TEXELSCHE CORANT ONS EILAND I 1942 ONS LAND IN 1942 Texelsche Berichten -=t TWEEDE BLAD - WOENSDAG 3ECEMBER 1942 4NTERHULP DE 00GEN OPEN! NIEUWE ABONNE'S HET KOMENDE JAAR ZIJ, DIE HEENGINGEN. 8 Jan.: Oud-veldwachter D. Bruin, 84 jaar. 28 Jan.: Ds. S. F. van der Ploeg, oud predikant Doopsgez. Gemeente Den Burg, Waal, Oosterend. 30 Jan.: Oud-postdirecteur G. Keijser, 60 jaar (Amersfoort). 20 FebrDe heer C. Thomassen, oud lid Prov. Staten, op Texel geboren, op 70- jarige leeftijd te Bussum overleden. 14 Maart; Ds. F. A. Visser, em.-pred. te Heemstede, 61 jaar Van 1904-1920 te Den Hoorn. 27 Maart: De heer W. H. Willemsen, Qud-hoofd r.k. school, 65 jaar. 9 April Oud-dijkgraaf R. P. Keijser, 73 jaar. 16 Juni: Oud-stellingcommandant P. E. K. Ebbinge Wubben, gepens. kapt. luit. t. zee, 70 jaar. 16 Sept.: Oud-postbode K. C. Geus, 71 jaar. 26 Sept. Oud-raadslid J. de Vries, 80 jaar. 31 Oct. De heer H. J. Sturms, oud-ont vanger van Reg. en Domeinen, 71 jaar. 7 Nov.: Oud-dijkgraaf J. S. Dijt, 78 jaar 22 Nov.: Oud-heerrtraad W. Zegel, jaar (P.H. Polder.) GEMEENTEZAKEN. 14 Jan.: Eervol ontslag Burgemeester Kamp; 22 Jan.: Afscheid. 28 Jan Burgemeester R. de Vries, 15 Jan. benoemd, wordt beëedigd. 3 Febr.: Burgemeester De Vries en zijn echtgenoote komen via 't Horntje op Texel aan. Febr. De namen Wilhelminalaan en Julianastraat veranderd in Willem de Zwijgerlaan en Michiel de Ruyterstraat. 28 Maart: Installatie Burgemeester De Vries. April; Brandwacht op de toren inge steld De W.A. belast er zich mee. Juni: Voormalig café Bellevue te De Waal door de gemeente aangekocht (doel: verbetering verkeersweg door slooping van het gebouw te zijner tijd). 1 Oct.: Ingang verscherpte controle op verblijfsvergunningen en persoonsbewij zen. Oct. In de vacature- mej. J.Groenewold ambtenares Gem.-Secretarie wordt dhr Van Diest benoemd; in de vacature-J. BJcm de heer Zeeuw. Nov.: De klompenverkoop van gemeen tewege gereorganiseerd. VAN DIT EN VAN DAT. )LDERZAKEN. Januarialenburg besluit tot instal latie gasfjator. .23 Febjierland besluit tot machi naal uitferen dijkkanaal (7600 M.; plm. f 52(1-). v Mei: Deg door Burger-Nieuwland dooi Waaurg overgenomen. 4 Mei: folders Hoornder-Nieuwland en De Kuj>rden administratief samen gevoegd. >enoeming dijkgraaf A. J. Sept.: Keiiser, (&md). Nov.: E dracht in bemaling polder Een- uik. NEDERLAND ln het lep ziet men zooveel heer t;es en zoo finig mannen. (Van Eeden.) 'scheid hulpprediker S. 6 Maart. Brand in de woning boven J. M Moerbeek's Manufacturenmagazijri. Het dochtertje van vijf mnd. van de fam. bok-Moerbeek komt daarbij, ondanks bo- venmenschelijke reddingspogingen om 't leren. De zaak wordt 2 Nov. heropend. 2 April. Eerste -kievitsei (Waalenburg) April, Herdruk Oera Linda Boek 25 Apr.il. Motorschip Maria, van Texel, lcopt door motordefect op Heldersche zeedijk, 5 Mei vlotgebracht. 5 Mei. Hoeve. Westermient afgebrand. Jum-Juli. Opgravingen in 't Park van wege het Oudheidkundig Museum Leiden E Juli. De scjiuren van Vruchtbaaroord (Pierland) door brand verwoest. 7-12 Sept. Reportagewagen Ned. Om roep op Texel met G. de Josselin de Jong, D. v.d. Bospoort en W. Reichardt. Van 23 Sept. af wordt de Texelsche Crt ovei heel Texel ook door de post zonder adresbandje besteld. Sept. Een Oudeschilder eet bij 'n wed denschap zes rupsen op om aan een pak je shag te komen 13 Oct. Op de W. de Zwijgerlaan de 6-j. Erna Kater bij een verkeersongeval om gekomen. Nov. Butskop gestrand bii Oudeschild VEREENIGINGSLEVEN. Jan. De heer A. W. Goedhart tot lei der van de Jeugdherberg benoemd. 1 Jan De heer C. Graaf, kassier Coop. Boerenleenbank, opgevolgd door de heer T Graaf. Febr Biljartclub Fortuna A. wint de Amstelbeker definitief. In Maart wordt de heer K. Linnhpse voor.'de 3e maal biljartkammoen van..Texel. 30 Juni. Konijnenfokvereen. Oosterend gesticht. Aug.. De organisatie van de _L Volksdienst met kracht ter hand Be Ned men. Toenemend aantal leden I ST' werkers. en mede" 13 Nov. Propag. versapp. Front te Den Burg, 'g?pdenng Ned- Arb 17 Nov. Propag,^ wen Nederland ST "ergad' A£d' Landvrou 20 Nov Efl"o-'sche Landstand, en Arbeid ''rste cabaretavond Vreugde 28 Nov.KF c'.ag v9r> Derde kinder-en familiemid- ir_V. -iwege Tex. Crt. der J Dec. Schoenen-ruilbeurs van de Ne- iandsche Volksdienst geopend. _16 Dec. Propag. vergad. N. S. B. c> 23 Dec. Eerste Kerstfe^t Ned. Volks danst op Texel. Het wordt de allerhoogste tijd, dat het volk van Nederland zijn oogen wijd opent voor de werkelijkheid en de wijde blik krijgt ook voor het politieke land schap. De tijden der kleine volksgemeen schappen zijn onherroepelijk voorbij. We moeten gaan inzien, dat we plichten heb; ben jegens het groote Europeesche ver band en dat nationaal-egoisme onder gang en slavernij beteekent. De Natio- raal-Socialistische Beweging heeft elf ja ren gestreden om dat inzicht tot gemeen goed te maken. Zij zal die strijd nimmer opgeven. Maar brandender dan alle an dere kwesties is de geweldige vraag: hoe verslaan wij de vijanden van dit sterke Europa van morgen? We verslaan ze door hard te zijn, ook jegens het eigen volk, waar het zijn eigen weg niet wenscht te zien. - We gaan een twaalfde kampjaar in met het bewustzijn, dat het zwaarder zal zijn aan de elf, die achter ons liggen, bereid tot de grootste offers en bewu§t van onze onafscheidelijke verbondenheid, met .ons groote oostelijke buurvolk, dat duizend maal meer geofferd heeft. Ook voor ons. (Max B 1 o k z ij 1 in een radiopraatje). kunnen we alleen nog boeken, wan neer een abonnement vrij komt. Wie bovenaan de wachtlijst staat, komt het eerst aan de beurt. DE ADMINISTRATIE. KEKELIJK LEVEN. Juli: Ds. Kr. Gorter te Groningen be roepen, de h r S. Wouda, hulpprediker Geref. Kerk, Nieuwendijk (N.Br.) Aug.: Doojgez. Gemeente Burg, Waal en Oosterend oopt een halve h.a. grond van de gemedte aan voor stichting rust huis. 13 Sept.: Wouda. 27 Sept.: Ascheid Ds. Gorter. Sept.; Ds. TV v.d. Veer, Doopsgez. pre dikant te Veddam, neemt beroep naar Texel aan; 18 Oct. intrede te Den Burg; 25 Oct. te DenHoorn. Dcc.: De heq M. Pos te Andijk neemt beroep als hulpprediker Geref. Kerk te Oosterend aan. OfDERWIJS. Jan. De heer F. Daalder tot hoofd o.l. school te Oosterend benoemd (ingang 1 Maart). 30 April: Afscheid mej. A. Prins van Nutsbewaarschool. Aug. De heer K. Schouwstra benoemd tot onderwijzer o.l. school Den Burg. Aug.: Mej. A. Kraai benoemd tot on derwijzeres o.l. school De Koog; mej. Mulder werd te Den Haag benoemd. Dec.: De heer G. B. F. Scharp (Lochem) tot onderwijzer aan de ulo benoemd (in gang 16 Maart). 17 Dec. Afscheid nnej. Neuteboom, on derwijzeres te De Ccjcksdorp; benoemd te Wagenmgen PERSONALIA. f 23 Mei; Te«i raadhuize het eerste na- hcnaal-soc. lauwelijk voltrokken (de heer A Bakker ern mej. H. Keijser). 17 Juli: Dj^ heer B. Bakker tot burge meester vare, Ameland benoemd. 1 Sept.- Ig)e heer W. Bakker neemt af- van.g Staatsboschbeheer, waarbij hij bijna jaar in dienst was. Oct.: D_e heer C. Wonder tot streekja- germeest^er benoemd, de heer M. C. Keij ser tot Hplaatsverv., de heer M. J. Witte toi organisator van de jacht op 'teiland. 17 I^.-jv.: Promotie van drs. C. S. Pon- Ser Ifoot doctor in de letteren en wijsbe geerde. Qec.: De heer S Ros schaakkampi- oe_h van Texel; Joop Maas bezet de twee de plaats. JUBILEA. 20 Jan.: De heer J. P Standaart 25 jr, stoffeerder bij N.V. Ph. Vlessing. 16 Maart: Hei'* echtpaar D. Keijser Sz.- M. Keijser-List 60 jaar getrouwd. 16 Maart: Mej. Spaans 12Vt jaar onder wijzeres o.l. school Oosterend. 20 Maart: De heer Gerrit Bakelaar 25 jaar vaste arbeider op „Zeewijk' 18 Maart: De heer W. Eelman 25 jaar bestuurslid van Burger-Nieuwland. 5 Mei: Het echtpaar W. BoonJ. Boon- Biuin 50 jaar getrouwd. 7 Mei: Aanvang feestelijke herdenking van de stichting R.K. Parochie De Cocks- dorp (Mei 1842). 14 Mei: S.V. Texel bestaat 30 jaar, IC Juni: Gemeentebode P. de Graaf 25 jaar in functie. 4 Juli: Mej. A. Dalenberg 50 jaar dienst bij fam. Stoepker. 20 Juli. Het echtpaar G.Boon C. G. Boon-Dekens 50 jaar getrouwd. 25 Juli. De nieuwe Schilderweg bestaat 25 jaar. 1 Sept. Mej. M. Brouwer 25 jaar on derwijzeres op Texel, 16 Oct. Mej. L. Zijm 12Vs jaar baker. Oct. 50 jaar bloembollenteelt op Texel. HET BEREIDEN VAN GERECHTEN IN DE HOOIKIST. Een middel ter bezuiniging van kolen, gas en electriciteit. De noodzakelijke bezuiniging op het verbruik van gas en electriciteit heeft de waardeering. van de huisvrouwen voor de hooikist. doen stijgen. De besparing van brandstof, stroom of gas mag immers in het bijzonder een persoonlijk belang hee- ten, want wie zijn toegewezen rantsoen electriciteit of gas overschrijdt, gaat on herroepelijk „op de bon" en zelfs afsnij ding van de toevoer hangt als een drei gend zwaard boven de hoofden dergenen, die met naar goede raad willen luisteren. Behalve het voordeel van de besparing op brandstof, electriciteit of gas, biedt 't gebruik van de hooikist ook een geringe re kans op aanbranden van de -spijzen, met als gevolg minder slijtage van pan nen en besparing van afwaschmiddel en tijd. Vooral voor het gaarmaken van spij zen, die lang moeten koken, bv. voor het gaarmaken van peulvruchten, is het ge bruik van de hooikist aan fe raden. De Nieuwjaarsdag van 1943 is een Vrijdag; in 1944 wordt het een Zaterdag. Paschen valt, volgens het concilie van Nicea, op de eerste Zondag na* de Lente- vcllemaan, d.w.z.: de eerste keer, dat het Volle Maan is op of na 21 Maarte De Pc-aschdatum schommelt dientengevolge tusschen 22 JVIaart en 25 April; in 1943 valt Paschen op 25 cn 26 April, dus zoo laat als maar mogelijk is; sinds men- schtnheugenis is dit niet voorgekomen. Hemelvaartsdag wordt zoodoende *3 Juni en de Pinksterdagen vallen op 13 en 14 Juni! Sinterklaasdag (5 Dec.) is dit maal een Zondag; de eerste Kerstdag e^n Zaterdag, de tweede dus een Zondag.' Er zullen in 1943 vier verduisteringen plaats vinden, twee van de zon en twee van de maan. De zonsverduisteringen zulien we in ons land niet kunnen zien. Met de maansverduisteringen staat het er voor ons Nederlanders beter voor. De gedeeltelijke verduistering van 20 Fe bruari is grootendeels zichtbaar in Ne derland. Van de gedeeltelijke maansver duistering van 15 Aug. is het einde ook in Nederland waar te nemen. Wie zich voldaan wil voelen moet niet begrepen wat buiten zijn be reik ligt. T.E.S.O. Febr.: De Marsdiep lek gestooten. 26 Febr.: Jaarvergadering. Over 1941 werd ruim f 9000 afgeschreven. Batig sal do ruim f22000,(over 1940 resp. f 8400 en f8100). Herkiezing van de heer P. Dros Albz. (secr.) Mei: TESO koopt het klipperschip van schipper Van der Vis en neemt diens dienst op Harlingen over. Ingang 1 Nov. neemt TESO dè exploi tatie van de autobusdiensten-Boekei en Reuvers over. LANDBOUW EN VEETEELT. 14 Maart: Tex. Schapenstamboek ver- ga dert. Onze lammerenmarkten: le 1152 stuks f 24,00—f 29,25 2e 4002 stuks f 18,00—f 27,00 3e 4248 stuks f 15,00-*f 23,00 4e 4102 stuks f 15,00—f 29,00 5e 3212 stuks f 15,00—f 28,50 6e 1903 stuks f 17,00—f 34,00 7e 1276 stuks f 17,00—f 38,00 Mei: Texel ontvangt f 10,000 ter be- strijding schapenschurft De heer Joh. Parlevliet tot plaatse lijk Boerenleider benoemd. 17 Juli: Excursie Bedrijfsvereen. (Wie- ringen). 10-11 Juli: Plm. 300 schapen, door kou de bevangen of door verdrinking, tijdens stormnacht omgekomen. De Landstand treft maatregelen om in de behoefte aan paarden voor de oogst te voorzien. 7 Sept. Tex. Schapenfokdag. 30 Sept. Prov. Landdag Ned. Land stand te Alkmaar. Opvoering „De Strooppot". 15 Jan. Uitgifte van zinken centen, halve stuivers, dubbeltjes en kwartjes. 16 Jan. Eerste nummer van De Schouw, het orgaan der Ned. Kultuurka mer, verschenen. 22 Jan. Sietze de Groot, uit Weidum, wint de Elfstedentocht; tijd 8 u. 44 min.; 5000 deelnemers; 20 gr. C. vorst; eerste viouw Antje Schaap. 22 Jan. Pers- en Theatergilde opge richt. 24 Jan. Dr.- Van Rappard, leider NSNA Pverklaart zich solidair met de NSB en wekt de leden opt, zich onder leiding van Mussert te scharen. 26 Jan. Dr. G. L. F. Philips, grondleg ger Philips-concern, op 83-j. leeftijd te Den Haag overleden. 28 Jan. Britsche bommen treffen Rot terdam. 71 dooden, 56 zwaar gewonden, een groot aantal licht gewonden. Uit sluitend Nederlandsche burgers zijn de slachtoffers. Museum Boymans heeft een ton schade. Febr. Het gebruiken van de namen van levende leden van het Oranje-huis verboden. 7 Febr. Dr. R. A. Kollewijn overleden. 8 Febr. In 't heele lapd gaslooze uren ingevoerd; 3 April weer opgeheven. 12 Febr. In N.-Holl. als eerste provincie de Ned. Landstand geinstalleerd. Als prov. boerenleider: J. Saai. 11 Febr. Ned Kultuurraad geinstal leerd. 23 Febr. Aanmeldingsplicht voor werk- ioozen afgekondigd. 6 Maart. De nikkelen stuiver buiten cmloop gesteld. 10 Maart. Ned. Ambulance voor het Oostfront beëedigd. 12 Maart. De bronzen cent ingetrokken. 17 Maart. Dr. D. J. van Prooye, voorz. Ned. Voetbalbond, op 60-j. leeftijd te Den Haag overleden.. De heer K. J. J. Lotsy wordt zijn opvolger. 22^ Maart. Zondagsarbeid in de Ned. mijnen ingevoerd. 28 Maart. Oud-minister Van Karne- beek te Den Haag overleden, 1 April. Verdere beperking gebruik personenauto's. 2 April. Verplichte arbeidsdienst voor overheidspersoneel en studenten afge kondigd. 13 April. Acht saboteurs, o.a. H. Snee vliet, ter dood gebracht. 21 April. Overste Mijsberg, schuldig bevonden aan de dood van gebr. Van Dijk te Dordrecht (Mei 1940) krijgt 12 jaar gevangenis. 24 April. Britsche bommen op 'n plaats in het westen dooden 27 burgers; 18 wor den er zwaar gewond. 28 April. Kap. Bom en luit. Kruithof, schuldig bevonden aan de dood van over ste Mussert, krijgen resp. 10 en 20 jaar. 29 April. De joden verplicht een joden ster te dragen. 1 Mei. Porcelein en aardewerk op de bon. Mei. Stichting Ned. Arbeidsfront. De heep H. J. Woudenberg leider. 4 Mei. Wegens sabotage, begunstiging van de vijand e.d. 72 Nederlanders ter dood gebracht. 1F Mei. Ir. A A. Musserts 48e ver jaardag gevierd. 12 Mei: Wegens spionnage, verboden wapenbezit, e.d. 25 Nederlanders ter acod gebracht; twee krijgen levenslang. 17 Mei. Rookartikelen en bonbons op d» bon. 18 Mei Als gijzelaars worden 460 Ne derlanders in arrest gesteld. 30 Mei. Inwijding Nederlandsche Kul tuurkamer. 2 Juni. De heer C. Piek eervc *s gen als landelijk leider Winter! heer F. W. van Vloten volgt hei 8 Juni. Oprichting Oost-Compi 15 Juni. Van de tweemaal per i schijnende couranten komt het c blad te vervallen. 1-9 Juni. Tocht naar Chattam (16 dacht. 20 Juni. Beëediging van 3000 functionarissen te Utrecht. 24-26 Juni. Ir. Mussert bezoekt Holland. 1 Juli: Ingang bouwverbod. 1 Juli. Installatie van prof. West burgemeester van- Den Haag. 7 Juli. Koolzaadbouw en gras scheuren verplicht gesteld. 7 Juli. Bepaald wordt, dat Vliela Terschelling bij Friesland worden voegd. v 14 Juli. 400 Jeugdstormers naar land. Juli. Vordering rijwielen. 21 Juli. Eerste oogst in de Urkerpo, 22 Jüli. Viering 50e verjaardag Rijkscommissaris Dr. Seyss Inquart. 25 Juli. Opening Vormingsschool 1 te Lunteren. 12 Aug. De eerstgeborene in de Urfo polder. 15 Aug. Wegens een springstofaans te Rotterdam, waarvan de daders z met aanmelden, worden vijf gijzela. ter dood gebracht. 27 Aug. Het Verordeningenblad d< mededeelingen omtrent wijziging lei plicht wet; invoering 8e leerjaar. 5 Sept Alle zilveren munten en i halve stuiver buiten omloop gesteld 12 Sept. Raad voor Volksgezondhe door NSB geinstalleerd. 26-27 Sept. Viering 8-j bestaan Natie ralr Jeugdstorm. 2 Oct. Vier Nederlapders wegens communistische actie ter dood gebracht 13 Oct. Grondwet van de Arbeid afge kondigd. 14 Oc^ Britsche luchtaanval op woon huizen van Limburgsche mijnwerkers ei^cht 97 slachtoffers. 16 Oct. 15 gijzelaars als gevolg van sabotage in bezet Nederland gefusilleerd. 16 Oct. Maatregelen ter voorbereiding evacuatie afgekondigd. 1 Nov! Generaal Seyffardt 70 jaar. j 1 Nov. Ook huispersoneel onder de Ziektewet. 2 Nov. Einde Zomertijd. 7 Nov. Tienjarig bestaan W.A. Nov. Uitgifte postzegels ten bate Vrij- willigerslegioen. 10 Nov. Regeling naamgeving pasgebo- renen. 10 Nov. Geslaagde 3,5 ct. Staatsleening 21 Növ. Vijftien Nederlanders als bi andstichters-saboteurs ter dood ge- biacht. 23 Nov. Een begin gemaakt met het vorderen van klokken. 29 Nov. Meer dan 1000 NSB-functio- narissen leggen te Arnhem de eed van trouw aan de Leider af. 1 Dec. Opheffing expresse-bestelling. 1 Dec. Uitreiking voorrangskaarten N. V.D. IDec. Maatregelen getroffen tot be scherming van de jeugd (o a. beperking café bezoek). 6 Dec. Meer dan 100 burgers te Eindho ven door Britsche bommen gedood. 6 Dec. 't Staphorster Boertje overleden 10 Dec. Ir Mussert wordt door de Fueh rer ontvangen. 13 Dec. Ir. Mussert aangewezen als de leider van het Nederlandsche volk. His torische vergadering van de NSB te Am sterdam. WAT WE VAN VLAS MOETEN WETEN Praatavond Vereen, van Oud leerlingen Landbouwschool. Ook de derde praat avond, vorige week in de landbouwschool gehouden, heeft zeker aan het doel beantwoord. Er zat weer muziek in! De heer H. Leber opende het program ma met een inleiding over de teelt van vlas, welke teelt bij een goede oogst zeer loonend is. In 1934 werd er ondanks de steun nog maar weinig vlas in ons land verbouwd, maar toen enkele jaren latei- de prijs opklom, doordat Rusland geen vlas uitvoerde, en België en Frankrijk minder goede oogsten binnenhaalden, werd de belangstelling grooter en werd het aantal met vlas beteerde ha. aanmer kelijk uitgebreid. Vlas doet het eigenlijk op alle gron den, vooral op zavel- en kleigronden. Het is een beste dekvrucht voor klaver en te vens van belang vóór de vruchtwisseling. Door het optreden van ziekten (kwade koppen) kan de teelt echter nooit zeer sterk uitgebreid worden. Noord-Holland begint bij de andere provincies mee te tellen, vooral ook door de uitstekende re sultaten in de Wieringermeer. Grondsoort: Hooge, droge zandgronden en lage natte gronden zijn ongeschikt. Vlas voelt zich het beste thuis op goed doorlatende gronden met oude kracht, rijk aan plantenvoedingsstoffen, maar met geil. Waar haver, bieten en klaver goed groeien, zal vlas het ook goed doen; zure gronden zijn minder gunstig. Ploegen: 15 cm. diep is doorgaans vol doende; door veel eggen moet men het onkruid verwijderen. Om onregelmatige opkomst en vochtverlies te voorkomen, dient men de grond niet te mul te ma ken. In de herfst ploegen, want dan kan de grond eerst flink bezakken. -Door voorts gebruik te maken van sleep en rol, ontstaat een gelijkmatig zaaibed. Het zaaien: Men neemt tegenwoordig veel de gewone zaaimachine met. dubbele uilloopen, die gemakkelijk aan de pijpen bevestigd kunnen worden. Vroeg zaaien, 150-160 kg. per bunder. Laat zaaien is nadeelig voor de kwaliteit en die moeten we juist zien op te voeren, want Neder land heeft reeds een belangrijke plaats ingenomen op het gebied van de export van zaaizaad. Na verschillende rassen te hebben be- spi oken, vestigde de heer Leber de aan dacht op de BEMESTING. Versche be mesting is goed voor de voorvrucht, niet voor vlas 'zelf (onkruidgevaar, geile plek ken). De kali speelt een belangrijke rol. Kalizout 40 pet. vroeg geven, oih schade door chloor te voorkomen. 400 kg. kali per bunder, stikstof 100-200 kg. Vlas is zeer onverdraagzaam met zich zelf; men wachte 7-8 jaar alvorens op de zelfde akker weer vlas te telen. Vervolgens wertlen de verschillende ziekten besproken en de middelen, 1 waarmee deze worden bestreden. Verder de verpleging, de oogst. Vooral de oogst, omvat veel vakgeheimen en daarom zul- lei in de naaste toekomst vanwege de Bedrijfsvereen. cursussen worden gege ven onder leiding van bekwame voor werkers. Bij wijze van werkverruiming kan men ook repelen en zelfs rooten en zwingelen, maar op Texel heeft men voor het rooten meestal geen geschikt water (te zout)._ Het onderwerp was, zooals uit dit korte verslag kan worden opgemaakt, zeer goed in elkaar gezet en spr. kreeg dan cok een verdiend applaus. In volgend nr. over de drinkwatervoor ziening voor het vee. Een tevreden hart is als de spaarpot Gsner goede huismoeder. Daarin is al tijd nog iets, als het eens tegen loopt. Dikwijls legt het de grondslag van nieu we overvloed. CH. de Veer.),

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 3