(kxré kom FS GELDERLAND ABDIJSIROOP Pannekoeken met Gortmont. Wie het kaatst stookt.... stookt het best Texelsche Berichten ^Vctitzolicn c&ancWt. Gemengd Nieuws Uw kind? Het beslag maken volgens „PANKO" recept op de verpakking, doch i.p.v. enkel bloem, half bloem, half gort- mout. De gortmout een half uur van te voren weken en het beslag met het weekwater aanmaken. Warm opdienen met stroop of suiker. De pannekoeken vooral op een matig Belangrijk voor wie inmaken. Het Voorlichtingsbureau v. d. Voedingsraad waarschuwt tegen het gebruiken van in- maaktabletten en inmaakdruppels. In 't algemeen zijn ze niet aan te raden. Klei ne kinderen zouden van daarmee- bereide spijzen niet dan met schade voor hun ge zondheid kunnen gebruiken. Neemt men teveel tabletten of druppels, dan leveren die spijzen bij geregeld gebruik zelfs voor volwassenen gevaar op. In veel gevallen ging de heele inmaak verloren doordat men de voorschriften niet precies op volgde. Volg niet alleen, wanneer u die hulpmiddeltjes toch gebruikt, nauwkeu rig de gebruiksaanwijzing, maar ga zoo hygiënisch mogelijk te werk. Tomaten kunnen niet in waterglas worden ingelegd. Schadelijk voor de ge zondheid! Kan wel met eieren. Bij het inmaken van gekookte groente sluit men de flesschen wel af door even een propje in alcohol gedoopte watten1 bovenin de flesch te laten verbranden. Meestal komt van deze inmaak niets te- ïecht, doordat de inhoud van de flesch immers als regel niet steriel (vrij van bederf veroorzakende kiemen) is. Lucht dicht afsluiten is niet voldoende. DISTRIBUTIE Distributie van rundvet. Zij, die op bon 53 „boter" rundvet wenschen te betrek ken in het tijdvak 19-30 October, dienen deze bonnen voor 10 October bij hun slager in te leveren. Slagers dienen Maand3"g a.s. deze bonnen op de gebrui kelijke wijze bij de Distributiedienst aan te bieden. Brandstoffen groep E. Zij, die behoo- ren tot groep E brandstoffen, (smeden, bakkers, enz.), kunnen de nieuwe toewij zingen voor de maand October afhalen op Donderdag 8 Oct. a.s. Bij verzuim steeds op een der volgende Donderdagen van de maand October. De Distributiedienst. Waar de bloesemknoppen springen In den fruittuin Gelderland, Woont een volk, dat alle dingen Critisch keurt en met verstand. Hier, waar ook het kopje drinken - Aan veel eischen moet voldoen, Hoort men steeds den lof weerklinken Van die heerlijke KLAROEN - --M 111 'luut ttï»' Uw gevoel zegt U op een killen herfstdag, dat het prettig is uw kachel aan te maken. Maar uw verstand raadt U aan: wacht tot het werkelijk koud is! In dezen tijd dient met verstand gestookt te worden, anders zult U het in den winter voelen! Zorg daarom ook, dat uw kamers tochtvrij zijn en dat de ramen en deuren goed sluiten; dan voorkomt ge warmteverlies. Doe ook steeds de deur achter U dicht. ZUINIG lliial nn-t-r warmte uit minder Itwlen PUBLICATIE v h DEPARTEMENT v HANDEL. NIJVERHEID EN SCHEEPVAART t b HET RIJKSKOLENBUREAU MEPPELER JONGEN VERBETERT TEXELSCII RECORD. 7 rupsen opgegeten, 2 pakjes shag „verdiend". We lezen in het Drentsch Dagblad van 3 Oct. 1.1.: Dezer dagen stond in dé „Texelsche Courant" een berichtje, dat door meer dere bladen werd overgenomen. Het was dan ook de moeite waard! Dit bericht meldde n.l. dat een inwoner van Oude- schild om aan een pakje shag te komen met een dorpsgenoot, die wèl shag bezat, de weddenschap aanging, dat eerstge noemde om 't pakje te bemachtigen.... zes rupsen zou opeten! Zonder blikken of blozen werden de diertjes naar binnen gewerkt en de shag verwisselde van eigenaar. Een reizigfer, die dezer dagen een be zoek bracht aan een bekende banketbak ker te Meppel, vond dit bericht zoo aar dig, dat hij het in de winkel voorlas ten aanhoore van het personeel. „Mocht wat", schamperde 'n vertegen woordiger van genoemde zaak, „een koud kunstje, kan ik ook" Hij werd natuurlijk hartelijk uitgela chen, maar de reiziger kreeg schik in het geval met het gevglg, dat hij de 19- jarige jongeman een pakje shag beloofde als hij het Texelsche record kon verbete ren. „Top", was het antwoord. Zeven vette rupsen, volgevreten aan de malsche kool werden uit de tuin ge haald en verdwenen de een na de ander in de maag van de jongeman De baas, die in stilte een^eereprijs be schikbaar had gesteld als het experiment mocht slagen, verrastte zijn vertegen woordiger ook nog op een pakje sigaret- tentabak, zoodat de rupsenverslinder zonder bon en zonder geld in een mini mum van tijd twee extra pakjes shag- tabak de zijne kon noemen. Feuilleton. ROMAN VAN MARLISE KOLLING. 50.) Het bloed steeg Robert naar het hoofd. Dat was dus Daisy's wraak. Hij had zich deze ochtend niet aan hun af spraak gehouden, nu meende zij hem met gelijke munt te moeten betalen. Maar op welk een onhebbelijke manier Hij had haar tenminste tijdig laten we ten, dat hij verhinderd was. Zij echter liet hem hier een allerdwaast figuur slaan tegenover al deze menschen. Vermoedelijk heeft mijn mededee- ling haar niet bereikt, zei hijr zoo rustig mogelijk. Ik ben van kantoor niet thuis geweest, dat wil zeggen, ik heb niet meer op mijn schrijftafel gekeken ik had nog een afspraak. Hij bemerkte wel, dat dit noodleugen tje geen geloof vond. Wie kwam nu ook in avondtoilet van zijn kantoor. Maar als er Daisy zoo weinig aan gelegen was al thans de schijn van eensgezindheid te genover de buitenwereld te bewaren, goed ook hij wenschte tenslotte niet voortdurend comedie te spelen! VOOR ONZE SCHAPENHOUDERS. Veehouders, die, in verband met hun leveringsplicht wrakke schapen in de Noodslachtplaats willen laten slachten, dienen eerst overleg te plegen met de heer Noordijk, Hoofd v.d. Vleeschkeu- ringsdienst, omtrent de data van aan voer, opdat een geregelde afzet van vleesch van eventueel goedgekeurde •die ren, verzekerd blijft. DE WAAL. SCHOOLFLORALIA. De heer L.P.Pieterse, hoofd der school, schrijft ons: Evenals vorige jaren wordt op Zater dag, Zondag en Maandag a.s. in de o.l. school aan De Waal weer een bloemen tentoonstelling gehouden. Wij vragen hiervoor weer uw belangstelling en uw medewerking. Gaarne ontvangen wij van u merk waardige gewassen, bv. een totaal mis vormde aardappel, biet, peer of iets der gelijks. Ook merkwaardige planten aan vaarden wij graag. Wij komen het graag bij u afhalen, indien u ons even een briefkaart stuurt. Bij voorbaat onze har telijke dank.- DEN HOORN. SPORTCLUB DE ZWALUW. In een flink bezochte vergadering van sportclub „De Zwaluw" werden de be stuursleden Jr. Beumkes en P. Zijm Hz. herkozen enTnej. N. Bremer in de plaats van mej. M. Koopman gekozen. Tot le den der twaalftalcommissie werden de he er en' P. Lap, Joh. Bremer en W. Duin- ker gekozen; tot leden der elftalcommis sie de heeren L. Zeldenrust, P. Zijm TIz. «n W. Duinker. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereeniging een goed Jaar had gemaakt, terwijl het jaarverslag van pen ningmeester een batig saldo van ruim f 40 liet zien. Er werd besloten, wegens het zich be schikbaar stellen voor korfbal door de beste voetballers, in een competitie voor Texel mede te dingen met een elftal in de 2e afdeeling. Telkens wanneer Robert de eerstvol gende dagen probeerde Daisy te berei ken, trof hij juffrouw Schellberg aan de telefoon. Steeds weer werd hem op de zelfde kwasi-vriendelijke toon meege deeld: Het spijt me, meneer Eschberg, maar Daisy is niet thuis. Mister Gatters- worth is haar komen halen. Robert voelde zich steeds geprikkelder worden. Dat dwaze gedoe yan Daisy Zij behoefde waarlijk niet te probeeren, door middel van Gattersworth zijn ja- louzie op te wekken. Als ze hem liever had, mocht ze hem gerust nemen; hij stond hun geluk niet in de weg! Ten slotte was hij het toch geweest, die had voorgesteld hun verloving te verbreken, maar Daisy had daar niet van willen hooren In zijn oogen was het klein en minderwaardig op een dergelijke ma nier van haar macht misbruik te maken. De derde dag kreeg hij genoeg van dit kat- en muisspelletje. Hij besloot haar persoonlijk te gaan bezoeken; vroeg of laat moest er toch een eind komen aan deze onmogelijke verhouding. De huisknecht liet hem in de salon. Ja, juffrouw Lohr is thuis, maar zij heeft bezoek. Vermoedelijk mister Gattersworth? Robert kort zich niet meer beheerschen. Waar is juffrouw Lohr? In de tuin. Daisy zat met Gattersworth op een bank onder een groote bruine beuk. Zij Vier duizend gld. boete kreeg een vee houder te Hengelo (O.), die melk aan haar bestemming onttrok. Het Ned. Gymnastiekverbond telt bij na 10,000 leden (60 pet. meisjes en juni- oi en en dames). Een 15-jarig knechtje is bij het aard- appelrooien te Meyel plotseling overle den. Aan zijn gemcentepersoneel laat Am sterdam a.s. winter voor f 26000 vitami ne-C uitreiken. Zestien mnd. is gevorderd tegen de 23-j. stationhouder der PTT te Ett'en, die brieven met bonnen wegnam. Wegens het smokkelen van 70,000 kg. graan naar België kregen drie broers* te Maastricht elk 4l/t jaar; twee van hen bovendien f 1000 boete, no. 3 f 200. Een wijdvertakt complot van zwarte handelaars is te Enschede opgespoord. 850 k. thee, 1000 1. slaolj^ en een "partij vet zijn in beslag genomen. De thee zat in luciferskisten. Het beste pootgoed fcost de boer thans 20 cent per kilo; dat is wel heel duur, schrijft een abonné. Inderdaad, maar het slechte pootgoed van 3-4 cent per kilo is nog heel wat duurder. (Boerderij). De koffiebrander G. te Groningen had ten onrechte beweerd, dat de hoofd commissaris van politie, Blank, een half varken in huis had. Hij kreeg terecht 'n uitbrander en f 30 boete. Beet wortelblad zou men als tabak- surrogaat willen gebruiken? Verwacht er niet te veel van. Misschien is het wat om te pruimen. Het. droogt voor 75 pet. in en brandt bar slecht. Dank zij Vova is een eind gemaakt aan de publicatie van de zoetsappige Brave-Hendnk-plaatjes, die propaganda hadden moeten maken voor de Arbeids dienst. Ze waren de Arbeidsdienst on waardig! Men moet dat manneke vooral niet op één lijn stellen met de flinke ke rels, welke die van de Arbeidsdienst in werkelijkheid zijn. kon de tuin tot het achterhuis overzien en stond op toen zij hem zag naderen. Hé Robert, jij hier? Zij reikte hem met een hautain gebaar de hand. Mis ter Gattersworth, u hebt, geloof ik, al kennis gemaakt met meneer Eschberg. De beide mannen begroetten elkaar zeer terughoudend. Het gesprek, dat aanvankelijk tusschen Daisy en Gatters worth niets te wenschen had over gela ten, bleek nu plotseling niet meer op gang te brengen. Robert probeerde het' een paar maal, maar Daisy deed eenvou- alsof hij niet bestond. Na eenige onver schillige opmerkingen wendde zij zich tot Gattersworth, sprak over zijn kansen bij de tenniswedstrijden, over sport in Engeland en door hen beiden gemaakte uitstapjes. Robert was bijna beleedigend uitgeschakeld. Hij kookte van woede. Als Daisy nu alleen was geweest, zou zij wat te hooren hebben gekregen. Maar tegen over .Gattersworth ging dat niet. Je permitteert? Hij nam een paar tijdschriften van tafel, welke Daisy daar achteloos had neergeworpen. Ga je gang! Zij liet zich niet in haar gesprek storenv Robert bladerde de tijdschriften door. Werktuigelijk bekeek hij alle illustraties, en advertenties, zonder *dat deze ook maar een oogenblik zijn belangstelling vermochten op te wekken. Hij zat daar' als een kwajongen, wie verboden was zich met het gesprek van TER OVERDENKING. HHHIHIf ZON IN HET HART. De zon schijnt op de door regen be dauwde bladerendie al aan het verg& len gaan, zij spiegelt zich in de glim mende ruiten, der huizen. De zon schijnt ten afscheid, de dag spoedt ten eind en weldra zullen er da gen komen waarin alies grauw is en triest omdat de zonne niet breken kan door de donkere wolken. Laten we de zon, die nu nog schijnt en alles in kleur zet en gloed, in ons opnemen en bewaren in ons hart, opdat wij, wanneer eenmaal de donkere da gen zullen zijn gekomen, van binnen ui/ ons nog zullen kunnen laven aan de warmte en het* licht, dat de zon in ons heeft gelaten. WAT HET LEVEN LEERT. Wanneer het leven ons iets kan leeren, dan is het wel dit, dat we alleen worste lende krachten winnen. (Jan Ligthart). FRIESCHE VOLKSMUMOR. As men op reis giet, moat men de frjeonen yn 'e büse ha. Wanneer men op reis gaat, dient men de vrienden (geld) in de zak te hebben. Bedenk dat verWaarloozen gevaarlijke gevolgen heeft. Geef Uw kind daarom direct de uit oude geneeskruiden bereide Akker's Abdijsiroop. Vanouds beproefd b(j hoest, griep, bronchitis, asthma. AKKER'S groote menschen te bemoeien. Wat moest die EngelsAman wel van hem denken? Hij stond op. Zoo, ga je alweer? Daisy maakte niet de minste aanstalten'om hem tegen te houden. Ja, ik zie, dat ik hier ^toor. Robert s sfem klonk ijzig. Ietwat hef tig wierp hij het tijdschrift, dat hij in de hand had gehouden, op tafel, waardoor het open viel. Geboeid staarde hij naar een groote foto, welk vrijwel de geheele pagina in beslag nam. Zoowel uit foto- technisch als uit artistiek oogpunt was deze reproductie ongetwijfeld buitenge woon geslaagd, maar het was vooral het object, dat Robert's aandacht geheel in beslag nam: Twee slanke handen, die 'n houten beeld omklemden. Zijn hart bonsde hem in de keel. Hij kon zijn oogen niet gelooven. Vergeten was Daisy en de. man naast haar. Alles om hem heen scheen weg te vallen. Hij zag slechts, alsof zij leefden, die handen en dat kleine houten figuurtje. Daisy keek verwonderd op. Robert's gezicht was plotseling zoo veranderd. Waarom staarde hij zoo naar dat blad? Wat scheelt je? vroeg ze. Voel je je niet goed? Je ziet plotseling zoo bleek. O nee, niets, dank je, ik voel me uitstekend! Met een ruk keerde Robert tot de werkelijkheid terug. Tot ziens, Daisy. (Wórdt vervolgd) UIT DE SCHOOL GEKLAPT. OFSCHOON. Meester: Jan, noem mij eens een zin, waarin het woörd ofschoon voorkomt. Jan: Mijn handen zijn vuil of schoon, meester. Illlllllllllllllll VOOR DE JEUGD. lllllllllllllllll DE AVONTUREN VAN ROBINSON CRUSOë. 3ov 304. De krijgskans begon zich ten gun ste van onze vrienden te keren en Robin son was er zeer verheugd over, dat alles tot nog toe zonder bloedvergieten was af gelopen. Maar er moest nog meer gebeu ren." 305. Om nu ook de rest gemakkelijk tt kunnen gevangen nemen, kreeg de stuur man opdracht met enige matrozen in hel bos te gaan en daar lawaai te maken alsof een grote troep in aantocht was. Briefjes voor Oom Ko in te zenden vóór a.s Zaterdag. HISTORISCHE NOOTJES. Bier werd in de oudste tijden door de huisvrouwen bereid, (aftreksel van tar we- en gerstekorrel). De beroepsmatige bereiding dateert van de middeleeuwen. Simon Stevin, leermeester van Prim Maurits, ijverde o.a. voor de vervanging van vreemde woorden door Hollandsche Geen universiteit, vond hij, maar uge meenschool", geen theorie maar „spiege linck". Simon overdreef echter. VAN DE BOEKENPLANK. IIHHIIII 'Voorhanden in Boekhandel Parkstraat. Kinderboeken, 188 biz., met ill in prachtband f 1,20. De Moedertjes, door J.P. Zoomers-Ver meer. De vroolijke jaren van Dolf Hazewind door J. P. Zoomers-vermeer. De jonkvrouwe in de toren, door Mar got Warnsinck. De vlucht van Nol Walders, door Jai Wagenaar. Beatrix van Eldringcn, door Willie Pé tillon. Een valkenjacht op het kasteel Brede rode, door E. Molt. (Ingezonden mededeehng). HYGIENE EN VEILIGHEID. 467. Mazelen komen meest in herfst ei voorjaar voor, het eene jaar met ernsti ger verschijnselen dan het andere. Ge woonlijk wordt men maar éénmaal doo mazelen aangetast; zeer jonge kinderei blijven er gewoonlijk vrij van. P1429/1. Verantwoordelijk voor d geheele inhoud: G. Joh. Duinker. - Plaatsvervanger J. de Waal, Den Burg Uitg. en Drukkerij Fa. Langeveld e! De Rooij, Den Burg, Texel

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 4