Texelsche daden - dieren - dingen ONS VOLK WINNEN UIT VELERLEI BRON. Texelsche Berichten Texelsche Schoenenbeurs Wereldnieuws GEBRUIKT UW STR00MRANTS0EN MET OVERLEG, DAN BEWANDELT U DE JUISTE WEG Een oud handwerk herleeft: 't Spinnen. 5(ie JAARGANG. No. 5708. ZATERDAG 28 NOVEMBER 1942. TEXELSCHE COURANT voor het Nationaal-Socialisrae. Wij moeten ons volk winnen voor het nationaal-socialisme en het overtuigen van de waarheid der ideeën, die ons le ven bezielen. Wij kunnen ons volk alleen vinden, wanneer wij iedere ruwheid ver mijden en met tact en voorzichtigheid en zinder kleinzieligheid zeggen waar het op staat. Pioniers moeten niet naar rech ten vragen, maar doen wat hun is opge dragen. Door ontactisch optreden isolee- en zij zich van de groote massa, die zij leiding zouden moeten geven, en niets is gevaarlijker, dan dat wij ons van ons olk zouden isoleeren. Wij Nederlanders hebben lange erva ring door de eeuwen heen. De Fuehrer kont onze waarde en wil die ervaring irschakelen ten bate van het Germaan- sche geheel. Van ons nationaal-socialis- ten verwacht hij, dat wij ons volk zullen winnen voor de idee, die hem en ons bezielt Is dit niet reden genoeg om met het ons toevertrouwde pand voorzichtig en met inzicht om te gaan? (Prof. dr. T. G o e d e w a a g e n, Secr.- Gen. Dep. van Volksvoorlichting en Kunsten). NIEUWE BEVOEGDHEDEN DER POLITIE. Alle ambtenaren van de rijks- en ge meentepolitie kunnen voortaan ten be hoeve van de opsporing van strafbare feiten te allen tijde iedere plaats betre den Woningen mogen tegen de wil van de bewoner slechts worden betreden in tegenwoordigheid van een hulpofficier van jusitie of op vertoon van een alge- meene of bijzondere schriftelijke last van een hoofd der politie (officier, hulp officier van justitie, burgemeester en hoofdcommissaris van politie). Het recht tot binnen treden sluit de bevoegdheid in, de woningen en de zich daarin bevin dende voorwerpen te doorzoeken. De ambtenaren kunnen in bepaalde geval len tot inbeslagneming van voorwerpen overgaan. Hij, die zulk een voorwerp onder zich heèft, is verplicht dit op eer ste aanmaning te vertoonen of uit te le veren. De voorschriften van dit artikel zijn niet van toepassing op brieven of mededeelingen, welke aan de post, de telegrafie of aan een andere instelling van vervoer zijn toevertrouwd. Voorts kan de politie ter voorkoming van strafbare feiten personen naar een politiebureau geleiden en daar voor ten hoogste 48 uren in verzekering stellen. WAT ZEGT DIE NAAM? 13. Hippolytushoef, op Wieringen, werd van 13951500 met „Ypoliti" aangeduid; in een stuk van 1523 vinden we „Ipels- hcef" en „Ipelhoef". Genoemd naar de kerkpatroon St. Hippolytus (f 258), aan wie de R.K. kerk aldaar werd gewijd. ALS GERMANEN NAAST ELKAAR. Duitschland is niet met imperialistische bedoelinge ten oorlog getrokken. Wij kwamen niet als onderdrukkers in dit land. Germanen moeten niet door Ger manen onderdrukt worden, maar naast elkander staan. De grootste echter onder lier. heeft recht voor ons te spreken, dat is geen onderschikking, maar de verwe zenlijking van het leidersbeginsel, zoo als het steeds gegolden heeft in het leven der Germanen. (Hauptdienstleiter Schmidt.) OFFERS ZIJN NOODZAKELIJK. Alle illusies over Ned. Indië moet men laien varen om de blik op de werkelijk heid te richten. Deze werkelijkheid is de Europeesche levensruimte, die door de wapens van de Duitsche soldaten ver overd en beveiligd is. Wanneer echter 't Nederlandsche volk er aanspraak op maakt, een plaats te krijgen in de Ger- maansche volkenfamilie, moet het deze plaats veroveren door offers op zich te nemen zooals Duitschland die veelvuldig voor het bestaan van Europa op zich ge nomen heeft. (Van Geelkerken, plaatsvervan gend leider N.S.B.) OORTIN DEN NVÖ TEXELSCH DIALECT. klöddebutter, morspot; Ir lof, hoef; Vlaamsch „kloef", maar dan cck met de beteekenis: houten schoen, klomp; 't is klonke werk, 't is een beklonken zaak; knasie, dunne plek in een kous; ge kneusde plek in een ei; „glee" in een gor dijn, laken, enz.; kncppelkock, klein soort platte koeken, bereid van water en stroop; vgl. Ned. „klippelkoek"; knevel, flink gebouwd persoon, ook, zooals in 't Ned.: kerel, vent, lomperd; DOOR G. DE JOSSELIN DE JONG. Een vaderlandje in het vaderland. Ons vaderland verheugt zich in van die aardige vaderlandjes-in-het-vader- land! Niét dat de bewoners van die cul tuuroasen zichzelf eigendunkelijk een beter slag menschen zouden vinden en 11e medemenschen buiten de eigen sibbe en zwet, zooals wijlen de Oude Grieken, zouden beschouwen als „móér barbaroi", doch zuiver als gevolg van de afgesloten- fgescheiden ligging van hun woonge bied Enkele dezer karakteristieke Hol- Lndjes-binnen-Holland zijn internatio nale bezienswaardigheden: Marken Stap horst, Giethoorn. En in het bijzonder geïsoleerd zijn deze isolae, onze eiland gemeenschappen. Om kort te gaan (zie titel), wij hebben de steven, in dit geval de reportage-autocarburator, noord waarts gekeerd en zijn naar de Parel on zer Wadden-eilanden gereden, onder- scheidelijk gevaren. Wie „Texel" zegt Wie Texel zégt, dénkt: Schapen, Schip breuken, Vogels. Terwijl wij, zooals de trouwe radio-aanzetter wel uit het pro- ramma gemerkt zal hebben, allerhande frissche indrukken op dit mooie eiland hebben opgedaan en deze op verschillen de oogenblikken in de aether aan u op- d:sschen, dachten wij u daarnaast van middag tusschen 15,45 en 18,00 uur over Hilversum I uit te noodigen voor een kor te strooptocht door Texel. Gaat u mee? t Is een heksentoer om op Texel een buitenfoto te knippen zonder dat u er gens op de achtergrond een schaap (én ten vogel) meekiekt. Een nuttig dier. Nu is 't de doorsnee-stadsmensch niet kwalijk te nemen, dat hij er zelden bij stilstaat, welk een meer dan zoomaar ..nuttig", want tevens weinigeischend, ge- brmkshuisdier een schaap wel is. Im mers vóór een hei of steppe geschikt is voor akkerbouw, weidt men er een schapenkudde op bijwijze van inmid dels lamsbout, wol en leer leverend bemestingsapparaat en nadat de koeien (Teekening Nic. de Jong). een grasland hebben afgegraasd, vindt de bescheiden kaalvretende schapensnoet er heusch nog wel enkele sprietjes, welke schamele voeding zoo'n schaap weer ren- deerend omzet in wol! Schapen in soorten. Bij alle volkeren en door alle tijdper ken was dit kleinvee geliefd; er zijn dan ook meer schapenrassen dan menschen- rassen op aarde; waarschijnlijk zijn er evenveel soorten als streekdialecten, want schier elk landschap heeft zoo z'n land-schaap. Zoo zijn er Indische en Afri kaansche in tropenuitvoering, IJsland an derzijds beroemt zich op een bijkans po lair soort, waarmee men sinds kort in- burgeringsproeven neemt op Groenland om de Eskimo's waar te geven op hun textielpunten sinds de ijsbeervachten en zeehondenvellen er schaarscher worden. Het schaap is danook een antiek huis dier. Niet voor niets wordt een zoon van het eerste menschenpaar ons als nomade-scheper geteekend: „Habel werd een schaapherder" (Gen. 4:2). Bij het oud testamentische vee van Jacob vinden wij, bij het indeelen van het veebestand naar uiterlijke kenmerken, de eerste aanwij zing tot een eenigszins doelbewuste ras- fok naar raseigenschappen. EnTexel i s Neerlands hoofdfokstation! Dit op de schapenteelt drijvende eiland houdt jaar lijks een keuring van zijn beste fokma- teriaal een tentoonstellingsdag. die tevens een feestdag is! WINTERHULP KAN VEEL DOEN, ALS G IJ VEEL OFFERT GIRO 5553. EEN SUCCES. De Texelsche Schoenenruilbeurs, op initiatief van Burgemeester Rijk de Vries ingesteld, belooft een succes te worden. Donderdagmiddag noodigde de Burge meester ons uit, de ingekomen collectie te bezichtigen. Toen waren reeds 35 pa ren ontvangen en nog steeds komen er bij. Naar de Burgemeester ons verzeker de, zijn de schoenen alle kosteloos afge staan, zonder eenige tegenprestatie, ten einde de Beurs aan een beginvoorraad te helpen, en wel meest door ingezetenen, d.e voorstanders zijn van de nieuwe or de, zooals die door de NSB wordt voor gestaan. Dat hier van offeren kan wor- oen gesproken, blijkt uit de kwaliteit van het meerendeel der afgestane schoe nen. Hoewel het niet noodzakelijk was, gerepareerde schoenen in te zenden, ver keert het grootste deel in zoodanige staat, dat ze meteen voor het gebruik ge schikt zijn. De kapotte schoenen zullen in de werkplaats van de heer Bakker met spoed onder handen worden genomen; de Ned. Volksdienst zorgt voor extra-leer- tcewijzing voor dit doel. Binnenkort zal bekend worden gemaakt, wanneer het schcenenruilen een aanvang kan nemen. Hiervoor is geen cent verschuldigd, maar \oor vrijwillige bijdragen zal een collec tebus van de NVD in het lokaal aanwe zig zijn. Een IEDER kan van deze ge legenheid dan gebruik maken. Intusschen wordt de oproep herhaald: laat geen schoenen, die toch niet meer gedragen worden, in uw kast staan, maar volg het bovenvermelde goede voorbeeld. Hoe meer schoenen, hoe be- tei de Ruilbeurs aan haar doel kan be antwoorden. Hier kan een belangrijke dienst aan de gemeenschap worden bewezen Beseft uw plicht en volbrengt deze! HOE LAAT DE ZON. Za. 28 Nov. op 8,20; onder 16,35 Zo. 29 Nov. op 8,22; onder 16,34 Ma 30 Nov. op 8,23, onder 16,33 Di. 1 Dec. op 2,25; onder 16,33 DE MAAN. Za 28 Nov. op 21,42; onder 12,18 Zo 29 Nov. op 22,44; onder 12,50 Ma. 30 Nov. op onder 13,18 Di 1 Dec. op 0,40; onder 13,43 Laatste Kwartier: 1 Dec. 2,37. HOOG WATER OP TEXELS REE. Za. 28 Nov. en 12,26 Zo 29 Nov. 0,47 en 13,08 Ma. 30 Nov. 1,30 en 13,54 Di 1 Dec. 2,21 en 14,51 Springtij 8 en 23 Decmber. Het Reddingswezen Tessel„Texla" in vroeger eeu wen. achttienduizend bunder zeekust en zeeklei, zeezand en zeestrand.On ze Wadden-eilanden: de voorposten van ons vaderland zijn zij in het Niemands land van water en wind en eigen wetten. Een bolwerk vormen de Wadden, de vuurlinie, in die strijd tegen de bran ding, diezelfde oorlog met de zeeën, die ook de eeuwenoude worsteling is van heel ons land tegen die bonkende belager aan onze twee zeegrenzen. De schipbreuken, de scheepsrampen op onze kust.... Tusschen Marsdiep en Eierlandsche gat, bij de zuidkaap en aan de noordpunt van Texel vonden sinds menschenheugenis tallooze schepen uit velerlei landen een zeemansgraf. Vooral in dit jaargetij, als de herfstwinden van de duinkruinen krimpend gieren, dan is heel deze eilandengemeenschap dag en nacht bedacht op. alarm! als de zee onheilspellend begint te deinen, de golven té wit worden. als de Bilt slecht weer voor spelt ...als de stormbal wordt gehe- sc-hen als zware wolken langs het zwerk drijven. .dan waken onze Wadden! Teekening-Prof. Aarts. Dan waken de kustwachters met kijker en radio en telefoon, iedere zenuw ge spannen, terwijl de storm .S.O.S.Ü! cm hun posten buldert! Ook deze zijde van het eilandleven zal vanmiddag herdacht worden en wel in ons Klankdocument, opgedragen aan de Noord- en Zuid-Holland$che Redding Maatschappij: Texel en de. Zee!" „Luistergids". Dc bezetting van Tunis van groote beteekenis. De reeds vermelde landing van Duit sche en Italiaansche troepen in Tunis, heeft op het N.-Afrikaansche oorlogs- tooneel een nieuwe toestand geschapen, daar het bezit van Tunis voor de contro le van de smalle zeeweg van het Ooste lijke naar het Westelijke deel van de Middellandsche Zee van groote beteeke nis is. Alleen reeds de aanwezigheid van Duitsch-Italiaansche strijdkrachten in Tunis en de permanente bedreiging van de troepenbewegingen der geallieerden ricor gevechtsvliegtuigen en duikbooten der Spil, werkt verlammend op de Britsch-Amerikaansche operaties. De Engelsch-Amerikaansche troepen zijn er niet in geslaagd Tunis vóór de troc-pen van de Asmogendheden binnen te rukken, waardoor deze laatste gunsti ge stellingen hebben kunnen betrekken Positie kiezen voor de komende strijd. In dit verband wijst men er te Berlijn op, dat hetgeen zich op het oogenblik op rii! strijdtooneel afspeelt, eigenlijk gezien mGet worden als een positie kiezen voor de komende strijd; een strijd, met als irzet de heerschappij in de Middelland sche Zee, welke van zulk een ontzaglijk gioote beteekenis is voor het verloop van deze oorlog. Inzake de landing der Engelschen en Amerikanen in N.W. Afrika en het te rugdringen van Rommel's strijdkrachten, doen toonaangevende kringen te Berlijn steeds weer uitkomen, dat de toekomst zal moeten leeren of van de zijde der tegenpartij de beteekenis hiervan niet te veel is overdreven. Deze gebeurtenissen, zoo verklaart men, zijn slechts te be schouwen als de proloog van wat komen zal. Eenerzijds stelt men zich op 't stand- pvnt, dat in Afrika de beslissing van de oorlog niet kan vallen, anderzijds heeft men in Duitschland het volle vertrou wen, dat het strategische genie van de Fuehrer, het kunnen van zijn staf en de leiding van veldmaarschalk Rommel in Afrika tot allerlei verrassingen voor de tegenstander kunnen leiden. Fransch West-Afrika onder Darlan. De gouverneur-generaal van Fransch- West-Afrika heeft bekend gemaakt, dat dit gebied zich onder bevel van Admi raal Darlan heeft geplaatst. Hierop heeft Maarschalk Pétain zich per radio tot de bevolking van Fransch West-Afrika ge richt om haar aan te sporen het moeder land trouw te blijven Dit gebied en Somali-land zijn de eenige deelen van het Fransche imperium, waar de Fran- sche vlag nog waait. Reden te meer om gev olg te geven aan de dringende bood schap, zoo beslist mogelijk aan iedere in val het hoofd te bieden. Cripps uit Britsch oorlogskabinet. Minister Cripps is afgetreden als lid van het oorlogskabinet, Lord Zegelbe waarder en woordvoerder van de regee ring in het Lagerhuis. Hij is nu minister voor de vliegtuigproductie geworden. Als woordvoerder wordt hij opgevolgd door Eden, die minister van buitenl. za ken blijft. EXTRA BRANDSTOFFEN GROOTE GEZINNEN. Aan groote gezinnen (7 en meer perso nen) zijn indertijd bij het uitreiken van de brandstoffenkaart voor verwarming extra bonnen verstrekt voor brandstof fen Deze personen kunnen nu niet meer in aanmerking komen voor deze extra bonnen. Uitsluitend zij, die indertijd ver zuimden deze bonnen in ontvangst te ne men wegens het niet invullen van het daarvoor bestemde formulier, of zij, wier gezin een zoodanige uitbreiding heeft on dergaan, zoodat de gezinssterkte nu 7 of meer personen bedraagt of van 9 op 10 personen gebracht is kunnen nu nog to* en met 4 December in aanmerking komen voor deze extra brandstoffentoe- slag. Hiervoor dient het daarvoor be stemde formulier door het hoofd van het gezin te worden ingevuld en vóór 5 De cember a.s. bij den distributiedienst te worden aangeboden. Na 4 December mo gen voor deze gevallen geen bonnen meer worden uitgereikt. Texel, 26 November 1942. De Burgemeester, RIJK DE VRIES. Inlevering bonnen winkeliers. Peulvruchten, Havermout, gemengd meel, Gort: 419, 420, 421, 422. Deze bonnen afzonderlijk opplakken, doch met één getal vermelden op MD 201b. achter 28 gort. Suiker: 417. Koffiesurrogaal. 400, Jam: 418. Brood: 59, 427-430 Alg., 59 beschuit. Tarwebloem: 427-430. Rijst: 4-66, 4-67. Vermicelli: 423. Gebak: zie brood. Beschuit: 58. Boter: 57, 58 en 59. Kaas: 424 t m. 426. Eieren: rantsoenbonnen alleen door le verancier. Melk: 59. Taptemelk: 59 Eenheidszeep: 412, 431, N en O. Waschpoeder: 413, 432, N en O. Vleeseh: 59 Vleeschwaren: 59. Aardappelen: 59. Petroleum: 4, 5, 6, 7, 26, 27 verlichting 3 kookkaart. Brandstof le t.m. 8e periode: 1 t.m. 10 verwarming; 1 t.m. 5 kookkaart. Tabak: 59. Suikerw Chocolade: geen inlevering. Fouten in de diverse inleveringen wor den aan de loketten niet meer hersteld. De verkeerd beplakte of ingevulde for mulieren worden onherroepelijk terug gegeven. Voor wollen mannenonderkleeding kunnen geen bijzondere vergunningen, meer worden gevraagd. (Bedoeld worden die, welke werden verstrekt, in geval, blijkens doktersattest, aan die goederen behoefte bestaat.) Babywol. Bijzondere vergunningen voor 500 gr. wollen handbreigarens kun nen worden aangevraagd voor babies, geboren op of na 1 Maart 1.1. (mits nog geen vergunning werd verstrekt). Wie een afwijzende beschikking kreeg, kan opnieuw vragen. Babystamkaarten of at test van dokter, blijkens hetwelk beval ling binnen 20 weken zal plaats hebben, meenemen. BRAND DOOR HOOIBROEI ALS SCHULDMISDRIJF. De rechtbank te Alkmaar had een vee- hcuder uit Petten veroordeeld tot een hc-chtenisstraf voor de tijd van 1 maand, wegens het aan zijn schuld te wijten heb- Len, dat brand uitbrak in zijn boerderij, waardoor gevaar ontstond voor belen dende perceelen. De veehouder zou bij hooibroei niet die maatregelen hebben gc-troffen, waardoor het uitbreken van brand kon worden voorkomen. In hoo- ger beroep achtte de advocaat-generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam de on voorzichtigheid wel bewezen, doch hij vorderde vermindering van de straf tot een week. Vandaag veroordeelde het Hof de veehouder tot een boete van f 75, subs. 25 dagen hechtenis. (Handelsbl 12—11-.42) (vervolg). Het trappen. De eerste moeilijkheid, die overwonnen moet worden, is het trappen. Gaat dat regelmatig en langzaam, dan kan de vol le aandacht aan het spinnen zelf besteed worden: met de linkerhand houdt men de pluk wol vast, waaruit de vezels voor de draad getrokken worden; niet te stevig, maar vast genoeg, opdat de draai van de draad, mocht deze te sterk worden (vooral bij beginnelingen) niet in de pluk schiet. Met de rechterhand trekt men de vezels verder of minder uit, al naar de dikte van draad, die men wenscht of de lengte der vezels, terwijl ze, onder regel matig trappen (het wiel naar rechts) werden gedraaid en opgewonden. Trapt men te vlug en voert men naar verhou ding te weinig vezels toe, dan ontstaat een stijf koord, dat voor de asopening kiinkeltof „kinkt". Trapt men te lang zaam of voert te vlug toe, dan blijft de draad vrijwel uit losse vezels bestaan en is zeer breekbaar. Door oefening vindt n-en de juiste verhouding voor elk speci aal doel. Het twijnen. Nu kan getwijnd worden, d.i. 2 of meer diaden samengedraaid. Hiervoor moet in de meeste gevallen, de snaar over de spoel strakker gespannen worden; dan bij het spinnen, dat beter gaat met losse snaar Twijnen moet vooral gebeuren in dezelfde richting, als waarin gesponnen is. Dus heeft men twee spoelen vol, dan moet het wiel in linksche richting bewo gen worden. Heeft men de draad eerst van de spoel op kluwens gewonden, dan moet het wiel weer naar rechts draaien, daar men dan de draad in dezelfde rich ting heeft als gesponnen werd. Verkeerd om spinnen of twijnen heeft veelal tot gevolg, dat breiwerk van deze Wol scheef wordt of „draait". Het verven. Tenslotte kan de wol geverfd worden en hiebij zijn allerlei variatie's mogelijk. Om te beginnen moet ze grondig gewas- schen worden, daar vette plekken geen verf aannemen. De wol wordt eerst op knotten gewonden, die men op verschil lende plaatsen met draden vastbindt in strengetjes, b.v. van 10 of 20 draden, zoóals bij knotten van de fabriek. Dit op knotten winden gebeurt het handigst op een knottenwinder of haspel. Vroeger vond men hieraan wel eens een instru mentje, dat door middel van een veer de omwentelingen telde. Bij elke 60e toer sprong de veer los met een „knip°, daar vandaan de ouderwetsche benaming ^,een knip wol". (Zie verder 4e pagina).

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1