REIZEN VAN EN NAAR TEXEL. LANGEMARCK-STUDIUM De taak van de Jeugd. UIT VELERLEI BRON. WERELDNIEUWS Twee jaar Pact vao> Drie. Landbouw en Veeteelt. DE OORLOG TER ZEE. HET AFSCHEID VAN Ds. K. T. GORTER 56e JAARGANG. No. 5691. WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1942. TEXELSCHE COURANT De Burgemeester van Texel bfengt ter algemeene kennis, dat ingaande 1 October 1942: le. alle ingezetenen van Texel, die voor korteren of langeren tijd het eiland wenschen te verlaten, in het bezit móé ten zijn van een verklaring, dat zij inwo- ïer dezer gemeente zijn. Bij het niet in iet bezit zijn dezer verklaring zullen zij iet eiland niet kunnen verlaten of daar- ip kunnen terugkeeren. Deze vft-klaring kan ter secretarie tvorden aangevraagd. De aanvrage moet lersoonlijk geschieden, daar het per- ;oonsbewijs bij de opmaking der verkla- ing moet worden geraadpleegd. Bovenbedoelde verklaring is niet noo- iig voor kinderen beneden den leeftijd iran 15 jaar, mits zij in gezelschap van lun ouders reizen. 2e. alle personen, jonger dan 15 jaar, lie elders woonachtig zijn, doch Texel villen bezoeken, ook in het bezit moeten ijn van een vergunning, welke vergun- ung schriftelijk aan den Burgemeester noet worden aangevraagd. Texel, 16 September 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. JNIVERSITAIRE STUDIE met Lagere Schoolopleiding. (2). Het is nog niet lang geleden, dat le toekomstmogelijkheden voor onze eugd zoo goed als geheel afhankelijk varen van de financieele positie der ou- lers. Dat was de tijd, waarin onze uni versiteiten en hoogescholen voor 't over- [roote deel werden bezocht door jonge- ui. die uit een paar bevoorrechte krin- [en voortkwamen; op^deze wijze hadden leze kringen in wezen het alleenrecht roor de bezetting van die leidende posi- ies, waarvoor een academische oplei- ling noodzakelijk is. En dat zijn er heel vat, zoowel in de bestuursorganen, als n handel en industrie. Het staats- en particulier beurzen- ysteem moest er terzelfdertijd voor zor- en, dat de hooggeroemde gelijkheid an rechten tenminste uiterlijk bewaard leef. Practisch veranderde hierdoor ech- er maar heel wenig. Thans echter valt en kentering waar té nemen. Het _Lan- emarck-Studium heeft zijn leergangen oor' onze Nederlandsche jeugd openge- teld. Elke flinke, jonge kerel van 16 tot lm. 22 jaar, die meent, tot verdere vak- choolstudie of zelfs tot universitaire tudie in staat te zijn, doch die deze stu- ie uit eigen middelen niet kan bekos- igen, krijgt door het Langemarck-Stu- ium de kans, een dergelijke opleiding te olgen. Bij de toelating spelen alleen de restaties, die hij in staat is te leveren, en rol. Voor inlichtingen en aanmeldingen an men zich wenden tot 't Langemarck- tudium, Waalsdorperweg 12, Den Haag. Een nabetrachting ter gelegen heid van het 8-jarig bestaan van de Nationale Jeugdstorm. Ook in de Nederlandsche jeugd slui- leren krachten, die slechts op^ ontwaken •achten. Onze jeugd behoeft niets onder doen voor welke jeugcUter wereld ook. [et volle volksche leven zal ook de Ne- erlandsche jeugd bereiken, ja, de jeugd al dit volksche leven bezielen met* haar eestkracht, met haar dadendrang. Niet Heen de uiterlijke moed van een De uyter en een Tromp zullen tot de jeugd areken, maar ook «3e innerlijke groot- eid van een Vondel en een Rembrandt, n dit zal dan geen leege napraterij zijn, ïaar diepste belevenis. Zoo weet de eugdstorm het toekomstige leven en reven van de geheele Nederlandsche ;ugd te zullen vormen. Inhoudsvol en ïepdoorleefd zal dit leven en streven jn. Met volle overtuiging zal de jeugd gen het leven „ja" kunnen en durven :-ggen. Een krachtig, sterk en gehard, 'n tvend volk zal uit deze jeugd groeien, et is de jeugd, die zal beslissen over het jn of met zijn van ons volk en de eugdstorm beteekent leven voor ons olk. Ter gelegenheid van het achtjarig be- aan stond de Jeugdstorm in geheel ons ind aangetreden om de strijd, welke rhter hem ligt, te gedenken en zich te ezinnen op de strijd om de toekomst an volk en vaderland, welke nog komen aat, een vaderland, dat zich een eervolle laats zal verwerven in het nieuwe Eu- )pa, dat geboren wordt. H.N.D. IW LEVEN. Hot leven heeft veel van een goed ge dreven boek. Men heeft het eerder uit an men wenscht. Dwazen doorbladeren et vluchtig Verstandigen lezen het met edachtzaemheid, omdat zij weten, dat ij het slechts eens kunnen lezen. (Jean Paul.) WIJ MOETEN WINNEN. De vraag naar de duur van de oorlog staat in geen verhouding tot het feit, dat wij de oorlog moeten winnen. (Rijksminister G o e b b e 1 s). MET VOLLE KRACHT VOORUIT. Nederland mag niet blijven staan, niet blijven treuren of bij de pakken neer zitten. Nederland moet vooruit, *met volle kracht! (Jan de Haas in „De blinddoek af".) OM EEN EEREPLAATS. Ook het Nederlandsche volk zal zich verjongen en zijn plaats in het verjong de Europa innemen. En wij hebben de stellige overtuiging, dat dat een plaats met eere zal zijn. In onze gouden eeuw, het grootste tijdperk van onze geschiedenis, heeft Nederland door de arbeid van zijn groote kunste naars en kultureele werkers Europa, ja wij durven zeggen: de wereld grootelijks verrijkt. Een nieuwe gouden eeuw kan aanvangen, mits ons volk zijn tijd be grijpt en zijn Europeesche taak en roe- ping. (Joh. Raatgever, Nation. Dagblad) llllllllllllllllll HOE LAAT IIHHIIIIIIIIIIII DE ZON. Wo 30 Sept. op 7,38; onder 19,21 Do. 1 Oct. op 7,39; onder 19,19 Vr. 2 Oct. op 7,41; onder 19,y DE MAAN. Wo 30 Sept. op 22,44; onder 13,39 Do. 1 Oct. op 23,27; onder 14,33 Vr. 2 Oct. op 0,15; onder 15,22 Laatste Kwartier: 2 Oct. 12,27 HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo 30 Sept. 1,23 en 13,41 Do. 1 Oct. 2,en 14,20 Vr. 2 Oct. 2,42 en 15,07 Springtij 10 en 23 October. l FRANKRIJK. Op Madagaskar hebben de Britten de hoofdstad Tananarivo bezet. ZUID-AFRIKA Generaal Hertzog we^d geopereerd. Toestand bevredigend. LITTAUEN. In Littauen worden groentekwee kers goede kansen geboden. Reeds vele Nederlanders zijn er werkzaam. SOVJET-RUSLAND Wilkie, de speciale afgezant van Roosevelt, heeft een onderhoud gehad met Stalin. AUSTRALIË. Het aantal krijgsgevangen gemaak te of vermiste Australiërs bedraagt vol gens de Austral, minister Forde meer dan 28000. OOST-INDIE. Ned. Indië en Malakka worden door Japan nu met met de naam Malaya aangeduid. Het blijft voorloopig nog on der militair bestuur. ENGELAND In Syrië en op de Libanon is een pokkenepidemie uitgebroken. Bij Dover werden drie versper ringsballons neergeschoten. SPANJE Tien Spaansche burgemeesters zijn gestraft, omdat zij bepaalde, distributie voorschriften niet naleefden en daardoor de sluikhandel bevorderden. ITALIË. Mussolini schreef een boek naar aanleiding van gesprekken met zijn zoon Bruno, die de vliegerdood is gestorven. Ook in het Duitsch zal het nu verschij nen. MEXICO. Wegens politiek redenen zijn in Vera Cruz onlusten van groote omvang uitgebroken. Troepen moesten er aan te pas komen om de orde te herstellen. Elf personen werden gedood. Rijksminister Von Ribbentrop legde in de rede, gehouden naar aanleiding van het 2-jarig bestaan van het Driemogend- hedenpact voornamelijk op drie punten de nadruk. T$n eerste op het feit, dat het voe dingsprobleem voor geheel Europa is op gelost; ten tweede op het feit, dat de grondstoffenpositie voor de leden van 't Pact thans zoodanig is, dat voor de oor logsbehoefte- geen moeilijkheid meer kan ontstaan en ten derde op het feit, dat de strategische positie zoodanig is geworden dat de verbondenen overal- onneembare stellingen hebben veroverd, van waaruit zij de tegenstander het hoofd kunnen bieden of zelfs het initiatief kunnen ne men en hem uit verdere stellingen ver drijven. Hij kon zijn redevoering dan ook be sluiten met de opmerking, die de tegen standers van een nieuwe orde bitter zal smaken en als een „mene tekel" in de ooren zal klinkefr, dat de TIJD, waarop zij immers al hun hoop hebben gevestigd, thans definitief werkt vóór de landen van het Pact van drie. Zij hebben dat be-- reikt in onderlinge samenwerking uit eigen kracht. Geen versnippering meer van landbouwgronden. Niet alleen voor een eigendomsverwis seling is voortaan toestemming vereischt, doch ook bij vestiging, wijziging of over dracht van de rechten op de grond. De rechten op de grond zijn het recht van erfpacht, opstal, beklemming, vruchtge bruik of eenig ander gebruiks- of bewo- ningsrecht. Niet alleen bfj verkoopen, schenkin gen of veilingen moet het nieuwe besluit worden toegepast, doch ook bij een aan tal andere belangrijke rechtshandelingen, waarbij het eigendom of een zakelijk ïecht verkregen wordt. In het kort komen deze wijzigingen hierop neer: .verdere versnippering van de landbouwgronden zal practisch niet meer mogelijk zijn. Krachtvoer deze winter alleen voor paarden. In verband met de zeer zorgelijke vee- voedérpositie in ons land, is van offici- eele zijde medegedeeld, dat, waar men in deze tijd van schaarschte aan voortbewe- gings-energie de frekkracht van 't paard en vooral op de boerenbedrijven onmo gelijk kan ontberen, het paard onder al le omstandigheden zal dienen voor te gaan. Het krijgt daarom in het komende winterseizoen tenminste evenveel meng voeder als in het afgeloopen seizoen. Wat de varkens betreft, zal er naar worden gestreefd de fokvarkensstapel op het huidige peil te handhaven; hier voor is voeder uitgetrokken, zij het dan cok van zeer matige kwaliteit. De voe- dertoewijziijg voor huisslachtingsvarkens zal indien zij wordt toegewezen zeer bescheiden zijn. Het behoeft geen betoog, dat iedere uitbreiding van de varkensstapel thans tot de onmogelijkhe den moet worden gerekend. Hetzelfde geldt voor pluimvee. De groote voorra den eiwitrijke krachtvoedermiddelen, die de overheid had opgeslagen ten be hoeve van het rundvee, de schapen en de geiten zijn thans nagenoeg uitgeput. In de komende winter mag daardoor geen toewijzing voor deze diersoorten ver wacht worden. Dè boer 7M\ dus moeten trachten zijn koeien, schapen en geiten zonder mengvoeder door de winter te krijgen. NEDERLANDSCHE ARBEIDERS NAAR DUITSCHLAND. Aan mededeelingen van Dr. Boening, leider van de Hauptabteilung Soziale Verwaltung te Den Haag is het volgende ontleend: Vóór eind October zal een vastgesteld aantal Nederlandsche werkkrachten voor plaatsing' buiten onze landsgrenzen wor den aangewezen. Voor een deel zullen het door gedwongen bedrijfsinkrimping geheel of gedeeltelijk werkloozen zijn. Zoo noodig zullen de bedrijven 't aan tal werkuren per week op 48 of 54 moe ten brengen; wanneer zij arbeiders moe ten afstaan, kunnen zij hun personeel zoo noodig aanvullen uit de hier te lande aanwezige oudere, voor uitzending onge schikte werkkrachten. Het bedrijfsleven hoeft dusmiet te stagneeren. Als werkloos staan in Nederland nog 50,000 man ingeschreven. Verder zijn er 20,000 z.g. nul-uur-werkers; eenige tien duizenden werken maar een deel van de week, terwijl er 30,000 in werkverrui mingskampen zijn geplaatst. Een groot deel van deze geheel werkloozen is voor uitzending niet geschikt, doordat hun ge zondheidstoestand door huisvesting in ba rakkenkampen te lijden heeft gehad. Daarom worden de meer valide arbeiders voor plaatsing in Duitschland aangewe zen. Ook overheidsbedrijven zullen werk krachten voor Duitschland moeten af staan. Uit Amsterdam en Twente zullen vrou welijke werkkrachten uit de textiel- en confectieindustrie naar Duitsche fabrie ken moeten worden overgeheveld. An- Het is nog maar kort geleden, dat Churchill zijn vrienden verblijdde met de mededeeling, dat de toestand er voor Engeland de laatste tijd niet slech ter op is geworden. Hij meende zelfs het tegendeel, te kunnen beweren. Jammer voor hem, kan men 't moeilijk gelooven, ook in eigen kring. Zoo heeft pas Lord Winster in het Engelsche blad P i c- ture Post een opzienbarend artikel'®* geschreven, dat met 's heeren Churchill's woorden volkomen in strijd is. „Wij moeten 't feit onder ooger^ zien zoo schrijft Lord Winster dat onze situatie voortdurend slechter wordt. Uit de Stille Oceaan zij wij reeds verdreven en wij controleeren voorts noch de Middelland- sche Zee noch het Kanaal". Hij vraagt zich af, of men op de duur Malta wel kan bevoorraden; het kost zooveel scheepsruimte! Ook betwijfelt hij, ^>f de voor Sovjet-Rusland zoo vitale weg naar Moermansk wel open gehouden kan wor den. Men heeft daar dag en nacht zon licht, hetgeen de Duitsche bommenwer pers uitstekend te pas komt. Lord Winster behandelt vervolgens de slag op de Atlantische Oceaan, die Enge land niet mag verliezen, omdat het dan ook de oorlog verloren zou hebben. Hij schrijft: „Volgens geruchten verloopt de ze slag gunstig voor ons en ongunstig voor de Amerikanen. Of dit zoo is of niet, in elk geval geven de Amerikanen toe, dat er meer tonnage tot zinken wordt gebracht, dan er in totaal nieuw ge bouwd wordt en dat het aantal nieuwe Duitsche onderzeeërs dat der geallieer de nieuwe onderzeeërs overtreft. Dit is mogelijk." Churchill verantwoordelijk. Aan wie de' schuld? Lord Winster wijt de moeilijke situatie, waarin de ge allieerden met hun koopvaardijschepen en hun oorlogsvloot zijn geraakt, aan ernstige fouten van de hoofdleiding. Bij Griekenland en Kreta heeft de Britsche vloot z.i. hooge en toch nuttelooze ver liezen geleden; ook in de Stille Oceaan, waar de Britsche admiraliteit zich ip de strijd waagde, hoewel ze wist, dat de Ja panner haar de baas zou zijn. Voor al deze verliezen wordt Churchill aanspra kelijk gesteld. De oogst der laatste dagen. De oorlog gaat onderwijl voort en wordt ook ter zee met onverminderde kracht gevoerd. In een extra bericht maakte 't Duitsche opperbevel Maandag het tot zinken brengen bekend van 14 schepen in vier dagen (104,000 brt.). Een Amerikaansch troepentransport, op weg naar Engeland, werd dagenlang bestookt. Het resultaat was, dat Duitsche duikboo- ten er in slaagden drie bijzonder kost bare, snelle eenheden, samen 47000 brt., naar de zeebodem te zenden. Ook Japanners in de Atl. Oceaan. Ook Japansche duikbooten hebben zich nu op de Atlantische Oceaan in de strijd gemengd. Onlangs heeft een Japansche duikboot een Duitsche duikbootbasis be zocht en daarna het terrein van de strijd weer gekozen. De verschijning van het Japansche duikbootwapen op de Atlan tische Oceaan moet van groote beteeke- nis worden geacht. De reeds zoo zwaar beproefde Anglo-Amerikaansche scheep vaart wordt nu nog meer in het nauw gebracht Het beste middel om te leeren iets al tijd goed te doenis zich eenige tijd te - dwingen het goed te doen. Öers zijn voor de nieuwe textielkaart binnenkort niet voldoende stoffen en ccstumes beschikbaar. Van de Nederlanders wordt absoluut dezelfde prestatie verlangd als van de Duitschers; Nederlanders en Duitschers worden ook op dezelfde wijze behan deld. Moet de Duitscher Zondags werken, dan gaat het niet aan, dat de Nederlan der thuis blijft. Krijgt de Duitscher ex tra bonnen, dan deelt ook de Nederland sche arbeidskameraad in dat voordeel. Spreker betreurde, dat bij de Neder landsche arbeiders zulk een lauwe hou ding valt waar te nemen. In het bijzon der zal niet langer worden geduld, dat Nederlanders bij de minste aanleiding hun contract verbreken en op de trein naar het vaderland stappen. Men zie de getroffen maatregelen in de eerste plaats als economisch noodzake lijk, vervolgens als sociaal gewenscht. Eerst in de laatste plaats zie men door een politieke bril, ook al zou Duitsch land het argument naar voren kunnen brengen, dat de Nederlandsche arbeider toch ten minste zijn arbeid zou kunnen geven voor de opbouw van Europa, waar de Duitsche soldaat zijn bloed voor geeft. Hun arbeidsvoorwaarden zijn zooda nig, dat zij er, vergeleken bij hun laatste werkkring in Nederland, stellig niet op achteruit gaan, noch wat het loon noch wat de sociale omstandigheden aangaat. En zijn er in dit opzicht klachten, dan zijn daar toch altijd nog de Nederland sche vertrouwensmannen, tot wie men zich kan wenden. Onder groote belangstelling van de zijde der gemeen teleden heeft Ds. K. T. Gorter, Doopsgezind predikant, Zondagmorgen in het kerkgebouw te Den Burg af scheid genome n. Toen Ds. Gorter zijn intrede deed, ver- naande hij toch „alleen te bouwen op het eenig goede 'undament, hetwelk is Jezus Christus".en nu hij voor 't iet laatst de dienst in de Texelsche gemeente leidde, varen het wederom deze woorden van de apostel Pau- lus naar aanleiding waarvan Ds. zijn afscheidspredika- ;ie hield. De gemeente zong drie verzen van „Groote God, wij loven U", "toen Ds. Gorter met de leden van de kerke- •aad voor de laatste maal naar de kansel schreed. Ds. liet daarop zingen lied 239. en las vervolgens van de 103e Psalm enkele verzen. Na te zijn voorgegaan in ge bed en nadat de gemeente lied 248 (1 en 2) gezongen had, las Ds. uit de brief vanPaukis aan de Corinthiërs I uit hoofdstuk 3 vers II: „Niemand kan een ander fundament leg gen dan hetgeen gelegd is, hetwelk is Jezus Christus" Thans, na drie jaar, hebben wij ons te verantwoorden, aldus Ds. j~egens hetgeen er in die tijd is gebeurd. Nu gaan we ba lans opmaken. Naar welke kant zal zij overslaan? Wegen en meten wij met de maten en gewichten der eeuwigheid, dan blijkt, dat wij zeer zijn tekort gescho ten. Vaak vroegen wij ons af, wat de menschen van ons dachten in plaats van ons rekenschap te geven hoe God, Onze Vader, ons doen en denken zou beoor- dèelen. Wij dienen mede te bouwen aan Zijn groote bouwwerk, dat Zijn Konink rijk is. Op het fundament daarvan kun nen wij onder alle omstandigheden bou wen. Dat behoedt ons voor elk gevaar en kan ons redden voor geestelijke onder gang. Er is geen keus. De Bijbel, het Boek, waarin Gods Woord ons het meest nabij komt, zegt: Neen, er zijn geen andere le vensprincipes, waarmee gij de wereld kunt opbouwen. Alle andere, die men- (Archief Tex. Crt.) schen en volkeren uitdenken, gaan on herroepelijk ten gronde. Jezus Christus, het eenig goede fundament, is té groot, dan dat wij Hem zouden kunnen begrij pen. Maar toch weten wij, dat Hij is de gene, op Wien de geest Gods gerust heeft. In Hem heeft God zich aan ons ge openbaard. Door Hem weten wij ook, dat God ons lief heeft als Zijn kinderen. In de diepste duisternis, in de grootste nood mogen wij op Hem blijven vertrouwen. Waarheid, Liefde, Trouw, Barmhartig heid, het zijn de peilers van Zijn Ko ninkrijk. Mede bouwen. Wat God van ons vraagt is slechts gehoorzaamheid. Door liefde en vertrouwen kunnen wij komen tot een eenvoudige Christelijke liefde daad. Ongeveer dezelde woorden klonken u drie jaar geleden in het oor en misschien cok in het hart, zoo ging Ds. verder* Se dert dien is de wereld van maand {ot maand donkerder en moeilijker gewor den. De zachte krachten van het Evange lie werden langzaamaan teruggedrongen (Zie verder 2e pagina.) BIJ IIET AFSCHEID VAN MAX SCHMELING. Max Schmeling, de beroemde bokser, zwaargewicht kampioen van Europa en oud - wereldkampioen heeft z'nbokshandschoenen aan de wilgen gehangen"; hij heeft licentie als actief bokser niet meer^ernieuwd en daar door zijn roemvolle boksloopbaan afgesloten. De verwon dingen, destijds op Kreta opgeloopen, hebben hem tot de ze belangrijke beslissing genoopt. In 1930, in een strijd met de Ameri kaan Young Stribling voor 30,000 toeschouwers gestreden in het stadion van Cleveland (V.S.) trad hij als we reldkampioen uit de ring. In 1932 moest hij in de matroos Jack Sharkey zijn meerdere erkennen. Daarna deed de ne ger Joe Louis van zich spreken. Deze versloeg boksera als Camera, Max Bear, Paolino en anaeren met glans. Toen hij geen tegenstanders meer kon vinden, werd Max Schmeling uitgedaagd.. De ontmoeting werd bepaald op 19 Juni 1936 -en zou plaatshebben in het reusachtige Yankee-stadion te New-York. Extra trei nen en vliegdiensten werden ingelegd. Negentig duizend boksliefhebbers ver drongen zich voor de loketten. Er werd gewed; tien tegen één verwachtte men, dat de neger winnen zou. Maar men ver giste zich deerlijk, al was de Duitscher dan ook tien jaar ouder dan de neger Louis. In de tweede ronde reeds trof Max de neger met ontzaglijk geweld op zijn gevoelige kinpunt. Eenige oogenbiikken was deze de kluts volkome^ kwijt. Maar hij herstelde zich en wist het tot de 12e ronde vol te houden. Toen sprong Max Schmeling plotseling naar voren om een enorme „rechtsche" op Louis kaak te plaatsen. Op zijn knieën viel de neger bij de touwen neer. Het was voor de eerste maal, dat hij met de planken kennis maakte. Wanhopig riep zijn manager: „Sta op. Vooruit, sta op". Maar Louis schudde het hoofd. Toen viel hij om. On der doodsche stilte werd de neger uitge teld. Schmeling was winnaar. Het was het gevecht van zijn loopbaan. En wie zal thans de vrij gekomen Eu ropeesche titel in de wacht .sleepen? Walter Neusel of de Italiaan Luigi Mu- sina of misschien de Zweed Olie Tand- berg? Wie het ook moge zijn, vast staat, dat Max Schmeling moeilijk te evenaren is. (Foto-P.I.B.) H.N.D.

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1