NAAR DE NIEUWE DAG! MUSSERT OF MOSKOU. Kerstfeest N.V.D. HOEVEEL SCHAPEN ZIJN ER OP DE WERELD WERELDNIEUWS 56e JAARGANG. No. 5715. WOENSDAG 23 DECEMBER 1942. TEXELSCHE COURANT i Nieuwe paden op. Donkere dagen, donkere tijden maakt deze wereld door een looden druk schijnt te liggen op het heden grauwe nevels omsluieren de blik in de toekomst, Voor velen was het een jaar van zorgen en angsten, dat thans traag zijn einde na dert de zwaarmoedige schoonheid van de herfst vraagt vergeefs om aandacht. Ze zijn ér wel altijd geweest, de don kere dagen vóór Kerstmis, voor de aan vang van een nieuw, een stralend jaar Is de menschheid dat vergeten Of durft men niet te hopen, niet te denken aan het licht, dat komen zal in onze ver nieuwde wereld? Is het schuldbewustzijn, dat ons verhindert heen te zien ever de moeite en zorg var •heden, het weten, dat veel, zoc niet alle leed, ontstond door ons gebrek aan geloof, aan hoop, aan liefde bovenal, de .meeste van deze", waar aan het zwaarst gezondigd is? Ze zijn er altijd geweest en wisten we het niet? voor talloozen buiten veler nog enge gezichtskring zijn er, toen de wereld nog licht en blij leek, bij voortduring donkere dagen ge weest. Daar waren en zijn honderddui zenden zwoegenden, vergetenen, veriate nen. Maar wij voelden het niet, wij leef den kortzichtig voort, vergetend dat alle leven verwant en één is, dat, als één lid lijdt, het gansche lichaam lijdt. Misschien is de zware, de bloedige les noodig ge weest,'die ons bewust moest maken, dat do overvloed ons arm laat, als de naaste ontbeert; dat er een onverbrekelijke sa menhang is tusschen lot en leven der gtheele menschheid, ja tusschen dat van alle levende gevoelende schepselen. De zachtmoedige boodschap der liefde werd niet verstaan. De wereldnood is een harde leermeester.. Door zelf het offer te brengen van ei gen begeerte en' zelfzucht, zullen wij de druk verlichten, het onrecht uitbannen, de haat in liefde doen verkeeren. Zijn er niet duizenden, die het zich dage lijks meer bewust worden, die bereid zijn tot levensvernieu wing? Maar dan moeten de oude wegen verlaten worden, moet de vrees en de zelfzucht wor den afgeworpen als een scha mel kleed, moet, wat in de diepte der ziek hunkert naar broederschap, naar alomvattende liefde, stralend de nieuwe dag te gemoet treden. Want die dag en dat licht zijn er, en er is schoonheid en goedheid, maar wij kennen onze eigen schatten niet. Vervolg verslag rede H. Duin, uitgesproken in het Groepshuis N.S.B. te Den Burg. Spr. stond vervolgens stil bij wat de Fuehrer voor zijn volk heeft gedaan: Het bolsjewisme zou de overwinning hebben behaald, indien Adolf Hilter niet te juis ter tijd de strijd tegen de Sovjets was begonnen. De Sovjets wilden eerst Duitschland klein krijgen. Op eenmaal maakte hun buitenlansche politiek een reuzenzwaai en daar kwamen de heeren afgevaardigden zoowaar in de Volken bond terecht. De Sovjets droegen zelfs hun steentje bij tot pÜ-opageering der de mocratie. Mussert, onze Leider, heeft het bolsje wistische gevaar met vooruitziende blik onderkend. In 1935 heeft hij reeds ge zegd: Zonder Duitschland en Italië waren wij reeds een kolonie van Rusland ge weest. Rome-Neurenberg vormt de dam, die het bolsjewistische gevaar keert. De burgeroorlog in Spanje is een po ging van de bolsjewisten geweest om daar vaste voet te krijgen. De Duitsche en Italiaansche inmenging in de Spaan- sche burgeroorlog had niet ten doel Spanje tot vazal te maken, .maar was harde noodzaak, louter en alleen ter be teugeling van Moskou. Frankrijk werd ook reeds door de bolsjewisten bewerkt. Hun methode is deze: Eerst paniek verwekken, dan een volksfront vormen, dit front laten mis lukken en dan zelf als „redder" optre den. Het bolsjewisme tracht op velerlei manier zijn slag te slaan: Toen Polen ziin bezinning verloor en Duitschland tartte, liet Hitier zijn legers marcheeren. Engeland zag daar aanleiding in om Duitschland aan te vallen. En wie lach te7 Stalin. Hij zou op het juiste moment zijn Aziatische horden los laten. In dit licht moet het verdrag met Rusland wor den beschouwd. Duitschland wilde na melijk 'n tweefronten-oorlog vermijden. Spr. besprak hierna de oorlog van Rusland tegen Finland. Een oorlog, die Rusland begon om de wereld te mislei den, teneinde zich later op verraderlijke wijze te ontplooien en over heel Europa dood en verderf te zaaien. Wat deed Frankrijk toen? Het stak geen hand uit. Na die oorlog zeide Daladier: We hadden 50,000 man klaar staan om Finland f te helpen, maar Finland verzuimde om die hulp in te roepen Toen Rusland zoo ver ging, dat 't zelfs de Baltische landen aan zijn heerschappij onderwierp, en dahrop Bessarabië bin nenviel, was 't met Duitschlands geduld gedaan; de Fuehrer greep in. Dat was 't begin van een gigantische strijd, een historische kamp, want het gaat om het leven, het geluk, de welvaart en de be schaving van heel Europa. Daarom mag met één Europeesch denkend volk toe schouwer blijven. Vervolgens sloeg spr. een blik op de binnenlandsche toestand van thans. On ze tegenstanders slaan zich op de breede mannenborst en roepen uit: „Is het nu zooveel beter geworden dan voor Mei 1940?" Dan moet ik antwoorden: Neerj, in vele opzichten is het zelfs belangrijk slechter geworden. Kleeding, voedsel, schoeisel zijn schaarsch en duur en velen zien de toekomst met bezorgdheid tege moet. Maar wij, Nation.-Socialisten, we ten, dat dit alles maar van tijdelijke aard is De oorlog is hard en de gevolgen drukken, maar velen onder u zullen zich r.og herinneren de slechte verzorging van ons volk in de periode 1917-1918, onder 't democratisch bewind. Thans beleven we de barensweeën van de nieuwe tijd. Geen enkele revolutie komt pijnloos ter we reld. Er is rampspoed, geboren, donkere tijden staan te wachten, Nederland is zoo arm als de mieren geworden. Negen mil- lioen menschen samengepakt in een klein land,, voor welks goud bommenwerpers ziin gekocht (Eindhoven), Suriname, Cu rasao en de heele Oost zijn we kwijt en daarom hebben we geen keus meer. We kunnen nog maar één verlangen hebben, n.l.. dat het nat.-soc. en het fascisme win nen. „Dat lijkt mij eigenlijk ook de eeni- ge uitweg!" zegt menige Nederlander, „maar die arme joden". Welnu, wij heb- .ten net zooveel medelijden met de joden, als de joden met ons in Mei 1940. (Ap plaus). De joden zijn een Oostersch gas- tënvolk, maar als ze ons willen knechten en ons de wet willen voorschrijven, moe ten ze er uit gesmeten worden. Wij heb ben hen niet noodig om de nieuwe we reld op te bouwen. De staatsgrenzen in dat nieuwe Europa moeten samenvallen met de volksgrenzen. D^n moet de rasbe wustheid groeien, want onze levensruim te moet worden beschermd door alle Ger- maansche rassen samen. Daartoe is in de eerste plaats militaire samenwerking noodig. De vrijhandel is een groote stap op weg naar een welvarend Europa. We mo gen rekenen op cultureele zelfstandig heid. De Fuehrer, op wiens schouders de verantwoordelijkheid rust, zal wel dege lijk rekening houden met het aandeel, dat de volkeren hebben genomen in de wederopbouw. Dan zullen wij vrij kun nen ademen en niet meer voor dit en voor dat om toestemming behoeven te vragen aan Londen. Wij staan thans voor de keuze: Musseri of Moskou. De rugge- graat van de Russische beer is al gebro ken. Onmetelijke productiegebieden staan ons al ter beschikking. Daar kan ook Nederland van profiteeren, wanneer het samen met Duitschland zijn offers wil brengen. Wij, Nationaal-Socialisten willen ons inzetten en strijden voor recht en vrijheid, tegen kapitalisme en bolsje wisme, tegen de vijanden van de volks gemeenschap, tegen de dansers rond het gouden kalf en daarom onze leuze: „Met Mussert voor volk en vaderland, Hou zee!" Hiermee eindigde spreker, die een da verend applaus in ontvangst mocht ne men. Vermelden we nog, dét leden van de Texelsche W.A. een aantal uitstekend gezongen strijd- en marscHliederen lieten hcoren en dat de heer Duin tenslotte nog eenige voordrachten ten beste gaf. J. REQUISITIE VAN GOEDEREN. Aangifte verplicht. Verordening no. 139 van de Rijkscom missaris bepaalt, dat voor het geval het openbare belang zulks noodzakelijk maakt, de Rijkscommissaris (Commissa ris-Generaal voor Financiën en Econo mie) kan gelasten, dat goederen door hun eigenaars, houders of bezitters binnen 'n zékere termijn bij een nog nader aan te wijzen instantie aangegêven moeten wor den, die van haar kant hierdoor de be schikking over deze goederen verkrijgt. Tevens kan de opslag of productie van bepaalde goederen worden voorgeschre ven en iemand worden verplicht tot ze kere verrichtingen. Als beschikkingen krachtens deze ver ordening geschieden, hebben de betrok ken personen aanspraak op schadever goeding. Overtredingen worden gestraft met boeten of vrijheidsstraffen. Boven dien kunnen bij de veroordeeling de goe deren in beslag worden genomen, Het Internationaal Landbouw-instituut te Rome publiceerde interessante gege vens betreffende een in 1940 gehouden wereldtelling van schapen. De data van de diverse landen zijn weliswaar niet al le gelijk, doch loopen toch niet veel uit een (enkele jaren voor 1940) Het aantal schapen bedroeg omstreeks die tijd: Australië ca. 113 mill.; Nieuw-Zeeland ca 32 mill.; Vereen. Staten ca. 54 mill.; Argentinië ca. 44 mill.; Unie van Z.-Afri ka ca. 37; Rusland ca 36 mill.; Europa ca 129 millioen. De voornaamste Europeesche landen zijr. Spanje met bijna 22 mill., en Enge land met bijna 18 mill., hierna volgen Roemenië, Italië en voormalig Zuid-Sla- vië met elk ruim 10 mill. Iets minder dan 10 mill, hebben Frankrijk, Bulgarije, Griekenland en Schotland. De schapenstapel in ons land bedraagt (volgens telling van Mei 1939) 689,501 stuks, waarvan 49,1 pet. bestaande uit schapen van 1 jaar en ouder. In de meeste landen is dit percentage veel hooger. Tot slot geven wij nog een nadere spe cificatie van de schapenstapel in ons land. Schapen jonger dan 1 jaar: 351.286 (50,9 Schapen van 1 jaar en ouder: Rammen 6.008 1,8 Ooien -248.589 (73,5 Andere schapen 83.618 (24,7 Totaal aan rammen, ooien en andere schapen 338.215 (49,1 Alles bijeen 689.501 stuks. SCHOENENRUILBEURS N.V.D. Ook Donderdag 1.1. heeft weer 'n groot aantal personen van de gelegenheid tot bet ruilen van schoenen op het Raadhuis gebruik gemaakt. Voortaan zullen echter als regel pas schoenen worden afgegeven, vyanneer de betrokken persoon ze zelf komt passen. De eerstvolgende beurs wordt Donderdagmiddag 7 Jan gehou den daarna Donderdagavond 21 Jan. (Volle Maan!) om acht uur. SPORT INSIGNE VOOR DR. SEYSS 1NQUART. Dezer dagen is aan Dr. Seyss Inquart Rijkscommissaris voor het Bezette Ne- aerlandsch Gebied, het sport-insigne voor gewonden verleend. De Reichs- sportfuehrer, Von Tschammer und Os- ten, speldt de Rijkscommissaris het in signe op de uniform. Dr. Seyss Inquart werd in de vorige oorlog gewond. Ter verkrijging van dit onderschei- dingsteeken heeft de Rijkscommissaris de volgende proeven afgelegd: 300 m. zwemmen in 10,12 min., 1000 m. loopen in 7,28 min., steenstooten met twee ar men over 7,75 m., 10 km. marschen in 1 uur 39 min., 58 sec en een duik van de springplank van drie meter. Dr. Seyss Inquart heeft steeds een vooraanstaande plaats in de sport inge nomen en heeft vooral als bergbeklim- mei naam gemaakt. Hij is dan ook voor zitter van de Duitsche Alpenvereeniging. Waar gebrek heerscht, moet geholpen worden. Dit doet Winterhulp door uw ofier. Giro 5553. IN HET OOSTEN. Ergens in het Oosten werkt de Nederlandsche Ambulance. Ergens in 't Oosten worden de ge wonde strijders liefde rijk opgenomen en ver zorgd. Ergens in het Oosten toont Nederland zijn ware aard; daar wordt met de daad be wezen, dat 'Nederland een land is, waar de liefdadigheid, de hulp vaardigheid en de offer zin hoog gehouden wor den. Ook op u, Neder lander, rust de plicht er voor t^. zorgen, dat het deze Ambulance aan niets ontbreekt. Stort uw bijdrage op girorekening 87600 Ne derlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's- Gravenhage. OP EEN VOORUITGESCHOVEN POST aan de vooravond van Kerst. In de duistere loopgraaf ver spreiden een paar kaarsjes een zacht licht. De vij and ligi op korte afstand, maar ziet het niet. In af wachting van het bevel tot oprukken zitten de dap pere manne n, op alles voorbereid, nog een wijle bij een. (Scherl.) HOOG WATER OP TEXELS REE. Springtij: 23 December. Wo 23 Dec. 9.50 en 22,0( Do 24 Dec. 10,23 en 22,4C Vr 25 Dec. 10,56 en 23,13 Za 26 Dec. 11,31 en 23,43 Zo. 27 Dec. 12,07 en Ma. 28 Dec. 0,26 en 12,4( Di 29 Dec. 1,06 en 13,27 GEEN SABOTAGE. Alle partijen van de Deensche Rijks dag stemmen volledig in met de politiek der regeering om op te treden tegen die onverantwoordelijke en lichtzinnige ele menten, welke tegen de wensch van het Deensche volk en $|e belangen des lands in 'aansporen tot daden van sabotage of andere onverantwoordelijke of misdadige handelingen. Het is noodzakelijk de communistische actie in den lande, die ontbinding en versnippering-van 't volk ten doel heeft, te bestrijden. (Scavenius, de Deensche premier). GOEDE VADERLANDERS WELKOM. De N.S.B. kent geen haatgevoelens, kent geen zucht tot rancune. Het gaat thans om het grootste belang dat zich denken laat, en dan is er geen tijd en geen ruimte voor pietluttigheden. Alleen dit- de N.S.B. zal daarvan houde men zich overtuigd nu zij geroepen is mede verantwoordelijkheid te dragen voor het landsbestuur, hard en meedoogenloos zijn jegens verraders en saboteurs. Zij zullen geen kans krijgen, juist omdat het om de hoogste volksbelangen gaat. Doch goede vaderlanders, die tot medewerking op de eenig mogelijke grondslag: het be lang van Volk en Vaderland bereid ziin, zij zullen welkom zijn. (Joh. Raatgever, hoofdopsteller Nationale Dagblad.) TOEKOMST. Beslissend is, dat de Rijkscommissaris Mussert tot Leider van het Nederland sche Volk benoemde. In ons staatkundige leven voltrekt zich nu een belangrijke wijziging. De gewichtige stap van de' 13t Dec. richt dë oogen vooruit. Wijde perspectieven doemen op. Is er een wij der perspectief dan in dit ééne woord ge vangen ligt; toekomst? (Het Volk.) WE WETEN WAT WE WILLEN. Men spreekt tegenwoordig van een to tale oorlog, van een front en van een thuisfront. Men üs er achter gekomen, dat in deze tijd oorlogen niet alleen maar dooi vechtende soldaten gewonnen wor- clen maar door soldaten plus arbeiders, ingenieurs, landbouwers en hun echtge- nooten in het vaderland. En hier nu staan de As-mogendheden aan de eene zijde een beetje anders er voor dan de Vankees plus een reeds half lamgeslagen Engeland, 'n driekwart vernietigde Sov jet-Unie en wat zwakke groepen deser teurs en woordbrekers van andere natio naliteit aan de andere kant. De jonge re- volutionnaire volken weten precies wat ze willen, hun thuisfronten zijn even fa natiek als de strijdende formaties, hun leiders waren reeds lang voor de oorlog zeker van de massa's van hun volken. (Max B 1 o k z ij 1 in' een radiopraatje). OP TEXEL. Het Comité deelt voor de goede orde nog het volgende mede. De aanvang van de Kerstviering, hedenmiddag in „Casi no", is bepaald op twee uur precies. Maandagmorgen waren alleen aan kinde ren reeds meer dan 150 kaarten uitge reikt; ieder kome dus op tijd. Er zal een groote, fraaie kerstboom zijn opgericht. Het programma vermeldt muziek en zang, ook samenzang; er wordt een kerstverhaal verteld. De Kerstman komt om de jeugd op gulle wijze te tracteeren, zoowel op fruit als op snoep en een kop chocolade. Een der hoogtepunten van het programma zal de vertoonmg van een reeks met zorg geko zen films zijn: Prachtige natuuropnamen, bijzondere kleederdrachten en volksge- fciuiken, kijkjes in de dierenwereld en, wat de jeugd van deze films wel het meest te genieten zal geven: 'n sprookje. De groote belangstelling voor deze bij eenkomst aan de dag gelegd, wettigt het vertrouwen, dat de N.V.D. op de goede weg is. WEEST ZUINIG MET KOLEN, GAS EN ELECTRICITEIT. DE ZON. Wo 23 Dec. op 8,46; onder 16,31 Do. 24 Dec. op 8,47; onder 16,32 Vr. 25 Dec. op 8,47; onder 16,32 Za. 26 Dec. op 8,48; ond^ 16,33 Zo. 27 Dec. op 8,48; onder 16,34 Ma 28 Dec. op 8,48; onder 16,34 D. 29 Dec. op 8,49; onder 16,35 DE MAAN. Wo 23 Dec. op 16,55; onder 8,06 Do. 24 Dec. op 18,35; onder 9,41 Vr. 25 Dec. op 19,33; onder 10,21 Za. 26 Dec. op 20,34; onder 10,54 Zo. 27 Dec. op 21,37; onder 11,32 Ma. 28 Dec. op 22,42; onder 11,48 Di. 29 Dec. op onder 12,12 Laatste Kwartier: 30 Dec. 19,37 CHINA. Cholera eischte te Tsjoengking in Aug.-Sept. 4500 dooden. SPANJE In Spanje zijn plm. 200 geallieerde vliegers geïnterneerd. Zij deden daar een noodlanding. BRITSCII-INDIE Britsche soldaten werden ernstig gewond door een bom, welke in een café in Bombay ontplofte. BULGARIJE. In Bulgarije werden acht commu nisten wegens sabotage en comm. propa ganda ter dood, 12 tot tuchthuisstraf ver oordeeld. ENGELAND. De Britsche oorlogsuitgaven stegen lot 20,38 millioen p. per dag. Madagaskar is onder het burgerlijk bestuur van De Gaulle gesteld. GRIEKENLAND. Belangrijke partijen levensmiddelen gaan van Roemenië naar Griekenland. Ten behoeve van dit land heeft Duitsch land zijn contingenten verminderd. VEREENIGDE STATEN. Amerikaansche soldaten hebben te Casablanca de consulaten van Duitsch land en Japan geplunderd. In Costarica vertoeft een gemengde Amerikaansch-Mexicaansche commissie ter bestudëering van de verdediging van hel Panama-kanaal. OPDAT ONS LAND WELVARE Mussert is nu geroepen het Nederland sche volk niet alleen te maken tot een nationaal-socialistisch volk, maar het daadwerkelijk aan de zijde van Duitsch land in de strijd om het behoud van Eu ropa in te schakelen. Moge Mussert en zijn Beweging in wijsheid handelen, op dat ons land welvare! Die welvaart al k-en is belangrijk. (Utrechitsch Dagblad.) DUITSCHLAND VERBERGT NI&TS. Omtrent de Duitsche berichtenpolitiek in de oorlog, beseffe men, dat deze niets te verbergen heeft. Van Duitsche zijde acht men de Britsche practijk om van de leugen een erkend en uiterst werkzaam wapen in de oorlogsvoering te maken onwaardig en onjuist. Ook de Duitsche berichtendienst moet in de oorlog aan zekere beperkingen worden onderwerpen en maakt wat aan de openbaarheid wordt prijsgegeven ondergeschikt aan militaire noodzakelijkheden. Toch wordt van Duitsche zijde minder vaak van uitge breide, volledige voorlichting afgeweken dan de leek wel meent. Dit ligt in de aard van het verloop van de oorlog. De overwinnaar heeft steeds minder te ver bergen dan de overwonnene. Van dë tegenstander krijgt men de in druk, lat deze de berichtendienst niet tot voorlichting van het publiek, veeleer tot verhindering daarvan gebruikt en hoopt, dat de propaganda zal vervangen, wat de wapenen niet bereikten. (D r. R a u, hoofdred. D.N.B.)

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1