Hitler sprak in het Sportpalast te Berlijn. Landbouw en Veeteelt. WERELDNIEUWS PROVINCIALE LANDDAG NEDERLANDSCHE LANDSTAND (II 56e JAARGANG. No. 5693. - WOENSDAG 7 OCTOBER 1942. TEXELSCHE COURANT (Slot.) Organisatie van het verkeer en de landbouw achter het front. De eerste, zij 't ook nog bescheiden re sultaten van dit werk hebben wij voor 't Duitsche volk toegankelijk kunnen ma ken. Maar wij zijn daarmede nog maar aan het begin. Het volgende jaar al zal dit gebied heel anders georganiseerd zijn. Daarbij komt nu, dat de bevolking wordt bevrijd van de druk der bolsje wistische macht, die nog miflioenen men sehen gevangen houdt in een angst, waarvan men zich in Duitschland en el ders haast geen voorstelling kan maken, de angst voor GPOE en voor het geheele bewind. Er zijn vele gebieden, waar de geheele bevolking reeds met ons mee werkt en andere streken, waar zij reeds aan onze zijde strijdt. Een kruistocht van Europa. Doordat wij in het Noorden en het Westen van Europa en aan alle andere fronten ons in het defensief bevinden, vervullen wij een der geweldigste voor waarden voor de organisatie van Euro pa in deze oorlog. Daarbij komt nog de verdere uitbreiding van onze bondge nootschappen. Als wij al onze bondge- nooten en degenen, die aan onze zijde strijden, bijeen nemen, kunnen wij wer kelijk zeggen: Het is thans reeds een kruistocht van Europa, het werkelijke Europa, dat zich hier heeft vereenigd zooals 'in oude tijden tegen Hunpen of Mongolen. Sedert ik de laatste maal tot u sprak, is ook Japan aan de oorlog gaan deelnemen. Er is thans een wereldomvat tend bondgenootschap, niet alleen van de Have-nots, maar van alle volken, die strijden voor eer en fatsoen en die be sloten zijn, de laaghartigste coalities, welke de wereld ooit heeft gezien, uit de weg te ruimen. De Duitsche geest rust niet. Hitler sprak nogmaals over de bewe ringen van de vijand ten aanzien van de Duitsche duikbootsuccessen. Onze vijan den verklaren: Wij hebben ontzaggelijke afweermiddelen, wij hebben nieuwe me thoden, waarmee wij het gevaar aan banden zullen leggen. Ik kan maar één ding zeggen: De Duitsche geest rust ook niet. Tot dusver zijn wij elk jaar voor de dag gekomen met een nieuw wapen, waartegen de vijand niet was opgewas sen. Dat zal ook zoo blijven. Duitschland zal antwoorden op de Britsche bombardementen. Behalve het tweede front, heeft men nog een ander middel. De man, die de bomoorlog tegen de onschuldige burger bevolking heeft uitgevonden, heeft ver klaard, dat deze oorlog binnenkort nog veel krachtiger zal worden gevoerd. In Mei 1940 heeft Churchill de, eerste bom menwerpers op de Duitsche 'bevolking af gestuurd. Ik heb hem toen vergeefs ge waarschuwd. Daarna hebben wij toege slagen en wel zoo grondig, dat hij ineens verklaarde, dat dit een barbaarschheid was en dat Engeland wraak zou nemen. De man, die dit alles op zijn geweten heeft, en de oorlogsdrijver-generaal, Geen korrel niet ontsmet zaaizaad mag aan de grond worden toevertrouwd. Roode tarwerassen hebben in het al gemeen minder last van schot dan witte. Suikerbietenloof met koppen inkuilen? Dan hoeft geen zuur te worden toege voegd. Als men tusschen graskuil laagjes kaf aanbrengt, ontstaat gevaar voor schim- melplekken. De Komeet is een lekkere aardappel met mooie gele kleur, doch opbrengst niet groot en vatbaar voor aardappel ziekte. Roosevelt, voeren thans weer deze oor log. Het uur zal ook ditmaal slaan, waar op zij zullen antwoorden en dan moeten de beide voornaamste misdadigers, van deze oorlog en de joden, die achter hen staan, met gaan jammeren, als het einde voor Engeland vreeselijker zal zijn dan het begin. Maatregelen tegen de joden. In de rijksdagzitting van 1 September 1939 heb ik gezegd, dat voor het geval, dat het Jodendom 'n internationale we reldoorlog tot uitroeiing van de arische volken van Europa aansticht, niet de arische volken zullen worden uitgeroeid, maar het Jodendom. Zij, die bij de^ gees teszieke in het Witte Huis aan de touw tjes trekken, zijn er inderdaad in ge slaagd, het eene volk na het andere bij aeze oorlog te betrekken. Maar in de zelfde mate spoelde een anti-joodsche golf over het eene volk na het andere. De joden hebben ook in Duitschland eens om mijn voorspellingen gelachen. Ik kan slechts verzekeren, dat het lachen hun overal zal vergaan. Uit deze oorlog ontstaat de volksgemeenschap. Een lichtzijde van deze oorlog is de groote kameraadschap. Alle Duitsche stammen dragen hun deel. De stichting van het Groot Duiigche Rijk zou anders slechts een staatrechtelijke daad zijn ge weest. Er is werkelijk een oude wereld tot instorting gebracht. Uit deze oorlog ontstaat, door bloed bezegeld, de volks gemeenschap. Dit is volkomen zeker: De ze oorlog overleeft geen burgerlijke staat Hier moet ieder, vroeg of laat, kleur bekennen. Slechts wie zijn volk niet alleen politiek, maar ook maat schappelijk tot een eenheid weet te bren gen, zal als overwinnaar te voorschijn komen. Het is onmogelijk, dat een Duit- scher de soldaten, die uit deze oorlog ze gevierend terugkeeren 'n ander Duitsch- lïnd kan aanbieden dan het nationaal- socialistische in d^ zin van een vervul ling onzer denkbeelden omtrent een ware volksgemeenschap. Grenzeloos dapper. Hitier wees er op,'dat ook in het bin nenland veel wordt gepresteerd door de Duitsche werkman, de boer en de Duit sche vrouwen. Grenzeloos dapper aan vaardt en duldt het Duitsche vaderland de oorlog zelfs daar, waar het er met de grootste hardheid door wordt getroffen. Wij zullen onze vijanden verslaan. De Fuehrer besloot met de woorden „Onze vijanden mogen de oorlog voeren, zoo lang zij daartoe in staat zijn. Wat wij kunnen doen om hen te verslaan, zullen wij doen. Dat zij ons ooit verslaan is uitgesloten. Het nationaal-socialisti- sche Duitschland en de verbonden sta ten zullen als jonge naties als werkelijke volken en volksstaten met een roemrijke overwinning uit deze oorlog te voor schijn komen". Knolgroen groeit als kool. Menigeen zal daarvan half Nov. nog wat kunnen inkuilen. Op niet te schoon land wordt het al tijd om het koolzaad tusschen de rfjen door te schoffelen. Ook aanaarden kan wor den aanbevolen. Een h.a. best knolgroen kan wel 25000 kg. leveren. Maak een ronde kuil ter diepte van 60-70 cm. en met een middel lijn van ongeveer 5Vï meter. Knolgroen kan zonder zuren worden in gekuild, als de knollen behoorlijk zijn ontwikkeld. Reuk en smaak worden ech ter verbeterd, als wat sterke zuren wor den toegevoegd (half zooveel zuur als bij gras). AARDAPPELENDISTRIBUTIE. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat bij de eerstvolgende uitreiking van nieuwe levensmiddelenkaarten geen aardappelformulieren behoeven te wor den ingevuld. Aan een ieder, behalve aan zelftelers en aan hen, die aardappelen volgens distributieregeling hebben opge slagen voor wintervoorraad, worden de nieuwe aardéTppelkaarten afgegeven. Texel, 5 October 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. WINTERBEVOORRADIlJb AARDAPPELEN, De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat op Donderdag en Vrijdag a.s. op het distributiekantoor des voormid dags van 9-12,30 uur gelegenheid zal worden gegeven aan het publiek voor 't in ontvangst nemen van bonnen voor winteropslag-aardappelen. Het is niet noodzakelijk, dat men hieraan meedoet. Als er gezinnen zijn, die hiervoor in aan merking willen komen, behoeft niet het geheele gezin hieraaxi mee te doen. Me degebracht dienen te worden alle stam kaarten en inlegvellen van de gezinsle den, die wenschen te worden bevoorraad. Texel, 5 October^1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. IN HET OOSTEN. Ergens in het Oosten werkt de Neder landsche Ambulance. Ergens in het Oos ten worden de gewonde strijders liefde rijk opgenomen en verzorgd. Ergens in 't Oosten toont Nederland zijn ware aard; daar wordt met de daad bewezen, dat Nederland een land is, waar de liefda digheid, de hulpvaardigheid en fle offer zin hoog gehouden worden. Ook op u, Nederlander, rust de plicht er voor te zorgen, dat het deze Ambu lance aan niets ontbreekt. Stort daarom uw bijdrage op giroreke ning 87600 Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's Gravenhage. ONZE FAMILIENAMEN. WAT ZEGT DIE NAAM? 10. Biersteker. Deze naam herinnert aan het beroep van de ^man, die hem destijds aannam. Een biersteker was een biertapper; iemand, die een bierhuis hield; later ook wel iemand, die tappers en anderen van geïmporteerde bieren voorzag, j)ok wel „bierbeschooier" ge naamd. De geschiedenis maakt melding van een „Bierbeschooiersgilde" (Amster dam, 1621.) DE ZON. Wo 7 Oct. op 7,50; onder 19,06 Do. 8 Oct. op 7,51; onder 19,03 Vr. 9 Oct. op 7,53; onder 19,01 DE MAAN. Wo 7 Oct. op 4,19; onder 18,13 Do. 8 Oct. op 5,29; onder 18,39 Vr 9 Öct. op 6,41; onder 19,05 Nieuwe Maan: 10 Oct. 6,06. HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo 7 Oct. 8,28 eri 20,51 Do. 8 Oct. 9,10 en 21,28 Vr. 9 Oct. 9,46 en 22,03 Springtij 10 en 23 October. De opvoering van De Strooppot. Zij zat goed in elkaar, die bewerking van De Strooppot. Daarvoor allergist 'n compliment aan de heer Fred. Groot! Er werd door wel tachtig pertonen in mee gespeeld. De boerin (mw. Uitenbogaard- Heykoop), de boer (F. Moerbeek), de meid (Attie Schoo), de schout (J. de Boer), „Sybrand Eelman" (J. Swier), di<* wel 4*et meest hun tong hadden te roeten, hebben zich bijzonder goed van hun taak gekweten. Er werd met volle overgave gespeeld en de toeschouwers leefden dan ook van A tot Z mee met de eilandbewoners, de Texelsche boerenfa milie, die de schout en zijn rakkers danig bij de neus nam. Er werd vaak gul ^ge lachen. De 18e eeuwsche. costumes, verzorgd door de fa. Ridderikhof, Hoorn, gaven aan het geheel, mede door hun frissche kleuren, een behoorlijke aanblik. Ook het voortreffelijke orkestje o.l.v. Jac. J. Jan sen droeg veel tot het succes bij en niet te vergeten de.schapen. Aan het slot van de opvoering werd Fred. Groot in de bloemetjes gezet en ook Arend Meijer ging met een bouquet huistoe. Volksdansen. Na de pauze werden we op een reeks Oyd-Friesche volksdansen vergast. Een kwartier lang gaf een achttal paartjeè in Oud-Friesche kleederdracht op het gras tapijt voor de boerderij van zijn kunnen blijk. Ook dergelijke dansen blijken im mer weer zeer door het publiek te wor den gewaardeerd. Er werd gedraaid en gebogen en gesprongen, gelonkt en ge dreigd, al naar gelang de inhoud der liedjes, die de dansenden zongen. Daarna gaf het vrouwenkoor nog een drietal lie deren ten beste. ZWITSERLAND. Zwitserland heeft op spionnage de doodstraf gesteld. PORTUGAL. In Angola heeft een negerin een vijfling' gekregen, vijf meisjes. Alles wel. VATICAANSTAD Myron Tailor, afgezant van Roose velt, tracht de Paus voor V.S. te winnen. DUITSCHLAND In Sept. werden 146 koopvaardij schepen getorpedeerd, een grooter gerol dan ooit te voren. AUSTRALIË. Amerikaansche soldaten in Austra lië moeten minstens 6 mnd. wachten, al vorens zij met een Australische vrouw mogen trouwen. VEREENIGDE STATEN. De V.S. verloren sinds de oorlog be gon 22300 man aan dooden en gewonden. De staatsschuld der V.S. omvat nu 90 milliard dollar, d.i. het dubbele van 1940. De As heeft de meeste olie, terwijl de reserves van de V.S, steeds kleiner worden. Aldus minister Ickes (V.S.) Een groot deel der Amerikaansche 'tuchthuisboeven is vrijgelaten. Zij moe ten in militaire dienst treden. Aldus het blad Pueblo. ENGELAND. jIn Natal zijn Amerikaansche troe pen aangekomen. Bij een brand in een concentratie kamp in Rhodesia zijn acht Duitsche en Italiaansche kinderen omgekogien. Churchill's populayteit is de laatste tijd zeer gedaald en blijft nog slinken (New Tribune, Engelarïd). Elf Britsche verkenningsvliegtuigen raakten in een -storm. Ze worden ver mist. In Engeland kunnen kinderen van 13 jaar en drie maanden reeds worden toegelaten tot de vliegei opleiding. Engeland strijdt reeds aan dertien fronten en voor het grootste deel onder ongunstige omstandigheden. (Lord Croft, Engeland). In het Hoogerhuis drong Lord Win- lerton er op aan, de groote parken, ook Wimbledon, voor de voedselvoorziening te gebruiken. In Noord-Afrika zouden de gealli eerden spoedig tot de aanval overgaan. De Amerikanen zouden Dzjiboeti* willen bezetten, Libye willen aanvallep Woorden van Londen en Washington. EUROPA'S REDDING. Alleen Duitschlands overwinning kan Europa redden van de bolsjewiseering. (Quisling, Noorsch premier). KUNST AAN IIET FRONT. Deze oorlog degenereert de Duitsche scldaat en zijn vrijwillige medestrijders met, maar voert hen tot een hooger den ken en voelen. Elke stem van het froht toont ons daarvan het bewijs. Een duide lijkste is de kunst," die thans in de strijd opbloeit. (Nationale Dagblad, Den Hg.) OFFERS ZIJN NOODIG. Volkeren bevrijdt men niet door niets doen, doch alleen door offers. (Adolf Hitler). De Rede van Boerenleider Roskam. Hierna voerde de Boerenleider Ros kam, het woord: Eerst werd het verloop van de zomer besproken. De zomer bracht ons een goe de oogst en het najaar, het feest van het binnenhalen van de oogst, gaf veel vreugde Rust kennen wij echter niet, want de strijd, die wij als opbouwer van het vaderland voeren, is zwaar. Ja, de moeiten en zorgen, die op de boeren drukken, zijn groot. Dat geldt vooral voor de groepén, die nu al meer dan 10 jaar voor een gezonde landbouwpolitiek hebben gestreden. Door hen is in heilig vuur het zwaard opgenomen tegen de machten der hel, die ons verkochten, ver raadden en kwelden. Maar door de nieu we tijd zal de boer een rechtvaardige be looning voor zijn arbeid ontvangen. Hij zal in zijn absolute recht worden her steld. Vervolgens stond spr. stil bij wat on der de huidige omstandigheden helaa's niet kan worden vermeden: De plüim- veestapel moest bijkans geheel worden opgeruimd, de varkens- en koeien- stapel aanzienlijk worden inge krompen. Bovendien zitten we nog met tienduizenden crisis-ambtenaren. Die groote groep is nog voor 100 pet. in actie. Deze wantoestand deed spr. te vens weer aan het kapitalistische stelsel denken: De macht van het groot-kapi taal is nog fiiet gebroken. Zij heeft zich samengetrokken in goeddoordachte bon- deh. Daarom moeten wij boeren ons al len in de Landstand vereenigen, opdat 'n ijzeren vesting wordt gebouwd, waarin wordt geWaakt tegen onrecht en oneer. Wij moeten zelf de hand aan de ploeg slaan, want is er wel één groep in ons volksleven, die onze innerlijke strijd om VIER DOODVONNISSEN VOLTROKKEN. Het doodvonnis tegen de door het Deutsche Obergericht in het bezette Nederlandsche gebied op 5 Septem ber veroordeelde Franciscus Adolf Kolder, Klaas den Braven, Gerard Schuurmann en Leendert Rooden- burg is Vrijdag met de kogel vol trokken, daar de Rijkscommissaris geen gebruik had gemaakt van zijn recht van gratie. De genoemden hadden commu nistische actie gevoerd en getracht de Nederlandsche bevolking tegen éfe bezettingsmacht op te ruien. ZWARE SLAG VOOR DE VEREEN. STATEN. Maar Washington zwijgt. Roosevelt heeft nog met geen woord- gerept van de zware slag, welke de Vereen. Staten is toegebracht door het tot zinken brengen van- drie transport schepen bij de Iersche kust. Duizenden en nog eens duizenden Amerikaansche sol daten hebben daarbij de dood in de gol ven gevonden. Door deze eene klap zijn meer strijdkrachten verloren gegaan dan Amerika ar overigens in deze oorlog heeft moeten afschrijven. In de vorige wereldoorlog heeft Amerika geen enkel transportschip op deze wijze moeten mis sen en nu liefst drie tegelijk! Maar Roo sevelt bewaart het stilzwijgen. Hij weet blijkbaar niet, hoe hij dit varkentje was- schen moet. Had hij zijn volk vóórdat hij opnieuw tot president werd gekozen geen koeien met gouden hoorns beloofd? Geen enkele soldaat zou Amerika hoeven te verlaten om elders te gaan vechten. Doch hij heeft geen woord gehouden. Toen de eerste transporten zich over de groote plas waagden, beweerde de presi dent, dat dit heelemaal geen waagstuk was Maar de praktijk heeft wel anders geleerd. En zeker nu bekend is gewor den al zwijgt Roosevelt ook in alle talen dat drie kostbare, snelvarende transportschepen met eenige duizenden jonge strijders naar de zeebodem zijn gezonden, zal menig Amerikaan tot an dere gedachten moeten komen. De stem ming in het land der „Onbegrensde Mo gelijkheden" wordt er niet beter op. De zwijgzaamheid van Roosevelt moet met de a.s. verkiezingen in verband wor den gebracht, maar cfeze manoeuvre zal zeker niet aan haar doel beantwoorden. VERBODEN TOEGANG. De strategie van het Groot-Duit- sche Rijk en zijn bondgenooten heeft met alle mogelijkheden reke ning gehouden, ze laat niets aan het toeval over en ze laat zich nergens door wie ook, verrassen, en zeker niet door Britten en Yankees, vqor wie de toegang tot ons continent, waar ze niets meer te zoeken heb ben, voorgoed verboden is. Za. TEXEL-DEN HELDER V.V. Op werkdagen: Van Texel: 8,15 en 2,15. Van Den Helder: 10,45 en 4,45. Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 8,f5 en 2,30. Van Den Helder: 10,45 en 4,45. (Dec.-Jan. 8,45 van Texel i. pl. v. 8,15) recht verstaat? Is het met veel eer zoo, dat de economische en politieke stroo mingen zich weer zouden kunnen gaan voortbewegen naar de „Orde" van mar garine-unie, bodem-exploitatie en meer van wat democratische stelsels voort brachten? f Ik ben hier niet gekomen, zoo ging spiverder, om met schoone woorden onrecht recht te noemen. Een eind moet er worden gemaakt aan de wantoestand, dat, terwijl de' arbeider een hoog loon \erdient, de boer voor halve prijs zijn .Jeveringskoe" moet afschepen (en de schapen. Verslaggever). Ik verzeker u dat enze strijd in zijn diepste wezen niet alleen wordt gestreden - ter Verkrijging van een betere prijspolitiek, maar boven al óm de boer in zijn volle eer te her stellen; om hem weer de plaats te geven, welke hem toekomt, naar oude boeren- aard, die niet zwicht of buigt voor wi< dan ook, "dan voor de Schepper. Dat werd tijd, want met al zijn geloof en ver trouwen werd de boer toch van die wensch vervreemd. De boer was verlo- len en werd verloochend Daar kwam nog de groote fout bij, dat pessimisme hem dreigde te verslappen. Het goede hebben wij gewild, maar het was vaak toch zoo, dat wij de merkelijkheid niet konden en durfden zien. Het goede komt niet door de menschen, maar niettegen staande de menschen. Wij kunnen arbei den, maar de groeikracht komt van een macht, die ver boven de menschen staat. Ook de groei van het economisch gebeu ren. Filosofeeren over de natuur is pas goed, wanneer wij daaruit de kracht en de richtlijnen putten voor de opbouw van ons hoerendom. Wij hebben gevoch ten tegen de liberale landbouwpolitiek van impoft en export, die ons boeren maakte tot hoorigen van het binnen- en buitenlandsche groot-kapitalisme, dat door het geweldige gebeuren van deze oorlog is ineengestort. (Zie verder 2e pagina van dit nr.) DE OPMARSCH DER DUITSCHE TROEPEN in het Koeban-gebied. Onvermoeid en onversaagd rukken de Duitsche troepen en die van hun bondgenooten op, ook in het gebied van de'Koeban (bij de Kaukasus). Stuk voor stuk moet elk huis worden doorzocht, opdat ook de laatste bolsjewiek, die nog tegenstand mocht bieden, buiten gevecht wordt ge steld. (FotoP.I.B.)

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1