bindende tarieven vast gesteld voor de zg. bijkomende kosten, waaronder te verstaan zijn 10 ct. aantee- kengeld, 5 ct. vopr een "kennisgeving van aankomst, te vermeerderen met portie en telefoonkosten en V2 pet.incasso-provisie van f 200 plus lU pet. over het meerdere voor rembourzendingen Van belang is bij dit tarief, dat het met alleen strafbaar is hoogere vrachten te bedingen, maar ook om deze te beta len Men kan zeggen, dat dit nieuwe ta rief, dat nu reeds eenige tijd van kracht is, uitstekend werkt. Naarmate men er beter mee vertrouwd geraakt, zal zich deze situatie vermoedelijk wel accentu- eereh. J. J. v'. R. DE ZON. Za. 22 Aug. op 6,33; onder 20,51 Zo. 23 Aug. op 6,35; onder 20,48 Ma. 24 Aug. op 6,37; onder 20,46 Di. 25 Aug op 6,39; onder 20,44 DE MAAN. Za. 22 Aug. op 18,12; onder 2,06 Zo. 23 Aug.- op 19,05; onder 3,09 Ma. 24 Aug. op 19,48; onder 4,17 Di. 25 Aug. op 20,25; onder 5,33 Volle Maan. 26 Aug. 5,46 HOOG WATER OP TEXELS REE. Za. 22 Aug. 6,05 en 18,48 Zo. 23 Aug. 7,27 en 20,03 Ma. 24 Aug. 8,37 en 21,07 Di. 25 Aug. 9,33 en 21,57 Springtij: 25 Augustus. kinderen, waarvan de oudste 16 jaar en de jongste een maand oud was. Hoe wij daar eigenlijk in leven gebleven zijn, is mij nooit recht duidelijk geworden. Het lijkt een onmogelijkheid. Maar de ellen de begon pas goed, toen de bolsjewiki 't voor het zeggen kregen.. In Januari en Februari 1921 had zich in onze streek een bende gevormd van een 500 bolsje wisten, die plunderend van dorp tot dorp trokken. Inwoners werden bv. ontkleed, met water overgoten en bij 50 graden vorst buiten gezet, tot zij dood waren. De Duitsche bannelingen moesten zich zelf maar tegen deze bende zien te be schermen. Gelukkig slaagden de Duit sche boeren er in, een met bijlen en zei sen gewapende troep van 70 a 80 man te formeeren, diefde bende eind Februari versloeg. Daarmede keerde onze be trekkelijke rust weer. Maar weldra hoorden wij opnieuw van de bolsjewiki en ditmaal was het op een heel andere wijze: er verschenen commissarissen, die iedereen de eisch stelden, bolsjewist te worden. Wie weigerde, moest het land verlaten. Zoo werden wij uit ons bal lingsoord opnieuw verbannen en wpl naar de streek, waar. wij vandaan geko men waren! Dit gebied was inmiddels Poolsch geworden door de oprichting van de Poolsrfie staat. October 1922 begon onze reis daar heen. Twee dagen en een nacht trok ons gezin met een bespannen wagentje naar het naaste spoorwegstation, een zeer zware tocht. Toen begon pas de eigen lijke reis, die duurde tot Maart 1923. C. H. HARMSE, Vrijwilligers Legioen Nederland. TIEN UUR TWEEDE FRONT. Hoofdkwartier van de Fuehrer, 19 Aug. (DrN.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Een grootsch opgezette landing van Engelsche, Amenkaansche, Canadeesche en Gaullistische troepen ter sterkte van ongeveer een divisie als eerste golf, die in de ochtenduren van heden aan de Fransche Kanaalkust bij Dieppe, onder be scherming van sterke zee- en luchtstrijdkrachten en met gebruikmaking van aan land gezette pantserwagens werd uitgevoerd, is door de voor #de kustbescher- ming gebruikte Duitsche strijdkrachten met groote bloedige verliezen voor de vijand ineengestort. Sedert 16 uur bevindt zich geen gewapende vijand meer op het vasteland Dit groote succes werd bereikt zonder dat gebruik behoefde te worden gemaakt van de reserves der hoogere leiding. Naar uit de berichteh van de troepen en verhooren van gevangenen blijkt heb ben de landingsoperaties zich als volgt afgespeeld: De eerste golf der landingstroepen werd Woensdagochtend op open zee van tran sportschepen door 300 tot 400 landings- s#hepen overgenomen en bereikte om 5 minuten over zes de kust, beschermd door 13 tot 15 kruisers, torpedojagers en sterke jachtstrijdkrachten. Daarachter stond een drijvende reserve van zes transportschepen en drie vrachtschepen en verder noordelijk een groep van 26 transportvaartuigen als operatieve reser ve, waarschijnlijk het gros der landings- strijdkrachtpn. Deze zouden in de Strijd worden gebracht, zoodra het de eerste landingsgolf gelukt was 'n bruggehoofd rond de haven van Dieppe te 'vormen OM EEN RAMP TE VOORKOMEN. Vliegtuigen in 't nachtelijk don ker. 1 Kanon- en mitrailleurvuur weer klinkt, bommen ploffen neer en doen hun vernietigende werk, licht schijnsels kleuren de hemel. Dat is de tijd bij uitstek, waarin de bevolking nauwgezet acht moet slaan op de verduisteringsvoor schriften. En daaraan ontbreekt nóg wel wat. Velen hebben niet verduisterd vóór zij zich ter ruste begeven; het licht floept aan en straalt vrij naar buiten Dat is mis. Anderen nemen een kijkje voor het raam of gaan zelfs naar buiten. Ook dat is mis. Al deze overtredingen kunnen voor u zelf en uw omgeving, ja, voor de heele gemeente tot een ramp leiden. Ik zeg maar zoo. wie het nu nog niet weet, leert het nooit; er zit niets anders op, dan dat hij tegen zich zelf en -de gemeenschap tegen hem beschermd wordt middels de sterke arm. (Echo.) Het is daartoe niet gekomen. De gelande vijand werd in gevechten van man tegen man overal vernietigd en in zee gedre ven. Er zijn tot nu toe 28 pantserwagens geteld, die aan land werdep gebracht en later vernietigd. Alle steunpunten wer den door de dappere kustbezetting ge handhaafd, meer dan 1500 gevangenen bevinden zich in Duitsche handen, onder hen bevinden zich 60 Canadeesche offi cieren. De bloedige verliezen van de vij and ^ijn zeer hoog. Door artillerievuur werden drie torpedojagers, twee torpe dobooten en twee transportschepen tot zinken gebracht. De luchtmacht schoot 83 vijandelijke vliegtuigen neer, bracht twee speciale tröepentransportschepeu tot zinken en een motortorpedoboot en beschadigde vijf kruisers of groote tor pedojagers benevens twee transportvaar tuigen met zware bommen. De vijand heeft bij deze landingspoging, die slechts politieke oogmerken diende, maar met elk militair inzicht spotte, een vernieti gende nederlaag geleden. De Duitsche macht in het Westen heeft deze dilettan tische onderneming naar behooren afge straft. Overigens'ziet zij alle andere po gingen van deze tegenstander tegemoet met de rust en de kracht van een weer macht, die in honderden slagen de over- winningslauweren aah haar vaandels heeft gehecht. Een topprestatie. De Duitsche oorlogsindustrie werkt onvermoeid verder, ook aan nieuwe uit vindingen. Daarvoor is het nieuwe Dor- nier-vliegtuig het bewijs. Een toppresta tie van de Duitsche vliegtuigbouw. Het kan een veelvoud van bommen van het zwaarste en allerzwaarste kaliber mee nemen, terwijl het bovendien met een installatie voor het uitwerpen van mij nen en torpedo's is uitgerust. UIT TEXELS HISTORIE. Een zevenhon derd meter bezui den Den Hoorn heeft het dorp De Oude Hoorn gele gen. Dat hebben de West-Friezen in 1398 verbrand. Hec dorpje moet een paar honderd jaar oud zijn geweest; aangenomen wordt, dat het niet lang na de Allerheili genvloed van 1770 werd gesticht. (Foto-G. J van Agtmaal). NAAR HET OOSTFRONT. Van tijd tot lijd vertrekken transpor ten naar het Oosten om daar afgericht te worden voor de strijd tegen de bolsje wistische horden. Vele begrijpen niet. waarom ook Nederlandsche transporten vertrekken, want zij beschouwen de bolsjewieken als onze bondgenooten. Ja, landgenoot, dergelijke „Nederlanders' zijn er. Voorgelicht door een troep „offi- cieele regeerders" zijn zij van meening, dat mits de moordbenden van Stalin de overwinning behalen, wij een gouden toekomst tegemoet gaan. Gelukkig voor ons land en volk- zijn èr anderen, die weteh, wat bolsjewisme zéggen wil, die Europa van deze wereldpest willen be vrijden en zoodoende ook ons land een eervolle plaats in het nieuwe Europa verzekeren. Landgenoot, uw «plaats is in de gelederen v^n deze strijders. Naar het Oostfront, dat is het parool. Meldt u aan bij het Vrijwilligerslegi oen „Nederland", Koninginnegracht 22, te 's-Gravenhage. WAT ZOU ER GEBEUREN al« Duitschland deze oorlog verloot? Wellicht hebben nog maar weinige landgenooten hierover diep nagedacht Of men denkt er te luchtig en te gemak kelijk over: „Och", zegt de een, „dan zul len we wel weer zien". En een ander be weert: „Dan zal Engeland ons wel hel pen", vergetende, dat het Britsche Rijk op het oogenblik zichzelf niet eens meer kan helpen. Ja, wat zou gebeuren, als het' bolsje wistische monster in deze titanenstrijd nog zou zegevieren? De bolsjewisten zouden heusch geen halt hóuden bij Nieuwe Schans, Zeve naar en Venlo. Zij zouden ons land over- stroomen en in korte tijd zou ook Ne derland een Sovjet-staat wofden. Dat zóu dan beteekenen, dat geen enkele boer maar één vierkante meter grond z'n eigendom zou kunnen noemen. Immers volgens de communistische ideologie be hoort alle particuliere bezit dan aan de S'.aai. Bat zoy beteekenen, dat de vrije Nederlandsche boer zou moeten werken volgens het bolsjewistische kolchozen systeem; dat zou beteekenen, dat de Twent^phe arbeider een fabrieksslaaf zou worden met het uitzicht op hard werden en weinig lóón. Dat zou beteekenen, dat duizenden predikanten en priesters zou den verdwijnen om nooit meer terug te keeren en dat kerken .zouden worden herschapen in kazernes, pakhuizen, bio scopen en iedere uiting van godsdienst als sabotage tegen de staat zou worden be schouwd. Dat zou beteekenen, dat het huwelijks- en gezinsleven uitgeroeid zou worden en dat de kinderen in grooten getale door het land zouden ^werven. Dat zou beteekenen, vernietiging van al les wat goed is en afstomping van de menschelijke geest. Dat zou beteekenen, overheersching van het jodendom, verla ging van de arbeider en vernietiging van de middenstand. Ellende, honger, terreur en wanorde; dat zou hèt resultaat zijn van een bolsje wistische overwinning in Europa. Geen Nederlandsche emigrantenregeering zou in staat zijn om de bolsjewistische hor den bij de Nederlandsche grens tegen te houden. Sm.

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1