UIT VELERLEI BRON. WERELDNIEUWS Gemengd Nieuws Texelsche Berichten Duitschland strijdt tot de overwinning is behaald. VAN DE FRONTEN. HULP VAN DE SCHOOLJEUGD BIJ DE OOGST. 55e JAARGANG. No. 5681. WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1942. TEXELSCHE COURANT De handelaren in serviesgoed kunnen dp bonnen 30-31 en 32 uitsluitend op Vrij dag 28 Aug. a.s. nog inleveren. Na deze datum niet meer. Bij deze bonnen mogen op afzonderlijke opplakvellen ingeleverd worden de speciale punten voor servies goed „servies extra". De speciale pun ten en de bovengenoemde bonnen dienen dus op afzonderlijke opplakvellen echter met gebruikmaking .van ontvangstbewijs MD 201a te worden ingediend. Op het bewijs moeten de bonnen en speciale punten gespecificeerd worden. Een minimum van 100 tezamen is veijpischt. Na Vrijdag 28 Aug. mogen wekelijks op Vrijdag wel speciale punten worden in geleverd, eveneens met een minimum van 100. De Distributiedienst. UITREIKING Bonkaarten voor levensmiddelen, aardappelen, tabak, sigaretten en versnaperingen. De Burgemeester van Texel brengt ter ^kennis, dat genoemde distributiekaarten zullen worden uitgereikt: Te Den Burg op Donderdag 27 Augus tus a.s. in het Fanfaregebouw van: 9,00-10,00 Hoogerstraat en Koogerweg 10,00-11,00 Achterom, Nieuwstr., Parkstr 11,00-12,00 Emmalaan en Waalderstraat. 12,00-1,00 Gravenstr Steenenplaats Sui- kerweg. des midddgs van: 2,30-3,30 Groeneplaats, Haffelerweg, Hal lerweg, Hollewalsweg. 3,30-4,30 Binnenburg, Gasthuisstr,, Kan- toorstr., M. de Ruyterstraat 4,30-5,30 Vischmarkt, Westerweg, West straat Wittekruisweg, Zwaanstraat. 5,30-6,30 Molenstraat nrs 1 t.m. 50. Te Den Burg op Vrijdag 28 Augustus a.s. in het Fanfaregebouw van: 9,00-9,30 Moleastr 51 eri hooger, Molen dwarsstraat 9.30-10,00 Koogerstraat nrs 1 t.m. 61. •10-11 Koogerstr. 61 en hooger, Warmoes straat 1 t.m. 57. 11-12 Warmoesstr. 58 en hooger, Wever straat 1 t.m. 39. 12-1 Weverstraat 40 en hooger. des middags van: 2,30-3,30 Schildereinde nrs 1 t.m 61. 3,30-4,30 Schildereinde nrs 62 t.m. 110. 4,30-5,31) Schildereinde nrs 111 en hoo ger, W. de Zwijgerlaan 1 t.m. 50. 5,30-6,15 W. de Zwijgerlaan 51 en hoo ger, Schoonoordweg. Medegebracht dienen te worden alle stamkaarten van het gezin met de inleg vellen. Zij, die niet beschikken over aardappelvoorraad, dienen tevens een aardappelenformulier te overleggen. Hou ders van maal- en ^slachtvergunning en eigen melkvee dienen het organisatie- nummer van de L.C O. te kunnen opge ven. Texel, 17 Augustus 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. DE ZON. Wo 26 Aug. op 6,40; onder 20,42 Do. 27 Aug. op 6,42; onder 20,40 Vr. 28 Aug. op 6,43; onder 20,38 DE MAAN. Wo 26 Aug. op 20,57; noder 6,49 Do. 27 Aug. op 21,24; onder 8,06 Vr. 28 Hug. op 21,58; onder 9,20 Volle Maan: 26 Aug. 5,46. HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo 26 Aug. 10,20 en 22,41 Do. 27 Aug. 11,02 en 23,22 Vr. 28 Aug. 11,42 en BRIEF VAN HET OOSTFRONT. EEN BANNELING VERTELT. (Vervolg) Op 3 Maart kwamen wij aan in Wlod- zimiézj, een dorp, dat door de bolsjewis ten al sterk verwaarloosd was en waar de Polen de zaken niets verbeterd hadden. Integendeel! Schoolgaan was er onmoge lijk; de dichtstbijzijnde school bevond zich 12 km. weg. Ik heb dan ook in mijn jeugd geen school bezocht. Hoe het leven er overigens was? Och,te eten was er genoeg, maar over het geheel hadden de arbeiders er een slecht leven. Onze be langrijkste taak was het, oerwouden om te kappen. In de jaren 1925, '26 en '21 werden in onze streek 6000 ha. woud ge kapt. Dit geschiedde onder opzicht van joden, die het ons zoo zuur mogelijk maakten. En toen het afgeloopen was, werd het vrijgekomen land uitsluitend aan Polen en joden verkocht. Duitschers mochten geen land koopen. Toen was 't heelemaal slecht met ons gesteld en als 16-jarige jongen ging ik naar West-Prui sen, dat, zooals u weet, toen ook tot de Poolsche staat behoorde. Hier waren de toestanden anders. In de eerste plaats kon men hier veel beter aarden, daar de bevolking geheel uit Duitschers bestond, die er veelal groote boerderijen bezaten en waar werk in overvloed was. Ik werd melker op een groote hofstede. Op 1 September 1939 begon de oorlog om 5,15 uur en reeds om 7,20 uur waren de Duitschers bij ons. Een aardige bij zonderheid was, dat niemand wilde ge- looven, dat het Duitsche pantsers waren, die bij ons binnenrolden! Zij droegen immers een wit kruis en iedereen ver wachtte dat zij een hakenkruis zouden dragen. Bovendien hadden de Polen te- NOG NIET BEGONNEN. Wij hebben een van de ernstigste oogenblikken der geschiedenis bereikt. De Vereenigde Naties zijn nog niet be gonnen deze oorlog te winnen. (Mac- k e n z e-King, premier van Canada.) DE TAAK VAN YVILLKIE. De voornaamste taak van Willkie (spe ciale gezant van de V.S., op weg naar Stalin) is: De waarheid te zeggen om trent hetgeen de V S. zullen doen om de oorlog te winnen. (Roosevelt). DE TAAK VAN DE RADIO. De taak van de radio is tweele dig. Naast het verdiepen en verbreiden van de cultuur in ons volk en het mee helpen aan een verdere opbouw van de cultuur, moet de omroep ook voorlich ting geven, vooral in deze tijd, nu het Nederlandsche volk van zijn anker is losgeslagen. (Dr. Ir. W. A. H e r w e y e r, dir-gen Rijksradio-omroep.) OPEN BRIEF. Het is noQdig in Engeland open taal te spreken, opdat Engeland na de oorlog 'n economische nieuwe orde krijgt. De huidige Engelsche economische orde vormt een sociaal systeem, |Jat voor de bevolking des lands niet eens een ge middelde materieele veiligheid waar borgt. Dit systeerh is een moreele schan de. Ook het gezinsleven lijdt er onder, aangezien de woningtoestanden onmoge lijk zijn. (Uit een open brief van de Britsche bisschoppen). SCHOUDER AAN SCHOUDER. In deze oorlog vormen zich de groote continenten, waarin de wereld na afloop van deze krijg,, verdeeld zal zijn. In die die situatie zal een'Germaansche Staten bond ontstaan, waarin ook voor het Ne derlandsche volk de plaats wordt opge- ei^cht, waar het krachtens zijn historie en cultuur recht op heeft. Nederlanders en Duitschers zullen in de toekomst schouder aan schouder moeten arbeiden, zonder elkanders gerechtvaardigde eischen te beknottert. Zooals de Rijks commissaris het eens heeft uitgedrukt: „Wij, Duitschers, moeten geen imperia listen zijn, gij Nederlanders geen sepa ratisten". (Ir. A. A. M u s s e r t.) HOLLANDS STRIJD TEGEN HET WATER. Onlangs werd te Koog aan de Zaan de 17e West-Friezendag gehouden. De groo te zaal van „De Waakzaamheid" was ge heel bezet. Onder meer werd het woord gevoerd door onze vroegere Burgemees ter, Mr. A. F. Kamp, die medewerking verzocht voor een onderzoek in hoeverre de strijd tegen het water in ons land zijn uitdrukking in de loop der eeuwen heeft gevonden in de literatuur, niet al leen wat betreft het dijkbeheer, doch zich ook uitstrekkende tot lofdichten op de totstandkoming van nieuwe poldidf, klaagzangen over watersnood, enz. In verband met de uitgestrektheid van het terrein zou spr. zich hierbij al leen willen bepalen tot de poëzie. Wie hiertoe zijn medewerking zou willen ver- leenen, kan zich schriftelijk wenden tot mr. A F. Kamp, p.a. Hoogheemraadschap te Alkmaar. Alle menschenwerk is onvolmaakt, maar de bedoeling kan volmaakt zijn. genover ons zoo opgeschept over de „En gelsche hulp", dat men meende, hier de verwachte Engelschen te zien verschij nen. Toen het onze Duitsche broeders bleken te zijn, werden zij met bloemen begroet. Ik herinner me, hoe de familie Krüger juist door een Poolsch patrouille uit haar woning gesleept was en tegen de muur stond om neergeschoten te worden; een lot, dat alle Duitschers boven hei hoofd zweefde. Juist op tijd verscheen er een pantser om de hoek en het groepje Poolsche soldaten, dat het geweer reeds in de aanslag had om de weerlooze men- schen neer te knallen, werd zelf door 'n mitrailleurstoot omgelegd Zoo zijn ve len te elfder ure gered maar ook ve len waren reeds vermoord! Verder is er niet veel te vertellen! Toen de Duitsche troepen er waren, was het leven heel anders geworden. Zoodra daartoe gelegenheid werd gege ven, meldde ik mij vrijwillig bij de Waffen-SS en zoo werd ik bij het Ne derlandsche Legoen geplaatst om als tolk voor de Russische taal dienst te doen. Hij zit nog een poosje te peinzen. Het cphalen van vele herinneringen heeft hem een tikje aangegrepen, dat ziet men. Of tvij verder nog iets weten willen, vraagt hij. Maar op een antwoord wacht hij niet, want reeds is hij bij de deur. Wij herinneren ons een zin, die hij in de loop van het gesprek ergens gebruik te: „Ze hoeven mij niets te vertellen van de smerige bolsjewieken.... ik ken ze voldoende!" CH. HARMSE, Vrij willigers-Legioen-N ederland. IN WEINIG WOORDEN. CUBA. Twee Cubaansche schepen werden getorpedeerd. 23 personen kwamen om. VEREENIGDE- STATEN In de V.S. is de werkloosheid Juni 1.1. 53 pet. minder dan vorig jaar (2,8 millioen). DENEMARKEN In Denemarken wordt driemaal zoo veel hennep verbouwd als vorig jaar. De hennep wordt gebruikt voor vischnetten. TURKIJE. Turksche journalisten gaan op uit- noodiging der Britsche regeering naar Engeland. ARGENTINIË Argentinië jterzond de laatste tien mnd. 223000 balen wol, waarvan 201000 naar de V.S. Vorig jaar zelfde tijdvak voerde het 393000 balen uit. JAPAN. Japan wil van Sjanghai een voor naam scheepsbouwcentrum maken. In Japan wordt de leertijd op de middelb. en hoogere scholen verkort we gens gebrek aan arbeidskrachten. DUITSCHLAND De onlangs de Fulda gehouden bis schoppelijke conferentie droeg een beslo ten karakter. Duitschland zamelt over het heele land oud ijzer in, niet om een huidig te kort te overbruggen, maar om voorraad te vormen voor het geval a.s. voorjaar aan nieuwe wapens behoefte mocht ont staan. In Duitschland wezen proeven uit, dat tabakszaad geschikte spijsolie bevat. In de Oekraine teelt men ruim 3500 ha. tabak. Daar hoopt mert veel olie te win nen. Klachten prijsopdrijving indienen bij bureau De Laraissestraat 109, A'dam. Den Bosch krijgt een heemkundeten- tconstelling op 22 Aug. Bij het baden in.de Maas is de 20-j. J. Maasakker uit Cuyk verdronken. De 17-j. J. Kaufmann is te Goesche Sas verdronken. Aanvragen om vergoeding wegens rij wielvordering op gem.-secr. indienen. Een groot aantal benzinezwendelaars is te Delft in de kraag gepakt. Op aardappelbon 43a en 43b kan resp. lVs en 7« kg. aardappelen worden ge kocht. Waterleidingbedrijf N*-Holland sloot de Prov. duinterreinen, oojc voor houders van kaarten. Door de stroom gedood werd de 17-j. Verhoef te Waalwijk, die in 'n lantaarn paal was geklommen Te Epe (G.) is gisteren de 25e beurs van de Klompenmakers-patroonsvereen. Oeven en omstreken gehouden. Om diefstal tegen te gaan, richtten burgers te De Bilt een Volkstuinwacht op. Voor f700 bontwerk werd onlangs bij Lind te Alkmaar gestolen. De Amster dammer A. V. bleek de dief. Door de bliksem is te Schijndel een dubbele arbeiderswoning met de heele inboedel afgebrand. -L. SCHOOL VOOR ULO. De lessen voor de eerste klas beginnen op 1 September a.s., die voor de overige klassen op 31 Augustus. Voor de eerste klas hebben zich 35 leerlingen aangemeld. De school telt thans 101 leerlingen. Een record. NED. VOLKSDIENST. Veel beloven, weinig geven.... De Nederlandsche Volksdienst belooft niets, doch geeft alles. Blijft geen buitenstaan der, sluit u aan als lid. Adres: Bureau Volksdienst, Raadhuis. Daar kunt u ook meedeelen, dat u een jongen of een meis je van elders een paar weken onderdak wilt verleenen. Op de medewerking van een groot aantal pleegouders wordt gere kend. FRAUDULEUS GESLACHT. Zekere K. 'had al eenige schapen ge slacht, dié hij stiekum van veehouders had gekocht. Hij moest er weliswaar hooge prijzen voor betalen (f 125135), maar de koopers van het vleesch en het vet waren „happig" en keken niet op een gulden. Ze telden grif twee gld neer voor het vleesch en acht gld. voor het vet. Maar nu is de politie daar achter gekomen. Niet alleen tegen de slachter, maar ook tegen de koopers van de lap pen en het vet, drie arbeiders van elders, en eenige veehouders, is procesverbaal opgemaakt. Een sterk volk kan zich de weelde veroorloven, uit andere culturen krach tige invloeden te ontvangen. (Prof. Dr. J. de Vlies). Het is slechts nog een kwestie van tijd, wanneer bolsjewieken en plutocra ten hun wapens zullen moeten neerleg gen. In het Oosten gaat het bolsjewisme reeds zijn vernietiging te gemoet, in het Westen voeren de Duitsche duikbooten en vliegtuigen hun harde en voortdurend met succes bekroonde strijd tegen de ra- vitailleeringsscheepvaart van Engeland en Amerika. Eens zal het tijdstip komen, waarop het groote Engeland door het lot ge dwongen zal worden, de rol van het kleine Malta over te nemen. Het is al gemeen bekend, dat thans reeds de rij ke plutocratenzonen en -dochtersmet hun familieleden naar Canada vertrek ken. Moge thans nog de Engelsche lucht macht hier en daar optreden en daar mede oud-Duitsch cultuurbezit vernieti gen, eens zal het tijdstip komen, waarop wij met een enorme bommenregen Enge land zullen aanvallen. Iedere bom, die thans op Duitsch of be zet gebied wordt geworpen, zal eens dui zendvoudig worden vergolden Engèland zal dan, evenals Malta, nog slechts een aanlegplaats zijn voor uiteengeslagen convooien. \^ij willen echter de Almach tige bidden,v dat Hij ons de bestraffing en terechtwijzing van Amerika voor al deze roekelooze; daden, die Amerika on der Wjlson tot en met Roosevelt heeft bedreven, zal overlaten. Het zijn'toch ten deele menschen van ons bloed, die door rijkdom verblind, geen cultuur meer dienend, het Avondlhnd ontrouw gewordeij zijn en zich als afvallige zonen thans tegen hun moeders in Europa ver heffen. Ook met deze krachten zullen wij het de een of andere dag klaai spe len. Dan zal het tijdstip komen, waarop het Avondland in oude schoonheid weer zal opstaan, de edele kunsten weer be oefend worden en der menschheid een lange vrede zal beschoren zijn. De Fuehrer, Adolf Hitler, heeft ons o'eze weg reeds sedert 20 jaren gewezen en is ons moedig en zeker voorgegaan. Wij willen hem getrouw volgen en de strijd op ons nemen, vooraan hei volk van 92 millioen Duitschers, dat zich op offerend in de strijd werpt, ten einde daardoor de weg te banen voor de vrij-N heid van het reeds zoo lang onderdruk te Europa. Indien gij, kameraden, mij nu vraagt, hoe lang duurt de oorlog? "dan kan ik daarop slechts antwoorden:, Tot aan- de overwinning! Overwinnen zal het nationaal-socialis- me in ieder geval. Wij zullén de laatste bataljons in het veld brengen en daar mede ook de een of andere dag deze worsteling beëindigen. Smeeken wij de Almachtige de zegen af voor de Fuehrer. Adolf Hitler en voor al zijn soldaten Sieg Heil! (Uit de rede van Hauptdienstleiter Schmidt, uitgesproken in het Con certgebouw te Amsterdam.) BEKENDMAKING. Het bureau van de bevelhebber der weermacht in Nederland deelt mede: „Ondanks de gegeven waarschu- x wing en het ter plaatse aangeslagen verbod, hebben de 21ste Augustus wederom jeudige Nederlandsche personen het afgesloten kustgebied betreden Zij zijn daarbij met een mijn in aanraking gekomen en door de ontploffing werd een jongen ge dood en een zwaar gewond. Er wordt nogmaals gewaar schuwd tegen het in weerwil van het verbod betreden van hel afge sloten kustgebied. De overtreder dreigt niet alleen een zware be straffing, doch ook levensgevaar. Nederlanders, denkt daaraan en waarschuwt uw kinderen". De Dolle Daad bij Dieppe. De mislukte aanval op h«t kustgebied van Dieppe heeft de kranten nog heel wat stof tot schrijven gegeven. En men is het er nu wel over eens, dat het hier geen „generale repetitie" gold zooals Londen ons wil doen gelooven, maar wel degelijk een grootsclv opgezette, maar totaal mislukte invasiepoging. Het was voor de' vierde maal dat de Britten een kans waagden, maar nog nimmer wier pen zij zooveel manschappen in de strijd als nu het g^val was; Churchill moet wel drie, vier divisies hebben ingezet. Boven dien was de luchtmacht met een groot aantal machines vertegenwoordigd. De verliezen waren dienovereenkomstig: 2095 Britten werden gevangen gehomen; van hen waren er G17 gewond. Het aan tal gedoode Britsche soldhten wordt op 3500 geraamd. De Duitschers lelden plm. 400 dooden of gewonde militairen. Het aantal burgerslachtoffers in Dieppe, welk stadje die dag een keer of 15 aan luchtaanvallen bloot stond, is gestegen tot 25, buiten de stad 11 Verder gingen van de Britten 127, van de Duitschers 35 vliegtuigen verloren. Dat alle 28 aan landgebrachte tanks kapot geschoten wer den, werd reeds gemeld. Uit dit alles blijkt wel, dat er heftig gevochten is. Maar ook, dat de Duitsche beschermings- wal aan de Atlantische kust ook deze vuurproef met glans heeft doorstaan. Niet één tank heeft de stad kunnen bin nendringen, geen enkel steunpunt'werd veroverd, geen enkel radiostation buiten dienst gesteld. Ook Brazilië tegen- de As. Ook Brazilië heeft nu aan Duitschland en Italië de oorleg verklaard. In feite brengt dit in de reeds bestaande toestand niet veel verandering. In Januari ver brak dat land reeds de diplomatieke be trekkingen met de As. Sinds is het steeds verder onder de plak van Roosevelt ge komen. Onder de druk van Washington heeft 'J. nu de oorlog verklaard. Duitsch land, noch Italië trekt zich daar wat van aan. 48 schepen in acht dagen. De strijd tegen de Anglo-Amerikaan- sche ravitailleeringsscheepvaart wordt onvermoeid voortgezet en leidt ï^og steeds tot zware verliezen. Zoo heeft het Duitscheopperbevel in acht dagen tijds in drie extra berichten het tot zin ken brengen van wel 48 schepen gemeld. Daarmee werd de vernietigde tonnage over Augustus tot nu toe op 672000 brt. gebracht. Van het Oostfront. Naar het Duitsche hoofdkwartier in zijn laatste berichten van het Oostfront meldt wonnen de operaties-in het Kau- kasusgebied opnieuw terrein. In de an dere sectoren van het front werden aan vallen van de vijand met bloedige ver hezen voor de bolsjewieken afgeslagen. Aan het behoud van Stalingrad is Sta lin veel gelegen Dit blijkt uit de buiten gewone krachtsinspanning, welke de bolsjewistische oorlogsleiding zich daar de laatste, maand getroost; ontzaglijk zijn de massa's menschen en materiaal, welke daar' in de strijd worden gewor pen. Eri toch ziet het er naar uit, dat ook Stalingrad het niet houden zal. Bij Woronesj verloren de Sovjets in een week tijds 100 tanks, in een paar da gen 107 vliegtuigen. In de Finsche Golf werden twee duikbooten door Finsche vliegers tot zinken gebracht. Vrijwillige aanmelding. Het staat er met de aardappeloogst best voor en dat is maar goed ook, want op aardappelen zullen we a.s. winter, voor een groot deel aangewezen zijn. Er zijn er heel wat uitgepoot; de opslagplaatsen zullen zeker tof de nok kunnen worden gevuld, maar het kan tegenloopen door slecht weer b.v. zou het kunnen ge beuren, dat de oogst niet op tijd kan wopden binnengehaald. Zoo staat het met de aardappel, maar ook met de sui kerbieten. En dat zou een strop van be- teekenis kunnen zijn. Zoo ver mag het nooit en te nimmer komen. En daarom hebben de autoriteiten, die met de zorg voor de voedselvoorziening belast zijn, dit vraagstuk ernstig onder het oog ge zien Zij kwamen tot de slotsom, dat indien dat noodzakelijk mocht worden het best een beroep kan worden gedaan op de schooljeugd. Wanneer deze bij de oogst wordt ingeschakeld, wordt het eco nomisch leven van ons land niet ge stoord, terwijl het beoogde doel toch wordt bereikt. We twijfelen er niet aan, of iedere fMnk^ Ilollandschc jongen zal graag meehelpen, Wanneer de nood aan de man komt. Daarmee draagt hij im mers naar vermogen bij tot het in vei ligheid brengen van het voedsel, waarop ons land nu eenmaal is aangewezen. Hoe men zich voorstelt, dat de oogst- hulp het best kan* worden verleend? Wel, in klasseverband onder toezicht van een onderwijzer of leeraar. Wie in aanmerking komen? Jongens van zesde en hoogere klas van de lagere school en verder die van Ulo, Middelba re, Dagnijverheids- en Kweekscholen. Waar je je kunt opgeven? Bij de on derwijzer. Deze geeft de namen door naar het Rijksbureau Oogsthulp te Den Haag. Onkosten, die voor vervoer per auto bus b.v. moeten worden gemaakt, wor den vergoed. Dat spreekt vanzelf. Klompen! Die moet je aanhebben, wanneer je op het land moet werken. Getracht wordt ook daarvoor te zorgen. Verwacht wordt, dat jong en oud, scholieren, ouders en onderwijzend per soneel volkomen doordrongen zijn van de ernst van deze zaak. De tijd, waarin we leven, is hard en vol moeilijkheden van allerlei aard. Wje verkeeren midden in de branding. Maar daarom versagen we niet. Integendeel. We zijn er onó van bewust, dat we thans meer dan ooit alle krachten moeten inspannen, om ons schip weer in veilige haven te brengen. Een der middelen wordt u hierboven aan de hand gedaan* Laten we er met z'n allen voor, zorgen, dat hef gestelde doel wordt bereikt.

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1