4 H Japan een jaar in oorlog. Ir. A. A. Mussert Kerst-viering Een hooikist in gebruik bespaart brandstof en electriciteit UIT VELERLEI BRON. Thans Leider van het Nederlandsche Volk Historische Bijeenkomst in de Hoofdstad 00STLAND-PRAATJE NEDERL. V0LKSDIENST. op Texel DE EMMER ALS H00IKIST. 5fie JAARGANG. No. 5713. WOENSDAG 16 DECEMBER 1943. TEXELSCHE COURANT Geestdriftige redevoeringen van Von Ribbentrop, Ciano en Tani. Vrijdag was het een jaar geleden, dat Japan, tot het uiterste getart, aan de oorlog tegen de V.S. en Engeland deel nam. Ter gelegenheid daarvan hebben de ministers van buitenl. zaken voor de ra dio gesproken. Onwrikbaar vertrouwen. Minister Von Ribbentrop legde er de nadruk op, dat geen der vijanden een resultaat heeft kunnen behalen, dat de overwiningen der As-mogendheden in gevaar bracht. Vervuld van trots over de onvergelij kelijke daden hunner soldaten zoo ging de minister verder blikken Duitschland, Italië en Japan thans met onwrikbaar vertrouwen de komende ge beurtenissen tegenioet. Achter de solda ten der landen van het driemogendhe- denpact en hun bondgenooten staan ge- sioten de volkeren. Juist het bewustzijn van deze lotsgemeenschap der drie volke ren en hun bondgenooten geeft hun de zekerheid, dat hun rechtvaardige zaak zal overwinnen. Vervuld van deze strijd vaardige geest en van de vaste wil in de overwinning begroet het Duitsche volk heden de verbonden volkeren van Japan, Iialië en de met hen verbonden landen. Leven en arbeid, lucht en ruimte! Graaf Ciano (Italië) wees er op, dat de oorlog op alle fronten voortspruit uit de gemeenschappelijke eisch op leven en aibeid, lucht en ruimte van de landen van het Pact van Drie. Tot handhaving van de wereldvrede. Minister Tani (Japan) betoogde, dat de behaalde successen de grondslag vór men voor de opbouw eener nieuwe we reldorde. Japan, zoo verzekerde hij, streeft geen ander doel na dan de vrede te behouden in Oost-Azië en daarmee bij te dragen tot het handhaven van de wereldvrede. Ik ben er van overtuigd, zoc besloot Tani, dat de tijd niet ver meer is, waarin alle volkeren in Azië en Europa onder de krachtige bescherming van 't driemogendhedenpact bevrijd zul len £ijn van de Engelsche en Amerikaan- sche druk en gemeenschappelijk en ge lukkig zullen leven. MUSSERT BIJ DE FUEHRER. Hoofdkwartier van de Fuehrer, 11 Dec. (DNB). De Fuehrer heeft op 10 Decem ber in zijn hoofdkwartier ontvan gen de leider der Nationaal Socia listische Beweging in Nederland, Mussert, voor een vrij langdurige gedachtenwisseling vol vertrouwen. Mussert was begeleid door de bur gemeester en gevolmachtigde der N.S.B. voor Rotterdam, Müller. Van Duitsche zijde namen aan de ontvangst deel de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied, Rijksminister en Chef der Rijkskanselarij Dr. Lammers, de leider der Partijkanselarij, Rijkslei der Bormann en de .Reichsfuehrer- S.S.Himmler. NIET BEMOEDIGEND. De tijdingen van de slagvelden zijn niet bemoedigend. De levering van grondstoffen voor de oorlogsindustrie is een groot vraagstuk geworden. Er be staat derhalve geen reden tot optimisme. (Radio-S a n-F r a n c i s c o, V.S.) TEGENSLAG VOOR GEALLIEERDEN- De veldtocht in N.-Afrika is voor de Engelschen en de Amerikanen veel moei lijker gebleken dan zij gedacht hadden. Bovendien zijn de ravitailleeringswegen lang en staan ze bloot aan de aanvallen van vliegtuigen. Vooral aan de duikbom menwerpers kan de geallieerde lucht macht maar amper tegenstand bieden. De As heeft de superioriteit in de lucht. £ej (M c. G e a 11 y voor de \Engelsche ra- ,h(dlO) ias AMERIKA LEIDT, ENGELAND os' VOLGT. Amerika leidt, Engeland volgt. Of men t hdië, Australië of Canada neemt, overal a j|s de richting gelijk. Engelands oorlog is auf^gonnen met het afstaan van eenige steunpunten aan de Vereen. Staten en eJhans moet het toezien, hoe de Ameri- ;njkaansche invloed in zijn imperium meer £n meer toeneemt. De jongste gebeurte- ^jhissen in Noord-Afrika hebben dat op hieuw bewezen. Ook hier is het initiatief van Amerika uitgegaan. Alles wat men daarover aan berichten bezit, toont aan, dat Amerika niet alleen in militaire en witrategisch doch ook in politiek en diplo matiek opzicht de teugels in handen wil e^iouden, terwijl Engeland zich ertoe be- perken moet, zijn onwil te doen uiten joor debatten ih het Lagerhuis en door tie pers. („Gringoire", Frankrijk). ïwi< WIE HEEFT EEN BELANGRIJK AAN- ^^)EEL in de successen dei Duitsche vlie- jers? Dat is de „Waffenmeister"de >wiczchnicus, die de machine en haar oor- Ie tcg stoer usting tot in de puntjes contro vert en in orde houdt. Hier leidt hij l<e patronengordel door de mitrailleur. elke juist met zorg is beproefd en ge- lf h einigd. ij ki DE ROL VAN HET GOUD. De gouden standaard, zooals deze vroe ger bestond, is reeds in 1914 ten grave gedragen. Intusschen is de heerschappij van het goud over de economie gebroken, d.w.z., dat wat er in de toekomst ook moge gebeuren een vaste goudpariteit als eenig criterium der economische politiek met meer zal bestaan. „E c o n o m i s t", Engeland.) AFWACHTEN IS NIETS! HANDELEN IS ALLES! Afwachten is niets voor het flinke cjeel oer jeugd. Handelen is alles. Flinke, dap pere jongens en jonge mannen zijn er zeker ook onder onze landgenooten daar ginds, bij de tegenpartij, voor zoover zij zich vrijwillig hebben aangeboden voor het hoogste offer, of reeds hun leven ge waagd hebben in Ned. Indië, op onze zwakke vlooteenheden, in de lucht en in de bergen van Java. Konden we met hen praten, zooals met onze jongens in Am sterdam en elders, ik verwed er een lief ding onder, dat ze zouden gaan inzien, dar hun offer aan een verkeerd doel is weggeworpen en dat er maar een juist ideaal is: het socialisme, zooals Hitier voor Europa, door Mussert voor Neder land gepredikt wordt. Het is geen schan de, verkeerde inzichten prijs te geven. Een kwarteeuw geleden waren onder ons' volwassenen nauwelijks nationaal-socia- lislen te vinden. We zijn eens uit eerlijke overtuiging monarchisten, marxisten, re pt blikeinen, liberalisten, conservatieven, communisten geweest. Tot we, de een vroeger, de ander later, hebben ingezien, dat dit alles overleefd is en groote man nen ons nieuwe wegen hebben gewezen. In een tijd, waarin we in weinige uren vliegen van Amsterdam naar Rome, of van Parijs naar Stockholm, mogen we niet meer denken van Leiden naar Zwammerdam. (Max B 1 o k z ij 1 in een radiopraatje). De natuur heeft aan domkoppen een machtig wapen gegeven in de strijd om het bestaan: het wantrouwen. HOE LAAT illinium DE ZON. Wo 16 Dec. op 8,42; onder 16,28 Do. 17 Dec. op 8,43; onder 16,29 Vi. 18 Dec. op 8,44; onder 16,29 DE MAAN. Wo 16 Dec. op 13,52; onder 1,44 Do 17 Dec op 14,16; onder 2,53 Vi 18 Dec. op 14,41; onder 4, Volle Maan: 22 Dec. 16,03. HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo 16 Dec. 3,48 en 16,25 Do. 17 Dec. 5,02 en 17,38 ,Vr. 18 Dec. 6,11 en 18,40 Springtij 23 December. VANDAAG VOOR ZOOVEEL JAAR.. 16 December. 1770. Beethoven te Bonn geboren. 1838. Dingaansdag. Herdenking van de overwinning van de Boeren op de Zoe- lce's in Natal onder hun hoofd Dingaan. 1824. Voor het eerst wordt gebruik ge maakt van het N. Holl. Kanaal (fregat „Bellona" en koopvaardijschip „Chr. Eernardina".) i Bu eld ELK NAAR ZIJN AARD. Men moet de popel, die zich buigt, verachten; De treurwilg, die de wolken zoekt, misdoet, Want elk moet, wat hem past te doen, betrachten. Wie, wat zijn aard beveelt, verricht, is goed; De duif zij zacht, maar de arend toon' zijn krachten. En gal zij bitter, maar de honing zoet. (Jac. Perk.) (HND.) De Nationaal-Socialistische Beweging der Nederlanden heeft aan de rij van Nederlandsche gedenkdagen enkele van die data toegevoegd, welke in de toekomst van ons volk steeds herdacht zullen worden als belangrijke dagen, die het nooit vergeten zal. Zulk een dag was ook de 13e December 1942, waarop bekend werd gemaakt, dat Mussert, de Leider van de N.S.B., ook de Leider van het Nederlandsche volk zou worden. Dit is de kroon op het werk van de man, die elf jaren lang, zonder eenig ei genbelang en met opoffering van zichzelf gestreden heeft om het Nederlandsche volk die plaats te geven in de rij van de Europeesche staten, die het toekomt. Tevens de kroon op het werk van de 35,000 kameraden, die jaar in jaar uit al hun krachten gegeven hebben om ons volk duidelijk te maken, dat het zonder nationaal-socialisme geen toekomst zou hebben. Sterker: dat het zonder Mussert geen toekomst zou hebben. Ondanks de hoon, die men jarenlang over hen heeft uitgestrooid, is de dertiende December van het jaar 1942 er geweest om duide lijke te maken, dat al deze arbeid niet voor niets is geweest; dat het Neder landsche volk inderdaad geen toekomst meer heeft zonder Mussert en zonder de N.S.B., dat het vertrouwen, dat Mussert van de Fuehrer verworven heeft de basis is voor het voortbestaan van een Nederlandsche natie als zoodanig. socialisten, een ontzaggelijke verant woordelijkheid, zeker, maar een verant woordelijkheid, die wij jarenlang hebben gewenscht, ten eerste omdat wij haar niet schuwen en aan de andere zijde, om dat wij ons volk liefhebben en slechts het beste daarvoor goed genoeg achten, ter wijl wij alles willen offeren om ons volk en ons vaderland te dienen. Daarvan zijn de offers van de kamera den, die aan het oostfront hun leven lie ten, de tastbare getuigen. Nu is het dan zoover, dat Mussert is de Het Concertgebouw te Amsterdam, waar zoovele malen historische bijeen komsten van de NSB plaats vonden, was Zondag getuige van de kroon op het werk van tienduizenden nationaal-socia- listen van Nederlandschen bloede, die ter gelegenheid van het elfjarig bestaan van de Beweging uit de mond van de Rijks commissaris, Rijksminister dr. Seyss In- quart vernamen, dat Mussert de Leider van het Nederlandsche volk is. Dit, zoo schrijft 't Nationale Dagblad, laadt op ons, Nederlandsche nationaal- Ook dit jaar treden vrouwen van de N.S. Frauenschaft op als ijverige help sters van het Sonderreferat Truppenbetrevung bij het inpakken van de Kerst pakketten van de Rijkscommissaris voor de gewonden in de lazaretten. Me vrouw Seyss lnquart, echtgenoote van de Rijkscommissaris, bij het inpakken van de pakketten. (Polygoon Meijer Pax Hollahd s). GEVANGEN BOLSJEWISTEN. (N.O.C.) Het meerendeel der soldaten uit het bolsjewistische leger is bij de ge vangenneming volkomen overstuur. Er ger nog dan door de strijd zelf, door de gebeel onverwachte behandeling. Van de kant van de politieke commissarissen en de militaireleiding had men hun de Duitschers voorgesteld als een soort van beesten, en hun wijsgemaakt, dat zij bij eventueele gevangenneming zonder me- dedoogen zouden worden doodgeschoten of zelfs gefolterd om militaire geheimen te verraden. De massa's gevangenen hebben nu van daT alles niets bemerkt. Integendeel: ie der, die zulks noodig had, werd direct onder doktersbehandeling gesteld, en al len kregen van de Duitsche soldaten iets te eten en te drinken, soms kregen-zij er zelfs nog enkele sigaretten bij. Uiteraard deed deze behandeling met een enkele slag teniet, wat de bolsjewis tische gruwelpropaganda moeizaam had opgebouwd. De gevangen bolsjewisten zien nu, hoe ze door hun leiding werden bedrogen en hoe de Duitsche soldaat in werkelijkheid is. in Casino op Woensdag 23 Dec. a.s., aanvang 2 uur n.m. Toegang vrij voor Jong en Oud van iedere richting Muziek en Zang Kerstvertelling Geluidsfilm Tractatie door de „Kerstman" (fruit, snoep en chocolade) Zie uitvoerig bericht in vorig nummer. Kinderen dienen, met het oog op de tractatie, hun kaart Maandag aan het Bureau te hebben afgehaald TEXELSCH DIALECT. körcap, koolraap; korremelksuup, dunne karnemelkspap; kórtjes-reeë, ringsteken met paard en kar; kös, kast; (vgl. boe, boet); kösse, een soort knikkerspel; kote, een soort jongensspel met stee- nen en centen; de centen worden op een steen gelegd; kóttc, een soort jongensspel met twee stokken; de kleinste wordt met behulp van de grootste weggeslagen; Een middel om op het kolen- en electriciteitsverbruik te bezuinigen. De hooikist is een uitkómst in deze tijd, maar wanneer men er niet de be schikking over heeft, zal het middel om kelen- en electriciteitsverbruik te ver minderen, moeten komen. Men behoeft echter niet direct met de handen in het haar te zitten, want ook met alleen een kist, een mand, een cartonnen doos, pan of teil, ja zelfs een emmer, is een hooi kist in te richten. Voor wie het eten warm moet houden tijdens het vervoer, kan een dubbele zak gevuld met hooi, houtwol, kranten of papierwol goede diensten bewijzen. Bij voorkeur gebruike men een gemak kelijk te verwisselen goed waschbare voering. Na het gebruik moet men de kist steeds even luchten. Hooikisten en -manden zijn ook te ver vangen door kranten. Acht tot tien groo te kranten legge men daartoe schuin over elkaar, en hierop in het midden een platte prop van een krant. Is het gerecht voorgekookt, dan plaatse men de pan op de prop en vouwe de kranten er één voor éér. omheen. Van boven naar onderen brenge men een krant aan om het pak ket bijeen te houden. Het verdient aan beveling het geheel in een droge teil of iets dergelijks te plaatsen, waardoor de kranten beter bijeen blijven. Leider van het Nederlandsche volk en de Rijkscommissaris, dr. Seyss lnquart, heeft vastgesteld, dat de NSB medever antwoordelijk is voor de leiding van ons vclk, een verantwoording, die vele en zware plichten aan de leden van de NSB oplegt, doch die slechts de besten onder hen juichend aanvaarden, omdat zij voor het Nederlandsche volk alles, ja alles willen dóen in het besef van een der bronnen van het Nederlandsche natio naal-socialisme, de liefde voor Volk en Vaderland. IN HET CONCERTGEBOUW TE AMSTERDAM. Zondag 1. 1. was tegen half twee 's middags het Concertgebouw te Amster dam geheel gevuld met leden der NSB. Zij zouden uit de mond van de Rijkscom-» missaris de historische woorden omtrent Musserts positie in Nederland vernemen. Van Duitsche zijde waren aanwezig de Rijkscommissaris van het bezette Neder landsche gebied, Rijksminister dr. Seyss lnquart, de Vertreter der Parteikanzlei des Fuehrers, dr. Ritterbusch, de Leiter van het-Arbeitsbereich der NSDAP, Ge neral-Kommissar z.b. V., Fr. Schmidt, General-Kommissar dr. Wimmer, Ge-( neral-Kommissar dr. Fischböck, de Hö-' here SS und Polizei-fuehrer Rauter, Ge- sandter Benes en voorts vertegenwoordi gers van partij en weermacht. Naast de Leider waren hier o.a. aan wezig de plaatsvervangende leiders C. v. Geelkerken en mr. M. M. Rost van Ton ningen, de secretaris-generaal der Be weging, Ir. C. Huygen, de commandant der W.A. mr. A. J. Zondervan, de Staf chef der Germaansehe SS in Nederland, Jansonius. De Consul-Generaal Mariotti en dr. Rotelli waren namens de Italiaansche re geering aanwezig. Trouw, onder alle omstandigheden. Onder daverend applaus en aanhou dend gejuich en Hou-Zee-geroep betrad de Leider de zaal, in gezelschap van de Rijkscommissaris. Het begroetingswoord werd gesproken dcor secretaris-generaal der Beweging, Ir. Huygen, die o.a. betoogde, dat de le den dier NSB de Leider onder alle om standigheden trouw zullen blijven. Wij gelooven in land en volk. Hierna was het woord aan de plaats- verv. leider, C. van Geelkerken, die aan ving met te herinneren aan de geest, die de Beweging bezielde bij de oprichting op 14 December 1931. Dezelfde geest, al dus spr., bezielt ons nu, bij de aanvang van het twaalfde jaar. Wij zijn menschen, die een geloof heb ben in ons land en in ons volk, aldus spr. Men zegt nu wel eens, dat wij land verraders zijn, maar de ware landverra ders zijn de anderen, b.v. de Amerika nen. die in Noord-Afrika een bureau hebben opgericht, waar iedere jood Ame rikaan kan worden. De Engelschen heb ben ook meegedaan en een bureau op gericht, waarboven staat aangegeven: „Hiei kan men Engelschman worden". Do Amerikanen hebben de joden er bij genomen, want die hadden nl. nog geen joden genoeg. Wanhopen is ons vreemd; dat deden wij wellicht elf jaar geleden, toen wij iedereen moesten vragen om lid te wor den. Van Geelkerken wees vervolgens op de moeilijkheden, die ons volk ondergaan heeft. Arbeiders zijn naar Duitschland gezonden en er zijn vele woningen, die v/orden afgebroken. Het valt niet mee, als het dak boven je hoofd wordt weg gehaald, terwijl je dacht, dat je-er onder een rustige oude dag zou kunnen door brengen. Vele malen zijn er mannen -geweest, die Europa wilden veranderen, zoo be sloot de heer Van Geelkerken, zij heb ben steeds hun eigen belangen laten voor gaan. Hitier echter zal Europa hervor men; er een vorm aan geven, gebaseerd op grond van de offers, die de volkeren zelf brengen. Gclukwensch van de Fuehrer. Nadat de heer Van Geelkerken het woord gevoerd had, sprak de Vertreter der Parteikanzlei des Fuehrers, dr. Rit terbusch, die o.m. een gelukwensch van de Fuehrer overbracht. In een uitvoerige rede heeft vervol gens de Rijkscommissaris, dr. Seyss ln quart, melding gemaakt van het feit, dat de Fuehrer verklaard heeft, dat Mussert de Leider van het Nederlandsche volk is. Nadien heeft de Leider tot de kamera den gesproken. (Van beide redevoeringen wordt een samenvatting opgenomen. Red.) De bijeenkomst werd besloten met het zingen van de Duitsche-en Nederlandsche volksliederen, waarna de vlaggenaf- mersch plaats vond. Onder geestdriftig gejuich verliet Mus sert hierna, vergezeld van de Rijkscom missaris, de zaal, waarbij hem toegezon gen werd: ,,Wij zijn de zwarte soldaten, voor Anton Mussert zijn wij in het ge vecht!"

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1