(joorébrow ér "7 yaf01 Ik ft?", PankoenQoerOm KLAROEN 1 '1 "■jflPl w m. STAPHORST ABDIJSIROOP Wat een bof Van Houten ook voor pudding! Van Houten's f 1 Texelsche Berichten Oud Moedertje's liefste wenschen Gemengd Nieuws minium VASTZITTEND SLUM Kijk.... nu heeft het Kerst mannetje geluk gehad! Hij kreeg voor zijn bonnetjes niet zoo maar een pakje tabak, maar zoo'n echt pakje geurige Niemeijer. Was dat even boffen? Laten we hopen, dat U het een ander maal treft, ieder bonnetje is een kans. v ERKEND DE BESTE RECEPTEN. Appel- of jambolletjes. 250 gr. gekook te aardappelen, 70 gr. bloem, geraspte citroenschil (paneermeel), boter of vet, voor het vulsel jam of appelmoes met ka neel (surrogaat), of geraspte appel met suiker. De gekookte aardappelen fijn- wrijven met de bloem en geraspte ci troenschil vermengen. Op een met bloem bestoven tafel met een deegrol of flesch het deeg niet te dun rollen en in vier kantjes van 5 bij 5 cm. snijden. In het midden van elk vierkantje wat vulsel aanbrengen. De. vierkantjes dubbel- slsan, de kanten stevig tegen elkaar aan drukken en voorzichtig van de massa een balletje vormen. De balletjes door wat paneermeel (of bloem) wentelen en -in heete boter of vet aan alle kanten goud bruin bakken. De balletjes op. een war me schaal doen én zoo warm mogelijk geven. Tulband. 125 gr. bloem, 30 gr. custard- pceder, 50 gr. suiker, 2 lepels jam, plm. 3/i dl. taptemelk of water, 10 gr. bakpoe der, zout. Bloem en custardpoeder, zout en bakpoeder samen zeven. De melk de jam en de suiker toevoegen en de massa roeren tot ze gelijkmatig is. Een rijstrand of warme puddingvorm, dun met boter insmeren en het deeg erin overdoen. De rijstrand mag niet hooger dan tot voor de helft gevuld zijn. In een pannetje een bodempje water aan de kook brengen en de vorm erin plaatsen (het water mag niet hooger dan tot op de halve hoogte van de vorm komen). De pan sluiten, het water weer aan de kook brengen en het deeg 3/4-l uur zachtjes koken. De vorm uit de pan nemen, de koek eruit laten glijden en koud laten worden. Wat suiker met een deegrol of flesch op een steenen aanrecht tot poeder rellen en over de krans strooien en hier en daar een versiering met nog wat roo- dc jam aanbrengen. Die meneer hier, móest en zóu me schilderen! „Uw portret zal historische waarde hebben zei d'ie!door Uw portret zal de omwenteling in de bak-geschiedenis levend blijven Daar bedoelt ie natuurlijk mee, dat je tegenwoordig zónder boter, melk en eieren kunt bakken als je'maar PANKO en ROER-OM gebruikt! PEjA-PRODUCTEN Van Houten s puddingpoeder» rijn wan een zoodanige samenstelling dat zij bereid met een halve Liter melk en 40 gram suiker (voldoende voor 4 personen) een aangename verrassing zijn voor iedereen. Het kan niet ander», want ook bij de productie van Van Houten puddingpoeders worden ook nu nog de allerbeste grondstoffen gebruikt en wordt aan de samenstelling de grootste zorg besteed. Er zijn ver schillende smaken- vanille(10ets) citroen, abrikoos, banaan, advo caat. roomsmaak (12'/ï ets). PUDDINGPOEDERS Daar waar de plattelandscultuur Al eeuwenlang bewaard wordt, In Staphorst, waar op 't Zondagsuur De boer zijn „krullen" aangordt, DïSr maakt een surrogaat alleen Het volk tot goede vrinden, Wanneer het beter is dan best, KLAROEN is er te vinden! NIEMEIJER'S KOFFIESURROGAAT ADVENTSWIJDINGSDIENSTEN. in de Ned. Herv. kerk te Den Burg. De belangstelling voor de adventswij- dmgsdienst in de Ned. Herv. kerk te Den Burg, Zondagmiddag j.l.# gehouden, was zoo groot, dat het weinig scheelde, of verscheidene bezoekers konden geen plaatsje .meer bemachtigen. Was de kerk voller dan ooit, ook de wijdingsdienst heeft zelden zooveel in druk gemaakt als .dit jaar, nu we nog midden in1 'n oorlog verkeeren, zooals de wereld nog nimmer heeft aanschouwd. „Maar het licht schijnt in de morgen, voor wie op Jezus wacht" en velen hebben weer nieuwe kracht mogen putten op deze dag van heilsverwachting, al gin gen zij ook gebukt onder de zorgen van deze wereld, die God ondanks haar zonde en ontrouw zoo lief heeft gehad, „dat Hij Zijn eeniggeboren Zoon gegeven heeft, opdat een iegelijk, die in Hem gelooft, niet verderve, maar het eeuwige Leven htbbe". Het programma was uitstekend ver zorgd. Er werden door Ds. Visser, die de dienst leidde, verschillende korte toe spraken gehouden en een kerstverhaal verteld, getiteld „De gouden muts". Er werd veel samengezongen en lest best: Het kerkkoor en de solozang van de heer L. Sok. De heer Jn. Visser, dirigent, heeft het koor gestuwd tot een peil, dat maar weinig kerkkoren hebben kunnen berei ken. Het is bij een dergelijke gelegenheid niet gebruikelijk, maar anders zouden de toehoorders hem zeker een bloemenhulde hebben gebracht, 't Was zoo zuiver, en voordracht en opvatting waren zoo meesterlijk, dat het scheen of Gods be zielende leiding het koor hiertoe in staat stelde. De heer Sok zong zeer verdien stelijk, zijn solopartij; het koor zorgde voor de muzikale achtergrond. Dit vol deed zeer. Een zeer goede adventsmid- dag. die tot veler zege moge strekken. KERSTVERHAAL. door OTTILA ADELBORG. (Uit het Zweedsch vertaald.) Het was weer Kerstmis! Ja, ja, hoevele Kerstfeesten had zij nu al meegemaakt, moeder Brita? Dat vroeg zij zich af en dan wilde zij de eerste Kerstfeesten niet meetellen, want toen begreep zij nog niet, wat het Kerstfeest beteekende. Maar van de tijd af, dat zij het wel be greep, had zij wel tachtig maal de ge-\ boortedag van Christus gevierd. Altijd was het „gevierd" geworden met kerkgang, reeds als heel klein meisje met de feestelijke stemming thuis, eerst bij vader en moeder thuis en later in haar eigen huis met eigen kinderen. Rijk was ze nooit geweest, geld had zij maar zelden in handen gehad, och neen, maar met Kerstmis had er toch voor elk altijd een stapeltje lekker wit brood op tafel gelegen met er bovenop een appel en een kaars er naast en zij en haar beste man hadden elkaar altijd geschenkjes ge geven: een paar nieuwe wanten of een paar warme zelf gebreide sokken, ja, meer kon er niet af. Feest was het altijd geweest, want blij, In de Doopsgezinde kerk. Ook in de Doopsgezinde kerk alhier kwam men stoelen tekort, toen daar Zon dagavond een adventswijdingsdienst werd gehouden Na een kort wijdings woord door Ds. Th. v. d. Veer werebtioor de Jongerenkring en het kerkkoor een Kerstspel opgevoerd, getiteld: „In de menschen een welbehagen". Er was een prachtig podium gebouwd, met een troon, waar de Engelen zongen, met daarvoor de schamele stal, waar Gods Woord Vleesch werd, waar het Kindeke werd geboren, dat eens millioenen zaligen zal. De heer G. Broekman hield een korte inleiding, mevrouw Van der Veer be speelde het kerkorgel, terwijl de heer Smink op een huisorgel het koor bege leidde. Met groote aandacht werd het Kerstspel gevolgd. Er werd met volle overgave gespeeld, vooral door de heer A. Koopman en mw. I Koorn-Ruis, die de figuren van Jozef en Maria weerga ven. Vele uren van ernstige studie moe ten aan de opvoering zijn voorafgegaan. Hoe zou anders zulk een subliem resul taat zijn verkregen? Lied 149:1 gold als onderdeel van het spel; het werd door alle aanwezigen meegezongen„Daar is uit 's werelds duist're wolken een licht c'ei lichten opgegaan. Komt tot zijn schijnsel, alle volken! Alle volken, alle menschen, ja eens buigt zich alles voor Jezus in het stof, eens.... maar in de adventsdagen van 1942 zien we aan de donkere sterren hemel nog op vele plaatsen door de oor- blij mo^st een mensch zijn, omdat Jezus Christus geboren was, bij Wien ieder steun kon vinden en kracht kon putten als het leven moeilijk was. Maar nu was ze heelemaal alleen ach- lei gebleven in haar oud, verweerd grijs houten hutje. Mooi was het, o ja, en zij zou het voor geen ander huis willen rui len, want hier had ze gewoond met man en kinderen. Het lag hoog op een beig met mooie vlakke steenen er voor en daar zat zij zich 's zomers altijd te koes teren in de zon en het uitzicht was zoo ver en prachtig als ze het maar wenschen kon, want héél ver zag zij de bergen van Noorwegen. Het hutje was gelegen aan de uiterste rancl van Varmeland. In de zon kon het hutje glanzen als zilver, doordat het prachtige Zweedsche kern hout zoo verweerd was, dat het op edel metaal was gaan lijken. „Ja", overdacht moeder Brita: uwat zou zij nu voor Kerstmis wenschen?" Want hoe arm en eenzaam, ieder mag met Kerstmis toch wel iets wenschen. Zij was arm en heelemaal alleen en zij had hevige jicht in haar voeten, zoo erg, dat zij de deur niet meer uitkwam. Met een aantal doeken om haar hoofd en in vele truien en sjaals gewikkeld, deed ze het allernoodzakelijkste werk in haar hutje, hierbij steun zoekend langs tafels en stoelen. Meestal zat zij op een lage houten stoel bij het vuur; 's winters met een logsvlam een roode gloed; hooren we het geweld van de strijd. Maar er schijnt ock een licht, dat onze zielen kan red- oen van zonde en dood. Dat is het eeuwi ge licht, dat nimmer meer dooft en eens en voor altijd heerschen zal en waarvoor zich eens alles zal buigen. Zalig hij, die dit licht reeds heeft gevonden. (Jan de Waal). EXAMENS. Onze vroegere plaatsgenoote, mej. M. J. Toolens, slaagde dezer dagen te Utrecht vcor het examen Wijkverpleegster-huis bezoekster bij het „Groene Kruis." VANDAAG VOOR ZOOVEEL JAAR.. 23 December. 1789. Sterfdag van Abbé de 1' Epée, uilvinder van de doofstommentaal. 1910. Koning Albert van België legt zijn eed in het Nederlandsch af. ONZE FAMILIENAMEN. 28. List, Kommer, Hoon, Dorst, Fenijn. De oorsprong van dergelijke geslachtsna men ligt in het duister. Winkler, die op dit terrein geacht kan worden zijn sporen te hebben verdiend, komt tot de conclusie, dat deze namen vermoedelijk van bijnamen tot geslachtsnamen zijn ge worden. Van groot belang is het te we ten hoe die namen oorspronkelijk wer den gespeld Dan kunnen we verder ko men TIJDENS DE VORIGE WERELDOORLOG. Een Britsch luchtschip moest Dec. 1917 tc- Eemnes-Binnen een noodlanding ma ken. Het berokkende daar vrij veel scha de. Van de bemanning van vijf personen hadden er vier bij Portugal het luch- $chip verlaten, de laatste was onder Slie- arecht uitgestapt. brief van haar zoon uit Amerika en het oude gezangboek op 'haar schoot. Daar zat zij maar en zong de eene psalm na de andere op de oude melodieën, zooals zij die in haar jeugd reeds had gezongen. Lezen kon zij niet meer, want voor haai oogen had zij een floers, maar zij wist op welke bladzij elk lied begon en waar het eindigde. Haar hart was er echter slecht aan toe, zoodat zij het dikwijls benauwd had en als ze dan met zingen kon, werd alles roo zwaar en eenzaam om haar heen» Dan bleef haar niets andere over dan maar te denken, de heele dag maar te denken en dan verlangde zij er zóó naar, om naar huis te mogen gaan. Daarom vroeg zij de Lieve Heer nu voor Kerstgeschenk om naar huis te mo gen gaan. O, als God die wensch nu eens zou willen vervullen! „En", dacht zij verder, „als ik dan bij de hemel kom, dan komt Onze Lieve Heer mij natuurlijk tegemoet en vraagt, of ik tevreden ben, of ik nog iets te wen schen heb. t Dan zeg ik, dat ik heelemaal tevreden ben, maar dat ik dolgraag een paar nieuwe voeten zou willen hebben, want mijn oude voeten zijn door de jicht en door 't vele loopen heelemaal versleten. En dan krijg ik wel een paar heel nieu we voeten en dan is het zoo goed, dat ik die keer niets anders durf wenschen. Maar misschien komt Onze Lieve Heer In het ansjovisbedrgf te Lemmer heerscht groote drukte. Een jongetje van vier maanden werd in dè Schagerlaan te Amsterdam te von deling gelegd. Drie spoorwegarbeiders te Arnhem kregen wegens diefstal van goederen van net station twee jaar. Met een brandende lucifer zocht de vrouw van een landbouwer te Halsteren in een schuur een bus carbid. Een ont ploffing volgde, waarbij zij aan armen en gezicht werd gewond. Ze zal waar schijnlijk niet meer kunnen zien. VOOR DE JEUGD. DE RAADSELOPLOSSINGEN. Zorgen jullie er voor, dat ik jullie op lossingen (221-230) niet later dan a.s Woensdag in mijn bezit heb? Van harte wensch ik jullie een gelukkige Kerstva- cantie toe! JULLIE OOM KO. KAMER NUMMER 13. 5. „Jullie staan daar of je geen tien kunt tellen". Zo werden de beide jon gens aangesproken door Carmen, de dochter van de directeur. Zij had een vriendin meegebracht, die Maria heette. De jongens groetten de dames, maar wa ren met haar komst niet erg ingenomen. Liever zouden zij met z'n tweeën op onderzoek zijn uitgegaan. Wat nu te doen? (Wordt vervolgd.) mij nog eens vragen, of ik tevreden ben, of dat ik nog de een of andete wensch heb en dan zal ik een paar nieuwe oogen wenschen, want met mijn oude oogen heb ik zooveel gekeken, dat zij letterlijk versleten zijn. Dan geeft Onze Lieve Heer me nog wel een paar nieuwe oogen om mee te zien. En dan durf ik een heel lange tijd niets meer te wenschen. Maar als er dan een heele tijd voorbij is gegaan, komt Onze Lieve Heer nog wel eens een keertje te rug om te vragen of ik nog iets te wen schen heb. Dan zal ik om 'n nieuw hart vragen, want met mijn oude hart heb ik zooveel menschen lief gehad, dat het ook mets meer waard is. En dan zegt Onze Ljeve Heer misschien: „Ja, dat zal je hebben, Brita. Je krijgt een nieuw hart, omdat het werkelijk waar is, dat je zoo veel hebt liefgehad, dat je hart heele maal is versleten". En als ik dan dat nic-uwe hart heb, nee.... dan heb ik werkelijk geen enkele wensch meer. Dan is alles goedgoed". Èn haar oude hart was zoo blij, dat het mocht rusten, dat het zijn laatste slag sloeg, zoodat oude Brita's wensch werd vervuld en zij op die Kerstavond naar huis mocht. R1JMELARIJTJE. VOOR MIJN VENSTER. Tijdgeest. Een schooiertje van even acht Loopt langzaam langs de straat. Met op zijn rug een jutezak, Waar wel een mud in gaat. Gelijk een echte sjacheraar, Die langs de huizen leurt, De pet schuin op het achterhoofd, Het jasje wat gescheurd, Zoc gaat hij schuifelend vooruit En zoekt en loert en spiedt, Of hij niet ergens, hier of daar, Iets van zijn gading ziet. En af en toe d<Jn bukt hij zich, Zoekt vlug iets van de straat. Wat, als zijn hand is volgepropt, Dan vlug de zak in gaat. Mei aandacht heb ik hem gevolgd, Nieuwsgierig als ik was, Te weten wat of hij wel zocht, Bij ied're nieuwe pas. En 'k héb het raadsel opgelost, Wont in die groote zak, Verzamelde het schooiertje Heel ijv'rig „buktabak". En ergens aan het station, Daar staat een heele heer, Die clandestiene shag aanbiedt. Vijl gulden en nog meer. En ziet, de mensch, dwaas als altijd, Legt met het grootst gemak, Twee knaken neer voor vijftig gram Von deze buktabak". HU1B DE RIJMELAAR. Nadruk verboden. „Buktabak", tabak, afkomstig van gezochte sigaren- en sigarettenpeukjes. VAN DE BOEKENPLANK. Een met zorg gekozen boek is een uit stekend Kerstgeschenk. Wij hebben onze door St.-Nicolaas zeer gedunde voorraad weer kunnen aanvullen. U vindt daar ze- kei van uw gading iets bij. Kerstvertel lingen, gedichten, enz. BOEKHANDEL PARKSTRAAT (Ingezonden mededeeling.) HYGIENE EN VEILIGHEID. 489. Erwt, een kraal, een zaadje of iets dergelijks door een kind in oor of neus gestopt? Ga meteen naar een dok ter. Wanneer een leek probeert zoo iets te verwijderen, doet hij als regel meer kwaad dan goed. Wie spoedig winterhanden en (of) -voe ten heeft, moet 's winters handschoenen (liefst wanten) en droge, verwarmde kousen aantrekken. Nooit vochtige schoenen en kousen aanhouden. Is oorzaak van hoestbuien, piepen op de luchtpijp en benauwdheid op de borst Neem dan direct de zacht alijmoplossende Abdijsiroop Vanouds beproefd b\) hoest, griep, bronchitis, asthma. AKKER'S 's Werelds bèstèfHoestsiroop P1429/1. Verantwoordelijk voor de geheele inhoifd: G. Joh. Duinker. Plaatsvervanger J. de Waal, Den Burg. Uitg. en Drukkerij Fa. Langeveld en De Rooij, Den Burg, Texel.

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 4