Vestigings- en Verhuisverbod in de Kuststreek. Bekendmaking. De Intrede van Ds. van der Veer LANGEMARCK STUDIUM. WERELDNIEUWS i 56e JAARGANG. No. 5697. WOENSDAG 21 OCTOBER 1942. TEXELSCHE COURANT Maatregelen, zoowel voor de oor logsvoering als voor de bevol king van belang. 's-Gravenhage, 16 October. Men cleelt ons van bevoegde zijde mede: De uitbreiding van de kustverdediging landwaarts door de Duitsche bezettings troepen in Nederland, heeft tengevolge, dat woongelegenheden, welke in of in de nabijheid van de verdedigingszone gele gen zijn, binnenkort d9or de bevolking geheel of gedeeltelijk zullen moeten wor den or^uimd. Een dergelijke ontruiming heeft natuurlijk met alleen uit strate gisch belang plaats,doch ook in het be lang van de bevolking zelf,'die bij even- tueele gevechtshandelingen, zooals de er varing in deze oorlog steeds getoond heeft, wanneer zij in de gevechtszone blijft, daarvan in ernstige mate de ge volgen zou ondervinden. Het is ook be- giijpelijk, dat een dergelijke ontruiming wanneer de noodzakelijkheid daarvan eenmaal erkend is, rustig voorbereid moet worden, teneinde overhaaste maat regelen bij de aanvang van de gevechts handelingen te vermijden. De belangen der getroffen be volking zoo goed mogelijk be hartigd. Hier in Nederland moeten derhalve de belangen van de door de noodzakelijke evacuatiemaatregelen getroffen bevol king van het kustgebied zoo goed moge lijk behartigd en een ordelijk verloop var de ontruiming en de onderbrenging naar elders onder - alle omstandigheden veilig gesteld worden. De uitvoering der betreffende maatregelen is zooveel mo gelijk in handen van de Nederlancjsche bestuursorganen gelegd. Het Nederland- sche bestuursapparaat heeft uiteraard r. iel in de hand, in evacuatiemaatregelen, die de weermacht als noodzakelijk be schouwt, wijzigingen te bregen. Stelselmatige, welgeordende arbeid van de bestuursorganen is echter slechts mogelijk, wanneer hun werkzaamheden niet door •eigenmachtig en „wild" hande ier van enkelingen bemoeilijkt of, erger nog, doorkruist worden. Verhuis- en vestigingsverbod. Teneinde dit onder alle omstandighe den te vermijden, zijn twee besluiten uitgevaardigd, waarbij de vestiging, het verhuizen of het huren of ook het op an dere wijze voor zich reserveeren van woningen of gedeelten van woningen in het kustgebied en in de onmiddellijke omgeving daarvan in beginsel verboden wordt. Op grond van deze besluiten zijn uit zonderingen op het bovenstaande slechts met bijzondere toestemming van het be treffende bureau vluchtelingenzorg mo gelijk. Bureau's Vluchtelingenzorg. Verzoeken tot het verleenen van spe ciale toestemming kunnen uitsluitend schriftelijk geschieden en moeten aan de volgende instanties gericht worden: 1. Voor Zeeland: bureau Vluchtelin genzorg Zeeland, Middelburg, Gortstr. 30 2. Voor Zuid-Holland: bureau Vluchte lingenzorg Zuid-Holland, 's-Gravenhage, Jan van Nassaustraat 80. 3. Voor Noord-Holland: bureau Vluch telingenzorg Noord-Holland, Alkmaar, St. Laurensstraat 3. Vanzelfsprekend bestaat alleen bij dringend gemotiveerde verzoeken de mo gelijkheid van inwilliging. De betrokken gemeenten. De namen der gemeenten, voor welke Qt-ze besluiten gelden, zijn in de „Neder- k.ndsche Staatscourant" bekend gemaakt. Deze gemeenten omvatten niet alleen die, welke eventueel voor ontruiming in aan merking komen, doch voor alles en wel voor het meerendeel die gemeen ten, waar een ongecontroleerde 'toevloed van elders vermeden moet worden. Het zijn in de 1. provincie Zeeland: alle gemeenten. 2. provincie Zuid-Holland: a. 's-Grav^nhage, 's-Gravenzande, Hil- legom, Katwijk, Leidschendam, de Lier, Lisse, Monster, Naaldwijk, Noordwijk, Ncördwijkerhout, Oegstgeest, Rotter dam, voorzooveel betreft Hoek van Hol land, Rijnsburg, Rijswijk, Sassenheim, Valkenburg, Voorburg, Voorhout, Voor schoten, Warmond, Wassenaar, Waterin gen; b alle gemeenten, gelegen op de ei landen Goeree en Overflakkee, Voorne en Putten en Rozenburg. 3. provincie Noord-Holland: a. alle gemeenten, gelegen ten noorden van het Noordzeekanaal met uitzonde ring van Amsterdam; b Bennebroek, Bloemendaal, Heemste de, Velsen. Zandvoort. 's-Gravenhage, 16 October. Daar ei de laatste dagen herhaaldelijk daden van sabotage in het bezetteoNederlandscht gebied zijn gepleegd, zijn heden de vol gende personen daarvoor als gijzelaars tran\woordelijk gesteld en gefusileerd. 1. Bannink, Dirk, geb. 22-11-1914 uit 2. Gerritsen, Albert Jan, geb. 9-3-191 3. Endeveld, Jan Cornells, geb. 14-12- 4. Ewijk, Wilhelmus, geb. 28-4-1900 5. Van der Meulen, Daniël, geb. 4-2- 6. Van Heijningen, Pieter Adrianus, 7: Roebers, Johannes Hendrikus, geb. 8. Van Veen, Jacobus, geb. 28-9-1900 9 Kors, Jacobus, geb. 21-5-1909 uit 10. Ooijevaar, Evert, geb. 19-5-1897 11. Van der Kerkhoff, Jacobus, geb. 10 12. Haantjes, Jan, geb. 1-9-1886 uit 13. Vrind, Heinrich Wilhelm, geb. 2-6- 14. IJmkers, Aaldert Jacob, geb. 31-7- 1 15. Van Dam. Hendrik, geb. 26-9-1889 De Höhere SS. en Polizeiführer SS Gruppenführer Deventer. 4 uit Deventer. 1914 uit Apeldoorn, uit Deventer. 1896 uit Deventeij. geb 18-7-1903 uit Amsterdam. 7-9-1886 uit Dpventer. uit Enschede. Amsterdam uil Amsterdam. -10-1898 uit Zwolle. Enschede. 1913 uit Almelo. 1896 uit Den Haag uit Wageningen. Nord-West, get. RAUTER, en luitenant-generaal der politie. BIJ HET DORSCHEN VAN GRAAN in de omgeving van Wognum wordt thans gebruik gemaakt van de rosmolen, zooals dit ook vroeger jaren geschied de. Polygoon/Kuiper Pax-Holland-c. Een rosmolen is letterlijk een .molen, welke door eqn ros (een paard) in bewe ging wordt gebracht. Het paard loopt in het rond; het brengt een getand rad in beweging en op deze wijze de drijfas van een of ander daaraan gekoppeld werk tuig; in het boven in beeld gebrachte ge- \al een dorschmachme. Red". TEXEL-DEN HELDER V.V. Op werkdagen: Van Texel: 8,15 en 2,15. Van Den Helder: 10,45 en 4,45. Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 8,15 en 2,30. Van Den Helder: 10,45 en 4,45. (Dec.-Jan. 8,45 van Texel i. pl. v. 8,15) Beroepsverandering. Het Langemarck-Studium bouwt, in dien mogelijk, voort op de tevoren op de school of in het beroep 'verworven kennis en leidt bij voorkeur ojfvoor een hoogere positie in het vroeger uitge oefende beroep. Het is echter zeer goed mogelijk, via de Langemarckopleiding 1ot een geheel nieuwe beroepsopleiding te komen. Een jonge timmerman behoeft dus niet onvoorwaardelijk voor ar chitect of ingenieur te studeeren, doch kan bv. ook de studie voor onderwijzer, aits of journalist opvatten. Zoo gemakke lijk als sommigen thans wel eens meenen, gaat dit echter niet. In elk geval moet de candidaat aannemelijk weten te ma ken, waarom hij van beroep wenschtc te veranderen en het moet blijken, dat hij inderdaad een klare voorstelling heeft van datgene, wat hij zou willen worden; verder dat zijn begaafdheid ook werke lijk in deze richting gaat. ^en élottemoet zijn geheele persoonlijkheid hem stempe len tot iemand, die als het ware voor bestemd is voor de door hem gewenschte oplieding. Aanstaande candidaten dienen dit goed te overleggen. In het algemeen b:edt de levensbeschrijving, die ze bij hun aanmelding moeten inleveren, hun de gelegenheid, de leiding van het Lan gemarck-Studium over hun verlangens en toekomstdroomen in te lichten. Ook gedurende de schifting bestaat daartoe alle gelegenheid- Het is echter dienstig in alle gevallen, waarin twijfel bestaat, persoonlijk inlichtingen te vragen bij 't bureau van het Langemarck-Studiunj, Waalsdorperweg li, Den Haag. ONZE FAMILIENAMEN. 14. Huisman. Ook van deze, op Texel vrij talrijk voorkomende, familienaam is de verklaring niet moeilijk. Onder „huisman" verstond men oorspronkelijk eer. „vrije boer"; later werd daaraan de meer algemeene beteekenis gehecht van: boer, landman, bewoner van het platte land, dorpsbewoner. Alleen nog maar in ambtelijke stijl en in historische lecti^r ti eft men het woord „huisman" in deze zin nog aan. Een jaar of 40 geleden kwam men het woord „huismanswoning" (voor boerderij) nog wel in notarisadver tenties in de Texelaar tegen. Ter loops herinneren we er aan, dat er een appel is, die „huisman" wordt ge noemd. Deze naam is die van de kweeker Huisman. In aansluiting op ons praatje over de naam „Van den Aakster" (vorig nr.), kunnen we vermelden, dat volgens Van Lennep en Ter Gouw, in hun standaard wei k over uithangteekens en* opschriften, (1868) de „Ekster" (Aakster) te Utrecht „op een gevelsteen voorkwam. Ook hing hij te Hoorn bij zekere T. van Exter uit. TEXELSCH DIALECT. '1 ies is houwe, het ijs is betrouwbaar; liufter, minderwaardig persoon; ook el ders in Holland wel gehoord; hufterig weer, weer om van te huive ren; ook aan de Zaan en in W.-Ft\; hul, katoenen muts; Fr.: „holle", hoofd; hullefte, klompen; ook elders in N.- Holland; iemand op 't hut maken, iemand zich laten opwinden; met hutje, met mutje, met al z'n heb ben en houden; (met 'n kleine wijziging ook elders bekend); we benne huus uut, we zijn klaar met dt schoonmaak; UITREIKING LEVENSMIDDELENKAARTEN. De Burgemeester van Texel brengt ter algemeene kennis dat nieuwe distribu tiekaarten zullen worden uitgereikt voor het tijdvak 1 November-28 Nov. 1942: Te Den Burg op 22 October a.s. in het Fanfaregebouw van: 9-10 M. de Ruyterstr., Steenenplaats, Vischmarkt, Wittekruisweg, Groenepl. 10-11 Hoogerstr., Achterom, Binnenburg, Weststr., Kantoorötr., Suikerweg, Wes ter weg 11-12 Haffelerweg.'Zwaanstr., Hollewals- weg, Molendwarsstr.,, Schoonoordweg des middags van: 1,30-2,30 Warmoesstr., Hallerweg 2,30-3,30 Willem de Zwijgerlaan 2,30-4,15 Gasthuisstr., Gravenstraat 4,15-5,00 Koogerstraat 1 t.m. 39 Te Den Burg op 23 October a.s. in het Fanfaregebouw van: 9-10 Koogerstr. 40 en hooger, Kooger- weg 10-11 Weverstr. 1 t m. 67 11-12 Weverstr. 68 en hooger, Emma- laan, Schildereinde 1 t.m. 23 des middags van: 1,30-2,30 Schildereinde 24 en hooger 2,30-3,30 Molenstraat 1 t.m. 65 3 30-4,00 Molenstr. 66 en hooger, Waal- derstraat 4,00-5,00 Nieuwstr., Parkstraat. Bewoners van De Koog en wijk K worden er aan herinnerd, dat er vandaag voor heh een uitreiking plaats vindt. Medegebracht dienen te worden alle distributiestamkaarten en inlegvellen van het geheele gezin. Een aardappelfor mulier is niet noodig. Graantelers, die een maalvergunning wenschen, dienen het door den Bureau houder toegezonden formulier ter ver krijging van een maalvergunning mede te nemen met de stamkaarten van de ar beiders en diens gezinsleden, die voor de telerspremie in aanmerking wenschen te komen. Texel, 12-October 1942 De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. DE ZON. Wo 21 Oct. op 8,14; onder 18,35 Do. 22 Oct. op 8,16; onder 18,33 Vi 23 Oct. op 8,17; onder 18,31 DE MAAN. Wo 21 Oct. op 17,52; onder 4,42 Do. 22 Oct. o*p 18,17; onder 5,54 Vr. 23,Oct. op 18,41; onder 7,05 Volle Maan: 24 Oct. 6,05 HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo 21 Oct. 8,13 en 20,40' Do. 22 Oct. 9,04 en 21,24 Vr 23 Oct. 8,22 en 22,02 Springtij 23 October. POSTKANTOOR DEN BURG. Op werkdagen geopend: 8—13; 14—16,30 en 18—19,30. Na 's middags 3 uur alleen voor zegel verkoop, telegraaf en spaarbank^ Zater dags van 18-19,30 alleen voor telegraaf. Voor geldzaken kan men niet eerder te recht dan om half negen, voor spaar bank niet eerder dan negen uur. Zoodra iemand kwaad gaat spreken over de afwezigen, kunt gij er van over tuigd zijn, dat alleen uw tegenwoordig heid hem belet, ook over u een boekje open te doen. te (Familiefoto) vinden die rijke Het kerkgebou w der Doopsgezinde Gemeente te Den Burg was Zondagmorgen tot in alle hoeken bezet, toen Ds. Van der Veer.de nieuwe voorganger, zijn intrede deed. De dienst droeg geen blij-feestelijk karakter; daar zijn de tijdsomstandigheden niet naar, maar wel getuigde hij van de wil om het gemeenteleven kracht bij te zetten, te heiligen en de vruchtbaarheid te vergroolen. Ds. Van der Veer verzocht om le beginnen het eerste vers van gezang 124 te zingen en las vervolgens uit do eerste brief aan de Thessalomcensen eenige verzen uit Hoofdstuk 5. Als tekstwoord had Ds. gekozen wat geschreven staat in Matth. 18:20: „Want waar twee of drie vergaderd zijn in mijn naam, daar ben Ik in het midden van hen", We kennen elkander nog niet, aldus begon Ds. zijn toespraak, maar toch weten wij al iets van elkander, want wij be groeten elkaar hier als leden van een Doopsgezinde Gemeente. Wij hopen allen op een vruchtdragende toekomst. Daar voor is in de eerste plaats harmonie tus- schen gemeente en voorganger noodig. Beide hebben hun deugden en gebreken: Maar door dezelfde geloofsovertuiging zijn wij als geestverwanten met elkaar verbonden. Laten wij elkander voorthel pen en veel samenkomen in deze kerk, waar wij contact kunnen vinden met de Lichtende Oever van Gods Wereld. Voorwaarde is, dat de leeraar zich volkomen open wil stellen voor Gods geest en dat de gftneente aandachtig en deemoedig wil zijn, geen critiek op de voorganger uitoefent, doch in de eerste plaats op zichzelf. Velen keeren de kerk de rug toe, wijl hun moeiten en zorgen beangstigend groot worden, maar hoe diep de duisternis ook worde, Gods Licht schijnt. Mogen wij steeds weer samen kunnen komen om Bron van Kracht. Nadat op verzoek van Ds. was gezon gen van lied 183:3 en 6, sprak de heer Jac. Bakker Adrz. Ds. Van der Veer als kerkeraadsvoorzitter hartelijk toe. De nieuwe leeraarge waagde daarna van de ijver en de voortvarendheid, waarmee óc beroepingscommissie zich van haar taak had gekweten. Ds. hoopte op aller hulp en advies. Daarna richtte Ds. Van der Veer het woord tot Ds. Knot en ver volgens tot Ds. Gorter, wiens initiatief hij prees. Hij zeide diens werk te willen voortzetten en de verschillende plannen te willen helpen verwezenlijken. Ook ge tuigde Ds. van zijn belangstelling voor 't Kerkelijke vereen, leven. Ds. Gorter, hierop het woord nemende, ging in gedachten terug naar de tijd, waarin hij samen met Ds. Van der Veer ir. Amsterdam studeerde. „Wie had ooit gedacht dat u mijn opvolger zoudt wor- aen", zeide Ds. Ik wensch je van harte geluk met deze dag. Niet, datje thans ITALIË. De grootste sterrenwacht ter wereld zal bij Rome verrijzen. Reeds is de eerste steen gelegd. Een hotel voor 60 personen komt in de nabijheid. FRANKRIJK Er is weer een Fransche visschérs- boot naar Engeland opgebracht. Het grootste watervliegtuig (er wereld, met de bouw waarvan in 1938 te Bayonne werd begonnen, is dezer dagen te Toulouse voltooid. Zes motoren van 1290 pk. Snelheid 350 km. per dur. Actie radius 7500 km. Het, toestel kan een' vlucht van 20 uur aan een stuk maken. VEREENIGDE STATEN. In de V.S. rijden voor sportgebeur tenissen geen extra-treinen meer In 't oerwoud van Columbia is een vliegveld aangelegd ten behoeve van de aanvoer van rubber naar de V.S. In de V.S. is door de nieuwe belas tingen het aantal belastingbetalers met 14 millioen gestegen. In de V.S. is in 1941 60,6 millioen kg celwol verbruikt. In 1938 nog maar 24 millioen kg. ENGELAND Te Gibraltar wordt dag en nacht aan versterking gewerkt. In Engeland kunnen kinderen boven 15 jaar tien dagen voor Kerst bij de posterijen te werk worden gesteld. In Engeland zullen geen mijnwer kers aan het leger worden onttrokken om de kolenproductie op te voeren. Volgens de Britsche minister van productie moet Engeland zijn productie verdubbelen om voor de toekomst ge reed te zijn. DUITSCHLAND Het aantal buitenl. arbeiders en krijgsgevangenen in Duitschland is groo- ter dan het aantal Duitsche soldaten en andere Duitschers in de bezette gebieden. (Reichslandwirtschaftsrat Derjens). Duitschland heeft zoowel de posi tie van de nagelaten betrekkingen van militairen en oorlogss^chtoffers als die van de mijnwerkers belangrijk verbe terd. Van minister Rosenbergs boek, De mythe der 20e eeuw, zijn nu al een mil lioen ex. verschenen. Voor Moezelwijn zijn de vooruit zichten dit jaar goed. KEURING VOOR DE WAFFEN-SS EN HET LEGIOEN. Het SS-Ersatzkommando deelt ons me de, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS er. 't Legioen zich op onderstaande datum bij het genoemde adres kunnen ver voegen, teneinde gekeurd te worden. Tevens wordt de aandacht er op geves tigd, en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat om dienst te nemen lr^.een speciaal wachtbatallon. De oplei ding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit batallon ook in Neder land blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen- SS en het Legioen kunnen zich ook die genen melden, die tot de Germaansche SS Nederland (Nederlandsche SS) willen tcetreden. De eerstvolgende keuring in het ver spreidingsgebied van dit blad zal plaats hebben - te Amsterdam op Donderdag 22 October a.s., des voorm. 10 uur in de school aan de Iepenweg no. 13. voor een arbeidsterrein staat, waar de wegen breed gebaand zijn en waar geen moeilijkheden en hindernissen je pad zul len kruisen. Die zijn ook mij niet be spaard gebleven, maar achteraf mag ik toch zeggen, dat de drie jaren, -die ik als voorganger deze gemeente heb gediend, voor mij goede jaren zijn geweest. Wij preken niet over „roeping" als wij be roepen worden; daarvoor zijn wij te nuchter, maar toch hoop ik, dat jij een maal zult mogen getuigen: „God heeft mij op deze plaats willen stellen, tot rijke zegen voor de gemeente. Ds. Knot hoopte, dat er hechte banden van vriendschap zouden mogen groeien. De gemeente ontvangt haar leeraar met epen armen ,ja, zij is zelfs zeer tegemoet- tredend. Men raakt hier spoedig met de gemeente vertrouwd en 't wil mij steeds voorkomen, alsof ik hier al jaren ben! DocVi 't zou niet goed zijn, alleen opti mistische klanken te laten hooren. Onze gemeente is niet beter dan een andere, maar je zult zelf ontdekken, dat er hier voortdurend krachten werken, om de moeilijkheden te boven te komen. Ds. Knot spoorde de gemeente tot trcuw kerkbezoek aan. Op bijzondere da gen als deze is het gebouw steeds goed gevuld, maar 't is, zooals een Gerefor meerde collega eens zei: *Het bijwonen van zulke bijzondere diensten telt God niet". Trouw aan God ligt voor een be langrijke plaats in het geregeld bezoeken van Zijn Kerk. Ds. Knot verzocht de gemeente haar nieuwe voorganger het zegenlied te wollen toezingen (138:2). Na- oat dit was geschied, sprak Ds. Van der Veer een kort dankwoord. Na het Onze Vader te hebben gebeden, liet Ds. ten slotte nog zingen gezang 144. Hiermede was deze intreeplechtigheid beëindigd. J.

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1