LANDBOUWPIONIERS ACHTER HÉT FRONT (2) Duitschland wint ook de voedingsslag. Eerst weten, dan oordeelen. Landbouw en Veeteelt. VAN DE FRONTEN. KLARE TAAL Generaal Tijd helpt Duitschland. E6c JAARGANG. No. 5699. WOENSDAG 28 OCTOBER 1942. TEXELSCHE COURANT Het oogsten. Het aantal trekdieren v/as aanvanke lijk zeer beperkt, woonhuizen en gebou wen waren vernield, materiaal geroofd, machines en tractors weggesleept. Het landvolk, dat slechts gewend was, op commando te werken, stond werkeloos af te wachten tot in ieder geval afzonderlijk de Duitsche landbouwleider het bevel gaf te beginnen. Maar het lukte, zij het ook onder inzet van alle krachten, meestal met de primitiefste middelen de oogst binnen te brengen. Het dorschen. Toen kwam de verzorging van het land voor de herfst en voor alles moest het graan gedorscht worden. Daarbij bleek al spoedig, dat de wijze en het tempo van werken grondig veranderd moesten wor den. De Sovjet-Commissaris schijnt nooit op het idee gekomen te zijn, dat vijftig man aan één dorschmachine teveel van 't goede is. De Duitscher wist uit eigen er varing, dat twaalf tot zestien man het zelfde werk konden doen. De landbouw- lcider, aan grondig werken gewend, meikte al spoedig, hoe de Oekrainische landbevolking zich tegen de bolsjewisti sche afpersingsmethoden verweerd had. In 't stroo bevond zich nog zooveel graan, oat.een tweede uitdorschen nog best de moeite waard was. Wanneer dus de bol sjewisten het gedorschte koren wegge haald hadden, werd in de schuren, heel in het geheim, het stroo nog eens ge dorscht, om aan de afpersersstaat datge ne te onthouden, wat de boeren voor hun eigen levensonderhoud dringend noodig hadden. Het respect voor en het vertrou wen in de Duitsche leiding werd snel ver sterkt door de ervaring, dat men niet be hoefde te hongeren, ook als door een practisch gebruik van de dorschmachine het graan direct goed werd uitgedorscht. Herstel van het bedrijfsleven. Dit is slechts één van de vele voor beelden, want zooals het bij het dorschen ging. zoo ging het haast bij al het werk dat de landbouwleiders moesten aanpak ken en beeindigen. En dat was tiiet al leen in* de landbouw. Ook de vernielde bedrijven van de levensmiddelenbewer - k-ng en -verwerking, de molens, zuivel bedrijven, branderijen, vleesch- en brood fabrieken moesten weer in bedrijf wor den gesteld. De aanvoer van grondstoffen moest met het oóg op het gebrek aan transport middelen grondig georganiseerd worden. En overal moest, evenals bij het dor schen, onderzocht worden, of niet ten ge volge van slordig werken of verouderde installaties (in zuivelfabrieken en molens b.vgroote hoeveelheden levensmiddelen eenvoudig voor de volksvoeding verloren gingen. De oorlog woedt nog Men moet zich nu echter niet voor stellen, dat het werk weliswaar onder moeilijke omstandigheden, maar toch in een vredig land werd verricht. Nog af gezien van het feit, dat het werk van de landbouwleiders reeds begint in een ge bied, waar nog gevechtshandelingen plaats vinden, werd ook verder in het achterland 't opbouwwerk dikwijls door bolsjewistische benden vernietigd. Het weermachtsbericht heeft meer dan eens melding gemaakt van de vernietiging van iulke benden in het achterwaartsche ge bied De landbouwleiders hebben dikwijls actief aan .deze vernietiging deelgenomen elen van hen zijn in de strijd tegen de ze benden gevallen. Anderen hebben voor de hierbij betoonde dapperheid het IJzeren Kruis ontvangen. Het land levert reeds veel op. Thans reeds kan men constateeren, dat het werk van de Duitsche landbouwlei ders in het oosten succes heeft gehad en dat het daardoor gelukt is, de in het oos ten vechtende troepen uit de opbrengst van de daar bezette gebieden te voeden ja, 2elfs daarenboven nog groote hoeveel heden voedingsmiddelen het Vaderland ter beschikking te stellen. Van beslissende beteekenis is echter 't feil, dat niet alleen de voortgang van de landbouwproductie in de Oekraine is vei lig gesteld, maar dat reeds in de oorlog het fundament voor de nieuwe opbouw van de landbouw in de Oekraine wordt gelegd. De opbrengst daarvan zal in de toekomst in steeds toenemende mate de zelfvoorziening van Europa op het ge bied van levensmiddelen kunnen veilig- slellen en verbeteren. De Oekraine in Duitsche handen. Een groot gevaar voor de ge allieerden. Engeland geeft het zelf toe. In een bespreking van de mogelijkhe den, welke voor Duitschland en Europa ooor de rijkdom aan landbouwproducten der Oekraine voortvloeien, moet zelfs de Lcndensche Times met afgunst toegeven, dat het Duitsche leger een ontzaggelijke bijdrage geleverd heeft tot het winnen van de voedingsslag. ,,Het Duitsche leger", zöo schrijft de Times in een hoofdartikel woordelijk, „is het eenige in de wereld, dat zijn eigen economisch wapen bezit, dat even prima ontwikkeld is als zijn tankwapen en zijn luchtmacht. De technische eenheden van de Duit sche weermacht hebben zich met het voortschrijden van de oorlog tot een groot corps ontwikkeld, wier taak het is de levensmiddelenvoorraden in de be zette landen voor de strijdende eenheden veilig te stellen, industrieele bedrijven, opslagplaatsen van vervaardigde goede- ïen te beschermen en in het algemeen de pioductie aan d<* gang te houden om de Duitsche weermacht te ontlasten en aan te vullen. Tezamen met de Organisatie- Todt spant dit economische wapen al zijn krachten in om de rijke voedsel- en mi- neiale bronnen der Oekraine te exploi- teeien." In deze krachtinspanning ziet de Ti mes het groote gevaar voor de geallieer den. IN DE LAZARETTEN. In de. lazaretten achter het front wor den de gewonden verpleegd, die in de strijd tegen het bolsjewisme hun tol be taald hebben. Daar wachten helder witte bedden, zachte vrouwenhanden schikken de kussens, nooit moe wordende doctoren vernieuwen de verbanden. In de lazaret ten achter het front leert de soldaat, wal het beteekent, een thuisfront te hebben, dat zich bewust is van zijn plichten te genover de strijder. Ook de Nederland- sche'Vrijwilligers weten dat. Ook zij we len, dat het thuisfront hen niet vergeet. Nederland zond een ambulance naar het Oostfront. Aan u is het, lezer, om te zor gen, dal deze Ambulance haar taak naar behooren kan verrichten. Ook uw steun heeft deze Nederlandsche hulpexpeditie noodig. Stoit daarom vandaag nog een tijdrage op girorekening 87600, Neder- landsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. DE ZON. Wo 28 Oct. op 8,26;, onder 18,21 Do. 29 Oct. op 8,28; onder 18,19 Vr. 30 Oct. op 8,30; onder 18,17 DE MAAN. Wo 28 Oct. op 21,20; onder 12,25 Do. 29 Oct. op 22,05; onder 13,17 Vr. 30 Oct. op 22,57; onder 14,02 Laatste Kwartier: 1 Nov. 8,18 HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo 28 Oct. 0.18 en 12,35 Do. 29 Oct. 0,53 en 13,11 Vr. 30 Oct. 1,30 en 13,49 UW PLAATS. Die hooger klimt, dan hem betaamt, Valt lager dan hij heeft geraamd. (Cats.) TRADITIE EN FOLKLORE IN DE ACHTERHOEK. Boer Weenink van het bekende Los Huus ,,De Erve Kots" te Lievelde, maakt zelf zijn bijenkorven en de zgn. huuven; dit zijn korven of manden, waarin de zoons of dochters het linnengoed mee ten huwelijk brengen. (V.N.P./Zeylemaker Pax-Holland c.) Belangrijke vergadering in De Lindeboom op Vrijdag a.s. A.s. Vrijdag, 30 October, spreekt de Provinciaal Leider van den Ned. Volks- dienst, de heer Querner, in hotel De Lin deboom; (aanvang 8 uur n.m.), verder wordt het woord gevoerd door den heer Ilgner van de N.S.V. Wat wil die Nederlandsche Volksdienst nu eigenlijk? De N.V.D. wil een einde maken aan dt versnippering op'-sociaal terrein. Het moét volkomen vanielfsprekend zijn, dat er door het heele volk eensgezind ge zorgd wordt vopr dat deel yan ons volk, dat hulp.noodig heeft. Een van de bezwaren, die men steeds hoort is, dat dit sociale probleem van staatswege opgelost moet worden. Ik wil met ontkennen, dat de Staat inderdaad belangrijk werk moet verrichten, maar toch: er zal zoovele malen moreele hulp moeten worden verleend en dit kan uiteindelijk het allerbeste geschie den door vrijwilligers, die zich met hart en ziel voor dit mooie werk geven. Als wij inderdaad allen de handen ineen slaan, hoeveel goeds zouden wij niet tot stand kunnen brengen, juist in dezen moeilijken tijd. Ik wil niet ontkennen, dat de vele verschillende, comité's vari vroeger goede dingen hebben gedaan, doch men werkte zoo gaarne in milieu- verband. Men deed aan liefdadigheid, zender het sociale probleem te zien. De N.V.D. is thans volop met zijn werk begonnen, ook op Texel. Als Buurt- sehapshoofd verzeker ik u, dat ik volko men bereid ben, samen te werken, van welken kant dit aanbod ook moge komen De uiteindelijke bedoeling hen te hel pen, die hulp van noode hebben moet toch een ieder weldenkend mensch sym pathiek zijn. Een vraag thans aan u allen: komt u eens naar onze sprekers luisteren. Oor deelt niet over den N.V.D. zonder er ook werkelijk iets van te weten. Indien u dan inderdaad gegronde bezwaren hebt, spreek er eens met mij over. Misschien is het mogelijk, dat ik iets van u kan lee- ren, doch vergeet niet, dat ook het omge keerde mogelijk is. Texel, 26 October 1942. De Burgemeester van Texel, Knollen. Zit er veel grond aan de knol len, dan is het gevaar voor diarrhee heel groot. Het ontsmetten van zaairogge is noodig om schade door kiemschimmels te voor komen. Rogge, half Oct. op de juiste diepte ge- zaaid, geeft gemiddeld de zekerste en grootste opbrengst. Bietenloof. Wie thans in de weide bie- tenloof bij voedert, moet tevens wat stroo toegeven; het rantsoen bekomt daardoor de dieren beter en ze blijven daardoor beter op de melk. Waterschappen. Van de Nederlandsche bodem is 70 pet. in waterschapsverband vereenigd. In Limburg, Gelderland en Drenthe is het minder dan twee derden. Ongeveer 60 pcf van de in waterschaps verband vereenigde gronden liggen in meer dan één waterschap. Het totaal aan tal waterschappen in Nederland bedraagt plm. 2860. De druk der waterschapslasten is het grootst m Zuid-Holland, Noord- Kclland en Zeeland, het kleinst in Lim burg, Overijssel, Noord-Brabant en Dienthe. De oorlog in de lucht. We gaan straks de winter in. maar niet temin verwacht Churchill, dat Enge land nog zware luchtaanvallen te verdu ren krijgt. Daar sprak hij ten minste van in een voor 6000 luchtbeschermers ge houden rede. Om de Engelschen gerust te stelden, liet luchtmaarschalk Harris weten, dat er binnenkort 150 vliegvelden op Britsche bodem gereed zullen zijn voor de Amerikaansche luchtmacht en dat dan 400,000 man piloten naar hefr „vliegtuigmoederschip" Engeland zullen worden overgebracht. De Amerikaansche „vliegende vestingen" zouden overdag bombardementen uitvoeren en de Brit sche vliegers des nachts. Ook Eden heeft over de luchtoorlog gesproken. In Sept. zouden bij de groote aanvallen ge middeld 500 ton bommen op Duitsche steden zijn geworpen. Hieruit blijkt, dat aan die terreurdaden lang niet zooveel vliegtuigen hebben deelgenomen, als Londen ons eerst wilde doen gelooven. De oorlog ter zee. De Britsche minister Alexander heeft over de gevaren, welke de Britsche vloot bedreigen, gesproken. Ze heeft niet al leen met steeds meer mijnen en duikboo- ten te kampen, zei hij, maar ook met (2). Het is een gelukkig verschijnsel, dat reeds enkele duizenden Nederlanders vrijwillig tot de conclusie zijn gekomen, dat het hun plicht is, daadwerkelijk qgn aandeel te nemen in de opbouw van het Nieuwe Europa. Hetzij door zich als sol daten in te zetten, in de strijd tegen het barbaarsche bolsjewisme, hetzij als pi onier in het Oosten, Jietzij als soldaat aan het thuisfront. De Nederlandsche pio niers der nieuwe beschaving zijn de strij denden in de Waffen-SS en het Vrijwil ligerslegioen, de N.S.K.K. en de boeren in het Oostland. En niet te vergeten die tientallen Jeugdstormers in het Oost- land. Maar een groot deel van het Neder landsche volk staat nog afzijdig. En zoo lang dit zijn dwaling nog niet inziet, kan er ook geeh sprake zijn van gelijkgerech tigdheid met het Duitsche volk. Vóór het zoover komt, zullen er eerst werkelijke offers door het geheele Nederlandsche volk gebracht moeten worden. Dit alles lag opgesloten in de rede van de Rijkscommissaris. Wij spraken van klare taal. Inderdaad. De woorden van de Rijkscommissaris lieten aan duidelijkheid niets te wenschen over. Eens zal deze strijd geëindigd worden. Dat de zege voor Duitschland en de ver bonden mogendheden niet meer twijfel achtig is, begint men reeds aan de over zijde van de Oceaan in te zien. Dit is al duidelijk gebleken uit de laatste rede- veeringen van Churchill en Roosevelt. En als deze strijd ten einde is. zullen de voorvechters, de pioniers, de dappere Oostfrontstrijders in Nederland terug- kieren. Zij zullen dan recht hebben op de eerste plaatsen in het Nieuwe Neder land, op allerlei terrein. En zij, die ge durende deze strijd afzijdig bléven, zul len dan terzijde worden gesteld. En dat is niet meer dan billijk. Want alleen zij, die medestrijden voor een nieuwe orde, een nieuwe maatschappij, en een nieuw Nederland, zullen recht hebben op een plaats in dat nieuwe Nederland. Die plaats moet verdiend worden. D© tijd van protectie en kruiwagens is voorbij. Definitief. Een positie zal veroverd moe ten worden. Wellicht met bloed en tra nen Deze tijd vraagt offers. Ook van 't Nederlandsche volk. En nog vele harde offers. Alleen "zij, die bereid zijn deze of fers te brengen, zullen plaatsen open vinden in de tijd na deze oorlog. Men trekke hieruit zijn gevolgtrekkingen. De rede van Rijkscommissaris Seyss Inquart was duidelijk genoeg. Zij sprak tot het geheele Nederlandsche volk. Moge deze woorden verstaan en begrepen worden. S. TIJDENS DE VORIGE WERELDOORLOG. DE SPOORWEGTARIEVEN werden October 1917 met 20 pet. verhoogd. TYPHUS te Vlaardingen. In Sept. 1917 wel 30 gevallen. DE OUDE KERK te Amsterdam was Sept. 1917 tijdens een orgelbespeling met lampions verlicht. Ook een teeken •des tijds. DE BAKKERS in Den Burg en O oster end begonnen Sept. 1917 met tweemaal in de week geen versch brood te ver- koopen (brandstoffenbesparing). EIERLAND had Sept. 1917 geducht van het water te lijden. Vele weiden stonden blank. Op verscheidene plaat sen stonden de gewassen in het water. Veel zieke aardappelen. WEGENS OVERSCHRIJDING van het toegestane rantsoen gas werden Sept. 1917 te Weesp eènige ingezetenen al- gesneden. Ook de. directeur van de gasfabriek! DE ElFEL-toren te Parijs moei geverfd worden. Men heeft er drie maanden werk aan en 20,000 kg. verf noodig. (Sept. 1917). de bommen en boordwapens van vlieg tuigen. Daar komt bij, dat de oorlogs bodems zich nu over een heel wat groo- ter gebied hebben te verplaatsen dan in de vorige oorlog. Met nadruk wees hij op de groote beteekenis der zeeverbin dingen: „Wanneer we die niet kunnen handhaven, verliest onze strategie haar basis. Of we een tweede front kunnen vermen, hangt af van onze heerschappij ter zee en in de lucht". In het Nabije Oosten. In het Nabije Oosten, Irak, Synë en de Libanon, is de spanning toegenomen. Ook uit Egypte wordt grooter activiteit gemeld. Daar kwam het tot een lucht slag, waaraan 200 Britsche en Ameri kaansche en 200 vliegtuigen van de As deelnamen. 44 machinés werden door de Duitschers en Italianen neergehaald. Zelf leden ze betrekkelijk geringe verlie zen. In de Golf van Suez ging een tank- bcot onder. Zandstormen maken het de soldaten de laatste tijd moeilijk, maar ze houden vol. *Alexandrië wordt door kabelballons om ringd. Ook daardoor laten de piloten zich niet afschrikken. De Britten zullen er met tegen op zien, zoo zij dat nuttig oor deelen, de beroemde stuwdam bij As- soean in de lucht te laten springen. Voor de reguleering van de Nijl is deze stuw van ontzaglijke beteekenis. De stemming onder de Egyptenaren wordt er niet be ter op. Niet Duitschland staat ditmaal voor 'n hongerwinter, maar-de Sovjet-Unie. De rubbercrisis is in de Ver. Staten dreigen der dan in Japan of bij ons. De dag zal komen, waarop wij, vergeleken met onze tegenstanders, de superioriteit op het ge bied van olie bezitten, om maar van ijzer en steenkool geheel te zwijgen. Daar cioor is de geheele Britsche oorlogsthese aar. 't wankelen geraakt. In plaats van te biokkeeren, w;ordt Engeland geblok keerd. Dit wordt het best geïllustreerd door het feit, dat Londen voor de a.s. winter de rantsoenen verlaagt, maar wij in de gelukkige omstandigheden verkee- ren, ze te verhoogen. Als de Engelschen beweren, dat wij ons „dood" overwin- ren, klopt dat dus niet. Tot dusver al thans hebben nog tamelijk „ge zond" overwonnen. Als de oorlog langer duurt, kunnen de voorwaarden voor onze overwinning gunstiger worden. De tijd kan door de Engelschen met meer als tondgenêot, doch ten hoogste als deser teur worden beschouwd. (Rijksminister Goebbels in „Das Reich".) VEEL OFFERENDE HANDEN MA KEN HET WINTERHULPWERK LICHT. GIRO 5553. dlllillllll WERELDNIEUWS IISIIIIIIIU IN WEINIG WOORDEN ENGELAND. Toen Gibraltar een vliegtuig wilde vei drijven, viel een granaat in een woon wijk te La Linea, waar één Spanjaard werd gedood en 13 personen werden ge wond. FINLAND. In Finland worden met Nov. de broodrantsoenen met 50 gr. p. p. per dag verhoogd, de boterrantsoene.n met 100 gr. per maand Gevolg van strenger optre- cen tegen de sluikhandel. FRANKRIJK. De Fransche kolonie Somaliland Tan zonder invoer niet leven. Gelukkig is de Britsche blokkade de laatste tijd wat verslapt, zoodat weer invoer mogelijk is. Toch zijn er al honderden menschen van honger omgekomen. BELGIE Staf de Clcrcq overleden. De leider van het Vlaamsch Natio naal Verbond, Staf de Clercq, is op 58-j. leeftijd te Gent aan een hartaandoening overleden. Hij was een vurig strijder voor de Vlaamsche zaak. NOORD-AFRIKA. Engeland schendt het Volkenrecht. In strijd met de primitiefste regels der menschelijkheid hebben Britsche bommenwerpers in N.-Afrika een Duit sche verbandplaats met bommen be stookt. De operatietent werd vernield. De verpleegden en het sanitaire personeel leden verliezen. Het Duitsche opperbevel besluit zijn bericht over deze aanval met de gevolgtrekking te maken, dat de Brit sche regeering blijkbaar geen prijs meer stelt op de Geneefsche Conventie. HOE HET N.A.F. GROEIT. Naar de heer Woudenberg, leider van lt Nederlandsche Arbeidsfront meedeelde, gaat het ledental flink vooruit. Alleen reeds de vorige maand zijn wel 40,000 leden toege treden Wanneer hel zoo doorgaat, zal het N.A.F aan het eind van dit jaar meer leden tellen dan er in ons land ooit georganiseerd zijn ge weest. ONZE FAMILIENAMEN. 16. Koning, Dc Coninck, Bisschop, Jon ker, Prins, Graaf, De Graaf, De Grave, Keijser, Keizer, Keijzer, De Ridder. We noemen deze namen in één adem en wel, omdat ze alle nagenoeg op de zelfde wijze in de wereld zijn gekomen. Uit de geschiedenis kennen we verschei dene huizen met een of ander uithang bord of met een bepaalde gevelsteen. Zoo sprak men van „Ik ga naar de Ko ning", wanneer men het wijnhuis met die naam op zijn uithangbord bedoelde. Leter ging die naam Koning op de be woner over, die eerst (b.v.) alleen maar Willem Corneliszoon heette. "Leen Hendrikszoon die in het huis „De Keizer van Duitschland" woonde, noem de zich Leen in de Keizer, later werd dit Leen Keizer; zoo werd de naam van Willem Gerbrandsz., die in het huis „De Bisschop van Munster" woonde, Willem de Bisschop, later Willem Bisschop. Ook gebeurde het wel, dat iemand, die als lid van een rederijkerskamer vaak de rol van Ridder vertolkte, „de Ridder" als bijnaam kreeg. Later werd deze zijn ge slachtsnaam. Het prettige gevolg van zich voortdu rend met de jongeren bezig te houden, is, dat men het beste gedeelte van zijn eigen jeugd verlengt.

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1