Itoeh-Qm (m~de(jrvw ZO SEP TEMEER Vakschool voor Meisjes voor Den Helder en Omstreken miha bakgraag PROVINCIALE eJfó OCTOBER a.s. MIDDAGCURSUSSEN in M. Belevenissen van PE/A-PRODUCTEN DEVENTER VAN DEN NED.LANDSTANO IN DE STEDELIJKE MUZIEKTdIN Landbouw en Veeteelt. De Avonturen van tye-t&zo ken cB anden. Gemengd Nieuws minimi zoo sprak.... immuun Robinson Cruso LINNEN NAAIEN, VERSTELLEN, COSTUUMNAAIEN. Lesgeld f 8.—, minvermogenden f 4.of kosteloos. AANGIFTE dagelijks 9 tot 12 en 1,30 tot 3,30 uur, uitgezonderd Zaterdags. en als jij de volgende week ia rig bent, dan bakt Mina een lekkere cake hoor I Zooiets zou Mina vroeger nooit gezegd hebben! Misschien niet eens in de tijd, toen de boter en de melk nog niet ge rantsoeneerd waren want toen was het te veel werk, en bakte de cake wel eens aan de vorm vast! Maar nu ziet ze er.niet meer tegen op, sinds ze ROER-OM gebruikt, en daarmee zonder boter, melk en eieren de heerlijkste, luchtig gebakken cake in een ommezien klaar heeft! Humor is achter de scherts verscho- Jen ernst. (Schopenhauer}. Ziet toe, dat gij de heilige Geest ni uitbluscht. (Paulus). VOLKSDIENST EN WINTERHULP. De eerste WHN-trekking had reeds plaats. Voorziet u bfjtijds van loten. Ze geven groote kans op een prijs. Zijt ge reeds lid3 van de Ned. Volksdienst? Gij kunt u melden: Kantoor NVD-WHN, Raadhuis (achter). RECEPTEN. Erwten- of capucijnerpannekoek. (Als vervanging van vleesch). 250 gram groe ne of grauwe erwten of capucijners, 250 gram aardappelen, een ui of een theele pel uienpoeder, wat zout, een mespunt kerry, wat gehakte peterselie of selderij, wat bloem en boter. De erwten wor den gaargekookt en na uitlekken ver mengd met de gekookte aardappelen. De massa wordt goed fijngestampt en ver mengd met de geraspte ui of het uien- poeder, de kerry en het zout. Er worden groote ballen van gerold: deze worden afgeplat en door de bloem gehaald. Daarna worden ze in de boter gebakken. NUTTIGE WENKEN. Jamvlek in tafzijden jurk? Neem lauw water. Potloodstrepen (inktpotlood) op dames kousen? Probeer het met alcohol. Regenjas met moddervlekken? Laten opdrogen. Borstelen. Daarna zoo noodig nog bewerken met water en ammonia. Roestvlekken in witte gebreide blouse? Beleggen met zuringzout en er dan heet water doorheen gieten. PRAATJE OVER GEMEENTEWAPENS DE GEMEENTE ZEELAND 49 Het wapen van de Noordbrabanlsche ge meente Zeeland (plm. 3000 inw.) laat op een zilveren veld 'n kab belende. zee van lazuur (blauw) en een terras met een boom in natuurlijke kleuren zien De naam Zeeland (Selant, See- landt) zou betrekking hebben op „het eerste land. dat zich na het terugtrekken van dé zee hier zou hebben vertoond". Zeeland ligt in het N.O. der provincie. Zijn bodem bestaat in hoofdzaak uit di luviaal zand en wat hoogveen. Land bouw is er het voornaamste middel van bestaan. TEGEN KORTSLUITING. Om het gevaar van kortsluiting (en daarmee het brandgevaar) tot een minimum te beperken, worden in Duitschland de boerderijen van tijd tot tijd van overheidswege ge controleerd. (P.I.B.) FEUILLETON. ROMAN VAN MARLISE KOLLING. 42.) Samen liepen ze door de stille stra ten van 'de wereldstad, twee jonge men- schen, die uit hun eigen Tand verban nen, zich in den vreemde een bestaan moesten veroveren. Sterren fonkelden aan de hemel. De maan was door ijle wolkjes omgeven. Het was een avond, die alle sluimerende verlangens in de mensch wakker riep. Lisaweta was ge heel in haar eigen droomerige gedach ten verdiept. Toen Stolyn zijn arm door de hare schoof, lette zij er nauwe lijks op. Plotseling bleef hij staan en dat bracht Lisaweta met een ruk tot de^ver- kelijkheid terug. De hartstochtelijke blik, waarmee hij ihaar aankeek, liet geen twijfel omtrent de aard van zijn gevoelens. Lisaweta! Met een impulsief ge baar, greep hij 'haar handen. Ik smeek je, luister naar me. Ik heb geaarzeld je te zeggen, wat je voor mij beteekent Alkmaar zal gas leveren aan Castri- cum. Van een tuinder te Oudkarspel is zijn eenige rüiter met groene erwten gestolen Door blikseminslag is hoeve Douwes te Peize afgebrand. Kasteel Oud-Ehrenstein te Kerkrade wordt ingericht tot historisch museum. De tramdienst van de NZHT duurt op werkdagen tot half negen. Een 7-j. knaapje is te Philippine door een wagen graan doodgereden Wegens diefstal van bonnen kregen 7 tijdelijke distrib.-ambtenaren te Zaan dam straffen van een en twee mnd. De 65-j. ongehuwde schilder G. van Bergeh te Gennep is na een val van zijn ladder overleden. Bij het „zwemmen" is te Koudekerk de 27-j. ongehuwde P. Kok uit Lage- waard verdronken. Met de ruilverkavelingswerkz^mhe- öen in dey Eemnesser polders is men klaar gekomen. Voor loonen en andere arbeidsvoor waarden in land- en tuinbouw is nu een landelijke regeling getroffen. De zanger L. van Tulder is ernstig ziek (maagbloediiig). Hij is reeds voor zien van de H H. Sacramerften. Dr. Ridderbos, geref. predikant, Rotter dam. werd hoogleeraar Theol. Hooge^ school te Kampen Nee, zeg dat niet, trachtte Lisaweta een nadere verklaring te voorkomen. Om Stolyn's mond kwam een verbit terde trek. Misschien is het wel het ongunstigste oogenblik om» je mijn liefde te bekennen. Want nu ben je op weg om rijk en beroemd te wprden. Ik kan me indenken, dat je geen prijs stelt op de liefde van een eenvoudige chauffeur. Ach, nee toch, dat is het immers niet, verdedigde zij zich, gekweld door de gedachte, dat hij haar te trotsch waande. Hoe zou zij Stolyn begrijpelijk kunnen maken, dat het geen zin had hier nog verder over te praten. Is hel *dat niet? Werkelijk? Lisa weta, zou je er toe kunnen besluiten mijn vrouw te wórden? Ik weet, dat ik je niets kan aanbieden. Wat ik verdien, is nauwelijks toereikend voor mijn eigen bescheiden behoeften, maar het zal toch wel niet altijd zoo blijven. Denk maar eens aan jezelf, Lisaweta. Een paar weken geleden wist je nog niet, hoe je je er doorhejen zou moeten slaan en nu? Voor ons allen is immers eens het geluk weggelegd. Als ik wist, dat je mij eens zou kunnen toebehooren, Lisaweta, dan zou ik mijn krachten en gaven kunnen vertienvoudigen Hij boog zich over haar heen in een poging om haar te kussen. Lisaweta deinsde achteruit. Haar gezicht was doodsbleek. Stolyn schrok van een smar telijke trek om haar mond en in haar Kolenhandelaar Eikelhof te IJmuiden moet wegens geknoei 6 mnd. sluiten en een mnd. zitten. Een kind van 2 jaar heeft te Gennep het leven verloren, toen het viel van de fiets van een familielid, met wie het mocht meerijden. Een 3-j. meisje is op de weg Den Ham- Vroomshoop door een autobus doodgere den, toen het plotséling overstak. Zes paarden werden door de politie te Goirle opgevangen. Ze waren afkomstig van gevluchte-smokkelaars. Een kano is op de Waal bij het pas- seeren van een aak omgeslagen. De 22-j. Van Gelder, uit Oss, verdronk. Eieren verkocht een bewoner van Al melo voor 40 ct. Ook had hij een paar duizend bonnen bij zich voor de „handel", In een grasdrogerij te Barneveld heeft door vlamvatten van droog gras een felle brand gewoed. Het 12-j. zoontje van de heer D. Kos ter te Weere is in de Hoogsloot verdron ken. De heele voorraad van een manufac turer te Kerkrade, voor duizenden gld., werd in beslag genomen, omdat meneer van zwarte handel „niet vies" was. Minister Morgenthau (V.S.); In de toe komst moeten we rekening houden met het gevaar van een inflatie. oogèn. Onmiddellijk liet hij haar los. Vergeef me, mompelde hij, ik heb je doeh schrikken. Ik heb me vlegelach-* tig gedragen. Ik heb je ook zoo lief, Li- weta, maar je kunt mijn liefde niet be antwoorden. Hij zei het heel zachtjes, zonder eenig verwijt. Lisaweta sloeg haar oogen op. De hartstochtelijke wijze, waarop Stolyn haar genaderd was, had haar angst inge- boezemt; deze ingetogenheid echter deed haar pijn. Hij was zoo goed voor haar geweest en nu fnoest zij hem ver driet doen. -j- Fedór het was voor het eerst, dat ze hem bij zijn vo<jrnaam noemde wees niet boos op me; ik smeek je dat. Hel is niet, omdat het me nu misschien iets beter gaat, werkelijk niet. Het is al leen Fedor dtoidat ik iemand an ders lief heb. Ik zal hem nooit weerzien. Hij woont heel ver van hier In Rusland? vroeg Stolyn haastig. Om Lisaweta's mond verscheen een smartelijk glimlachje. Robert Eschberg was niet in Rusland, maar hij was even ver van haar weg, alsof hij zich daar bevond. Ze moest Stolyn maar in die waan laten. Zij voelde instinctief, 'dat hem dat eenigszins gerust stelde. Vergeet dit, Fedor, en laten wij goe de vrienden blijven. Hij boog zich over haar hand. Je kunt steeds op mij rekenen, Lisaweta Michaelowna. Tekort aan borium veroorzaakt zwart- rot bij bieten Bij aardappelen en bieten is vooral een zeer ruime* kaligift wenschelijk. Kalk, kali fosforzuur en stikstof zijn de 4 poolen waarop de boerentafel steunt. In een boerderij a.d. Dorresteinsche- weg te Amerfoort is een complete clan destiene slachterij ontdekt. Kunstmest. Wie land heeft, dat zeer sterk behoefte heeft ian fosforzuur, moet zoo mogelijk wat fosforietmeel koopen, ook al is dit duur. Tekort magnesium veroorzaakt Hoog- halensche ziekte, tekort koper ontgin ningsziekte en tekort mangaan veenkolo niale haverziekte. De peultjes (lobben) van koolzaad kun nen vervoederd worden, al is de voeder- waarde gering. Mengen met pulp, aard appelmoes, gemalen voederbieten, enz. Wil men koolzaad verbouwen op ande- ïe gronden dan klei of zavel, dan is een ruime gift stalmest en voldoende kunst mest zeer wenschelijk Koeien. Bij proeven bleek, dat de melk koeien, die vrij lange tijd lichte trekar- beid verrichten meer teruggaan dan koeien, die korte tijd zware arbeid moe ten verrichten. Goede melkkoeien verlo ren naar verhouding meer melk dan slechte melkgeefsters. (De Boerderij) Een taxi reed langzaam voorbij. Fe dor Stolyn wenkte de chauffeur: Je per mitteert me, Lisaweta, dat ik hier af scheid neem. Ik ik zou nu het liefst met mezelf alleen zijn. Toen Lisaweta nog een laatste blik door het achterraampje ,van de auto wierp, zag zij Stolyn onbeweeglijk op het trottoir staan. Wkren er werkelijk pas eenige weken verloopen sinds zijn laatste samenzijn met Lisaweta? Als Robert het probeerde uit te rekenen, verdween alles in het oneinüige. Hun vlucht uit Moskou, die onvergetelijke dag in Londen, het leek al maanden achter hem te liggen. Geluk kig werd hem maar weinig gelegenheid gelaten om over dit alles te denken. Hij leefde in een maalstroom van werk, ver plichtingen en plannen. Bovendien legde Daisy ineer en meer beslag op hem. Zij wenschte zijn gezelschap bij modeshows en five o clock teas in elegante hotels. Zij wilde hem bij de laatste voorjaars premières in schouwburg en concertzaal steeds aan haar zijde hebben kortom: zij verzon en deed al het mogelijke om met hem in het openbaar te worden ge zien. Hij wist, waarom zij dat deed. Hij voelde zich als een tentoonstellingsob ject, maar elk verzet daartegen was nut teloos. Want zij had hem volkomen in haar macht. (Wordt vervolgd.) 294. Men besloot om meteen gezamei hjk tot de aanval over te gaan, daar muiters zulks in het geheel niet ve wachtten. Toen deze zich plotseling t genover vijf goed bewapende manm bevonden, ontzonk hun de moed. HISTORISCHE NOOTJES. Zonder suiker leefden de menschen t de 13e eeuw. De oudste Doopsgcz. gemeente Friesland is vrij zeker die van Dantum woude. Ze dateert van 1580. Cacaopoeder werd in de 18e eeu door apothekers verkocht als middel t gen verkoudheid, benauwdheid op borst en slapeloosheid. Illlllllllll VAN DE BOEKENPLANK. Illllll (Voorhanden in Boekhandel Parkstraa Lest best, door F. v. d. Oever. 178 b Geb. f 1,9*0. Het roode paard, door L. Althof. H symbool van het driftige, felle leven, d vrijbuiters kunnen leiden. 241 blz. Ge f3,90. De brieven van den Ouden Josii door Marie Diers. „Wie dit boek ni kent, mist iets van ."wat het leven rijk maakt." 124 blz. f2,25. (Ingeeonden Mededeeling). HYGIENE EN VEILIGHEID. 449. Training, techniek en .tactiek zi niet alleen middelen om de beste spoi prestaties te verkrijgen, maar tevens b langrijke hygiënische maatregelen. Bijl alle ernstige schade, bij sportbeoefemi aan 't lichaam berokkend, berust op o voldoende of onverstandige training. B vendien daalt door training het energi verbruik (stofwisseling) bij hooger pre tatie. Dit is een der voornaamste effe ten van training'en berust ten deele op uitschakelen van overtollige beweginge P1429/1. Verantwoordelijk voor geheele inhoud; G. Joh. Duinker. Plaatsvervanger J. de Waal, Den Bur Uitg. en Drukkerij Fa. Langeveld De Roo'ij. Den Burg, Texel ZtEL/INP i

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 4