Wat Texelsboeren moeten weten. Gemengd Nieuws Waar Duitschland voor strijdt VOORRANGSKAARTEN. 5 DECEMBER minium Texelsche Berichten UIT VELERLEI BRON. WERELDNIEUWS HOUDT UW VERBRUIK IN TOOM SPAART ELKE DAG WAT STROOM. 56c JAARGANG. No. 5716. ZATERDAG 5 DECEMBER 1942. TEXELSCHE COURANT De Duitsche weermacht gaat, na in de afgeloopen winter haar ervaringen te hebben opgedaan, in het bewustzijn van haar overwinningskracht de gevechten van de komende maanden in. Aldus Dx. Goebbels in een rede, gehouden voor officieren van een infanterieschool. Ook in Afrika ziet Duitschland vastbe sloten de verdere ontwikkeling tegemoet. Geschreeuw der vijanden van Duitsch land kan niet verdoezelen, dat zijn tegen standers noch de moed noch de kracht hebben gehad, om het zoo pochend aan gekondigde tweede front op Europee- srhe bodem werkelijk te vormen. Intusschen echter wordt de slag op de wereldzeeën vastberaden voortgezet. De successen van November hebben opnieuw aangetoond, dat over de uiteindelijke af loop van deze slag geen twijfel mogelijk is. Ten aanzien van de bewering der vij anden, dat de tijd voor de geallieerden werkt, zeide dr. Goebbels, dat de eind overwinning een kwestie van tijd en ge duld is. Beslissend is echter, wie de be schikking heeft over de ruimte. De ruim te. waar de strijd om gaat, behoort onge twijfeld aan Duitschland. Ten slotte zeide dr. Goebbels, dat Duitschland niet strijdt voor bloedeloo- ze idealen, maar dat de oorlog voleindi gen moet, wat de nationaal-socialistische revolutie begonnen is. DERDE DUITSCHE VROUW MET IJZEREN KRUIS. De Roode-Kruis-Zuster Marga Droste uit het Marine-Lazaret Wilhelmshalen, verwierf als derde Duitsche vrouw het IJzeren Kruis 2e klasse. Terwijl zij haar leven op het spel zette, borg zij, hoe wel zelf gewond, tijdens een Britsche luchtaanval gewonde soldaten. Een collega wenscht haar met deze hooge onderscheiding geluk. (P.K. Schütze, Atl.-Sch.). Loffelijk initiatief van dc Nederlandsche Volksdienst. Op initiatief van de NVD zullen ten behoeve van a.s. moeders, jonge moeders en moeders van groote gezinnen z. g. voorrangskaarten worden uitgereikt. Op vertoon van zoo'n kaart kunnen die moe ders voorrang krijgen voor de loketten var bureau's, in bedrijven, in autobus sen, enz, zoodat zij niet langer dan be slist noodig is hoeven te wachten (staan). Om in het bezit van zoo'n kaart te ko men, moeten belanghebbenden zic& wen den tot het Buurtschapghoofd van de N. V.D. (Raadhuis). Zij ontvangen dan een aanvraagformulier en alle inlichtingen, welke zij behoeven. Het initiatief van de NVD verdient alle toejuiching. Het is geen miskenning van onze eerbied voor het moederschap, van onze achting voor de moeder van 't gTCOte gezin. Ook uit eigen beweging zou den wij haar voorrang geven. Maar door het uitreiken van die kaarten weet een ieder, wie op voorrang aanspraak kan maken. Daarom verwachten we, dat er van die gelegenheid een dankbaar ge bruik zal worden gemaakt. Ieder weet het adres: RAADHUIS te Den Burg. UIT DE SCHOOL GEKLAPT. ST. NICOLAAS OP SCHOOL. 9 De Sint en Jantje. Sinterklaas: Dag Jan, krijg ik een hand van je? Jan: Ja.... meester. Heb je goed opgepast, Jan? tJa meester. Maar ik ben meester niet, Jan. Nee, meester. ONZE FAMILIENAMEN. 23. Van den Broek(e), Broekman, Ten Broek. Met „broek" bedoelt mij een moe rassig, door water „gebroken" land. Aan „pantalons" zal wel niet behoeven te worden gedacht. Verheul, Van der Heul, Heule. Een heul is een smalle sloot, maar kan ook een bruggetje zijn. Het hangt er maar van af, waar men het woord aantreft. De stamvader van het geslacht woonde bij zoo'n „heul". Die geschenken zijn het Uefste, wel ke hun waarde aan de persoon van de gever ontleenen. (Ovidius). Sluiting kantoren. De kantoren van Productie-commissa riaat, RijkslandbouwVoorlichtingsdienst en Dienst Kleine Boerenbedrijven in N.- Holland zijn op de Zaterdagen in De cember 1942 en Januari 1943 gesloten. Levering rundvleesch in plaats van schapen. Het is niet langer toegestaan voor ver-' koehte overjarige schapen per schaap 100 kg. rundvleesch te leveren. Men zal derhalve zijn schapenaanslag, zoowel voor jonge als overjarige uitsluitend met schapen kunnen voldoen. Huisslachting bokken en geiten. Georganiseerden bij de L.C.O. kunnen voortaan bij bureauhouder P. Dros Bz. een Machtiging aanvragen tot huisslach ting voor een bok of geit, waarbij zal werden gecontroleerd, of deze dieren niet meer voor de fokkerij geschikt zijn. De Voedselcommissaris voor Noord-Holland. Huisslachting varkens. In afwijking van de tot voor kort gel dende bepalingen dat men eerst zijn var ken op mestcontract moest hebben gele verd, om in aanmerking te komen voor. een machtiging tot huisslachting, is nu de volgende regeling tot stand gekomen: Meh kan slachten indien het varken minstens 50 kg. weegt; indien men zich verbindt fyet contractvarken op het ver- eischte gewicht te leveren uiterlijk inde maand, welke in het contract wordt ge noemd, terwijl men bij niet nakoming van de contractueele verplichtingen een direct opvorderbare boete van f 300 ver beurt, afgezien nog van een eventueel in te stellen vervolging wegens het niet nakomen van de contractueele verplich ting. Een verklaring, inhoudende de hierbovengenoemde punten, dient men bij het aanvragen der machtiging tot slachten bij de P.B.H. te teekenen. Ten slotte dient men dan zijn inleverplicht van melk, graan enz. op bevredigende wijze te hebben voldaan. Extra aanslag 1942*. De rundveehouders hebben een extra aanslag ontvangen voor het verschil tus- schen de toewijzing 1941 en het bedrijfs- rr.aximum 1942, derhalve voor een tien de gedeelte van de toewijzing 1941. De extra aanslag strekte zich niet uit over die runderen, welke nog boven dit 1 IC gedeelte werden' gehouden, hetwelk voortvloeide uit de overweging, dat men de veehouders in de gelegenheid wilde stellen vóór 1 Dec. a.s. de normale in- groei van jongvee in de melkveestapel vrij te verkoopen. Daar dit in verscheidene gevallen tot zeei ongewenschte gevolgen aanleiding heeft gegeven, is besloten om aan diege nen, die blijkens hun registrajjekaart van 18 Oct. een abnormaal hooge veestapel op hun bedrijf bezaten, alsnog een extra aanslag op te leggen. Boven de reeds opgelegde aanslag zal aan hen, die per 18 Oct. meer vee boven 1 jaar in voorraad hielden dan 'overeen- ■kwam met een aantal, hetwelk gelijk is aan het gemiddelde van de volgens de registratiekaarten van 23 Au£ en 20 Sept. aanwezige runderen boven 1 jaar (exclusief contractrunderen), vermeer derd met 10 pet. (afgerond op een geheel getal naar boven), een extra aanslag op gelegd worden voor dat meerdere aan tal runderen, welke aanslag is vastge steld op 200 kg. per rund. Dag van Sinterklaas, heeleboel geraas, 's Morgens, nauw' van bed. Dan begint de pret. Kieine Jan en Toos, Zeuren eindeloos, Wat of het zal zijn: Wel géén marsepein Biem van Aai van Tet Heeft zijn klomp gezet, Vragend, zóó het kón. Om een. schoenenbon. j Drukte en gejoel. Praats een heeleboel, Tót het donker is. Want dam wordt het mis. Piet, anders een held. Dan tot tien niet telt, Ilans, met volle broek. Huilend in een hoek. Plotseling geschrik, Rikketikketik Gaat het op de deur, Elk verschiet van kleur, Een gitzwarte hand, Schuifelt langs de wand, Gooit wat moppen neer Eu verdwijnt dan weer. Dón is het tumult, Ieder schreeuwt en brult, Alles rolt dooreen, Trekt elkaar aan 't been, Menschen, wat een lol. Monden proppend vol. Dan komt 't eind der pret. Allen weer naar bed. Wachtend op de dag, Dat men zoeken mag. HUIB DE RIJMELAAR. DOODSTRAF VOLTROKKEN. 's-Gravenhage, 1 Dec. Bij vonnis van het Deutsche Obergericht van 8 Oc tober 1942 is Gerardus Marie Theodorus Putter, wegens het in bezit hebben van verboden wapens, ter dood veroordeeld. In weerwil van alle oproepen tot inle vering der wapens heeft Putter een pistool met scherpe patronen, een ploer- tendooder en een dolk in zijn bezit ge had en getracht schietwapens te koopen. Het vonnis, dat de mogelijkheid van gi atieverleening onderzocht was, Dins dag voltrokken. TOPPUNT VAN BRUTALITEIT. Dezer dagen, zoo schrijft het Nat. Dag blad, vond een agent van politie in de gang van het politiebureau Singel te Amsterdam een damesrijwiel. Er was 'n briefje aan bevestigd, waarop het vol gende stond: „Geachte Heeren, Deze fiets is gestolen op de Cein tuurbaan, maar het zijn geen goede banden. Wij verzoeken u de eigenaar maar weer op te sporen, en hem terug te geven. Wij pezen alleen op nieuwe banden merk Heva, Para, enz. Afzender Linke Bendem". De bestolene werd opgespoord en de fiets teruggegeven. HOE LAAT DE MAAN. Za. 5 Dec. op 8,30; Zo. 6 Dec. op 8,31; Ma 7 Dec. op 8,32; Di. 8 Dec. op 8,33; DE ZON. Za. 5 Dec. op 4,32; Zo. 6 Dec. op 5,53; Ma. 7 Dec. op 7,12; Di. 8 Dec. op 8,28; Nieuwe Maan: onder 16,31 onder 16,30 onder 16,30 onder 16,30 onder 15,24 onder 15,56 onder 16,35 onder 17,25 8 Dec. 3,59. HOOG WATER OP TEXELS REE. Za. 5 Dec. 6,47 en 19,13 Zo 6 Dec. 7,38 en 20,01 Ma. 7 Dec. 8,23 en 20,45 Di. 8 Dec. 9.07 en 21,30 Springtij 8 en 23 December. UIT DE KEUR DER 30 POLDERS. Het is verboden over de dijkwerken buiten de openbare wegen met paarden of voertuigen te rijden of vee te drijven, ook mag men niet loopen op die gedeel ten der dijkwerken, welke bezood, be zaaid, mef krammat, stroo of rietpooten verdedigd zijn. Op overtreding staat f3,- bcete. BOEREN EN ARBEIDERS. Praatavond Vereen, van Oud leerlingen L.L.S. (Slot.) Jac. Kikkert gaf een inleiding over Boeren en Arbeiders. Een goede ver standhouding is van haast niet te over schatten belang, een slechte verstand houding oefent een wel zeer nadeelige druk op het bedrijf uit, vooral op be drijven, waar de boer met zijn knecht samen arbeidt. Het merkwaardige feit doet zich voor, dat in welvarende stre ken met groote bedrijven een geweldige afstand bestaat tusschen boer en arbei der; daar komt het voor, dat de knechts nog nimmer de woning van de baas heb ben betreden en hun weekloon buitens huis uitbetaald krijgen. En dan te bedenken, door hoeveel ban den zij feitelijk met elkander verbonden zijn. Wanneer boer en arbeider elkaar als mensch zien, dan blijft een zuivere verstandhouding niet uit. Heeft de boer zijn fouten en voelen sommigen zich als „baas" boven knecht verheven, ook de handelwijze van de arbeider is niet altijd zcoals die moest zijn: Het gebeurt, dat hij zijn baas in het drukste van de tijd plots opzegt, omdat bij een ander een paar centen meer kan worden verdiend, terwijl hij vergeet of niet waardeert het feit, dat zijn baas hem in de slappe tijd voor „vol" uitbetaalde. Kenmerkend gebrek aan sociaal ge voel. Sommige arbeiders moet wel eens wa+ meer liefde voor het bedrijf worden bijgebracht. Een goede stap hiertoe is 't hem in de gelegenheid te stellen zich door cursussen te bekwamen, zooals b.v. aardappelen selecteeren, vlasrepelen, enz. De arbeiderswoningen in de Wierin- germeer vinden we niet bij de boerde rijen zelf, maar in de dorpen. De verga dering keurde dit ten zeerste af: Immers het vervreemt de arbeider van zijn be drijf. Geconcludeerd werd, dat de verhou ding op Texel heel wat beter is dan in menige andere streek. Daar mogen we ons gelukkig om prijzen! Aan het slot van de avond elf uur wees de klok! werden nog eenige me- dedeelingen gedaan over de voorberei ding van de a.s. propaganda-feestavond; de tooneelrepetities zijn reeds begonnen; die voor de zangclub vangen in Januari aan, doordat de dirigent, de heer Jn. Visser, gedurende Nov. en Dec. tot over de ooren in het werk zit. J. WEINIG VERHEUGENDS. In verband met de rede van Churchill waarschuwen wij de geallieerden voor overdreven optimisme. Daarvoor bestaat nog steeds geen aanleiding. Er zijn nog vele weinig verheugende feiten voor de geallieerden, zooals de bedreiging door de Duitsche duikbootvloot. Deze bedrei ging is nog niet verminderd, integendeel, zij wordt voortdurend ernstiger. (Daily Mail, Engeland.) WAAR WIJ NAAR STREVEN. Wij willen met elkaar streven naar de Bond van ;Germaansche Staten on- dei de opperste leiding van de Fuehrer, op wie de verantwoordelijkheid rust voor de redding van Europa. Wij zijn een Westersch volk in West-Europa. Het zal eens zoo moeten zijn, dat wij het zijn, die de versterkingen langs de kust aan leggen en dat onze soldaten daar zullen staan om ze te bewaken, waarbij dan het oppercommando van Europa weet, dat het geen groote of kleine Darlannen zijn, maar Europeanen, op wie men staat kan maken. Ik wil bereiken, dat het Neder landsche volk als geheel mee gaat doen aan deze oorlog. (Ir. M u s s e r t, leider N.S.B. der Ne derlanden tijdens de beëediging van NSB- fur.ctionarissen -te Arnhem). TOT BESCHERMING VAN DE JEUGD. Aan jeugdige personen beneden 18 jaar die zich niet in gezelschap van een op voeder bevinden, is het verblijf in café's, restaurants en soortgelijke gelegenheden na 21 uur verboden. Aan jeugdige personen beneden zes- tier. jaar, die zich niet in gezelschap van een opvoeder bevinden, is het verblijf in café's, restaurants en soortgelijke ge legenheden verboden. Aan jeugdige personen beneden acht tien jaar is het rooken in het openbaar verboden. Aan jeugdige personen beneden acht tien jaar die zich niet in gezelschap van 'n opvoeder bevinden, is het bijwonen van openbare variété- en cabaretvoorstellin gen na 19uur verboden. Aan jeugdige personen beneden acht tien jaar is het verboden zonder toezicht van een opvoeder gebruik te maken van speelapparaten, welke voor het publiek tegen betaling beschikbaar zijn gesteld, tenzij het gelegenheden betreft, welke zich in de openlucht bij kermissen, jaar- fr.arkten of dergelijke vermakelijkheden bevinden. De verbodsbepalingen zijn niet van toe passing ten aanzien van bijeenkomsten van het arbeidsgebied van de N.S.D.A.P. in Nederland en van de N.S.B. der Ne derlander!, alsmede voor leden van de Nederlandsche Arbeidsdienst in uniforA. De verbodsbepalingen zijn ook niet van toepassing ten aanzien van jeugdige per sonen, die kunnen aantoonen, dat zij op reis zijn. Burgemeester Van Slobbe (Breda) werd herbenoemd. Een inbreker nam uit de woning van de tuinder L. B. te Nigtevecht alle bon nen (van 7 gezinsleden) mee. Onder neerstortende kolen vond in de mijn Hendrik te Heerden de 26-j. onge huwde arbeider E. Erven de dood. Tot burgemeester van Apeldoorn is be- ncemd Mr Pont, oud-burgemeester van Hillegom. Uit de cel op het politiebureau te Weesperkarspel is een daar opgesloten clandestiene slachter (de 38-j. A. de J.) ontvlucht. Hij zal wel niet lang van zijn viijheid „genieten". Enorme verliezen voor de bolsjewieken. In de tijd van 2030 Nov. vernietig den troepen van het leger in de brand punten der gevechten in het Oosten 1024 Sovjetpantserwagens. Door luchtaanval len en luchtdoelartillerie der luchtmacht werden nog 148 pantserwagens vernield. Een record bereikt in de oorlog ter zee. Duitsche zee- en luchtstrijdkrachten hebben in November in totaal 166 sche pen met een inhoud van 1,035,000 brt. in de grond geboord. De successen van Sep tember werden met 23,500 brt. overtrof fen "Daarmede is het tot dusver hoogste resultaat van deze oorlog bereikt. In de gemelde getallen zijn de zware verliezen van de Sovjet-Russische han dels- en transportvloot niet opgenomen. Een ontnuchtering voor de Britten. Volgens een commentaar van de En- gelsche militaire correspondent Liddell Hart op de positie der geallieerden in N. Afrika, treedt in Engeland een zekere ontnuchtering aan de dag. Hij schrijft, dat de achtervolging van de As-troepen door het 8e leger niet zoo doeltreffend is geweest als men na de overwinning bij El Alamein had verwacht. De strijd krachten van de As hebben hun nieuwe stellingen in Noord-Afrika met aanzien lijk sterkere strijdkrachten bereikt dan men mogelijk had geacht, dus moet het 8e leger een nieuwe aanval eerst goed voorbereiden. Daardoor valt de huidige pauze te verklaren. Het verloop der andere gebeurtenissen in Noord-Afrika is eveneens langzamer geweest dan men oorspronkelijk had ver wacht, nadat de Franschen hun verzet in Algiers hadden opgegeven. Dientenge volge hebben de As-strijdkrachten kans gezien aanzienlijke troepenmassa's in Tunis te brengen. Deze worden met de Oag talrijker. Ttfee boeren in N.-Brabant zijn uit hun bedrijf ontzet en wel omdat zij in velerlei opzicht de verordeningen over traden (onjuiste opgaven bij inventarisa tie, clandestiene leveranties, frauduleuze teelt, achterhouden van melk en akker bouwproducten, enz.) De bedrijfsvoering in nu in andere handen gelegd. Vlaggen door rijksambtenaren. Het volgende artikel uit het Alg. Rijksambte narenreglement is vervallen verklaard: „Hij (de ambtenaar) onthoudt zich van het uitsteken of hijschen van andere dan nationale of oranjevlaggen. Uit het uiterlijk aanzien van de ambts- of dienst woning of het daarbij behoorend erf mag met blijken van de politieke gezindheid van de ambtenaar of zijn huisgenooten". Ontslagen zijn de burgemeesters Wij- tema (van Beilen) en Van Alphen (van Zandvoort). 250,000 kg. kool rapen werden te Oeffeit, Haps en Mill in beslag ge nomen. Ze waren buiten de veiling om verhandeld. In de verlichte en verwarmde trouw zaal van het Alk- maarsche raadhuis mogen leerlingen van Ulo en Middel bare "scholen te Alkmaar onder eenig toezicht op werkdagen (Zater dags niet) hun huiswerk maken. - (Dagbl. v. N.-Holl). IN MUSIS SACRUM TE ARNHEM had Zondag de plechtige beëediging plaats van ongeveer 1000 functionnarissen der Nationaal Socialistische Bewe ging der Nederlanden aan de leider, Ir. A. A. Mussert. Overzicht tijdens de eedsaflegging aan de Leider door de seci .-generaal der N. S. B. der Neder landen, Ir. C. J. Huygen. (Folygoon Zeijlemaker Pax Holland-s).

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1