Wat lexels boeien moeten weten Op de drempel van 't Nieuwe Jaar Een nieuw begin Ned. Volksdienst Een hooikist maakt Uw spijzen gaar Met minder kolen en electriciteit Uw maaltijd klaar. HET BUITENLAND IN 1942. DE NATUUR STERKER DAN D£ LEER. 56e JAARGANG No. 5716. WOENSDAG 30 DECEMBER 1942. TEXELSCHE COURANT Op de drempel van het» nieuwe jaar, in de oogenblikken, die ons scheiden van het moment, waarop het jaar 1942 zich zal voegen bij de schimmen van voorbijgega ne jaren en een nieuw jaar zijn plaats zal innemen in de eeuwige wenteling der tijden, is het goed om zich nog eens te bezinnen op datgene, wat welhaast ach ter ons zal liggen. Het is onmogelijk in 'n kort bestek een volledig overzicht te geven van alle ge beurtenissen, die zich, in ons land hebben afgespeeld. Maar er zijn data, welke van historische beteekenis zullen blijken te zijn, mijlpalen op de moeizame en soms zoo smartelijke weg van ons volk naar een nieuwe gemeenschap en een nieuwe toekomst. Maar eerst willen we gedenken hen, die in het afgeloopen jaar zijn gevallen als slachtoffer vanhun plicht of als slachtoffer van de oorlog. En zoo her denken wij hen, die in het begin van dit jaar, ver van het moederland vielen, bij de verdediging van Nederlandsch-Oost- Indië. Wij herdenken hen, die vielen aan bet Oostfront, pioniers en wegbereiders van het nieuwe Nederland. Diep bewogen herdenken wij de man nen, vrouwen en kinderen, die vielen als de weerlooze slachtoffers van de even misdadige als zinlooze terreuraanvallen dei Engelsche vliegers. Wij herdenken hen, die vielen bij de uitoefening van hun beroep en hen, die het slachtoffer werden van eigen haat of gehoor gaven aan de Britsche propagan da. Het jaar 1942 is zooals uit de Kro niek elders in dit blad blijkt in meer dan één opzicht een belangwekkend jaar geweest. Óp sociaal, economisch en poli tiek terrein vonden gebeurtenissen plaats die van beslissende beteekenis zullen blij ken voor land en volk. V.P.B. „EN TOCH BEWEEGT ZE!" Daar in de verte wenkt de zon in de vorm van het wentelende zonnerad. Het zinnebeeld van de vaste loop der dingen, van de eeuwige vernieuwing van het le ven uit de sterren, de wet van het eeu wig voortbestaan van het boerenvolk. „En zij beweegt zich toch.zei Gali lei ,,En winnen- zullen wij toch....!" zeggen wij. Bouwt mede aan de nieuwe tijd, die 't oude boerenrecht in eere zal herstellen. (Van M o u r i k in „De Landstand"). DAAR GAAT HET OM. De N.S.B. is een nieuwe phase van haar strijd binnengegaan. Tienduizenden Nederlandsche nat.-socialisten staan ge sloten achter de Leider, om zijn bevelen op te volgen. Het gaat om de plaats van ons vaderland in het nieuwe Europa, en daarvoor te strijden is een eer! (F r i e s c h e Courant.) OOST-NIEUWS. Gruwelen in Estland. (N.O.C.) Meer dan 12,000 kinderen en minderjarigen zijn door de bolsjewisten uit Estland weggevoerd toen de Duitsche troepen naderden. Bovendien zijn onder het bolsjewistisch regime duizenden ou- deien naar Siberië versleept. Door de snelheid, waarmee de Duitsche troepen oprukten, konden nog vele kinderen ge red worden, maar helaas zijn nu, volgens de laatste opgave uit Reval, van de te ruggebrachte kleinen niet minder dan 6151 hun ouders kwijt. De Sovjets heb ben verder vele Esten „gemobiliseerd", en ook van hen zijn er talrijke niet in het vaderland teruggekomen.... Het resul taat was, dat 4168 andere kinderen va derloos achterbleven. De Estlandsche „Volksgemeenschapshulp", een organisa tie als de Nederlandsche Volksdienst, zergt voor hen. Bij onze vrijwilligers. De mannen kunnen het best met de bevolking vinden; zelfs hun sok ken worden gestopt. Orbis-Holland-Pax c. Het oude jaar spoedt ten einde. Wij staan straks aan een nieuw begin. In het afgeloopen jaar hebben wij de basis gelegd voor het Nieuwe en mo^ht deze niet overal even hecht en goed zijn, dan ligt de toekomst voor ons met al haar behoeften en moeilijkheden om deze te veïsterken en te verbeteren. Wij zouden Oudejaarsavond liever niet doorbrengen in luidruchtigheid. Wij zetu- dèn hem willen vóelen deze overgang naar het Nieuwe Jaar. Wij zouden het oude kleed, dat liefde en leed van ons lichaam gedragen heeft, in alle stilte, met een gevoel van eerbied willen afleggen en ons nieuwe kleed in dank en devotie willen aannemen een kleed, rein als het kindeke dat pas geboren is. Maar het oude zou ons even heilig zijn als het nieuwe en we zouden het met eigen han den, geheel alleen met ons zelf, willen dragen naar de top van de heuvel, waar hei gouden licht van de dageraad het met' zijn eerste stralen zou koesteren. En dan zouden we het een plaatsje geven aan de voet van die heuvel en weder naar boven gaan om de nieuwe wijding te ontvangen Als de wijzers van de klok de laatste minuten aangeven, dan komt het over ens dat onverklaarbare, plotselinge gevoel van weemoedWe voelen al len, dat we iets in ons leven afsluiten. Maar, als we de volgende morgen op staan, zijn we ons éven sterk bewust van een nieuw begin. Meer dan ooit is er een band tusschen ons en onze medemen sehen, want wij allen weten het: Ons wacht een nieuw jaar met lief en leed en daaromlaten we het tegemoet gaan met de vaste wil, de vaste overtui ging, dat, wat er ook voor ons is wegge legd, wij het hoofd omhoog zullen hou den en er het beste van zullen maken 17 Jan. De dynamo, uitvinding v. Wer ner von Siemens, bestaat 75 jaar. 21 Jan. Generaal Rommel onderschei den met het Eikenloof van het Ridder kruis van het IJzeren Kruis. 23 Jan. Japanners landen op Austral. N Guinea. 24 Jan. De Engelsche koninklijke fami lie verlaat Buckingham Palace. 28 Jan. Kolonel-vlieger Galland ont vangt de hoogste militaire onderscheiding 28 Jan. Amerik. troepen landen in N. Ierland. De Valera protesteert. 29 Jan Generaal Rommel bevorderd tot Generaal-Oberst. Succesvolle opmarsch in Noord-Afrika. 30 Jan. Herdenking machtsovername door het nationaal-socialisme. De Fueh rer spreekt. 1 Febr. Quisling vormt in Noorwegen een nationale regeering. 4 Febr. De Japanners leveren slag in de Java-zee. De „Jtva" en de „Sumatra" tot zinken gebracht, de „De Ruyter" zwaar beschadigd. 8 Febr. Rijksminister Todt doodelijk verongelukt. Prof. Speer volgt hem op. 9 Febr. Eerste luchtaanval op Batavia. 15 Febr. Val van Singapore. 14 Febr. Japanners op Sumatra geland. 12 Febr. Roemvolle tocht van de slag schepen „Scharnhorst" en „Gneisenau" en de kruiser „Prins Eugen" door het Kanaal. 19 Febr. Onder de papieren van oud minister Daladier wordt een rapport ge vonden van de vroegere Fransche ge zant te Den Haag, Vitrolles. Hieruit blijkt dat Nederland voor de oorlog een merk waardige „neutraliteitspolitiek" voerde. 25 Febr. Aanslag op de Duitsche am bassadeur Von Papen te Ankara. 4 Maart. Te Parijs door Britsche bom den 700 personen gedood en 1400 ge wond. Duitschland offert 100 millioen fr. voor de slachtoffers. 5 Maart. De Japanners bezetten Bata via 8 Maart. De Japanners bezetten Ran goon. 8 Maart. Soerabaya door Japan bezet. 9 Maart. Capablanca te New York overleden. 23 Maart. Jan Olieslagers, luchtvaart pionier, op 60-j. leeftijd te Berchem (België) ovefleden. 27-28 Maart. Vergeefsche Britsche lan dingspoging te St. Nazaire. 18 April. Eerste Amerik. luchtaanval op Japan. 20 April. Hitiers 53e verjaardag ge vierd. AANGIFTE van motorrijtuigen, aanhangwagens, onderdeelen van motorrijtuigen, voor, raden benzine, motorolie en vetten. De Burgemeester der gemeente Texel vestigt de aandacht van betrokkenen op een bekendmaking van den Commissaris- Generaal voor Financiën en Economische Zaken, krachtens welke van motorrijtui gen, aanhangwagens, onderdeelen van motorrijtuigen, alsmede van voorraden benzine, motorolie en motorvetten in den toestand, waarin deze op 30 December 1942 verkeeren, door de eigenaars en be zitters aangifte moet worden gedaan bij den Burgemeester van de gemeente, waarin de standplaats van het motorrij tuig of van het aan te geven voorwerp zich bevindt. Voor deze aangifte moet gebruik wor den gemaakt van daarvoor bestemde formulieren, welke bij den Burgemeester ter gemeentesecretarie op aanvrage ver krijgbaar zijn. De ingevulde formulieren moeten per soonlijk bij den Burgemeester worden ingeleverd vóór 6 Januari a.s. Voor verdere bijzonderheden wordt verwezen naar de bekendmakingen op de publicatieborden. Texel, 30 December 1942. De Burgemeester van Texel, RIJK DE VRIES. OPENSTELLING BUREAU BURGERLIJKE STAND. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat het bu reau van den burgerlijke stand der ge meente, in afwijking van de geldende re geling, op Zaterdag 2 Januari 1943 voor het publiek geopend zal zijn uitsluitend van 12 tot 13 uur. Texel, 29 December 1942. De Burgemeester voornoemd RIJK DE VRIES. KEURINGEN VOOR WAFFEN SS EN HET LEGIOEN. Te Amsterdam op Zaterdag 9 Jan. a.s. in de school Iepenweg 13. De mogelijkheid bestaat dienst te ne men bij een speciaal wachtbataljon, dat in Nederland opgeleid en ook ingezet wordt. TEXELSCHE SCHOENENRUILBEURS. Tot het ruilen van schoenen zal U opnieuw gelegenheid worden gegeven op 7 Januari a.s. van half drie tot half vijf en wel in 't Raad huis, tweede deur links, naast trap. Voor het ruilen wordt geen enkel bedrag in rekening gebracht. Wel dient men er voor te zorgen, dat dc meegebrachte schoenen in be hoorlijke staat verkeeren. DE ZON. Wo 30 Dec. Do. Vr. Za Zo. Ma. Di 31 Dec. 1 Jan. 2 Jan. 3 Jan. 4 Jan. 5 Jan. op 8,49; onder 16,36 op 8,49; onder 16,37 op 8,49; onder 16,38 op 8,49; onder 16,39 op 8.48; onder 16,41 op 8,48; onder 16,42 op 8,47; onder 16,44 DE MAAN. Wo 30 Dec. op 0,40; Do. 31 Dec. op 0,59; Vr 1 Jan. op 2,10; Za 2 Jan. op 3,25; Zo. 3 Jan. op 4,42; Ma. 4" Jan. op 5,59; D! 5 Jan. op 7,13; Nieuwe Maan: onder 12,39 onder 12,57 onder 13,23 onder 13,53 onder 14,26 onder 15,09 onder 16,02 6 Januari 13,37. HOOG WATER OP TEXELS REE Wo 30 Dec. 1,34 en 14,14 Do. 31 Dec. 2,28 en 15,08 (Verdere opgaven nog niet beschikbaar) 21-22 April. Vergeefsche Britsche lan dingspoging te Boulogne. 5 Mei. Britsche overval op Madagaskar 6 Mei. Overgave van Corregidor (Phil- lipijnen). 19 Mei. Slag bij Kertsj op roemvolle wijze door de troepen van de As be ëindigd. 26 Mei. Bondgenootschap Engeland- Sovjets gesloten. 27 Mei. Derde verjaardag Pact met Italië. 27 Mei. Aanslag op plaatsverv. Rijks protector Heidrich, die aan de gevolgen overlijdt. De daders worden ter dood gebracht. (Bohemen). 29 Mei. Strijd in Birma geëindigd. 31 Mei. De slag bij Charkov in het na deel der bolsjewisten beslist. 30-31 Mei. Britsche terreuraanval op Keulen. Op 1 Juni wordt deze door een aanval op Canterbury gewroken. 13 Juni. Japanners landen op Aleoe- ten. 22 Juni. Generaal-Oberst Rommel tot generaal-veldmaarschalk bevorderd. Nieuwe successen in N. Afrika. Juni. Er werken in Duitschland reeds 2.14 millioen buitenlanders. Juni. Churchill bezoekt Roosevelt. 1 Juli. Sebastopol veroverd. 12 Juli. Herdenking Gulden Sporen slag (1302) in heel Vlaanderen. Scheuren van grasland. Wie in het bezit is van éen lastgeving tot het scheuren van een bepaalde opper vlakte grasland, kan in aanmerking ko men voor de scheurpremie van f 200, pei ha. gemeten maat, mits vóór 15 Janu ari 1943 geheel aan deze" lastgeving is voldaan. Scheurt men na deze datum, doch vóór 15 Februari 19£3, dan kan men rog voor de halve scheurpremie in aan merking komen. Wordt echter na deze datum gescheurd, dan wordt hiervoor geen premie meer uitbetaald. Is na 15 Maart 1943 nog niet aan de lastgeving voldaan, dan zal een boete worden op gelegd. Alle voorgaande publicaties ko men hiermede te vervallen. Schapencontracten. Schapen, welke ingevolge een ontvan gen lastgeving ter overnamemarkt wor den aangevoerd en naar het oordeel van d§ marktvertegenwoordiger door deze niet als slachtschapen kunnen worden geaccepteerd, kunnen uitsluitend op contract aan weiders worden verkocht, daar slechts op deze wijze aan de leve ringsplicht kan worden voldaan. Immers kan, behalve bij normale levering, te vens afschrijving van de leveringsplicht geschieden bij verkoop op contract. In dit verband is op alle schapenmarkten ter plaatse de gelegenheid opengesteld, om bij een voor dit doel aangesteld amb tenaar direct contracten aan te vragen, teiwijl _de schapen dan tevens gemerkt zullen worden. Men kan derhalve direct de contracten meenemen, terwijl de ver- kcoper reeds op de markt in het bezit zal worden gesteld van een bewijsstuk, dat zijn leveringsplicht is verminderd met de op contract verkochte schapen. GESLAAGD KERSTFEEST IN „CASINO". Het Comité door de Nederlandsche V^ksdienst gevormd Sin op Texel voor de kinderen van alle gezindten 'n Kerst feest te organiseeren, heeft reden, om met voldoening op zijn arbeid terug te zien. Het feest, dat Woensdag 1.1. in „Ca sino" werd gevierd, is volkomen ge slaagd. Buiten de ouderen, die van hun belangstelling deden blijken, namen er 'omstreeks 175 kinderen aan $eel. De zaal bood een recht-feestelijke aan blik In de eerste plaats door de kerst boom, welke met een schat van schitte rende sieraden van allerlei kleur getooid was, baadde in een zee van licht en tot oe'zolder reikte. De wanden van de zaal waren met slingers van dennengroen be hangen, terwijl mede het podium van groen en kaarslicht in mime mate was vcorzien. De leiding berustte bij Burgemeester Rijk de Vries, buurtschapshoofa van de Ned. Volksdienst, die zich, samen met zijn echtgenoote, voor de voorbereiding van dit feest groote moeite heeft getroost. In zijn openingswoord karakteriseerde de Eurgemeester met een enkel woord doel en streven van de N V.D. „Dienst aan het Volk"'. De heer De Vries zeide, af te willen zien van het noemen van namen van hen, die door hun spontane mede werking, door een financieele bijdrage of op andere wijze, deze middag mogelijk hebben gemaakt. „Zij allen vragen ook om geen woord van dank. De vreugde te mogen aanschouwen van allen, die hier aanwezig zijn, is voor hen de beste be looning". (Zie verder 2e pagina.) Als straks in een nieuwe wereld weer geëerd wordt, wat op eigen bodem was sen wil; als men leven kan naar de in spraken van eigen bloed en eigen geest en niet meer min of meer gedwongen de onrust van allerlei vreemde inspuitin gen behoeft te ondergaan, dan zal* de grondslag gelegd zijn voor de vrede van hechte, van natuurlijke bouw. Dan zal de strijd tusschen natuur en leer niet geheel verdwenen, maar toch veel minder wan hopig zijn geworden. Aldus D. v.d. Bos poort in „De Landstand". Het was immers volkomen' tegenna tuurlijk, dat men in Nederland Ameri- kaansch brood at, alleen omdat men daar het meel iets goedkooper kon winnen dan het hier mogelijk werd gemaakt; aat men onze boter naar de tropen uit voerde en hier tropisch vet op de troon zette; dat men het minderwaardig vond een boersch dialect van de eigen bodem te spreken en een eere zich vreemde tong val eigen te maken; aat men belachelijk vond naar der va- neren aard zich te verfnaken en uit alle oorden der wereld vreemdigheden als Kostbaarder speelgoed invoerde. Boeren dans was dwaas, negerdans was deftig. Germaansch geloof was heidensch, als een Oostersche profeet hier kampen h'eld, stroomde de „voorname wereld" er heen en aanbad de drager van een nieuwe wereldgodsdienst! Zoo kan men doorgaan met te wijzen op de dwaasheid van 'de leer, die de na tuur dacht te overwinnen. ONDANKS SNEEUW EN IJZIGE KOU. Hoe hopeloos de toestand er hier ook uitziet, onze soldaten, die de strijd met de elementen net zoo goed gewend zijn als die met de vijand, zullen de wagen wel weer uit de sneeuw halen. (P. K. Von Kayser, Sch.) 18 Juli. Een zoon geboren van koning Leopold III. Hij trad 11 Sept. 1941 in het huwelijk met mej. Marie Baels, de doch ter van een oud-minister. 24 Juli. Rostov genomen 24 Juli. Sinds 24 Jan. zijn in de Ame rik. wateren 467 schepen (2,9 mill, brt.) tot zinken gebracht. Juli. Een Italiaansch vliegtuig vol brengt zonder radio een vlucht Rome Tokio en terug; piloot Moscatelli. 29 Juli. De 59e verjaardag van de Duce gevierd. 4 Aug. Worosjilowsk ingenomen. 9 Aug. Gandhi en vele andere voor aanstaande Indiërs gearresteerd. Begin van ernstige onlusten in Br.-Indië. 9 Aug. Maikop, oliecentrum bij de Kaukasus, ingenomen. 17 Aug. Batavia heet voortaan Cenom („Nederlandsche stad"). 19 Aug. Vergeefsche Britsche landings poging bij Dieppe. 23 Aug. Brazilië verklaart de oorlog aan de As. 24 Aug. De Don overschreden. Aug. Churchill brengt een bezoek aan Moskou en het Midden-Oosten. 25 Aug. De Hertog van Kent veronge lukt.. 1 Sept. Java heet nu „Djawa" (Ma- leisch). 2. Sept. Wolga N. v. Stalingrad bereikt 10 Sept. Door Britsche bommen wor den te Rouaan 140 burgers gedood. l i Sept. Binnenstad Stalingrad bereikt. 14 Sept. Europ. Jeugdcongres Weenen. 27 Sept. Herdenking 2-j. bestaan Drie- mogendhedenpact. 22 Oct. Staf de Clercq, leider Vlaamsch Nationaal Verbond, overleden. 28 Oct. 20e verjaardag Marsch naar Rome. 29 Oct. Viering 45e verjaardag Rijks minister Goebbels. Oct. Rommel trekt in N.-Afrika terug. 8 Nov. Amerikaansche landingen in Fransch N. Afrika. 11 Nov. Duitsche troepen rukken door onbezt Frankrijk op naar de Middell. zee. 15 Nov. Gerhart Hauptmann 80 jaar. 18 Nov, Gedeeltelijke mobilisatie in Spanje. 13 Nov. Stalin spreekt ter gelegenheid 25e verjaardag Sovjet-revolutie. 27 Nov. Ook Toulon door de As bezet. Een deel der Fransche vloot brengt zich zelf tot zinken. Dec. Terreuraanvallen van Britsche vliegers op Milaan en Turijn. In grooten getale brachten Duitsche Italiaansche en Japansche duikbooten en vliegtuigen oorlogs-bodems en transport schepen van de geallieerden tot zinken. 24 Dec. Admiraal Darlan, overgeloopen naar de geallieerden, te Algiers vermoord

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1