De oude orde is onherroepelijk voorbij. Texelsch dialect. DE WOESTIJN-OORLOG. UIT VELERLEI BRON. Uit de rede van Rijksmaarschalk Goering (II) Eéns zal men begrijpen. Landbouw en Veeteelt. LANGEMARCK STUDIUM. PROVINCIALE LANDDAG NEDERLANDSCHE LANDST/IN0 56e JAARGANG. No. 5694. ZATERDAG 10 OCTOBER 1942. TËXELSCHE COURANT EEN REDE VAN GEZANT WERNER DAITZ IN HET HAARLEMSCHE CONCERTGEBOUW. Op uitnoodiging van de Beauftragte I van de Rijkscommissaris in Noord-Hol land werd dezer dagen in het Haarlem- sche Concertgebouw een bijeenkomst gehouden, waar het woord werd ge voerd door gezant Werner Daitz uit Ber lijn over het momenteel weer zeer actu- eele onderwerp: „Die Wiedergeburt Eu ropas aus dem Lebensgesetz der Euro- paischen Völkerfamilie". Nadat gezant Daitz door Presse dezer- nent Eggert hartelijk welkom was ge- heeten, ving hij zijn betoog aan, dat on geveer anderhalf uur in beslag nam. De wereldrevolutie begon in Duitschland. Spr. wees er a priori op, dat het uit het beloop der dingen logisch te verklaren is dat de wereldrevolutie, die thans woedt, in Duitschland zijn oogsprong ge vonden heeft. Waar elders in de wereld was de nood hooger, was de moreele plicht tot revolutie intenser aanwezig aan juist in Duitschland, welk rijk zoo wel de joelen als de Anglo-,Anierikanen trachtten te ophouden, wat het als eer ste levenseisch noodig had. Waardoor het wereldbeeld zich wijzigde. Werner Daitz gaf dan een gedocumen teerd historisch overzicht, waaruit bleek op welke wijze het huidige wereldbeeld ontstaan is en welke de grondoorzaken aaarvan waren. Nadat de volkeren der wereld aanvankelijk min of meer onge stoord leefden, elk in de begrenzing van de eigen, natuurlijke en biologisch ont stane levensruimte, werd omstreeks hef jaar 1500 de nieuwe zeeweg naar Indië gevonden en Amerika ontdekt. Het wa ren deze ontdekkingen, die een radicale wijziging teweeg zouden brengen in het wereldbeeld, wijzigingen, die de meest rampspoedige gevolgen met zich zouden voeren. In de „oude" wereld ontstond groote onrust. Wij zien b.v. van het Engelsche eiland uit talloozen emigreeren naar de „nieu we wereld". In Noord-, Midden- en Zuid- Amerika komen nieuwe volkeren tot ont staan. Deze nieuwe volken waren het, die aldra een positie innamen, welke groote onrust deed ontstaan in de „oude" we- Wat generaal-veldmaarschalk Rommel daarover meedeelde. De vorige week heeft Generaal-Veld maarschalk Rommel, die tot tweemaal toe de Britsche legers ondanks hun ster kere bewapening en hun grootere erva ringen, uit Cyrenaïca verdreef de pers ontvangen en het een een ander over zijn ervaringen in de woestijnoorlog medege- deeld. i' Rommel zeide: de strijd in de woes tijn is hard, Hij is van maand tot maand :t harder geworden en wij zijn er ons van bewust, dat hij in de komende maanden jl nog harder zal worden. Maar ook onze f soldaten zijn harder geworden. Het kli maat in Noord-Afrika is moeilijk, maar n niet zoo moeilijk of ©nze mannen uit het Noorden verdragen het. Natuurlijk wa ren onze tegenstanders beter aan de hitte en de droogte gewend, en vooral aan de zandstormen en de vliegen. Maar allengs le doen de Duitsche soldaten niet voor de r. Engelschen onder. ,e Voor het Amerikaansche materiaal en in het bijzonder de Amerikaansche tanks, waarvan in het vijandelijke kamp zoo- 1 veel ophef was gemaakt, had Rommel niet véél bewondering. Gevraagd naar het oordeel over zijn tegenstanders in Noord-Afrika verklaar- 8 de de veldmaarschalk: De Engelschen zijn over het algemeen faire tegenstan- j aers, maar niet altijd. Ten deele zijn zij a reeds aangestoken door hun ruwe en j wreede hulpvolken. Wij passen ons aan en als wij tegen Maori's en andere halve twilden moeten vechten, dan kiezen wij tën dienovereenkomstige strijdmethode. d d HET HOUTSPROKKELEN en het vei- - zamelen van dennenappels is in volle rg gang, ook in de Staatsbosschen op de es Westermient. (Foto-Jan de Waal). reld. Het begin van een uiterst onge- wenschte en op de duur onhoudbare toe stand was geschapen. Onhoudbaar zoo wel in economisch als politiek opzicht. Met cijfers en tal van voorbeelden schet ste spr. hoe de zelfstandigmaking der nieuwe volkeren gepaard iging met bio logische, politieke en economische druk der anderen. Het nieuwe Duitschland zal overwinnaar zijn. Vele oorlogen zijn het gevolg geweest en wederom staan thans de legers der wereld tegenover elkaar. EJindelijk zal deze strijd thans definitief uitgevochten worden en het zal het nieuwe Duitsche rijk zijn dat uit deze strijd als overwin naar te voorschijn zal komen. Dit zal dan te danken zijn aan hèt feit, dat de Voorzienigheid aan Duitschland de Fueh rer, Adolf Hitler, schonk. De Fuehrer zal het zijn, die de orde in Europa weder zal grondvesten volgens de natuurlijke ei- schen der volkeren, volgens de wetten van biologische oorzaak. Engeland streefde naar alleen heerschappij. Met vele voorbeelden schetste Werner Daitz de positie van Engeland in Europa na 1500, de drang om als imperium een volkomen alleenheerschende plaats in 't bestel in té nemen. Hij vertelde hoe dit alles geschiedde, niet volgens de wetten der humaniteit en noodzakelijkheid, doch integendeel door egoisme en eigenbelang, door winstbejag en machtswellust! Het belang van Europa als een heid staat voorop. In het Duitsche rijk van heiden wordt beseft, wat biologische saipenhang be- teekent. „Bloed en Bodem" zijn geen woorden, het is geen theorie, doch le vensechte werkelijkheid. Engeland pro pageerde door de eeuwen heen de idee: de rhensch op zichzelf is volkomen vrij, doch 't interpreteerde dit principe op de eigen wijze. Het trad op naar eigen inzicht. Er zijn thans andere principes aan de orde: en het voornaamste daar van is, dat het Europeesche belang maat gevend i^. Het belang van Europa als eenheid gaat ver uit boven het belang van de enkeling. (Slot volgt.J NA DRIE JAAR OORLOG. Deprimeerend is het te moeten consta- teeren, dat Engeland zich na drie jaar oorlog nog niet volledig voor d^ oorlog inspant. (Vernon B a r 11 e 11Britsch ra- diosprèker). HET ERGSTE IS VOORBIJ. Duitschland is het diepste punt op het gebied van zijn voedsel^iorziening te boven gekomen. De stelselmatige uit- bereiding van de' landbouw in geheel Eu ropa zal een nieuwe beslissende stijging der productie voor de toekomst geven. (Staatssecretaris^ B a c k e, Duitschland) HET EINDE VAN ENGELAND. Hoe de Amerikaan over Engeland denkt? Sinds geruime tijd heeft Enge land zijn oude reputatie verspeeld. Het Amerikaansche publiek heeft de indruk gekVegen, dat -het twijfelachtig is gewor den of En'geland nog veel harde slagen zal kunnen verdragen. Men vraagt zich af of Groot-Brittannié nog een toekomst heeft. In volle ernst hoort men beweren, dat de Engelsche bevolking na de huidige oorlog naar Canada zal evacueeren en dat het als centrum van het Britsche Empire zal ophouden te bestaan (World Digest, Engeland.) WAAR HET OM GAAT. De oorlog is iets, dat voorbij gaat. Ver liezen we hem, dan dragen we gemeen schappelijk de nood van Europa. Winnen we hem, dan begint pas het groot werk. Onze toekomstige strijders voor die op bouw en onze gezonde moeders van mor gen zijn de stormers en stormsters. Het zijn er maar weinigen» in Nederland. Straks zullen het er honderdduizenden zijn. Of Nederland zal niet zijn. Wij menschen van morgen voeren niet alleen oorlog met weermachten, maar met heele volken, en niet alleen om sla gen te winnen, maar vooral om straks 'n groote revolutie door te zetten. Dat kan alleen, door hard te zijn en zich over 't persoonlijke leed heen te zetten. We moeten er- aan wennen, dat er nog iets anders is dan het eigen belang, n.l. dat der gemeenschap. Zonder de gemeen schap zouden we niet bezitten, wat we zoolang zorgeloos bezeten hebben. Er komen steeds weer tijden, die ons daar hardhandig aan herinneren. Dan wordt van ons verlangd, dat we groote offers brengen, zelfs dat van ons leven. Ze worden gebracht. Door de jonge idealis ten aan het front in het Oosten, door de ouderen, die thuis hun kleine geluk en hun gezondheid inzetten, zonder er veel ophef van te maken. Alleen deze men schen hebben waarde voor de gemeen schap. (M a x Blok ^ij 1 in een radio-praatje) v Het moeilijkste overwonnen. Het moeilijkste is ook in de voedsel voorziening overwonnen. Van nu af zal het voortdurend beter worden. Dit is nog slechts een kwestie van organisatie. Daartoe moet het Oosten worden geor ganiseerd. De beste gebieden hebben wij de Russen ontnomen. Ook de grondstoffenpositie is gunstig. Op het gebied van de grondstoffen is de toestand even gunstig als bij de voe ding. De opgeslagen voorraden hebben gestrekt tot nieuwe bronnen bereikt wa ren. Steenkolen en ijzer bezit Duitsch land zelf in voldoende mate. Daarbij zijn ontzaglijke hoeveelheden veroverd. IJzer en steenkool moeten echter uit de grond gehaald worden en met deze arbeid ver richt de mijnwerker het zwaarste werk, dat er bestaat. Uit waardeering voor.zijn prestatie heb ik vandaag besloten een verordening te teekenen, die de mijnwer ker speciale voordeelen verleent voor zijn geweldig werk. Hij moet met zijn loon aan het hoofd komen van alle be roepen en zijn zware werk moet volgens het prestatiebeginsel erkend en gewaar deerd worden Uitbreiding van de luchtafweer. De Rijksmaarschalk deed een beroep cp het volk om geen onnoodige energie te verbruiken. Voorts zeide spr., dat de uitbreiding van de luchtafweer in het ge- beele rijk ter hand genomen zal worden. In de gebieden der uit de lucht getroffe nen zullen groote opslagplaatsen gevuld zijn, waaruit terstond geput kan worden. Het slotwoord van de Prov. Boerenleider. Hier volgt een overzicht van hetgeen boerenlèider Saai in zijn geestdriftig slot woord met zoQveel klem naar voren bracht: Het vierde oorlogsjaar is ingegaan. Een eensgezind Europa wordt onder bloed en tranen geboren. Boeren en tuinders, ook andere groepen, maken nu een moeilijke tijd door. Daarom moeten we elkaar zoo veel mogelijk bijstaan, doch helaas ha pert hieraan nog zeer veel. Zeer goed is het daarom, dat paal en perk wordt ge steld aan het opdrijven van landprijzen en pachtsommen; dat de bodembewerker wordt beschermd. Helaas zijn het niet altijd de meest geschikten, die in Grond en Pachtkamer zitting hebben. Wel zijn positieve ntedewerkers van de Land stand als „toehoorders" aangesteld, maar de voorzitters van die Kamers nemen te genover hen niet bepaald een hoogstaan de houding aan Maar ook deze kinder ziekte is van voorbijgaande aard. De afd. voortbrenging van de Land stand heeft veel te maken met de land en tuinbouwconsulenten. Ik vertrouw, dat bij hen de wil om met ons samen te werken aanwezig is. De schcurplicht stelt velen voor bijna onoverkomelijke moeilijkheden. Laten we in het' belang van de voedselvoorzie ning echter doen, wat mogelijk is. Door samenwerking en het bewaren van de goede geest, kan veel tot stand worden Gij, Duitsche en Nederlandsche solda ten, wilt samen het groot-germaansche land, ja geheel Europa beschermen. Het is het tragische lot, maar ook het hel- denlot van het Duitsche volk, dat het eigenlijk voor 90 pet. alle arbeid daar voor moet doen. Zonder nationaal-socia- listen en zonder Adolf Hitler zou het bolsjewisme niet worden vernietigd. Daardoor wordt Europa gered en dat ook mijn volk gered wordt, dankt het aan de offerbereidheid van Duitsche en Neder landsche soldaten. Ik hoop, dat eens hon derdduizenden Nederlanders mee aan de grenzen van Europa zullen stadh. Het Nederlandsche volk verstaat dit nog niet, maar zal het toch eens begrijpen. (Ir. Mussert bij zijn bezoek aan hét Kriegslazarett te Amsterdam. Scheurpremie. Uitbetaling scheurpremie over seizoen '41-'42 is in volle gang. De bedoeling is, de uitbetaling nog deze maand af te werken. Wintertarwe. Voor komende uitzaai wintertarwe verdienen bij het zaaien voor half No vember de rassen Carsten's V en Lovink de voorkeur. Bij uitzaai van tarwe na half November kan men zich beter be palen tot Juliana en Lovink tarwè. Naar mate de uitzaai van tarwe later ge schiedt, verdient het ras Juliana de voorkeur. gebracht. Wi(, de boer met alle geweld „tegen" zijn, dan zal hij dat moeten voe len; dan komt zijn portemonnaie er aan te pas. We moeten weer leeren beseffen, wat „burenplicht" is. Dan komt het met dat omploegen van die 6600 bunder in Noord-Holland wel in orde. Door onze plicht te doen, kunnen wij ook voor onze rechten opkomen.. Zoo kunnen we ons boerenrecht veroveren. Dat we als boeren onze plicht doen, be wijst het feit, dat we met elkaar de 9 millioeii menschen in Nederland (270 per vk. km.) van voedsel voorzien. Geen klei nigheid. Maar er moet nog meer ge scheurd worden. In het algemeen ^zal geen vrijstelling worden verleend, wan neer het land daartoe geschikt is. Bij het bureau Voedselvoorziening in oorlogstijd vindt thans een reorganisatie plaats. Dit is een der meest urgente kwes ties, die bij de Landstand aan de ord£ zijn. Straks gaat gij naar uw dorpen terug, Met elkaar zullen we de Landstand ver sterken en opbouwen. „Met vertrouwen voorwaarts" is ons parool. Voor de vroe gere organisaties is in deze dynamische tijd geen plaats meer. Nu is het woord en, waar mogelijk, de daad aan de Land stand. De Landstand bouwt aan de een heid van ons volk; ik roep alle boeren op aan die eenheid mee te bouwen. De jeugd moet ons opvolgen. Wij ou deren ploegen de rechte vore en maken onze tegenstanders onschadelijk door hen te isoleeren. Deze dag, dit winter- Een kostelooze vakopleiding aan middelbare vakschool of univer siteit. Vooral voor hen, die hun school- of vakopleiding in de jaren voor de oorlog genoten, is het op het oogenblik uiterst moeilijk, hun toekomstdroomen, wat be treft een voortgezette vakstudie, te ver wezenlijken. Meerendeels hebben zij een leeftijd van plm. 20 jaar bereikt en zijn ze reeds geruime tijd practisch werk zaam. In sommige gevallen verhindert het feit, dat ze kostwinner zijn, hen cok nog geld voor avondcursussen of dure schriftelijke lessen uit te geven, zoo dat alles bij alles het er meestal op be gint te lijken, dat de jeugddroomen wel altijd onvervuld zullen blijven. Ofschoon dit levensgeluk en arbeids vreugde niet behoeft uit te sluiten, moet een dergelijke toestand toch als ongezond worden beschouwd. Het komt er niet op aan, dat ieder van ons een plaats krijgt in de samenleving, doch dat ieder de plaats krijgt, waarvoor hij h^t best ge schikt is. Daarom is de instelling van het Lange- marck-Studium als een sociale daad van de eerste rang te zien. Alle jonge man nen van 16 tot 22 jaar, die meenen, dat zij ondanks hun leeftijd en ondanks hel feit, dat zij reeds min of meer op eigen beenen hebben gestaan, toch de kracht hebben, nog weer de studie op te nemen, krijgen door deze instelling de kans daar toe. Voorwaarde is slechts, dat zij bewij zen kunnen, dat ze voor een dergelijke studie over de capaciteiten beschikken en dat ze haar, wat hun persoonlijkheid be treft, waard zijn. Kunnen ze dit. dan kunnen ze de Langemarckopleiding kos teloos volgen. Inlichtingen hierover zijn te verkrijgen bij het Langemarck-Studium, Waalsdor per weg 12, Den Haag. EGYPTE Ook in Egypte gaat de suiker op de bon. HONGARIJE In Hongarije wordt een vrijwillige vrouwelijke arbeidsdienst ingevoerd. ZWITSERLAND Tusschen Biel en Neuenburg zijn bij een treinbotsing 10 personen gedood. DUITSCHLAND In Duitschland was de schrootinza- meling een succes. Men heeft nu een grootere voorraad dan vóór de oorlog. SOVJET-RUSLAND De oliepositie der Sovjets begint benard te worden. Hierop wijst de po ging om hen via de IJszee van olie te voorzien. in de hónd (hand) vólle, meevallen ook elders wel gehoord; vgl. het tegen gestelde „uit de hand vallen" (Ned.); 't is holdcrt, einde van de werktijd; ook in Gron., Fr., Schouwen, Goeree, Zeel.; afgeleid van „hollen", vrijaf ne men; holle borde, diepe borden; 't is hommeles, ze hebben oneenigheid, ruzie; kan afkomstig zijn uit het bar- goensch; waarschijnlijk afgeleid van hommeien (razen, tieren); komt ook el ders in N.-Nederland voor; hoogtied. avondmaal in de kerk; hooibejouw, hooibouw; hooiferk, hooivork; (Wordt vervolgd). appèl, zal de inzet zijn voor onze verdere optouw. Wij vragen meer medezeggen schap en zullen deze ook krijgen. Maar dan dienen wij een voorbeeld te zijn voor andera^i, buiten onze rijen. Ik roep u allen op, boeren en boerin nen, zoo besloot boerenleider Saai. Wij bereiden de toekomst voor onze kinde ren en kindskinderen. Zoo doen wij onze plicht voor een beter Nederland erf wer ken wij mee aan het geluk van onze Ger- maansche volkeren, aan de opbouw van een gelukkig Europa! Ook deze rede werd, als de andere, met groote aandacht beluisterd en door een spontaan applaus gevolgd. „De Landstand is geen zinkend schip, dat door de ratten verlaten wordt, maar hij leeft en marcheert", aldus heeft de heer Saai op deze Landdag betoogd. Inderdaad, geen zinkend schip. Dit kan slechts een waanc^nkbeeld zijn van hen, die haar ondergang zoo gaarne wen- schen; van hen, die de zware golven op de'boeg van dit reddingsvaartuig hebben zien uiteenspatten en celf op een wrak staande, reeds het spook van de onder gang zagen opdoemen. De waangedachte van hen,, die geen acht sloegen op de ver anderde weersgesteldheid maar hardnek kig en in doellooze verbetenheid de vei lige haven voorbij gingen en dreigen on to gaan in nacht en ontij. Maar de man nen en vrouwen van de Landstand zien een nieuw licht gloren, reeds schieten de eerste stralen van de nieuwe dageraad langs een rein en verfrischt uitspansel omhoog en klinkt het sein: Alle hens aan dek. Nóg meer zeilen bijgezet! Voort, naar de groote overwinning!!" Ons oorlogsdoel. De Rijksmaarschalk besloot: De dap perheid van onze weermacht is een fac tor, die onwrikbaar is. Wij hebben het recht optimisten te zijn^Zoo willen wij dan strijden voor ons oorlogsdoel en ons volk, de grootheid van ons rijk en de vei ligheid van onze toekomst, met één woord: „Duitschland". OORLOGSVERSLAGGEVÈRS voQr de Nederlandsche SS-PK. Aanmelden bij het SS-Er- satzcommando. Bij de SS-PK (propaganda-kompagnie) kunnen eenige radiosprekers, fotover slaggevers geplaatst worden, die na hun militaire opleiding genoten te hebben aan de verschillende sectoren van het front, zullen worden ingezet om middels radio, beeld bericht, het Nederlandsche volk ooggetuigeverslagen te geven van de groote strijd in het Oosten. Zij, die hiervoor in aanmerking wen- schen te komen, dienen zich zoo spoedig mogelijk, schriftelijk of persoonlijk, te melden bij het SS-Ersatzkommando Ne derland, Stadhouderslaan 132, Den Haag. DE ZON. Za. 10 Oct. op 7,54; onder 18,59 Zo. 11 Oct. op 7,56; onder 18,57 Ma. 12 Oct. op 7,58; onder 18,55 Di. 13 Oct. op 7,59; onder 18,53 DE MAAN. Za.^10 Oct. op 7,55; onder 19,31 Zo. 11 Oct. op 9,11; onder 20,00 Ma. 12 Oct. op 10,28; onder 20,32 Di. 13 Oct. op 11,43; onder 21,10 Eerste Wwartier: 16 Oct. 0,58. HOOG WATER OP TEXELS REE. Za. 10 Oct. 10,20 en 22,36 Zo. 11 Oct. 10,54 en 23,12 Ma. 12 Oct. 11,30 ep 23,50 Di. 13 Oct. 12,10 en Springtij 10 en 23 October. Scheurplicht. De landgebpuikers, die aan hun scheurplicht '41-'42 nog niet hebben vol daan, dienen er rekening mede te hou den dat binnenkort op hup bedrijven zal worden gescheurd in opdracht van mij. De kosten komen geheel te hunnen laste. Dit ontslaat hen niet van extra hooileve- ring, tuchtrechterlijke vervolging e.d. Er is voldoende soepelheid betracht, zoodat nu de gevolgen voor rekening van de nalatige scheurders zijn. De Provinciale Productie-commissaris voor Nooid-Holland. Aardappeltelers opgelet Iedere aardappelteler is verplicht aan de P.I.C.A. opgave te doen, wanneer de door hem geteelde aardappelen zijn ge rooid. Ook moet hijopgave aan de P.I. C.A. doen, wanneer de hoeveelheid aard appelen, welke hij voorhanden of in voorraad heeft in gewicht en-of hoeda nigheid sterker achteruitgaat, dan in nor male omstandigheden en bij gezonde aardappelen het geval pleegt te zijn. Overtredérs zijn strafbaar. Extra aanslag rundveelevering. Wie een extra aanslag ontvangen in de verplichte rundveelevering ad 375 kg. per rund, dat nog boven het nieuwe'be- drijfsmaximum wordt gehouden, en voor zooveel stuks jongvee met een min. ge wicht van 60 kg. als meer wordt gehou den dan 20 pet. van dat bedrijfsmaxi- mum, kunnen niet reclameeren. Slechts door aanpassing van hun veestapel per 18 October a.s.,zal hun ontheffing van deze extra aanslag worden verleend, doch alleen indien een daartoe strekkend verzoek wordt gedaan op de registratie- kaart van 18 October a s. en indien blijkt, dat men zich aan zijn bedrijfs- maximum heeft aangepast, dus niet meer rundvee en jongvee beneden 1 jaar (in clusief mestvee) heeft, dan de toewijzing toelaat. (Slot.)

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1