LiMonsecco (joorébrow vaü Homerrs Wat Texels boeien moeten weten. n^.AKKSRrJE 71 Texelsche Berichten ZONDERIICHT VERGISTDE POST ZICH LICHT <°V&vlyvo'nen aftandew. DE POST HEEFT GEEN KATTEN00GEN 1M NUMMER BELEN BUS m ZICHTBAAR t SS Cum Laude, zegt de professor, die critisch geproefd heeft van een smakelijk slaatje, bereid met Van Houten's Limonsecco. Geen wonder, zegt de huisvrouw, die Limon secco nu overal toepast, waar eens citroensap of azijn werd gebruikt. liet is practisch - bovendien zuinig en voordeelig in het gebruik. En het maakt alles zooveel smakelijker. i>rnk om uw stroom rantsoen Denk om de vitaminen Schakel direct op „0", wan neer het gerecht is doorge kookt. Dat spaart stroom maarook vitaminen Hoe meer water U bij hit eten doet, hoe meer stroom U gebruikt en hoe minder vitaminen behouden blijven! Kook dus alles met aeer weinig water en onder een gesloten dekselHelp mee aan de stroombesparing. Strijk bijvoorbeeld alles in één keer. Schakel het warm-water reservoir uit, als U den volgenden dag geen heet water noodig heeft en... controleer Uzelf; uw rantsoenkaarlen WifS waarschuwen U als U teveel ZUtN/^M dreigt te verbruiken. Ilaal mrrr warmte uit' minder kolen PUBLICATIE v.h. DEPARTEMENT v. HANDEL, NIJVERHEID EN SCHEEPVAART I, b v. HET RIJKSKOLENBUREAU NUTTIGE WENKEN. Groenten niet nastoven. Daarmee zou ze in waarde achteruitgaan. Groentewater is rijk aan vitaminen en zcuten. Niet weggooien. Lakens blijven langer schoon, wanneer ook uw kinderen met schoone handen en vceten te bed gaan. Natte schoenen volstoppen met kran tenpapier en dan in de wind drogen. Nooit bij de kachel; dan springt het leer en zouden dè zolen loslaten. LEERZAME AVOND Vereen, van Oud-leerlingen. De 2de praatavond is vastgesteld op Dinsdag a.s des avonds half acht in de school. De sprekers zijn: 1 Jac. Witte, over „Het zaaien". 2 H. Bas, ovei „Composteeren van stadsvuil". 3 T. Wuis, over „Verbouw vanbrouw- gerst en de verdere verwerking daarvan." 4. Jac. Kikkert, over „Boeren en ar beiders". Weer een mooie en leerzame avond. Verzuimt die met. Ook niet-leden zijn steeds welkom. Degenen, die zich hebben opgegeven voor het tooneel, worden verzocht, deze avond allen aanwezig te zijn. Deze avond wordt er gelegenheid gegeven tot het voldoen der abonnementsgelden van de „Nieuwe Veldbode". M.J.W. TEXELSCHE TEEKENSCHOOL. In vorig nummer hebben we reeds een en ander uit de vergadering van Dins dag gepubliceerd. In afwachting van de Rijkssubsidie zal de school zich voorloo- pig zelf financieren. De leerlingen zullen voorloopig evenveel lesgeld betalen als vorig jaar. FEUILLETON. Het bestuur is thans samengesteld uit de heeren A. de Wilt, voorzJ. J. v.d. Vlies, seer., D. G. Toolens, pennm., P. A. de Rode, L. Igesz, P. Boon, Den Hoorn, Jb. Drijver, Oosterend, J. H. Slaman, Oudeschild, H. Daalder, De Cocksdorp en R. Yska, De Waal, commissarissen. Dat er zich op alle dorpen een bestuurs- ROMAN VAN MARLISE KOLLING Gattersworth hield de bewustelooze intusschen het fleschje onder de neus. Zij komt alweer bij, fluisterde hij. Ziet u wel? Lisaweta slaakte een diepe zucht; haar gesloten oogleden bewogen een paar maal. Ik ga nu maar, zei Gattersworth zacht. Als u mij wenscht te spreken, ik logeer in hotel Anglais. Robert knikte werktuigelijk. Het was hem alles nog steeds niet duidelijk. Hoe kwam Daisy hier? En Gattersworth? Maar wat deed dat er ook eigenlijk toe hoofdzaak was: hij had Lisaweta ge vonden! Het was Lisaweta, alsof zij in de verte iets hoorde ruischen. Waar was ze eigen lijk? Was dat de zee? Was ze een kind en speelde ze in het zand naast haar moeder? En daar, heel ver weg, leek het blauw van de zee en het goud van de zonnestralen ineen te vloeien Maar dat was niet de stem van haar moeder.Wie zei daar zoo zacht en met ongekende hartelijkheid: Lisaweta? Het was een machtig tooverwoord. Het dwong haar alle vermoeidheid en lethar gie van zich af te schudden. Ze sloeg haar oogen open en zag Roberts gezicht over zich heen gebogen. Ooo De gelukzaligheid van de droom maakte plaats voor de angst voor de werkelijkheid. Robert legde zijn hand op haar wang. Er was geen spoor van hartstocht in dit gebaar, niets eischen slechts troost en geruststelling. Niet b^ng zijn, Lisaweta. Alles wordt weer goed. Wij hebben je gezocht, Alexei en ik Alexei wederom verdreef de angst alle gevoelens. Kalm, Lisaweta. Alexei wacht op je. Hij is ernstig ziek. Hij zou je graag nog eenmaal willen zien. Je moet dapper zijn. Na twee uren rust, waarin Robert stil en geduldig naast had haar gezeten, was Lisaweta in staat met hem naar Alexei te rijden. Alle innerlijke kwelling was nu van haar afgevallen. In haar hand hield zij een groote bou quet rozen. Robert had ze gekocht. Voer Alexei, had hij gezegd. Destijds in Londen had hij viooltjes in haar handen gelegd een blijk van zijn lid bevindt is van groot belang. Dat be vordert het contact met de cursisten. De heer Saai, directeur der Vereen, tot Bevordering van het Vakonderwijs, gewaagde van de voortvarendheid van het besuur en stelde daarom voor, alle leden bij acclamatie te herkiezen. De ver gadering, door een 15-tal personen be zocht, ging hiermee accoord. De heer Van der Vlies zag liever eenige ouders van leerlingen in het bestuur vertegenwoor digd. Echter bleek, dat reeds twee ou ders van leerlingen in het bestuur zit ting hebben. Het onderwijs wordt we derom gegeven door de heeren H. J. Stèenhuis, G. Plantinga, J. Veldstra, B T. Zondervan en D. G. Toolens. Medegedeeld werd, dat de aangevraag de hoeveelheid brandstof reeds is toege wezen. Er zal Zaterdagmiddag, Zater dagavond en op een nog nader te bepa len avond les worden gegeven. J. Regeling voederbieten^__ De beschikking, waarbij het vervoer en de aflevering van voederbieten was ver boden, is ingetrokken. Voor het vervoer zijn geen gel eidebil jetten meer ver- eischt, terwijl aflevering zonder inname aankoopvergunning mag plaatshebben. Behalve aan de prijsverordening is de handel in voederbieten niet meer aan be paalde voorwaarden gebönden, uitgezon derd de voederbieten, waarvoor leve ringsplicht is opgelegd. Deze voederbie ten dienen te worden geleverd aan de aangewezen handelaar, welke handelaar dan verplicht is voor doorlevering zorg te dragen aan particuliere paardenhouders en de stedelijke konijnenhouders. De prijzen en leveringsvoorwaarden van het vorige seizoen blijven nog gel den. Dit laatste geldt eveneens voor voe derpeen en pastin^ken. Scheuren van grasland 1942. Hierbij breng ik onder de aandacht van belanghebbenden, dat de talon, wel ke zich bevindt aan de lastgeving tot liefde. Deze bloemen echter waren een getuigenis van zijn barmhartighei. Nu stonden zij voor de deur van Alexei's kamer. Nog voor zij binnen wa ren, hoorden zij Alexei duidelijk en ver langend „Lisaweta" roepen. Een kloosterzuster met een vriendelijk rustig gezicht trad hen tegemoet. Hij voelde al, dat u kwam, zei ze glim lachend. Robert wenkte de zuster en ging met haar naar buiten. Wat die beide men- schen daar in de kamer elkaar te zeggen hadden, behoefde niemand anders te hooren. Diezelfde nacht stierf Alexei Fin- sehow. Langzaam en geleidelijk doofde zijn levenslicht zonder eenige strijd. Lisaweta wist het niet. Zij sliep in een aangrenzende kamer. De dokter had haar een slaapmiddel gegevén; zij moest nieuwe krachten verzamelen na alle tra gische belevenissen van deze dag. Robert en de zuster waakten bij de zieke. Ik geloof, dat het einde nadert, fluisterde de verpleegster, terwijl zij nog eenmaal de pols van de patiënt onder zocht. Zij had heel zacht gesproken, maar nochtans sloeg Alexei Finschow zijn oogen op. „Lisaweta", flüisterde hij. Robert boog zich »over hem heen. Zal ik haar roepen? Alexei Finschow's gelukkige glimlach was niet meer van deze wereld. scheuren aan de Afd. Bodemproductie van de Landbouw-Crisis-Organisatie moet worden gestuurd, zoodra het be treffende perceel is gescheurd. Bij nala tigheid kan uitbetaling premie achter wege blijven. De scheurpremie is f 200 per ha. ge meten land, indien gescheurd is vóór 15 December 1942; wordt later ge scheurd, maar vóór 15 Februari 1943, dan kan de premie f 100 zijn en indien nog later gescheurd wordt, vervalt de pre mie geheel. De scheurplicht moet in ieder geval voldaan zijn voor 15 Maart 1943. Wie dan nog niet aan de opgelegde plicht is tegemoet gekomen, vervalt in vrij hooge boete. Verzoeken tot overdracht van scheur plicht worden niet meer in behandeling genomen; ook bezwaarschriften tegen de opgelegde plicht blijven buiten be handeling. De Prov. Productiecommissaris voor Noord-Holland. TEXELSCHE BOERDERIJEN. HOEVE REMBRANDT. 44 Hoeve Rembrandt ligt op een vijftig meter afstand van hoeve Ruisdael. Octo ber 1912 is deze boerderij tot de grond toe afgebrand. In 1913 is zij herbouwd. Thans is zij eigendom van de erven Dr. J. Timmer's Gronbezit. De heer P. Mant je is de pachter. De boerderij is al heel oud. Zij is o.a. eigendom geweest van de heer W. Koning Cz., daarna van Burgemeester D. C. Loman (burgemees ter van Texel 1864-1889) en tenslotte van Dr. Timmer, die verscheidene boerderijen op Texel heeft gekocht. Hij noemde ze naar groote schilders, dichters, enz. Toen hij hoeve Rembrandt kocht, heette deze plaats Theodora-hoeve. Rembrandt, de grootste Neder- landsche schilder en etser, heette eigen lijk „Rembrandt Harmensz. van Rijn". Hij werd 15 Juli 1606 te Leiden geboren en is 8 Oct. 1669 in vrij behoeftige om standigheden te Amsterdam gestorven. Rembrandt was een der eerste kunstge nieën van alle tijden. Laat maar. Groet Lisaweta van me. Het is goed zoo, zorg voor Lisa weta Hij tastte naar Robert's hand, zuchtte diep en strekte zich bevrijd. I Lisaweta sliep nog steeds. Intusschen had Robert reeds voor alles gezorgd. De dokter was er geweest; hij had de dood- schouw verricht en andere maatregelen getroffen. Lisaweta zou Alexei als een slapende vinden van alle aardsche zor gen bevrijd. De zuster was van de mis teiuggekpmen en zou Lisaweta onder haar hoede nemen, want Robert had nog zeer veel te doen. De begrafenis moest geregeld worden en tal van formalitei ten, welke uit een sterfgeval voort vloeien, moesten nog worden vervuld. Het was nog vroeg in de ochtend, toen Robert zich bij Gattersworth liet aandienen, maar de Engelschman bleek reeds bij de hand te zijn. Zijn eerste vraag gold Lisaweta. Robert bracht hem van het gebeurde op de hoogte en weldra zaten de beide mannen tegenover elkaar, ditmaal met als vijanden, maar vervuld van wederzijdsche achting en vertrou wen. (Wordt vervolgd.) P1429/L Verantwoordelijk voor de geheele inhoud: G. Joh. Duinker. Plaatsvervanger J. de Waal, Den Burg. Uitg. en Drukkerij Fa. Langeveld en De Rooij, Den Burg, Texel. ONZE UITHANGBORDEN. VAN EEN BARBIER. 16 Ik, Janus Tullep Junior, Zorch voor uw baard en uw snor Alsof 't mijn ijgen tooisel was; Ook komt men hier heelgoed te pas, Voor 't haar en sjam Poneren, Vijf centen kost het scheren. In Uw huisapotheek en in Uw zak, steeds b(j de hand, zgn AKKEFwTJES een eerste hulp bij onverhoedsche pijnen en ook b(j 'n opkomende verkoudheid. Ds Nederlandsche Pijnstiller HISTORISCHE NOOTJES Kokkels. November 1898 werd te De Cocksdorp een kokkelskokerij opgericht. Kerknieuws. November 1899 kon ons blad meedeelen, dat de N.H. kerk te De Koog van haar leeraar, Ds. Smits, een nieuw orgel zou ontvangen. DE AVONTUREN VAN ROBINSON CRUSOë. 321. Enige Spaanse matrozen waren gered. Nu werden de ergste muiters uit gezocht en door Robinson, als gouver neur, veroordeeld op het eiland te blij ven, tot straf voor hun muiterij. VAN DE BOEKENPLANK. Wijsheid uit één boekje! „Wie maar één boeckjen heeft gelesen, Dat placht een neus-wijs mens te wesen". (Cats). En toch.... Wijsheid uit één boekje! Dat kan best. Het is maar de vraag, wat voor een boekje u koopt. Er zijn juweel tjes van boeken, die maar weinig blad zijden tellen en er op het oog /niet eens zoo aantrekkelijk uitzien. MaSr het is met boeken als met huizen: „Beoordeelt naar de gevel het geluk van die daarin woont niet". Juweeltjes in zakformaat Ook die kunt u bij ons vinden. BOEKHANDEL PARKSTRAAT - Tel. 11 (Ingezonden mededeeling). llHIlilllll HYGIENE ep VEILIGHEID. 1!1 480. Zuigelingen zijn zeer vatbaar vcor kouvatten. Dit kan tot ernstige en hardnekkige stoornissen aanleiding ge ven; daarom moet men steeds waken vcor overmatige of plotselinge afkoeling en verkouden of hoestende menschen uit de omgeving van een zuigeling houden. Een besmetting door leiders aan tbc of kinkhoest is voor hen wel zeer gevaar- lijk.

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 4