Wat Texels boeren moeten weten Tocht langs bedrijven inN.-Holland Als de schooljeugd helpt rooien. UIT VELERLEI BRON. De Texelsche „Strooppot". DOODVONNIS WEGENS BEZIT VAN WAPENEN. TEXELSCH DIALECT. Duitschland wint op alle Fronten. VAN DE FRONTEN. 55e JAARGANG. No. 5686. ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1942. TEXELSCHE COURANT Aankoopvergunning voor.een paard. Voor een aankoopvergunning voor een paard dient men zich voortaan tot de heer P. Dros, Eierland te wenden Voor verlenging van een .vergunning schriftelijk tot de Prov. V.C. Koeien houden om de melk. Dit is niet meer mogelijk, als deze koeien niet gehouden worden op een toe wijzing of op een contract. In het alge meen zai er voor runderen, die boven 't bedrijfsmaximnm om de melk worden toegestaan, een contract noodig zijn, met inleveringsplicht uiterlijk 15 Mei 1943. Als dit om de melk toestaan binnen het bedrijfsmaximum geschiedt, blijft de normale leveringsplicht, doch is alleen 'n vergunning noodig, deze runderen op een ander bedrijf te houden. Houden van rundvee door tuinders. Tuinders, die gewend waren om 's win ters een koe te houden voor eigen ge bruik, kunnen hiervoor ook thans toe stemming krijgen. Dit geldt in bepaalde gevallen ook voor hen^ die over vol doende afvalvoeder en ruwvoeder be schikken, doch in normale tijden geen koe hielden. Het houden geschiedt alleen op contract. De koeien kunnen met dit contract, waaraan een leveringsbewijs bevestigd is, aangekocht worden, doch moeten op eigen bedrijf gehouden en uiterlijk 15 Mei 1943 ingeleverd worden. Aanvrage te richten tot de Afd. Veehou derij, Landbouw-Crisis-Orgamsatie, Alk maar. Verplichte schapénlevering. Met ingang van 14 September a.s. wordt een aanvang gemaakt met de we kelijks che aanvoer van schapen op de markten. Van die datum af zullen dan alleen nog schapen geleverd kunnen worden onder overlegging van een last- gevingskaart tot leveren. Op de kaart wordt vermeld het' aantal te leveren schapen, geboren vóór 1942 en geboren in 1942. Ook zal op dezelfde wijze als bij de rundveelevering een boe te wegens te laat leveren worden opge legd. Vrijwillige leveringen van schapen kunnen worden opgegeven aan de Afd Veelevering, L.C.O., Alkmaar. De toegezonden kennisgevingkaarten vermelden op de eerste regel de achter stallige leveringsplicht op de aanslag tot 1/5-1942 (oude aanslag) en de aanslag op fókooien, zoodat regel 3 het totaal te leveren overjarige schapen aangeeft. Op .de vierde regel staat vermeld het aantal te leveren jonge schapen. Voor de aanslag van oude schapen mogeif geen jonge geleverd worden. Wel kan voor de aanslag van een, overjarige ooi een ander overjarig schaap geleverd worden, b.v. een ram. Daarentegen kun nen voor de aanslag van jonfée schapen, wèl oude (overjarige schapen) geleverd worden. AARDAPPELFORMULIE REN. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat reeds nu ten behoeve van de eerstvolgende uitreiking van levensmid delenkaarten het formulier MD 32 voor aardappelen dient te worden afgehaald en ingevuld. Dit formulier dient op de uitreiking te worden overhandigd. Zij* die op het tijdstip der uitreiking met be schikken over 25 kg. aardappelen per gezinslid, dienen dit formulier in "te vul len. Texel, 3 September 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. ZOO NOODIG 100 JAAR. Japan zal zoo noodig eén honderdjari ge oorlog voeren. (T o j o, de Japansche premier). DE V.S. EN DE OORLOG. Totdusver zijn wij er nog niet aan toe, de oorlog te winnen. Dit is een totale oorlog. Maar de Vereen. Staten zijn nog niet „totaal" in de oorlog ingewerkt. (Radio-commentator Washington). NIEUW EUROPA. De nieuwe vormgeving van Europa is slechts met Duitschland denkbaar. Hoe meer menschen van het vasteland zich daarbij inschakelen, des te sneller zal de oplossing van het Europeesche probleem en het einde van deze oorlog mogelijk zijn. (A. Rosenberg, Rijksminister voor de bezette Oostelijke gebieden.) BRITSCHE BOMMEN OP ROUAAN. 140 burgers gedood; hiervan 50 bij de verwoesting van een zie kenhuis. Van zooveel rouw, zooveel ellende en zooveel leed, doch ook van een zoo groo- te waanzin van de aanvaller blijft alleen de indruk, van een onzegbare ontgooche ling en woede bestaan. De gepleegde misdaad kan in 't geheel niet met woor den worden weergegeven. (Journal de Rouen, Fr.) IIIIIISIIIII RADIO. Wij willen niet meer maar ook niet minder zijn, dan de vriend, van ieder Ne- derlandsch huisgezin, de gelukkigma- kende vriend. Bescheiden in een hoek van de huiskamer willen wij u dienen. Luistert u ook naar ons, wordt 'n vriend van de omroep. Dan gaan we samen door deze winter en verheugen ons reeds op het* nieuwe licht, dat ook na het winter- sche donker weer over ons volk zal schijnen. (Dr. Ir. Van Herweyer, dir.-gene- raal van de Ned. Omroep). GRONDIGE OPLEIDING. Ook met het water wordt de Duitsche soldaat volkomen ver trouwd gemaakt. Ook de vlieger. Hier wordt hij in de edele zeil kunst ingewijd. Behalve practische kennis' en vaardigheid, wint hij daarbij ook aan lichaamskracht geestkracht en uithoudingsvermo gen. (Foto-P.I.B.) Bcauftragtc -van Rijkscommissaris, Unger, en mr. A. J. Backer, toonen hun* belangstelling. Op een tocht door Noord-Holland heb ben de Beauftragte van de Rijkscommis saris voor Noord-Holland, Pg. Unger, en de commissaris van deze provincie, mr. A. J. Backer, een aantal gemeenten be zocht, ten einde ter plaatse kennis te nemen van de maatschappelijke toestan den van enkele gemeenten en voorts om door persoonlijk contact met gemeentebe stuurderen vast te stellen, hoever reeds de natioaal-socAaJistische idee verwerke lijkt en in de daad omgezet is. De tocht, die in Haarlem een aanvang nam* ging over Heemstede naar Haar lemmermeer, Aalsmeer, langs de West einder. Plassen de richting van 't Gooi in, Waar via Hilversum, Huizen, Blaricum en Laren werden bezocht. In al deze gemeenten kwam tijdens de gesprekken met de burgemeesters .tot uiting, dat de nationaal-soclalistische gedachte hoe langer h<3e meer terrein wint. De ver schillende bedrijven, die bezocht werden trokken natuurlijk de grootste aandacht. Bijzonder rijk aan bedrijven is de ge- meent ,e Haarlemmermeer. Het verede- lingsbedrijf Voor akkerbouwgewassen, dat over een oppervlakte van 25 h a. be schikt en de grasdrogerij „Veevita", met haar 100 arbeiders, werden hier bezocht. Grasdrogerij. Bij een temperatuur van 200 graden Celsius wor den hier dagelijks 150,000 kg. nat gras in enkele minuten zóó ge droogd, dfct het tot meel gemalen kan worden. He{ eiwitgehalte van dit meel bedraagt 16 tot 23 pet terwijl het vita minegehalte eveneens zeer hoog is. In totaal zijn er momenteel iij Nederland 48 dergelijke drogerijen. Vlasfabriek. Ook een vlasfabriek in Haarlemmer meer werd bezichtigd. Twintig arbeiders zijn hier werkzaam, onder wie enkele geschoolde krachten uit Brabant. De vlasbouwoppervlak*e in ons land is van 9500 ha. in 1935 tot 20691 ha. in 1938 ge stegen. In tegenstelling tot vroeger, toen de geheele vlasbereiding in het buiten land en vnl. in België geschiedde, gaat men er de laatste tijd hoe langer hoe meer toe. over het vlas hier in eigen land te bewerken. Beter ooft. Hierna stond het bezoek aan het de- Tnonstratiebedrijf voor de verbetering van de ooftteelt te Hoofddorp op het programma, dat eerst sinds 1937 in wer king is. Het voornaamste doel van dit bedrijf is om de boeren de beste manier voor de ooftgultuur voor oogen te hou den. Ter gelegenheid van deze bezoeken werd ook de rentabiliteit van de land bouw in de poldergemeenten van de Haarlemmermeer, Aalsmeer, enz. bespro ken; daarbij werd aangetoond, dat 't in komen der boeren in het jaar 1940-1941 gemiddeld 40 tot 50 pet. hooger was, dan Alles in kannen en kruiken! Zaterdag kwam in de krant de oproep tot medewerking aan het hoorspel De Strooppot, Zondag volgde de eerste re petitie en Woensdagmiddag stonden de dames en heeren artisten al voor de mi crofoon. De opname geschiedde op het bedrijf van de heer M. C. Keijser aan De Waal. Hoe zou dat wel afloopen? Siem de Waal heeft als lid van U.D.I. talent ge toond, maar alle andere spelers(sters), behalve mevr. A. Groot-Hagenaar, was deze kunst vreemd. Des te meer lespeet voor de regisseur, de journalist Fred. Groot, de schrijver van 't hoorspel, die het aandurfde! Weliswaar sta je niet voor een zaal vol toeschouwers. Er is geen verblindend voetlicht; op je houding hoef je niet te letten, mimiek speelt geen rol en ook de aanklee.ding van het tooneel en van de persoon in kwestie legt geen gewicht in de schaal. Maar dit alles wil niet zeg gen, dat ieder nu maar dadelijk in een radio-hoorspel kan optreden. Neen, daar moet eerst wel degelijk voor worden ge-- studeerd Juist omdat nu de volle zwaars te op het geluid wordt gelegd, moeten aan de spelers ten aanzien van hun stem de hoogste eischen worden gesteld. Zooals op het gewene tooneel moeten zij zich volkomen kunnen verplaatsen in de gegeven omstandigheden; moeten zij zich ten volle in hun rol kunnen inleven. Dan pas komt er wat van terecht. Welnu, Fred. Groot heeft zich op won derbare wijze van zijn taak gekweten; bij gebrek aan een lijnverbinding met de reportagewagen (voor instructies) draaf de hij als een Osendorp onophoudelijk heen en weer. Hij heeft bergen werk ver zet. Wat bij de uitzending van een luister spel altijd van groot belang is? Het ge luid op de achtergrond, 't geluidsdecor: het dichtslaan van een deur, naderende voetstappen, het ontkurken van een flesch, luidruchtige vroolijkheid van een hossende menigte Ook daar wist Fred Groot raad mee. Moge een feillooze „opvoering in Hilver sum" straks zijn loon zijn. Hij heeft het verdiend. Gezien de toebereidselen, ge- looven we dat de luisteraars sticks te vreden zullen zijn. J. NIET GOED VERDUISTERD. Ondanks herhaalde, waarschuwingen blijken velen het nog niet zoo nauw met de verduistering te nemen. De laatste dagen zijn weer verscheidene overtreders op de bon gezet. Opgelet! BONNENHANDEL. Kruideniersbediende hield bon nen qchter. Voor grof geld ver kocht. De jeugdige S bediende bij de fa. A. H-, alhier, hield de laatste tijd voortdu rend bonnen achter. Deze verkocht hij voor grof geld aan de eveneens nog min derjarige L. K., die ze met een flinke winst van de hand deed; ook zijn moe der was klant. Maar dezer dagen liep het spaak. S. werd terstond ontslagen. Prijsopdrijving. K. bleek zich voorts schuldig te hebben gemaakt aan het te,duur koopen van 'n rijwiel. Voor de fiets, die maar f 15-20 waard was, betaalde hij wel f 135. Zoo wel K. als de verkooper M. raakten op de bon. Er werden twee karretjes in be slag genomen. J Levende voorbeelden verklaren doo- de regels. in het jaar daarvóór. Deze gunstige fi- nancieele uitkomsten zijn aan de betere afzetmogelijkheden voor de landbouw producten te danken. Uit vuil water. Hoezeer de techniek in deze gemeenten in dienst van de landbouw ingeschakeld is, werd duidelijk bij Badhoevedorp aan getoond. Het reinigingsproces van het 'afgevoerde vuile water geeft niet alleen het water zuiver en schoon terug, doch levert ook grondstoffen voor het fabri- ceeren van kunstmest en het tegenwoor dig voor auto's zoo kostbare metaangas. Zijde van de zijderups. In 't Gooi gold het bezoek voorname lijk het onder zijn doelbewuste burge meester weer opbloeiende Huizen, waar het nieuwe, moderne raadhuis, dat in 1939 en 1940 gebouwd is, bijna symbo lisch op een gelukkiger toekomst voor deze gemeente wijst. Hier was het 't be drijf van de Nederlandsche zijdeteelt- vereeniging, dat in het middelpunt van het bezoek stond. Acht jaar geleden werd hier in een voormalige school een proef bedrijf gevestigd, dat het centrum van een nationale zijdeteelt-industrie moest worden. Wanneer men bedenkt, dat jaarlijks voor 78 milloen gld. aan zijde in Nederland ingevoerd werd, kan men begrijpen, dat een nationale zijdeteelt industrie voor ons land zeer belangrijk is. Door deze tocht hadden beide bezoe kers een indruk ontvangen van de vaste wil der bewoners dezer 'provincie, om, ondanks de moeilijke omstandigheden aan de vernieuwing van het lot van Ne derland mede te werken. 's-Gravenhage, 9 Sept. Het Duitsche Obergericht in het bezette Nederlandsche gebied heeft de Ne derlandsche staatsburger Pieter Jo- han van Loon uit Rotterdam we gens het bezit van wapenen ter dood veroordeeld. De thans 53-jarige beklaagde Pie ter Johan van Loon was eigenaar vaji een cafébedrijf te Rotterdam. Op 21 April 1942 was de beklaagde in zijn café met een man in twist geraakt. Toen de man aanstalten maakte het café te verlaten, liep de beklaagde naar zijn slaapkamer en haalde daar een met zes scherpe pa tronen geladen pistool. De beklaag de volgde de man op straat en loste een schot in de lucht om hem schrik aan te jagen. Hoewel de beklaagde op de hoogte was van de oor schriften inzake het bezit van wa penen en van de zware straffen, die in verband hiermede zijn vast gesteld, had hij het bijna 2 jaar lang opzettelijk achterwege gelaten, de pistool en de munitie in te leve ren en had hij het wapen in zijn bezit gehouden. Het Duitsche Ober- gericht heeft zich derhalve genoopt gezien, de zivaarste straf toe te passen, die de wet voorschrijft. Ook dit geval beteekent een drin gende waarschuwing aan alle Ne derlanders: ook bij het bezit van een vuurwapen dreigt de doodstraf. IK ZOU ZOO GRAAG ,,Ik zou zoo graag een pijp willen heb ben", schreef laatst een Nederlandsche vrijwilliger aan het Oostfront. „Tabak kunnen we hier wel krijgen". Het was niet de eerste" maal, dat het verzorgings fonds van het vrijwilligerslegioen deze verzuchting hoorde en daarom is dan ook besloten in het Kerstpakket, dat straks aan iedere Nederlandsche vrijwil liger verzonden wordt, een pijp in te sluiten. Duizenden pijpen zijn reeds aange kocht. Duizenden zijn nog noodig. Wel aan, Nederlander, bekostig ook een paar pijpen voor onze mannen aan het front. Stort het bedrag op girorekening 432100, Verzorgingsfonds van het Vrijwilligers legioen, Koninginnegracht 22, te 's-Gra venhage. DE ZON. Za. 12 Sept. op 7,08; onder 20,04 Zo. 13 Sept. op 7,10; onder 20,02 Ma. 14 Sept. op 7,12; onder 19,59 Di. 15 Sept. op 7,13; onder 19,57 DE MAAN. Za. 12 Sept. op 8,59; onder 21,03 Zo'. 13 Sept. op 10,12; onder 21,30 Ma. 14 Sept. op 11,26, onder 21,59 Di. 15 Sept. op 12,41; onder 22,32 Eerste Kwartier 17 Sept. 18,56. HOOG WATER OP TEXELS REE Za. 12 Sept. 11,20 en 23,38 Zo. 13 Sept. 11,55 en Ma. 14 Sept. 0,14 en 12,30 Di. 15 Sept. 0,52 en 13,12 Springtij 25 September. (Vervolg.) grim, mombakkes; wie „grimmig" is, trekt een leelijk gezicht; vgl. ook „grim lach'', ook verband met „grime", „gri meeren"? In het"Ned. verouderd; grisse, een spel met centen, die naar 'n streep geworpen moeten worden; vgl. het Ned. „grissen", met een snelle greep bemachtigen; groffic, een soort brood, vroeger op Texel gebakken; ook „krentegroffie"; groetcle, uit een zak iets opdiepen, de boel overhoop halen; in De Jagers Wdb. der Ned. Frequentatieven vinden we „groebelen" en „grobbelen", met de be- teekenis: „binnen een gesloten ruimte grabbelen; rondtasten in het donker"; (deel I, kol. 153); groös, verwaand; „wot 'n groóse drel". wat een verwaand nest; groot van iemand houwe, veel van iemand houden; gruzig, veel trek in eten hebben (Ned. „gretig");' Wat Churchill te vertellen had en waarover hij zweeg. Churchill heeft in het Britsche Lager huis zijn met spanning verbeide rede ge houden. Hij begon met toe te geven, dat de scheepsverliezen nog steeds zeer ern stig zijn, maar zoo voegde hij er ver goelijkend aan toe, vergeleken met vori ge maanden kunnen we, voor wat betreft het tijdvak van Juli tot begin Septem ber, van een verbetering gewagen Chur chill acht een ovèrwinning niet uitge sloten, mits Engeland en de V.S. hun uiterste krachten inspannen. Van wat hij in Cairo en met Stalin in Moskou bedisseld had, zweeg hij. Dat moest geheim blijven, maar, naar hij beweerde, zullen de resultaten de moeite en de kósten wel goedmaken Van Dieppe heeft hij wel gesprokén. „Een harde en woedende botsing" noem de hij de mislukte pogingf om Europa binnen te vallen. Van een „generale re petitie", een verkenningstochtje, heeft hij nu niet gewaagd. Stellig zou men hem dan ongezouten verweten hebben, dat dan toch wel ongehoord met kostbare menschenlevens en oorlogsbehoeften is omgesprongen. Van de ontzaglijke verlie zen, bij Dieppe geleden, repte hij met geen woord. Uit Amerika kwam nog met zoo lang geleden het officieele bericht, dat de- scheepsbouwers het lang niet kunnen bolwerken tegen de Duitsche duikboot commandanten. Het is wel merkwaardig, dat Winston Churchill meent te weten, dat de productie van koopvaaidijschepen in de V.S. het getal, dat tot zinken wordt gebracht, nu overtreft. Of hij het zelf kan gelooven? Verscheidene Lagerhuis- leden verlieten tijdens Churchills rede de zaal. Die gaven daarmee op welspreken de wijze te kennen, dat ze zich door de minister-president niet alles op de mouw willen laten spelden. De oorlog verslindt geld. De totale schuld van Engeland is sinds de oorlog uitbrak nu al tot 11 milliard pond gestegen. Hierin is dan het milliard begrepen, dat pas voor oorlogsdoelein den is aangevraagd. Iedere dag moeten de Britten 12,25 millioen pond op het altaar van Mars «offeren, dat is reeds een half millioen p. sterling meer dan in Ju ni per dag noodig was. Harde noten. Critiek wordt Churchill onderwijl niet gespaard. Zoo noemde de Labour-afge- vaardigde Bevin het feit, dat Churchill nog steeds aan het bewind is, „het groot ste 'nationale ongeluk". Ook baren de Duitsche bommenwer pers hem veel zorg. Een stad in het Z.W. moest gedoogen, dat haar haven docr zware bommen onherstelbare schade leed Een groot vliegveld bij Bedford kwam er eveneens slecht af, terwijl ook Great-Yarmouth voor de zooveelste maal aan aanvallen bloot stond. Stalin's Nachtmerrie. Ook Stalin ziet meer en meer in, dat hij aan de verliezende hand is. De her nieuwde aansporing van radio-Moskou wijst daarop. Het gaat thans om leven ol dood, zoo heet het. Wij zijn ons vol komen van de ernst van de toestand be wust, zoo gaat de oproep verder; de ge vechten voor de Sovjet-legers zijn bui tengewoon zwaar. Met de uitrusting van het leger, ook in technisch opzicht, is 't wel in orde, maar. dat is niet vol doende. Je moet van die middelen ook het juiste gebruik weten *le maken. En daar ontbreekt het nog aan. Moskou heeft de vinger op dé wond gelegd, maar de -genezing komt te laat. De gebrekkige opleiding wreekt zich. Stalin heeft dan voor modern wapentuig mogén zorgen; wanneer je niet over vol doende geoeiend personeel beschikt, speel je daar niets mee klaar. Bovendien heeft hij zoo ontzaglijk groo te verliezen moeten lijden, dat hij wel" aangewezen was op hulptroepen, die militair nog maar half geschoold waren. „Tankbemanningen en artilleristen, wordt meester van uw wapens", zoo be sloot radio-Moskou zijn noodkreet! Alsof dat zoo maar een, twee, drie voor el kaar is! Zooals reeds eerder is medegedeeld, heeft de secretaris generaal van Opvoeding, Wetenschappen en Kuituurbe scherming een beroep gedaan op onderwijzers en leeraren, om de jeugd bij de oogst, voornamelijk de aardappel oogst, in te schakelen, indien niet op normale wijze deze oogst tijdig kan worden binnengebracht. De reizen van de schooljongens zullen zoo kort mogelijk worden gehou den. Men zal niet te vroeg vertrekken en met het avond eten is men weer thuis. De reiskosten zijn voor rekening van de Overheid. Voorlichting zal worden gegeven door ambtenaren van de Heidemaatschappij, doch de leiding zal blijven berusten bij de onderwijzers*en leeraren. Van- Jl zelfsprekend zal er geen zwaar werk van de jongens ge- vergd worden. V oor het geval de schooljeugd wordt inge- vj schakeld dit zal alleen geschieden, wanneer het op an- re wijze niet in orde komt zal voor voldoende klom pen worden gezorgd, welke klompen na de beëindiging van de oogstwerkzaam- heden eigendom van de jongens worden. Ook krijgt iedere jongen, die in dit ver band heeft medegeoogst, aan het einde der week 10 kg. aardappelen mee naar huis. (FotoP.I.B.)

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1