Wat Texelsboeren moeten weten Ouitschland moet en zal overwinnen. Oag der Nederiandsche politie14 November. Oostland vraagt mannen die van aanpakken weten Bekanntmachung Pe Hooikist is Uw Spaarpot. IN HET DONKER EN IN DE KOU. Bij het overlijden van de heer J. S. Dijt. WERELDNIEUWS AANLEG, WILSKRACHT EN KARAKTER. 65e JAARGANG. No. 5703. WOENSDAG 11 NOVEMBER 1942. TEXELSGHE COURANT De Fuehrer zeide, dat Duitschland, wanneer in 1933 de Partij niet in het binnenland de overwinning had behaald, een machtelooze staat zou zijn gebleven met een leger van 100,000 man en onver mijdelijk gedoemd om in zichzelf te ver kwijnen, In diezelfde tijd was er in het cc-sten reeds een kolos opgestaan, die slechts een gedachte had: dit zwakke, luie,défaitistische en verscheurde Euro pa onder de» voet te loopen. Waarom wij op zoo'rt groote afstand strijden? Wij willen de oorlog zoo ver mogelijk van onze grenzen houden, om dat we het Rijk willen besparen, wat thans enkele Duitsche steden moeten doormaken. Onze tegenstanders zijn nog dezelfde als die in de vorige oorlog. Achter hen staat nog dezelfde macht, de internatio nale jood. Van instorting geen sprake. Maar zij vergissen zich, wanneer ze meenen, Duitschland ook nu door een golf van leugenpropaganda tot instorting te kunnen brengen. Wie dit volk aan het wankelen denkt te kunnen brengen, kent de dragende kracht van de nationaal-soc„ Voldoende werk voor de winter. Voor de winter is hier voldoende werk. Be halve de tractoren, worden alle ploe gen (vijf-scharige tractorploegen) naar de montagehallen gebracht om te wor den gereviseerd en wanneer we dan nog ih aanmerking nemen, dat de meeste groote tractoren zullen worden omge bouwd op houtgas, door middel van een zeer voor dat doel geschikte generator, dan weten we zeker, dat we de winter met in ledigheid zullen doorbrengen. Met onze trouwe motor met zijspan leggen we per dag gemiddeld 100 km. af Des avonds voelen we ons soms erg c'oor elkaar gerammeld, want de wegen zijn hier niet in een dusdanige staat, dat het rijden een onverdeeld genoegen is. Maar we houden de boel aan het draaien en dat is het voornaamste. De „Verwal- tors" .hebben respect voor ons gekregen. Zooveel „service" hadden zij niet ver wacht en zij zijn het ook niet gewend. We hebben hier een groote behoefte aan kerels, die weten aan te pakken, aan goede vakbekwame boeren, die leiding kunnen geven. Mochten vele Nederlan ders dat nu maar eens beseffen, want v/at op het oogenblik hier is, daarvan zou men kunnen zeggen: „Alle hout is r og geen timmerhout'. Ze kunnen de vrijwilligers niet scherp genoeg selectee- ren Het gaat hier niet om bedrijven, zoo als wij in ons vaderland gewend zijn, maar om bedrijven, met schier giganti- De mannen van het Vrijwilligers Le gioen Nederland, die aan het Oostelijk front staan, zullen met de Kerstdagen wederom verrast worden met een pak ket, bevattende velerlei artikelen, welke zij best kunnen gebruiken. Ook de commandant van het Vrijwilligers Legi oen Nederland, luitenant-generaal H. A. Seyffardt, toonde zijn belangstelling voor 't gereed maken der Kerstpakket ten Polygoon-Meijer Pax-Holland-c). HITLER SPRAK TE MUENCHEN. De hoofdstad der Beweging eerde Zondag de nagedachtenis van de 16 nationaal-socialisten, die op 9 No vember 1923 voor het nationaal-so- cialistische Rijk hun leven hebben gelaten. De Fuehrer, die deze dag temidden van zijn oude strijdgenoo- ten doorbracht, hield een rede, die door de Groot-Duitsche Omroep werd uitgezonden. Hier volgt een samenvatting van die rede. partij en haar geweldige organisatie niet. Elke Duitscher, die van het oostfront komt, kan u verzekeren: „Als er één natiohaal-soc.- staat verwezenlijkt \ftordt. dan is het alleen Duitschland." Antwoord aan Eden. Om deze reden trekt de andere wereld, voor zoover zij in het bijzonder kapitalis tische belangen vertegenwoordigt, tegen ons op. Als eenige tijd geleden Eden ver klaarde: Wij Engelschen hebben erva ring in het regeeren, dan kan men daar op slechts antwoorden: „Niet in het re geeren, maar wel in het uitbuiten en uit plunderen. (Zje verder 2e pagina). „Van deze prachtige grond is zoo veel te maken. Ruimte hebben we genoeg voor iedere kerel, die naar hier trekt om ons te helpen bij dit geweldige werk. Eindeloos, vrucht baar land. Ontzettende bodemrijk dommen." sche afmetingen. Toen wij deze kwestie eens bespraken, was men 't roerend met ons eens, maar de moeilijkheid blijft: Waar haal je de menschen vandaan? En fin, we zullen maar zeggen, dat ook Keu len en Aken niet op één dag gebouwd zijn. Er zijn veel kansen. Je wilt het toch zoo graag goed heb ben. Van deze prachtige grond is zooveel te maken. Ruimte hebben we genoeg vcor iedere kerel, die naar hier trekt om ons te helpen bij dit geweldige werk. In ons dichtbevolkte Nederland eet men elkaar straks 'op en hier kennen wij stre ken, uitgestrekt, eindeloos, vruchtbaar land. Land, dat alleen wacht op de hand, die de ploeg er doorheen komt trekken, die gebruik komt maken van de ontzet tende bodemrijkdommen, welke hier ver borgen liggen. In ons Vaderland zijn toch zooveel ke rels, die door de dichte bevolking zich de kans zien ontglippen het ooit nog tot zelfstandige boeren te brengen. Wat "kun- wij hen gebruiken. Laten zij niet langei blijven rondloopen, maar hun handen uit de mouwen steken en hier helpen op bouwen. Een groot werk wordt hier ver richt! Ik ben nog doende geweest gegevens te verzamelen omtrent de uitslagen van de oogst hier. Er ontbreekt mij nog ver gelijkend materiaal in verband met de .gemiddelde opbrengst van de kleine bou wer. Mettertijd hoop ik hierover iets te melden. Het lijkt mij echter, dat de 'öicyclopaedie van 1939 de plank niet ver Leeft misgeslagen, waar zij cijfers publiceerde omtrent de productie in Rus land. We hebben alreeds geconstateerd, dat de groote bedrijven (Kolchosen-systeem) in hun opbrengsten lager liggen, dan die van de kleine bouwer. De grond van de groote bedrijven is door de bolsjewieken ontzettend „mishandeld" en ook het ge brek aa n trekkrachten drukt zijn stempel op de uJ.tslag van de opbrengst. De „edele ridders" uit het land van Stalin hebben alle paaxden gestolen en dat is niet een, twee, drie opgelost. Het begint al beter te word en, want we hebben er iets op gevonde n. Wij vorderen via de plaatselij ke burgemeester, een aantal, paarden, ploegen en paardeknechten en deze moe ten om beurten een paar dagen komen helpen. Ze worden er voor betaald en wij zijn geholpen; het gaat uitstekend. KOSTELOOZE VACCINATIE. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat gelegenheid zal worden gege ven tot kostelooze inenting en herinen ting van ingezetenen, die zich daartoe aanmelden: Op Maandag 16 November a.s. des mid dags 12 uur ten huize van P. de Wit, te Zuid-Eierland; op Woensdag 18 November a.s. des na middags 1 uur in de dokterswoning te De Cocksdorp en op Donderdag 19 November a.s. des namiddags 12 uur in de o.l. school te Midden-Eierland In verband met het heerschen van ma zelen onder de kinderen is de gelegen heid tot vaccinatie in de dorpen Den Burg, Den Hoorn, De Koog, Oosterend, Oudeschild en De Waal, uitgesteld. Teneinde abuizen bij het opnemen van namen en voornamen te voorkomen, moe ten trouwboekjes, waarin tfe namen van belanghebbenden zijn opgenomen, wor den medegebracht. Onder de aandacht wordt gebracht, dat kinderen vóór het bereiken van den leef tijd van één jaar ingeënt MOETEN zijn. Texel, 11 November 1942. De Burgemeester voornoemd. S. DE WAARD, Loco-B. De Gemeente-secretaris, JONKER. Er kan niet genoeg op worden geha merd: Houd uw electriciteitsmeter in de gaten en stook uw kachel met overleg. De verstandige huismoeder heeft geen adviezen noodig. Die weet best, wat haar te doen staat. Die zou niet graag de kans loopen, straks voor een week of wat van stroom verstoken te zijn. Die wéét wat het zeggen wil, wanneer de bodem van de kolenkist in zicht komt, terwijl de vorst bezig is bloemen op de ruiten te tooveren. Maar je hebt nu eenmaal men schen, dje maar raak stoken; die zich wijs maken, dat het zoo'n vaart niet zal loopen. Het is voor hen, dat de gansche pers keer op keer op hetzelfde aambeeld hamert: Stook met overleg; doe met uw brandstof zoo zuinig als u maar kunt. Wie niet hooren wil, moet de kou voelen en.in het donker zitten. WIE* SLACHTEN WIL. Aan belanghebbenden wordt door de P.B.H. medegedeeld, dat, Alvorens een machtiging tot slachtën kan worden be-» komen, eerst alle stamkaarten op het distributiekantoor moeten zijn afgestem peld. Aangezien dit slachtseizoen Zater dags moet worden geslacht, moeten de machtigingen ad f 0,25 ^uiterlijk 'sWoens- dags tevoren zijn aangevraagd bij de Bu reauhouder. DE ZON. Wo 11 Nov. op 7,52; onder 16,56 Do. 12 Nov. op 7,53; onder 16,54' Vr. 13 Nov. op 7,55; onder 16,53 DE MAAN. Wo 11 Nov. op 10,51; onder 19,41 Do. 12 Nov. op 11,53; noder 20,43 Vr. 13 Nov. op 12,45, onder 21,52 Eerfcte Kwartier: 15 Nov. 8,56 HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo 11 Nov.' 10,52 en 23,15 Do. 12 Nov. 11,39 en Vr. 13 Nov. 0.04 en 12 ,30 Springtij 22 November. VOLKSWEERKLJNDE. Nevels in St. Maartensnacht Brengen winters, kort en zacht. Na een langdurig ziekbed is een alge meen geacht plaatsgenoot, de heer vJ. S Dijt, Zaterdagmorgen 7 November te zijnen huize in de leeftijd van 78 jaar overleden. De heer Dijt was van 1904 tot 1934 dijkgraaf van het water schap de Dertig Gemeenschappe lijke polders; van 1907 tot 1923 eerste wethouder onzer gemeente; in 1911 ongeveer een half jaar loco-burgemeester. Tot zijn dood was hij voorzitter van de Coop. Pluimveeteelt- en Tuinbouwvereeniging Texel, welke functie, hij plm. 16 jaar waarnam. De heer Dijt was een hard werker, een hoogstbekwaam bestpurder, de vriend en raadsman van velen. Zijn heengaan wordt in breede kringen diep betreurd. De heer J. S. Dijt werd in 1864 te Den Burg geboren. Na het bezoeken van de z.g. „Fransche .school" alhier, volgde hij het onderwijs aan het Instituut Gooiland te Bussum; daarna heeft hij aan de Rijks- Dat de politie in het algemeen voor haar opofferende taak, die zij betrouw baar dag en nacht verricht, niet de haar toekomende wpardeering van het publiek heeft, is een aan iedere ontwikkelde Ne- erlander bekend feit. De politie is: vriend en helper van het volk. Om dit ons volk te doen beseffen is, naar het Alg. Handelsblad meldt, inge- steld de „Dag van de Nederiandsche Po litie". Op deze dag, die regelmatig zal worden gehouden, heeft de politie gele genheid het dienende van haar taak tot uitdrukking te brengen. 14 November a.s. getuigt de politieman in ons geheele land van zijn geest van paraatheid en v§n zijn wil om de vriend, helper en be schermer te zijn van zijn volk. De politie begeeft zich onder het volk, anders dan gewoonlijk. Zij bewijst door marschen en sportwedstrijden haar lichamelijke ge traindheid; ze organiseert maaltijden voor kinderen uit behoeftige gezinnen en 'houdt gezellige kindermiddagen. In ver schillende groote gemeenten worden con certen van politiemuziekcorpsen op plei nen en straten gegeven. Hier en daar wordt gelegenheid gegeven voor het be zichtigen van politiebureaux. Politie honddemonstraties worden gehouden, enz. De geheele politie van hoog tot laag, overal, in stad en Ihnd, trekt er op 14 November op uit met de collectebus van Winterhulp. De programma's in de verschillende steden voor de Dag van de Nederiand sche PdTÏtie zijn ontworpen en worden uitgevoerd door de plitiemannen zelf. In een 'der groote steden neemt die dag het politiecorps op eigen initiatief het peet vaderschap op zich van een aantaf be hoeftige gezinnen, die door de politie mannen zelf zijn aangewezen. Het corps zal de geheele winter voor die gezinnen Musterung der Geburtsjahrgan- ge 1904 und 1905. Alle mannlichen Reichsdeutschen der Geburtsjahrgange 1904 u. 1905 auch diejenigen, die bereits vor oder wahrend des Krieges gedient haben, oder durch Wehrersatzdienststellen der Hei mat erfasst, gemustert, unabkömmlich,' bereitgestellt oder zurückgestellt worden sind, haben sich zur Musterung zu mel den: aus der Provinz Nordholland in - Am sterdam-O., Schule, Iepenweg 13 am 12.11.1942 vórm. 8,30 Uhr die Buchstaben A—J,%am 13.11.1942 vorm. 8,30 Uhr die Buchstaben KQ, am 14.11.1942 vorm. 8,30 Uhr die Buchstaben RZ. Den Meldepflichtigen haben Aus- weispapiere und 3 Passbilder 3752 mm. in bürgerlicher Kleidung, ohne Kopfbe- deckung, Brillentrager das^ Brillenre- zept mitzubringen.'Juden haben nicht zu erscheinen. Die Meldepflichtigen wird das Fahr- geld 3. Klasse gegen vorzeigen derFahr- karte bei dér Meldung zurückerstattet Sie erhalten ferner bei einer Abwesen- heit vom Wohnort von mehr als 8-Stun ten ein Zehrgeld. Den Haag, den 26 Oktober 1942. Der Reichskommissar für die besetz- ten Niederlandischen Gebiete der Generalkommissar für das Sicher- heitswesen. gez. RAUTER SS-Gruppenführer und General- leutnant der Polizei. m 5553 KENT GIJ REEDS DIT GETAL? HET IS HET GIRONUMMER VAN WINTERHULP. landbouwschool (de latere Landbouw- hoogeschbol) te Wageningen zijn studie voltooid. Van jongs af hadden land- en tuin bouw zijn volle, belangstelling, terwijl /nede alle zaken, Texels polderland ra kende, zijn bijzondere aandacht hadden. Toen danook de heer Dijt 12 Maart 1904 als opvolger van de heer J. J. Roe per tot dijkgraaf van Texels grootste wa terschap, de Dertig Polders, wérd be noemd, bleek al spoedig, dat men geen beter keus had kunnen doen. Wat de heer Dijt in deze functie tot stand heeft gebracht, verdient met oprechte waar deering te worden vermeld. Hij vond zijn pad niet altoos gebaand; niet zelden moest veel tegenstand worden overwon nen, alvorens plannen, die hij in het be lang van de polder achtte, ten uitvoer konden worden gebracht, maar de heer Dijt had zich al spoedig zoo volkomen in alle zaken, die het waterschap aangin gen ingewerkt, dat hij zijn voorstellen terdege voorbereid ter tafel kon brengen. De heer Dijt leerde men kennen als een krachtige persoonlijkheid, een even be kwame als wilskrachtige figuur. Het waterschap in het bijzonder is aan de heer Dijt veel dank verschuldigd. De zeewering werd verzwaard, de wateraf voer verbeterd, de wegen verhard (het aantal km. verharde wegen werd onder het bewind van de heer Dijt van 20 op zorgen. Eveneens wordt op 14 Novem ber een inzameling gehouden van gedra gen winterkleeding, die door de politie wordt verdeeld in door Winterhulp aan te wijzen gezinnen. Ten slotte organi seert dit corps een kindermaaltijd, waar aan 1000 behoeftige kinderen worden onthaald op soep, stamppot met een bal gehakt, ijs en fruit Ook deze maaltijd wordt door de politiemannen bekostigd. AMERIKAANSCHE TROEPEN in Fransch Noord-Afrika. In de Lacht van Zaterdag op Zondag zijn zoowel aan de Atlantische kust als aan die van de Middellandsche Zee Ame- nkaansche leger-, lucht- en vlootstrijd- krachten in Fransch Noord-Afrika, mét name in Marokko en Algiers, aan land gegaan. De eerste berichten waren' tame lijk verward. De toestand wordt in een DNB bericht uit Vichy evenwel ernstig genoemd. Zondagmorgen om half vier werd de omgeving van Algiers hevig gebombar deerd. Om half 8 werden, nadat eenige pogingen daartoe waren afgeslagen, bij deze stad troepen aan land gezet. Van vijf Amenkaansche bommenwerpers, die in duikvlucht bommen wierpen bij de Admiraliteit, werd er een neergehaald. Aan de kade ontstond een groote brand, verscheidene granaten troffen de stad. Zondagavond kwam, volgens bericht 'uit Algiers, de opperbevelhebber in N. Afrika met de bevelhebber van de ge lande troepen overeen, dat de vijande lijkheden zouden worden gestaakt. Er wordt nu te Al'giers niet meer ge vochten. Volgens de eerste ramingen zou de sterkte van de vijandelijke strijdkrachten 140,000 man bedragen. (Havas-Ofi.) Het Langemarck-Studium stelt hooge eischen aan zijn candidaten. Hoe zou het ook anders kunnen. Zij, die eens, dank zij de beste opleiding, die mogelijk is, ge roepen zijn, als arts of journalist, als in genieur of architect, als officier of sport- leeraar ons volk voor te gaan en leiding te geven, moeten toegerust zijn met ga ven van hoofd en hart, die hem waardig maken een dergelijke positie te beklee- den. Te duidelijk hebben de toestanden in het achter ons liggende tijdperk, waarin afkomst en welstand bijna altijd de door slag gaven, bij het streven naar een aca demische opleiding, ons getoond, waar we terecht komen, als niet de prestatie, doch de kruiwagen beslist over de toe komst van onze jeugd. Aanleg, wilskracht en karakter zullen de eenige maatstaf vormen, die we mo gen aanleggeri. Jonge mannen tusschen 16 ep 22 jaar, die meenen hierover te beschikken en die op hun tegenwoordige school of in hun tegenwoordig beroep niet de mogelijk heid vinden, waarop ze recht meenen te hebben, kunnen zich tot 't Langemarck- Studium wenden. Voor de besten onder hen bestaat de gelegenheid zich na een voor-opleiding op een middelbare vak school of op de universiteit verder te be kwamen. Zij, die hiertoe niet geschikt zijn, ontvangen voorlichting over de ver der te volgen beroepsopleiding of wor den in staat gesteld, een betrekking aan te nemen, waar ze zich langs de weg der practijk verder in hun oud of in een nieuw vak kunnen bekwamen. Voor in lichtingen en aanmeldingen wende men zich tot 't Langemarck-Studium, Waals- dorperweg 12, Den Haag. 130 gebracht!). In de vergadering van 5 Dec. 1934, de laatste, welke hij als dijk graaf leidde, is wel gebleken, dat men zijn verdiensten naar waarde schatte. Van Overheidswege is dit in 1927 geschied, toe§n werd de heer Dijt tot Rid- der in de Orde van Oranje-Nassau be noemd. Als huldeblijk van het personeel verrees op de dijk bij Nieuweschild een gedenknaald met inscriptie. De Coop P.T.V. Texel verliest in de heer Dijt een voorzitter, die met hart en ziel voor de vereeniging heeft gewerkt; aan zijn heldere blik, zijn weloverwogen adviezen en de groote liefde', waarmee hij zich van zijn taak kweet, heeft .'de Coöperatie veel te danken. Bovenal is het overlijden van de heer Dijt voor de familie een zware slag. Be gaafd met voortreffelijke eigenschappen van hoofd en hart, was hij een echtge noot en vader, wiens heengaan wel een groote leegte moet achterlaten. Dat de nabestaanden in deze dagen van smart de steun mogen erlangen, welke zij behoeven, wenschen Wij hun gaarne toe. De wetenschap, dat een wel besteed leven werd afgesloten; de heer Dijt een belangrijke bijdrage tot heil van de gemeenschap heeft mogen leveren en niet vergeefs heeft geleefd, moge hun tot troost strékken. De overledene ruète in vrede. (Foto uit archief Tex. Crt.) De overwinning zal komen. Indien onze strijd toen niet verloopen was zooals hij verloopen is, zou niet de macht in de wereldgeschiedenis zijn opgestaan, die in staat kon zijn, zich te genover deze kolos tp plaatsen. Thans welen wij, dat er dan waarschijnlijk geen Europa meer zou zijn. Het sprak toen vooi ons vanzelf, dat deze overwinning on der alle omstandigheden komen moet en komen zal. Dat is de overtuiging, waar mee ik thans voor u sta, de overtuiging, die mij nooit verlaten heeft, sedert Ik als onbekend man de strijd aanvaardde voor de ziel van deze stad en daarna voor de ziel van mijn volk. En thans sta ik cp precies hetzelfde standpunt: Het lot of de Voorzienigheid zal de overwin ning geven aan degenen, die haar het meest verdienen. Wij hadden die overwinning reeds in 1918 kunnen behalen, maar toen had het Duitsche volk haar niet verdiend; het had zichzelf verloren en was zichzelf ontrouw geworden. t

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1