m Onderl. Oorlogsschadeverzekering Maatschappij (O.O.M.) Den Haag. HET CDK DIENT UW BELANG Él Ledige doozen inleveren! J. C. Bruin, Weverstr. 35, den Burg de distributie H.W. Zegel Een Brandverzekering neemt een ieder Premie Een half jaar vangt aan op 1 Januari en 1 Juli. Alleenvertegenwoordiging voor Texel few Gemengd Nieuws ^Vz-f&zoiicn cB anden. Voortaan 'n doos Erdal No. 20 (van 16 cent!) alléén bij inlevering van een ledige Erdal-doos. Schoenen gaan lange| meedoor ERDAL De Avonturen va Robinson Crusoe Een verzekering, tegen oorlogsschade is toch minstens even zeer gewenscht Het zal daarom verstandig zijn tijdig maatregelen te nemen. De werkelijkheid leert dit toch Ziet om U heen Onder oorlogsschade wofdt verstaan schade, veroorzaakt door: oorlog en oorlogs geweld, binnenlandsche onlusten, oproer, daden, verricht^Jaij een juiste of onjuis te uitvoering van een last van eenige militaire macht of krachtens een door militaire macht vastgestelde verordeningdiefstal en plundering tijdens evacu atie. (Achteruitgang in waarde wordt niet als schade aangemerkt). Voorschotpremie per half jaar f 2,— per duizend. Eventueele naheffing maximaal f 8,— per duizend (tot en met f 30,000.) Voorschotpremie per half jaar f 2,50 per duizend. Eventueele naheffing maximaal f 10,— per duizend (premie boven f 30,000 Minimum-premie per polis f 7,50. Vastgestelde uitkeeringen geschieden zooveel mogelijk binnen 2 maanden na afloop van ieder half jaar. is voor den winkelier een wét, dat de ervaren huisvrouw zeer "kundig Is In hei onderscheiden van de beste kwaliteiten Daarom verwondert het den winkelier van heden dan ook niet, dat de bestellingen tegenwoordig altijd vergezeld zijn van de waarschuwing. „Denk eraan, Kruiderfier ELITE KOF FIESURROG A AT (Fft hg GtJrfxaeirJ $6 cent per pal{ van 2jo GRAM Men hoort het steeds vaker.... Voor goede producten EGBERT SCHEEPMAKER. Apeldoorns N.H. kerkgebouw bestaat 25 Sept. a.s. 50 jaar. Osendarp komt 6 Sept. te Oslo op een internat, sportfeest uit. Ir. Mussert spreekt 19 Sept. op een landdag te Rolde. Eieren verkocht een kellner te Ede voor 40 ct., pakjes sigaretten voor f 2,25, shag voor f 3,50. Hij zal er voor boeten. Meer dan 100 arrestaties zijn verricht in Z. Gelderland en in Oss en omgeving wegens bonnenzwendel" Boterbonnen f 2,80, suikerbonnen f 2,75, melkbonnen f 0.50. FEUILLETON. ROMAN VAN MARLISE KOLLING. 39.) Er trok een schaduw over Ro bert's gezicht. Dat heb ik mezelf al wel duizendmaal voorgehouden, Daisy Het zou je in je zaken ernstig kun nen schaden, Robert. Vader laat zich door mij nogal beïnvloeden als jullie gemeenschappelijke Russisch-Zweedsche onderneming misloopt zou er in jouw fir ma zeker heel wat op losse schpoeven ko men te staan. Robert keek haar aan. Aha, bedoelde ze het zoo. Hij had slechts aan zijn per soonlijke gevoelens jegens haar vader goedacht, toen zij van de band tusschen hen beiden gewaagde. Het persoonlijke karakter van deze geschiedénis liet bij hem geen ruimte voor zakelijke overwe gingen. Zij had eigenlijk een man moeten zijn, ging het hem door het hoofd. Zij P1429/1. Verantwoordelijk voor de geheele inhoud; G. Joh. Duinker. Plaatsvervanger J. de Waal, Den Burg. Uitg. en Drukkerij Fa. L&ngeveld er De Rooij, Den Burg, Texel. Wel 80,000 heideboenders worden per week in het gehucht Het Lo (150 huizen) op de Veluwe gemaakt. De 2-j. J. Wouters is te Rotterdam tus schen tram en trottoir zoo bekneld, dat het kind spoedig daarna is overleden. Aan de Amstelveenscheweg bij Am sterdam is een 37-j. wielrijdster door de trein doodgereden. Met groenten en fruit mag niet worden gevent. Mag wel aan vaste klanten gele verd In hotels kan voortaan voor een scho tel „W<at de pot schaft" met -1/50 boter bon worden 'volstaan. Vijf rangeerders te Amsterdam wer den wegens diefstal uit spoorwagens op gesloten. kon zoo nuchter denken, als ik rrooit zou vermogen te doen. Beste Daisy, ook dat zal mij niet kunnen weerhouden. Wij moeten elkaar toch niets wijs maken, Daisy. We hebben onze verloving op 'n leugen opgebouwd. Omdat alles zoo mooi bij elkaar pasle, dachten we, dat het met de liefde ook wel zou gaan Het onwaarachtige van een dergèlijke verbintenis moest zich vroeg of laat wreken. Geloof me toch, Daisy. Ook zonder Lisaweta zou het op de duur tusschen ons beiden nooit goed zijn gegaan. Ik wil niet, dat je in mijn tegen woordigheid over die vrouw spreekt! Haar stem sloeg over. Je kunt me niet verbieden aan haar te denken. Robert zei het eigenlijk zonder het te willen. Nou, denk dan aan d'r! barstte Dai sy los. Misschien wil je dan nog wel even goed luisteren naar hetgeen ik je te zeggen heb! Ik heb in Moskou het ver lies van mijn pas eerst 's middags be merkt. 's Avonds kregen we bezoek van een paar politiemannen en die vertelden ons een en ander over die juffrouw Fin- schow. Men scheen jullie samen te heb ben gezien. Een inspecteur hoe heette hij ook^eer het begon met een T Terschilow, dacht Robert, hij had vooruit geweten, dat die knaap hem nog wel eenige onaangename oogenblikken zou bezorgen. Het was eigenlijk 'n won der geweest, dat hij zich zoo om de tuin had laten leiden. Het komt er ook niet op aan, hoe „Distributie.en de.Huisvrouw" heet het. Het be vat fal van nuttige wenken en leert U wat op distributiegebied kon en wat niet kan. Vraagt U het even aan? Het is gratis verkrijgbaar bij den Economischen Voorlichtingsdienst, Emmapark 1, te 's-Gravenhage. Publicatie vso het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart tb.*. het Centraal DlstrlbuUa-kantoor gediplomeerd Opticien WO KONINGSTRAAT 73. DEN HELDER. Telefoon 279. Brillen naar ieder voorschrift worden terstond vervaardigd. Barometers - „Zeiss" Prisma kijkers, „Zeiss" Punktal- glazen. Electrische brillen-slijperij en reparatie-inrichting. Leveranties aan de ziekenfondsen. 291. Robinson stuurde Vrijdag naar de grot om meer wapens en munitie, terwijl hij zelf naar hef drie tal sloop. 292. Daar kwam Vrijdag met wa pens terug. Wat keek het drietal op. Het warén de kapi tein, de stuurman en een matroos; de anderen waren mui ters. Coponhooo hij heet, vervolgde Daisy. j In ieder geval heeft hij ons trachfèn uit! te hooren. En bij die gelegenheid heb je na tuurlijk mij aangewezen als degeen, die je pas. had gestolen? viel Dai^y hem in de rede. Nee, dat heb ik niet gedaan. Ik wilde eerst nog eens afvyachten. Ik heb er die inspecteur van kunnen over tuigen, dat er tusschen het verlies van mijn pas en jouw plotseling verdwijnen geen enkel verband bestond. Ik heb hem verteld, dat ik de pas in eep taxi ben kwijt geraakt en Gattersworth heeft dat op mijn verzoek bevestigd. Gattersworth is een gentleman. Zij keek hem even hoonend aan. Of ze het geloofden of niet, weet ik niet precies. In ieder geval heeft vader zich er verder mee bemoeid. Het Handels commissariaat wilde geen schandaal, om dat het prijs stelde op goede betrekkin gen met het buitenland, zoolang de hee- ren dat althans wenschelijk oordeelen Overigens behoeft het maar één woord te kosten en er wordt een bevel tot op sporing en aanhouding van je beminde uitgevaardigd! Robert toelde, hoe zijn knieën knikten. Daisy stond triomfantelijk tegenover hem. Zie het toch in, Ro>ert, zij spjrak nu bijna vleiend, maar dat was nog veel erger dan haar woede van zooeven, die geschiedenis met dat schepsel leidt immers tot niets. Je maakt jezelf ongelukkig, je werkt je totaal in de put en haar er bij. Als wij de zaak 'aanhangig maken, wordt zij natuurlijk wegens diefstal aan de Russische politie autoriteiten uitgeleverd. Hij kromp ineen. Naar Rusland uitgeleverd wat dat beteekende, daar aan durfde hij zelfs niet te denken. Die Pjor met zijn aartsgemeen gezicht Terschilow met zijn wezenlooze oogenen de onderkaak van een rund Niet aan denken! —Het eenige wat je voor haar doen kunt, isje niet meer met haar te be moeien. Dat zie je toch zelf ook wel in? hoorde hij Daisy weer oreeren. Hij knikte mechanisch. Zij legde met een wat geforceerd vriendschappelijk gebaar haar hand op zijn schouder. Haar gezicht vertoonde nu geen spoor meer van eenige innerlij ke émotie; het droeg weer hetzelfde effen masker als bij het begin van hun gesprek. Dan blijft alles bij het oude; ik zal probeeren het te vergeten, Ro bert, begrijp je? Hij keek haar ongeloovig-verschrikt aan. Ondanks alles, wat er gebeurd was, wilde zij zich toch nog aan hem binden? (Wordt vervolgd.; HISTORISCHE NOOTJES. Het stadje Grave (N.-Br.) telde in 1536 wel 34 brouwerijen. Breda's geschiedenis zal op voorstel van Burgemeester Van Slobbe op breed- voérige wijze te boek worden gesteld. De heerschappij van Radboud I, ko ning der Friezen, strekte zich zelfs tot Keulen uit (714). ONZE FAMILIENAMEN. WAAR KOMEN ZE VANDAAN? (Vervolg.) Verder kunnen namen ontleend aan: 7 Planten- of dierenrijk: Roos, Pe boom, Wijngaarden; Vos, Vis, Sa Spreeuw, Kikkert. 8. Grondsoorten en delfstoffen: der Klei, Van der Duin, Vap der Za Koper, Bruinsteen, Marmelsteen. 9. Spijzen, dranken, kleedingstuk Kool, Buiskool, Van der Spek, Van Ham; De Wijn, Bier, Zuurbier; Jas, IV tel, Buis, Lap, Borstlap. 10. Munten: Penning, Daalder, Dui 11. Dagen der week, jaargetijden, meilichamen en natuurvej-schijnse Vrijdag, Maandag, Winter, Zomer Zon, Van Manen; Storm, Grondijs. 12. Lichaamsdeelen: Hals (Frans Hj Kuit, Voet, Borst, Van 't Hart, Vuist. 13. Heiligennamen, goden en godinc Sint-Joris, Sint-Martin, Bachus, Vei Mars. 14. Namen, die op ouderdom of wantschap duiden: De Jonge, Oud, der, De Neef, De Kind, Keeso(o)m. De meeste familienamen kunnen ïft een van deze 14 rubrieken worden dergebracht. Maar.met zekerh kan niet altijd de oorsprong worden n gaan. Veelal zullen we moeten wei hoe de naam oorspronkelijk werd speld. Dan pas kan getracht won daaruit op te maken, welke bedoeling naamgever kan hebben gehad. (Wordt vervolgd.! RECENSIES. De Hecmliefde van het Ned landsche Volk, door D. J. Ven. 295 blz. Met veel foto's. Ing. f3,90. Geb. f 4,90. Uitg. N Uitg. Mij. A. Rutgers, Naaide Gnze heemkunde-literatuur is met opmerkelijk boek verrijkt. Het is van hand van een der rheest bekende en b kwaamste? folkloristen van ons land, heer D. J. v.d. Ven. „Ken. ons land c-ns volk en heb ze lief". Met deze wo den eindigde de schrijver de causei welke hij nog niet zoo lang geleden o> zijn folkloristische arbeid voor de ra heeft gehouden. Welnu, dit boek mai het ons gemakkelijk, die kennis te werven. Het biedt een schat van leeti niet alleen, maar ook een' groot getal tos en teekeningen, welke de tekst duidelijken en de blik verruimen. Sin Van der Ven in 1918 zijn boek „Ken land en heb het lief" schreef en daa een leiddraad gaf voor allen, die kennis van land en volk in de uit] breidste zin van het woord willen diepen, is er veel en prachtig werk op gebied van de heemkunde tot stand bracht. We denken aan het Natiom Plan, aan de Heemkunde-beweging, de stichting van locale musea, aan uitbreidingsplannen voor steden en pen, aan de groote belangstelling v< onze kleederdrachten, molens,streek len, volksdansen, volksspelen en and cud-vaderlandsche gebruiken. Voor goed deel mag aan de onvermoeide beid van de heer Van der Ven, de Ne< landsche folklorist bij uitnemend (boeken, tijdschriftartikelen, films, telbare lezingen, enz.) worden toe schreven, dat het er met de kenrjis ons land en ons volk met al wat da mee samenhangt thans veel beter va staat dan een kwart eeuw geleden. Mi we zijn er nog niet en daarom begn ten we dit nieuwe boek met vreugde. 12 hoofdstukken vertelt de schrijver o\ al hetgeen Nederlanders ter harte ga En 't is geen oppervlakkig geschr overal is het degelijk gedocumentee Een alfabetisch register vergemakkelj het naslaan van dit of dat onderwe Ook typografisch munt het boek Gaarne aanbevolen. (G. Joh. Duinki 'k m\ EEN LACH EN EEN TRAAN. Lastig. Tooneelknecht (tot directeur): „Zal het gordijn laten zakken, meneer? E van de levende beelden heeft de hik! VAN DE BOEKENPLANK. GOED BESTEDE VRIJE TIJD. Tijd is geld. Daar moet u niet vrekl mee zijn, maar noodeloos mag geep i nuut worden weggegooid. Verspilli van tijd beteekent verspilling van en gie, van levenskracht en doet schade a uw karkakter. Het beteekent de ven achtzaming van gelegenheden, wé rooit meer terugkomen. Let er op, 1 gij uw tijd doorbrengt. Ook uw „vri tijd. Uw toekomst ligt er in besloten. Goed besteed is de vrije tijd, door, bracht met het lezen van een goed bo Gij kunt ook een studieboek ter hi nemen of uw kennis vermeerderen toetsen door het lezen van een vakbl Wendt u tot- Boekhandel Parkstra Daar is keus uit goede Roeken. Met sp( wordt aangevraagd, wat niet voorhani is. (Ingezonden Mededeeling. HYGIENE EN VEILIGHEID. 446. Kinderziekten. Tbc wordt ov gebracht in de prille jeugd door lij' aan open tbc in de omgeving der zui lingen; mede zijn kinderen uiterm vatbaar voor besmetting door melk komstig van tuberculeus vee; (Texel gelukkig vrij van rundvee-tbc). Wor< geen maatregelen genomen, dan stc 80 pet. der kinderen van lijders aan oj tbc in het eerste levensjaar, vooral tbc der hersenvliezen. Aan mazelen st ven per jaar in Nederland 500 kinder aan kinkhoest 600, aan diphterie 450, ingewandsziekten 900. (Ontleend statistieken vóór deze oorlog).

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 4