Wat Texels boeren moeten weten Het Gebed der Godloozen. LANDBOUWPIONIERS ACHTER HET FRONT (1) De Zeg?n 'der Aarde. UIT VELERLEI BRON. Een halve eeuw Bollenteelt op Texel. Wereldnieuws in weinig woorden. 56e JAARGANG. No. 5698. ZATERDAG 24 OCTOBER 1942. TEXELSCHE COURANT Opofferende strijd van de Duit- sche boer. Voeding der Weer macht verzekerd. (NOC). Op Zondag 4 Oct. kregen ver schillende leden van de boerenstand een bijzondere hooge onderscheiding voor hun daadkrachtige medewerking voor de verzorging van het Duitsche volk. Zelfs twee ridderkruisen werden uitgereikt, en wel kreeg één man het ridderkruis, die zijn plaats in het oosten, in de bevrijde Ccstgebieden heeft, Kurt Leffler. Hij was in uniform en heeft de titel Sonderfueh- rer, welke titel alle soldaten dragen, die met een bijzondere taak belast zijn. Sonderfuehrer Leffler is boer en heeft met duizenden andere Sonderfuehrer werk gekregen op zijn eigen terrein. Wat doen nu deze mannen daar in het Oosten, en onder welke omstandigheden werken zij daar? Direct achter de frontlijn begint hun werk al. Met z'n tweeën of drieen wor den zij in het midden van hun toekom stig arbeidsterrein aan het werk gezet. Dit arbeidsterrein is dikwijls zoo groot als eert provincie van Nederland. Hier worden zij eerst grootendeels aan zich zelf en hun eigen iriitiatief overgelaten. Zij moeten naar aangegeven richtlijnen in zware arbeid een in de meeste geval len volkomen vernietigde landbouw weer opbouwen, moeten een landbevolking Ayeer aan het werk zetten, die onder het juk van de bolsjewistische geweldheer- schappij gedurende tientallen jaren vol ledig afgestompt en verkommerd is. Daarbij komt nog, dat deze landbevol king voor het grootste deel bestaat uit vrouwen, kinderen en grijsaards, daar de mannen óf door de bolsjewisten tot de krijgsdienst gedwongen werden, óf reeds van tevoren naar Siberië verbannen, Ongewone klimatologische en land- bcuwtoestanden, hoogst primitieve le vensvoorwaarden en een vreemde taal, zijn nog meer moeilijkheden, die de Duit sche landbouwleiders te overwinnen heb ben. Behalve misschien een ravitaillee- ringskamp van de weermacht of kleine eenheden van achtergebleven troepen- onderdeelen, zijn zij in hun gebied de eenige vertegenwoordigers van het Duit sche Rijk. Zoo is het thans, zoo was het echter reeds meer dan een jaar geleden, toen de eerste ^agen tegen het Sovjet- leger geleverd waren en de eerste land- bouwleiders in de toen bezette gebieden van de Sovjet-Unie aan het werk gingen. Juist deze Sonderfuehrer uit de land bouw kunnen thans veel interessants en veihevens over een vol jaar harde op- bouwarbeid mededeelen. WINTERHULP VRAAGT JUIST UW OFFER GIRO 5553. DAAR ZIJN ZE WEER „Daar zijn ze weer", riep de kassier van de Ned. Ambulance uit, toen een grcot aantal girostortingen binnenkwam op girorekening 87600. Het waren niet dt gewohe dagelijksche stortingen, die hij cp het oog had, maar het waren de stor tingen, van groote firma's, die hij eens per maand met groote dankbaarheid in boekt. Want tal van groote firma's heb ben er 'n goede gewoonte van gemaakt eens per maand een vast bedrag over te schrijven op de girorekening van de Ne- dertendsche Ambulance. Deze firma's ko men op de eerelijst te staan. Staat uw firma reeds op die eprelijót? Zorgt er voor, dat dit gebeurt. Maak maandelijks een vast bedrag over op girorekening 87600, Nederlandsche Ambulance, Ko ninginnegracht 22, 's Gravenhage. Uit een artikel van Dr. Goebbels in „Das Reich". Het doet bijna spookachtig aan, onze plutocratische tegenstanders te hooren spreken van het einde van de oorlog en van hun oorlogsdoelen. Zij hebben in het geheel geen idee van de problemen van een jong, groeiend volk. Zij spreken van z.g. democratische vrijheden, die voor ons bij onze toekomstzorgen in 't géheel niets beteekenen. Wij hebben immers niet de keuze democratisch of niet de mocratisch te zijn. Wij staan eenvoudig voor de keuze leven of sterven. Dit alter natief geeft ons de kracht de strijd met de wapenen zegevierend te doorstaan. Onze vijanden hebben tevergeefs ge tracht scheuren te maken in de eenheid en vastbeslotenheid van het Duitsche volk. I Het streven naar ruimte .geeft de oor- iog zijn zin. Langs de uitgestrekte velden in het Oosten, die het volgerfd jaar graan voor het dagelijksch brood van ons volk zullen dragen, liggen Duitsche soldaten- graven. Zij waken er over, dat uit het L leedzaad van de oorlog voor geruime tijd de zegen der aarde voortkomt. DE ZON. Za. 24 Oct. op 8,19; onder 18,29 Zo. 25 Oct. op 8,21; onder 18,27 Ma. &6 Oct. op 8,22; onder 18,25 Di 27 Oct. op 8,24; onder 18,23 DE MAAN. 'Za. 24 Oct. op 19,07; onder 8,14 Zo. 25 Oct. op 19,34; onder 9,21 Ma. 26 Oct. op 20,05; onder 10,27 Di. 27 Oct. op 20,3ST; onder 11,28 Volle Maan: 24 Oct. 6,05. HOOG WATER OP TEXELS REE. Za. 24 Oct. 8.56 en 22.36 Zo. 25 Oct. 9,30 en 23,10 Ma. 26 Oct. 10,04 en 23,44 Di 27 Oct. 10,38 en TER OVERDENKING. HET KRUIS. Ik droomde, dat ik een pelgrim was, die e#n groot kruis moest dragen. Ik zuchtte, want wel droegen alle pelgrims kruisen, maar geen kruis was zoo groot als het mijne. Toen kwam ik aan een wilde bergstroomaan de overzijde lag het beloofde land, dat ik zocht! Al leen de stroom was tusschen mij en dat land. Toen zeide een stem: „Meet met uw oog de rivier en meet met uw oog uw kruis". Nu begreep ik, waarom mijn kiuis zoo groot was en dat mijn kruis moest worden de brug tot mijn behoud! EUROPA. Het begrip Europa is voor ons niet lou ter een woord, een demagogische spreekwijze, zooals vroeger te Genève, maar een werkelijke noodzaak en een noodzakelijke, werkelijkheid. (Rijksmini/ter Rosenberg, Duitsch- iand). VOL HOOP EN VERTROUWEN. Wij zullen de jeugd van ons volk rich ten op de toekomst, omdat wij ze het ge le of hergeven in. die toekomst van ons vaderland. Elke jongen en elk meisje hoort bij ons, omdat wij samen zijn: „de jeugd van Nederland". Tot hen wil ik de oproep deen uilgaan: gaat met ons mede in deze nieuwe tijd, zooals de Jeugdstorm gaat, vol vertrouwen en vol hoop. (Van Geelkerken, Hoofdstormer Nalionale Jeugdstorm). OVER DE BERG. We zijn over de berg. We zetten de eerste schreden in de richting van een dal, waar de zon schijnt, waar alles b.oeit en geurt. Wie wel eens uit de hoo ge Alpenpassen de Povlakte genaderd is, als in het Noorden nog alles ijS en regen was, weet, wat ik op net oogenblik zie. Voor niets ter wereld zou ik willen rui len met hen, die hun vaderland eens in de steek lieten om zich aan de Britten te veikoopen. Want: Engeland overleeft al le nederlagen behalve de laatste. En het ziet er naar uit, dat we daarvan straks getuige zullen zijn! (Max B 1 o k z ijl in een radio-praatje). WIJ BEHEERSCHEN EUROPA. Niet wij zijn de oorlog begonnen. Hij is ons op meedoogenlooze wijze opgedron gen en, daar hij ons opgedrongen is, wil len wij ook in eenmaal alle problemen afhandelen en oplossen, die zoo zwaar op ons volksleven gedrukt hebben. Uit de nietsbezittenden zijn intusschen reeds bezitters gegroeid en de bezitters zullen steeds meer niets-bezitters worden. Wij kunnen dus met het verloop van de oor log tot dusverre buitengewoon -tevreden ziin. Wij beheerschen thans onder de lei ding van de Spil een Europa, dat zich "zelf verzorgt. Wij kunnen ons zelf voe den en onze levensstandaard meer en meer tot ontwikkeling brengen. (Rijksminister Goebbels in een te Muenchen gehouden rede). Het geld is een goede knecht, maar slechte meester. (Baco van Verulam.) PRAATJE OVER GEMEENTEWAPENS 5G. DE MAAN, DE STER EN DE VISSCHEN VAN ULRUM. De Groriingsche gemeente Ulrum waartoe ook het visschersdorp Zoutkamp behoort telde 1 Januari 1941 3710 in woners. Het dorp Ulrum, dat een der cudste van de provincie is, werd op twee wierden (terpen) gebouwd. Het wapen is z.g. ge deeld Bovenaan ziet i op een blauw veld een zil veren „wassenaar" en een gouden zespuntige ster; onderaan twee groene vis schen op een zilveren achtergrond. De maan is het symbool van de veran derlijkheid, de ster dat van geluk. De bewoners van Ulrum (in GTon.: 01- aerom) zijn eenige bijnamen rijk: Vlint- boksems (keibroeken), roodneuzen, plat neuzen, gladneuzen, witborstjes. Verder kennen de Groningers de uitdrukking ,,Hai het Olrom ien de muts", d.w.z. Hij is uitgelaten, druk, „doenig". UL Najaar 1892, dus precies 50 jaar gela den, kocht een landeigenaar in de P. H. Polder aan de vaste wal 'n partij bloem bollen om daarmede een akker te be planten: „Hij wil trachten ook op Texel de bollenteelt, die in de omstreken van Haarlem en elders met zooveel voordeel wordt uitgeoefend, ingang te doen vin den", aldus schreef de Redactie van de „Texelaar" van 22 Sept. 1892. Wie die kooper geweest is, meldt het bericht ons niet, maar vermoed wordt, dat het wij len Dirk Daalder was, die „destou te schoenen" aantrok en als eerste op Texel met de teelt van bollen is begon nen. Let wel: De „teelt", want de narcis, en de sneeuwklokjes sierden hier al jaar en dag de tuinen van vele particulieren, maar van bollenteelt was nog geen spra ke Brood verdienen met het planten van bollen, een speciaal bedrijf ervan mar ken, zooals je met de landbouw en de veeteelt deed, neen, op dat idee was nog nocit een Texelaar gekomen en toch waren de tijdsomstandigheden er naar, de netten eens over een andere boeg te gooien. De jaren 1880-1890 waren n.l. zoo slecht, dat men van malaise sprak, en zij, die toen boerden, maakten een zware tijd door. Voor de schapen werd een schijntje betaald. Het was geen zeldzaamheid als er in een week tijds 1500 schapen naar de overkant werden verkocht.... Dat er ondanks dit feit naar geen andere bron nen van inkomsten werd uitgezien, zal geen verwondering wekken bij hem, die het karakter van de Texelsche schapen- boer kent: Gewoon doorgaan, volhouden, de moed niet verliezen. Maar nu zit Texel toch goed in zijn bollen, zult u zeggen. Zeker, maar de pi oniersarbeid en de uitbreiding van de teelt is dóór andere groepen dan die der schapenhouders verrjeht. Wie plantte de eerste bollen? Wel, een notaris, een klerk, een vaÊhandelaar, tuiniers en anderen. Die notaris was no- BIJ ONZE VRIJWILLIGEBS. In een prettige' en goede kameraadschap wordt de vrije tijd doorgebracht. Ge zon de kerels, gezond van lichaam en geest. (SS. P.K. Altstadt-Bi-H-P-.H.-c). taris Dikkers, en die klerk was de heer W F. S c h u m a k er de man, die als opbouwer, aló grondlegger van de Texelsche bollenteelt verdient te worden geëerd. Toen de afd. Texel van het H.B.G. in 1933 z'n zilveren jubileum vierde, schreef de heer Schumaker over de oorsprong van de teelt op Texel. Hij gaf zijn pa troon, notaris Dikkers, de eer, op Texel steekproeven te hebben laten nemen Notaris Dikkers had een zwak voor dit product. Toen hij van Winkel naar Texel kwam, nam hij zijn bollen mee en deze liet hij op de landerijen van Tubantia aan de Koogerweg uitplanten! In die da gen begon ook wijlen de heer K. Kalis zich voor de bollen te interesseeren. Als veehandelaar kwam hij vaak met men- schen uit de bollenstreek bij Leiden in aanraking. Hij zag in, dat deze teelt goe de perspectieven bood en minder dan de veehandel te lijden had van de malaise 5553 KENT GIJ REEDS DIT GETAL? HET IS HET GIRONUMMER VAN WINTERHULP. van '80-'90. Kalis begon met 1200 Dub bele von Sions. Er kwam gestaag meer belangstelling voor de bollen en nieuwe kweekers begonnen zoo hier en daar de tuinen na te gaan, om de in het wild staande bossen narcissen en sneeuwklok jes op te koopen voor uitbreiding hunner kramen. Ook de tuinlui, vooral Jb. Rijk, wisten nogal wat op te koopen en weer met winst af te zetten. „Winst", ja, die is er gemaakt op de bollen, Texel heeft duizenden en duizenden guldens aan de bollenteelt ^erdiend, maar ook voor ge weldige bedragen aan „stroppen" ge haald. N (Wordt vervolgd.) In de dagen toen het bondgenootschap tusschen Duitschland en Sovjet-Rusland nog van kracht was, vonden er in het statige paleis der Russische ambassade Unter den Linden vrij geregeld gezellige ontvangsten plaats, waarbij niet slechts een levendig discours, Pmaar ook de met óaviaar belegde toast en stevige glazen wodka een belangrijke plaats innamen. Ons zoo schrijft de Berlijnsche cor respondent van 't Dagblad van N.-Holl. interesseerde in het bijzonder het reli gieuze vraagstuk en we benutten de ge legenheid, om ook te dien opzichte van welingelichte zijde de noodige informa ties op te doen. De 10 geboden der bolsjewisten. Zoo maakten we dan kennis met de catechismus van de „beboschniki" de godloozen en leerden wij de tien ge boden der bolsjewisten uit het hoofd, zooals we dat in onze jeugd op de cate chisatie met die der christelijke leer heb ben gedaan. Zij luiden als volgt: 1. Gij zult dienen en gehoorzamen het Woord van Marx, Lenin en de Sovjets als zijnde de hoogste wet van 't heelal. 2 Gij zult God versmaden en iedere godsdienst uitroeien. 3. Gij zult niet denken, spreken of han delen voor u zelf. 4. Gij zult haten allen, die geen marxis ten of communisten zijn. 5. Gij ^ult de Sovjet-feestdagen vieren en ze heilig houden. 6. Gij zult uw vader en moeder niet ceren, tenzij ze marxistische communis ten zijn en dan slechts zulke, die in over eenstemming zijn met de bepalingen der Sc vjets. 7. Gij zult dooden alle kapitalisten en arti-communisten uit naam van de we reldrevolutie. 8. Gij zult bespotten en ondergraven 't christelijk gebod van zedelijkheid en deugd.. 9. Gij zult als valsche getuigen optre den tegen allen, die tegen het marxisti sche communisme en de wereldrevolutie gekeerd zijn. 10. Gij zult begeeren, stelen en in be slag nemen alles, wat uw kapitalistische buurman bezit. Hoe Lenin cr over dacht. Toen we dat gelezen en van buiten ge leerd hadden, wisten wij genoeg. „God is de aartsvijand der communisti sche samenleving". Met deze woorden heeft Stalin het standpunt van 't bolsje wisme ten opzichte van de godsdienst vastgelegd. Het is dus logisch, dat slechts hij lid der communistische partij kan worden, die een vijand is van de kerk en de godsdienst en zich bereid verklaart, aan iedere actie tegen de kerk en het ge loof actief deel te nemen. In een brief aan Maxim Gorki schreef Lenin eens over de conclusies, die uit deze radicale eisch voortkomen. Hij stelde bij die ge legenheid vast, dat iedere religieuze ge dachte, ieder begrip van de een of andere God, ja zelfs het discuteeren over dit thema een „onnoemlijke gemeenheid, een minderwaardige infectie" beteekende Op deze these zijn alle handelingen op politiek en cultureel gebied in Sovjet- Rusland gebaseerd. CANADA. Canada heeft zijn eerste Sovjet-ge zant ontvangen. ZWEDEN In Angermanland werd op een rots blok in roode oker een teekening van 4000 j. geleden van twee elanden aange- tioffen. ZWITSERLAND Op Onwettige wijze zijn de laatste dëgen wel 2000 joden Zwitserland bin nengekomen Zij worden in speciale kam per. bijeengebracht. SPANJE In Murcia zijn resten ontdekt van eer. Romeinsche ..stad uit de 2e eeuw. Men vond er o.a. molensteenen en mun ten. VEREENIGDE STATEN. De luchtlijn Cairo-New-York is ge opend; lang 11,000 mijl; duur 84 uur. -re Door het wassen van de Potomac wordt Washington met overstrooming bedreigd. In de V.S. wordt de wolopbrengst op 177,000 ton geraamc^ één pet. meer dan vorig jaar. Wel wofrden er meer schapen gehouden, maar de vliezen wer den lichter. Eerst 3,65 kg., nu 3,60 k£. ENGELAND In Engelind is de dienstplichtige leeftijd verlaagd tot 18 jaar. De Engelsche filmindustrie vervaar digde voor de oorlog 200 films per jaar, in 1940 65, vorig-jaar rslechts 39 (gebrek aan spelers en geschikte onderwerpen.) In Engeland mogen particulieren al leen op bepaalde uren pog van een trein gebruik maken. ZWEDEN De Zweedsche kroonraad zal dit j:-ar geen Nobelprijzen toekennen. L)e beroem - Zweed Sven Hedin is bezig met de publicatie van zijn reisher inneringen. Het wordt een boek werk van 55 dee- len! Van 1927— 1935 reisde hij door Centraal Azië. Dit levert dus nogal wat stof op Ook werkt hij aan de samenstelling^ van eer. nieuwe atlas van Azië. (Foto-Arch.V Beroepschriften grasiandscheuren. Beroepschriften tegen de opgelegde scheurplicht en tegen een afwijzende be schikking op het verzoek tot overdracht, welke na 26 October binnenkomen, wor den niet meer in behandeling genomen Eventueel voor dat doel na genoemde dalum ontvangen gelden worden niet meer teruggestort Grasland scheuren voor overdracht. Perceelen te scheuren grasland, waar op erkende overdrachten geplaatst kun nen worden vóór 31 October a.smoeten zijn aangegeven bij bemiddelingsbureau S Slot, te Westwoud. Aangiften na ge noemde datum kunnen met rekenen op ten behandeling volgens de bekende voorschriften Verzoeken om herkeuring (beroepen), welke niet binnen 14 dagen na dagteekening van de lastgeving zijn ontvangen, worden terzijde gelegd. De provinciale productiecommissaris voor Noord-Holland. Veulenregistratie. Ei zal een registratie van veulen^ plaats vinden in Noord-Holland, zoo mede van alle paarden, die tot op heden nog niet van een identiteitskaart waren voorzien. Men is verplicht alle paarden als bovengenoemd voor te geleiden. Ont heffing kan alleen worden verleend bij overlegging van een veeartsattest, waar- *op de redenen en een zoo volledig moge lijk signalement van het paard staan vermeld Dit attest moet op de monster- plaats worden afgegeven. Na deze re gistratie wordt ieder paard of veulen, waarvan geen identiteitskaart kan wor den overgelegd, in beslag genomen. De registratie wordt gehouden op 26, 27 en 28 October. Nadere bijzonderheden volgen per aanplakbiljet of convocatie. De veulens moeten in een behoorlijk reine toestand worden voorgebracht, zoo dat de afteekeningen duidelijk zichtbaar zijn Nadere inlichtingen bij de Bureau- houder. De Voedselcommissaris voor Noord-Holland. Terugbetaling stroohcffing. De PICA meldt, dat de door telers be taalde heffing van f 1,-*— per 1000 kg. stroo voor de~handel van boer tot boer aan hen zal worden terugbetaald. De consumenten, aan wie deze f 7 in reke ning zijn gebracht, dienen zich voor te rugbetaling tot de telers te wenden. Inlevering eieren. Alle georganiseerde en ongeorganiseer de pluimveehouders, die geen voedertoe wijzing voor hun pluimvee ontvangen en die geheel of gedeeltelijk aan hun le veringsplicht hebben voldaan, moeten hun leveringskaart onmiddellijk bij de Bureauhouder P. Dros Bz., Eierland, in leveren. Van de pluimveehouders, die hun le veringskaart niet vóór 23 October 1942 bij de Bureauhouder hebben aangeboden, zal worden aangenomen, dat door hen geen eieren zijn ingeleverd.

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1