boor de (mow M ABDIJSIROOP Van Houten's De hooikist is uw spaarpot! cBa-neWv. Bc/GRÊEPen INFLUENZA Gemengd Nieuws Een smakelijk nagerecht zoo'n Van Houten's pudding! Een pudding els desseri is een bdkroning ven Uw meeitijcL Meer dan moet het een goede pudding zijn. Ven Houten's puddingpoeders zijn ook nu nog bereid cm! de beste grondstoHen en van een samenstelling, die ook Uw meest verwende huisgenooten of gasten zei bevredigen. Serveert U eens zoo n^an Houten s pudding. (U hebt er slechts weinig suiker voor noodig). Er zijn verschillende smaken: vanille (10 ets) cHroen. abrikoos. banaan, Irambozen. advocaat, I t, I roomsmaak (12xf2 ets). I q' PUDDINGPOEDERS *°!>0 r«( RECEPTEN. Gebakken leverworst met stoofschotel van prei. Bakleverworst, 1 kg prei, 2 aardappelen, boter of vet, zout, peterse lie De prei in stukjes van ongeveer 3 cm. lengte snijden en wasschen. De aardappelen schoonboenen en in vieren snijden. Aardappelen en prei met weinig kokend water aan de kook brengen en gaar koken in een goed gesloten pan. Kooktijd 30 min. Als alles gaar is de be- standdeelen losjes door elkaar roeren (niet fijnstampen) en in een schaal over doen. De leverworst in plakken snijden en in de boter of het vet aan beide zijden bruin bakken en bij de stoofschotel ge ven. (Voorlichtingsbureau Voedingsraad). Zij bespaart veel stroom en gas! Geef uw hooikist een eereplaats in uw keuken, zij helpt U uit te komen met uw rantsoen gas en electrlciteit. Vergeet haar niet I Gebruik, als het maar éven kan, de hooikist, want tegen overschrijding van uw rantsoen gas en electriciteit moot thans, in het algemeen en uw eigen belang, straf worden opgetreden. Breng uw eten voortaan slechts aan de kook en daarna metéén in de hooikist. Wik kel, om spijzen warm te houden, deze in enkele oude kranten, een eenvou dig, doch probaat middel. Ihinl moer Miirmtr uit mintlcr kolen ZUINIG Het Rijksbureau DISTEX adviseert u, iedere textielpunt driemaal om te draaien, vóór u aan het besteden gaat. De pas beschik baar gestelde punten zult u in de toekomst hard noodig hebben. Ze bl(jven geldig: hou ze dus vast, voor absoluut dringende gevallen! WEES Publicatie t.b.v. het Rijksb voor de Distributie van Textiel producten door den Handel. bureau extiel- KAARSEN voor stal- en voertuigverlichting. Tot 12 Dec. a.s. kunnen formulieren voor kaarsen ten behoeve van stal- en voertuigverlichting bij den distributie- dienst worden afgehaald. Ze kunnen di rect na invulling, doch vóór 12 Decem ber a.s. worden ingeleverd, waarna ter stond tot uitreiking van de kaarsenbon nen zal worden overgegaan. Texel, 7 December 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. UITREIKING NIEUWE levensmiddelen-, tabaks-, sigaretten-, versnaperingen- en zeepkaarten. De Burgemeester brengt ter algemeene kennis, dat op onderstaande tijden de in aanhef van deze mededeeling genoemde distributiekaarten zullen worden uitge reikt. Mannen en vrouwen die volgens leeftijd recht hebben op een tabaks- of sigarettenkaart dienen op de zitting op te geven of zij weder voor deze kaarten of voor een versnaperingenkaart in aan merking wenschen te komen. Te Oudeschild op Woensdag 9 Dec. (he den) zie Tex. Crt. van Zaterdag j.l.). Te Den Hoorn op Donderdag 10 Dec. a.s. in het Gebouw „Ons Huis" van: 9,30-10,30 voor wijk H nrs H 1 t.m. H 35 10,30-11,30 wijk H nrs H 36 t.m. H 101 11,30-12,30 wijk H nrs H 102 en hooger en voor het dorp nrs 1 t.m. 11. des middags van: 1,30-2,30 het dorp nrs 12 t.m. 81 2,30-3,30 het dorp nrs 82 en hooger. Te De Koog op Zaterdag 12 December a.s. in de o.l. school van: 9-10 wijk K nrs K 1 t.m. K 35 10-11 wijk K nrs K 36 t.m. K 84 11-12 wijk K nrs K 85 en hooger en het dorp nrs 1 t.m. 38 12-1 het dorp nrs 39 en hooger. Medegebracht dienen te worden alle stamkaarten van het gezin en alle inleg vellen welke hierbij béhooren. Een aard appelformulier is niet noodig. Met na druk wordt verzocht op den juisten tijd te komen en een ieder in dat uitreikings- lckaal, waar voor zijn dorp of wijk de uitreiking plaats vindt. Texel, 8 December 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. Een kwaad geweten is Openbaar ministeriegetuigerechter alles te gelijk. FEUILLETON. ROMAN VAN MARLISE KOLLING. 70.) De ^eerstvolgende dagen stonden d^ financieele rubrieken in de bladen vol met berichten over de breuk tusschen het Lohrconcern en de firma Eschberg. Robert zat tot over de ooren in het werk. Becijferingen, telefoongesprekken, wisseling van telegrammen en brieven, bezoeken van aandeelhouders, vergade ringen er kwam geen eind aan. Het geheele kantoor verkeerde in de groot ste opwinding. Tal van geruchten deden de ronde niemand wist wat er eigen lijk ging gebeuren. Welke van Robert Eschberg's ondernemingen zouden kun nen blijven bestaan en welke zouden noodzakelijkerwijs moeten worden opge heven? Het geleek een tornado, die met alles vernielende kracht haar weg koos en met onberekenbare wisselvalligheid het één vernielde om het ander ongehin derd te laten voortbestaan. Robert offerde uren van zijn nacht rust. Hij en dr. Stephan sliepen in hun za) AbdtJelroop dadelgk die nare hoest temperen en snel doen verdwenen- De sltym komt los. Borst en keel worden verzachL Vanouds beproefd b(j hoest, (riep, bronchitis, asthma. AKKER'S s Werelds beste: Hoestsiroop Van de tabakskaart zullen de bonnen 56, 58 en 61 niet geldig worden verklaard. Zc kunnen worden vernietigd. Serviesgoed en keukengerei. De Distri- butiedienst deelt mede, dat handelaren in serviesgoed en keukengerei de handlei ding, benoodigd voor bovenstaande dis tributieartikelen, gratis kunnen afhalen bij de distributiedienst. De Distributiedienst. De gewone pepermunt gaat nog steeds op de bon. Calcium-tabletten met peper muntsmaak zijn vrij. Wie zijn schrijfmachine wil verkoopen viag« daartoe vergunning aan Rijksbu reau Metalenverwerkende Industrie, Ri- ouwstraat 174, Den Haag. Alleen aan bij dat Bureau ingeschreven ondernemingen mag worden verkocht. Serviesgoed en metalen keukengerei. Thans valt ook^keukengerei, vervaardigd van gegalvaniseerd of geëmailleerd ijzer of aluminium, onder de distributie. Het mag slechts gekocht, verkocht of afgele verd worden tegen geldige bonnen. In het tijdvak van 1 t.m. 31 Dec. 1942 geeft elk der bonnen 377, 378, 379, 3—80 en 4—77, 4—78, 4—79 en 4—80 van de bonkaarten voor voedingsmidde len 13de periode K310 en K340 (kinderen tot en met 13 jaa$), bij gelijktijdige inle vering van één der punten 01 t.m. 04 van de E.V.-kaart voor serviesgoed tezamen het recht op het koopen naar keuze van serviesgoed of metalen keukengerei tot een waarde van één punt. In verband met de bevoorrading van de handelaar moet 't publiek bij de aan schaffing van de onderhavige artikelen de noodige soepelheid betrachten, met dien verstande, dat het genoegen moet nemen met de artikelen, welke de hande laar in voorraad heeft. Voor een metalen (gegalv. of geëmail leerde) afwaschbak van 32 cm. diameter zijn 10 punten verschuldigd, voor een bedkruik 3- p. (voor babies 2 p.); beker van 7 cm. diam. 1 p.; emmer van 22 cm. diam. 8 p., teilen van 45 cm. diam. 16 p.; fluitketel van 18 cm. diam. 7 p.; kof fiekannen van 12 cm. diam. 5 p.; koeke- pan van 18 cm. doorsnee 3 p.; melkkan van 1 liter 5 p.; melkkoker van 12 cm. doorsnee 5 p.; pan van 12 doorsnee 3 p.; vergiet van 22 cm. diam. 4 p.; enz. Hoe grooter, hoe meer punten. WEET TE LEVEN. Gij hebt het leven meegekregen. Zorg, dat het u is toevertrouwd. En moet gij eens dit oord verlaten, Dat men dan van u spreken mag: Dat was er een, die wist te leven. En men noemt u met diep ontzag. privékantoor op een divan. Na drie, vier uren van betrekkelijke rust werd de ar beid hervat. De geheele nacht brandde 't electrisch licht. De zenuwen waren tot 't uiterste gespannen, telkens werd op nieuw gecijferd, plannen ontworpen, begrootingen gemaakt, met bankinstel lingen en geldschieters onderhandeld maar het resultaat was steeds weer het zelfde: Robert moest van voren af aan beginnen. Zooals hij verwacht had, werd de breuk met Lohr veel ernstiger opge vat dan zij in werkelijkheid was. Daar niemand in de zakenwereld iets bekend was van de persoonlijke motieven, welke hiertoe aanleiding hadden gegeven, ver moedde men ernstige verliezen, verzwe gen moeilijkheden en daarmee gevaar voor zichzelf. Een en ander was oorzaak, dat Robert met geen enkele crediteur of bankinstelling tot een gunstig accoord vermocht te komen. Hij moest zijn bosch- bezit in Finland verkoopen en zijn aan- deelen in de Zweedsche mijnbouwonder- nemingen aan derden overdoen. Zijn fili alen in het buitenland moesten grooten- deels worden opgeheven, kortom, hij zou weer dat zijn, wat ook zijn vader eens geweest was: een eenvoudige koopman. Dr. Stephan leerde Robert in deze cri- tieke dagen bewonderen. Hij wist, wat het Robert kostte de machtigste handels onderneming, die hij met inspanning van al zijn krachten in de loop der jaren had opgebouwd, nu plotseling weer ineen te zien storten. Hij zag Robert's gezicht in deze dagen steeds strakker en voortdu rend eenzamer worden, maar er kwam geen enkele klacht over zijn lippen. Deze man had een doel en dat doel was groo ter dan alles, wat hij nu verloor. Toen zij'' aan het eindt van de achtste dag de vrij hopelooze stand van zaken althans eenigermate konden overzien, zei Robert tot zijn mede-directeur: „Wat een mensch eens heeft volbracht, dat kan hij opnieuw volbrengen, beste Stephan, maar wanneer je geen levensgeluk meer kent en je idealen hebt verloren, wordt UITREIKING zeepbonnen vuilen arbeid. Zij, die de laatste maal een formulier hebben afgehaald voor zeep voor vuilen arbeid, kunnen Vrijdagmorgen a.s. van 9-12,30 uur dit formulier inleveren, waar na direct tot uitreiking van de zeepbon nen zal worden overgegaan. De stam kaarten van de arbeiders of zelfstandige personen, voor wie extra zeep is aange- viiagd, medebrengen. Texel, 7 December 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. De Burgemeester van Texel, ter waar neming van de taak van Burgemeester en Wethouders dier gemeente, brengt ter openbare kennis, dat het verzoek van de N.V. G. J. Krol Co.'s Kun$tmesthandel v.li. Dros Co te Den Burg om vergun ning tot het uitbreiden van een graan- malerij en schoonderij door het plaatsen van 1 electromotor van 71/* P.K., ter vervanging van den bestaanden electro motor van 5 P.K. op het perceel, gelegen te Oudeschild, kadastraal bekend ge meente Texel, Sectie D. no. 3650, door hem voorwaardelijk is ingewilligd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep van de beschikking bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het ge meentebestuur zijn verschenen om hun ne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, 7 December 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. De Gemeente-secretaris, JONKER. Joh. Visch te Harderwijk, een nog krasse baas, is Donderdag 102 jaar ge worden. Levenslang werd gevorderd tegen de 35-j. Tilburgsche monteur Van B., die te Oisterwijk een meisje vermoordde. Klokken. Van de 74 in historisch op zicht waardevolle klokkespelen in ons land zullen er 52 niet gevorderd worden. De 85-j. Weduwe Hissink te Warns- veld is bij het kachelaanmaken levend verbrand. Een buurvrouw vond haar verkoolde lijk. Vrijgesproken werd de machinist Ned. Spoorwegen, H. de B., te Groningen, die gevaar zou hebben veroorzaakt doordat hij door een onveilig signaal was gere den Er was een maand hechtenis ge vorderd. het bedenkelijker. En nu hij legde zijn hand op Stephan's schouder, nu moet je het eens twee dagen alleen zien klaar te spelen, Stephan. Ik moet noodzakelijk naar Parijs. Op dit oogenblik kwam juffrouw Kül- lers met een aangeteekende brief uit Parijs. Robert herkende onmiddellijk Li- saweta's handschrift. Hij had het slechts een enkele maal gezien, destijds toen zij hem in Londen had verlaten en een paar woorden voor hem achterliet. Een oogenblik, Stephan. Hij scheurde het couvert open en vloog de brief haastig door. „Robert, ik heb hier in Parijs in de krant gelezen, wat er gebeurd is. Ro bert, ik mag niet toestaan, dat jouw levenswerk door mij te gronde zou worden gericht. Tracht je weer met Daisy te verzoe nen. Ik mag niet de schuld van dat alles zijn. Geloof me, dat het alleen mijn liefde voor jou is, die mij dwingt dit te schrijven. Maak je niet bezorgd over mij. Ik blijf bij Helena Trubetz- koy. Ik ben door de juweelen, die mijn moeder mij in het Koeganbeeldje heeft nagelaten, voor de nood behoed. Ik wil probeeren zonder jou te leven. Het zal wel gaan, Robert. LISAWETA." Behoeft u niet naar Parijs? vroeg Stephan, die in de brief goed nieuws ver moedde. Misschien was het een epistel van hun Fransche relaties. Zij hadden ja ren achtereen met Lereux frères in Sy rië op de prettigste wijze samengewerkt. Misschien boden zij aan, om het door Daisy Lohr opgezegde crediet over te nemen. Robert Eschberg glimlachte. Nee Stephan, dit is geen zakenbrief, maar daarom niet minder belangrijk. Er is nu nog eed reden te meer om te gaan. Want op deze brief kan ik niet schriftelijk ant woorden. Lisaweta stond in het atelier van ma- OVER OPVOEDING. 22. LEVENSLIJN. De een kan goed bevelen, de ander goed gehoorzamen. De een behoeft de be drijvigheid in de menschenmenigte, de ander de stilte en de eenzaamheid. De een heeft het effen pad noodig, dat hij met gesloten oogen kan volgen, langs een hekje; de ander moet zich een weg hakken tusschen steenklompen en wilde warring van takken en struiken. Aan de een past strijd naar buiten, aan de ander rust en vrede met zijn omgeving. Als uw levenslijn wél gericht is, zult gij een groote vaste rust in u voelen, in nige voldaanheid. Buiten uzelf staande, en naar u zelf uitkijkend, wetend, dat alles goed is, omdat de innige voldaan heid, de stem Gods, in u is. (J. M a t h ij s A c k e t in „De verbor gen schat van het wijze hart".) TEXELSCH DIALECT. kökc, neiging hebben tot braken; ook elders in N.-Holl.; ook te O. Beierland en op Schouwen; W. Fr.: „kore"; kolk, drinkplaats voor vee in de wei; ook elders wel gebruikt; kombeers, grove wollen deken, aan boord van een schip; Ned. „kombaars"; hee komelde me, hij droeg mij op zijn rug; hee is op kommende weg, hij is onder weg; hee komt nag 'n golde van me, hij heeft nog 'n gulden van mij te vorderen; koebloem, harlekijnsorchis of gevlekte orchis, ook blauwe aakster genoemd; (Wordt vervolgd.) dame Trubetzkoy en was op het punt naar een filmopname te gaan, welke de Amerikaansche regisseur, die zich voor haar interesseerde, tenslotte toch had weten door te zetten. Zij zag onnatuur lijk bleek. Maar zoo kan je toch werkelijk niet gaan, jammerde Lucilla, die haar met schmink en poeder een wat fleuriger aanzien trachtte te geven. Lisaweta streek met een vermoeid ge baar over haar voorhoofd. Ach, laat maar, Lucilla. Het komt er immers niet op aan, hoe ik er uitzie. Meen je dat werkelijk, vroeg plot seling eer* stem achter haar. Zij slaakte een kreet van verrassing. In de spiegel zag ze een stralend ge zicht, het gezicht van de man, die zij lief had. Lucilla keek van de een naar de an der Zij overzag de situatie onmiddellijk en verdween. Lisaweta stond nog steeds op dezelfde plaats; haar armen hingen slap langs haar lichaam. Zij zag in de spiegel Ro bert naderbij komen. Nu was hij achter haar, legde zijn handen op haar armen en dwong haar zich om te draaien. Heb je op antwoord gewacht, lief ste? Nu, je ziet het, hier ben ik. Wat voor dwaze dingen heb je allemaal ge schreven. Dacht je nu heusch, dat ik je nog eens zou laten gaan, nadat ik je met zooveel moeite heb weten te vin den? Alleen wij samen kunnen immers opnieuw beginnen en twee menschen, die elkaar liefhebben, kan het niet slecht gaan! Lisaweta moest het antwoord schuldig blijven zij voelde Robert's lippen op de hare. EINDE. P1429/1. Verantwoordelijk voor de geheele inhoud: G. Joh. Duinker. Plaatsvervanger J. de Waal, Den Burg. Uitg. en Drukkerij Fa. Langeveld en De Rooij, Den Burg, Texel. UIT DE KEUR DER 30 POLDERS. Wegbermen. Onverminderd het be paalde bij de Prov. Toezichtverordening o]b de Waterstaat is het verboden bij het onderhouden van de betreffende water gangen de wegbermen te versmallen. Op overtreding staat f 6,boete. VANDAAG VOOR ZOOVEEL JAAR 1608 De dichter Milton te Londen geboren. 1641 De schilder Van D ij k te Lon- o'en overleden. 1914 In ons land wordt voor de eerste maal ouderdomsrente uitgekeerd. TEXELSCHE BOERDERIJEN. BLAND EN BERG. 49 In 1870 werd deze boerderij gekocht door de heer J. P. Witte van zekere Bland, die gehuwd was met mej. Berg. Bij gebrek aan een andere naam werd de boerderij sindsdien „Blandenberg" ge noemd. Witte kocht deze boerderij, sa men met ..Weilust" (met bij elke plaats 50 bunders land) voor f 50,000. Toen tien jaar later Blandenberg werd verkocht, bracht zij slechts f 8000 op. Kooper werd toen de heer J. T. Zijm, Den Hoorn; vier jaar later werd de familie Dros eigena resse. Thans is Blandenberg eigendom van de erven R. J. Keijser. VOOR DE JEUGD. EZELTJE RIJDEN. Alle kinderen op drie na gaan de ka nier uit. Twee vormen de ezel. Zij gaan beide voorover staan, met de ruggen naar elkaar toe, terwijl zij elkaar met de handen vasthouden. Over dit geval wordt eerst een kussen, daarna een kleed of laken gelegd, zodat niemand ziet, wat 't is. Een voor een mogen de anderen bin nen Ze klimmen op de ezel. Deze loopt een paar keer heen en weer, maar plot seling gaan beide helften elk een kant u:t. zodat de ruiter neervalt. KAMER NUMMER 13. Op een vooruitspringende rots aan de kust van Portugal stond een heel oud gebouw. Daarin was een kostschool ge vestigd. Heel lang geleden was het een klooster geweest; het klooster van de „Blauwe monniken" noemde men het Die monniken onderscheidden zich door hun strenge levenswijze. Maar nu was het hele gebouw als kostschool in ge bruik, op één kamer na. Waarom men nooit in deze kamer Kamer no. 13 kwam? Men beweerde, dat het er spook te; ja, men hield stokstijf vol, dat je daar in stormachtige nachten mensen hoor de jammeren.(Wordt vervolgd.) (Teekening-Arch.) VAN DE BOEKENPLANK. (Voorhanden in Boekhandel Parkstraat). Storm op de kust. Reddersvolk tus schen de grondzeeën, door Piet Bakker, met veel foto's. 255 blz. Geb. f 4,50. De strijd om de verdwenen uitvinder, door H. J. Haarman, 218 blz. Geb. f 2,25. Erik of het Klein Insectenboek, door Godfried Bomans. Milde critiek der men- schelijke zwakheden in de vorm van een boeiend fantastisch sprookje. 222 blz. Geb. f3,65. Nu wachten wij op een schip, door Marcus Lauesen, 334 blz. Geb. f 2, Liedjes, wijzen en prentjes, door J. H. Speenhoff. Vijf bundels bijeen. Samen f 2,90. BOEKHANDEL PARKSTRAAT (Ingezonden mededeeling.) HYGIENE EN VEILIGHEID. 485. Slaap Een zuigeling slaapt de eer ste weken, behalve als het gebaad en ge voed wordt, vrijwel de heele dag. Lang zamerhand ligt het kind meer wakker. Na een paar maanden moet het 's mor gens na het wasschen en ook 's middags nog geruime tijd (2-3 uur) rustig kun nen slapen. Om een uur of zes, zeven moet het voor de nacht ter ruste worden gelegd. (G. D. Vis-Duyvis. Wenken voor moeders).

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 4