NEDERLANDSCHE KOLONISATIEARBEID IN HET OOSTEN MUSSERT OVER DE TOEKOMST VAN NEDERLAND MET DE RADIO-REPORTERS OP DE SCHORREN. Landbouw en Veeteelt. Gemengd Nieuws VAN DE FRONTEN. HET NIEUWE UITZENDSCHEMA NED. OMROEP. 56e JAARGANG. No. 5687. WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1942. TEXELSCHE COURANT De traditie gehandhaafd. De stichting van de Nederlandsche Oostcompagnie, welke zich tot doel stelt de vestiging van Nederlandsche boe renfamilies vooral in de gebieden ten Oosten van de Weichsel in de hand te werken, is niet een gebeurtenis, die hee- lemaal los staat van elke traditie. Zij knoopt integendeel onmiddellijk vast aan een draad, welke eeuwen terugloopt door de geschiedenis van het Nederland sche volk en zij getuigt van de immer jonge, krachtige vitaliteit van ons volk. Reeds vroeger immers werd door in het Oosten gevestigde Nederlandsche boe ren echte pioniersarbeid geleverd. In Dantzig en omgeving ontdekt men nog herhaaldelijk feiten, die op de invloed van Nederlanders op de ontwikkeling van deze grensgebieden wijzen. Ook meer naar het Zuiden in het Weichsel- gebied treft men soortgelijke nederzet tingen aan. De trek der Nederlanders naar het Oosten ving reeds aan rond 1100, toen de aartsbisschop van Dantzig heele gebieden te hunner beschikking stelde. Ook aan Oder en Elbe en in Mecklenburg vindt men sporen van zeer oude Nederlandsche nederzettingen. Dit is tevens het geval in Thüringen, het gebied van Halle-Leip- zig, Sflezië, Bohemen-Moravië en zelfs in Zevenburgen. Thorn, Warschau en Posen zijn weer andere étappen van de Nederlandsche drang naar het Oosten. In minder ver ge legen tijden was het de groote Keurvorst, die de ontsluiting der Oostelijke gebie den door Nederlanders in de hand werk te. Ook Frederik de Groote stelde hun arbeid in West-Pruisen op prijs. Alle ge bieden, waar zij zich vestigden, juichten dit toe, want zij wisten, dat zulks wel vaart en rijkdom beteekende. Nu is de hernieuwde trek begonnen. Het jonge krachtige bloed der Nederlan ders zal de gebieden in het Oosten tot nieuw leven wekken. Hun arbeid zal aan alle. Europeesche volkeren ten goede komen. S. R. ,.Eens zal de geschiedenis over ons oor- declen en dat oordeel zal gunstig uitvallen". Donderdagavond werd te Utrecht een openbare vergadering van de NSB ge houden, waarin de Leider der beweging, Mussert, een rede hield over de toe komst van Nederland. Behalve verschil lende functionarissen van N.S.B. en N.S. D.A.P. waren ook enkele groepen van de Nederlandsche Arbeidsdienst aan wezig. Mussert, die met luide toejuichingen werd ontvangen, stelde vast, dat de pe riodes van opgang en neergang elkaar afwisselen. In ons volksleven zijn de grootste periodes altijd die van oorlog en revolutie geweest. De oorlog van 1914 1918 was eigenlijk het voorspel v-an de huidige oorlog, die, wanneer hij tot 1944 voortduurt, voor het Duitsche volk een tweede dertigjarige oorlog beteekent. In dien door God niet bijtijds nationaal-so- cialisme en fascisme waren gezonden, zou er nu geen Europa meer zijn, want wie zou zonder Hitler en Mussolini de communistische macht hebben terugge slagen? Na er op gewezen te hebberr, dat nie mand ontkomen kan aan de keus tus- schen nat.-socialisme en communisme, gaf Mussert in een historisch overzicht de groote lijn aan van 1918-1940. Door de beweging uit alle ambten te houden, hebben de democraten de volle verant woordelijkheid op zich geladen. Zij zijn ook verantwoordelijk »*woor de grootste misdaad, ooit aan ons volk verricht, n.l. de oorlogverklaring aan Japan. Wij staan thans op het dieptepunt, maar wij ge- looven aan de herrijzenis. In het nieuwe Europa willen wij ons volk een plaats geven. Wat wij nu be leven heeft met nat.-socialisme niets uit te staan. Er is oorlog en bezetting en het groot-kapitalisme heerscht in Neder land als nooit te voren. Eerst na de af rekening met kapitalisme en bolsjewis me komt het nat.-socitalisme aan bod.. De Leider onderstreepte, dat alleen 'n sterk solidair Europa zich zal kunnen handhaven. Krachtens zijn ras, zijn lig ging en zijn wezen als volk, behoort Ne derland tot Europa. Mussert legde ten slotte aan zijn hoorders de keuze voor, en wel tusschen tegenwerking, met als consequentie om na de overwinning van het nat.-socialisme een kolofiie te worden of vrij en doelbewust aan de zijde van Duitschland te staan. Wij moeten thans onze plichten opvoeren, opdat straks on ze rechten grooter zullen zijn. Wij moe ten "eensgezind zijn als volk en in de toekomst sociale gerechtigheid brengen en volksgezondheid verbeteren, deelne men aan de Oostkolonisatie, de arbeids dienst instellen en onze weermacht doen herrijzen, als een deel van de groote Germaansche 'weermacht. Dit zijn funda menten, die gelegd moeten worden. Eens zal de geschiedenis over ons oórdeelen en dat oordeel zal gunstig uitvallen. Na de rede van de Leider, die verschil lende malen door luide toejuichingen on derbroken werd, werd de bijeenkomst met het zingen van het volkslied beslo ten. illlllllllllllllli HOE LAAT IliUlllllilllllll DE ZON. Wo 16 Sept. op 7,15; onder 19,52 Do. 17 Sept. op 7,16; onder 19,52 Vr. 18 Sept. op 7,18; onder 19,50 DE MAAN. Wo. 16 Sept. cp 13,54; onder 23,16 Do. 17 Sept. op 15,02; onder 0,01 Vr. 18 Sept. op 16,05; onder 0,57 Eerste Kwartier: 17 Sept. 18,56. HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo. 16 Sept. 1,33 en 13,55 Do. 17 Sept. 2,19 en 14,45 Vr. 18 Sept. 3,15 en 15,47 Springtij 25 September. „Teun" had geen plankenkoorts. Al viel er nog zooveel van de scha- penbedrijven, de zuivelbereiding en het reddingswezen te vertellen, hoe span nend die Strooppotaffaire ook mag we zen, zonder een bezoek aan een der vo gelbroedplaatsen zou de trip beslist on volmaakt zijn geweest. En al waren de 'sterns vorige1"maand al naar het Zuiden afgezakt, toch getroostten de radio-man nen, met Josselin de Jong aan de kop, zich gaarne de moeite de blauwe wagen noordwaarts te dirigeeren. Een broedplaats zonder vogelwachter is als een schip zonder kapitein; die moet er bij zijn en daarom gingen we eerst op snor naar Teun Brouwer. Gelukkig was. de reportagewagen al meer in enge „sloppen en stegen" ver zeild geraakt en kende de chauffeur door jarenlange ervaring dus het klappen van de zweep, maar toch moest er heel wat gemanoeuvreerd worden, alvorens we de Peperstraat te.pakken hadden. En later; toen we met Reuvers terug reden de reporters gingen in De Cocksdorp op zoek naar stof op het gebied van het reddingswezen, hadden we meteen door, waarom diens bus in Oosterepd altijd 'n straatje omrijdt Ha, daar tippelde Teun langs de dijk -bij de steiger van Oost. Remmen kner sen, de wagen staat met een schok £til. Teun, we komen naar je vogels kij ken, wij zijn van de Omroep, we willen een reportage maken, snap je. Dat vond Teun allemaal prachtig. Er kan niet te vëej over geschreven en ge praat worden, maar geen vijf weetgrage natuurvrienden, geen wagen van zes ton, al was-ie ook van de Omroep, geen ver nuftige instrumenten konden Teun ook maar een moment intimideeren: Dood- nuchter en onverbiddelijk klonk uit diens mond: Hebben jullie wel een vergunning om op de broedplaats te komen? Aller blik werd op Josselin de Jong gericht. Natuurlijk, dèt is dik in orde. Mr. Van Tienhoven, de heer Drijver en zoo vinden het best. Teun was tevreden en dra rolden we onder de dijk langs naar de schorren, waar monsieur Torenvalk als chef-de-re- ception ons verwelkomde. (Twee maan den geleden stond hier op dezelfde plaats ook een valk te „bidden", toen we er voor de krant belandden; zou het de zelfde vogel zijn geweest?) En hoe het verder in zijn werk ging? Eerst een korte verkenningstocht langs de schorren-rand, toen de „lijn" uitge legd een goeie honderd meter en daar ving de opname aan; Teun en een der reporters (Reichart),stapten eerst in gezellige conversatie door de slikkreeken rond. Dat zuigen en soppen werd meteen vastgelegd; Teun-op-klompen in de hoofdrol en De Josselin de Jong ei ach teraan, kruipend, de microfoon- langs de grond. Daarop schikten de reporters en Teun zich aan de voet van de dijk dicht bij elkaar en daar werd de conversatie voortgezet. Heel in de verte een lange zwarte streep. Een kijker hielp ons uit de droom: Lange rijen aalscholvers, die zich zat gegeten hadden aan vette visch en nu een zonnebad namen. Urenlang kunnen ze onbewegelijk zoo zitten. Zoo was er meer, dat de aandacht trok. De Schorrentocht werd dubbel en dwars beloond. Dat zult u met ons eefrs zijn, wanneer u eerstdaags de uitzending beluistert: En vooral als je van de op namen getuigen bent geweest, zie je met spanning naar de resultaten 'uit! J. GROOT IS DE NATUUR. Groot is de natuur in haar onbegrijpe lijke wijdte van wijkende verten, en elk blad, dat ge in uw hand neemt, opent u een wereld van wetten en weten. (Dr. H. L. Oort). Aardappelland kan met de cultivator voor de inz^Éi van wintergranen worden klaar gemaakt. Ook dit jaar toont de Noordeling zich beter bestand tegen de aardappelziekte dan de meeste andere rassen. De Beteka is-een nieuw aardappelras, dat wel wat. belooft, doch op vruchtbare grond worden de knollen, zelfs bij vrij dicht poten, wat al te groot. Boter. De vastheid van de boter is in de zomer verreweg het best in Friesland en het slechtst in Zuid-Holland, Noord- Holland zit precies op de wip. Alle soorten groenvoeder, die op zich zelf een goed voeder vormenr^eenen zich ook om gemengd te worden ingekuild. Een groote hoop geeft geringer verliezen dan 2 of 3 kleine. Hooien geeft bij mooi weer kleinere verliezen dan inkuilen, ook al kuilt men volgens de Finsche methode in. Mocht er nog een periode vast, mooi weer volgen, dan is hooiwinning om deze tijd nog goed mogelijk. Knollen mogen voor een beste op brengst niet te dicht staan. Bij te dichte stand dus eggen; dan wordt de grond goed opengekrabd en krijgen de knollen meer schik. Wie op gescheurd grasland* in dit jaar aardappels verbouwt, dient zekerheids halve koperslakkenbioem toe te dienen voor er een graangewas op wordt uitge zaaid. Karnemelk moet dok op. Van tijd tot tijd is'men verplicht op zijn taptemelk- bon deels karnemelk te nemen. Wie twee bonnen heeft neme dan een of tweemaal per week een kwart liter taptemelk en een kwart liter karnemelk. m Aardappels moeten na het rooien goed opdrogen en daarna de eerste tijd goed kunnen uitluchten. Wie aardappelen nat in de zak rooit en daar een dag of drie in laat zitten', heeft een goede kans, dat er dan al 10 pet. of meer verrot zijn. De aardappels worden na het rooien het best aan hoopen gebracht, die niet bree der zijn dan 1 meter tot l,2ff meter. De bedekking kan eerst uit enkel een dun laagje riet of stroo bestaan. Herinnerd wordt aan de verplich te inlevering van de buiten omloop gestelde munten. Dit kan nog ge beuren tot en met a.s. Zaterdag. Binnenkort zal het in het bezit heb-f ben -dezer munten strafbaar zijn. RADIO-MUZIEKFEEST. Zaterdagavond is het tweede Neder landsche Radiomuziekfeest in de groote zaal van het Concertgebouw te Amster dam geopend. De avond werd ingeleid door Prof. Dr. T. Goedewaagen, secr -ge neraal van Dep. van V. en K., die de plaats van de Nederlandsche muziek in de Europeesche cultuur belichtte. Bij de uitvoering van het concert, dat daarop een aanvang nam, hebben zoowel de so listen als het orkest en de dirigenten (eerst Pierre Reinards, later Toon Ver- hey) door de zeer séhoone vertolking van de uitverkoren composities de .luis- steraars aan zich verplicht. Mede door hun kunstenaarschap is er op deze avond een moment van onvergetelijkheid ge weest. (L. M. G. Arntzenius, Telegraaf). De zanger Louis van Tulder is weer uit 't ziekenhuis ontslagen, maar moet nog rust houden. Drie tot vier mnd. gevangenis kregen tien erhployé's van het Amsterdamsche abattoir, die vleesch wegnamen. Een ijsco-man te Den Bosch, die zijn porties ijs halveerde, maar de prijs hand haafde, ging op de bon. F 5000, een partij sigaretten, zeep en f 1000 juweelen werden gestolen uit het huis van een kapper a d. Spoorstr. te Hilversum, toen de familie naar de bio scoop was. Terwijl hij zich even bukte in 't post kantoor te Den Haag, werd iemand een portefeuille met f 130 door een onbe kende ontstolen. De groentengrossier P. V. is Donder dagavond op de weg van Vinkeveen naar huis door drie kerels van zijn fiets in een sloot gewerkt en van zijn fiets en ruim f 1000 beroofd. Drie mnd. gevangenis kreeg landbou wer Kallewaard, Wieringermeer, die zes kistjes sigaren en 2 fietsbanden tegen acht mud tarwe ruilde. Ook anderen, die hierbij betrokken waren, werden zwaar gestraft. Drie jongemannen brachten een in het Belfeldsche Broek gevonden granaat tot ontploffing door er een brandende luci fer bij te houden. Twee van hen verloren 'het leven, no. drie verkeert in levensge vaar. (Moet tegen dergelijke stommitei ten nu n 6 g gewaarschuwd worden?) Churchill voert oorlog! Toen Singapore gevallen was, hield Churchill een rede, waarin hij er op wees, dat niet alle strijdkrachten naar het Verre Oosten konden worden gezon den. Er dreigde immers groot gevaar aan de noordkust van Afrika en in Egypte. Daar was Generaal Rommel tot de aan val overgegaan en we weten, welke suc cessen deze daar boekte. Maar ondanks alle versterkingen van de Britsche strijdkrachten in het Nabije Oosten, liep het ook daar mis. Pas heeft de premier laten weten, hoe zwaar de Britsche verliezen daar wel waren: 80,000 man en een onafzienbare hoeveel heid _joorlogstuig. Groote magazijnen met noodzakelijke krijgsbehoeften zijn de Duitsche en Italiaansche troepen in han den gevallen. Churchill moest er een heel nieuw leger gaan opbouwen. Maar al weer had Winston zijn praatje klaar: We hebben niet zoo heel veel strijdkrachten naar- de noordkust van Afrika en Egypte kunnen zenden we mogen vriend Stalin niet in de Steek laten. Inmiddels overschreed Generaal Rom mel met z'n troepen de Egyptische grens En wat speelden de Britsche soldaten en tanks in Sovjet-Rusland klaar? Daar valt tot op heden niet veel van te mer ken. Stalin komt van dag tot dag meer in het nauw; vooral de naar hem ge7 noemde stad aan de Wolga zit nu leelijk in de klem. Versterkingen kan ze alleen maar uit het Noorden verwachten. Ont- lastingsaanvallen stranden er alle op de Duitsche muur. van vuur en ijzer. De strijd qm de eerste huizen van Stalin grad is reeds op gang; ook elders aan het oostfront werken Sovjet-aanvallen niets uit. Natuurlijk heeft Londen al weer een verontschuldiging klaar: We mogen In- dië en Australië niet vergeten! Of het in Britsch-Indië nu zooveel be ter .gaat? Neen, zeker niet. De onlusten nemen nog steeds grooter ohivang aan. Arrestaties, schietpartijen, stakingen, vernieling van spoorwegen, pogingen om het tramverkeer stil te leggen door de stroom af te snijdenHet land is nog volslagen in rep en roer en dat komt de Britten in hun strijd tegen de Japanners, die op voortzetting van de oorlog ook hier zich geducht ^voorbereiden, slecht van pas. En Australië? De druk van Japan neemt toe, ondanks alle „hulp van Enge land". Een maand of wat geleden schreef het Engelsche blad „Empire Review" reeds in wrevelige toon over deze slechte gang van zaken voor het Britsche rijk. Het onderwierp de methode van oorlogvoe ring van Churchill aan felle critiek. Is het een wonder, dat het zoo loopt, schreef het blad, wanneer we constateeren, dat het college, dat uiteindelijk de volle ver antwoordelijkheid draagt, geheel en al uit amateurs is samengesteld9 Daar kan de Britsche premier het mee doen Het is wel schandelijk, dat hij zoo lichtvaardig met 's menschen bloed en kostbaarst goed laat ohi9pringen! CHINA. Ook de luchtmacht van Mandsjoek- wo opereert nu tegen China. De Chineezen verloren de laatste 3 mnd. 16000 man aan dooden, 10,000 wer den gewond; 10,000 gevangenen SOVJET-RUSLAND Wanneer de Duitschers Stalingrad nemen, hebben ze daar voortreffelijke winterkwartieren en uitmuntende stel lingen voor aanvallen op Moskou. (Hore Belisha, oud-minister van oorlog, Enge land). DEZE WEEK: VERDUISTERINGSWEEK. De nachten worden langer, de avonden beginnen steeds vroeger. Het is noodzakelijk, dat allen hun woningen behoorlijk verduisteren, zoodat op geen enkele plaats licht uitstraalt. Wie zich hieraan meent te kunnen onttrekken, vergeet, dat hij hierdoor niet alleen zichzelf, maar ook anderen in gevaar brengt. Goed verduisteren- wil zeggen; goed beschermd. Het huis van de Volksvijand. (OM UIT TE KNIPPEN). Nieuwsberichten: op werkdagen - 7,30; 8,30; 12,45;- 4,45 (beide zenders); 6,30 (II) en 7,30 (I). Max Blokzijl: Maandags en Donder dags 7,00 nm. (I). Neerlands stem van het oostfront: Dinsdags en Vrijdags 7,00 n.m. (I) Dirk v.d. Hul: Zaterdags 7,00 nm. (I). Jeugd: dagelijks 5,00 (II). Zaterd. niet. Paulus de Ruiter: Zondags 5,00 (I). Voor de boer: dagelijks 8,00 vm. (II). Spiegel v.d. dag: dagelijks 6,40 nm, (II). Godsd. uitz.: Zondags 10,30 tot 12,00; werkdagen 10,00 en 2,00 (II). Voor de werkers en de jeugd: Zondags 12,30 H Woudenberg of J. Hollander (II). Sport: Zondags van 5,45 tot 6.30 nm. (I); Maandags, Woensdags en Vrijdags 7,40 (II), Donderdags en Vrijdags 6 00 nm. (II). Almanak: dagelijks 12,00 (I). Sibbekunde: Zondags 1,00 (II). De 18-j. Rudolf de Haan, geb. te Vaals, wordt sinds 17 Aug. vermist. Tegen een 51-j. brugwachter te Nichte- vecht, die 2 5 tón kolen van een dek schuit stal, is een jaar gevorderd. Een- veehouder te Olst moet 4 koeien extra inleveren, omdat hij melk achter hield. Wegens z(jn slechte rapport is te Den Haag 3 Sept. de 14-j. Mannus Bol weg- geloopen. Hij is nog zoek. Een alleenwonende man van 76 jaar, te Lienden werd door een 36-j. los werk man te Rheden van f 375 beroofd. Wegens geknoei met veevoerbonnen is te Arnhem een ambtenaar in arrest ge steld. Groenten- en fruitveiling Zwijndrecht kreeg f 10,000 boete wegens overtreding prijsvoorschnften. Na liet omslaan van een roeiboot op de Delfshavensche Schie is de 48-j. W. Troost "verdronken. W. B. te Rheden kreeg drie weken ge vangenis, omdat hij „hallo" had geroe pen en daarmee „Hang alle laffe land verraders op" bedoelde. Werkgevers. Wanneer personeel uw dienst verlaat, moet u op de laatste zie kenfondscoupon datum ingang ontslag vermelden. Veertien dg. gevangenis is gevorderd tegen de 32-j. onderwijzer van de r.k. school te Lichtenvoorde, omdat hij een leerling een draai om de ooren had ge geven. (gevolg: bloeduitstorting) De eerstvolgende keuring voor Waffen SS en Vrijwilligerslegioen zal te Am sterdam plaats hebben op 21 Sept., om 10 uur in de school Iepenweg 18. Kleuterklas: Maandags, Woensdags en Vrijdags 11,00 (II). Hier W.A.: Vrijdags 7,15 (II). NSB-uitzendingen: Zaterdags 6,00 (II). Kwartier v.d. Arbeid: Zaterdags 5,30 (II) Voor de Vrouw: dagelijks 8^45 (II); Dinsdags en Donderdags 11,00 (II); Maan dags, Woensdags en Vrijdags 3,30 (IIJ. Landmanslusi: Dinsdags 7,00 (II). Luisterspélen: Zondags 2,00 fll); Woensdags 7,15 nm. (II); Vrijdags 7,30 nm. (II); Zaterdags 5,30 nm (I). Dansmuziek: Maandags, Woensdags, Donderdags, Zaterdags 12,00-1,00 (I). Promenade-concert: Dinsdags en Vrij dags 12.00—1,00 (I).. Licht lunchconcert: dagelijks 12 (I). Groot muzikaal programma: 2,00-5,00 (I); Dinsdags en Donderdags ernstige mu ziek; overige dagen lichte muziek (Vrij dags filmmuziek). SPORT Carel Jibbcn Sr., de nestor dej' Ne- derl. athletiek, is Zaterdag op 86-j.' leef tijd te Amsterdam overleden. Door dage-* lijks trainen werkte hij zich destijds op tot de beste lange-afstandlooper van Ne derland. Dit is KOENRAAD VAN DE ARBEIDSDIENST. U zult hem de volgende dagen in deze krant van verschillende zijden leeren kennen.

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1