87600 Vulpenridders in het Fruitparadijs Drie jaar oorlog Texelsche Berichten i UIT «VELERLEI BRON. WERELDNIEUWS VAN DE'FRONTEN. DE NEDERLANDSCHE AMBULANCE AAN HET OOSTFRONT. 55c JAARGANG. No. 5684. ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1942. TEXELSCHE COURANT Duitschland sterker dan ooit. Dinsdag 1 September, was het drie jaar geleden, dat de eerste schoten knal den in het voörmalige* Polen. De Duit- sche troepen waren opgerukt, nadat de Fuehrer van het Groot-Duitsche Rijk al les in het werk had gesteld, om deze oor log te voorkomen. Doch de tegenstanders hadden alles er op gezet om opnieuw oorlog met Duitschland te ontketenen. Duitschland heeft de toegeworpen hand schoen opgenomen, de strijd begon op nieuw. Op 1 Sept. 1939 begon een tweede wereldoorlog. En niemand vermoedde toen nog, dat deze strijd, die aanvanke lijk begon met een conflict tusschen Po len en Duitschland, zich uit zou breiden over de geheele wereld.. Thans zijn drie jaren verloopen en het aspect is sedert grondig gewijzigd. Vrijwel het heele vasteland van Europa staat onder Duitsche of Italiaansche con trole. De wereldheerschappij van Enge land js reeds fmaal gebroken; het eens zoo machtige Albion is nog maar een pion op het schaakbord van deze strijd. Machtige vestingen en gebieden gingen zoowel voor Engeland als Amerika ver loren Hongkong, Singapore, de Philip- pijnen. Ned. Indië is Japansch bezit; Au stralië wordt bedreigd. In Afrika werden de Britten verslagen; ze moesten terug trekken naar Egypte. Het Bolsjewisti sche monster werd aangepakt en thans, na ruim één jaar strijd tegen de Sovjet- Unie, zijn de vitale gebieden voor de bolsjewisten verloren gegaan. Overal ze gevierden de Duitsche wapenen en die van de verbonden mdgendheden. Zelfs aan de Amerikaansche kust opereeren de Duitsche duikbooten en het aamtal tonnen scheepsruimte, dat het Duitsche wapen op de wereldzeeën reeds vernie tigde, i9 enorm. De leuze: Duitsc'tiland wint op alle fronten^ is ook de laatste maanden wel bewaarheid geworden. De tegenstanders verloren slag op slag; het initiatief bleef immer in handen van de Duitsche en verbonden troepen. Zeker van de overwinning. Wanneer wij thans, na drie jaar een 'balans opmaken, dan komen wij tot de slotsom, dat Duitschland sterker is dan ooit. Meer dan 20 millioen bruto regis- terton aan vijandelijke scheepsruimte is reed's vernietigd, ongeacht nog de Itali aansche resultaten. Wanneer men in oogenschouw neemt, dat in de vorige wereldoorlog de verliezen der geallieer den ter zee ca. 13 millioen ton bedroegen dan blijkt duidelijk, dat op déze wijze'n ondergang van de geallieerden onvermij delijk is. Steeds meer voor de oorlog be langrijke centra vallen in handen van Duitschers, Italianen en Japanners. Is 't te verwonderen, dat de Duitschers en Italianen na drie jaar oorlog zeker zijn van de overwinning. De politieke beteekenis. De- politieke beteekenis van deze ge weldige strijd is ook grooter dan in de wereldoorlog. Hier wordt een eindstrij'd gestreden tusschen de arbeid en 't goud. Het goud, voor het grootste deel in han den der joden, verliest zijn kracht en zijn beteekenis Het internationale jodendom staat op het punt totaal vernietigd te worden. Daarvoor zal in de .plaats komen de macht van de arbeid. Dat beteekent: werk, voor ieder men§ch, die werken wil. En een redelijke belooning voor de ze arbeid. Dat beteekent, dat de arbeid in dienst van het geheele mensChdom, zal worden gesteld. Dit moet wel leiden tot een schoonere toekomst, niet alleen voor Duitschland of Italië of Ja pan, maar voor de geheele goedwillende menschheid, zoowel in Europa als, in de andere werelddeelen. £)rie jaren oorlog. Wanneer het einde van deze strij^ komt, is niet bekend. De oorlog kan nog lang duren. Doc h vast staat intusschen, dat de kansen op een overwinning voor de Asmogendhe< len na deze drie jaren gunstiger staan dan ze ooit geweest zijn. Met het doel va n deze strijd voor oogen: het scheppen van een nieuwe, betere wereldorde, kan gecon cludeerd worden: de offers die n eds in deze 3 jaren gebracht zijn, ware n niet te vergeefsch. O. P. IEDERS PLICHT! Het is de plicht van iedere voAks- genoot in zijn eigen belang en voor al in dat van het komende .geslacht, onze arbeid voor de Ned.'. Volks-, dienst te steunen, opdat dit groote doel bereikt worde. Wil een volk störk en gezond zijn, dan dienen de kleinste eenheden daarvan,1 de gezinnen, hecht en sterk te zün Mocht dit nog niet het geval z^t, dan dient hiervoor onmiddellijk ge zorgd te worden. In de gezinnen vormen moeder en kind de teere plek. Gelukt het ons, die beidon gezond en sterk te maken en le houden, dan is de toekomst van ons volk verzekerd. (F W. van Vloten, landelijk leider Ned. Voïksdienst.) Ten kantore van de N.V.D. Raadhuis, Den Burg, kan men zich als li.d en me dewerker aanmelden en nade re inlich tingen bekomen. HET DUISTERSTE UUR. Het duisterste uur in de geschiedenis der Amerikaansche marine was dat van Pearl Harbour. (President Roosevelt, V.S.). ONZE PLICHT DOEN. Wanneer wij in ons pogen zullen sla gen, zal dat voor een belangrijk deel te danken zijn aan de hulp van onze Duit sche kameraden. Wij willen eerlijk en behoorlijk onze plicht doen om ons volk weer een plaats in de geschiedenis te veroveren. (Ir M u s s e r t in zijn rede bij de ope ning van de tentoonstelling .Herlevend Nederland". VEEL GEVAARLIJKER PLANNEN". Het is waar, Engeland heeft ook de nederTaag van Dieppe overleefd. Enge land overleeft elke nederlaag, behalve de laatste. De heeren in Londen echter hebben de brutaliteit aan te kondigen, dat het beloofde „tweede front" heele- maal niet in een landing gezocht be hoeft te worden, maar dat. ze „veel ge vaarlijker plannen in petto hebben". Ik geloof, dat de gevaarlijke mogelijkheden neg altijd in de Duitsche portefeuille be-, waard worden. (M a x.B 1 o k z ij 1 in een van zijn ra diopraatjes.) FELLER LUCHTOORLOG. De Engelschen hebben gedreigd, dat ze bij het lengen der nachten de Duitsche steden in versterkte mate zullen teiste ren en wel samen met de Amerikaansche luchtmacht, waarvan êezegd wordt, dat die reeds op Engelsche en Noord-Iersche vliegvelden gereed steat De Engelschen zullen zich zonder twij fel vergissen, wanneer zij aannemen, dat de betrekkelijke zwakte van de Duitsche actieve vliegerafweer 'n permanent ver schijnsel is, want er bestaat aanleiding om aan te nemen, dat het beeld van de luchtoorlog binnen niet al te lange tijd zich bèlangrijk'zal wijzigen. (Berlijnsche corresp. Nieuwe Rott. Crt.) DE HEER B. BAKKER geïnstalleerd tot Burgemeester van Ameland. Over de installatie van onze vroegere plaatsgenoot, de heer B. Bakker, tot bur gemeester van Ameland, welke plech tigheid 1.1. Zaterdag plaats vond, schrijft het Nationale Dagblad- het volgende: De groote zaal van hotel Hofker te Nes was geheel gevuld met gasten en belangstellenden, waaroncler wij opmerk ten de Beauftragte van de Rijkscommis saris voor de provincie Friesland, de Districtsleider van de NSB, en de bur gemeesters van Sneek, Texel, Terschel ling en Hennaarderadeel. De installatie werd verricht door de scheldende burgemeester, de heer Bolo- mey, die enkele hartelijke woorden van welkom sprak en de nieuwe burgemees ter daarna met de ambtsketting tooide. De Districtsleider van de NSB, kame- ïaad van Weperen, wenschte kam. Bak ker geluk met zijn benoeming en wees er op, dat eenerzijds zijn taak zwaar zal zijn, omdat hij als eenige nationaal-socia- list op het eiland is ingezet, dat echter anderzijds daardoor de kans op groote winst is gegeven, omdat daar, waar de sfeer niet geheel verpolitiekt is, gemak kelijker een goede en gemoedelijke ver houding met de bevolking tot stand kan komen. Namens de kameraden van de burge meesterskring sprak kameraad Schut; terwijl kam De Vries, burgemeester van Texel, als vriend en alsvertegenwoordi ger van de' groep Texel, waarvan een aantal leden na een reis van 5 dagen, aanwezig was, kameraad Bakker het al lerbeste toewenschte. Nadat de Inselkommandant een korte rede had gehouden, kreeg kameraad Bakker het woord. Hij zegde dank voor de betoonde belangstelling en verzekerde aan het werk te zullen gaan, om het eiland, dat door zijn isolement in ver schillende opzichten wat achterop ge raakt was, de geest van de nieuwe tijd te brengen. FRU IT-UIT JE. Vier en twintig krantenmannen, Kregen een kijkje op het werk, Van de Nederlandsche Landstand, Der Boeren streven, hecht en sterk. Vier en twintig krantenschrijvers. Leerden, wat er werd gedaan, Om met Landstand en met wilskracht, Door het leven heen te gaan. GRè DE REUS. SAPPIGE PRUIMEN EN HARDE NOTEN. „Alle dagen bruine bdbnen is ook zoo lekker nntf Aldus zong men tij dens de vorige oorlog. Maar alle dagen spinazie ook niet, betoogde het hoofd van de afd. Tuinbouw van de Ned. Land stand in Noord-Holland, de heer W. Ka per, te Benningbroek, toen een gezel schap journalisten deze week zijn bedrijf bezocht En daar is toch kans op, wan neer het agrarisch leven in Nederland niet wordt geordend naar de groot-Euro- peesche gedachte. Men zal anders en natuurlijk niet alleen met spinazie da gen krijgen, waarop er van alles veel te veel is, zoodat de helft verrot en er zullen dagen zijn, waarop men naar een bepaald artikel zit te snakken. En dat is heelemaal ni#t noodig! Voor de oorlog werd in ons land veel vernietigd, omdat onze Oostgrenzen gesloten bleven en daardoor een belangrijke exportmoge lijkheid verloren ging. Thans is noodig, dat men contact met het Oosten houdt, alle mogelijkheden in eigen land uit buit om onze bevolking te voeden, zon der dat men bang behoeft te zijn, dat ons exportoverschot te klein zal wezen. De heer Kaper stipte even aan, dat de teelt van fijne zaden in de Streek tus schen Hoorn en Enkhuizen historische waarde heeft en dat de Landstand er voor zal waken, dat niet meer de kwee- ker de sluitpost van de begrooting van de handelaar zal zijn. Duidelijk toonde de heer Kaper aan, dat een intensief fruitteeltbedrijf als 't zijne op een betrekkelijk kleine opper vlakte veel menschen brood geeft. Het moet dan echter ook niet meer zoo wor den, als voor de oorlog, toen een luxe kleine kliek, vooral joden, het Ameri kaansche fruit slechts goed genoeg vond en nauwkeurig van te voren was inge licht, wanneer er eens een invoerverbod kwam, zoodat zij nog alle tijd hadden de koelhuizen- met dit fruit vol te stoppen. De Nederlandsche kweeker stond dan voor zijn zooveelste raadsel. Slechts eenheid in organisatie van boeren tuinder en kweeker kan dergelijke uitwassen voor komen; de vroegere landbouw organisaties konden dit, met al hun goede bedoelingen, niet. Wanneer boer en kweeker zich thans cp de bodem werpen, geschiedt dit niet om woekerwinsten te behalen. Dit is niet noodig, wanneer de maatschappelijke verhoudingen goed liggen. Men dient reeds thans met oordeel aan te planten en het'oog te richten op de toekomst. Dan zal noodig zijn: houdbaar fruit. De heer Kapér eindigde dit gedeelte van z'n betoog met te verklaren het een eeuwige schande te vinden, dat zooveel fruit werd ingevoerd, terwijl wij in Nederland zelf zooveel en zulk goed fruit teelden. Dat hij hiermede niets 4e veel zei, bewezen de glunderende gezichten der vulpenrid ders, toen hun een doosje met de koste lijkste producten van de Rozenhof het' bedrijf van de heer Kaper werd aan geboden. MAROKKO. - Twee Britsche vliegtuigen zijn bo ven Marokko neergeschoten. ALBANIË. - In Albanië eischte een aardbeving 43 menschenlevens; 110 gewonden. Ook veel vee gedood. DUITSCHLAND In Duitschland is men over het dieptepunt in de voedselpositie heen, al dus de Reichsobmann van de Duitsche Nahrstand. SPANJE - Twee Spaansche schepen werden door Britsche oorlogsbodems naar Gi braltar opgebracht. JAPAN. - De Sapansche minister van buitenl. zaken is om persoonlijke redenen afge treden. Premier Tojo neemt zijn functie waar. VEREENIGDE- STATEN - In de V.S. mogen taxibezitters geen passagiers meer vervoeren. - De regeering der V.S. heeft nu al meer dan 220 milliard dollar voor de oor log aangevraagd, dat is meer dan het totaal der uitgaven der V.S. in de laat ste 152 jaar. CHINA. Ontzaglijke overstrooming. Het onbezette China wordt door n overstrooming geteisterd (in Anhwei el 21 districten), ernstiger dan de laat ste 100 jaar het geval was. Millioenen menschen dakloos. Oogst geheel vernie tigd. In Toensji 3000 huizen vernield. Slechts door eenheid in het land en door het uitwisselen van ervarin gen met de collega's over de grenzen: slechts door het inschakelen van alle krachten in het groot-Europeesche verband, aldus eindigde de heer Kaper zijn boeiende rede, zullen boer en kweeker zich geheel kun nen inzetten, tot heil der volksge meenschap! Een tocht door West-Friesland. De journalisten, die op initiatief van de Referent fuer, Volksaufklarung und Propaganda in Noord-Holland, een tocht door West-Friesland maakten en daarbij in de gelegenheid werden gesteld, het werk van de Landstand .,in de praktijk" mee te maken, reden daarna met Jan Pleziers naar Wester-Blokker. Een kort bezoek werd gebracht aan het bedrijf van de plaatsvervangend boerenleider in Noord-Holland, de heer C Koeman en men verliet Blokker niet, voordat de trots van het dorp, een eeuwenoude ge weldige beuk, was bewonderd. Een ver gadering van de Boerenraad van Ven- huizèn gaf de excursisten een vojledig inzicht in de arbeid van de Landstand in zijn bakermat: het dorp. Dorpsboeren leider Ter Hofstede had zijn agenda zoo samengesteld, dat alle afdeelingen de dorps vrouw inbegrepen hun voorstel len. klachten en bezwaren naar voren konden brengen. De burgemeester van Venhuizen, de heer Honyk, was mede aanwezig; de samenwerking tusschen hem en de dorpsboerenraad bleek uit muntend te zijn. Van de vergadering der eenvoudige v boeren en tuinders ging kracht uit! De Provinciale Boerenleider, de heer J. Saai, die, met eenige van zijn v naaste medewerkers de tocht ntedemaak- te, toondé zich zeer tevreden over de Landstand in Venhuizen; hij stak dorps boerenleider en boerenraad weer een hart onder de riem qn deelde mede, dat van de boerenraden binnenkort veel ge vergd zal worden, "omdat er in Noord- Holland ten aanzien van het voedsel voorzieningsapparaat groote veranderin gen op til zijn. Ook het hoofd van Volk en Bodem in Noord-Holland., de heerNJst. Bakker, sprak en zette op de hem eigen wijze uiteen, hoe zijn «afdeeling zich voor stelt te waken over het recht en «de eer van de Boerenstand. Het was een zeer geslaagde dag! G. NEDERLANDERS, KENT UW PLICHT. Hier is het Gironummer van de Nederlandsche Am bulance van het Vrijwilli gerslegioen Nederland: UW VERDUISTERINGSPLICHT. De dagen korten deze maand met twee uur. Heeft u uw verduistering reeds in de puntjes in orde gebracht? Laat er toch niets aan mankeeren. Van de nood zakelijkheid is nu toch wel een ieder doordrongen. De controle zal strenger zijn dan ooit! Wanneer een overtreding wordt geconstateerd, zal de straf niet malsch zijn. Niet alleen wacht hun, die alle goede raad in de wind slaan, een hooge boete, maar ook wordt gedurende een aantal dagen de toevoer van stroom afgesneden! Die strop kunt u voorkomen. Zoo kunt u ,een verduisteringsgordijn aanbrengen. Neem, het niet te smal. Het moet rondom goed aansluiten. (Teekening van PIB.) De Pravvda heeft makkelijk praten. De Prawda, het bekende Sovjet-blad, heeft makkelijk praten: „Wij moeten geen stap meer terugdoen. De vijand moet worden tegengehouden, het koste wat het kost". Nu, het hééft al veel gekost; leger op leger werd door Stalin in de strijd geworpen; onafzienbare rijen tanks werden er op afgestuurd; vliegtui gen namen in grooten getale aan de strijd deel. Maar het was alles vergeefsch. De bolsjewieken stuiten iedere dag op de muur van ijzer en staal, welke de Duit sche troepen en hun bondgenooten steeds verder naar het oosten verplaatsen en welke de Prawda met recht reden geeft in een jammerkreet uit te roepen: „De toestand is voor de Sovjet-Unie hoogst ernstig geworden". „De stad van Stalin". Vooral op de strijd tegen Stalingrad is de aandacht in deze dagen gericht. Het gaat -hier omeen stad van beteekenis. Hierop wijst reeds het feit, dat ze naar het bolsjewistische opperhoofd werd ge noemd. Ook Londen heeft niet ontkend, dat Stalingrad in het land der bolsjewie ken een sleutelpositie inneemt. Maar naarmate de kans op behoud van deze plaats geringer wordt, tracht het Lon- densche berichtenbureau de wereld wijs te maken, „dat Stalingrad eigenlijk toch niet zooveel te beduiden heeft" Doorzichtig gedoe, zooals we dat ook be leefden, toen Duinkerken, Tobroek, Sin gapore, Hongkong enz. moesten worden prijsgegeven. Intusschen verheelt zelfs Moskou niet, dat het er met Stalingrad slecht voor staat. Van uur tot uur wordt de ring om deze stad nauwer en hechter. Vast beraden en onbarmhartig schrijdt de strijd hier voort. De val van Stalingrad komt in zicht. Aandeel der vliegers. De luchtmacht draagt tot de successen aan het oostelijk front nog immer in be langrijke mate bij. Hier boekte commo dore Gollob zijn 150e overwinning in de lucht; de Fuehrer kende hem daarvoor de hoogste militaire onderscheiding toe. In 2 dagen tijds verloren de Sovjets 192 vliegtuigen; de Duitschers in die tijd maar elf. Elders aan het oostfront. Letten we op hetgeen in andere secto ren van het oostfront gebeurt, dan zien we, dat verwoede tegenaanvallen van de bolsjewieken met succes worden afge slagen. Waar zij, zooals bij Rzjef, in 30 dagen een km. of tien, vijftien pprukten, danken zij dat aan. het inzetten van zoo ontzaglijk veel manschappen, .dat van een tijdelijke overmacht sprake was. De verliezen zijn echter zoo buitengewoon hoog, dat zij hun winst wel heel duur hebben gekocht. Onderwijl is hun aan- valskracht nu dermate verzwakt, dat aan verdere terreinwinst niet meer kan worden gedacht. DE ZON Za. 5 Sept. op 6,56, onder 20,20 Zo. 6 Sept. op 6,58; onder 20,18 Ma. 7 Sept. op 7,00; onder 20,15 Di. 8 Sept. op 7,02; onder 20,13 DE MAAN. Za. 5 Sept. op 1,40; onder 17,28 Zo. 6 SepCop 2,25; onder 18,09 Ma. 7 Sept. op 3,22; onder 18,46 Di. 8 Sept. op 4,23; onder 19,18 Nieuwe Maan: 10 Sept. 17,53. HOOG WATER OP TEXELS REE. Za. 5 Sept. 5,41 en 18,24 Zo. 6 Sept 7,06 en 19,42 Ma. 7 Sept. 8,14 en 20,41 Di. 8 Sept. 9,05 en 21,25 Springtij 10 en 25 Sept. (Slot.) Ook op de andere afdeelingen liggen heel ernstige patiënten, maar over het. geheel is het aantal sterfgevallen in ons ziekenhuis buitengewoon gering. Van zelfsprekend zijn we daar trotsch op en zijn wij blij met het mooie resultaat van ens werk. En we vergeten daarbij niet dat juist onze bijzonder goede uitrusting ons daartoe in staat stelt. Wij zijn trouwens van de niet direct oorlogvoerende landen het eenige, dat n dergelijk volledig uitgerust en zelfstan dig werkend ziekenhuis hier in het veld heeft. Daarmee helpen we de naam van ons land hoog te houden en persoonlijk zijn we blij, op deze wijje onze plicht als arts te'kunnen doen, n.l onze hulp te kunnen verleenen daar waar deze het dringendst noodig is.^ Waardeering voor het werk. Dat er in het vaderland velen zijn, die er anders over denken, laat ons koud. Zoolang zij zelf niet ergens in een gra naattrechter liggen te bloeden, kunnen ze gemakkelijk zoo praten. Ons is het om hun waardeering heusch niet te doen, wel om die van onze patiënten, en daar van zijn we zeker. Toch is het niet altijd even druk hiex. Er zijn ook dagen, waarop we het wer kelijk rustig hebben. Dan is het een groote vreugde wanneer een militaire kapel komt spelen .of „Kraft durch Freude" een voorstelling voor de pa tiënten geeft. Dan ontbreekt het nooit aan grappen en ongetwijfeld hebben de ze uren menigeen geholpen een sombere bui te overwinnen. Vooral de laatste dagen, nu het front zich meer oostwaarts verplaatst heeft, waardoorj we wat ver achter zijn ko men te liggen, is het stiller geworden. We rekenen er dan ook op de volgende maand meer naar voren te worden ver plaatst, waar we allicht in staat zullen zijn nog meer levensreddend werk te doen. Dit ziekenhuis zal dan waarschijn lijk voor lichtgewonden en herstellenden in bedrijf blijven met enkele artsen en eenig verplegend personeel. Maar de groote troep zal dan weei zijn boeltje pakken en in de auto's la den. Dan zal er weer een kolonne oost-, waarts over de breede weg rollen, zoo als er zoovele gaan. Maar toch zullei^dt andere troepen langs de weg dan ever opkijken als ze de vroolijke Hollandscht liederen uit de wagens hooren opklin ken". (Dr. C. Winkler Prins). j

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1