'foor de (trom KLAROEN m HOEST ABDIJSIROOP AXEL Van Houten'» pudding: een kwaliteits-product! Van Houten's Wie vroeg in den avond tempert Gemengd Nieuws TOCH EEN AUTO in alle vormen. NIEUWE ABONNÉ'S WERELDNIEUWS In't „Land van Axel", ver Zuid-Wesc Maar Zeeuwsch van top tot teen, Ook daar is Neerland op zijn best Door alle eeuwen heen. De boer, de vrouw, de kinderen, Zij wéten wat zij doen, Het surrogaat dat hèn bevalt, Dat is alleen KLAROEN! NIEMEIJER'S KOFFIESURROGAAT f RECEPTEN. Aardappelpotpourri (4 personen). 1 kg. aardappelen, 100 gram gort, een stukje boter, l/t selderijknol, Va winterwortel, 2 eetlepels fijngehakte peterselie, 2 eetle pels tomatenpuree, 4 eetlepels geraspte kaas, 1 liter bouillon, groentenbouillon of water, waarin 2 bouillonblokjes zijn opgelost. Schil de aardappelen en snijd ze in niet te groote stukken. Wasch de gort en laat ze een nacht in water weeken. Smelt het stukje boter, laat er de fijnge sneden groenten plm. 10 minuten in fruiten. Voeg er dan de gort en de bouil lon bij en laat alles tezamen gaar koken. Kook de aardappelen afzonderlijk in wei nig water met zout gaar. Schep de aard appelen ten slotte voorzichtig door de groentenmassa, roer er de geraspte kaas en de tomatenpuree doorheen en dien 't gerecht daarna in een dekschaal op. Ik veracht de man, die door trots, moedeloosheid of luiheid in een hoek gedreven is, waar hij stil zit en mop pert. (Johnson). OVER OPVOEDING. BELOVEN EN DOEN. 24 Als ge het kind iets belooft, moet ge 't volbrengen. ,,Als je zoet bent, breng ik wat lekkers voor je mee". Het kind is zoet, maar gij vergeet het. Eerste schok in zijn vertroowen in de menschen. Maar dreig ook niet met straffen, die gij niet uitvoert. Dreigen is een bewijs van zwakheid. Wanneer door het kind verkeerd is gedaan, als straf noodig is, n.oet ge doorzetten. Het onthouden van een pretje, een kleine vermaning, even afzonderen. In het algemeen geen licha melijke ^straffen. (J Riemen s-Reurslag in „Tot ge- lük geboren".) Het Rijksbureau Distex waarschuwt U 17 raakt In den knoop, als IJ de nleuw- beschikbare textielpunten al te haastig be steedt, want er is nog niets bekend over de uitgifte van de nieuwe kaart U zult straks Uw punten hard noodlghebben voordringen de gevallen, - en U kunt ze rustig bewaren, want Iedere maand wordt er nog textiel- goed gemaakt en in distributie gebracht. Publicatie t.b.v. het Rijkebureau voor de Distributie van Textiel producten door den Handel Een «makelljk nagerecht, zoo'n Ven Houlen't pudding, ook nu nog bereid uitode beste grondstoffen. Een halve Liter melk, 40 gram suiker en een pakje Van Houten's puddingpoeder zijn voldoende voor een heerlijk dessert voor 4 personen. Er zijn ver schillende smaken: vanille (10 ets) citroen, abrikoos, banaan, fram bozen. advocaat. roomsmaak (W/2 ets). PUDDINGPOEDERS VAN kan nog laat in 't seizoen stoken! Wacht niet tot het naar bed gaan met het afstellen van uw haard, doch doe dit vroegtijdig, minstens een uur tevoren. Het laatste uurtje van den dag kunt U brandstof besparen, terwijl de kamer behaaglijk warm blijft. Laat vooral 's morgens de kachel met rus^ pook 'm niet op, U bent dan toch steeds in beweging en U weet: felle pokers zijn slechte stokers. Doe ook zooveel mogelijk 's middags uw boodschap pen, U kunt dan de kachel WEES op „zacht" laten staan en ZUINIG )w dus kolen besparen. meer warmte uit minder kolen PUBLICATIE v. h. DEPARTEMENT v. HANDEL, NIJVERHEID EN SCHEEPVAART t b- v- HET RIJKSKOLENBUREAU 2000 paren klompen werden bij twee winkeliers, te Franeker en Dronrijp, in beslag genomen. (Prijsopdrijving). Mond- en klauwzeer. In Heemskerk doen zich reeds 18 gevallen voor. Ook in Oost-Brabant breidt deze gevreesde plaag zich uit. Te Hilversum werd D. van V. aange houden wegens het slachten van een schaap. Hij beweerde een hert om hals te hebben gebracht. Een Hagenaar, die wat veel gedronken had, bemerkte in oen café in de binnen stad, dat hij f 1700 en zijn tasch met le vensmiddelen en sigaren miste. Een Alkmaarsch winkelier, die min derwaardige vulpenhouder (inkoop f5,-) voor f 15,00 verkocht, ging op de bon. (Dagbl. N. Holl.) De Urkerpolder zal voorjaar 1943 droog zijn. Oppervlak 48000 h.a. Aanvan kelijke bevolking geraamd op 30,000 zie len. Door een defecte leiding zijn in een stal te Oud-Gastel vijf koeien door elec- trische stroom gedood. Ze hadden ijzeren halsters. Een 32-j. los werkman nam in Den Haag een fiets weg. Toen hij zich betrapt zag, vluchtte hij, maar daarbij kreeg hij va:i een agent een schot in het linker been. Niet alleen de 46-j. mej. S. R. is te Ter- neuzen verdronken maar ook haar 57-j. tante M. van D., die op informatie was uitgegaan, toen mej. R. zoo lang weg bleef. Maandag 7 Dec. liep het te Harlingen stoim om gloeilampen. Een kooper, die zijn zin niet kreeg, gaf een verkoopster een stomp. Deze deed aangifte bij de po litie. Meteen zal worden uitgezocht, hoe men die morgen reeds wist, dat Eindho ven was gebombardeerd. Geen krant had het nog gemeld. Op luisteren naar 'n En- gelsche zender staat zware straf. (N.W. hoek Friesland). Een jongetje van zes dagen is te N. Amstel te vondeling gelegd. Landbouwer J. Onderdijk, Midden- meer, die 175 zakken tarwe achterhield, kreeg drie mnd. plus f 3000 boete. Een familielid, die 50 mud wegstopte, kreeg drie mnd. en f 1750 boete. (Dagbl. N.- Holl.) TEXELSCHE BOERDERIJEN. DRIEHUIZEN. 51 De boerderij, eigendom van de Doops gezinde gemeente Burg, Waal en Ooster end, bewoond door de familie Koorn, is reeds in deze rubriek opgenomen. De buurtschap dankt haar naam aan de drie boerderijen, die hier vlak naast elkaar stonden. In de loop der tijden is hiei heel wat verbouwd, maar het ge bouw achter de boerderij, bewoond door de familie Koorn, dat thans als schuur dienst doet, is nog in zijn oorspronkelij ke staat gebleven: Een lang voorhuis met daarachter de hooger opgetrokken schuur. Een 20 jaar geleden werd het voorhuis nog bewoond. Naast genoemd gebouw staat een groo te schuur, het overblijfsel van wat eens een trotsche boerderij was. Hier is van een voorhuis geen spoor meer te ontdek ken. En naast deze schuur vinden we tenslotte de boerderij, eigendom van en bewoond door de heer W. Zijm. Ook deze is een voorhuis rijk geweest, maar bij de restauratie in 1904 is dat afgebroken. In het voorhuis bevond zich een kamer van bijzonder groote afmetingen: „Je kon er met paard en wagen in rond rijden". Op de wagendeuren van deze plaats staat de naam/Driehuizen. De familie A. J. Zijm heeft er ruim 55 jaar gewoond en daar voor werd er zestig jaar geboerd door de heer D. Koorn. Er behoort thans plm. 10 bunder land bij. KORT VERHAAL. Toen Philips Larsen, een acteur, negen autobussen had zien voorbij gaan met 't bordje: vol, stapte hij foeterend in num mer tien. „Die ellendige bussen; nu kom ik te laat op de repetitie en ik moet in 't be gin van de eerste acte al optfeden! En nog wel in dat nieuwe stuk als auto-han delaar. Als ik een auto had...." Philip Larsen dacht even na en toen klaarde zijn gezicht op. „Ik heb 't!" riep hij; „ik heb een mid del gevonden om aan een'auto te ko men en dat voor niets. veroorzaakt door een kou gebruike men Abdijsiroop die de vastzittende slym zal doen loskomen en Uw boest snel zal verdrijven. Vanouds beproefd by hoest, griep, bronchitis, asthma. AKKER'S 's Werelds beste Hoestsiroop Op de levensstroom is geen gelegen heid tot ankeren (Oud-Fransch spreekwoord.) In de schouwburg repeteerde hij opge wekt en vroolijk en riep, buitengeko men, een taxi aan: „Naar de automobielen-tentoonstel ling!" Op de tentoonstelling gearriveerd, stond hij in de hall voor de stand der ..Lovelace". De vertegenwoordiger van de fabriek kwam naar hem toe. „Een uitstekende wagen, mijnheer, „veel beter dan de „Victoria", en hij wierp een minachtende blik naar de aangrenzende stand, waar concurreeren- de auto's bijeengeschaard stonden. „Met betere wagens alleen komt u er met," antwoordde de acteur, „u moet een gceie reclame-truc hebben als u de „Vic toria" in een hoek wilt duwen". „Ja", zei de vertegenwoordiger, „als u een inslaande reclame weet „Laat mij dan even de directeur spre ken", hernam Larsen. „Ik ben mede-directeur", zei de auto man. „Mijn naam is Philip Larsen. Ik ben acteur in de Stadsschouwburg. We gaan een pracht van een klucht opvoeren: de auto van mijnheer Kwak. „Wel, wel." „Ik speel in dat stuk voor auto-hande laar. Ik moét een paar iftaal zeggen: „Koopt u maar gerust een „Dunckler", mijnheer, dat is 't beste merk; ik ben vakman en ik rijd zelf ook nooit an ders." „J^, ik begrijp u," zei de mede-direc- VRAGENBUS. Bonnen voor Koffie-Hag-wapenzegels. Lezers (lezeressen}, die deze bonnen niet opsparen, worden beleefd verzocht, deze te willen doen toekomen aan de re dactie van dit blad, die haar album nog niet compleet heeft. Gaarne tot weder dienst bereid. Hartelijk danken we voor reeds ontvangen bonnen! HISTORISCHE NOOTJES Een bond van garnalenvisschers werd Dec 1902 te Oudeschild opgericht. Visscherij. Dec. 1902 werd te Oude schild de visschersvereeniging „Een dracht" opgericht. Een hevige storm teisterde 26 Dec. 1902 ons eiland. Bij de Kleine Slufter brak de dijk door. kunnen we alleen nog boeken, wan neer een abonnement vrij komt. Wie bovenaan de wachtlijst staat, komt het eerst aan de beurt. DE ADMINISTRATIE. ONZE FAMILIENAMEN. 26. Vryer, Fryer, De Vryer. In het standaardwerk (het eenige, dat als zoo danig in onze taal kan worden be schouwd) van Dr. Winkler worden deze namen ingedeeld in de rubriek „Ge slachtsnamen, ontleend aan de onderlin ge betrekkingen der menschen". Ze wor den, naar de oorsprong gerekend, op één lijn gesteld met namen als Bruidegom, Guwerling, Maagdelijn, Van der 'Knaap, enz. Van belang is evenwel op te merken, dat „vrijen" (liefde betoonen; dingen naar de hand eener vrouw), destijds ook beteekenen kon: vrij maken, beveiligen, beschermen, zich zuiveren (in rechte). teui van de „Lovelace". „Dat zou inder daad een prachtige reclame zijn. Ik zou er graag een sportmodel van ons auto merk voor over hebben. Maar, a propos, zou de schrijver het goedvinden, en de directeur van de schouwburg?" „Die hebben niets goed te vinden", lachte Philip-Larsen. „Ik zeg het eenvou dig, en daarna kunnen ze voor mijn part er van zeggen wat ze willen". „En is 't een goed stuk?" „Me dunkt van wel; maar m'n rol is niet groot; na het tweede bedrijf kom ik n4et meer op". „Nu, dat lijkt me zoo erg niet". „Weet u wat", stelde de acteur voor, „geef me een foto van u, dan grimeer ik uw kop, en ik zal u een vrijbiljet sturen voor de première." „Afgesproken. Dan breng ik die avond ten bon voor een wagen in uw kleedka mer". In de première, die plaats gehad had, had Philip Larsen, die met zorg de trek ken van de directeur der Lovelacé-fa- brieken op z'n gelaat had nagebootst, niet minder dan driemaal de auto's van dat merk aanbevolen. Hij zat nu op z'n gemak in z'n kleedkamer op de direc teur te wachten. Daar werd de deur eensklaps openge rukt en, rood van woede vloog de di recteur naar binnen. ,,'n Mooi lid bent u!" riep hij. „Ik heb lust, om u een pak slaag te geven!" „Maar...." HINDERWET. Qg Burgemeester van Texel, ter waar neming van de taak van Burgemeester en Wethouders dier gemeente, brengt ter openbare kennis, dat ter gemeentesecre tarie ter inzage ligt een verzoek met bij lage van Gebr. C. J. Schoenmaker, te De Waal en J. G. Schoenmaker te Den Burg op Texel, om vergunning tot het vervan gen van een bestaande 6 P.K. Lister ben- zine-motor door een electromotor van 5 P.K. in hun timmer- en wagenmakers- bedrijf, gevestigd in het perceel no. 41a. te De Waal, kadastraal bekend gemeente Texel,' sectie C, nr. 1299. Op Maandag 28 December a.s., des middags 12 uur, zal ten raadhuize dei- gemeente gelegenheid bestaan om be zwaren tegen de inwilliging van dit ver zoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis ne men van de ter zake ingekomen schriftu ren. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat tot beroep ge rechtigd zijn de aanvrager van de ver gunning of de concessionaris en de in persoon of bij gemachtigde op de in ar tikel 7 der hinderwet bedoeldë zitting verschenen belanghebbende. Texel, 14 December 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. De Gemeente-secretaris, JONKER. WAT ZEGT DIE NAAM? 15 Uitgeest. De naam Uitgeest spreekt voor zich zelf (einde van de geestgrond). Voor 1155 lag meer naar het Westen het dorpje Be-nes, OP de geestgrond. „Ik zal u aanklagen." „Maar luister toch even. Ik heb steeds „Lovelace" gezegd in plaats van „Victo ria!" „Juist. In het heele derde bedrijf staat ae auto, die u verkocht hebt, op het tooneel. En de heele zaal schatert het uit, want die auto wil niet loopen! En daar door kan die schurk het kleine meisje met ontvoeren, en aan 't eind zegt de vader: Door die slechte auto is het leven van mijn kind gered!" „Allemachtig!riep Philip Lar sen, als in wanhoop. „Het merk „Lovelace" is voor de heele stad belachelijk gemaakt", ging de direc teur woedend voort. „En u hebt mijn ge zicht nog nagemaakt ook! De directeur van de „Victoria" zat zich krom te la chen. Maar u zult er van lusten, dat verzeker ik u! Ik eisch schadevergoe- ing en niet zuinig ook". Met een harde slag smeet hij de deur achter zich dicht en ging heen. In de loop van de morgen na de eer ste opvoering van „de auto van mijnheer Kwak", ontving de schrijver van 't stuk een briefje van de volgende inhoud: „Weledelgeboren Heer;in het pracht stuk waarvan wij gisteravond mochten genieten, hebt u een auto-merk belache lijk gemaakt, dat wij als onze grootste concurrent beschouwen. Wij zijn u daar voor zeer dankbaar. Uit erkentelijkheid houden wij voor u in onze magazijnen 'n „Victoria" beschikbaar. SOVJET-RUSLAND De bolsjewieken hebben met gebrek aan brandstof nu reeds zeer te kampen. BRAZILIË. San Paulo (Braz.) had Vrijdagavond luchtalarm. MEXICO. Niet één Mexicaansche soldaat zal in het buitenland strijden, verklaarde piesident Cardenas. VEREENIGDE- STATEN Aan de Amerik. zuidkust liep een betonnen schip van stapel (gebrek aan staal). 350.00 Amerik. spoorwegarbeiders hebben 'n loonsverhooging van drie dol lar per dag gevorderd. VOOR DE JEUGD. KAMER NUMMER 13. Een ogenblik later verscheen Carlos al weer aan het raam. „Wel bedankt voor je goede wens", riep hij, terwijl hij een inktpot in de richting van zijn hatelijke kameraad wierp. „Ziezo, die heeft zijn vet", zei hij hierop tot José. „En toch heeft hij eigenlijk gelijk, want erg ple zierig zullen wij het hier in onze vacan- tie niet hebben. D'r valt hier in dit ge bouw niets te beleven." „Ach, kom", meende hierop de ander: „Je moet niet alles van de sombere kant bekijken. Het zal wel meevallen". Wat gebeurde er verder? (Wordt vervolgd.) VAN DE BOEKENPLANK. (Voorhanden in Boekhandel Parkstraat). Gedichten van de schoolmeester (G. v. a Linde). Met ill. 395 blz. Geb. f 2,60. De gele roos, door Lode Zielens. 175 blz. Geb. f 2,60. Tante Lutte, door Marie Diers. Met ill. 206 blz. Geb. f 2,60. Tegen de stroom, door Garmt Stuive ling. Plm. 80 gedichten. Geb. f 2,65. Maria Danneels of Het leven, dat wij droomden, door M. Roelants. 192 blz. Ing. f 0,95. (Ingezonden mededeeling.) HYGIENE EN VEILIGHEID. 487. Is een knikker ingeslikt, een munt of iets van die aard, dan laat men het kind koude aardappelen, oud brood of koek eten. In de meeste gevallen wordt het ingeslikte in de ontlasting terugge vonden. Is er een speld ingeslikt, dan moet de dokter worden gehaald. Blijft het ingeslikte in luchtpijp of slokdarm zitten, dan is alleen door geneeskundige hulp uitredding mogelijk. P1429/1. Verantwoordelijk voor dé geheele inhoud: G. Joh. Duinker. Plaatsvervanger J. de Waal, Den Burg. Uitg. en Drukkerij Fa. Lange veld en De Rooij. Den Burg, Texel.

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 4