Menschen, zooals er nog zijn Alie Plattelandsvrouwen in de Ned. Landstand Een oud handwerk herleeft. „CONTROLEER GEREGELD UW ELECTRICITEITSVERBRUIK". Texelsohe Berichten Wereldnieuws 56c JAARGANG. No. 5706. ZATERDAG 21 NOVEMBER 1942. TEXELSCHE COURANT Men herinnert zich wellicht het beeld van de grootvader, die in een van Dickens' romans voorkomt, de oude schraper, die niets heeft van het sympa thieke, het levenswijze en levensblije dat het kenmerk der grijsheid kan zijn. Hij verheugt er zich met grijnzend genoegen over, dat zijn kleinzoon even inhalig als hij lekker gegeten en lekker gedronkenheeft op kosten van een vriend. Als die vriend zoo gek is te betalen en te onthalen, moet men er maar zooveel mogelijk van profi- teeren, ervan halen, wat er van te ha len is. Dit is de levensopvatting van deze grijsaard, zijn levens-moraal. Daarheen gaan al zijn gedachten. En hij wrijft zich de dorre handen van sinister ple- ier. Het is een afschuwelijk slag men schen, dat in deze figuur werd beli chaamd. En maar al te zeer naar het leven geteekend, helaas. Want ze zijn er zulke individuen, die elk sociaal ge voel missen, en voor wie de even- mensch' alleen bestaat, om profijt van hem te trekken. WinterhulpDaar gruwen ze van. „Daar doen we niet aan" klinkt het uit bun mond en niet zelden laten ze er huichelend op volgen: „We doen op on ze eigen manier aan liefdadigheid"De waarheid is, dat ze voor geen sterve ling een cent over hebben, maar Winterhulp krijgt de schuld. Gelukkig winnen we veld. Het daagt! Er groeit meer en meer begrip voor wat Winterhulp deed en doet en nog hoopt te doen. Dat blijkt uit de opbrengst van de collecten, die een stijgende lijn ver toont. Geeft ook gij, lezer, daarvan blijk, wanneer ook op u weer een be roep wordt gedaan. I TOESPRAAK MEVR. DE HAAN. Mevrouw G. de Haan-Bosker, Pro vinciaal Leidster der afdeeling Land vrouwen van de Nederlandsche Land stand in Noord-Holland, heeft Dinsdag middag in De Lindeboom een rede ge- houdên over het onderwerp: „Hoe be- hooren wij als vrouwen tegenover de Landstand te staan?" Daarna werd over Boerenrecht en Boe- reneer het woord gevoerd door de heer Jst Bakker, Prov. hoofd van de Hoofd- afcl I Volk en Bodem. „Die goeie ouwe tijd". Twee alleszins belangrijke onderwer pen, die een volle zaal hadden verdiend. Maar het verging de afd. als zoo vele nieuwe organisaties: Gebrek aan 'ver trouwen. Men maakt er zich graag van af met de opmerking: „Wat kan daar nu toch van uitgaan, wat heeft het in....!" Nu, wie Dinsdagmiddag heeft geluisterd naar wat mevr. De Haan te vertellen had, moet zich gelukkig hebben geprezen aan de oproep ter vergadering gevolg te hebben gegeven. Mevrouw De Haan is met haar toehoorders in gedachten naar die „goeie ouwe tijd" teruggekeerd. Te rug naar de jaren, waarin de boer en zijn vrouw in weerwil van hard aanpak ken, van stage arbeid van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, nauwelijks aan droog brood toekwamen, jaren, waarin honderden boeren het hoofd niet meer boven water konden houden en datgene moesten prijsgeven waaraan zij met hart en ziel waren gebonden: hun eigen be drijf. En al grooter werd het aantal slachtof fers van de kapitalistische trusts, die met hun aas-klauwen al meer land naar zich toetrokken. Kolommen, neen, boeken vol zijn te beschrijven over de poel van el lende, waarin ontelbare boeren en hun gezinnen werden gedompeld. En dan het leven van de boerenknecht? Voor hem is de nood nog schrijnender geweest. Hem wachtte geen gelukkige, zorgelooze le vensavond; onder kommervolle omstan digheden moest hij zijn laatste jaren doorbrengen. Zoo kon het niet langer. „Zoo kon het niet langer!" hebben ten slotte vele Nederlanders gezegd. „We mogen dit pad niet verder gaan, wc (Vervolg). Een vlies kan tot de helft van zijn ge wicht aan „wolzweet", stroo, voederres- teen, stalvuil, enz. bevatten. De lengte van een wolhaar varieert tusschen 3 en 30 cm.; het is steeds meer of minder ge golfd. Hoe gladder de wol is, hoe stug ger, hoe glanzender; hoe sterker ge kroesd, hoe fijner haar, hoe minder glans. Deze gegolfde haren kunnen tot 40 pet. uitgerekt worden en keeren, losgelaten, to* hun oorspronkelijke lengte terug. De ze elasticiteit maakt, dat wollen stof, die n en tot een prop in de hand samen knijpt, na het loslaten weer uitspringt. Wol, die bij de bewerking breekt, is niet van goede kwaliteit. De eenvoudigste wijze van een draad vormen zag ik bij vrouwen, die onder het loopen een doi wol onder de linkerarm hielden, waaruit ze vezels trokken, die met de rechter hand al draaiende opgewonden werd. In de Balkanstaten komt het spipnen met 'n „spindel" nogal eens voor, zooals de vi ouwen doen, als zij lange tochten te paard of op een muilezel moeten maken, of als zij op de markt op klanten voor hun koopwaar zitten te wachten. Zij heb ben dan meestal de wol in een zak voor zich gebonden en trekken daaruit de ve zels, die zij door middel van een spindel draaien. Dit is een ronde stok van 25-30 cm (ook wel korter), die aan weerskan ten in een punt uitloopt, en waar in het midden in het dikste gedeelte, een groef is aangebracht. Hier in is een eindje touw gebonden, waaraan het begin van de woldraad wordt geknoopt. De wolha ren worden uitgetrokken, zoo dik als men de draad wenscht en dan moet de spindel om zijn lengte-as gedraaid wor- moeten een nieuwe, betere weg inslaan. Het ligt voor de hand, dat zij, die met de oude gang van zaken waren gebaat en anderen wisten uit te buiten, met leede cogen deze nieuwe stroom ontwaarden, zagen groeien en op zekere dag ervoeren, Gt t hij niet meer te weerstaan was. Maar het doet wel zeer vreemd en onbegrijpe lijk aan, dat zij, die zelf de nood der tij den aan den lijve hebben gevoeld en, met de „pet in de hand" bij de armen- meester aanklopten, thans de oogen af wenden van wat hun een betere toe komst belooft, een menschwaardig be staan. De Nieuwe Tijd. De afd. Landvrouwen van de Ned. Landstand is er voor alle vrouwen van boeren, boerenarbeiders, tuinders, vis- schers, enz. Vroeger lag hun belang in handen van ondeskundigen, zonder be grip, zonder gevoel ook. Anders hadden de tuinders zich niet hoeven te verbitte- ïen, omdat hun producten werden ver nietigd. In de nieuwe tijd zal de produ cent met meer van de handel afhanke- liik zijn; hij zal met meer het slachtof- fe: van de speculanten kunnen worden. Hij krijgt de plaats, die hem toekomt. De leuze „Boerenland in boerenhand" zal -verwezenlijkt worden De kloof tusschen stad en land moet worden overbrugd. De stedeling moet begrijpen, dat het econo misch leven zonder een gezonde boeren-' stand ten gronde gaat, want een le venskrachtige boerenstand voymt de voornaamste factor bij het streven naar algeheele volkswelvaart. In dit verband denken we ook aan de visscher. In de jaren, dat de visch niets waard was, trok hij er toch met stugge vastberadenheid cp uit. Moe en verkleumd keerde hij te rug met de visch, die als mest over het land werd gestrdoid. Dat zijn toch kei harde feiten, waaraan we niet met een onverschillige houding voorbij mogen gaan. Wij vrouwen kunnen het onze doen cm te voorkomen, dat er niet meer zoo hemelschreiend wordt gezondigd. (Slot volgt.) den Is de draad stevig genoeg, dan windt men ze met een losse knoop op de spindel Spinnewielen in soorten. Echte spinnewielen vindt men in aller lei modellen en grootten en systemen, naar de streek, waar ze gebruikt worden en van antiek tot modern. Veelvuldig ziet men de klos schuin links boven 't wiel, op een stevig blok hout gemonteerd, op hocger of korter pooten; en dan is er het model, met de klos boven het wiel, zoo als o.a. het „schippertje", dat door de schippersvrouwen mee aan boord geno men werd. Er zijn spinnewielen met 2 klossen, waartusschen de vlasstok met de vlas-pruik staat en waaraan men 2 dra den tegelijk onttrekken kan, of waarbij men een pluk wol in een band om het middel bindt, en zoo ook 2 draden tege lijk kan spinnen. Maar dit is voor goed geoefenden; voor de beginneling is het vormen van één draad al een heel kunst stuk. Het Zweedsche spinnewiel is laag gemakkelijk en sierlijk van model en het moderne zoo eenvoudig en nuchter mo gelijk gehouden. Maar tot slot geldt ook hier: dat gereedschap, waaraan men ge- w end is geraakt, zal voor zijn bezitster het prettigst wezen. Particulier initiatief vond een combi- natie van spinnewiel en electrische naai machine, waardoor een groote moeilijk heid, het trappen, wordt ondervangen. Het spinnen. Hoe het spinnewiel verder ook zij, de spininrichting is voor allen gelijk. Er is een stalen as, die met een rond, hol stukje begint, dat evenals het eind draait in een gat in een dik stuk leer of in 2 achter-elkaar staande houten. Na dit ronde gedeelte komt een vierkant stuk, waarin 2 gaten, die correspondee- UITREIKING BONKAARTEN VOOR LEVENSMIDDELEN. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op on derstaande tijden nieuwe bonkaarten voor levensmiddelen zullen worden uit gereikt voor het tijdvak van 1 November lot 28 November a.s. Te Den Burg op Maandag 23 Nov. a.s. in het Fanfaregebouw van: 9-10 voor wijk B nrs B 1 t.m. B 64 10-11 voor wijk B nrs B 65 t.m. B 86 11-12 voor wijk B nrs B 87 t.m. B 143 12-12,30 voor wijk B nrs B 144 t.m. B 152 desmiddags van: 2,00-2,30 voor wijk B nrs B 153 t.m. B178 2 30-3,00 voor wijk B nrs B 179 en hooger 3,00-3,30 voor hen die verzuimd hebben hun kaarten af te halen. Wijk B wordt verzocht op de juiste tijd te komen en zooveel mogelijk in het begin van het uur hetwelk aangegeven is. Medegebracht dienen te worden alle stamkaarten van het gezin en alle inleg vellen welke hierbij behooren. Een aard appelformulier is niet noodig. Met na druk wordt verzocht op den juisten tijd te komen en een ieder in dat uitreikings lokaal, waar voor zijn dorp of wijk de uitreiking plaats vindt. Texel, 9 November 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. Zeepbonnen vuilcn arbeid. De- Burgemeester van Texel maakt be kend, dat zij, die eerder in aanmerking kwamen voor extra zeepbonnen voor vuilen arbeid in het tijdvak 23-30 No vember a s. wederom formulieren voor dit doel kunnen bekomen bij den distn- butiedienst. Deze formulieren dienen nog niet bij den Distributiedienst te worden ingeleverd, doch te worden bewaard tot hei tijdstip van oproeping. Melkers, die een aanvraag doen voor zeepbonnen, die nen het aantal koeien op het bedrijf aan wezig, op dit formulier in te vullen. Texel, 19 November 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. Inlevering bonnen winkeliers. Brood: 58, 427-430 Alg. Beschuit: 58. Gebak: zie brood. Boter: 57, 59. Kaas: 424 t.m. 426. Eieren: alleen rantsoenbonnen door leverancier. Melk: 58. Taptemelk: 58. Vleesch: 58 Vleeschwaren: 58. Aardappelen: 58. Petroleum 3EA kaart en alle bonnen voor verlichting (1, 2, 3, en 25 van verlichtingskaarten). Voor brandstoffen le t.m 8e periode 1 t.m. 10 DV kaart, 1 t.m. 5 DZ kaart Tabak R 10. Sigaretten R 10. Werken, wagen, winnen! (Jan Ligthart). DE ZON. Za. 21 Nov. Zo. 22 Nov. Ma. 23 Nov. Di. 24 Nov. DE MAAN. Za. 21 Nov Zo. 22 Nov. Ma. 23 Nov. Di 24 Nov. Laatste HOOG WATER OP TEXELS REE Za. 21 Nov. 8,21 en 20,40 Zo. 22 Nov. 8,58 en 21,16 Ma. 23 Nov. 9,32 en 21 49 Di. 24 Nov. 10,05 en 22,22 Springtij 22 November. op 8,09; onder 16,42 op 8,ld; onder 16,41 op 8,12; onder 16,40 op 8,14; onder 16,39 op 16,36; onder 6,09 op 17,05; onder 7,15 op 17,37; onder 8,18 op 18,15; onder 9,17 Kwartier: 1 Dec. 2,37. Spreek over afwezigen altijd zoo, dat gij u niet zoudt behoeven te scha men, als zij het hoorden. len met het gat in het eerste deel. Dit vierkante stuk past in een opening in de „vleugelspindel", een ongeveer hoef ijzervormig hout met op de rechterbo- ven- en linkeronderzijde (soms omge keerd) stalen haakjes, waarover de pas- gesponnen draad gevoerd wordt. Door deze draad telkens over een ander haak je te leggen, kan de spoel regelmatig ge vuld worden Op de as, die verder rond loopt en dikwijls dunner wordt naar het einde, schuift men de spoel en daarna de poelie, die of op de as klemt, of met een schroefdraad er op vastgezet kan worden. De as vormt dus met de vleugelspindel en de poelie één vast geheel, terwijl de spoel er los tusschen draait. In gleuven van het groote vliegwiel en in de poelie kopen de gespannen snaren: wordt door de trapper het wiel in beweging gebracht dan gaat de poelie mee en tegelijk de as met de vleugelspindel. Door deze bewe ging worden de vezels, die men uit een PiUk wol trekt en om een wollen of dik ke katoenen draad, die om de spoel vast zit en over een haakje door de asopenmg BIJ ONZE VRIJWILLIGERS. Zijn goed humeur heeft hij niet verloren. Een orm vol met druiven! Die zullen hem best smaken. (SS P.K. Altstadt O-H-P.H.-c). 5553 KENT GIJ REEDS DIT GETAL? HET IS HET GIRONUMMER VAN WINTERHULP. PROMOTIE CHR. S. PONGER. (Van een speciale verslaggever.) Aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam is Dinsdag j.l. de heer Chr. Ponger, op Texel welbekend door on- dérzoekingen op archaeologisch terrein, bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte, zulks op gezag van den rector magnificus dr. H. T. Deelman. Het proefschrift van den promovendus :s een catalogus van Grieksche en Ro- meinsche beeldhouwwerken, steenen voorwerpen, enz., die zich bevinden in 't Allard Piersonmuseum te Amsterdam. Gedurende de gedachtenwisseling, waar aan o.m. professor Van Regteren Altena deelnam, werd o.m. opgemerkt, dat de nieuwe5' catalogus wel van een zeer be- sp:egelende aard is geworden. Aan het proefschrift was een tiental stellingen toegevoegd. Geopponeerd werd tegen de stellingen VII, IX en X. Stelling VI: „De grafheuvel, die Pieter van Cuyck in 1777 nabij De Waal afgroef, moet van een inbeemsche zijn geweest", noch stelling VIII: „De tuinwallen op Texel zijn wel-^ licht voorloopers van de dijken", werden in de gedachtenwisseling genoemd In de senaatskamer complimenteerde de promotor den jongen doctor, er op wijzende, dat zijn toekomst waarschijn lijk zou liggen in de museum- en de veld- aibeid. De dissertatie van dert heer Ponger werd opgedragen aan de nagedachtenis van zijn moeder. Talrijke belangstellen den, onder wie wij ook eenige Texelaars opmerkten, woonden de plechtigheid bij. WAARIN HET NIET ZIT EN WAARIN WEL! Om electriciteit te sparen hoeft u het electnsch scheren niet te laten. Zoo'n electrisch scheerapparaat heeft na 400 maal scheren nog maar een kilowatt ver bruikt. Uw electrische klok doet daar een heele maand mee. Ook de electrische waschmachine is geen „stroom-vreter". Voor het tien tot twaalf maal wasschen van acht kilo waschgoed kunt u met één kilowatt volstaan. Maar.... groote lam pen, straalkachels, strijkijzers, waterke tels, kookplaten! Dat zijn de boosdoe ners, wanneer er'niet zuinig mee te werk wordt gegaan. Die jagen er in een uurtje heel wat stroom door. En wan neet u over de „roode streep" (uw rant soen) komt, is Leiden in last. Dan volgt een hooge boete en misschien zelfs afslui ting voor een week of wat. Daarom her halen we onze waarschuwing: DOE ZOO ZUINIG MOGELIJK cn buit uw hooi- kist, uw spaarpot, uit! gaat, laat draaien, tot een draad ge sponnen. De spoel moet de draad opwin den, en kan dit op 2 manieren doen. In hel eene geval loopen twee snaren over wiel en poelie en wordt een derde geleid over de spoel; deze snaar is aan één kant aan het spinnewiel bevestigd, b.v. links aar. het handvat; aan het andere uit einde hangt men een gewichtje, schaar, sleutel, of i.d., dat zwaarder moet zijn, naarmate sterker gewonden moet wor den en de vleugelspindel krijgt gelegen heid, door sneller draaien de draad op de spoel te winden. In het 2e geval loopt er één snaar over poelie en wiel, en een andere over spoel en wiel (de spoel heeft in dit geval een gleuf, die kleiner is van middellijn, dan die van de poelie). Daar door draait ze sneller dan de vleugel spindel met hetzelfde resultaat. E v.d. POL-GRAADT VAN ROGGEN. ln het slot van dit artikel (ontleend aan ,.H et Kin d", maandblad voor ouders en andere opvoeders van kinderen bo ven 7 jaar, wordt het trappen, het twij nen en het verven besproken. Red. Heel Europa één vesting. Enkele dagen na de overval van Ame rikanen en Britten op Fransch West- en Noord-Afrika, kwam reeds de tegenzet der spilmqgerjdheden. Er werd energiek ingegrepen en in zeer korte tijd werd de Fransche Zuidkést, benevens Corsica door Duitsche en Italiaansche troepen bezet. Een uitzondering werd slechts ge maakt voor de oorlogshaven Toulon, waar de Fransche militaire leiding plech tig verklaard heeft krachtig tegen een eventueele aanval te zullen optreden. Door deze maatregelen der spilmogend- heden is de ijzeren ring om Europa ge sloten. Ons geheele werelddeel is thans één vesting geworden en overal staan de soldatèn der jonge staten op wacht. Door deze maatregelen beschikt de As thans over prachtige mogelijkheden om van de vesting Europa uit de geallieer- óèn rake klappen toe te brengen. Onder zeebooten en Stuka's vinden vooral in de Middellandsche Zee rijke buit. Het bezit van de Fransche Zuidkust vormt hierbij c-en belangrijke factor, omdat de geheele Noord-Afrikaansche kust van hier uit door vliegtuigen kan worden bestreken. Gewaagde onderneming. De moeilijkheden voor de geallieerden beginnen zich reeds thans te doen gevoe len, doordat de Amenkaansche troepen op geweldige afstanden van hun bases opereeren. De oorlog in de woestijn ver slindt materiaal en dit alles moet over zee worden aangevoerd. De geallieereden convooien hebben dus enorme risico's te verduren en de zeestrijdkrachten van de spil hebben dikwijls een gemakkelijke taak. Een belangrijke factor wordt voorts gevormd door hetNfeit, dat in Afrika geen olie te vinden is. Een modern leger is zonder olie machteloos. Vele schepen zullen dan ook voortdurend noodig zijn om de geallieerde legers in de woestijn te verzorgen. Gros van pantserleger onaangetast. Het DNB verneemt, dat met de ordelij ke ontruiming van Tobroek (die eerst ge schiedde nadat alle militaire installaties vernield waren) het zich van de vijand losmaken in Westelijke richting door de Duitsch-Italiaansche formaties wordt voortgezet. De Engelschen hebben tijdens hun groote offensief belangrijke terrein winsten behaald, doch het is hun tot nog toe met gelukt, het gros van het Duitsch- Italiaansche pantserleger te vernietigen en te verhinderen, dat dit nieuwe, voor bereide verzetlinies bereikte. Bovendien biengen vliegtuigformaties der spil de achtervolgende Britsche voorhoeden da gelijks zware verliezen toe. Van de enorme scheepverliezen werd Woensdag reeds melding gemaakt. Strijdkrachten der spil in Tunis. Het opperbevel der Duitsche Weer macht heeft bekend gemaakt, dat Duit sche en Italiaansche troepen met volle dige toestemming der Fransche burger lijke en militaire autoriteiten in Tunis aan land zijn gegaan. De Noordelijke punt van Tunus ligt op slechts 140 km. afstand van Sicilië. Op deze wijze kan dus de doorvaart tus schen Tunesië en Sicilië, dus de route van het Westen naar het Oosten van de Middellandsche Zee, op doeltreffende w ijze gecontroleerd worden. Bovendien 1 gt Tunus buitengewoon gunstig voor de ravitailleering. Het Noordelijk deel van her land levert geen moeilijkheden op voor militaire operaties. Een dicht net van wegen en spoorlijnen maakt snelle troepenverplaatsingen mogelijk. Het klimaat en de drinkwatervoorziening voldoen aan de Europeesche eischen. Een kranig vliegster. De Fuehrer heeft aan de bekende Ka- pitein-vliegster Ilanna Reitsch het ijze ren kruis eerste klas verleend. Zij is de eerste Duitsche vrouw, die hiermede on derscheiden is. De oorlog tegen de Sovjets. In de Kaukasus hebben de Duitsche troepen twee ingesloten vijandelijke ge vechtstroepen vernietigd. In andere sec toren werden aanvallen der Sovjets met bloedige verliezen voor de vijand afge slagen. In Stalingrad werden door de ac ties van stoottroepen opnieuw blokken huizen veroverd en vijandelijke tegen aanvallen afgeslagen. Plaatselijke aan vallen der Bolsjewisten in het gebied vrVh het Ilmenm^er en aan de Wolchof mis- luktéh door de Duitsche afweer. Van het Ilmenmcer wordt groote acti viteit van Duitsche stoottroepen gemeld. De Sovjetambassadeur te Londen, Maisky, heeft op de conferentie der jeugd volgens de Zwitsersche kortegolf- zender verklaard, dat de operaties in N. Afrika nog niet het tweede front vor men, dat door de Sovjets is verwacht. De geallieerden zouden er goed aan doen, wanneer zij hun hoop op een gemakke lijke overwinning begroeven. UIT DE KEUR DER 30 POLDERS. Beplantingen. Onverminderd het be paalde in het wegenreglement N. Hol land is het verboden tusschen de beplan tingen langs de wegen te loopen of te rijden (art, 40). De overtreder kan met f 10,boete worden gestraft.

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1