uMonsecco KLAROEN HINDELOOPEN VAn HOUTGiïS driekwart t(|\A))l of.niets zofieu oBand&n. Texelsche Berichten In Hindeloopen, waar de tijd Geen vat kreeg op de drachten, Daar staat den vreemd'ling telkens weer Een fraai taf'reel te wachten. En doet een kopje surrogaat U daar van geestdrift blakeo, Verbaast U niet, het is KLAROEN, Geen kan daar beter smaken! NIEMEIJER'S KOFF1ESURROGAAT Dat smaakt voortreffelijk, zegt de fijnproever, die geniet van een bijzonder lekkere schotel. Dat kan ook niet anders, zegt de huisvrouw, want ook nu heb ik Van Houten's Limon- secco gebruikt. Het wordt nu overal toege past, waar eens citroensap of azijn werd ge bruikt. Limonsecco is practisch en voordeelig. En het maakt alles zooveel smakelijker. Gas en electriciteit Voortaan zullen veel straffer maat regelen genomen moeten worden tegen de oververbruikers van gas en electriciteit. Dat is in het algemeen - dus ook in uw belang - noodzakelijk. Overschrijd dus het voor U vastge stelde rantsoen niet; spaar gas en stroom, wéar U slechts kunt, dan be spaart Ge uw gezin veel ongerief. Controleer het verbruik geregeld, dan komt U niet voor verrassingen te staan, u dan kunt U tijdig zelf ingrijpen. Il:ial meer warmte uit minder kolen FMJBLICATlE v h DEPARTEMENT v HANDEL. NIJVERHEID RN SCHEEPVAART t. b. v HET RIJKSKOIENBUREAU ZUINIG UHfllltHI VOOR DE VROUW. |{!|||||||fl Speculaas. 125 g. gekookte aardappe len, 125 g. bloem, 75 g. suiker. 1 lepel stroop, een half pakje of 25 gram bak poeder, V* eetlepel speculaas- of koek- kruiden, zout. De koude aardappelen fijnwrijven, alle ingrediënten toevoegen en met een houten lepel of met de hand de massa zoo lang kneden tot zij als een geheel van de kom loslaat. Het deeg met meel bestrooien en zoo dun mogelijk uitrollen, er kleine figuurtjes van vor men, op een vet bakblik leggen en de speculaas in een vrij warme oven in 15 tot 20 min. bakken. Men kan het deeg ook in langwerpige koekjes snijden en er met een vork wat figuurtjes op maken. Marsepainaardappeltjes. 100 gr. aard appelen, 60 gr. suiker, 6 druppels aman delessence of 3 druppels amandelolie of laurierkersolie, geraspte citroenschil, ca cao of suiker. - De koude gekookte aard appelen zeer goed fijnwrijven en met de suiker en iets geraspte citroenschil ver mengen. De massa dan op een matig worm.1 vuur verwarmen en onder voort durend rotten 5 min. in laten dampen. De marsepain vermengen met het aman delsmaakje en koud en stijf laten wor den. Kleine balletjes van de marsepain vermen en deze door cacao of suiker wentelen. OVER OPVOEDING. 20 Rechten en plichten. Laat ik u een positieve, uiterst ernsti ge raad mogen geven: ga met een kind zoo menschelijk mogelijk om. Geef het de volle waardeering, die u 't als mensch verschuldigd bent, maar verhef het niet tegelijkertijd tot een idool van vol maaktheid. Geef het zijn menschelijke rechten, maar eisch ook, dat 't uw rech ten ontziet. Ga ernstig op zijn vragen en gezegden in en tracht uit te vorschen, waar het bij hem om draait. Laat door niet meer dan hoogstens een glimlach merken, dat ge plezier hebt om zijn „domheid". (Drs. H. J. Jordan in „Hoe opvoe dingsfouten te vermijden?") FEUILLETON. ROMAN VAN MARLISE KOLLING. 68). Stephan, aan het andere einde van de lijn, scheen een beroerte nabij. En dat zegt u maar zoo kalmweg? stamelde hij Maar dat beteekent immers Ik weet precies wat dat beteekent, beste Stephan, maar ik kan me er op 't oogenblik toch heusch niet over opwin den. Wilt u dan tenminste zoo goed zijn om direct terug te komen? vroeg Ste phan, bijna schuchter. Het sèheen hem aan geen twijfel onderhevig, of Robert Eschberg had zijn verstand verloren. Met de eerstvolgende trein, beste' Stephan, maar houd je alsjeblieft kalm. Erger dan het is, kan het toch niet wor- end. En het dunkt me het voornaamste, dat overigens alles in orde is. Stephan had er geen idee van, wat Robert met-1 dat „overigens alles in orde" bedoelde. Voor hem verkeerde alles in de grootste wanorde, een wanorde, die een catastrophe nabij kwam. Langzaam keerde Robert Eschberg Laat hen niet wachten! Legt reeds nu uw offer gereed voor de collecte van Winterhulp! Giro 5553. CONSULTATIEBUREAU. Het verheugt ons te kunnen meedee- len, dat er deze maand toch weer zit ting gehouden wordt door het consulta tiebureau voor zuigelingen, zij het dan nu uitsluitend voor kinderen, die nog geer. acht maanden zijn. Deze beperken de bepaling moest gemaakt worden, om dat de laatste boot reeds om kwart voor twee het eiland verlaat en Dokter Ten Bi uggencate van deze boot gebruik moet maken. FLINKE PRIJZEN VOOR WOLVEE. Naar de heer S. C. Eelman ons mee deelt, heeft hij de laatste dagen in op dracht van een particulier, aan de vaste- wal woonachtig, op Texel plm. 200 stuks wolvee gekocht, meest geregistreerde fckschapen en lammeren (reg. F.) en wel tegen zeer goede prijzen. Bij T. Bakker, Spijk, kocht hij zes fokschapen voor f 180 per stuk, bij de veehouders Breen, D Hin en J Eelman Gz., elk vier stuks voor f250 per stuk; bij Cor Bakker zes tegen f 215 per stuk, bij J. Bakker drie voor samen f 650; bij P. Brans drie voor f 200 per stuk; bij A. Brans Dz. zes voor samen f 1400; bij J. Lap Kz. drie voor f 200 per stuk; bij J. Schraag vijf voor f 200 per stuk; bij C. Witte Pz. twee voor f 250 per stuk. Voor dezelfde opdrachtgever werden nog gekocht: tien gereg. lammeren van J. Eelman Dz. voor f 1060; (één ramlam er bij); 10 lammeren van P. Koning, Oost, voor f 850; 13 lammeren van S. Koning voor f 1100 (twee ongereg. er bij). VANDAAG VOOR ZOOVEEL JAAR. 2 December. 1805. Overwinning van Napoleon I op de Russen en Oostenrijkers bij Auster- litz. naar Lisaweta terug. Hij overlegde, wat hem te doen stond. Als Daisy Lohr haar crediet opzegde, ging het niet alleen om het geld, dat zij in de firma had belegd. Waarschijnlijk zouden nog wel andere credieten te krijgen zijn, maar het feit, dat Daisy Lohr zich terugtrok, Daisy, echter wie tenslotte de naam van haar vader stond, dat was het fatale. Hij moest inderdaad onmiddellijk terug. Maar wat zou hij met Lisaweta begin nen? Zoolang zij geen pas had, kon hij haar niet meenemen. Aan wiens zorgen moest hij haar in die tijd toevertrouwen? Aan madame Trubetzkoy? Dat leek hem hei beste. Lisaweta wachtte in angstige spanning, welke zij zoo goed mogelijk trachtte te verbergen. Nochtans viel hem haar on gerustheid onmiddellijk op. Niet zulke rimpels in je voorhoofd! zei hij hartelijk, terwijl hij vluchtig haar wang streelde. Daarop vertelde hij haar, dat hij naar Weenen terug moest. Het is maar voor een paar dagen, liefste, dan kom ik je weer halen. Maar daarmee was haar ongerustheid niet weggenomen. Er is iets heel ern stigs gebeurd, Robert, ik zie het aan je gezicht. Hij glimlachte. Wat kon er voor ern stigs gebeuren, zoolang zij elkaar lief hadden? Lisaweta schrok aanvankelijk eenigs- POLDER EENDRACHT. Electrische bemaling. Dezer dagen is de nieuwe electrische motor voor de bemaling van polder De Eendracht in gebruik gesteld. Hij heeft een capaciteit van 27 p.k., de oude ruwe- olie-motor, die vele jaren dienst heeft gedaan (sedert de windmolen zijn laatste toeren maakte) had slechts een vermo gen van 16 p.k. De stroom wordt van het gemaal van Eierland uit aangevoerd door een kabel van ongeveer 800 m. lengte. De electrifi- catie werd uitgevoerd door de heer C. Dros, smederij Eierland, wie als laagste de) uitgenoodigde inschrijvers het werk werd opgedragen. PRAATAVOND VEREEN. O.L.L.S. (Vervolg). Stadsvuil maakt Drentsche hei vruchtbaar. Henk Bas hield een inleiding over het composteeren van stadsvuil. Daar hebben we op Texel wel is waar weinig mee uit te staan, maar toch bleek het onderwerp velen te interesseeren. Ontelbare schui ten en treinen stadsvuil zijn er in de loop der jaren naar de arme, pas ontgonnen Drentsche heidevelden vervoerd. Heel veel land is daardoor van waardelooze in goede grond omgezet. Stadsvuil bevat r.l. veel micro-elementen, het heft ko pergebrek op en draagt in belangrijke mate tot de humusvorming bij. Maar al vorens het als mest over het land wordt gestrooid, heeft een nauwkeurige sortee ring plaats. Vooral glas en ijzer dienen te worden verwijderd. Daaraan zou an ders menig rund ten gronde gaan. De heer Haarsma, uit Drente afkom stig, vertelde een aardige bijzonderheid over wat er zoo al in het vuil werd ge vonden. Blikken met koekjes, blikken rret groente, vleesch, dubbeltjes, kwart jes, guldens.(Voor de oorlog natuur lijk. gebruikte, maar nog gave fiets banden, ja, zelfs heele fietsen. Handelswaarde? Ja en neen. Een tuin der, die zijn grond met het vuil wilde op- hcogen, kreeg van de stad Den Haag geld toe, wanneer het bij hem mocht worden gedeponeerdRotterdam en andere, aan groote rivieren liggende ste- zins, toen zij hoorde, dat zij naar Helena Trubetzkoy terug moest, maar Robert achtte dit de eenige oplossing. Wij zijn haar bovendien een verkla ring schuldig, zei hij. Ze is heel goed voor je geweest en zij heeft het recht te weten, wat er is gebeurd. Hij begaf zich dus nogmaals naar de telefooncel en liet zich met Atelier Tru betzkoy verbinden. De eigenaresse bleek zoowaar aanwezig te zijn. Aanvankelijk klonk haar stem wat koel en gereser veerd, maar toen Robert haar mededeel de, dat hij er prijs op stelde haar in te lichten betreffende de werkelijke gang van zaken met Lisaweta von ^3ernekamp, die men ten onrechte van minderwaardi ge handelingen had beschuldigd, toonde zij zich direct veel toeschietelijker. Dat zou mij bijzonder genoegen doen. Ik kan u niet zeggen, hoe pijnlijk mij dat heeft getroffen. Ik verwacht u beiden dus spoedig. Het was al laat, toen Robert Eschberg te woning van Helena Trubetzkoy verliet, maar nu kon hij tenminste gerust zijn. Alles was opgehelderd en in orde geko men, zooals hij zich dat had voorgesteld. Lisaweta zou in het atelier blijven tot hij in de gelegenheid zou zijn naar Parijs te rug te keeren en de pasformaliteiten voor haar in orde te maken. Ik dank u, dat u Lisaweta weer bij mij hebt teruggebracht, zei Helena Tru- ONZE FAMILIENAMEN. 22. Molkenboer. Met „molken" bedoelde men in het middelnederlandsch: melk en wat van melk gemaakt wordt, zooals wei, room, dikke melk; ook zuivel. Een „molkenhuus" was een melkerij; ook de plaats, waar zuivel werd bereid; een „molkenvat" was een vat, dat bij de zui velbereiding werd gebruikt. Daarmee is ook de naam „Molkenboer" verklaard. den geven het aan het water prijs. Een Drentsche boer zou >er x beter raad mee weten, maar de vervoerkosten zijn een groot bezwaar. Ten slotte werden nog eenige cijfers genoemd: Doorgaans gaat er een 60 ton over een bunder, sommi gen voeren dit zelfs op tot 120 ton. Brouwgerst. Na de pauze, waarin de aanwezigen op een bak dampende koffie werden ver gast, was het woord aan Teun Wuis, die we! een zeer dankbaar onderwerp aan sneed, n.l. de verbouw van brouwgerst en de verdere ontwikkeling daarvan. We hebben op Texel een Brouwgerstcommis- sie. die het hare doet om de teelt uit te breiden en in goede banen te leiden. Men dient in deze hechte samenwerking te betiachten, want vooral groote partijen kernen in aanmerking (minstens 30,000 kg.) In normale tijd was de binnenland- sche gerst niet gezocht door de Neder- landsche brouwers, doordat de soortecht heid nogal te wenschen overliet. Een uniform product is een der eerste voor- W£ arden. Ook het voldoende afrijpen is van belang. De kiemkracht en kiem- energie worden hierdoor gunstig be ïnvloed. Het vochtgehalte moet laag zijn, bij vroeg gedorschte partijen laat dit vaak te wenschen over. Als gevolg van te hoog vochtgehalte werden in 1939 op Texel wel 7932 kg. afgekeurd. De voor de brouwerij gevraagde soorten zijn: Ke nia, Saxonia, Mansholt 2-rijige zomer- gerst en Spratt-Archer. De goedgekeurde partijen brengen plm. f 0.50 meer op, buitenlandsche gerst (Tsjechoslowakije) wei f 2 meer! Met groote aandacht werd geluisterd naar wat zoo'n gerstkorrel wel beleeft op weg naar een vat schuimend bier. J. TEXELSCHE BOERDERIJEN. DE ZWALUW. 47 Deze boerderij, aan de noordkant van dc- Oudeschilder haven gelegen, dankt haar naam aan het zwaluwenpaar, dat er reeds een nest had gebouwd, toen de hceve nog niet eens was voltooid. Een zwaluwennest is een voorbode van ge luk, nietwaar? De eerste vier jaar (1895-1899) heeft de familie M. B a s hier geboerd. Van 1899- 1927 was De Zwaluw in gebruik bij de heer P. D a 1 m e ij e r; sinds 1927 woont zijr. zoon,de heer A. P D a 1 m e ij e r, op deze plaats, welke haar naam eer aandoet, want van de stichting af is het zwaluwennest steeds bewoond geweest. Er zijn meer boerderijen in ons land naar zwaluwen genoemd: zoo heeft men in Vrouwenpolder ,,'t Zwaluwnest"; in Oldebroek „Zwaluwenburg", te Harder wijk „Zwaluwenerf". betzkoy bij het afscheid. Robert keek nog eenmaal om. In de deuropening stond Lisaweta naast He lena Trubetzkoy, die haar arm om haar been had geslagen. Zij geleek een kind, dat zich beschermd en geborgen weet. Haar lieve, stralende glimlach vergezel de hem. Maar dat staat toch gelijk met een débacle, zei de volgende dag dr. Ste phan wanhopig, toen Robert, die onmid dellijk van de trein naar zijn kantoor was gegaan, met hem de boeken en dos siers bestudeerde. Dat lijdt geen twijfel, waarde Ste phan, en ik vrees, dat we een en ander niet zullen kunnen vermijden. Misschien dat juffrouw Lohr alsnog bereid zou kunnen worden gevonden haar geld in de onderneming te laten op perde dr. Stephan aarzelend. Het was tusschen u en uw verloofde toch alles v/eer in orde? Mijn verloving met juffrouw Lohr behoort tot het verleden, Stephan. Stephan haalde hulpeloos zijn schou ders op. Ja dan(Wordt verv.) P1429/1. Verantwoordelijk voor de geheele inhoud: G. Joh. Duinker. Plaatsvervanger J. de Waal, Den Burg. Uitg. en Drukkerij Fa. Langeveld en De Rooij, Den Burg, Texel. Geef het beste uit uw wezen, Geef het beste uit uw ziel, Zonder ooit bevreesd te wezen, Of 't in goede aarde viel. Geef uw hart en uw ontroering, Geef uw denken, geef uw raad, Geef uw innigste beroering, Geef uw bezigheid, uw daad. DE AVONTUREN VAN ROBINSON CRUSOë. 324. Ondertussen zeilde het vaartuig huiswaarts en weldra kwam hij aan zijn oude woonplaats. De stad was niet veel veranderd, maar niemand kende hem. Wat zou hij thuis vinden? IIIHIIIIIII VAN DE BOEKENPLANK. Illllllllill Het boek als geschenk. Er zijn weinig geschenken, die,'wanneer ze met zorg worden gekozen, zoo zeer in de smaak vallen als een boek. De een houdt van een romantisch werk, de andere van een reisbeschrijving, no. 3 van een boek over de levende natuur, terwijl no. 4 zich het liefst in de historie verdiept. Wanneer men weet, wat iemand graag leest, is 't kiezen van een boek naar zijn smaak niet zoo moeilijk. Dagelijks gaan ze bij tien tallen de winkel uit. Boeken zijn zeer in t:ek in deze dagen Daar hebben we zoo veel mogelijk rekening mee gehouden, maar ook aan de grootste voorraad komt op die manier spoedig een eind. Koopt u vandaag nog? BOEKHANDEL PARKSTRAAT - Tel. 11 (Ingezonden mededeeling). HYGIENE EN VEILIGHEID. 483. Het gebruiken van een vuile haar kam of -borstel kan meer kwaad doen dan goed. Daarom moet deze minstens eenmaal per week gereinigd worden. Bij voorkeur doe men dit in warm water met wat ammonia. Zijn de haren van de borstel slap geworden, dan kan men ze weer stevig maken door ze in water met wat aluin te houden.

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 4