Wat Texels hoeren mo«ten weten. beschoren zijn aan onze vanen" „Het succes zal Vooruitzien. Gelooven, Trouw blijven, doorzetten. 00STLAND-PRAATJE (1) DIENEN. WERELDNIEUWS DE STRIJD IN N.W. AFRIKA Texelsohe Berichten Let op uw electra-meter I Gebruik uw hooikist ■r.6e JAARGANG. No. 5704. ZATERDAG 14 NOVEMBER 1942. TEXELSCHE COURANT DE FUEHRER TIJDENS ZIJN REDE in de Löwenbraukeller in München ter gelegenheid van de Heldenged enkdag van de 9de November. (Telefoto Hoftmann-Stapf Pax-Holland-b) (Slot.) Duitschland zal de definitieve slag uitdeelen. Wij hebben bij Sebastopol nogal lang werk gehad, zeggen onze tegenstanders. Dit kwam echter, omdat ik daar geen ontzettende massamoord wilde doen ple gen. We hebben Sebastopol evengoed in handen gekregen, evenals de heele Krim. Zoo bereiken wij met volharding doel na doel. Laat onze tegenstander maar rustig aanvallen. Hij zal daarbij doodbloeden en wij kunnen daarna al tijd weer corngeerend ingrijpen. Mijn strategische plannen heb ik nooit naar de opvattingen van anderen ontworpen Zoc zijn de Engelschen in ieder geval Frankrijk uitgetrommeld, hoewel ze ver klaard hadden, daar een millioen man sterk te zijn geweest. Hoe dicht zijn ze destijds bij onze grens geweest en waar zitten zij thans? In de woestijn zijn ze al eenige malen opgerukt, maar ook weer teruggetrokken. Het beslissende in deze ocrlog is, wie de definitieve slag uitdeelt en dat zullen wij zijn. De duikbootoorlog. Onze tegenstanders produceeren zoo genaamd alles veel goedkooper en beter dan wij, maar ook onze constructeurs slapen niet. In de winter van 1939-1940 verklaarde Churchill, dat het duikboot gevaar voorgoed voorbij was. Maar de prattijk leerde wel anders. De Amerika nen beweren, dat zij zóóveel oorlogs schepen per jaar bouwen; wij bouwen er evenveel, maar ze zijn doelmatiger. Wij hebben thans meer* dan 20 milli oen brt. scheepsruimte tot zinken ge bracht, dat is veel meer dan in de vorige wereldoorlog. Het aantal onzer duikboo- ten is aanzienlijk grooter dan in de vo rige- oorlog. En wij maken nog meer en nog betere wapens. Waar het op aankomt. Wij hebben zoogenaamd de slechtste soldaten en de slechtste organisatie, maar desondanks hebben wij het eene resul taat na 't andere behaald. En daar komt het op aan. Op de plaatsen, die wij een maal bezitten, zal geen ander komen. De rol van Japan. Bij onze bondgenooten heeft zich Ja pan gevoegd, een werkelijke wereldmo- gendheid. Zoogenaamd heeft dit land nog slechts fiasco's geleden, maar bet heeft Amerika toch maar 98 pet. van de rubberproductie ontnomen; het heeft de grootste tinproductie ter wereld en een reusachtige petroleumproductie. Het zal gelukken. Wij trotseeren alle gevaren, wankelen of wijken nooit; elke moeilijkheid bieden wij moedig het hoofd. Wij denken aan 't woord van Luther: „Al ware de wereld vol duivels, het moet en zal ons toch ge lukken". Regeeren is vooruitzien, zegt een Fransch spreekwoord. We zouden het ook oj „huishouden" kunnen toepassen. Voor al in deze tijd is het zaak, rekening te te houden met de dag van morgen; reke ning te houden met uw kolen voorraad. Die moet nog zeer behoorlijk zijn, wan neer straks de koudste maanden van het jaar, Januari en Februari, zich aandie nen. Dan zal „zwart-Jan" niet met een enkel schepje per dag tevreden kunnen worden gesteld. Maar ook moet rekening werden gehouden met de electriciteits- meter, die ongenadig elk Kilo-Watt'je telt en als een razende draait, wanneer u „eventjes" water kookt in ketel of op kookplaat; die met angstwekkende snel heid hooger en hooger getal aanwijst, wanneer u aan het strijken bent of „eventjes" de straalkachel heeft aange zet. Er kan op menig punt nog wel bezui nigd worden, ook in de keuken. Zet greenten en aardappelen met zoo weinig mogelijk water op; bereid uw spijzen, terwijl de pan behoorlijk door een deksel is afgesloten; kook ze zoo vlug mogelijk et: niet langer dan noodig is. Maak, waai eer.igszins mogelijk, vau uw hooikist ge- fciuik. Zet niet driemaal per dag water op voor de afwasch. Dat afwasschen kan best eens per dag gebeuren. Dat spaart stroom en zeep en tijd! DE ZON. Za .14 Nov. op 7,57; onder 16,51 Zo #15 Nov. op 7,58; onder 16,50 Ma. 16 Nov. op 8,00; onder 16,49 Di. 17 Nov. op 8,02; onder 16,47 DE MAAN. Za. X4 Nov. op 13,27; onder Zo 15 Nov. op-414,05; onder 0,19 Ma. 16 Nov. op 14,32; onder 0,40 Di 17 Nov. op 14,18; onder 1,32 r Volle Maan: 22 Nov. 21,24. HOOG WATER OP TEXELS REE. Za. 14 Nov. 0,57 en 13,25 Zo 15 Nov. 1,56 en 14,28 Ma. 16 Nov. 3,04 en 15,43 Di. 17 Nov. 4,26 en 17,07 Springtij 22 November. Groot vertrouwen. Juist thans zie ik de toekomst met groot vertrouwen tegemoet. Afgeloopen winter drukte ons de herinnering aan het lot van Napoleon in 1812. En de winter van 1812 was maar half zoo koud als die, welke we juist achter ons hebben. Dit jaar zijn we anders voorbereid. On verschillig waar de fronten zich zullen bevinden, altijd zullen we pareeren en tot de aanval overgaan. Ik twijfel er geen seconde aan, of aan het einde van deze oorlog zal het succes beschoren zijn aan onze vanen. Het beslissende woord niet aan Roosevelt. Roosevelt voert een aanval op Afrika uit, zoogenaamd om het tegen Duitsch land en Italië in bescherming te nemen. 'Een leugenachtige frase. Roosevelt is zonder twijfel de super-gangster, maar 't beslissende en laatste woord is niet aan meneer Roosevelt. Wij zullen, zooals al tijd onze slagen grondig voorbereiden. Altijd zullen we op het juiste oogenblik komen. Een tromfkreet steeg op, toen de eerste Engelschen in Boulogne landden en oprukten, maar zes maahden later was die kreet verstomd. Het is toen an ders uitgevallen en het zal ook nu anders uitvallen. Gé kunt het stelligste ver- ti ouwen hebben, dat leiding en weer macht alles doen, wat gedaan moet wor den en gedaan kan worden. Een hechte gemeenschap. Bovendien heb ik de rotsvaste overtui ging, dat achter leiding en weermacht voor alles het Duitsche vaderland staat en achter mij in het bijzonder de geheele nationaal-socialistische partij als een hechte gemeenschap. Onder deze titel heeft Ir. Mussert, de leider der NSB in Nederland, een hoofd artikel gesphreven in „Volk en Vader land" van 6 Nov. In dit artikel zet Mus sert uiteen, waarom op het oogenblik de strijd door de nationaal-socialisten voor Volk en Vaderland wordt gevoerd. Ir. Mussert betoogt inxdit artikel o.m., dat# wanneer het-Nederlandsche volk eerder de doelstellingen van het nationaal-socia- lisme had begrepen en zich 'in 1937 ach ter hem had geschaard, ook het Neder- landsche volk op het oogenblik zijn rechtmatig deel geleverd zou hebben, want deze oorlog gaat ons allen aan. Hij schrijft in dit verband: Het Nederland- sche volk zou dit aandeel op zich geno men hebben, als er in Mei 1940 een na tionaal-socialistische regeering geweest was in Nederland; sindsdien is er geen Nederlandsche regeering, dus kan dit volk die weg niet gaan. Het nationaal-socialisme aan ons volk te brengen, dat is onze taak ook in dit mjaar^v«jn 1942, nu het verder dan ooit van ons verwijderd schijnt. Door de schijn laten wij ons niet bedriegen; maar stoer en stram met de koppigheid en de volharding van de rasechte Germaan, met de beste eigenschappen van ons volk doorzetten. Doorzetten tegen alles in Ir. Mussert besluit: Wij behouden het geloof; wij blijven trouw; wij werken door, onverstoorbaar, stoer. Het natio- naal-socialisme is toch de eenige moge lijkheid tot herrijzenis van ons volk in een nieuw en beter Europa. O LOON NAAR BEKWAAMHEID. Wij willen in de toekomst alleen een pi estatieloon kennen. Voor wie niets presteert is in onze gemeenschap geen plaats. (D r.. Ley, Reichsorganisationlei- ter). Geen Duitschland van 1918. Wat de tijd van heden onderscheidt van die van vroeger is, dat er toen achter de keizer geen volk stond, terwijl achter mij een der meest grootscheepsche orga nisaties staat, die ooit op deze aarde zijn opgebouwd. Zij vertegenwoordigt het Duitsche volk. Wat echter ook omge keerd de tijd van heden van die van teen onderscheidt, is, dat aan het hoofd van het volk niet iemand staat, die ooit wellicht in kritieke tijden naar het bui tenland zou gaan, doch iemand, die altijd slechts de strijd en altijd het eene be ginsel gekend heeft: slaan, slaan en weer slaan. En nog iets anders pnderscheidt het Duitschland van heden van het Duitsch land van toen: Toen was er een leiding, dio niet geworteld was in het volk. Ten slctte was het niet anders dan een klas- senstaat. Thans echter staan wij midden in de voltooiing van datgene, dat uit de ccrlog is voortgesproten. Thans treedt de nationaal-socialististfhe volksgemeen schap naar het front. Aan vele dingen zult ge hebben opgemerkt hoe deze weer macht van maand tot maand meer na- ticnaal-socialistisch wordt, hoe hier de Duitsche volksgemeenschap steeds meer tol uiting gekomen is. MARIUS ROEPER MET VACANTIE TERUG UIT ZUID-OOST POLEN. Hoofdvertegenwoordiger over 3700 bunder. Na zeven maanden in Zuid-Oost Polen ovei vijf landbouwbedrijven met samen 3700 bunder land het beheer te hebben uitgeoefend, is Marius Roeper dezer da gen voor een korte vacantie naar Texel teruggekeerd. Op de markt, waar Marius Maandag her middelpunt van de belangstelling van zijn vele vrienden en kennissen vormde, hadden we een kort praatje met de jonge pionier-der-productieslag in het Oosten. Marius had er, zooals gezegd, 7 maanden de leiding over uitgestrekte landbouwbedrijven op de Rutheensch- Oekrainische grens. 1 Was Marius uitstekend bevallen. Hij houdt van aanpakken en juist die man nen kunnen in deze streken worden ge bruikt. Nadat de Sovjets uit deze gebie den waren verdreven, werd door de Duitsche overheid terstond de reorgani satie van landbouw en veeteelt ter hand genomen. Zij, die vóór de bezetting van Oost-Polen door de Sovjets aan 't hoofd van de bedrijven stonden, bleken omge bracht of naar Siberië verbannen. Aan de leiding van door de Sovjets aange stelde personen haperde veel, zeer veei. Poeren uit streken, waar de cultuur op hcog peil stond, moesten hier aan het hoofd worden geplaatst. Uit alle hoeken van Europa zijn op uitnoodiging van de Duitsche regeering boeren, meestal jon ge krachten, naar de van Sovjet-onder- diukking bevrijde gebieden getrokken, cn- zich daar in te zetten en mede te werken om de voedselvoorziening van Europa veilig te stellen. Ook van Texel hebben eenige boeren aan deze oproep gevolg gegeven. Deze boeren zijn echter niet bij elkander gebleven.: Marius ver-? lelde ons dat de dichtstbijzijnde Texelaar, de heer Jb. Roeper, nog wel 120 km. van hem vandaan zat. En toch is het hem er uitstekend be vallen. Ook wat het eten en drinken be treft, merkte hij op. „En je krijgt daar nog een goeie borrel op de koop toe Hij vertelde ons van de hartelijke en gastvrije bevolking, die uit Polen en half-Russen bestaat. Marius kon het best met hen vinden; in hun keuken is hij menigmaal op spek en gebakken eie ren onthaald. j. HEDEN: DAG VAN DE NED. POLITIE. Eigen volk steeds weer te dienen Is ons aller schoonste taak, Want dan werken wij tezamen Aan onze eigen goede zaak. Nederland's politiemannen In het dorp en in de stad Hebben voor deez' mooie opgaat Werkelijk begrip gehad. Heden willen zij dit toonen In geheel ons vaderland; Heden vormen zij tezamen Eén aaneengesloten band. Heden gaan ze collecteeren Voor de Stichting Winterhulp In de groote en kleine steden, Ja, zelfs in de kleinste stulp. Heden gaan ze demonstreeren: Slechts in d' eendracht ligt nog macht; Samenwerking, dat beteekent: Liefde, dienstbaarheid en kracht. Nederlandsche mannen, vrouweu, Houdt daarom uw beurs niet dicht Kent, als die politiemannen. Voor uw land en volk uw plicht! Neem een voorbeeld heden aan die Dienende politieman: Zorgt, dat 't volk in deze donk're Tijd ook op u reek'nen kan! HENK VAN HEESW1JK. Extra Weermachtsbericht Een extra bericht van 9 Nov. meldde het tot zinken brengen van 16 vijande lijke koopvaarders en wel op verschil lende punten van de Atlant Oceaan, sa men 103000 brt. Genua opnieuw getroffen. Genua heeft als gevolg van de her nieuwde luchtaanval in de nacht van Zaterdag op Zondag 23 dooden te be treuren; 88 personen werden gewond. Minstens vijf aanvallende vliegtuigen werden neergehaald. Bommen op Helsinki. Zondag liet een vliegtuig twee bom men op de Finsche hoofdstad vallen. Ze kwamen temidden van een menigte men- schen, die juist uit een bioscoop kwamen. 45 personen werden gedood, onder wie 17 kinderen en 13 vrouwen. 120 wprden er gewond. Grondkamer. Het kantoor van de Grondkamer N - Holland is sinds 7 Nov. gevestigd: Park- laan 14, Haarlem. Telefoon 20761. Huisslachting Het huisslachtingsseizoen is .per lNo- vember 1942 geopend Na die datum wor den geen nieuwe vergunningen voor huis slachtingen meer verstrekt Vloeibare brandstof voor scheu ren van grasland. Gegadigden voor het scheuren van grasland moeten voor het bekomen van vloeibare brandstof een aanvraagformu- liei indienen vóór 14 November, afd. Bo demproductie, Kerkplein 13 te Alkmaar (Dit bericht kwam voor vorig nr. te laat. We nemen aan, dat, wanneer be langhebbenden vandaag nog een formu lier aanvragen, zij nog juist op tijd zijn. Red.) Rundvee. Het is ons gebleken, zoo schrijft ons de Voedselcommissaris voor N.-Holl., dat er door particulieren, die totaal geen land- of tuinbouwbedrijf hebben, melkvee inge\ schaard wordt bij veehouders teneinde de beschikking te krijgen over volle melk. Het behoeft geen betoog, dat dit in- druischt tegen iedere vorm van melkdis- tributie. Tevens is dit een kennelijke po ging om de standaardisatiewet te ont duiken. Hiertegen zal dan ook zonder pardon worden opgetreden, terwijl inbe- zitname der koeien volgt. Wij raden de veehouders aan, zich voor dergelijke prac tijken van particulieren niet te leenen. v Verplichte rundveelevering. a. Indien een veehouder in 1942 een rëstant te veel geleverd heeft, wordt dit overgeschreven op de levering 1943; b. Het teveel geleverde aantal kg. vleesch in 1942 wordt automatisch over geschreven op 1943; c. Contracten, afgesloten boven de leve- rmgsplicht 1942, worden eveneens voor het getaxeerde aantal kg. in mindering gebracht van levering 1943; d. Het bovenstaande is eerst van toe passing indien ook aan de eventueele extra aanslag over 1942 is voldaan. Indien een veehouder zich op T8 Oct. niet had aangepast aan zijn bedrijfstoe- wijzing en aan zijn extra aanslag heeft voldaan, kan hij zijn eventueel nog bo ventallig vee voor 1 Dec. 1942 vrij ver- koopen. Ook kan hij leveren ih minder ring van de aanslag rundvee 1942. De wereldoorlog is in eeil nieuwe fase getreden nu Britsch-Amerikaansche troepen ^en inval deden aan de kust van Fransch N.W. Afrika. De berichten, wel ke ons van dat strijdtooneel bereiken, zijn tamelijk verward, maar zooveel is zeker, dat Oran, Casablanca en Algiers centra waren van hevige strijd. De Fran- schen boden verwoed tegenstand, maar hebben hier en daar voor de overmacht moeten zwichten. De Amerikanen brach ten ook bommenwerpers en tanks in het gevecht. Van hun oorlogs- en transport schepen werd echter reeds een aanzien lijk getal door duikbooten tot zinken ge- biacht. Ook Tunis niet gespaard. Roosevelt vroeg de Bey van Tunis toestemming tot doortocht voor zijn troe pen. Maar zonder antwoord af te wach ten, overschreden Amenkaansche solda ten daar de grens. Duitsche troepen door onbezet Frankrijk. De Fuehrer vernam onderwijl van be trouwbare zijde, dat de Britten en de Amerikanen van plan waren, een inval cp Corsica en in Zuid-Frankrijk te doen. Daarom gaf hij zijn troepen bevel met. spoed die deelen van Frankrijk te bezet ten In een boodschap aan Maarschalk Pétain zeide de Fuehrer tot deze stap te zijn gedworigen, daar hij niet kon toe staan, dat Frankrijk opnieuw oorlogs terrein wordt en Frankrijk zelf met bij machte is. zich tegen zoo'n inval te we ien. Gelijk met de Duitsche troepen zijn ook Italiaansche troepen het onbezette Frankrijk binnengerukt. Formeel protest van Pétain Weliswaar heeft 'Maarschalk Pétain op grond van het wapenstilstandsverdrag gemeend te moeten protesteeren, maar niettemin gaf de regeering bevel geen tegenstand te bieden en kalmte en be- zonnenherd te bewaren. Admiraal Darlan faalde. Bij het uitbreken van de vijandelijkhe den in Fransch N.W. Afrika had Admi raal Darlan zich daarheen begeven met 't doel, daar de troepen tegen de invallers aan te voeren. Volgens een Reuter-be- richt heeft hij zich daar evenwel aan de zijde van de Britten en Amerikanen ge schaard, over welke trouwbreuk Vichy ernstig verstoord is. Ook de daad van Generaal Giraud, die iiit Duitsche ge vangenschap ontvluchtte en nu in Afri ka tegen de As ageert, wordt -veroor deeld BELANGRIJKE BIJEENKOMST OP TEXEL. Vrouwen, op ter vergadering! De Provinciale Leidster van de Ned. Landstand, zoo wordt ons gemeld, stelt zich voor, de vrouwen van Texel te ko men vertellen, wat de Landstand voor boerenvrouw en visschersvrouw wel is en.niet is Omtrent de Landstand heerscht nog zeer veel misverstand en t is noodig, dat deze wordt opgehelderd. Nu kan men zich „Oostindisch doof" hou den en thuisblijven, maar dan wordt men niets wijzer. Men kan ook Dinsdag 17 November as. 's middags om drie uur in de Lindeboom komen om te luisteren en te oordeelen. De Prov. Leidster dringt niemand haar meening op. Komen op de veigadering verplicht niemand tot iets. ALOM IN EUROPA wordt de produc tie van land- en tuinbouw zoo hoog mo gelijk opgevoerd. Waar mogelijk slaan ook niet-vakmenschen de hand aan de ploeg, zooals onze foto letterlijk laat% zien. Een Deensch student leert onder leiding van een landbouwer de ploeg hanteer en (Fotó-Arch.-P.I.B.)

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1