FEEST MIDDAG Wat Texels boeren moeten weten UIT TEXELS GESCHIEDBOEK BRIEF UIT 00STLAND. BONNEN BETEEKENEN VOEDSEL.... MITS ER GELD IS! ZORGT VOOR GELD. STEUNT WINTERHULP! GIRO 5553. UITREIKING BONKAARTEN VOOR LEVENSMIDDELEN. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op on derstaande tijden nieuwe bonkaarten voor levensmiddelen zullen worden uit gereikt voor het tijdvak van 1 November tot 28 November a.s. Te Den Burg op Donderdag 19 Nov., a.s. in het Fanfaregebouw van. 9-10 M. de Ruyterstr., Steenenplaats, Vischmarkt, Wittekruisweg, Groenepl. 10-11 Hoogerstr., Achterom, Binnenburg, Weststr., Kantoor^tr., Suikerweg, Wes- terweg. 11-12 Haffelerweg, Zwaanstr., Hollewals weg, Molendwarsstr., Schoonoordweg. des middags van: 1,30-2,30 Warmoesstr., Hallerweg 2.30-3,30 Willem de Zwijgerlaan 2,30- 4,00 Gasthuisstr., Gravenstraat 4,00-4,30 Koogerstr. 1 t.m. 39. Te Den Burg op Vrijdag 20 Nov. a.s. in het Fanfaregebouw van: 9-10 Koogerstr.40 en hooger, Koogerweg 10-11 Weverstraat 1 t.m. 67 11-12 Weverstr. 68 en hooger, Emmalaan, Schildereinde 1 t.m. 23 des middags van: 1,30-2,30 Schildereinde 24 en hooger s 2,30-3,30 Molenstraat 3 30-4,30 Waalderstr., Nieuwstr., Parkstr. Te De Koog op Zaterdag 21 Nov. a.s. in de o.l. school van: 9-10 wijk KnrsKl t.m. K 35 10-11 wijk K nrs K 36 t.m. K 84 11-12 wijk K nrs K 85 en hooger en dorp met nrs 1 t.m. 38 12-1 het dorp nrs 39 en hooger. Medegebracht dienen te worden' alle stamkaarten van het gezin en alle inleg vellen welke hierbij behooren. Een aard appelformulier is niet noodig. Met na druk wordt verzocht op den juisten tijd te komen en een ieder in dat uitreikings lokaal, waar voor zijn dorp of wijk de uitreiking plaats vindt. Texel, 9 November 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. Vrijwilligers voor Waffen SS en Legi oen kunnen zich in Amsterdam in de school Iepenweg laten keuren op 22 No vember a.s. «r BIJEENKOMST Dorpsboerenraad Ned. Landstand. Onder leiding van dorpsboerenleider Joh. Parlevliet heeft de dorpsboerenraad dezer dagen een vergadering belegd, waarin belangrijke mededeelingen wer den gedaan: Op de eerstvolgende verga dering, Vrijdag 4 Dec. a.s., zal een des kundige over de vakgroep Tuinzaadteelt spreken. De afd. Texel heeft sedert haar vorige bijeenkomst weer menigeen met raad en aaad ter zijde gestaan en is meermalen met succes voor hun belangen opgetre den, Zoo ook in dit geval: Een veehouder alhier mestte twee varkens, een voor zichzelf en een ingevolge regeeringscon- tiact. Op zekere dag lag het „regeerings- varken" dood in zijn hok. De betrokken instanties meenden, dat de veehouder hierdoor niet van de leveringsplicht was ontslagen en eischten toen z'n eigen var ken op. De afd! Texel van de Landstand werd in de zaak gemoeid en zij slaagde er in, de veehouder aan het langste einde ce doen trekken. De afd. stelt pogingen in het werk om to: een beter verdeeling van de klompen te komen. Burgemeester Rijk de Vries heeft verzekerd, alles te zullen doen, wat tot verbetering kan bijdragen. Met vreugde werd geconstateered, dat de verhouding tot de andere lichamen op landbouw- en veeteeltgebied langzaam aan wordt verbeterd. Het feit, dat de Landstand langzamerhand op allerlei ge bied ingeschakeld wordt, is daar niet vreemd aan. Op Texel is te weinig stroo voor het dekken van bollenvelden, mede doordat veel door de regen niet goed bruikbaar meer is. De stroodistpibutie laat nog te wenschen over. De afd. zal ook in deze haar stem doen hooren. Zoo ook inzake de kunstmestdistributie, waar nog veel aan hapert. (Ontijdige beschikking). Op de Kwelder verdronken eens duizend schapen. Kwaadwillige had kooihek opengezet. Padang (1) is een der oudste, zoo niet de alleroudste boerderij van polder Eier- land. Voor de inpoldering, 1835, lagen in Eierland een drietal boerderijtjes, n.l. De Kwelder, (na de inpoldering door een aan de vaste wal wonend eigenaar Pa dang genoemd). het Zanddijkhuis en De Oorsprong. Het waren toen nog maar boerderijtjes, want vóór *de inpoldering zou er voor een grooteboerdeij, zooals wij ze thans in Eierland aantreffen, geen bestaansmogelijkheid zijn geweest. Men kon er hoogstens een kudde schapen hou den; die graasden er de kwelders af; 's nachts werden ze in een kooi bijeen ge dreven. Deze kooien lagen aan de voet van de stuifdijk. De kolk van de kooi, die bij Padang hoorde, kunnen we nog bij „Prinsenhage" zien. Bij eb vielen uit gestrekte vlakten droog, maar kwam 't water opzetten, dan stond alles* weer blank. Overdag zouden de schapen wel netjes met de vloedlijn terug keeren en EEN GREEP UIT 'T RADIO-PROGRAM Muziek, zang, maar ook WOENSDAG (HEDEN): HILV. I: 10,30 Reportage Klooster der Kruisridders te Ter Apel; 19,00 Waarom oorlog? HILV. II: 9,15 Gesprek tusschen moeder en dokter; 12,30 Ontginningen in O. Groningen; 17,00 Helden van Z. Afri ka (luisterspel v.d. jeugd.) DONDERDAG: HILV. I: 15,00 De Barok in beeldhouw kunst en letteren; 19,00 Praatje van Max Blokzijl. HILV. II: 8,00 Voor paardenlief hebbers; 11,00 Ons wiegekind in de win telmaanden; 17,15 Over schaatsenrijden en wielrennen; 18,15 Hoe de WA groeide. VRIJDAG: HILV. I: 10,30 Poëzie van jongeren. HILV. II 8,00 Tbc bij vee; 12,15 Broek in Waterland; 18,15 Neerlands stem v. h. oostfront. TEXELSCHE TEEKENSCHOOL. In de gisteren in de Lindeboom gehou den vergadering werd meegedeeld dat de afd. Texel van ue Vereen, tot Bevorde ring van het Vakonderwijs rechtspersoon lijkheid heeft verkregen. Er bestaat ge gronde hoop op rijkssubsidie, daar de hr Cool, insp. Nijv. Ond., een teekenschool op Texel poodzakelijk oordeelde. Er heb ben zich 43 leerlingen aangemeld. Wel willend stond de Burgemeester een deel van de o.l. school voor dit doel af. Begin Dec. beginnen de lessen (cursusduur 4 jnr.d.) Het onderwijs wordt door dezelf de leeraren gegeven; alleen de heer Tiës- sen wordt, wegens drukke bezigheden, vei vangen door de heer Veldstra.. Voorz. J J. van Wessem werd opgevolgd door de heer A.de Wilt, die zijn benoeming tot voorzitter aannam, (zie ook volgend nr). BEDENK DAT WEL. Ieder volgend geslacht Maakt zich vroolijk en lacht Over sieraad en dracht Van een vroeger geslacht. Maar dit wordt niet bedacht Door 't geslacht dat nog lacht L a ur i 1 la r d. (Slot). Moeilijkheden met de taal. Er is ons in vele brieven, die wij kre gen, herhaaldelijk gevraagd, of wij geen moeilijkheden hadden met de taal. Inder daad, hadden en hebben wij die. Toen wij hier voor het eerst waren, leverde deze kwestie groote moeilijkheden op. De taal lijkt in de verste verte niet op de onze, zooals dat met het Duitsch wèl Jiet geval is. In* het begin behielpen wij ons met gebaren-taal. Dat dit een ko misch schouwspel geweest moet zijn, concludeer ik, wanneer ik beginnelingen h?er „in gesprek" zie met de Russische arbeiders. Ze bewegen zich met handen, romp en beenen en, om hun bedoelingen „overtuigingskracht" te geven, leggen zij ze uit in een hutspot van Duitsch en Ne- derlandsch. ên toch gaat het. Natuurlijk niet vlot, maar ze worden begrepen en mettertijd leeren wij een aardig mondje Russisch „parlevinken", zoodat het uit leggen van onze bedoelingen in de mees te gevallen geen moeilijkheden oplevert. Het is weer eens een bewijs voor destel- lir g: De taal van een land leert men het be^te in het land, waar zij gesproken wordt. Omdat er aan onze uitspraak en woordenschat nog wel het een en ander mankeert, gaan we in de wintermaanden Russisch leeren. Dat is geen luxe, want wc hebben het wel noodig. Moeilijkheden om te overwinnen. En behalve de taal zijn er dan nog tal- looze moeilijkheden, maar die zijn er al ken om overwonnen te worden. Zoo zijn we hier al bijna een jaar. In dat jaar hebben we gezwoegd, teleurstellingen ge had, maar ook resultaten gezien én groo te! We hebben ons werk hier, ver van 't Vaderland, lief gekregen, en wij hebben de overtuiging gekregen, dat hier in het Oostland een toekomst wordt opge bouwd. Het is te hopen, dat vele jonge Nederlanders met ondernemingsgeest en werklust het voorbeeld zullen volgen, want er is nog zoo ontzettend veel te doen kwam er een. in gevaar, dan was er nog altijd de bewaker, die de helpende hand zou kunnen bieden 's Nachts moesten de schapen echter Ae kooi in. Je kon nooit weten. Het water kon de dieren verras sen. He> bedrijfje leverde'een goede boter ham op, mede door de overweldigende vogelrijkdom: De boer en zijn helpers raapten er in de voorzomer duizenden eenden- en meeuweneieren, die bij wa gens vol naar Amsterdam werden ver voerd. Zekere Aris Jansz. Eelman, over grootvader van wijlen de heer B. Bakker (Warmoesstraat) ging het dan ook voor d| wind en van jaar tot jaar breidde zijn kudde schapen zich uit. Omstreeks 1815 had Eelman hier wel een duizend scha pen loopen. Maar wie beschrijft de vertwijfeling, die zich op een morgen van de boer meester maakte, toen hij, bij het krieken van de dag, bij zijn kooi gekomen, op één na al zij'n duizend schapen verdwenen zag? Gestolen? Neen, gestolen waren ze niet. -Naar de overlevering wil, had een kwaadwillige het kooihek 's nachts uit wraak opengezetToen gingen alle dieren de kWelder op. Enkele uren later dieven er op de door de vloed bespoelde kweldergronden reeds honderden doode BUTSKOP GESTRAND BIJ NIEUWESCHILD. Een walvischachtig zoogdier van ruim vier meter. De heer Herm. van der Horst, direc teur van Texels Museum, schrijft ons: Fantastische geruchten bereikten ons ai eenige tijd over een „groote visch", die bij Nieuweschild was aangespoeld. Voor dergelijke berichten houden wij ons steeds bijzonder aanbevolen: niet al leen om het avontuurlijke, dat ze altijd behelzen, maar vooral -om het weten schappelijk belang, dat zoo'n vondst kan hebbenen niet in het minst voor ons Museum! Nu deden de aanduidingen al vermoe den, dat het een minder bekend dier was. (Meermalen noemde men b.v. ook de P£3m „Hillegonda", wie weet ons meer van die naam te vertellen?). Intusschen was het dier al weer een flink eind van de aangeduide plaats ge spoeld en „speksnijders" hadden niet veel meer overgelaten dan het skelet maar gelukkig was de kop nog geheel in tact. De determinatie was zoodoende nog goed mogelijk en het bleek een Butskop (Hyperroodon rostratus) te zijn. Ons exemplaar was ruim 4 M. lang. Een Butskop is geen „visch" in de ei genlijke beteekenis, maar een walvisch achtig zoogdier, behoorende tot de „tand- walvisschen", die dus geen baleinen in de bek hebben, maar evenals b.v. Tuime laar en Bruinvisch echte tanden. Vroeger (tot het begin onzer eeuw) werd in de Ni ordelijke zeeën, vooral door de Noren ook op deze dieren weel jacht gemaakt, daar ze, evenals hun familieleden, het ongeluk hebben een dikke speklaag te bf zitten. Deze slachtingen hadden tot ge ve lg, dat ze steeds minder in aantal werden. Aanwinst voor ons Museum. Omgeven door een aureool van onbe schrijfelijke geur hebben we de belang rijkste deelen van het kadaver in veilig heid gebracht voor het Museum; waar in het bijzonder de schedel t.z.t. een eere plaats zal krijgen. Zoo'n Butskop is een zeldzame ver schijning aan de Nederlandsche kust. Toch kennen we van Texel nog twee strandingen: merkwaardig genoeg even eens in November. 15 Nov. 1884 strandde een Butskop van 7.90 m. bij Oudeschild erf 16 Nov. 1927 werd een exemplaar van 4,20 m. levend aangetroffen op een der zandplaten in 't Eierlandsche Gat. Dit dier werd door 2 vifschers naar De Cocksdorp gebracht. Skeletdeelen van het eerste exemplaar bevinden zich in de collectie van Artis; he+ tweede is in zijn geheel in het Rijks museum v. Natuurlijke Historie te Lei- d- n). Wilt u, wanneer u van strandingen van walvischachtigen hoort dit doorgeven aan de Texelsche Courant, of het Mu seum? (ook al zijn de dieren zwaar be schadigd!) DE VREDE (VOLGENS SMUTS). Het is de plicht van de geallieerden de v: ede voor te bereiden en wel anders dan in 1918, omdat de toen opgerichte Vol kenbond heeft gefaald. (Generaal Smuts, de Zuidafrik, premier). iiiiiiiiiiii sport. iüü S. V. TEXEL. Uitslagen van Zondag 4e kl. A NVB: W.-Waard-Atlas: 3—2. Watervogels-BKC: 03. LSVV-N. Niedorp: 5—3. W.Waard en LSVV verbeterden hun posities, Watervogels verspeelde haar laatste kans. De strijd gaat voorloopig tussqhen W.Waard en LSVV. Maar ook T. heeft voor een goed deel alles nog in eigen hand. Texel 2 won in Oosterend met 60. Texel A-Tex. B's A (versterkt) eindig de met gelijk spel 11. Dat is nog niet zoo gek, jongens! Voor as. Zondag is het NVB-program- ma nog niet bekend. Ook duurt het wachten op de T.-comp. nu wel wat lang. A.s. Vrijdagavond allen op naar de clubavond. Ieder lid zorge er voor, het wekelijksche programma af te werken. Texel 3 gaat a.s. Zondag naar Zwalu wen, Den Hoorn Zie nader bericht a.s. Zaterdag. Elftallen bij bureau Texelsche Courant. D.D. schapen rond. De omvang van de ramp dcet het vermoeden rijzen, dat door een springvloed dit booze plan zoo radi caal kon worden volvoerd. Toch is de boer deze slag weer te boven gekomen. Groothartige geldschieters stelden Eel man in de gelegenheid opnieuw zijn ge luk te beproeven. Dit alles- speelde zich af vóór de in poldering. Toen de dijk was gelegd en de vruchtbare bodem niet meer door het zeewater werd bedreigd, onderging Eier land een belangrijke gedaanteverwisse ling De schapen raakten op de achter grond, de bouwboer kreeg er de handen vrij. Nog eenmaal is een groot deel van de polder naar het grasland terugge keerd, maar tenslotte hebben het graan, de aardappels, de bieten en wat dies meer zij, 4e overhand gekregen en be houden. Na de inpoldering verrezen de boerde rijen er als paddenstoelen uit de grond en thans vinden hier honderden en nog eens honderden handen werk. Van het oorspronkelijk „Eierland" is weinig meer over en van die drie boer derijtjes heelemaal nfets meer: Alleen de oudste Texelaars hebben ze nog gekend, de kleine schuurtjes van De Kwelder (Padang). Hoeve De Oorsprong heeft ook BIJ BRAND OF BOMINSLAG. Wanneer brand of bominslag in be- diijf èn-óf opslagplaatsen heeft plaatsge had, direct telefonisch kennis geven (tel. interc. DDD, toestel 140, na 17 uur of des Zaterdags na 12,30 .uur tel. 395951 te 's- Gravenhage) van de vermoedelijke om vang van het verlies aan goederen, wel ke ressorteeren onder het Hoofdbedrijf schap voor Akkerbouwproducten en de eventueele stagnatie in de productie, be werking, verwerking, enz. dier goederen. ONGEVAL IN DE DENNEN. Vorige week moest de 3Vt-jarige Alb. tei Steege in het Noodziekenhuis wórden opgenomen. Hij zou hout sprokkelen op de Westermient, waar men bezig was, bcomen te rooien. Een dikke tak van een vallende boom trof zijn rechterbeen, jvaardoor dit werd ontveld en gebroken. Nadat ter plaatse geneeskundige hulp was verleend, werd Alb naar het Zie kenhuis vervoerd. HET NED. ARBEIDSFRONT. Het N.A.F. groeit. Ook op Texel vooruitgang. De afd. Texel van het N.A.F. heeft Vrijdagavond in De Oranjeboom een bij eenkomst gehouden, waarop de heer J.J Schuurman, organisatieleider in Noord- Holiand, het woord voerde. Er waren verscheidene personen aanwezig, die nog nimmer een vergadering van het Ar beidsfront hadden bijgewoond en dafar*- om gaf de heer Schuurman nog eens een breedvoerige uiteenzetting van de doel stellingen. Spr. zette o.a. uiteen, waarom juist thans al het mogelijke wordt ge daan om alle arbeiders in één front te organiseeren. Datgene, waarvan vroeger de voorvechters voor de arbeidersbewe ging nauwelijks hebben durven droomen, wordt de arbeiders thans feitelijk op een presenteerblaadje aangeboden. Nog nim mer zijn de voorwaarden ?oo schitterend geweest en wel dank zij het feit, dat de arbeiderswereld niet meer door een ka pitalistisch stelsel wordt geringeloord. De arbeider is thans niet meer een nood zakelijk kwaad; hij is niet meer een ver lengstuk van de machine, maar is een volwaardig lid van de maatschappij ge werden, voor wiens eer en rechten door invloedrijke, wilskrachtige leiders wordt gewaakt, ja, gevochten desnoods. Dat hebben reeds tienduizenden ingezien en van dag tot dag groeit dan ook het aan- ta! RIAF-leden. Eerstdaags zal dit front meer leden tellen dan er in alle vroegere aibeidsorganisaties samen bijeen waren En eerst dan zal het front zich ten volle kunnen ontplooien en mede kunnen bou wen aan een nieuw Nederland in een nieuw Europa. Aan het slot van zijn betoog werd gelegenheid gegeven tot net stellen van vragen. Er werd druk gebruik van gemaakt. Hierbij kwam aan het licht, dat de arbeidsvreugde van vele lecten nog al te vaak verstoord wordt doordat lieden steeds maar weer hun gal uitspuwen op wat in het teeken van de nieuwe tijd wordt verricht. Hun afbrekende critiek is meestal van alle grond ontbloot. Zijn er inderdaad kwesties, die op behandeling door de.daarvoor in het leven geroepen instanties recht hebben, dan houdt men ook die liever binnen de grenzen van wat we kunnen noemen de „kankerwe reld". Maar zij, die al lang de kleinzie ligheid van zich hebben afgeschud en het. oog hebben gericht op betere dingen en begrip betoonen, weten wel, waar zij met hun grieven terecht kunnen. Zij kun nen getuigen van wat er al niet in het reine is gebracht! Tenslotte vroeg de plaatselijke leider, de heer J. Beumer, of er onder de aan wezigen gegadigden waren voor het aan vaarden van een of andere functie (zoo als „Vreugde en Arbeid", verspreiding materiaal, landarbeiders, lederbewer king, etc.). Het resultaat was, dat er zich vt-j-scheidene personen aanmeldden. Zoo is ook de afdeeling Texel weer een belangrijke schrede vooruitgegaan en het laat zich aanzien, dat de komende maanden het Front ook op Texel be langrijk zal worden versterkt. J. De beste doktoren zijn matigheid en arbeid. weinig oorspronkelijks meer; het Zand dijkshuis, dat achter het huidige Madura, tegen de duinen stond, is in 1846 door vuur verteerd. Op eenige afstand werd de hoeve herbouwd; ze kreeg toen de naam „Sir Robert Peel". Dat er toen reeds druk aan de land bouw werd gedaan, kunnen we opmaken uit een kroniek van Eierland, die ons van de brand van het Zanddijkshuis verhaalt waarin gesproken wordt» van het verlo ren gaan van tal van graanklampen. De brand werd veroorzaakt door een defect aan het boerderij-oventje, waarin brood van zelf gewonnen graan werd gebakken. Sedert is Eierland een woordje gaan meespreken Het is de eerste polder van ons eiland geworden; groote, degelijke gebouwen zijn er verrezen. Ook Padang mag er zijn met zijn groote schuren en zijn vruchtbaar land, dat wel 157,5 bun der omvat. In 1915 is een groote schuur van Pa dang door brand verwoest. Zij is thans eigendom van de heer Mr. R. E. Tilman, te Vught (N.B.), woonachtig. De heer C. J. de Lugt is huurder. (1) No. 43 in onze reeks „Texelsche Boerderijen". VOOR DE TEXELSCHE JEUGD EN HAAR FAMILIELEDEN. Op Zaterdag 28 November zal be houdens goedkeuring door de Proc.-Gen. door de Directie van de Texelsche Crt te Den Burg een feestmiddag worden ge organiseerd (Van Burgemeester Rijk de Vries ondervonden we voor dit doel al le medewerking). Het programma vermeldt o.m.: 1. Optreden van Mr. Antonini, humo ristisch goochelaar met een schat van wonderlijke toeren. 2. Samenzang met pianobegeleiding Bekende kinderliederen, waarvan de^ tekst op het doek wordt geprojecteerd. 3. De streken van August, de loopende en sprekende levende pop. 4 Meneer Pimpelmans (een goede be kende uit onze kinderrubriek) op het witte doek. Dol-komische avonturen met zijn. circus-paard 5. Jan Klaassen en Katrijn met hun jo lig gezelschap in de Oud-Hollandsche Poppenkast!!! Een kostelijk programma, naar het ons voorkomt, voor alle Texelaars, voor ons jonge volkje in het bijzonder. Toegangskaarten zijn zoo lang de voorraad strekt verkrijgbaar tegen 40 ct per persoon (alles inbegrepen) aan de Diukkerij of aan het woonhuis. Parkstr. 10 (niet in de Boekhandel, vanwege de Sinterklaas-drukte Voor de buitendorpen wordt, naar evenredigheid, een aantal kaarten be schikbaar gehouden, opdat niet families ear. Den Burg alleen vanmiddag op alle p^atsen betrekkelijk weinig, gezien hei rijke programma beslag leggen. Maakt dat U er bij bent VOORRANGSKAARTEN. Vrouwen kunnen met ingang van de zevende -zwangerschapsmaand gebruiK maken van een z.g. voorrangskaart, uit- geieikt door de Ned. Volksdienst. Deze is ge'dig t.m. twee mnd. na de bevalling. Deze kaarten zullen bevorderen, dat zij yin winkels, openbare gebouwen, distri butiekantoren, enz. niet zoo lang in de rij hoeven te staan. Formulieren aan te vragen bij de NVD., kantoor Raadjiuis. Levering nuchtere kalveren. De levering van nuchtere kalveren op de bijzondere leveringsplaatsen wordt met ingang van Maandag 16 Nov. 1942 stopgezet. Nuchtere kalveren kunnen met ingang van genoemde datum slechts op de slachtveemarkten ter levering worden aangeboden. Maalvergunning. Arbeiders, in het bezit van telerspre- n ie, kunnen voor het laten malen ver ve erbewijzen bekomen tegen overlegging van het in hun bezit zijnde vervoerbe- v/ijs en *>nder opgave van de molenaar; voor geraapte producten geldt dez^fde regeling. D. Verhooging bedrijfsmaximum rundvee Veehouders, die verhooging van hun bedrijfsmaximum hebben aangevraagd, dienen de in hun bezit zijnde kaart, waar op het bedrijfsmaximum staat aangege ven, zoo spoedig mogelijk bij de P.B.H. in te leveren, daar aanvragen zonder in levering daarvan niet behandeld kunnen werden D. Brandverzekering. Hier en daar zijn boerenhoeven in- vlammen opgegaan. 'Daarbij is gebleken, dat velen te laag verzekerd zijn. Ook wel werd de brandschade, ontstaan door of bij het gebruiken van gasgeneratoren, niet door de bestaande polis gedekt. Be langhebbenden worden op de dringende wenschelijkheid gewezen deze punten eventueel met een terzake kundige nauwkeurig na te gaan en zoo noodig de verzekeringspolis te herzien. Distributie kalkstikstof. 2 Novmber is stikstofbonnen-serie voor zien van opdruk K (kalkstikstof) geldig verklaard De dit seizoen beschikbaar ko mende hoeveelheden kalkstikstof zullen echter niet voldoende zijn om de van opdruk K voorziene stikstofbonnen ge heel te honoreeren. Daarom wordt be paald, dat iedere K-bon slechts voor de helft mag worden gehonoreerd Op stik stofbon K, oorspronkelijk recht gevende op 5 kg. N, wordt beschikbaar gesteld 21/* kg. N 12V2 kg. kalkstikstof. Op st;kstofbon K, oorspronkelijk recht ge vende op 20 kg. N wordt beschikbaar ge steld 10 kg. N 50 kg. kalkstikstof. De kalkstikstofbonnen behouden hun geldigheid tot 30 November 1942. De verbruikers zullen de van opdruk K voorziene stikstof zegels uiterlijk 26 Nov. bij hun leveranciers moeten inleveren? opdat deze voor tijdige inzending der bonnen aan het K.D.B. kunnen zorg dra gen ter verkrijging van een aankoop- machtiging. Men moet er rekening mede houden, dat de levering van kalkstikstof niet overal direct kan plaats vinden. Met nadruk wordt er op gewezen dat op de kalkstikstofbonnen en kalkstikstofmach- tigingen uitsluitend kalkstikstof mag worden betrokken. Eventueel vervallen K-bonnen zullen bij de P. V. niet kun nen worden ingewisseld tegen nieuwe zegels.

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 2