De „Doms Rijkers" kwam «ijl Texeische visschers Ie hulp. 1943 Er op of er onder „De hooikist bewaart de warmte; maakt er een nuttig gebruik van". UIT VELRLEI BRON BINNENLAND WERELDNIEUWS 56e JAARGANG. No. 5718. ZATERDAG 9 JANUARI 1943. TEXELSCHE COURANT Tfcr gelegenheid van de jaarwisseling hebben verschillende kopstukken in Eu ropa boodschappen gezonden aan hun volk: Hitier richtte een Nieuwjaarsbood schap aan het Duitsche volk; Rijksminis- tei Seyss Inquart en Mussert deden het aan het Nederiandsche volk. De woorden waren ernstig, vaak hard, maar ze ge tuigden van vertrouwen in de toekomst. Was het jaar 1942 voor velen een zwaar en moeilijk tijdperk, ook in 1943 zal wel licht offers vragen. Maar, het is onge twijfeld zooals Hitler in zijn nieuwjaars boodschap zeide; „1943 zal misschien een moeilijk jaar zijn, stellig echter niet moeilijker dan de afgeloopen jaren." Dit moge een geruststelling zijn. Maar het moge ons de ernst van de toestand niet uit het oog doen verliezen, want de strijd dif op het oogenblik in al zijn hevigheid woedt, is meer en meer geworden een strijd om hét zijn of niet zijn. En omdat Nederland ook in Europa ligt, kan het niet anders, of Nederland heeft er belang bij, dat deze strijd zal eindigen in een „zijn", met andere woorden, een over winning voor Duitschland en zijn bond- genooten, omdat zij strijden, zooals Hitier in zijn Nieuwjaarsboodschap zeide, voor het „leven en de vrijheid onzer volkeren en niet om geld en zaken" Het gaat dus om het bestaan van Eu ropa En het is derhalve, zooals de lei der van het Nederiandsche volk op Nieuwjaarsdag in zijn radiorede zeide- Omdat ons vaderland een deel van Euro pa is, en een welvarenc Nederland in 'n verwoest Europa onbesaanbaar is, is er voor ons maar één we|, die van de soli dariteit der Europeescle volkeren. Een begrip, dat voo velen moeilijk te verstaan is Omdat zi; nog te veel onder Engelsche invloed stam, het gevolg van de „befaamde" spreters voor de Lon- densche radio, die dg aan dag het Ne deriandsche volk proeeren te vertellen, aai het „goed" gaat met de geallieerden en „dat de overwinnng zeker is". Alleen werd er niet bij veteld wanneer! Wel, dat ons volk pog meer beproevingen staan te wachten, waarschijnlijk a la Eindhoven. Gelukkig is het aantal Nederlanders, dal genoeg krijgt an het gezwam voor de Londensche rad), groeiende. Meer en meer is er een zeftre mate van verzoe ningsgezindheid mrkbaar tegenover die groep van volksgenooten, die door Lon den voor het gemeenste, wat er bestaat, weidt uitgeschilden. Men trekt zich hoe langer hoe minder aan van de hetzers in Londen, maar aanschouwt met eigen ocgen.wat er in Nederland gebeurt. Men ziet het zegenrijke werk, dat Winterhulp en Vclksdiensl verricht; men ziet de practische resultaten, die Landstand en Arbeidsfront voor ons volk weet te be reiken en apprecieert zulks te meer, orn aat d;e resultaien worden bereikt in zeer moeilijke oonogsomstandigheden. Men aanschouwt het begin v,an de nieuwe or dening op schier elk maatschappelijk en economisch gebied als de opbouw van 'n nieuw leven, waarin geen kapitalisten en kleine menschen meer zullen zijn, maar v^lksgarooten, die allen gelijke rechten zullen hebben. Men ziet naast de goede wil van de voorstanders van een nieuwe orde. dat die wil ook in daden wordt omgezet. In steeds meer gezinnen b.'ijft de raJio uitgeschakeld, wanneer Londen gaal uitzenden; het interesseert de menschel niet meer. En steeds meer dere menscken komen vaak tot de ont stellende omdekking, dat het gaat om het zijn of niet zijn van Europa- er op of er onder. En ie ondergang van Europa be- teekent immers ook de ondergang van Nederland! Er op ol er onder. Dat zal in de loop van dit nieuwe jaar meer en meer blij ken. Veler beseffen dit al. Daarom is het leger goecwillenden in ons land groeien de daaron trekken steeds meer vrijwil ligers over de grenzen om zich in te zet ten in de strijd tegen het afschuwelijke bolsjewisme. Daarom groeit de medewer king en slinkt het legertje anti's, dat door dik en dun heen vasthoudt aan „Good o.d England", in wie zij nog de bondgenoot zien. Dat komt, omdat zij nog niet, zooals Rotterdammers, Helder- schen en Eindhovenaars persoonlijk mee- gemaak hebben, waaruit het bondge nootschap van Engeland bestaat. Wellicht brengt 1943 de beslissing. In ieder geval zal dit nieuwe jaar ons dich ter brengen bij het einde van deze krijg. Laat ons vurig wenschen, dat het einde zal zijn een overwinning voor Europa, zoodat een nieuw, vrediger tijdperk voor Europa en dus ook voor Nederland zal aanbreken. En het niet alleen van harte wenschen, maar er ook voor wer ken! Ieder op zijn terrein! S. SCHROOT UIT ENGELAND. De mechaniciens van een verzamelplaats van schroot in Nederland demonteeren een door Duitsche jagers neergeschoten Britsche Vickers Wel lington-bommenwerper. (P.K. Niemeijer-St-P c). ZOO MOET U DE HOOIKIST GEBRUIKEN. Ter besparing op brandstof, stroom of gas. De hooikist is een uitstekend middel om te besparen op brandstoffen, stroom of gas, maar in de eerste plaats dient men dan een pan met een goed sluitend dek sel te gebruiken en ervoor te zorgen, dat zij in de kist of mand past. Blijft er eeni- ge ruimte over, dan vuile men deze op met proppen papier of houtwol. De pan moet voor minstens driekwart gedeelte gevuld zijn, daar de inhoud anders te veel afkoelt. Voorts neme men minder vocht dan voor een gewone bereiding noodig is. De spijzen dienen één zesde var de normale kooktijd te worden vóór- gekookt en driemaal de gewone kooktijd in de hooikist te worden gehouden. Ge rechten met een lange kooktijd kunnen het beste na twee tot drie uur nog eens worden doorgekookt om ze daarna weer in de hooikist te plaatsen Zóó voorkomt u overschrijding van uw electriciteits- of gasrantsoen! DE ZON. Za. 9 Jan. op 8,46pnder 16,49 DE MAAN. Za* 9 Jan. op 10,36 onder 20,58 Eerste Kwarti: 13 Jan 8.48 HOOG WATER C TEXELS REE Za. 9 Jan 11,18 23,43 Zo. 10 Jan. 12,08 Ma. 11 Jan. 0,33 12,5S Di 12 Jan. 1,22 6 13,47 Springtij 8 ei23 Januari. MET GBUST HART. Zelfs wanneer e rekening houden met de wisselende grfen van de soldatenfor- tuin, kunnen wede verdere ontwikke ling van de oorll gerust tegemoet zien. (Dr. Go ebb es in „Das Reich). BETOON DNKBAARHEID. Aan de bezette dankt de boer op het oogenblik een recijk bestaan. De boeren hebben nog veel vragen, maftr zij die nen dknkbaar teljn voor hetgeen reeds is gegeven Die akbaarheid toone men door voor zijn e^naaste wat te doen. (Mevr. Bomiez ij-S ch a a k, Ned. Landstand). samenwerk; noodzakelijk. In het eigen ld bracht het thans bij na geëindigde ja veel haat, tweedracht en wantrouwen, aar laten wij niet toe geven aan die iivoelens. Die haat en tweedracht dienc-nergens toe' We heb ben elkaar noodfen kunnen alleen door samenwerking t< een betere toekomst komen. (Mw De H^i-Bosker, Prov. Land- vrcuwenleidster), DOE Ai SPORT! Allfcen dan kamen goede geestelijke prestaties verwaten, indien de licha melijke gesteldhe goed is. Het levensge luk en de goedgezondheid van ons volk moeten bestrmd worden. Wij zul len angstvallig nten fraken tegen de verspilling van je volkskraóht. Sport geeft het lichaarfe noodige gehardheid, noodzakelijk omje moeilijkheden te overwinnen. (H. v. G r o n i; e n a Stuling, Rijks gevolmachtigde ir de Sport.) ZEKER DE ZEGEPRAAL. Voor ons is geen vraag of wij overwinnen zen. Voor hem, die gelooft, staat lis tevoren de over winning staat, dden in de zwaar ste worsteling t hij reeds de zege praal (Ir M u s s e 10 Juni 1938.) Woensdag 21 Oct. 1942 waren onderge- teekenden, opvarenden van de TX 20, TX 54 en TX 97 's ochtends met stil weer uitgevaren voor de garnalenvangst op de reede van Texel. Wij werden in de loop van dc ochtend overvallen door zeer rtw weer met een harde wind uit het N.W. De open sloep TX 54 was voor dit weer niet zeewaardig genoeg en kreeg veel water over, de TX 20 en TX 97 raak ten eveneens in moelijkheden door averij en motorstoring. De noodseinen werden omstreeks 11 uur opgemerkt en de mo torreddingboot „Dorus Rijkers" voer uit er. slaagde er in in twee reizen alle drie schepen behouden de haven van Oude- schild binnen te brengen, hoewel de verbinding met de TX 97 door zware zeeën nog een keer werd verbroken en bij de poging om opnieuw een tros vast te maken, de sloep, die al op sleeptouw was genomen, averij opliep en alleen door voortdurend met drie man hoozen boven water te houden was. Omstreeks half 5 waren allen behou den binnen en het is ons een behoefte, hierbij onze grootste dank te betuigen aan de N.Z.H.R.M. en in het bijzonder aai schipper Coen Bot en de overige be manning van de „Dorus Rijkers". (w.g.) D. Henkes, A. Henkes, J. P. Slik, C N. Tuinder en N. Tuinder. Tusschen de regels van het zakelijke relaas van vijf Texeische visschers, die tijdens de zware en, door het onver wacht losbreken ervan, zeer gevaarlijke, SiGim van 21 Oct. 1942 in levensgevaar kwamen te verkeeren, kan men lezen hoe weinig het heeft gescheeld voor de TX 20 TX 54 en TX 97Zeker, Coen Bot heeft wel eens zwaarder tochten ge maakt en de banken beoosten de Texel- stroom zijn de Haaksgronden niet, doch het is toch maar aan de komst van de reddingboot „Dorus Rijkers" te danken, dal zich hier, in het zicht van familiele der en bekenden, die op de dijk bij Oude- schild de g^rnalenschuitjes temidden van de branding zagen zitten, geen drama heeft afgespeeld zooals er al zooveel zijn gebeurd op onze kust. Zoo'n brief als van de vijf visschers is de schoonste belooning voor een beman ning eener reddingboot: de zekerheid te hebben mogen medewerken aan het red den van menschenlevens. Schipper Coen Bot, die dit jaar de 60-jarige leeftijd heeft bereikt, en al 42 jaar deel uitmaakt var- de bemanning der reddingboot van Den Heldqr (1900-1922 a.b. van de zelf- richtende roei- en zeilreddingboot, daar na a.b. van de mrb. „Dorus Rijkers"), heeft wel reden om speciaal deze herfst- stoim van 21 Oct. 1942 te memorge- ren immers, het aantal schipbreuke lingen, dat hij hielp redden, steeg met de vijf Texelaars van 498 tot 503. De 500 zijn dus vol en daarmede werd het re cord van Dorus Rijkers, die het tot 486 bracht royaal geslagen. Voor zoover wii kunnen nagaan is Bot de eerste Ne deriandsche redder, die de „500" gehaald heeft! Een beetje geluk hoort men wel te hebben; er zijn reddingbootschippers, die een groot aantal zéér zware tochten maakten, die niet direct tot het redden van schipbreukelingen leidden en het aantal geredden is dus geen volstrekte maatstaf voor de verdiensten ten op zichte van het reddingwezen. Maar in- tusschen moet het toch maar een groote voldoening zijn als men heeft meegehol pen aan het levensbehoud van 500 schip- bieukelingen! Het jaar loopt weer ten einde en in deze donkere Kerstdagen denken wij met groote waardeering en genegenheid aan de velen, die paraat staan om de red- cingbooten van Scheveningen tot Schier monnikoog en het IJselmeer te beman nen. Hun werk verrichten zij thans in alle stilte publiciteit kan er zoo goed als niet aan \yorden gegeven doch zij zijn zich bewust van hun groote ver antwoordelijkheid en aarzelen nimmer zer- te kiezen, als er schepen of vliegtui gen in nood zijn. Daarom hebben zij er recht op, dat allen, die belang stellen in he- Nederiandsche reddingwezen (en dat behoort eigenlijk ieder Nederlander te doen er toe medehelpen de N.Z. F.R.M. in stand te houden, opdat zij de branding van deze oorlogsstorm kan trotsceren. Dec. 1942. „De Reddingboot". (Wegens plaatsgebrek eerst nu opge nomen. Red.) HET VEE HEEFT GOED DRINKWATER NOODIG. Praatavond Vereen. Oud-Lcer- lingen Landbouwschool. De heer C. Witte Dz„ Schildereinde, hield een praatje over bovenstaand on derwerp, wagrnaar met groote belang stelling werd geluisterd. We geven hier een samenvatting: Het lichaam van mensch en dier be slaat voor een groot deel uit water, bij de dieren varieert het van 4070 pet., jonge dieren bevatten meer water dan volwassen exemplaren, magere meer dan vette. Van de weefsels bestaat het spier weefsel voor ongeveer 75 pet. uit water, v'et daarentegen bevat nog geen 10 pet. wanneer het dier althans goed gemest is. Bij onderhoud en groei speelt het water aan ook een belangrijke rol. Koemelk be- Het Raadhuisje van Groet (Schoorl) wordt gerestaureerd. Oisterwijk krijgt een paardenrenbaan, 1800 M. lang, 30 M breed. Klompen zijn schaarsch. Wie ze vroe- gei niet droeg, hoeft er niet op te reke nen, dat hij ze nu koopen kan. Bij afgraving van de terp Driesum bij Dekkum zijn huisomtrekken uit de 3de et uw na Chr. ontdekt. De Prov. Limburg beperkt haar subsi dies aan r.k. instanties wegens de hou ding van het Episcopaat jegens de NSB. Een Amsterdammer betaalde f 800 voor 200 pakjes „shag", maar ontving 200 pak jes zaagsel! Ook het Haagsche Gemeentemuseum moet evacueeren. De kunstschatten gaan ^naar paleis Noordeinde. liet aantal slachtoffers van het Brit sche bombardement op Eindhoven is tot 126 gestegen. Het N. IIoll. Tooneel (J. C. de Vos) nam in studie „Dorp in Onrust" van Kees Spierings. Een 23-j. Amsterdammer stal verduis teringsgordijnen uit de gangen van café's om er pantoffeltjes van te maken Het kasteel Duurstede te Wijk bij Duurstede en dat te Hernen worden ge restaureerd. De vroegere ambtswoning van Jhr. Rr ëll, comm. .der provincie, te Haarlem, wordt historisch miyseum. Voor f 100,000 aan schapenwol-slipovers zijn te Laren in beslag genomen. Bij L W aldaar voor f 100,000 ruwe wol. De Ned. Arbeidsdienst telt 60 kampen. Onder het devies „lek Dien" zullen straks J0S60 mannen werkzaamheden ten be- heeve van het vaderland verrichten. De Alkmaarsche dienstbode H van I. werd ingesloten; ze stal van haar werk geefster o.a. wijn, advocaat en chocolade. (Dagbl N Holl Nieuwjaarsdag was 'tlOO jaar geleden, dal de toren van Westzaan instortte Het huis er naast, waar juist niemand in was, werd vernield. 1 De 70-j. mevr. Wildschut uit Wolvega weiden beide beenen afgereden, toen zij uit een nog rijdende tram wilde stappen. Ze is aan de gevolgen overleden Zeven Scheveningsche jongens, 1216 jaar, namen uit een winkel aan de Kiél- slraat te Den Haag, boter, shag, kaas, cake, enz. mee Allen werden gearres teerd. Bollcncultuur hield te Haarlem zijn 196t vergadering. Voorz. gewaagde met dankbaarheid van de export, vooral van die naar Duitschland. Hierdoor is het bedrijf gaande gehouden In de toekomst is z.i. hooger prijspeil noodig. In de ex- poit zal ieder exporteur zijn deel moeten krijgen. HISTORISCHE NOOTJES De eerste auto kwam Sept. 1907 op Texel, de eerste autobus Juni 1908. De heeren Jac. P. Thijsse en A. Burdet gaven 3 Febr 1906 in Hotel Texel een lichtbeeldenavond. In de loop van 1887 vertrokken niet minder dan 155 Texelaars naar Noord- Amerika om te trachten daar een boter ham te verdienen. staat voor 87-88 pet. uit water. Het mees te profijt trekken we, wanneer ons vee de juiste hoeveelheid deugdelijk water krijgt. Die hoeveelheid is van de soort voeder afhankelijk. Eiwitrijk voeder eir.cht veel meer water dan zetmeelrijk voeder Kunstmatig gedroogd gras weer meer dan hooi. Voor een behoorlijke melkgift is zeer veel water noodig. Na tuurlijk is het kwantum vooral ook af hankelijk van het weer; bij melkkoeien is bij warm en koud weer een verschil van 80 pet. van de wateropname waar te nc-men. Kleine dieren hebben in ver houding tot hun lichaamsgewicht meer water noodig dan volwassene. Dat komt doordat ze meer droge stof opnemen. Een varken van b.v. 20 kg. levend ge wicht kan 1 kg. meelvoeder per dag ver werken, maar een van 200 kg., dus tien maal zoo zwaar, werkt niet tienmaal zoo veel naar binnen. ROEMENIE. In Roemenië wordt op alle scholen athletiek als verplicht vak ingevoerd. SOVJET-RUSLAND De bolsjewieken verloren alleen in Dec. reeds 3522 tanks. AUSTRALIË In Australië mogen weer commu nistische bladen verschijnen. FINLAND Houtasch wordt in Finland verza meld voor de bereiding van kunstmest. BELGIE Te Averbode is de uit de 12e eeuw dateerende abdij met kostbare biblio theek uitgebrand (schoorsteendefect). ZWEDEN Zweden wil na de oorlog o.a. een vhêgdienst Stockholm-New York opener (19 uur). JAPAN. Japan zal dezer dagen twee slag schepen van 42000 t. te water laten; in de zomer nog twee van 40.000 ton. SPANJE In Barcelona is een bende ingere kend, die valsche bonnen, toegangskaar ten en stempels maakte. Er werd met modern materiaal gewerkt. AUSTRALIË. Australië heeft aan de V.S. om meer troepen verzocht. Te Sydney weigerden 37000 arbei ders in de bewapeningsindustrie op 1 Jen. te weiken. Ze moeten terecht staan. TURKIJE. Het aantal dooden na de aardbeving te Erbaa is ongeveer 1500 De betrokkingen tusschen Duitsch land en Turkije zijn hartelijk en vriend schappelijk (Aldus de Turksche ambassa- ZUID-AFRIKA Over hun loon ontevreden inland- Sche gemeentewerklui kwamen te Preto ria in botsing met militairen. Zeven wer den gedood, 50 gewond. Een soldaat werd gedood, zes werden gewond DENEMARKEN In Denemarken wordt op groote schaal van schollenvellen leer gemaakt. In Denemarken wordt dagelijks 20 25 ton brandnetel tot spinstof verwerkt. Denemarken legt zich op de tonij nenvangst toe. Soms brengen schepen er 50 binnen. NOORWEGEN In Noorwegen beproeft men van zeewier grondstof voor zeep en een zoet bindmiddel te bereiden. Ook maakt men er veevoer en. regenmantels van. Uit turf tracht men in Noorwegen smeerolie te bereiden. Uit een kub. me ter turf won men 25 liter. FRANKRIJK. De stad en de haven Toulon mogen weer vrij betreden worden. In Parijs is de voedselpositie, verge leken bij het platteland, ongunstig. Over wogen wordt de evacuatie van een milli- cen menschen naar b.v Normandië, Bre- tagne. ENGELAND Te Glasgow werd een neger-korpo raal opgehangen, omdat hij een zeeman vermoordde. Een uur na een Britsche aanval op een stad in het Roergebied lieten Duit sche vliegers gedurende een half uur bommen vallen op havenwerken en dok ken van Huil (5 Jan.). VEREENIGDE- STATEN Bij een treinbotsing te Almonte kwamen 32 personen om. In de V S gaan boter, vet en olie weldra op dc bon. Duizenden menschen werden dak loos door het buiten haar oevers treden van de Ohio. Twee zoons van de ex-keizerin Zitu van Oostenrijk zullen in 't Amerikaan- sche leger dienstnemen. DUITSCHLAND De Duitsche filmproductie is zeer gestegen; over 1941 48 films, over 1942 74. Dc Duitsche houtvoorziening is be vredigend (DBZ). Zieke Fransche krijgsgevangenen, dm ruim een jaar niet konden werken, mogen naar huis. De Duitsche luchtmacht nam een nieuwe machine in gebruik, welke zeer snel is en toch een vrij groote bommen- lest kan meenemen. Bij een botsing tusschen twee snel- tieinen tusschen Hannover en Wunstorf wt iden 20 personen gedood en 20 zwaar gewond. Spr. zette vervolgens de functie van 't water bij de warmtegeleiding uiteen en dit. welke het bij de afscheiding van spijsverteringssappen vervult, bij de uit scheiding van jóe schadelijke stoffen en vestigde er daarna de aandacht op, dat het zijn nut heeft, in het koude jaarge tijde het water en de ondermelk op hoo ger temperatuur te brengen. Is men ge noodzaakt koud water te geven, dan doet men goed dit met tusschenpoozen van 'n kwartier in kleine porties te geven. Deze methode verdient vooral aanbeveling bij paarden, die een zware dagtaak achter de rug hebben en daardoor zeer dorstig zijn. Een automatische waterleiding heeft o.m. het. voordeel, dat het water altijd iets voorverwarmd is, (gemiddeld tien gr. C terwijl de dieren leeren regelmatig kleine hoeveelheden tegelijk te drinken. Dit komt, wat de koeien betreft, de melk productie ten goede. (Wordt vervolgd).

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1